Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προτάσεις για παιχνίδια & βιβλία - 15 μηνών


Recommended Posts

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρει να το δέσει ούτως ή άλλως, απλά αγχώνομαι επειδή το έκανε με μια μεζούρα και με μια κορδέλα από δώρο. (Τα έβαζε πίσω από το λαιμό να κρέμονται απ'τη μια κι απ'την άλλη, δεν τα τύλιγε). Νομίζει ότι τα "φοράει", γιατί το κάνει και με ρούχα αυτό. Έτσι πίσω από το λαιμό.

 

@diane2020 η κατηγοριοποίηση είναι καλή γιατί αλλιώς το παιδί νιώθει χάος, αν ας πούμε έχει απλά ένα κουτί με χύμα πράγματα μέσα. Βοηθάει πολύ η μοντεσσοριανη μέθοδος στο θέμα αυτό. Εγώ έχω πάρει τη ραφιερα που είχε το lidl που έχει 9 καλαθάκια κ το καθένα έχει άλλο: πλαστικές φιγουριτσες, μικρά λούτρινα, τουβλάκια, μουσικά παιχνίδια, παιχνίδια με ροδάκια, φυλλάδια για σκισιμο, μπαλιτσες... Τα ξύλινα τα έχω σε μια ραφιερα γιατί φαίνονται ωραία, τα λούτρινα σε ένα μεγάλο καλάθι και κάποια ογκώδη με ήχους κ μουσικές, σχήματα σε τρύπες, κατρακύλες κλπ ελεύθερα σε κάποιες γωνίες. Φυσικά αλλάζουν χώρο συνεχώς ή είναι όλα στο πάτωμα όπου να'ναι κ δεν τα φτιάχνω καν κάθε βράδυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρει να το δέσει ούτως ή άλλως, απλά αγχώνομαι επειδή το έκανε με μια μεζούρα και με μια κορδέλα από δώρο. (Τα έβαζε πίσω από το λαιμό να κρέμονται απ'τη μια κι απ'την άλλη, δεν τα τύλιγε). Νομίζει ότι τα "φοράει", γιατί το κάνει και με ρούχα αυτό. Έτσι πίσω από το λαιμό.

 

@diane2020 η κατηγοριοποίηση είναι καλή γιατί αλλιώς το παιδί νιώθει χάος, αν ας πούμε έχει απλά ένα κουτί με χύμα πράγματα μέσα. Βοηθάει πολύ η μοντεσσοριανη μέθοδος στο θέμα αυτό. Εγώ έχω πάρει τη ραφιερα που είχε το lidl που έχει 9 καλαθάκια κ το καθένα έχει άλλο: πλαστικές φιγουριτσες, μικρά λούτρινα, τουβλάκια, μουσικά παιχνίδια, παιχνίδια με ροδάκια, φυλλάδια για σκισιμο, μπαλιτσες... Τα ξύλινα τα έχω σε μια ραφιερα γιατί φαίνονται ωραία, τα λούτρινα σε ένα μεγάλο καλάθι και κάποια ογκώδη με ήχους κ μουσικές, σχήματα σε τρύπες, κατρακύλες κλπ ελεύθερα σε κάποιες γωνίες. Φυσικά αλλάζουν χώρο συνεχώς ή είναι όλα στο πάτωμα όπου να'ναι κ δεν τα φτιάχνω καν κάθε βράδυ.

Αν προσεξεις τα μωρα που εχουν μεγαλητερα αδερφια ειναι πολυ λιγοτερο επιρεπεις στα ατυχηματα μαθαινουν να διαχειριζονται αντικειμενα κ παιχνιδια πολυ καλητερα. Αυτο εχει να κανει κυριως με την εκπαιδευση των γονιων στον φοβο . Αυτο με το σχοινι ειναι απιθανο σεναριο οποτε νομιζω πρεπει να εμπιστευτεις το παιδι κ τα ματια σου. Κ μενα μεζουρες κ τετοια τα βαζει πισω απτο λαιμο κ καμαρωνει. Τα παιχνιδια επειδη εχουν κ ενα βαρος δεν τα βαζει εξαλλου εχει καταλαβει την χρησιμοτητα του σχοινιου

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

Αν προσεξεις τα μωρα που εχουν μεγαλητερα αδερφια ειναι πολυ λιγοτερο επιρεπεις στα ατυχηματα μαθαινουν να διαχειριζονται αντικειμενα κ παιχνιδια πολυ καλητερα. Αυτο εχει να κανει κυριως με την εκπαιδευση των γονιων στον φοβο 

Σε εμας παντως συμβαινει το αντιθετο (και σε 2 φιλικα ζευγαρια του κυκλου μου)! Ο μεγαλος μου ηταν πολυ προσεκτικος ενω ο μικρος εχει καρουμπαλο μια φορα την εβδομαδα, εχει πεσει με τα μουτρα 2 φορες και εσπασε λιγο τα δοντια του (και τις δυο φορες :shock:). Το ιδιο αντιμετωπιζα τα πεσιματα και στους δυο, χαλαρα σαν να μην συμβαινει τιποτα αλλα οπως αστειευομαστε με τον αντρα μου θα πρεπει να μαθουμε πως κανουν ραμματα καλου κακου γιατι θα μας χρειαστει καποια στιγμη με τον μικρο :razz:

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Σε εμας παντως συμβαινει το αντιθετο (και σε 2 φιλικα ζευγαρια του κυκλου μου)! Ο μεγαλος μου ηταν πολυ προσεκτικος ενω ο μικρος εχει καρουμπαλο μια φορα την εβδομαδα, εχει πεσει με τα μουτρα 2 φορες και εσπασε λιγο τα δοντια του (και τις δυο φορες :shock:). Το ιδιο αντιμετωπιζα τα πεσιματα και στους δυο, χαλαρα σαν να μην συμβαινει τιποτα αλλα οπως αστειευομαστε με τον αντρα μου θα πρεπει να μαθουμε πως κανουν ραμματα καλου κακου γιατι θα μας χρειαστει καποια στιγμη με τον μικρο :razz:

συμφωνω με την νινακι ως προς το οτι χειριζονται καλυτερα μικρα παιχνιδακια πχ

κατα τα αλλα κ μενα ο μικρος ειναι τρομερα ατσουμπαλος,πεφτει κ στην ευθεια ανετα

κ μενα εχει σπασει μια γωνιτσα απο δοντι.εχει ανοιξει δυο φορες την μυτη του,εσκισε δυος φορες τα χειλια του,μια ματωσε ουλο,κ μια φορα ειχε ενα τεραστιο καρουμπαλο στο κεφαλι,που ηταμ αυτο που μας εκανε να παμε νοσοκομειο.αλλα ευτυχως δ ηταν κτ.αυτα ηταν τα χειροτερα ως τωρα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...