Recommended Posts

On 15/7/2018 at 10:04 ΠΜ, Sansa είπε:

Καλημέρα, να σας πω και την δική μου εμπειρία με την dhea μήπως κάποια βοηθήσει. Επειδή έχω υψηλή fsh ο ενδοκρινολογος μου είχε προτείνει να παίρνω dhea, ο γυναικολόγος μου όμως δεν την πιστεύει και γενικά μου είπε ότι οι γνώμες διίστανται για το πόσο βοηθάει. Παρόλα αυτά σκεφτόμουν να την πάρω, μέχρι που έκανα τεστ θρομβοφιλιας και βγήκε θετικό, ο ενδοκρινολογος δεν με άφησε πλέον γιατί δεν επιτρέπεται η λήψη dhea όταν έχεις θρομβοφιλια. Η ΑΡΓΚ σωστά έγραψε ότι είναι ορμόνη και όχι συμπλήρωμα διατροφής. Αν ήταν απλά βιταμίνη ή συμπλήρωμα θα μπορούσε να την πάρει οποιοσδήποτε (όπως κι εγώ με θρομβοφιλια). Επίσης ο γιατρός μου είχε πει ότι υπάρχουν κάποιες μελέτες (αλλά δεν είναι επιβεβαιωμένο γι'αυτό και ο γυναικολόγος δεν πιστεύει στην dhea) ότι βοηθάει να φτιάξει η ωορρηξία και συνεπώς καλύτερα ωάρια και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να χαμηλώνει η τιμή της fsh. 

Sansa,να σε ρωτήσω ,έχεις θρομβοφιλια κανονικά ή θρομβοφιλια κύησης;( Δεν ξέρω αν είναι διαφορετικό) 

Διαφημίσεις

Έχω θρομβοφιλια,  δυστυχώς κύηση δεν έχει κρατήσει πάνω από 8 εβδομάδες, πρώτη φορά ακούω για θρομβοφιλια κύησης. 

Καλησπερα κοριτισια μου! Λογω διακοπων εχω αρκετο καιρο να μπω! Εγω τωρα το καλοκαιρι το εχω αφησει λιγο το θεμα στην ακρη και θα επαναλαβω τις εξετασεις απο σεπτεμβριο. Διαβασα οτι στις πολυκυστικες  παιζει σημαντικο ρολο το αγχος(απο το οποιο εχω υπερβολικο) η διατροφη, ο υπνος κλπ. Ελπιζω να πανε ολα καλα απο σεπτεμβριο. Ευχαριστω για τον χρονο σας ❤️

On 11/8/2018 at 7:11 ΜΜ, Sansa είπε:

Έχω θρομβοφιλια,  δυστυχώς κύηση δεν έχει κρατήσει πάνω από 8 εβδομάδες, πρώτη φορά ακούω για θρομβοφιλια κύησης. 

Τώρα τι να σου πω ούτε εγώ ξέρω, έτσι μου περιέγραψε την κατάσταση η αιματολογικές μου...μάλλον έχω προδιάθεση για θρομβοφιλια...τώρα παίρνω με σύσταση δική της fertillimax κ ovamax ,μόλις έκλεισα 1,5 μήνα κ πάω για το άλλο 1,5 καθώς μου είπε να τα πάρω 3 μήνες...παράλληλα κάνω θεραπεία με κορτιζόνη λόγο αυτοανοσου για να δούμε ...στον επόμενο κύκλο θα κάνω έναν έλεγχο fsh E2 lh  έτσι για να δω που είμαι...

20 ώρες πρίν, marilou_fv είπε:

Τώρα τι να σου πω ούτε εγώ ξέρω, έτσι μου περιέγραψε την κατάσταση η αιματολογικές μου...μάλλον έχω προδιάθεση για θρομβοφιλια...τώρα παίρνω με σύσταση δική της fertillimax κ ovamax ,μόλις έκλεισα 1,5 μήνα κ πάω για το άλλο 1,5 καθώς μου είπε να τα πάρω 3 μήνες...παράλληλα κάνω θεραπεία με κορτιζόνη λόγο αυτοανοσου για να δούμε ...στον επόμενο κύκλο θα κάνω έναν έλεγχο fsh E2 lh  έτσι για να δω που είμαι...

Καλή επιτυχία!  Εμένα δεν με ανησυχεί η θρομβοφιλια, έχω όμως θέμα με την fsh είναι υψηλή 24 :?

4 ώρες πρίν, Sansa είπε:

Καλή επιτυχία!  Εμένα δεν με ανησυχεί η θρομβοφιλια, έχω όμως θέμα με την fsh είναι υψηλή 24 :?

Κ εγώ χαλιά η fsh μου εκεί κοντά είναι αλλά μη σε σκάει ,δεν ξέρω αν το έχεις διαβάσει σε άλλο μου ποστ τον Μάιο είχα μείνει έγκυος φυσιολογικά μετά από ένα σωρό προσπάθειες άκαρπες εξωσωματική κ αφού μου είχαν κάνει την ψυχολογία κουρέλι επέμεναν για δανεικά είπα όχι κ τσουπ σε δύο μηνακθα έσκασε φυσιολογικά,παλινδρομισε όμως 7η εβδομάδα προς 8η λόγο ελλιπή φαρμακευτική υποστήριξη,κ εκεί μου έριξαν την ψυχολογία λόγο ηλικίας σίγουρα χρωμοσωμικη ανωμαλία αλλά ηταν τελικά υγιέστατο αγοράκι κ πολύ καλά πιασμένο...για αυτό τώρα τρέχω με κορτιζόνη, στα 42+ τέτοιο λαχείο δε σου καθεται όμως εύκολα :( ...Ειδομεν ...μη σκας πάντως χαλαρά 

On 9/7/2018 at 1:17 ΜΜ, tralala87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου.. Θα σας πω και γω την ιστορία μου εν συντομία μόνο και μόνο για να μην χάνεται καμία ελπίδα!!!!!! Και υπομονή!! Συνολικά πήγα σε 4 γιατρούς. Οι διάγνωση κοινή. Βαριά ενδομητριωση, ΠΩΑ με FSH 40 και ΑΜΗ 0.2. και φυσικά είμαι στην κλημακτιριο... Η ηλικία μου 31.. Όλοι μα όλοι οι γιατροί έλεγαν άστο κοπέλα μου πήγαινε για δανεικά ωάρια η υιοθεσία. Εκτός από τον γιατρό μου. Που ναι συμφώνησε με τις διαγνώσεις αφού με πέρασε από ένα σωρό εξετάσεις. Απλά δεν ήταν σύμφωνος καθόλου με τα δανεικά. Μου εξήγησε ότι έχω λίγες και καλές ελπίδες. Και άπο το Φλεβάρη επερνα τα DHEA. Και ξεκινήσαμε καθε μήνα στην περίοδο να με παρακολουθεί για να μπούμε στην διαδικασία του φυσικού κύκλου. Αποτυχίες πολλές. Μόνο υπομονή μου ελεγε. Να σημειώσω ότι η μία ωοθήκη δεν δουλεύει λόγω ενδομητριωσης και φυσικά έχει μείνει ένα μικρό κομμάτι από αυτήν. Και η δεξιά είναι με ενδομητριωση κύστη οπότε αν έβγαζε κάποιο ωάριο ήταν κακής ποιότητας.. Για να τελειώσω με το κατεβατό.. Τα DHEA έκαναν την ωοθήκη μου την χαλασμένη να βγάλει ωάριο καλής ποιότητας και να έχω ένα έμβρυο 3 ημερών στην κρύο συντήρηση!! Συνέχισα τα DHEA και αυτή την στιγμή που μιλάμε μπαίνω στην 8η εβδομάδα εγκυμοσύνης!!!! Δεν ξέρω που θα φτάσω αλλά και μόνο που έφτασα μέχρι εδώ δεν ζητάω τιποτα άλλο!! Κορίτσια μου μην απελπιζεστε βρείτε έναν γιατρό που θα σας δώσει έστω αυτήν την μικρή ελπίδα!!! Και όχι την εύκολη λύση!!!! Συγγνώμη για το σεντόνι.... Θα χαρώ πολύ να σας δώσω την όποια πληροφορία θέλετε....

Καλησπερα!!! ειμαι ιδια περιπτωση με εσενα (μονο που δεν ειμαι εγκυος).  επιτρεπεται να μου πεις ποιος ειναι ο γιατρος σου;; επισης επιασες με την πρωτη εμβρυομεταφορα;

σου ευχομαι απο καρδιας μια ηρεμη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!

On 21/9/2018 at 7:05 ΜΜ, Sansa είπε:

καλησπερα!! εγω σε 2 κυκλους ειχα FSH 26 και 32 αντιστοιχα!!! μετα απο 3 μηνες βελονισμου κ ομοιοπαθητικης η FSH επεσε στο 12,5... στο διαστημα των 3 μηνων εκανα ωοληψιες εκ των οποιων οι 2 ηταν επιτυχεις.. μην απελπιζεσαι και ολα διορθωνονται!!!

22 ώρες πρίν, tsi είπε:

καλησπερα!! εγω σε 2 κυκλους ειχα FSH 26 και 32 αντιστοιχα!!! μετα απο 3 μηνες βελονισμου κ ομοιοπαθητικης η FSH επεσε στο 12,5... στο διαστημα των 3 μηνων εκανα ωοληψιες εκ των οποιων οι 2 ηταν επιτυχεις.. μην απελπιζεσαι και ολα διορθωνονται!!!

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και την @marilou_fv που μου δίνεται κουράγιο και ελπίδες εκεί που οι γιατροί μου τις παίρνουν :)

• Μου αρέσει 1

On 23 Σεπτεμβρίου 2018 at 5:42 ΜΜ, tsi είπε:

Εμενα ο γιατρός μου ειναι αντίθετος με την ομοιοπαθητική γιατι οπως μου εξήγησε δεν ξέρει τι αλληλεπίδραση έχουν τα φαρμακα που θα σου δώσει ο ομοιοπαθητικος σε συνάρτηση με αυτα που θα σου δώσει ο ίδιος. Αντιθέτως μου προτεινε τον βελονισμό.

4vrkp2.png cEvWp2.png

Διαφημίσεις

On ‎23‎/‎9‎/‎2018 at 5:42 ΜΜ, tsi είπε:

καλησπερα 

ειμαι 41 και εχω και γω fsh 20 οντως ο βελονισμος βοηθαει?

και οντας λες ομοιοπαθητικη τι ακριβως κανεις?

εγω ξεκινησει και πινω fertilimax βιταμινες μπορεις να με βοηθησεις γιατι και μενα ο γιατρος μου μιλαει για δανεικο και δεν θελω ακομα να τα παρατησω 

ευχαριστω

10 ώρες πρίν, NOYNOYKA είπε:

καλησπερα 

εγω ξεκινησει και πινω fertilimax βιταμινες μπορεις να με βοηθησεις γιατι και μενα ο γιατρος μου μιλαει για δανεικο και δεν θελω ακομα να τα παρατησω 

ευχαριστω

Καλημέρα ΝΟΥΝΟΥΚΑ να πάρεις μαζί κ τις ovamax που έχουν το συνένζυμο Q10 βοηθάει στο dna των κυττάρων κ σε δοσολογία 200 mg αν θυμάμαι καλά, επίσης κόψε γλουτένη, κ μια ερώτηση έχεις κάποιο αυτοανοσο;...είμαστε στην ίδια χύτρα :)

On 30/9/2018 at 10:15 ΜΜ, NOYNOYKA είπε:

καλησπερα 

ευχαριστω

Καλησπέρα.. συγγνωμη για την καθυστερηση αλλα κατι γινεται με τον λογαριασμο μου και καθε φορα πρεπει να αλλαζω κωδικο.

λοιπον, πηγαινω σε μια ολιστικη παθολογο-βελονιστρια-ομοιπαθητικο (πρωην γιατρο στον ευαγγελισμο) η οποια εχει βοηθησει πολλες κοπελες να καταφερουν το ακατορθωτο. εκεινη λοιπον μου εφαρμοζει ολες τις γνωσεις της και με εχει βοηθησει πολυ (ξερω απο πρωτο χερι κ ατομο με τελικο σταδιο καρκινου που οι γιατροι του εδιναν 5 μηνες ζωης κ εκεινη τον εκανε καλα,αυτο το περιστατικο 8 χρονια πριν κ ο ανθρωπος ζει κ βασιλευει).

λοιπον στον τελευταιο κυκλο ειχα FSH 12,6 , E2 34  κ η Ε2 2 μερες πριν την ωοληψια 166 (θεωρειται καλο). δυστυχως δεν βρηκαμε ωαριο την τελευταια φορα, αλλα και μονο που διορθωνομαι μου αρκει.

On 24/9/2018 at 8:39 ΜΜ, Κάντι είπε:

Εμενα ο γιατρός μου ειναι αντίθετος με την ομοιοπαθητική γιατι οπως μου εξήγησε δεν ξέρει τι αλληλεπίδραση έχουν τα φαρμακα που θα σου δώσει ο ομοιοπαθητικος σε συνάρτηση με αυτα που θα σου δώσει ο ίδιος. Αντιθέτως μου προτεινε τον βελονισμό.

Δεν το ξερω αυτο, 3 εξωσωματιστες στους οποιους το ανεφερα δεν το ειδαν αρνητικα. βεβαια εγω δεν παιρνω και ορμονες, κανω απολυτα φυσικους κυκλους (μονο ovitrelle πριν την ωορρηξια...)

13 hours ago, tsi said:

Καλησπέρα.. συγγνωμη για την καθυστερηση αλλα κατι γινεται με τον λογαριασμο μου και καθε φορα πρεπει να αλλαζω κωδικο.

λοιπον, πηγαινω σε μια ολιστικη παθολογο-βελονιστρια-ομοιπαθητικο (πρωην γιατρο στον ευαγγελισμο) η οποια εχει βοηθησει πολλες κοπελες να καταφερουν το ακατορθωτο. εκεινη λοιπον μου εφαρμοζει ολες τις γνωσεις της και με εχει βοηθησει πολυ (ξερω απο πρωτο χερι κ ατομο με τελικο σταδιο καρκινου που οι γιατροι του εδιναν 5 μηνες ζωης κ εκεινη τον εκανε καλα,αυτο το περιστατικο 8 χρονια πριν κ ο ανθρωπος ζει κ βασιλευει).

λοιπον στον τελευταιο κυκλο ειχα FSH 12,6 , E2 34  κ η Ε2 2 μερες πριν την ωοληψια 166 (θεωρειται καλο). δυστυχως δεν βρηκαμε ωαριο την τελευταια φορα, αλλα και μονο που διορθωνομαι μου αρκει.

Καλημερα!!

Ειμαι σχεδον 42...με υψηλη fsh και χαμημη Αμη....

Ετοιμαζομαι για την πρωτη μου εξωσωματικη με διεγερση...

Θα μπορουσες να μου πεις σε ποια γιατρο πας κ σε βοηθησε??

Και τι ακριβως περιλαμβανει η θεραπεια της?

Σε ευχαριστω πολυ!!

Διαφημίσεις

On 3/10/2018 at 1:11 ΜΜ, elenita17 είπε:

Καλημερα!!

Ειμαι σχεδον 42...με υψηλη fsh και χαμημη Αμη....

Ετοιμαζομαι για την πρωτη μου εξωσωματικη με διεγερση...

Θα μπορουσες να μου πεις σε ποια γιατρο πας κ σε βοηθησε??

Και τι ακριβως περιλαμβανει η θεραπεια της?

Σε ευχαριστω πολυ!!

Καλησπέρα!! Και εμενα η ΑΜΗ ειναι 0,09....... Αρχικα μου κανει εντυπωση που σου κανουν διεγερση, ειδικα με χαμηλη αμη... Τελος παντων, ο γιατρος σου θα ξερει.

Νομιζω πως επειδη ειμαι καινουρια δεν επιτρεπεται να αναφερω την γιατρο, για τα στοιχεια της θα σου στειλω μνμ. Μου εκανε αρχικα 12 συνεδριες βελονισμου εντος ενος μηνα (δλδ 3 συνεδριες/εβδομαδα) και τωρα 1 συνεδρια/εβδομαδα. Παραλληλα μου δινει κατι σταγονες για εξισορροπηση του ανοσοποιητικου, του θυρωειδους κ δεν ξερω κ γω για τι αλλο (το κοστος για τις σταγονες ειναι τσιμπημενο). και αναλογα με τις αναγκες του οργανισμου δινει τα καταλληλα σκευασματα (εγω εχω κ αυτοανοσο οποτε το διαχειριζεται αναλογα). Η αληθεια ειναι πως εχω δει αποτελεσματα εντος 3 μηνων θεραπειας, εχω γνωρισει κοπελες που τα καταφεραν και ανθρωπους με ανιατες ασθενειες που πηγαν σε εκεινη κ επισης τα καταφεραν. Η γιατρος βρισκεται αθηνα.

On 4/10/2018 at 7:23 ΜΜ, tsi είπε:

Καλησπέρα!! Και εμενα η ΑΜΗ ειναι 0,09....... Αρχικα μου κανει εντυπωση που σου κανουν διεγερση, ειδικα με χαμηλη αμη... Τελος παντων, ο γιατρος σου θα ξερει.

Νομιζω πως επειδη ειμαι καινουρια δεν επιτρεπεται να αναφερω την γιατρο, για τα στοιχεια της θα σου στειλω μνμ. Μου εκανε αρχικα 12 συνεδριες βελονισμου εντος ενος μηνα (δλδ 3 συνεδριες/εβδομαδα) και τωρα 1 συνεδρια/εβδομαδα. Παραλληλα μου δινει κατι σταγονες για εξισορροπηση του ανοσοποιητικου, του θυρωειδους κ δεν ξερω κ γω για τι αλλο (το κοστος για τις σταγονες ειναι τσιμπημενο). και αναλογα με τις αναγκες του οργανισμου δινει τα καταλληλα σκευασματα (εγω εχω κ αυτοανοσο οποτε το διαχειριζεται αναλογα). Η αληθεια ειναι πως εχω δει αποτελεσματα εντος 3 μηνων θεραπειας, εχω γνωρισει κοπελες που τα καταφεραν και ανθρωπους με ανιατες ασθενειες που πηγαν σε εκεινη κ επισης τα καταφεραν. Η γιατρος βρισκεται αθηνα.

Καλησπέρα, 

Αν επιτρέπεται να σε ρωτήσω γιατί ενδιαφέρομαι κι εγώ : αυτα τα σκευάσματα που σου δίνει έιναι σαν της ομοιοπαθητικης όπου δεν κάνει να καταναλώνεις καφέ; Big fan του καφέ εδώ :-D Επίσης, λες ότι σε 3 μήνες είδες αποτελέσματα, θέλεις να μου πεις τι εννοείς; αν θέλεις απαντάς, ελπίζω να μην γίνομαι αδιάκριτη... Φιλιά 

On 8/10/2018 at 6:33 ΜΜ, Sansa είπε:

Καλησπέρα, 

Αν επιτρέπεται να σε ρωτήσω γιατί ενδιαφέρομαι κι εγώ : αυτα τα σκευάσματα που σου δίνει έιναι σαν της ομοιοπαθητικης όπου δεν κάνει να καταναλώνεις καφέ; Big fan του καφέ εδώ :-D Επίσης, λες ότι σε 3 μήνες είδες αποτελέσματα, θέλεις να μου πεις τι εννοείς; αν θέλεις απαντάς, ελπίζω να μην γίνομαι αδιάκριτη... Φιλιά 

Καλησπέρα!!

φυσικα κ δεν γινεσαι αδιακριτη, μακαρι να το διαβασουν και αλλες κοπελες να βοηθηθουν οπως εγω.... καφε μπορεις να πινεις (μην το παρακανεις ομως) αρκρι να απεχει απο τη ληχη των σκευασματων 2 ωρες (2 ωρες πριν κ 2 μετα να μην πιεις καφε).

Η fsh απο 32 μου επεσε στο 12,5 σταδιακα, επισης μετα την θεραπεια με βελονισμο κ ομοιοπαθητικα βρηκα 2 ωαρια..

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από Georgina84,
        Γεια σας... Εδω και ενα μηνα διαπιστωσαμε με τον αντρα μου οτι υπαρχει προβλημα αζωοσπερμιας μετα απο 2 σπερμοδιαγραμμα. Ανακαλυψαμε επισης τωρα στα 33 του οτι γεννηθηκε με ενα νεφρο. Επισης υπαρχει κρυψορχια. Η FSH ευτυχως ηταν στα ορια αλλα η τεστοστερονη ηταν λιγο παρακατω απο το οριο και η προλακτινη λιγο πανω. Διαβασα ενα παλαιοτερο φορουμ απο το 2009 και ειδα οτι πολλες κοπελες καταφεραν με εξωσωματικη να αποκτησουν παιδακια.. Ευχομαι και για εμας το ιδιο γιατι αποτι φαινεται ειναι μονοδρομος. Ο αντρας μου επισης τρεμει στην ιδεα της βιοψιας.
        Αν υπαρχουν κ αλλοι/ες με το ιδιο προβλημα κ επιθυμουν να δωσουμε ο ενας στον αλλον κουραγιο και αν καποιοι διαβασουν απο το παλιο φορουμ αυτο εδω ας μας κανουν παρεα
      • Από Maline,
        Γεια σας και καλως σας βρήκα. 

Είμαι 32 και ο σύζυγος σχεδόν 38. Είμαστε στη διαδικασία απόκτησης παιδιού και κάναμε όλες τις αναλύσεις που μας ζητήθηκαν. 

Η ΑΜΗ έδειξε χαμηλή γονιμότητα (1,97) και βγήκε λίγο υψηλή η προλακτίνη. Όλες οι άλλες ορμόνες (FSH, LH, TSH, T4, T3 και CA125) είναι εντός φυσιολογικών ορίων και η σαλπιγγογραφία ήταν επίσης καλή.

Ο σύζυγος έχει πρόβλημα με την μορφολογία του σπέρματος, μόλις 1% φυσιολογικά και ο κατακερματισμός έδειξε 19% (οριακά καλό). 

Δεν ξέρω αν πρέπει να βιαστούμε με την εξωσωματική και αν γενικότερα ενδείκνυται για την περίπτωσή μας. 

Αντιμετωπίσατε κάποιο παρόμοιο πρόβλημα και αν ναι, πόσο εύκολα μείνατε έγκυες; 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

{Εξετάσεις 1,97 ΑΜΗ, σπέρμα 1% φυσιολογικό,19% κατακερματισμό. (;)}

• Από tink13,
        καλησπερα κοριτσια

εχω επισκεφτεί 5 γιατρους μέχρι τώρα,εχω δείξει ολο το ιστορικο και ολες μου τις εξετασεις .Και οι 5 γιατροι μου είπαν πως δεν έχουμε κατι και ολα ειναι φυσιολογικά. Ανήκετε στην κατηγορία "ΑΝΕΞΗΓΗΤΗ ΥΠΟΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ".
        Πόσο σκληρο ακουγεται αυτο..Αν ειχαμε ενα προβλημα ,θα το ξεραμε και θα προσπαθουσαμε να το λυσουμε..Τωρα?Τι μπορω να κάνω? Πως να βοηθησω τον εαυτο μου και τον αντρα μου? Αλλοι μου ειπαν παρακολουθηση του κυκλου.Το εκανα.Αλλοι σπερματεχυση.Το εκανα. Τιποτα ολα!
        Τωρα μου λενε εξωσωματικη..
        Θα πετυχει ή και αυτο τιποτα?
        Υπαρχουν κοριτσια με αναλογα προβληματα? Βρηκατε λύση?
      • Από TakisS,
        Γειά σας σε όλα τα μέλη.

Θα κάνω τη μικρή διαφορά μιας και ειμαι ο σύζυγος του ζευγαριού μιας και η γυναικα μου έιναι ξένη.

Μπαίνουμε σε μεγάλη διαδικασία με τη γυναίκα μου μιας και ερχόμαστε Ελλάδα για μόνιμη εγκατάσταση, πρέπει να "στήσω" τη δουλειά μας και παράλληλα να προσπαθήσουμε για παιδί, δυστυχώς με εξωσωματικές κλπ.(επιβεβαιομένο και απο Ελληνες και ξένους γυναικολόγους...) Προσπαθώ να δέιχνω ψύχραιμός μέσα την ολη αβεβαιότητα με αυτή την αλλαγή στη ζωή μας όπως και να τη στηρίζω/χαλαρώνω. Ετσι, λογικά, έχω αναλάβει μεγάλο μέρος της μετάβασης και φυσικά τα (Ελληνικά) γραφειοκρατικά.

Θα πρέπει λοιπόν να ανοίξω μπλοκάκι (ΟΑΕΕ) ωστε να την ασφαλίσω και να πάρει άδεια παραμονής αλλά και φυσικά για να μπορέσουμε να καλύψουμε μέρος τον εξόδων (ελπίζω ο αφελής μετά από κάποια ποστ που διαβασα σε άλλα τοπικ εδώ).
        Βρήκα ονλαϊν τις οδηγίες στον ΟΑΕΕ αλλά ήταν πραγματικά απελπιστικά δύσκολο να καταλάβω τις διαδικασίες βήμα βήμα. Aλλού διάβασα οτι στις κλινικές (ιδιωτικές) δίνουν αναλυτικές οδηγίες για τα γραφειοκρατικά. Ωστόσο, αν κάποια από εσας έχει περάσει (και) τη γραφειοκρατκή διαδικασία, θα μπορούσε σε απλά να μου εξηγήσει τη διαδικασία ή να παρεθέσει κάποιο λινκ που ειναι πιο κατανοητό;
        Επίσης, θέλουμε να ξεκινήσουμε διαδικασίες για εξωσωματική αμέσως με το που έρθουμε. Αν ακόμα δεν έχω την ασφάλιση (παράλληλα φυσικά θα κάνω τα χαρτιά μου) θα δικαιολογίσει ο ΟΑΕΕ χρήματα ή η όλη διαδικασία θα πρέπει να ξεκινήσει αφού εχουμε ασφάλιση κλπ κλπ (γιατι διαβασα οτι η ασφαλισμένη πρωτα θα πρέπει να προσκομίσει εξετάσεις απο δημόσιο νοσοκομέιο που να διακαιολογούν εξωσωματικές κλπ).

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας
      • Από olivi2015,
        Καλημέρα θα καταθέσουμε τα απαραίτητα χαρτιά για την επιτροπή εξωσωματικής..
        Εγω είμαι ασφαλισμένη το ΙΚΑ και η ασφαλιστική μου ικανότητα βγαίνει με ημερ. λήξης 28/2/2017
        Ο σύζυγος που είναι δημόσιος υπάλληλος και είναι ασφαλισμένος στο πρώην ΟΠΑΔ εκτύπωσα την ασφαλιστική του ικανότητα και έχει ως ημερομηνία λήξης 31/12/9999
        Υπάρχει περίπτωση να μας απορρίψουν ?
        μίλησα με τμήμα ΙΚΑ που ασχολείται με ασφαλισμένους του πρώην ΟΠΑΔ και μου είπαν έτσι βγαίνει τώρα..
      • Από Μάρα!,
        Καλησπέρα σε όλους και όλες! Μετά από ψάξιμο ωρών μέσα στο φόρουμ έχω ακόμα κάποιες απορίες σχετικά με όσα απαιτούνται από την επιτροπή.
        Όσοι περάσατε πρόσφατα βοηθήστε!!:grin:
        1. Διάβασα πως πολλές κοπέλες κόπηκαν επειδή πέρασαν από επιτροπή σε πόλη διαφορετική από έκεινη που αναφερόταν στο βιβλιάριο. Πώς θα καταλάβω σε ποια επιτροπή πρέπει να απευθυνθω; (Έχω βιβλιάριο δημοσίου)
        2.Έχω τα δύο σπερμοδιαγράμματα. Ποιος ορίζει και με βάση ποιον κανόνα αν είναι παθολογικά; Να πάρω τη γνωμάτευση απο ουρολόγο ή να το ρισκάρω όπως μου είπαν από το κέντρο που είναι ο γιατρός μου;
        3.Το υπερηχογράφημα εσω οργάνων το έκανα και ο γυναικολόγος του κέντρου επισύναψε και την άδεια από το κεσυ αλλά δεν αναφέρεται πουθενά αν είναι συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ. Χρειάζεται;
        4. Οι εξετάσεις αίματος έχουν σφραγίδα απο βιοπαθολόγο αλλά από την βιοιατρική που τις έκανα μου είπαν ότι δεν βάζουν σφραγίδα ότι είναι συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΥΥ. Υπάρχει πρόβλημα;
        5. Βιβλιάριο υγείας έχουμε και ασφαλιστική ικανότητα έχουμε. Δεν έχουμε όμως τα προηγούμενα βιβλιάρια. Κάποιος μου είπε να κάνουμε μια υπεύθυνη δήλωση ότι τα έχουμε χάσει. Το έχει αντιμετωπίσει καμία σας;
        6. Θα περάσω επιτροπή την 19η μέρα του κύκλου. Λέτε να προλάβω να έχω τα φάρμακα μέχρι την 21η μέρα; Τα δίνουν σύντομα από το φαρμακείο;
        Ευχαριστώ πολύ!
      • Από arkoudakia,
        Γεια σας σε ολους...ήθελα να κανω μια ερωτηση....έχω 2 μέρες καθυστερηση ...εκανα τεστ εγκυμοσυνης την μερα που θα μου ερχοταν η περιοδος (πριν 2 μερες)και βγηκε αρνητικο και σκεφτηκα να κανω εξεταση για χοριακη...λετε να δειξει κατι? ή να περιμενω ακομη?

και κατι ακομη....αν κανω μια εξεταση θα ξερω αν ειμαι εγκυος ή όχι ή θα πρέπει να επαναλαβω την εξεταση μετα απο καποιες μερες?

πρεπει να παω πρωι να κανω την εξεταση ή οποιαδηποτε ωρα της ημέρας;
      • Από ELENI2015,
        Γεια σας
        Δυστυχώς για διαφόρους λόγους έχω οδηγηθεί σε δανεικά ωάρια. Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάποιες έγκυρες και ελεγμένες πληροφορίες που καλό θα ήταν να ξέρετε για μην ενημερωθείτε από κανέναν λανθασμένα.

1. Δότρια η οποία προφανώς είναι νέα και γόνιμη γυναίκα παράγει στην χείριστη των περιπτώσεων 15 ωάρια. Συνήθως παράγει πάνω από 20 ωάρια.
        2. Τα άριστα έμβρυα τα οποία μένουν στο τέλος και μετά την διαδικασία των βλαστοκύστεων είναι 4-6. Συνήθως μεταφέρονται τα 2 άρα 2-4 καταψύχονται. Αυτά τα νούμερα ισχύουν αν τα ωάρια αυτά δοθούν σε 2 γυναίκες. Αν την κάθε φορά αντιστοιχίζεται 1 δότρια σε μια γυναίκα (λήπτρια) τότε είναι 8-16 έμβρυα.
        3. Άρα λογικά μένουν καλά έμβρυα και για δεύτερη προσπάθεια.
        4. Ο Γιατρός μπορεί εύκολα να ξεχωρίσει με τις κατάλληλες εξετάσεις πότε μια γυναίκα είναι γόνιμη και πότε όχι και είναι δύσκολο να πέσει έξω.
        5. Τιμές (υποκειμενική γνώμη αλλά μετά από έρευνα αγοράς) για δανεικά 5000 και 6000 ευρώ είναι υπερβολικές.
        6. Ο Γιατρός οφείλει να επιλύει όλες τις απορίες, να δίνει όλες τις πληροφορίες και να μην χρεώνει επίσκεψη για να δώσει πληροφορίες για τα ποσοστά επιτυχίας του κέντρου του, ποια είναι η διαδικασία των δανεικών ωαρίων κτλπ. Και να απαιτείται τέτοιες πληροφορίες πριν την ιατρική επίσκεψη. Τους ξένους ασθενείς αρκετοί γιατροί τους ενημερώνουν και δίνουν και ιατρικές πληροφορίες χωρίς χρέωση .
        Καλό θα ήταν ότι πληροφορίες έχετε και εσείς να τις μοιραστείτε εδώ για να ενημερώνουμε η μια την άλλη.

Ευχαριστώ