Recommended Posts

Γεια σας!

Πριν γεννήσω - πριν 7 μήνες- είχα ακούσει στο ράδιο για ένα πρόγραμμα με το όνομα "Balαnced Beginnings", που στοχεύει στην ανάπτυξη της δυνατότητας εκμάθησης των παιδιών, αρχίζοντας από την πρώτη μέρα της ζωής τους :shock:

"Το πρόγραμμα αποτελείται από μια συσκευασία υλικών και οδηγιών με πάνω από 300 συγκεκριμένες “εμπειρίες”, σε διαδοχικά τοποθετημένη δραστηριότητα. Μέσω των εμπειριών αυτών, παρέχεται διέγερση στα στοιχεία του ηλεκτρικού εγκεφαλικού κυκλώματος των νηπίων, διασχίζοντας όλο τον εγκέφαλο από το αριστερό ημισφαίριο στο δεξιό και από το δεξιό στο αριστερό, συντελώντας έτσι στη θεμελιώδη εμπειρία ανάπτυξης των “Πολλαπλών Διανοιών” και δημιουργώντας τα θεμελιώδη πρότυπα (μαθησιακά κανάλια) για την μετέπειτα μάθηση."

( Τα παραπάνω στοιχεία τα αντέγραψα από την ιστοσελίδα τους http://www.bbgr.org/info.htm)

Μου φάνηκε ενδιαφέρον, και μίλησα τηλεφωνικά με τους υπεύθυνους εδώ αλλά το κόστος με απέτρεψε από το να το παραγγείλω - καθώς δεν είχα και κάποια σύσταση για το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Αυτές τις μέρες το ξανασκεφτόμουν και ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει δοκιμάσει ή ακούσει κάτι σχετικά με αυτό το πρόγραμμα...

Ευχαριστώ!

Ματ.

Διαφημίσεις

ψιλοβλακεια μου φαινεται... ενα παιδακι που ζει και μεγαλωνει σε ενα υγιες περιβαλλον δεν χρειαζεται "καρτες" για να μαθει και να αναπτυχθει σε ολους τους τομεις..

Το παιδι σου θα μαθει τη γατουλα γιατι θα την δει στο δρομο, θα μαθει να κουμπωνει τα κουμπια του χρησιμοποιωντας το σακακι σου, θα μαθει το

μεγαλυτερο και το μικροτερο βαζοντας τις κατσαλολες τη μια μεσα στην αλληθα μαθει το πανω και το κατω προσπαθωντας να πιασει το βαζο που εχεις βαλει εσυ ψηλα και αυτο στο 'ματι" :lol:

O5Lop2.png

kIP3p2.png

ψιλοβλακεια μου φαινεται... ενα παιδακι που ζει και μεγαλωνει σε ενα υγιες περιβαλλον δεν χρειαζεται "καρτες" για να μαθει και να αναπτυχθει σε ολους τους τομεις..

Το παιδι σου θα μαθει τη γατουλα γιατι θα την δει στο δρομο, θα μαθει να κουμπωνει τα κουμπια του χρησιμοποιωντας το σακακι σου, θα μαθει το

μεγαλυτερο και το μικροτερο βαζοντας τις κατσαλολες τη μια μεσα στην αλληθα μαθει το πανω και το κατω προσπαθωντας να πιασει το βαζο που εχεις βαλει εσυ ψηλα και αυτο στο 'ματι" :lol:

συμφωνω.... :wink:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif

Και εγώ συμφωνώ.Αυτά μάλλον κάνουν θραύση στην Αμερική που οι γονείς προσπαθούν να το παίξουν οι εξυπνότεροι,με τα εξυπνότερα μωρά του πλανήτη,αφού μέχρι να γίνουν 1 ετους,ξέρουν τα χρώματα,τα σχήματα,τους αριθμούς,τα ζώα,ακόμα και το ποιός ειναι ο πρόεδρός τους! :lol:

"Όλοι σκέφτονται να αλλάξουν τον κόσμο και κανείς τον εαυτό του"-Λ.Τολστόι

dev312pp___.png

Διαφημίσεις

Και εγώ συμφωνώ.Αυτά μάλλον κάνουν θραύση στην Αμερική που οι γονείς προσπαθούν να το παίξουν οι εξυπνότεροι,με τα εξυπνότερα μωρά του πλανήτη,αφού μέχρι να γίνουν 1 ετους,ξέρουν τα χρώματα,τα σχήματα,τους αριθμούς,τα ζώα,ακόμα και το ποιός ειναι ο πρόεδρός τους! :lol:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

my baby was my reborn...

μπορεί να θεωρηθώ γραφική πάλι :oops: αλλά πρέπει να σας πω ότι είναι πιθανό να χρειάζονται τέτοιες κάρτες εκεί

είχα διαβάσει ότι σε μία έρευνα που έγινε σε παιδιά του δημοτικού, θεωρούσαν ότι η πατάτα φυτρώνει σε δέντρο έτοιμη κομμένη για το τηγάνι κι απλά την βάζουν στα σακουλάκια για την κατάψυξη

το ίδιο και για τον αρακά που νόμιζαν ότι φυτρώνει έτσι.... σε μπαλάκια :?

Το πιστεύω αυτό, όμως περισσότερο οφείλεται στους γονείς. Κι εμείς σε πόλη ζούμε, μία κότα φροντίσαμε να την έχει δει ζωντανή μέχρι τα δύο του. Άλλωστε και σε εμάς που είχαμε μεγαλώσει σε άλλες συνθήκες, τα πράγματα δεν ήταν αυτονόητα. Έπρεπε να μας τα εξηγήσει κάποιος. Δεν θυμάστε την 'περιβόητη' μακαρονιά??? :lol:

Είσαι μικρούλα, φαίνεται. Κάποιο σχολικό βιβλίο του δημοτικού, παλιά πολύ παλιά, έλεγε ως ανέκδοτο ότι ο μικρός ήρωας (δεν θυμάμαι πώς τον έλεγαν) νόμιζε ότι τα μακαρόνια μεγαλώνουν σε ένα δέντρο που λέγεται μακαρονιά. Το θυμήθηκα με αφορμή τις 'πατατιές' της Μαμάς του Ωρίωνα. Τα παιδιά μαθαίνουν τον κόσμο από την αρχή και πρέπει να ενδιαφερθούμε να τους τον μάθουμε σωστά, όχι μέσα από καρτέλες και DVD.

Διαφημίσεις

Μικρούλα δεν είμαι (γίνομαι 34 τον Αύγουστο :D ), αλλά δεν το θυμάμαι!...Περίεργο, γιατί συνήθως τα θυμάμαι κάτι τέτοια!!!! :lol:

Ενδιαφέρον αλλά όταν λες απαγορευτικό κόστος τί εννοείς;;;

Το κόστος είναι 600 ευρώ. :shock:

'Ηθελα να ξέρω αν κάποιος είχε προσωπική εμπειρία,

αλλά ευχαριστώ για τις απόψεις σας έτσι κι αλλιώς :D

Ματ.

Εγω τωρα το έμαθα, βασικά με ρώτησε ο ξάδελφος μου αν το έχω ακουστά, ο οποίος ζει στην Αμερική. Εγω προσωπικά δεν ήξερα. Όντας ψυχολόγος, θέλω να το ψάξω, εάν κ εφόσον έχει την λογική παιχνιδιού. Απο εκεί κ πέρα προφανώς τα πρώτα ερεθίσματα, ασυνείδητα ή μη, προέρχονται απο το άμεσο περιβάλλον του παιδιού, το οποίο δεν θα αφεθεί στο έλεος της τιβί, θα του μιλούν κ θα το βγάζουν έξω να μάθει τον κόσμο. Οποιοδήποτε εκπαιδευτικό υλικό χωρίς την συμπαράσταση κ συμμετοχή του γονέα, ειναι άχρηστο γιατί ο εγκέφαλος ως προς τα μαθησιακά αναπτύσσεται ταυτόχρονα με την συναισθηματική πλευρά κ παιδεία! Οποτε ασχοληθείτε με τα παιδιά σας, ακούστε τα, κ κανένα δεν θα βγει περισσότερο ή λιγότερο χαζό επειδή δεν έχει κάποιο εργαλείο! :P

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα