alexandra028

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΜΕΡΑ

Recommended Posts

κοριτσια sos ο μικρουλης μου 12 ημερων σημερα εκανε τη νυχτα μερα.. δεν κοιμαται σχεδον καθολου το βραδυ ενω τη μερα βρισκεται σε ληθαργο.. τον θηλαζω αλλα του δινω και ξενο γαλα καποιες φορες. τι να κανω?? τα εχω δει ολα και εχω αρχισει να κουραζομαι..

Διαφημίσεις

Καταρχήν να σου ζήσει το μπεμπάκι! Μη στεναχωριέσαι γιατί είναι μάλλον αρκετά νωρίς ακόμα για να μπεί σε πρόγραμμα. Φρόντισε να κοιμάσαι όταν κοιμάται για να ξεκουράζεσαι και σιγά-σιγά θα μάθει το μπεμπάκι να ξεχωρίζει τη μέρα από τη νύχτα. Όταν νυχτώνει θα χαμηλώνετε τα φώτα, τους εξωτερικούς ήχους και την ημέρα το αντίθετο. :)

Καταρχήν να σου ζήσει το μπεμπάκι! Μη στεναχωριέσαι γιατί είναι μάλλον αρκετά νωρίς ακόμα για να μπεί σε πρόγραμμα. Φρόντισε να κοιμάσαι όταν κοιμάται για να ξεκουράζεσαι και σιγά-σιγά θα μάθει το μπεμπάκι να ξεχωρίζει τη μέρα από τη νύχτα. Όταν νυχτώνει θα χαμηλώνετε τα φώτα, τους εξωτερικούς ήχους και την ημέρα το αντίθετο. :)

Συμφωνω και ενα μπανάκι πριν να χαμηλώσουν τα φώτα και οι φωνές εμάς μας βοηθάει πολύ! ;)

Να σας ζήσει! Να το χαίρεστε!:)

You can buy your children everything in the world, but nothing will compare to the memories you make with them...

G0Xpp3.pngj0Hcp3.png

Κοπέλα μου 12 ημερών? Και κουράστηκες από τώρα?

Εχεις δρόμο μπροστά σου. Προσπάθησε να κοιμάσαι την ημέρα και εσύ. Δεν γίνετε αλλιώς. Είναι τόσο μικρό που η ημέρα και η νύχτα δεν του λένε τίποτα ακόμα....

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

TbSdp2.png

Προσπάθησε την ημέρα να τον "απασχολείς",

να τον βγάζεις δηλαδή έξω στο μπαλκόνι με φασαρία,

να τον αλλάζεις συχνά (για να ξυπνάει)

και γενικά να τον "κουράζεις" την ημέρα έτσι ώστε

την νύχτα που θα τον έχεις στα σκοτεινά και στην ησυχία

να χαλαρώσει.

Επίσης εαν τον παίρνει ο ύπνος όταν τον ταίζεις

φρόντισε να μην τον ξαπλώνεις αμέσως.....

Εγώ κάνω το εξής:

Πρώτα την ταίζω και μετά της αλλάζω πάνα

κι έτσι ξυπνάει.

Μετά την ξαπλώνω, κι έτσι μένει για αρκετή ώρα ξύπνια

(κοιτάζοντας γύρω της)

χωρίς να διαμαρτύρτεται (αφού είναι χορτασμένη).

Για δοκίμασε και πες μας αν είχες αποτέλεσμα......

κι έτσι ξυπνάει.

(κοιτάζοντας γύρω της)

Το ίδιο κάνω κι εγώ με τον δικό μου που είναι 11 ημερών.

Δεν μπορώ να πω ότι έχει πιάσει αλλά ελπίζω.

Αλεξάνδρα μου να σου ζήσει το μπεμπάκι!!!Και να ξέρεις ότι όλα στην αρχή φαίνονται βουνό αλλά μετά στρώνουν. Εγώ έκανα ότι πάνω κάτω σου είπαν τα κορίτσια, τον κράταγα ξύπνιο βάζοντας τον στον καρότσι ή σε ριλάξ (στην οριζόντια Θέση) καί σε όποιο μέρος του σπιτιού πήγαινα τον έπαιρνα μαζί μου και του μίλαγα, έβαζα μουσική, δυνατά η τηλεόραση, τα τηλέφωνα και λειτουργούσα, γιατί ήταν καλοκαίρι, πάντα με το φως της ημέρας. Έτσι, μέναμε στα σκοτάδια από τις 8:30. Επίσης, προκειμένου να πετύχω τον ύπνο του, όταν λερωνόταν το βράδυ και κοιμόταν τον καθάριζα με μωρομάντηλα, μέσα στην κούνια του, προσπαθώντας να μην τον ξυπνήσω. Εφόσον δίνεις και ξένο γάλα, προτίμησε να το δίνεις το βράδυ, γιατί λένε ότι τα κρατά περισσότερο. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Το μωρο δεν ξερει να διακρινει την μερα με την νυχτα...απλα σου κοιμαται ολη μερα και εννοειτε πως δεν μπορει να κοιμηθει την νυχτα...θα χρειαστει λιγη βοηθεια απο εσενα.Και εγω εκανα το λαθος να την αφηνω να κοιμαται ολη την ημερα με διαλειμα για μαμ,και το βραδυ γαριδα το ματι της.Οταν το καταλαβα αρχισα να την απασχολω κατα την διαρκεια της μερας και την αφηνα να κοιμαται το πολυ μια ωριτσα αναμεσα στα γευματα της.Σε μια εβδομαδα το 5 τα ξημερωματα εγινε 4,το 4 3 και παει λεγοντας ωσπου μπηκε σε μια ροη.Ελπιζω να βοηθησα.;)

adEup3.png

Κοπέλα μου 12 ημερών? Και κουράστηκες από τώρα?

Εχεις δρόμο μπροστά σου. Προσπάθησε να κοιμάσαι την ημέρα και εσύ. Δεν γίνετε αλλιώς. Είναι τόσο μικρό που η ημέρα και η νύχτα δεν του λένε τίποτα ακόμα....

συμφωνώ!! Κάνε όλα τα παραπάνω που σου είπαν τα κορίτσια, το βασικό είναι να κοιμάσαι όταν κοιμάται, αυτός είναι ο χρυσός κανόνας για να μην ρετάρεις τελείως, κι άσε το σπίτι να ριμάξει :-) Να σου ζήσει!!!

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Διαφημίσεις

Προσπάθησε την ημέρα να τον "απασχολείς",

να τον βγάζεις δηλαδή έξω στο μπαλκόνι με φασαρία,

να τον αλλάζεις συχνά (για να ξυπνάει)

και γενικά να τον "κουράζεις" την ημέρα έτσι ώστε

την νύχτα που θα τον έχεις στα σκοτεινά και στην ησυχία

να χαλαρώσει.

Επίσης εαν τον παίρνει ο ύπνος όταν τον ταίζεις

φρόντισε να μην τον ξαπλώνεις αμέσως.....

Εγώ κάνω το εξής:

κι έτσι ξυπνάει.

(κοιτάζοντας γύρω της)

Για δοκίμασε και πες μας αν είχες αποτέλεσμα......

Συμφωνώ με την Σοφία απόλυτα. Αυτά έκανα και εγώ. Επίσης ήμουν λίγο αυστηρή στα ωράρια φαγητού. Την ημέρα ανά 3ωρο, τάιζα και δεν τα ξύπνησα ποτέ το βράδυ για φαγητό.

Αποτέλεσμα :arrow: η μικρή στον μήνα στάματησε να ξυπνάει το βράδυ και ο πιτσιρίκος στον δεύτερο μήνα, το αυτό !!!!!!!!

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Bρε κορίτσια, είναι ακόμα πααααρα πολύ νωρίς για να καταλαβαίνει το νινί πότε είναι μέρα και πότε νύχτα. Αυτό κοιμάται όταν νιώσει ότι θέλει ύπνο.

Θέλει υπομονή κορίτσι μου το θέμα, για να το μάθεις τις ώρες.

Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να σου πω τι να κάνεις γιατί εμένα ο δικός μου ήταν πολύ βολικός από την πρώτη μέρα, φαντάσου δεν με έχει ξαγρυπνήσει καθόλου. Επίσης εγώ τον κάνω μπάνιο το μεσημεράκι που έχει πολλή ζέστη και δεν τον αλλάζω ποτέ αφού φάει για να μην ανέβει καμιά γουλίτσα (ακόμα και όταν έχει ρευτεί το παιδί).

Δοκίμασε αυτό με τα φώτα και τις ηρεμες φωνές (μην το κάνεις και εκκλησία το σπίτι και μετά με το παραμικρό θόρυβο σου ξυπνάει, απλά χαμήλωσε λιγάκι την τηλεόραση και μη φωνάζετε) και αν το έχεις το μωρό όλη μέρα κοντά σου (εγώ πχ τον έχω όλη μέρα σε μια καλαθούνα στο σαλόνι), το βράδυ το πας στο κρεβάτι του αυστηρά ώστε να καταλαβαίνει τη διαφορά. Και, προς Θεού, αν και είμαι υπέρμαχος της αγκαλιάς (δεν μπορώ να αφήνω το παιδί να κλαίει ακόμα και αν ξέρω ότι το κάνει από στριμάδα), μην το κάνεις να συνδιάσει το κλάμα/γκρίνια με το "τρέχω να τον πάρω αγκαλιά, γιατί δεν μπορεί να κοιμηθεί" κλπ, θα σε τρέχει εις αεί μετά όταν δεν θα θέλει να κοιμηθεί.

Αλλα επαναλαμβάνω, είναι ακόμα πολύ μικρούλης για να καταλαβαίνει ότι τώρα είναι η ώρα που *πρεπει* να κοιμηθούμε.

Και αυτό που σου είπαν τα κορίτσια. Προσπάθησε να κερδίζεις υπνο όταν κοιμάται το μωρό, καταλαβαίνω την κούρασή σου, εγώ φαντάσου για θηλασμό ξυπνούσα στο 3ωρο, τον τάιζα και ξανακοιμόμουν αμέσως και ήμουν σαν ζόμπι 40 μέρες. Θα στρώσει, υπομονή θέλει μόνο.

Και κάτι τελευταίο. Εγώ όταν ήθελα να κοιμηθεί το έδινα λίγο φασκόμηλο ή τίλιο (όχι παραπάνω από 70ml τη μέρα) και ξεραινόταν στον ύπνο (έκανε και καλό με τους κολικούς)

δεν τον αλλάζω ποτέ αφού φάει για να μην ανέβει καμιά γουλίτσα (ακόμα και όταν έχει ρευτεί το παιδί).

Η αλήθεια είναι οτι την αλλάζω με απαλές κινήσεις

και την ξεπλένω ανάσκελα κάτω απο την βρύση

(σαν να την έχω αγκαλιά δηλαδή)

κι ετσι δεν μου βγαζει γουλιές. ;)

Ασε που τις περισσότερες φορές κάνει κακά την ώρα που τρώει!

Ε, τι θα κάνεις....δεν θα το αλλάξεις το φουκαριάρικο ?

Και, προς Θεού, αν και είμαι υπέρμαχος της αγκαλιάς (δεν μπορώ να αφήνω το παιδί να κλαίει ακόμα και αν ξέρω ότι το κάνει από στριμάδα), μην το κάνεις να συνδιάσει το κλάμα/γκρίνια με το "τρέχω να τον πάρω αγκαλιά, γιατί δεν μπορεί να κοιμηθεί" κλπ, θα σε τρέχει εις αεί μετά όταν δεν θα θέλει να κοιμηθεί.

Θα διαφωνήσω ΕΝ ΜΕΡΕΙ γιατί μιλάμε για νεογέννητα μωράκια

τα οποία δεν έχουν πολλούς τρόπους για να νανουριστούν

όταν θέλουν να κοιμηθούν.

Δεν έχουν ακόμα αναπτυγμένα

όλα τα αισθητήρια όργανά τους

(δεν βλέπουν καλά, δεν μπορούν να κρατήσουν πιπίλα ή δάχτυλο)

οπότε πως θα νανουριστούν??

Στην πρώτη μου κόρη απο 4 μηνών της έβαζα στη κούνια της

το περιστρεφόμενο μουσικό παιχνίδι απο πάνω της

και την έπαιρνε ο ύπνος αμέσως

(σε συνδυασμό με το πιπίλισμα του δαχτύλου της)

Στους πρώτους 3 μήνες όμως δεν έχεις και πολλά να τους κάνεις

η αγκαλίτσα της μαμάς (κοντά στο στήθος κατά προτίμηση),

και το ελαφρύ κούνημα

είναι ό,τι καλύτερο για νανούρισμα!

Βρε θα το αλλάξεις, δεν θα το αφήσεις έτσι.

Εγώ αν λερωθεί αμέσως μετά το φαί ή κατά τη διάρκεια, περιμένω κανά τεταρτάκι έχοντάς τον όρθιο να ρευτεί σίγουρα (ίσως και δεύτερη φορά) και μετά σιγά σιγά τον αλλάζω, αλλα΄φροντίζω να τον έχω ήδη καθαρό πριν ξεκινήσει να τρώει, οπότε αν δεν κάνει κάτι να μην χρειαστεί άλλαγμα αμέσως

Επίσης, τον δικό μου δεν τον έχω νανουρίσει σε αγκαλιά ποτέ.

Ναι, έχει τύχει να κοιμηθεί στην αγκαλιά μου, αλλα νανούρισμα ούτε μία φορά.

Δεν έτυχε, δεν το έκανα επίτηδες, όπως πχ δεν έτυχε ποτέ να του βάλω μουσικούλα πάνω από την κούνια και ας έχω κανα δυο κουρδιστά εκεί. Πιστεύω το παιδί όπως το μάθεις.

.........Πιστεύω το παιδί όπως το μάθεις.

Eν μέρει σωστό αυτό. Και όπως σε πάει επίσης. Έχουν και χαρακτήρα, εκ γενετής......

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Διαφημίσεις

Δεν ξέρω, ίσως εσείς που είστε πιο έμπειρες μανούλες να τα ξέρετε πιο καλά, η δική μου εμπειρία αγγίζει μόλις τους δύο μήνες ;);)

Επίσης, τον δικό μου δεν τον έχω νανουρίσει σε αγκαλιά ποτέ.

Ναι, έχει τύχει να κοιμηθεί στην αγκαλιά μου, αλλα νανούρισμα ούτε μία φορά.

Δεν έτυχε, δεν το έκανα επίτηδες, όπως πχ δεν έτυχε ποτέ να του βάλω μουσικούλα πάνω από την κούνια και ας έχω κανα δυο κουρδιστά εκεί. Πιστεύω το παιδί όπως το μάθεις.

Και πως κοιμάται?

Έτσι, χωρίς να νανουρίζεται με κάτι??....

Είσαι πολύ τυχερή τότε!

Εγώ όταν θα την αφήσω κάτω ξύπνια,

(είναι 28 ημερών)

στην αρχή είναι ήσυχη, κοιτάει γύρω της κλπ,

και μετά απο κανένα τέταρτο ή 20-λεπτο

που έχει κουραστεί και θέλει να κοιμηθεί

αρχίζει την γκρινίτσα

(η "γκρίνια της νύστας" που την λέω εγώ)

κι εκεί είναι που θέλει "βοήθεια".

Eτσι θυμάμαι έκανα και στην πρώτη μου κόρη στο πρώτο τρίμηνο.

Το μουσικό περιστρεφόμενο δεν είναι για τώρα

(για μωράκια ημερών) είναι για αργότερα

που θα έχουν αναπτύξει την όρασή τους.

Της μπέμπας μας τώρα της πήραμε καινούργιο

και περιμένει στην κούνια της

να το.... εγκαινιάσουμε!! :lol:

κοριτσια σας ευχαριστω για ολες τις συμβουλες, βεβαια για το καθε παιδι πιανει και κατι διαφορετικο... ξεκινησα με τις συμβουλες σας και πετυχα να ξυπναει ανα 2-3 ωρες για φαι... τωρα τουλαχιστον κοιμαται...βεβαια το πρωι ειναι ξυπνιος μεχρι το μεσημερι συνεχομενα... ολα πανε καλυτερα ευχαριστω

καλησπερα και απο μενα. εμενα ο μικροσ είναι 4 μηνών και απο την αρχή προσπάθησα να του δωσω να καταλαβει ποτε ειναι μερα και ποτε νύχτα. δηλαδή όλη τη μερα τον έχω στο σαλονι με φασαρια, τηλεόραση κόσμο. κάνω τισ δουλειέσ μου και τον έχω συνέχεια μαζί. όταν κουράζετε κοιμάται μαζί μου όπου είμαι χωρίς όμωσ να κάνω ησυχία.κατα της 9 το βράδυ τον βάζω στο δωμάτιο κλείνω το φως τον ταίζω και τον κοιμίζω. σε απόλυτη ησυχία. και το βράδυ όταν ξύπναγε δεν άναβα φώτα. τον αλλαζα στο δωματιο και τον τάιζα εκει στην απολύτη ησυχία. σιγά σιγα καταλαβε τη διαφορα και αρχισε να κοιμάται παραπανω τη νύχτα μεχρι που τώρα κοιμάται πια όλο το βράδυ! πάντωσ κατα τη διαρκεια της ημερας αν τον βλέπεις ανήσυχο προσπαθησε να τον κοιμήσεισ για λίγο. εγώ στο δίωρο πάνω τον κοιμίζω κανα μισάωρο γιατί αλλιως τρελαινετε στη γκρίνια

Το χαμογελό σου μου φτιάχνει τη μέρα!!! Σε λατρεύω μικρέ μου πρίγκιπα!!!:P

Οπως τα λέει η Rafa!! ;)

Επίσης κορίτσια,

μην διστάσετε να τους κοιμήσετε στο απόλυτο σκοτάδι.

Ετσι έκανα στην πρώτη μου κόρη

κι έτσι θα κάνω τώρα και στην δεύτερη.

Τα μικρά φωτάκια στο δωμάτιο κλπ

είναι για εμάς μόνο και όχι για τα μωράκια!

Τι τα χρειάζονται άλλωστε......

....μήπως για να πάνε στην τουαλέτα τη νύχτα

και να μην σκοντάψουν??? :lol:

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα