Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

πιγκουινάκι

Καλή επιτυχία!! Εύχομαι τα καλύτερα!!!Και μη ξεχνάς ότι η μάθηση πρέπει να είναι παιχνίδι!!!!

Λογοθεραπεύτρια

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

να ρωτησω και γω κατι?

εμεις ειμαστε 2 χρονων και 9 μηνων ,και εχουμε το εντελως αντιθετο προβλημα....

απο κει που τα λεγε καιρο τωρα τα λ,ρ πεντακαθαρα,

στα καλα καθουμενα,μου χει γυρισει το λ σε ρ....:roll:

δηλαδη δε λεει καλημερα,αλλα καρημερα....

και γενικα το τονιζει πολυ το ρ και σα να μου φαινεται και επιτηδες...

(νιωθω σα να ακουω ρωσους ,μ εχει τρελανει-τρελα βαρια προφορα:confused::lol:)

 

δικαιολογειται αυτη η αλλαγη,να χει δηλαδη κατακτησει τον ηχο κ να τον αντικαθιστα στα καλα καθουμενα...?

 

αν της ζητησω να μου πει σωστα τη λεξη,μου το λεει,ισως με τη δευτερη....

απ την αλλη νομιζω την πιεσε λιγο παραπανω η γιαγια της ,κ νομιζω της εχει παρατραβηξει την προσοχη εκει,κ το κανει επιτηδες...

 

αλλα μηπως ειναι τιποτα αλλο?μηπως ειναι αντιδραση στο "σχολειο" που πρωτοπηγαμε φετος(με φοβερο ενθουσιασμο)?

 

μηπως ανησυχω αδικα?η παιδιατρος κ η δασκαλα μου λενε να την αφησω κανα 6μηνο....αλλα εμενα τα νευρα μου ειναι κρρρρρρρροσσια:lol::lol: απ τα πολλα ρρρρρρρρρρρρ....

ασε που αρχιζω και ανησυχω γιατι αυτη η αλλαγη....

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

ΕΛΕΝΟΥΦΙ

Καλησπέρα, κάποιες φορες συμβαίνει αυτό που περιγράφεις και για κάποιο χρονικό διάστημα θεωρείτε εντός των φυσιολογικών πλαισίων. Ένα παιδί οταν μαθαίνει έναν ήχο επειδή ακουστικά δεν τον επεξεργάζεται ακόμα 100% δεν ξέρει σε ποιές λέξεις πρέπει να το πει και σε ποιές όχι, οπότε μπορεί να το βάζει παντού. Κάποιες φορές μπορεί απλά να φταίει μια ωτίτιδα ή καποιο βουλωμένο αυτάκι απο υγρό όπου εμποδίζει να ακούσει τον ήχο 100% σωστά. Μπορεί να είναι διάφοροι οι παράγοντες όπως και η πιθανότητα να το κάνει χειριστικά γιατί κατάλαβε ότι τράβηξε την προσοχή.

Αυτό που είναι σημαντικό είναι να τσεκάρεις αν σε μια λέξη το παιδί ακούει τον ήχο.

πχ. μια ασκησούλα είναι : Στη λέξη Λαγός ακούς Λ ή Ρ

ή άλλη ασκησούλα : Πως είναι σωστά η λέξη Ρινόκερος ή Λινόκερος

Αυτή η παλλινδρόμιση που σου έκανε μάλλον είναι κάτι φυσιολογικό, γιατί είναι και μικρούλα. Αν όμως είναι κάτι που συνεχίζει να παραμένει για αρκετούς μήνες τότε μπορείς να πάρεις μια γνώμη απο λογοθεραπευτή, όπου αξιολογώντας και βλεποντας το παιδί μπορεί να σου 'δωσει και άλλες εξειδικευμένες για το παιδί ασκησούλες

Λογοθεραπεύτρια

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Link to comment
Share on other sites

Ωωωωωωωω!!!!

Απίστευτο....εδώ κ μια βδομάδα,μας ταλαιπωρεί μια ωτιτιδα(καραμπινάτη,κ απ τα δυο αυτακια)-φαντάζομαι ότι παει κάποιος καιρος μέχρι να εμφανιστεί....

Τώρα που το σκέφτομαι,δεν είναι πολύς ο καιρός.....

Χμμμμμ!

Μάλλον έχετε δίκιο,αυτό ούτε καν μου πέρασε απ το μυαλό!

 

Θα την παρακολουθήσω στενά,θα συνεχίσω να τσακωνομαι:lol: κ με όσους την διορθώνουν τραβώντας την προσοχή εκεί:evil: κ ιδωμεν!!!

Φαντάζομαι πρέπει απλά να λέμε τη λέξη σωστά αλλα χωρις να φανεί ότι τη διορθωνουμε ε;

Πχ θα μου λέει "πέρασα καρά στο σχορείο" κ θα της λέω μπράβο αγάπη μου που περασες καλα στο σχολείο...ε;χωρις άλλη επισήμανση,ε;

Θα κάνουμε κ τις ασκησουλες κ μια χαρα!

 

Χίλια ευχαριστώ-μου φυγε μεγάλο βάρος...

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

ΕΛΕΝΟΥΦΙ

Καλησπέρα. οι ωτίτιδες γενικά είναι απο τα πρώτα πράγματα που ρωτάμε και ζητάμε και μια εξέταση απο ΩΡΛ. Γιατί μερικές φορές μπορεί να μην έχει εκδηλωθεί ωτίτιδα οποτε το παιδί δε διαμαρτύρεται για πόνο αλλα μπορεί να υπάρχει πολύ υγρό στο αυτί που κάνει ακριβώς την ίδια 'ζημιά' στη συχνότητα που ακούνε τα παιδιά. Αν αυτό το διάστημα που παρατήρησες το πισωγύρισμα συγχρονίζεται με την ωτίτιδα τότε μπορεί να παίζει το ρόλο του.

Η διόρθωση γίνεται έτσι ακριβώς όπως ειπες , ξαναλέγοντας τη φράση εσύ η ίδια και τονίζοντας λίγο παραπάνω τη λέξη "κλειδί" ή καποιες φορές μπορείς να της πεις " Πως το είπες δεν άκουσα;" " Μου το λες λίγο πάλι γιατί δεν άκουσα καλα΄κτλ

Αν ένα παιδί το διορθώνουμε όλοι και συνέχεια είναι λογικό να κουραστεί και να μην θελει να το ξαναπεί. Ξανά και ξάνα προσπάθεια του ζητάμε μόνο όταν έχουμε συνφωνήσει οτι τώρα θα πούμε 10 λεξούλες και μετά θα ζωγραφίσουμε. Ετσι το παιδί ξέρει οτι θα κάνει μια προσπάθεια για λίγο και μετά θα είναι πάλι χαλαρό.

Λογοθεραπεύτρια

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κυρία Λάουρα καλησπέρα σας, εμένα η κόρη μου είναι 4,5 χρονών και παρα το ότι το λεξιλόγιο της είναι παρα πολύ πλούσιο και είναι φοβερά πολυλογού δεν έχει καθαρή άρθρωση και μάλιστα αυτό συζητήθηκε και στον παιδικό που πηγαίνει και αύριο θα πάμε για μια πρώτη αξιολόγηση σε λογοθεραπευτή, θα ήθελα να μου πείτε αν στην λαθος άρθρωση μπορεί να φταίει η σταυρωειδής σύγκληση που έχει στα δόντια ή ότι ηλικιακά άρχισε να μιλήσει, μίλησε περίπου στα 2,5 κατανοητά.

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

ΡΟΥΛΑ

Καλησπέρα. Όταν σε αυτή την ηλικία ο λόγος παραμένει δυσκατάληπτος σε μεγάλο βαθμό και υπάρχουν πολλαπλές αρθρθωτικές και φωνολογικές δυσκολίες τότε καλό είναι το παιδί να αξιολογηθεί και το πιο πιθανό είναι να μπει σε πρόγραμμα.

Τα δόντάκια δυστυχώς τις περισσότερες φορές κάνουν αρκετή 'ζημιά' στην άρθρωση όπως και η κακή σύγκλειση των γναθων, ο κοντός χαλινός, ο στενος ουρανίσκος κτλ. Ο/Η συνάδελφος σίγουρα θα αξιολογήσει το στοματοπροσωπικό σύστημα του παιδιού και αν κρίνει οτι δυσκολεύει την άρθρωση μπορεί να σας ζητήσει να τη δει ορθοδοντικός. ( σε πολλά παιδάκια μπαίνει μασελάκι ή αλλα στηρίγματα ) Καποιες φορες η λογοθεραπεία γίνεται παράλληλα με το μασελάκι ή οτι άλλο καποιες άλλες φορές αν το πρόβλημα είναι μεγάλο μπορεί να περιμένουμε να διορθωθεί λίγο απο τον ορθοδοντικό και μετά ξεκινάμε. Αλλά όλα αυτά θα φανούν απο την αξιολογηση.

Η καθυστέρηση λόγου μπορεί και αυτή να έπαιξε το ρόλο της ( υπάρχουν όμως και παιδιά που άργησαν αλλα μετά μιλάνε καθαρά) αλλά συνήθως τέτοια παιδιά υπολείπονται αρκετά σε άλλους τομείς όπως λεξιλόγιο, σύνταξη μορφολογία και άλλα θέματα. Απο αυτά που περιγράφετε πιο πολύ η οδοντοστοιχεία μάλλον επηρεάζει την άρθρωσή της.

Λογοθεραπεύτρια

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κυρία Λάουρα γειά σας κι από μένα.

 

Δύο ερωτήσεις:

 

Η κόρη μου σε λίγο κλείνει τους 22 μήνες. Είναι αρκετα καλή η ομιλία της και όλο μας λεει καινουργιες λεξουλες και φτιάχνει προτασουλες με τεσσερις λεξουλες πια. Εχω ακουσει οτι όταν προφέρουν το /σ/ σαν /χ/ είναι δύσκολο μετα να το πουν σωστα, ή ειναι πολυ νωρις για να το παρω αυτο πολυ σοβαρα? Δεν προσπαθω να την διορθωσω απλα της επαναλαμβανω την λεξουλα, γιατι δεν θελω να την κανω να ντραπει τοσο καλα που τα παει...

 

Ο γιος μου ειναι 4,5 και παει προνηπιο. Εχει τρομερο λεξιλογιο, εχει για 1 χρονο περιπου υγρο στο αφτι που παει κι ερχεται με το καθε συναχι και οταν ειναι μπουκωμενη η μυτη του φανταζομαι πως ειναι φυσιολογικο να προφερει το /ν/ λιγο περιεργα (καποιες φορες σχεδον σαν /λ/), μιας και δεν το ακουει και πολυ σωστα με βουλωμενο αφτακι; Επισης το /ρ/ το λεει /λ/. Πως μπορω να του εξηγησω πως να τοποθετει την γλωσσα του σωστα; Ποια ασκησουλα θα βοηθουσε;

 

Ευχαριστω πολυ :D

Link to comment
Share on other sites

επικαλειτε οτι τα παιδια ειναι σκληρα και θα την λενε μωρο.επισης μου λεει οτι οταν θα παει δημοτικο θα γραφει το ρο σαν λαμδα οπως ακριβως το λεει.δεν ξερω με εχει αγχωσει πολυ ειναι πολυ πιεστικη απλα δεν θελω να την βαλω σε ταλαιπωρια την μικρη μου απο τωρα.αλλα καθε φορα που με βλεπει με ρωταει ''πηγατε''?παντως η αληθεια ειναι οτι μεσα σε ενα μηνα που παει σχολειο εχει βελτιωθει πολυ ο λογος της.δεν ξερω:-( εγω λεω να περιμενω μεχρι τα 5μιση της.τωρα κλεινει τα 5 αλλα η νηπιαγωγος μου λεει οτι θα τρεχω και δεν θα φτανω..

 

αυτα που σου ειπε τα εζησα στην 1η Δημοτικου και ναι εχει δικιο. Μπορει να ειναι οριακη η ηληκια αλλα οταν δεις γραμμενο το δεντρο σαν δεντλο ενα σοκ το παθαινεις...

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Lydiat

Καλημέρα.

Η κορούλα σου είναι μικρούλα ακόμα για να ανησυχήσεις για αρθρθωτικές δυσκολίες όπως το /σ/ που το κάνει /χ/. Αυτό που είναι σημαντικό να προσέξεις είναι αν η γνάθος της ανατομικά είναι οκ και δεν υπάρχει κάποια πρόβλημα σύγκλισης απο ' κει και πέρα μεγαλώνοντας αν και τα δοντάκια είναι όλα οκ θα κλείνει καλά και θα ακούγεται καλύτερα το /σ/. Αν βέβαια αυτό εξακολουθεί να ακούγεται έτσι και στην ηλικία των 4-4,5 τότε καλό θα ήταν να αξιολογηθεί απο λογοθεραπευτή γιατί θα είναι κάτι εδρεωμένο πια και μάλλον δε θα μπορέσει να το αλάξει απο μόνη της. Μέχρι τότε όμως δεν υπάρχει άγχος, μπορείτε απλά να παίζετε παιχνιδάκια με ήχους , όπως " έλα να κάνουνμε το φίδι σσσσσσ...., δείξε μου πως κάνουμε ησυχία σσσσσσ μπροστά σε καθρέυτη για να βλέπει και εσένα και να δονκιμάζει και η ίδια τα δοντάκια της.

 

Για το γιο σου τώρα.

Τα υγρά στα αφτάκια και γενικώς ωτίτιδες δυσττυχώς αφήνουν κάποια κατάλοιπα σε ακουστική διάκριση γραμμ'ατων και σε καθαρότητα προφοράς τους. Το //ν/ που ακούγεται /λ/ μάλλον λόγω μπουκώματος είναι αν απλά αλλειώνεται ο ήχος, εκτός αν το κάνει και σε περιόδους που δεν είναι μποκωμένος οποτε μιλάμε για μια αρθρωτική δυσκολία.

Η αντικατάσταση όμως του /ρ/ σε /λ/ δεν οφείλεται τόσο στα αφτάκια. Συνήθως έχει να κάνει με το μυ της γλώσσας που είτε δεν έχει την ανάλογη δύναμη ένταση και δόνηση για να παράγει το ρρρρρρρ είτε δεν τοποθετείτε καλά η γλώσσας για την παραγωγή του είτε μπορεί να φταίει απλά ένας κοντός χαλινός που δεν την βοηθάει να σηκωθεί εως εκεί που πρέπει για να παράγει το ρρρρρ.

Δυστυχώς το ρ για την εκμάθησή του πρέπει να δεις ακριβώς το στόμα του παιδιού και να δοθούν ασκησούλες ανάλογες. Είναι το μόνο γράμμα που δεν αρκεί μόνο ο σωστός τόπος άρθρωσης ( που είναι μια συνεχόμενη κίνηση της γλώσσας απο τη μαλακή υπερώα έως τα πάνω μπροστά δοντάκια) αλλά χρειάζονται και ασκησούλες με βουτσάκια γλωσσοπίεστρα κτλ. Μπορείς όμως να περιμένεις 1-2 μήνες ακόμα να δεις αν θα το βγάλει μόνος του,έχεις το περιθώριο, είναι ακόμα προνήπιο, αν οχι όμως τοτε μετά αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να αξιολογηθεί απο λογοθεραπευτή να γίνουν κάποιες σηναντήσεις για να σε εκπαιδεύσουν στις ασκήσεις, να τις δουλέψετε στο σπίτι και να ξαναγίνει ένα follow up μετά απο 2 μήνες για να δει την πορεία του.

Ελπίζω να βοήθησα!!!

Λογοθεραπεύτρια

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάουρα ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

 

Η μικρή έχει μια χαρά δοντάκια και γενικά σιαγόνα. Εχουμε λοιπον χρόνο. Θα παίζουμε και μαζί με αυτά που μας είπες :wink:

 

Ο μικρός το /ν/ το λεει /λ/ ποιο πολύ οταν λεει την λεξη /ναι/ και μονο οταν ειναι μπουκωμενος. Σε αλλες λεξεις το λεει φυσιολογικα αν εχω παρατηρισει σωστα. Στο /ρ/ αυτο ειναι το θεμα, δεν μπορεις να τους δειξεις και να καταλαβουν τι πρεπει να κανουν για να το πουν. Ωστε θελει διαδικασια ε? Πιστευεις δηλαδη οτι δεν πρεπει να περιμενω μεχρι να παει και νηπιο για να το δουμε ε? Υπαρχει περιπτωση να εχει σχεση και η κληρονομικότητα σ'αυτα? Κι εγω το ειπα θυμαμαι λίγο πριν να παω στο νηπιο...

 

Ευχαριστω και παλι για τον χρονο σου :-)

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Lydiat

Για το /ρ/ έχεις ακόμα περιθώριο και πάλι δεν είναι κάτι επείγον γιατί είναι ακόμα 4,5 χρονών όπως μου είπες και υπάρχει περιθωριο μέχρι τα 5 με 5,2 να περιμένεις χωρίς να κάνεις κάτι εσύ απλά να δεις αν θα το βγάλει μόνος του. Μια αξιολόγηση όμως θα σε βοηθήσει γιατί έχοντας ο λογοθεραπευτής μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα του παιδιού θα σου δ'ωσει οδηγίες και για το /ν/ και για το /ρ/ επειδή και τα δυο είναι γραμματάκια που για να παραχθούν θέλουν τη βοήθεια της γλώσσας. Οπότε ίσως κάτι να δυσλειτουργεί λόγω της γλώσσας. Σε αυτές τις περιπτώσεις ( που είναι ακόμα προνήπιο) δε μπαίνουν σε θεραπεία για το /ρ/ δίνονται απλά ασκήσεις για το σπίτι και επαναξιολογείτε το παιδί μετά απο κάποιους μήνες.

 

 

Η κληρονομικότητα παίζει ρόλο σε περιπτώσεις που ούτε ο ίδιος ο γονιός δεν έχει καταφέρει να το μάθει καθόλου στην ενήλικη ζωή του. Γενικώς το /ρ/ είναι απο τα πιο δύσκολα γράμματα, κατακτάται τελευταίο συνήθως σε σειρά ( δεν είναι κανόνας γιατί υπα΄ρχουν και παιδάκια 3 ετών που το λένε πεντακάθαρα ) .

Λογοθεραπεύτρια

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Link to comment
Share on other sites

κα Πατρώνη καλησπέρα,

 

Η κορούλα μου είναι 3 ετών, άρχισε να μιλάει σχετικά νωρίς, είναι ένα πολύ έξυπνο και ετοιμόλογο παιδί, κάνουμε ολόκληρες κουβέντες μαζί και αναλύουμε διάφορα θεματάκια.

Κάθε μέρα μας ξαφνιάζει με τις απαντήσεις που μας δίνει, ούτε ενήλικας δεν μιλάει τόσο ετοιμόλογα!Γενικά είναι πολύ πολυλογού όλη την ώρα μιλάει!Εχουμε θέμα όμως με το σίγμα και όλα τα συρριστικά σύμφωνα!

Έχουμε πρόβλημα όμως με τα δοντάκια μας , δηλ. η πάνω γναθος είναι λίγο πιο έξω από την κάτω, όταν κλείνει το στόμα της υπάρχει κενό στα πάνω και κάτω δόντια!Το αποτέλεσμα είναι το παιδί να προσπαθεί αλλά να μην μπορεί να τα προφέρει!

Η μικρή είχε πιπίλα στον ύπνο μόνο μέχρι πρίν λίγο καιρό που μάλλον έκανε το πρόβλημα χειρότερο!

Σε αυτή την ηλικία δεν μπορεί να επέμβει ο ορθοδοντικός παρά μόνο άμα κλείσει τα 7!

Μέχρι πότε πρέπει να περιμένω για να αξιολογηθεί το παιδί από κάποιον ειδικό?

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

roumpi

Καλησπέρα. Αφού η γνάθος έχει θέμα τότε είναι λογικό να υπάρχει δυσκολία στα συρριστικά γιατί δεν υπάρχει καλή σύγκλειση και ο αέρας διαφέυγει. Το /σ/ ( και γενικά τα συρριστικά της ) πως ακούγονται??Σαν sh παχύ ή σαν χοιού πιο πολύ ?Γιατί παίζει ρόλο αν ο αέρας διαφέυγει απο τα πλάγια ή αν η γλώσσα δεν τοποθετείτε σωστά.

Δοκίμασε το εξής : Πες της να κλείσει καλά τα ΠΙΣΩ δόντια, τα μπροστά ας έχουν άνοιγμα, ζήτησέ της να βάλει τη γλώσσας κάτω και να σπρώχνει τα κάτω της δοντάκια και να κάνει σσσσσσσ...να δεις αν ακούγεται καλύτερα.

 

Απο παιδία που είχα με παρόμοια δυσκολία στη γνάθο ξέρω οτι έχουν βάλει ενα μασελάκι και σε ηλικία των 5,5 και 6 ετών . Που βοηθάει να έρθει η γνάθος η μια πιο κοντά στην άλλη. Η λογοθεραπεία ξεκινάει αφού έχει μπει και έχει περάσει ένα διάστημα που το φοράνε . ( συνήθως είναι μασελάκι που μπαίνει για 6 μήνες όλη μέρα ) Αυτό βέβαια το καθορίζει ο ορθοδοντικός που είναι ο ειδικός.

 

Πάντως είναι μικρή ακόμα, μεγαλώνοντας και ωριμάζοντας το στοματοπροσωπικο της σύστημα μπορεί να αλλάξει λίγο και να ακούγεται καλύτερα. Μια αξιολόγηση απο λογοθεραπευτή θα σε βοηθούσε στο να σου πει τι ακριβώς είναι αυτό που κάνει λάθος, είναι η τοποθέτηση της γλώσσας , ο αέρας που δεν διοχετεύεται σωστά ή κατι άλλο. Αλλά θεραπευτική παρέμβαση είναι ακόμα νωρίς , μόνο οδηγίες μπορούν να δωθούν.

Λογοθεραπεύτρια

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κυρια Πατρωνη ο γιος μου ειναι 3 χρονων και 4 μηνων και δεν λεει καθαρα μερικες λεξεις για παραδειγμα τα Χριστουγεννα τα λεει νουνουνα ,την λεξη αυτο την λεει ατο,το Χρηστος το λεει Τιτος κ.α . Ειναι φυσιολογικο πρεπει να περιμενω λιγο ακομα?Ανυσηχω αν μπορειτε απαντηστε μου!Μηπως επειδη γεννηθηκε προωρα?:-(:sad::-(:sad:

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

dorasky80

Καλησπέρα. Οι λέξεις που δεν λέει καθαρά είναι συγκεκριμένες ή γενικά ο λόγος του είναι δυσκατάληπτος? Ενα τρίτο άτομο που δεν είναι εξοικειωμένο και μαθημένο στην ομιλία του μπορεί να τον κατανοήσει?

Απο τις λέξεις που μου αναφέρατε δείχνει να κάνει αρκετές και διαφορετικού τύπου αντικαταστάσεις, παραλείψεις και να έχει αρθρωτικέ δυσκολίες. π.χ δεν έχει το σύμπλεγμα /φτ/ δεν έχει το φώνημα /χ/ , το /ρ/ το /στ/.

Αν έιναι μόνο κάποιες που δε λέει ( π.χ. 4-5 ) τότε δεν υπάρχει κάποιο άγχος αλλά αν ο λόγος του είναι δυσκατάλληπτος σε πολύ περισσότερες λέξεις και αν γενικά το λεξιλόγιο του ή σύνταξή του, η δομή της πρότασής του δεν είναι αυτή που αναλογεί στην ηλικία του τότε καλό θα ήταν να κάνετε μια αξιολόγηση απο λογοθεραπευτη, ο οποίος βλέποντας το παιδί θα έχει μια πιο ολοκληρωμένη αποψη.

 

Η προωρότητα στα παιδιά μπορεί να επιφέρει γλωσσικέ δυσκολίες στην ανάπτυξή τους αλλά αυτό δεν είναι κανόνας. Το καθε παιδί είναι ξεχωριστό όπως ξεχωριστή είναι και η αναπτυξιακή του πορεία και εξέληξη.

 

Υ.Γ Αυτό που λεω πάντα στους γονείς είναι να σιγουρευτουν οτι το παιδί δεν παιρνάει συχνά ωτίτιδες ή δεν υπάρχει υγρό στα αυτιά γιατί αυτό εμποδίζει την σωστή καταγραφή των ήχων με αποτέλεσμα πολλά παιδιά να εμφανίζουν ατθρωτικές δυσκολίες λόγω αυτού.

Λογοθεραπεύτρια

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου!Από ότι κατάλαβα δεν τρελαίνεται να κάνει αυτό που μου είπες σαν άσκηση, δεν θέλω να το κάνω μου λέει απλα δεν μπορώ να το πώ!

Ο ήχος που κάνει αντί για το σίγμα είναι το κνννν!σαν να το λέει με τη μύτη και όχι με το στόμα!όταν της λέω να κάνει σσσσσουτ!το λέει τσουτ!

τι να πω απλά περιμένω δεν θέλω να την πιέσω!

Link to comment
Share on other sites

Κυρια Πατρωνη σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας!!Γενικα οι αλλοι τον καταλαβαινουν και το λεξιλογιο του και οι προτασεις ειναι κατανοητες ομως οι λεξεις που αρθρωνει αλλιως ειναι πανω απο 5 δυστυχως.Αντι για σε αγαπω λεει παπω ,σαν να κοβει μερικα γραμματα.Σαν να μπεμπεκιζει λιγο η ομιλια του.Ομως λεει ας πουμε''ειναι μερα εξω να ερθει παππους παμε τουνιες''

Ειναι φυσιολογικο νομιζεται να αρθρωνει τις προτασεις ετσι για την ηλικια του?Εχω μπερδευτει να τον αφησω να μεγαλωσει για να δω πως θα παει η να το ψαξω απο τωρα?Σας παρακαλω θα ηθελα την γνωμη σας:-(:sad::-(:sad:.

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

dorasky80,

καλημέρα και συγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντηση.

Το παράδειγμα της πρότασης που μου έδωσες είναι πολύ καλό. Δείχνει οτι έχει μεγάλο μέσο μήκος πρότασης κάνει αρκετά καλή δομή πρότασης και η σύνταξη είναι καλή για την ηλικία του ( χρησιμοποιεί πληθυντικό αριθμό, μόρια όπως το /να/ )

Ένα παιδί μπορεί γλωσσικά να είναι πολύ καλός ( όπως δείχνει να είναι ο γιός σου ) αλλά να έχει αρθρωτικές και φωνολογικές δυσκολίες . Είναι δυο διαφορετικά πράγματα. Ο γιός σου δηλαδή δεν δείχνει να έχει θέμα γλωσσικό γιατί οι φράσεις του με βάση το παράδειγμα που μου έδωσες είναι καλές αλλά μάλλον μιλάμε για αρθρωτικές και φωνολογικές δυσκολίες.

Αρθρωτικες δυσκολίες είναι όταν ένα γράμμα δεν το λέει καθόλου, πουθενά σε καμία λέξη όπως και αν εμφανιστεί σε μια λέξη ( μόνο του ή σε σύμπλεγμα κτλ ) Λογικά πρέπει να έχει κάποια που δεν λέει καθόλου.

Φωνολογική δυσκολία, που είναι μάλλον αυτό που κάνει περισσότερο ο γιός σου είναι όταν ένα γράμμα μπορεί να το πει μόνο του, αλλά σε κάποιες λέξεις το λέει και σε κάποιες όχι. Γιατί προηγούνται ή έππονται άλλα γράμματα με αποτέλεσμα να μπερδεύεται, όπως κυρίως γίνετε στις πολυσύλλαβες λέξεις.

 

Η εικόνα του αυτή είναι πάνω απο 2-3 μήνες ίδια??στάσιμη δηλαδή; Αν όχι, και έχεις δει βελτίωσει απο το καλοκαίρι και μετά καθημερινά, τότε είναι παιδί που ακόμα εξελλήσετε γλωσσικά και μπορείς να περιμένεις 2-3 μήνες ακόμα να δεις γιατί εχεις το περιθώριο είναι 3,4 ακόμα. Αν όμως η εικόνα αυτή που περιγράφεις είναι στάσιμη εδώ και 2-3 μήνες και δεν βλέπεις κάποια αλλαγή στο πως προφέρει τα γράμματα τότε καλό θα ήταν να τον αξιολογήσει ένας λογοθεραπευτής, όπου βλέποντας το παιδί θα μπορεί να σου πει με ακρίβεια τι λέει και τι όχι, σε ποιά γράμματα δυσκολέυτεται και τι μπορείτε να κάνετε.

 

Γενικώς να ξέρετε ότι μια αξιολόγηση δε σημαίνει απαραίτητα οτι το παιδί πρέπει να μπει σε πρόγραμμα αν δεν είνια κατι που επείγει. Ο λογοθεραπευτής απο την εμπειρία του μπορεί να δώσει 'πίστωση χρόνου' σε ένα παιδί, να δώσει οδηγίες για το σπίτι και να το επαναξιολογήσει μετά απο μερικούς μήνες.

Λογοθεραπεύτρια

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Link to comment
Share on other sites

Κυρια Πατρωνη σας ευχαριστω και παλι για την απαντηση σας!!Ειναι πολυ σημαντικο και μπραβο σας που δινεται συμβουλες που εμεις οι μαμαδες χρειαζομαστε!!Καταρχην τους 3 τελευταιους μηνες μιλαει το ιδιο και εχετε δικιο οτι μερικες φορες ξεχναει καποια γραμματα ενω αλλες φορες τα λεει σε αλλες λεξεις.Το καλοκαιρι πριν παει τον Σεπτεμβριο προνηπιο θα παρω την γνωμη ενος ειδικου.ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.Ελπιζω να πανε ολα καλα και να στρωσει η ομιλια του!!!:?::?::?::?:

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

dorasky80

Χαρά μου να μπορώ να βοηθήσω τους γονείς με συμβουλές και οδηγίες ως εθελοντική επιστημονική συνεργάτιδα του parents. Η ενημέρωση είναι σημαντική και ανακουφίζει και ξε αγχώνει ,όταν υπάρχει περιθώριου χρόνου , πολύ τους γονείς.

Είναι σημαντικό να χαίρεστε κάθε στιγμή του παιδιού σας γιατί σίγουρα η μέρα αυτή δε θα ξανάρθει, αυριο το παιδί θα κάνει κάτι διαφορετικό και θα είνια μια μέρα μεγαλύτερο.!!

 

Εύχομαι οτι καλύτερο και καλή πρόοδο!! Για οποιαδήποτε απορία είμαστε εδώ!!!!

Λογοθεραπεύτρια

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσατε και εμένα να μου απαντήσετε...Ο γιος μου είναι 4 χρονών και 5 μηνών. Έχουμε πρόβλημα με το ρ (το λέει λ) και το σ (το λέει θ), το ψ και το ξ. Επίσης μου λέει κάποιες λεξούλες λαθος, για πχ το να βοηθήσω το λέει βοήσω, ή την τηλεόραση τελεόραση. Είναι λίγες οι λεξούλες που δεν λέει σωστά. Όμως με τα σύμφωνα τι να κάνω;Πρέπει να δει κάποιον ειδικό; Φέτος άρχισε προνήπιο και νομίζω (ίσως να είναι και ευσεβής πόθος;) ότι μιλάει καλύτερα. Οι άλλοι τον καταλαβαίνουν τι λέει, γίνεται κατανοητός για το τι θέλει. Από ωτίτιδες δεν είχαμε πρόβλημα, πέρυσι μόνο είχε υγρό στο αυτί. Επίσης δεν έχουμε προβλήματα με την γνάθο αλλά πριν από 6 μήνες έπεσε και του έφυγε το μπροστινό πάνω δοντάκι. Η παιδοοδοντίατρος μας είπε ότι απλά θα περιμένουμε να βγει το άλλο.

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

στελλαμ

Καλησπέρα!

Το δοντάκι που έφυγε δεν είναι κάτι που επηρεάζει το /σ/ γιατί είναι μόνο ένα και δεν χωράει η γλώσσα να βγει εξω και να ακουστεί /θ/, οπότε η αρθρωτική αυτή δυσκολία δεν οφείλεται στο δοντάκια ( επηρεάζει μόνο όταν λείπουν τα 2 πάνω ή τα 2 κάτω ή όλα, γιατί το κενό είναι πολύ μεγάλο και η γλώσσα βγαίνει έξω ) οπότε μάλλον οφείλεται σε λανθασμένη τοποθέτηση της γλώσσας, αφού και το σαγόνι του είναι οκ.

 

Λογικά δεν πρέπει να λέει και το /ζ/ και να το κάνει /δ/. Ισχύει αυτό; Αν αυτό δεν ισχύει και το /ζ/ το λέει μια χαρά τοτε υπαρχουν μεγάλες πιθανότητες να διορθώσει και το /σ/ απο μονος του με το χρόνο. Είναι ακόμα μικρός και έχεις περιθώριο και θα τον βοηθήσει και το σχολείο στο κομμάτι του λόγου. Όπως και για το /ρ/ μπορείς να περιμένεις 3-4 μήνες ακόμα και μετά να ζητήσεις βοήθεια. Μπορεί να το πει και μόνος του αφού δεν έχει πολλές άλλες αρθρωτικές δυσκολίες. Είναι καλό που το λέει /λ/ γιατίθ σημάινει οτι η γλώσσα έχει καλό εύρος κίνησης απλά δεν έχει ακόμα τη δύναμη για να κάνει τη δόνηση στο ρρρρρρρ.

 

Οι λεξούλες που μπερδεύει αφού δεν είναι πολλές δεν υπάχει πρόβλημα. Προσπάθησε να τις συλλαβίζεται και να τις κόβετε σε 2 ή 3 μέρη ανάλογα με το πόσο μεγάλη είναι π.χ. τη - λεόραση δίνοντας έμφαση στο /τη/ γιατί είνια αυτό που κάνει λάθος ή βόη -ΘΗ- σω δίνοτας έμφαση στο ΘΗ γιατί είναι η συλλαβούλα που ξεχνάει.

 

Δώστου λίγο ακόμα χρόνο δεν υπάρχει άγχος γαιτί είναι προνήπιο και απο τη στιγμή που γίνεται κατανοητός απο τρίτους και δεν τον επηρεάζει στην επικοινωνία του και στην κοινωνικότητά του. Και το βλέπεις λιγο πιο μετά αν εξακολουθούν να υπάρχουν αυτές οι δυσκολίες!!!

Λογοθεραπεύτρια

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κα Πατρώνη!

 

Θα ήθελα και εγώ τη βοήθεια σας. Ο γιος μου είναι ακριβώς 5 χρονών και πάει στο νηπιαγωγείο. Δεν μπορεί να πει το ξ, το ψ, επίσης ενώ λέει το ρ, δεν μπορεί να το προφέρει με άλλα σύμφωνα μαζί, και κάτι άλλο που πρόσεξα προχτές δεν μπορεί να πει το μπλουμ και λέει μπουμ. Θα πρέπει να ζητήσω κάποια βοήθεια και μέχρι πότε μπορώ να περιμένω να βελτιωθεί από μόνος του? Μπορώ να κάνω κάτι εγώ στο σπίτι? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...