Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καλοκαιρινή φρουτόκρεμα (για μωρα 8 μηνών)


Marle

Recommended Posts

Γεια σου Μαμά του Ωρίων!

Και ο γιος μού είναι 7 μηνών και για τη δυσκοιλιότητα ο γιατρός μου συνέστησε λίγο ακτινίδιο στην φρυτόκρεμά του, καθώς και φασολάκια-αρακά-μαρούλι στην χορτόσουπα. Από τότε που προσέθεσα τα παραπάνω έχουμε δει ΘΕΑΜΑΤΙΚΑ αποτελέσματα στα κακάκια(παραγωγή από μαλακά κακάκια, 3 φορές την ημέρα), παρότι τρώμε και μια μπανάνα την ημέρα :D

Ματ.

 

ακτινίδιο μου είπε κι εμένα να του βάζω, το απ έξω χωρίς τα σποράκια

γενικώς όμως το αποφεύγω και του το βάζω μόνο όταν είμαστε σε "κρίση"

η αλήθεια είναι ότι κι εμένα έχει στρώσει πολύ και δεν είχα σκεφτεί καθόλου το θέμα φασολάκια που του βάζω συνεχώς στο φαγητό του :D

 

μαρούλι εεεεε?

αυτό δεν το είχα σκεφτείιιιιιιιιιι

ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω κι αυτό :D

 

αρακά δεν του βάζω μαζί με τα φασολάκια.... δε μου άρεσε γευστικά ο συνδυασμός :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

To μαρούλι το βάζω προς το τέλος του βρασίματος της σούπας. γιατί θέλει πολύ λίγο βράσιμο.

Όσο για τα φασολάκια, δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με τις ίνες (παίρνω κατεψυγμένα).

Ματ.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ τα κατεψυγμένα του μπαρμπα-Στάθη παίρνω τα βιολογικά και φασολάκια και αρακά και σπανάκι (όχι του μπαρμπα-Στάθη) που είναι σε κυβάκια ... μεγάλη ευκολία!!!

μαρούλι δεν έχουμε δοκιμάσει ...

να ρωτήσω και κάτι, για τι ποσότητα μιλάμε για την κρέμα και την αλεσμένη κρεατο-χορτοσουπα σε κάθε γεύμα;;;

στα φρέσκα φρούτα βάζετε και κρέμα και στη σούπα ρυζάλευρο για να πήξουν;;;

age.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας...Δεν είχα σκεφτεί ποτέ ότι μπορώ να της προσφέρω τόση ποικιλία....Γιατί όπως έχω πει κι αλλού και για την φρουτόκρεμα και για την χορτόκρεμα που βγαίνει η πίστη να της την δώσω. Θα τα δοκιμάσω όλα σιγα σιγα

Link to comment
Share on other sites

έχω βάλει και ροδάκινο και βερύκοκο και κεράσια,όλα κλασικά για τρεις μερες τουλαχιστον το καθετι καινουργιο για να δω αν υπαρξει καμια ασχημη αντιδραση...

 

η γιατρός μου είπε ότι και ελάχιστη ποσότητα πχ φράουλας μια φορά στον χυμο αρκεί για να δείξει αλλεργική αντίδραση. γιατί πρεπει να το δίνουμε 3 μερες? δεν το ειχα ξανακουσει αυτο..

Link to comment
Share on other sites

παίρνω φρέσκα βιολογικά τώρα που είναι η εποχή τους κι απλά έχω ρουτίνα και τα καθαρίζω γύρω γύρω με τον ειδικό κόφτη (αυτό που καθαρίζουμε τις πατάτες)

 

γενικώς κατεψυγμένα δεν έχω δώσει καθόλου ακόμα

υποθέτω ότι τον χειμώνα που δεν θα είναι κάποια λαχανικά η εποχή τους, θα φάει κι ο δικός μου

 

 

να ρωτήσω και κάτι, για τι ποσότητα μιλάμε για την κρέμα και την αλεσμένη κρεατο-χορτοσουπα σε κάθε γεύμα;;;

στα φρέσκα φρούτα βάζετε και κρέμα και στη σούπα ρυζάλευρο για να πήξουν;;;

nano ο δικός μου πλέον παίζει σε ποσότητες από 180 - 250 και στην φρουτοκρέμα και στα λαχανικά - κρέας

 

προσθέτω μόνο στη φρουτόκρεμα μπισκότα μιράντα (3) για να δέσει και τίποτα άλλο

τα λαχανικά και το κρέας του, τα κάνω όλα στον ατμό και προσθέτω ελάχιστο ζουμάκι κι έτσι δεν τίθεται θέμα να χρειαστεί να σφίξουν... συνήθως χρειάζονται αραίωμα

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι,για τις 3 μερες,τι να σου πω,καπου το ειχα διαβασει κι εγώ :roll:

 

nano,εγώ δε βάζω τίποτα για να πήξει,επειδή γενικά δε δίνω καθόλου κρέμες εμπορίου,παίζω απλά με τις ποσότητες και τα φρούτα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας...Δεν είχα σκεφτεί ποτέ ότι μπορώ να της προσφέρω τόση ποικιλία....Γιατί όπως έχω πει κι αλλού και για την φρουτόκρεμα και για την χορτόκρεμα που βγαίνει η πίστη να της την δώσω. Θα τα δοκιμάσω όλα σιγα σιγα

 

Για την χορτόσουπα υπάρχουν μερικά ακόμα που προσθέτω- όχι όλα μαζί, εναλλακτικά:

σέληνο, σπανάκι, καλαμπόκι, μπρόκολο, βλήτα...

 

Ματ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για την χορτόσουπα υπάρχουν μερικά ακόμα που προσθέτω- όχι όλα μαζί, εναλλακτικά:

σέληνο, σπανάκι, καλαμπόκι, μπρόκολο, βλήτα...

 

Ματ.

 

εμάς γιατί ρε γμτ μας είπε ο παιδίατρος μετά τον χρόνο σπανάκι?

μου τη δίνει που ο καθένας έχει "δική του ιατρική άποψη" :evil:

Link to comment
Share on other sites

Εμάς έχει φάει όλα τα καλοκαιρινά φρούτα πλην φράουλας που είναι το μοναδικό φαγητό που μας έχει απαγορέψει ο γιατρός. Κατά τα άλλα τρώει πάρα πολύ γιαούρτι από τον έκτο έβδομο αν θυμάμαι καλάγιατί δεν του αρέσει το γάλα και τρώει ό,τι πράσινο κυκλοφορεί από αρακά,μπάμιες φασολάκια κτλ καθώς επίσης και όσπρια που τον βοηθάνε γιατί είναι και λίγο δυσκοίλιος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω τι φοβάται...

και γιαουρτάκι λέει θα φάμε μετά τον 9ο

:lol:

 

εμας γιαουρτάκι μετά τον χρόνο!!!και οχι βρεφικα, το ολυμπος κατευθείαν..ελα όμως που δεν το τρώει...θέλει το βρεφικό το αντβανσ...ελά που η μανούλα όμως διάβασε χτες τον επίσημο κατάλογο της greenpeace με τα κίνδυνος-θανατος τρόφιμα λόγω μεταλλαγμένων και έπαθε σοκ!!πρώτη και καλύτερη η δέλτα και σε γάλα φρέσκο και όλα τα γιαουρτάκια...απορώ γιατί μας αφήνουν και τρώμε τέτοια δηλητήρια??ξέρετε πόσα αντβανσ έχω δώσει??και τοοοσα άλλα!! λετε να μην έχει δόση αλήθειας αυτός ο πίνακας?? :oops:

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ευχαριστώ για την ανταπόκριση

ΑΠΟ-ΜΑΤ ευχαριστώ για τις ιδέες

Μαμά του Ωρίων με του γιατρούς άκρη δε βγάζεις και το ξέρω από πρώτο χέρι

εμείς, πάντως, το σπανάκι το τρώμε κανονικότατα

age.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι φοβάται...

και γιαουρτάκι λέει θα φάμε μετά τον 9ο

:lol:

 

ελά που η μανούλα όμως διάβασε χτες τον επίσημο κατάλογο της greenpeace με τα κίνδυνος-θανατος τρόφιμα λόγω μεταλλαγμένων και έπαθε σοκ!!πρώτη και καλύτερη η δέλτα και σε γάλα φρέσκο και όλα τα γιαουρτάκια...απορώ γιατί μας αφήνουν και τρώμε τέτοια δηλητήρια??ξέρετε πόσα αντβανσ έχω δώσει??και τοοοσα άλλα!! λετε να μην έχει δόση αλήθειας αυτός ο πίνακας?? :oops:

Μάλλον κάνεις λάθος.Ο κατάλογος της greenpeace αναφέρει ότι η ΔΕΛΤΑ έχει πιστοποίηση ότι χρησιμοποιεί μη μεταλλαγμένες ζωοτροφές.Για περισσότερες λεπτομέρειες :

http://www.greenpeace.org/raw/content/greece/press/118523/112553.pdf

Όχι για κανένα άλλο λόγο, απλά για να μην πανικοβάλεσαι άδικα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι φοβάται...

και γιαουρτάκι λέει θα φάμε μετά τον 9ο

:lol:

 

ελά που η μανούλα όμως διάβασε χτες τον επίσημο κατάλογο της greenpeace με τα κίνδυνος-θανατος τρόφιμα λόγω μεταλλαγμένων και έπαθε σοκ!!πρώτη και καλύτερη η δέλτα και σε γάλα φρέσκο και όλα τα γιαουρτάκια...απορώ γιατί μας αφήνουν και τρώμε τέτοια δηλητήρια??ξέρετε πόσα αντβανσ έχω δώσει??και τοοοσα άλλα!! λετε να μην έχει δόση αλήθειας αυτός ο πίνακας?? :oops:

Μάλλον κάνεις λάθος.Ο κατάλογος της greenpeace αναφέρει ότι η ΔΕΛΤΑ έχει πιστοποίηση ότι χρησιμοποιεί μη μεταλλαγμένες ζωοτροφές.Για περισσότερες λεπτομέρειες :

http://www.greenpeace.org/raw/content/greece/press/118523/112553.pdf

Όχι για κανένα άλλο λόγο, απλά για να μην πανικοβάλεσαι άδικα.

 

μου το εστειλαν με εμαιλ, μαλλον θα είναι κανένας πινακας μαιμου!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί περιμένεις;;; σου έχει πει κάτι ο παιδίατρος σας;;;

εμείς τα γιαουρτάκια τα τσακίζουμε (στην κυριολεξία) από τον 6ο και μετά (μετά τη συμβουλή της παιδιάτρου μας βεβαίως) ...

 

πάντως, άσχετο, ο Ωρίωνας σου έχει εξελιχθεί σε φοβερή φάτσα

καταπληκτικός !!!

age.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατί περιμένεις;;; σου έχει πει κάτι ο παιδίατρος σας;;;

εμείς τα γιαουρτάκια τα τσακίζουμε (στην κυριολεξία) από τον 6ο και μετά (μετά τη συμβουλή της παιδιάτρου μας βεβαίως) ...

 

πάντως, άσχετο, ο Ωρίωνας σου έχει εξελιχθεί σε φοβερή φάτσα

καταπληκτικός !!!

 

ναι ο παιδίατρος ήθελε απ τον 9ο και μετά... χτες στα πεταχτά του είπα ότι θα αρχίσουμε απ τον άλλο μήνα που θα είναι 8 και το δέχτηκε...

ε τώρα κι εγώ αν το αρχίσω δλδ και 10 μέρες νωρίτερα δεν θα γίνει κάτι :roll:

 

:lol::lol::lol:

 

ο Ωρίωνας ομόρφηνε όντως πολύ.... άρχισε και μοιάζει στη μαμά του γιαυτό :lol::lol::lol:

 

 

σε ευχαριστώ :D

Link to comment
Share on other sites

...γιαουρτάκια εμείς ξεκινήσαμε στον έβδομο,σπανάκι όμως μας είπε κι εμάς μετά το χρόνο...

ΤΟ ΣΠΑΝΑΚΙ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΟΞΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΛΑΒΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΩΡΙΜΟΥΣ ΝΕΦΡΟΥΣ ΤΩΝ ΒΡΕΦΩΝ (ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΨΑΞΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΤΟ ΠΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ)

ΓΙΑΟΥΡΤΑΚΙΑ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΒΡΕΦΙΚΑ :?: ΚΑΙ ΣΕ ΤΙ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ :?:

ΜΑΖΙ ΜΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΦΑΓΗΤΟ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΦΥΤΡΑ ΣΤΑΡΙΟΥ-ΘΑ ΤΑ ΒΡΕΙΤΕ ΣΤΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΜΕΝΑ ΟΜΩς ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΑ ΦΥΤΕΨΕΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΠΕΡΙΕΧΟΥ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΒΙΤΑΜΙΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑΛΛΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΡΩΤΕΙΝΗς ΣΥΝΔΥΑΣΜΟς ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΕΛΑΧΙΣΤΕς ΤΡΟΦΦΕΣ

ΟΤΑΝ ΛΕΝΕ ΓΙΑ 3 ΜΕΡΕς ΔΕΝ ΕΝΝΟΟΥΝ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΤΑΙΖΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΟ 3 ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΦΡΟΥΤΟ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΗ ΤΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 3 ΜΕΡΕΣ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΔΗΛΩΘΕΙ ΜΙΑ ΑΛΛΕΡΓΙΚΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΟΥΡΤΑΚΙΑ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΒΡΕΦΙΚΑ :?: ΚΑΙ ΣΕ ΤΙ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ :?:

 

θεωρητικά πάντα (γιατί απ όσο βλέπω, όλοι μας δουλεύουν :? ) τα βρεφικά γιαουρτάκια είναι φτιαγμένα με γάλα ειδικό για βρέφη

 

πάντως εμείς ξεκινήσαμε γιαουρτάκι χτες και το τσάκισε! (όχι που θα το άφηνε :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...