Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΡΑΓΑΔΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ


Angel74

Recommended Posts

Τελικά δεν έκανα ούτε την παραμικρή ράβδωση καθόλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου, και χρησιμοποιούσα μέρα παρα μέρα το λαδάκι της weleda.

----------------------

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τελικά δεν έκανα ούτε την παραμικρή ράβδωση καθόλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου' date=' και χρησιμοποιούσα μέρα παρα μέρα το λαδάκι της weleda.[/quote']

Καλησπερα να ρωτησω αν ξερεις....κ μπορεις να με βοηθησεις

Εχω 1 χρονο που γεννησα ειχα πολλες ραγαδες στη κοιλια κ μετα στο στηθοςκ στη περιφερια πηρα αρκετα κοιλα στην εγκυμοσυνη(20 περιπου)

καποια στιγμη εφυγαν απο το στηθος αλλα απο την κοιλια κ την περιφερια παραμενουν...

χρεισημοποιησα κρεμα κ στη διαρκεια κ μετα την εγκυμοσυνη αλλα τωρα μπορει να κανει κατι αυτη κ κρεμα η να παρω αλλη??

:lol: ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΑΣΤΕΡΑΚΙ:-P
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα να ρωτησω αν ξερεις....κ μπορεις να με βοηθησεις

Εχω 1 χρονο που γεννησα ειχα πολλες ραγαδες στη κοιλια κ μετα στο στηθοςκ στη περιφερια πηρα αρκετα κοιλα στην εγκυμοσυνη(20 περιπου)

καποια στιγμη εφυγαν απο το στηθος αλλα απο την κοιλια κ την περιφερια παραμενουν...

χρεισημοποιησα κρεμα κ στη διαρκεια κ μετα την εγκυμοσυνη αλλα τωρα μπορει να κανει κατι αυτη κ κρεμα η να παρω αλλη??

 

 

Γεια σου Κυρελ! Λοιπόν, με τις ραβδώσεις είναι κάπως ιδιαίτερα τα πράγματα, και κάθε περίπτωση μπορεί να είναι και διαφορετική. Για παράδειγμα, παίζει πολύ σημαντικό ρόλο η ποιότητα του δέρματος, το πόσο ελαστικό είναι, το πώς λαμβάνονται τα κιλά, όχι απότομες αυξομειώσεις και με τις κρέμες από όσο ξέρω, οι πιθανότητες να μην γίνουν μόνιμες είναι να τις προλάβεις όταν ακόμη είναι σε αρχικό στάδιο δηλαδή κοκκινωπές , γιατί όταν περάσει ο καιρός και γίνουν λευκές είναι αρκετά δύσκολο να εξαλειφθούν με μια κρέμα, ακόμη και την καλύτερη, κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα. Προσωπικά, έχω κάποιες παλιές εφηβικές στα πλάγια των γλουτών, αλλά δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με αυτές, και δεν μπαίνω στην διαδικασία να χρησιμοποιήσω κάποια θεραπευτική κρέμα, νομίζω πως δεν θα γίνει κάτι.

Από όσο γνωρίζω όμως, υπάρχουν άλλοι τρόποι πλέον, πιο επεμβατικοί, που υπόσχονται πολύ καλά αποτελέσματα, όπως η εφαρμογή laser και fractional, εκεί βέβαια το κόστος είναι σε άλλα επίπεδα, οπότε διαλέγεις και παίρνεις.

Τώρα αν υπάρχει κάποια κοπέλα που έχει δει αποτελέσματα με κάποια κρέμα σε παλιές ραβδώσεις ας μας το πει!:cool:

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε? (Δεν είχα προσέξει οτι είχε ήδη ανοιχτεί θέμα τέτοιο και άνοιξα και εγώ παρόμοιο :|) ...

Στην διάρκεια της εγκυμοσύνης έκανα ελάχιστες ραγάδες,αλλά μετά τον τοκετό αυξήθηκαν και στην κοιλιά και στα ποδιά κοντά στο μπικίνι...Είναι κόκκινες ακόμα...Υπάρχει κάποια κρέμα να χρησιμοποιήσω να μειωθούν? Αργότερα θα ασπρίσουν είναι σίγουρο?

Διάβασα και για την κρέμα terproline body cream...Αξίζει τελικά?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα εχω γεννηση εδω και 6 μηνες η κοιλια μου ειναι χαλια απο τις ραγαδες οτι εχω δοκιμασει δεν ειχε αποτελεσμα οσες πηρατε αυτην την κρεμα ειχατε αποτελεσμα;(terproline body cream synchroline)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες και χρονια μας πολλα (για την χθεσινη μερα)

Απο την πρωτη εγκυμοσυνη μου εχουν μεινει ακομα καποιες ραγαδες, οχι πολλες και ποτε δεν με προβληματισαν.

Εδω και μια εβδομαδα ομως εχω τρομερη φαγουρα στην κοιλια σε σημειο που ξυπναω το βραδυ και εχω πολυ ανησυχο υπνο. Οι νεες ραγαδες ειναι ακομα κοκκινες (ειναι αρκετες) και βαζω μια κρεμα της clarins και την fissan mama καθε μερα. Βεβαια παρολο που τις εχω απο τον πεμπτο μηνα , τωρα ξεκινησα να τις βαζω σε καθημερινη βαση που εχω προβλημα. Λεω να δοκιμασω και την synchroelast body cream. επιτρεπεται και κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης?

n32sp2.png Sx6Op2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια μου εχω περιπου 25 μερες που γεννησα το 2ο παιδακι μου και εκτος απ' τις γνωστες ραγαδες που ειχα απο την 1η εγκυμοσυνη τωρα βλεπω πως εχω ΚΑΙ χαλαρωση πολυ εμφανη! ολη η μικρη κοιλιτσα που μου απεμεινε μετα τη γεννα ειναι κρεμασμενη προς τα κατω και οταν ειμαι ξαπλωμενη ανασκελα ολο το δερμα μαζευεται στη μεση της κοιλιας γυρω απο τον αφαλο και σε συνδυασμο με τις ραγαδες κανει κατι λακουβες σαν χαραδρες :shock: ασε που μπορω ετσι ξαπλωμενη να πιασω ολο το δερμα μαζι και να το τραβηξω προς τα πανω.. σαν να μην ειναι κολλημενο με τους μυς μου ενα πραμα.. δεν ξερω πως αλλιως να σας το περιγραψω, ειναι τρομερο θεαμα. :( εχει τυχει σε καμια σας? να σημειωσω πως απο παλια οι κρεμες δεν μου κανουν τιποτα οσον αφορα τις ραγαδες, πιστευω ειναι το δερμα μου τετοιο, αλλα αυτο το πραγμα με τη χαλαρωση με τρομαξε. και δεν πηρα κιλα, μονο 11 και αυτα σιγα σιγα. αραγε η γυμναστικη θα μου κανει τιποτα? γιατι σκεφτομαι οτι ενταξει η κοιλιτσα φευγει αλλα τοτε το δερμα δεν θα μαζεψει ακομη χειροτερα ? ειναι και καλοκαιρακι, και ενταξει τις ραγαδες τις ειχα συνηθησει κιολας, μπορεις να τις κρυψεις αμα θες, αλλα τη χαλαρωση?

g5ILm7.pngOECOm7.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια υπάρχουν υπέροχα και μοδάτα φλοραλ ολόσωμα μαγιώ (με σουπερ τρεντυ μπούστο, οχι το κλασικο εννοείται) που τα φοράς και δεν φαίνεται ουτε χαλάρωση, ούτε ίχνος ραγάδας. Ολόσωμο μοδάτο μαγιώ, βαμμένο νύχι, τρεντυ παρεο και σανδαλάκι και βουρ στις θάλασσες!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα...αν και δεν εχω γινει μανουλα ακομα (που πολυ θα το ηθελα) θα σας πω μια πληροφορια που εμαθα προσφατα...με το που γεννησετε και συνελθετε απο το τοκετο τυληχτητε σε ολη τη περιοχη της κοιλιας με παρα πολυ χοντρες γαζες...αυτο κρατηστε το τουλαχηστον για 25 μερες μετα το τοκετο...θα βοηθησει το δερμα σας να επανελθει παρα πολυ γρηγορα και επισης δεν θα κρεμασει η κοιλιτσα σας...εγγυημενα αποτελεσματα..οσο μαριαννα μου για την χαλαρωση οσο μπορεις και προλαβαινεις κανε στο σπιτι καποια σετακια κοιλιακων και μπανιο με κρυο νερακι στη κοιλιτσα σου..θα μπορουσες να συνδιασεις την καθημερινη σου γυμναστικη με το μωρακι σου μαζι..εξαλλου ξερουμε ποσο καλο κανει στα μωρακια η γυμναστικη στα χερακια και στα ποδαρακια τους!!!!!!ΚΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΠΟΛΥ ΕΝΥΔΑΤΙΚΗ ΚΡΕΜΑ!!!ελπιζω να βοηθησα να χαιρεστε τα αγγελουδια σας!!

κανεις δεν ειναι τελειος....μεχρι να τον ερωτευτεις..!!

[/url]

 

XzOfp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...