Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

διακοπες με μωρο


pattito

Recommended Posts

Just now, erin0000 είπε:

Δεν μου λες, τα πεθερικά σου γκρινιάζουν να πάτε εκεί;

To the point η τελευταία ερώτηση. Έχουν πει απλά ότι θα ήθελαν να πάμε και ότι θα στενοχωρηθούν αν δεν πάμε, μέχρι εκεί. Αλλά ο άντρας μουείνια ο τύπος που από το ένα αυτί μπαίνουν από το άλλο βγαίνουν, δεν τον απασχολεί. Αν προτιμήσουμε κάτι άλλο, απλώς δεν θα δώσει σημασία. 

 

Just now, erin0000 είπε:

Το τράβηξες πολύ. Διαφορετικό μπορεί να είναι και κάτι πιο απλό. πχ είσαι σε κυκλαδίτικο νησί; Πήγαινε στην Κρήτη, πήγαινε κάπου που δεν έχεις ξαναπάει ποτέ ή κάπου με διαφορετική αρχιτεκτονική (αφού σε ενδιαφέρει).

Τα οικονομικά αυτή τη στιγμή επιτρέπουν μόνο κάποιο άλλο νησί εδώ γύρω. Δεν υπάρχουν απευθείας μετακινήσεις για οποιοδήποτε μέρος θες, ούτε είναι απλή η ανταπόκριση, ούτε μπορούμε να πάμε κάπου μέσω Αθήνας. Την αρχιτεκτονική ΄την είπα ενδεικτικά, ως κάτι χαρακτηριστικό ενός τόπου. ΜΠορεί ναείναι η αρχιτεκτονική ή κάποιος σηματικός αρχαιολογικός χώρος ή κάτι τέτοιο, που σίγουρα δεν ενδιαφέρει ένα παιδί 1,5. 

 

Just now, erin0000 είπε:

Επίσης μπορείς πχ να πας σε ένα ωραίο ξενοδοχείο όπου δεν θα χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Από το να πάω σε ένα διαμέρισμα όπου πρέπει να μαγειρεύω, να ψωνίζω, να καθαρίζω, προτιμώ να είμαι σε ξενοδοχείο.

Όχι αυτό είναι τελείως εκτός της λογικής μας. 

 

Just now, erin0000 είπε:

Το να είσαι τη μισή μέρα σε αυτοκίνητο, να σταματάς όπως λες και να συνεχίζεις για αλλού, εμένα μου φαίνεται πολύ κουραστικό (μαζί με μικρό παιδί).

Γι αυτό ρωτάω, γιατί γενικά όπου ακούω οι διακοπές είναι του στιλ πάμε σε μια παραλία (όχι κάθε μέρα την ίδια αλλά ούτε κάτι υ περβολικά μακρινό), καθόμαστε αρκετή ώρα, τρώμε έξω, πάμε μια βόλτα στην πόλη / σε μεγάλο χωριό κλπ. Αυτά ακριβώς τα κάνουμε και στο νησί της πεθεράς μου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 207
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Fenia27 είπε:

 

Υπαρχει καπου που δεν θα το κανεις αυτο? Εννοειται πως οταν πας σε ενα αλλο μερος θα το γυρισεις ολο, θα δεις χωρια, θα δεις οτι προσφερεται, θα αλλαξεις παραλιες, θα σταματησεις για φαγητο, για βολτα κτλ....

 

 

Όχι απαραίτητα. Μπορείς να διαλέξεις ένα ωραίο μέρος, να ρίξεις άγκυρα, να αράξεις και να κάνεις βόλτες με τα πόδια στην περιοχή ή καμιά εκδρομή επιλεκτικά.

 

Αυτό το να μετακινούμαι συνέχεια ή να πρέπει να είμαι κάθε μέρα και σε άλλη παραλία δεν το άντεχα ποτέ και ούτε με ενδιέφερε. Διάλεγα πάντα τι θέλω να δω και πήγαινε επιλεκτικά κάποια εκδρομή. Δεν ήμουν συνέχεια στη γύρα...

Just now, Έσπερος είπε:

To the point η τελευταία ερώτηση. Έχουν πει απλά ότι θα ήθελαν να πάμε και ότι θα στενοχωρηθούν αν δεν πάμε, μέχρι εκεί. Αλλά ο άντρας μουείνια ο τύπος που από το ένα αυτί μπαίνουν από το άλλο βγαίνουν, δεν τον απασχολεί. Αν προτιμήσουμε κάτι άλλο, απλώς δεν θα δώσει σημασία. 

 

 

Το λέω μήπως απασχολεί εσένα ότι θα σε παρεξηγήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

Υπαρχει καπου που δεν θα το κανεις αυτο? Εννοειται πως οταν πας σε ενα αλλο μερος θα το γυρισεις ολο, θα δεις χωρια, θα δεις οτι προσφερεται, θα αλλαξεις παραλιες, θα σταματησεις για φαγητο, για βολτα κτλ....

Μπράβο αυτό ρωτάω! Γίνεται αυτό με παιδιά μικρά; Ή έχει το ρίσκο της γκρίνιας; Γιατί και εδώ που διαβάζω αλλά και γενικά όπου ακούω, με παιδιά αυτής της ηλικίας ή ίσως κ λίγο μεγαλύτερα, δεν ακούω για κάποιο συστηματικό πρόγραμμα περιηγήσεων, πιο πολύ άραγμα και ξεκούραση ακούω. Εμείς έχουμε το πλεονέκτημα ότι δενδουλεύουμε έτσι κι αλλιως το καλοκαίρι. Δηλαδή την παραλία και την ξεκούραση την έχουμε, απλώς έχουμε και το σπίτι. Αλλά αν είναι να πιεστούμε οικονομικά για να πάμε κάπου να κάνουμε τα ίδια αντί να τριγυρνά΄με, μου φαίνεται σαν να χαραμίζεται το ταξίδι. 

Just now, erin0000 είπε:

Το λέω μήπως απασχολεί εσένα ότι θα σε παρεξηγήσουν.

Κοίτα εγώ το έχω θέσει ως εξής: αν θελει για προσωπικούς λόγους να πάμε στο νησί τους, το σέβομαι. Έτσι κι αλλιώς  υπερ κ κατά βλέπω κ στα δύο. Αν με παρεξηγήσουν δεν με νοιάζει. Δηλαδή τον άντρα μου που τον παρακαλάω να κάτσουμε λίγο παραπάνω στην Αθήνα για τους δικούος μου τι θα πρέπει να του κάνουν, να του κόψουν την καλημέρα; 

Link to comment
Share on other sites

Το παιδάκι είναι πολύ μικρό, οπότε σίγουρα δεν θα το νοιάξει το που θα πάτε. Διαλέξτε εσείς τι σας λείπει και τι θα σας ευχαριστούσε.

Για το αν θα κουραστεί και αν θα γκρινιάξει, εσύ το ξέρεις καλύτερα. Τα δικά μου παιδιά ζαλίζονταν στο αυτοκίνητο από μωρά και έκαναν εμετούς. Οπότε δεν έπαιζαν σε καμία περίπτωση τέτοιες μετακινήσεις που περιγράφεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μπράβο αυτό ρωτάω! Γίνεται αυτό με παιδιά μικρά; Ή έχει το ρίσκο της γκρίνιας; Γιατί και εδώ που διαβάζω αλλά και γενικά όπου ακούω, με παιδιά αυτής της ηλικίας ή ίσως κ λίγο μεγαλύτερα, δεν ακούω για κάποιο συστηματικό πρόγραμμα περιηγήσεων, πιο πολύ άραγμα και ξεκούραση ακούω. Εμείς έχουμε το πλεονέκτημα ότι δενδουλεύουμε έτσι κι αλλιως το καλοκαίρι. Δηλαδή την παραλία και την ξεκούραση την έχουμε, απλώς έχουμε και το σπίτι. Αλλά αν είναι να πιεστούμε οικονομικά για να πάμε κάπου να κάνουμε τα ίδια αντί να τριγυρνά΄με, μου φαίνεται σαν να χαραμίζεται το ταξίδι. 

Αυτο που θελεις να κανεις δεν ξερω αν θα ειναι ιδανικο για το παιδι. Αλλα σιγουρα φετος θα το κανεις πιο ευκολα,παρα του χρονου και του παραχρονου που θα ειναι 2.5 και 3.5 κλπ. Τωρα οπου κι αν το βαλεις,με κατι θα ασχοληθει. 

Επιπλεον,σιγουρα δεν θα το κανεις αν αποκτησεις με το καλο δευτερο παιδακι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, erin0000 είπε:

 

Όχι απαραίτητα. Μπορείς να διαλέξεις ένα ωραίο μέρος, να ρίξεις άγκυρα, να αράξεις και να κάνεις βόλτες με τα πόδια στην περιοχή ή καμιά εκδρομή επιλεκτικά.

 

Αυτό το να μετακινούμαι συνέχεια ή να πρέπει να είμαι κάθε μέρα και σε άλλη παραλία δεν το άντεχα ποτέ και ούτε με ενδιέφερε. Διάλεγα πάντα τι θέλω να δω και πήγαινε επιλεκτικά κάποια εκδρομή. Δεν ήμουν συνέχεια στη γύρα...

 

Συμφωνω μαζι σου...Με τον αντρα μου ημαστε και πως θα κατσει η φαση..δεν βγαζουμε προγραμμα..Περυσι γυρισαμε ολο το νησι, απιστευτα τοπια, παραλιες, φαγητο...Ετσι μας βγηκε! Φετος θελουμε να αραξουμε, μπανιο με καφε το πρωι, υπνο το μεσημερι, βολτιτσα για φαγητο το βραδυ και το καλυτερο για το τελος.....Αραγμα στα πουφ στην αυλη να λιωνουμε με κρασι και ταινιες ενω τα βλασταρια μας κοιμουνται...Οπως του βγει του καθενα και αναλογα την φαση...Πολλα παιζουν ρολο..Καλα μπορουμε να περναμε ειτε με λιγα ειτε με πολλα? Αυτο με νοιαζει!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την εριν, αν ειναι να κανετε κτ διαφορετικο

Οταν ηταν η κορη μου 1,5 κ εγω εγκυος στο δευτερο τριμηνο, πηγαμε σε ενα μικρο νησι κοντα, εννοειται πως το γυρισαμε ολο, το εχουμε ξανακανει κ ελευθεροι, σε αλλα μερη εστιασαμε μονοι, σε αλλα με το παιδι

Αλλα ειναι ενα παιδι που λατρευει τις βολτες, να ειναι συνεχεια εξω, κοιμαται μεχρι κ στην ξαπλωστρα η το βραδυ στο καροτσι

Οταν ηταν 3κ ο μικρος 6μ ηταν διαφορετικα. Πηγαμε σε αλλο νησι, αλλα καναμε επιλεγμενες εξορμησεις

Σε αξιοθεατα η μεγαλη μετα τα 3αρχισε να συνεργαζεται

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μπράβο αυτό ρωτάω! Γίνεται αυτό με παιδιά μικρά; Ή έχει το ρίσκο της γκρίνιας; Γιατί και εδώ που διαβάζω αλλά και γενικά όπου ακούω, με παιδιά αυτής της ηλικίας ή ίσως κ λίγο μεγαλύτερα, δεν ακούω για κάποιο συστηματικό πρόγραμμα περιηγήσεων, πιο πολύ άραγμα και ξεκούραση ακούω. Εμείς έχουμε το πλεονέκτημα ότι δενδουλεύουμε έτσι κι αλλιως το καλοκαίρι. Δηλαδή την παραλία και την ξεκούραση την έχουμε, απλώς έχουμε και το σπίτι. Αλλά αν είναι να πιεστούμε οικονομικά για να πάμε κάπου να κάνουμε τα ίδια αντί να τριγυρνά΄με, μου φαίνεται σαν να χαραμίζεται το ταξίδ

 

Σου εδωσα παραδειγμα εμας που πηγαμε απο αθηνα κεφαλονια, κατσαμε 2 εβδομαδες, γυρισαμε ολο το νησι, καναμε συνεχεια βολτες με δυο παιδια 10 μηνων και 2 χρονων...Μεχρι και σε παραλια που κατεβαινεις χαραδρα 2 χιλιομετρα πηγαμε !...Αρκετοι ομως γονεις δεν θελουν πολλα πολλα γιατι ζητουν την ξεκουραση απο τις διακοπες τους και οχι το τοπιο, τις εναλλαγες και τις βολτες...οταν εχεις παιδια και καθε μερα θελεις αυτοκινητο να πας στην παραλια, θελεις και τις βολτες σου, πολλες φορες θα πας κατευθειαν απο την θαλασσα στην ταβερνα και απο εκει θα ξεκινησεις την βραδυνη βολτα καπακι, αυτο οπως καταλαβαινεις εχει εναν μεγαλο βαθμο κουρασης! Βαλε, βγαλε απο το αυτκινητο, μεσα εξω στην θαλασσα, φαγητο στην παραλια, παιχνιδι, υπνος, ντους στα ντουζ στην παραλια, αλλαγμα ρουχων, παλι αμαξι, ταβερνα, φαγητο, βολτα....και τελος σπιτι...Μεσα σε αυτο και γκρινια μπορει να υπαρξει...Εμεις παντως περασαμε αξεχαστα...και επειδη το καναμε με δυο παιδια, μου φαινεται παιχνιδακι με ενα! Αλλα δεν ξεκουραζεσαι ουσιαστικα...ειδικα αν δουλευεις ολο τον χρονο και καθεσε 2 εβδομαδες καλοκαιρι...Ολα εχουν ρισκο γκρινιας, θελουν προετημασια κτλ...Αν ομως θελεις να πας μπορεις! δεν σε εμποδιζει το παιδι και αν θα γκρινιαξει την μια μερα σημαινει οτι δεν θα περασεις καλα και ηταν ματαια ολα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Αυτο που θελεις να κανεις δεν ξερω αν θα ειναι ιδανικο για το παιδι. Αλλα σιγουρα φετος θα το κανεις πιο ευκολα,παρα του χρονου και του παραχρονου που θα ειναι 2.5 και 3.5 κλπ. Τωρα οπου κι αν το βαλεις,με κατι θα ασχοληθει. 

Επιπλεον,σιγουρα δεν θα το κανεις αν αποκτησεις με το καλο δευτερο παιδακι

Χμ αυτό με μπερδεύει. ΓΙατί το φαντάζομαι κάπως ότι μεγαλύτερο, τυλάχιστον να υπάρχει και κανονική λεκτική επικοινωνία, μπορείς να εξηγήσεις πόση ώρα θες, τι θα δεις ή τι θα κάνεις κλπ και ότι γενικά αυτοαπασχολούνται περισσότερο. Τώρα για τα δυο παιδιά υποθέτω ότι πάλι τα πρώτα καλοκαίρια γυρνάς στα βασικά και μετά επανέρχεσαι. 

Just now, vicky86 είπε:

κοιμαται μεχρι κ στην ξαπλωστρα η το βραδυ στο καροτσι

Αυτό είναι κάτι που δεν έχουμε δοκιμάσει. Καρότσι δεν κοιμάται όμως, είναι στάνταρ. ΓΙα βράδυ δηλαδή το αποκλείω. Μπορούμε βέβαια να τσεκάρουμε γενικά αντοχές μέχρι τότε.

Ας το διατυπώσω αλλιώς για πιο απλά. Ας πούμε ότι έχω δυο επιλογές: 7-10 μέρες σε εξοχικό με αρκετή βοήθεια ή 4 μέρες εκτός έδρας που για να περισσέψουν χρήματα όμως σημαίνει ότι όλο το υπόλοιπο καλοκαίρι έιναι αμφίβολο αν θα πάμε για έναν καφέ. Οι επιλογές έιναι παρεμφερείς γεωγραφικά άρα τα πράγματα που θα κάνουμε είναι παρόμοια, έχοντας ως δεδομένο ότι δεν ξέρουμε πόση περιήγηση θα κάνουμε με το μωρό. Αξίζει τον κόπο κατά τη γνώμη σας; Γιατί εγώ από τη μία θέλω σαν τρελή να πάμε κάπου, από την άλλη δεν ξέρω αν αξίζει η πίεση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Χμ αυτό με μπερδεύει. ΓΙατί το φαντάζομαι κάπως ότι μεγαλύτερο, τυλάχιστον να υπάρχει και κανονική λεκτική επικοινωνία, μπορείς να εξηγήσεις πόση ώρα θες, τι θα δεις ή τι θα κάνεις κλπ και ότι γενικά αυτοαπασχολούνται περισσότερο. Τώρα για τα δυο παιδιά υποθέτω ότι πάλι τα πρώτα καλοκαίρια γυρνάς στα βασικά και μετά επανέρχεσαι. 

 

Ναι ενα τριχρονο καταλαβαινει..αλλα δεν εχει την υπομονη που ισως απαιτουμε εμεις και δεν αντιλαμβανεται την εννοια του χρονου οπως εμεις...Ασε που καθε βολτα πλεον γινεται με στασεις, κυνηγητο, εξηγησεις γιατι δεν μπορουμε να παμε εκει τωρα, πολλα θελω...Εμεις ημαστε στο σταδιο "τι ειναι αυτο μαμα?" "τι ακουγεται μαμα?" Δεν θες να μαθεις ποσες στασεις κανουμε μεχρι το σουπερ μαρκετ, για να επεξεργαστουμε πετρες, φυλλα, σωληνες, να δουμε αυτοκινητα, να τσουλισουμε τα δικα μας που κραταμε, να βρουμε πως θα περασει το αυτοκινητο μας πανω απο τον τεραστιο τοιχο που του κλεινει το δρομο...κτλ...Ο μικρος που ειναι στο καροτσι κιχ δεν βγαζει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Fenia27 είπε:

 

Ναι ενα τριχρονο καταλαβαινει..αλλα δεν εχει την υπομονη που ισως απαιτουμε εμεις και δεν αντιλαμβανεται την εννοια του χρονου οπως εμεις...Ασε που καθε βολτα πλεον γινεται με στασεις, κυνηγητο, εξηγησεις γιατι δεν μπορουμε να παμε εκει τωρα, πολλα θελω...Εμεις ημαστε στο σταδιο "τι ειναι αυτο μαμα?" "τι ακουγεται μαμα?" Δεν θες να μαθεις ποσες στασεις κανουμε μεχρι το σουπερ μαρκετ, για να επεξεργαστουμε πετρες, φυλλα, σωληνες, να δουμε αυτοκινητα, να τσουλισουμε τα δικα μας που κραταμε, να βρουμε πως θα περασει το αυτοκινητο μας πανω απο τον τεραστιο τοιχο που του κλεινει το δρομο...κτλ...Ο μικρος που ειναι στο καροτσι κιχ δεν βγαζει...

Εμείς είμαστε στη ντεμί φάση λίγο καρότσι λίγο πόδια και το καταλαβαίνω αυτό με τις στάσεις, το ζω ήδη και γι αυτό ρωτάω. Αλλά δεν θέλω και να τον έχω όλο δεμένο για να πηγαίνω όπου θέλουμε εμείς, το θέμα είναι να περπατήσει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εμείς είμαστε στη ντεμί φάση λίγο καρότσι λίγο πόδια και το καταλαβαίνω αυτό με τις στάσεις, το ζω ήδη και γι αυτό ρωτάω. Αλλά δεν θέλω και να τον έχω όλο δεμένο για να πηγαίνω όπου θέλουμε εμείς, το θέμα είναι να περπατήσει.

 

Ποσο ειναι το παιδι σου? 

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τώρα αντιστεκόμουν σθεναρά σε κάτι μικρά νησιά που κατά ΄βαση έχουν παραλίες μόνο γιατί ήθελα και λίγη πνευματική τροφή παράλληλα και δεν ήθελα να πληρώνουμε ΄τοσα μόνο κ μόνο για να κάνουμε μπάνιο σε άλλες παραλίες, αλλά όπως το βλέπω πρέπει να συμβιβαστώ με την ιδέα ότι για λίγο καιρό οι διακοπές μας θα είναι έτσι, όπως βλεπω! 

Just now, Fenia27 είπε:

 

Ποσο ειναι το παιδι σου? 

1,5  είναι. Μεγάλο για μόνο καρότσι, μικρό για μόνο περπάτημα, βαρύ για πολλή ώρα μάρσιπο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Χμ αυτό με μπερδεύει. ΓΙατί το φαντάζομαι κάπως ότι μεγαλύτερο, τυλάχιστον να υπάρχει και κανονική λεκτική επικοινωνία, μπορείς να εξηγήσεις πόση ώρα θες, τι θα δεις ή τι θα κάνεις κλπ και ότι γενικά αυτοαπασχολούνται περισσότερο. Τώρα για τα δυο παιδιά υποθέτω ότι πάλι τα πρώτα καλοκαίρια γυρνάς στα βασικά και μετά επανέρχεσαι. 

Αυτό είναι κάτι που δεν έχουμε δοκιμάσει. Καρότσι δεν κοιμάται όμως, είναι στάνταρ. ΓΙα βράδυ δηλαδή το αποκλείω. Μπορούμε βέβαια να τσεκάρουμε γενικά αντοχές μέχρι τότε.

Ας το διατυπώσω αλλιώς για πιο απλά. Ας πούμε ότι έχω δυο επιλογές: 7-10 μέρες σε εξοχικό με αρκετή βοήθεια ή 4 μέρες εκτός έδρας που για να περισσέψουν χρήματα όμως σημαίνει ότι όλο το υπόλοιπο καλοκαίρι έιναι αμφίβολο αν θα πάμε για έναν καφέ. Οι επιλογές έιναι παρεμφερείς γεωγραφικά άρα τα πράγματα που θα κάνουμε είναι παρόμοια, έχοντας ως δεδομένο ότι δεν ξέρουμε πόση περιήγηση θα κάνουμε με το μωρό. Αξίζει τον κόπο κατά τη γνώμη σας; Γιατί εγώ από τη μία θέλω σαν τρελή να πάμε κάπου, από την άλλη δεν ξέρω αν αξίζει η πίεση. 

Επειδη για την ακριβεια ηταν λιγο μεγαλυτερη κ περπατουσε πολυ το καροτσι το πηραμε μονο για αυτον τον λογο. Βραδακι μετα το φαγητο, κοιμηθηκε κ εμεις κατσαμε για μια μπυρα. Οχι καθε βραδυ

Ειναι πως το βλεπει ο καθενας. Αν ειχα τα λεφτα κ δ υπηρχε αλλος λογος να μην το κανω, εγω θα προτιμουσα να παω καπου αλλου, οχι στο εξοχικο. Αλλα, για μενα οι δαικοπες θα προσφεραν κτ διαφορετικο, οχι παλι ενα νησι οπως στο εξοχικο

Η αλλη εναλλακτικη που θα ειχαμε εμεις ηταν να το αναβαλλουμε για να παμε εξωτερικο

Αλλα αυτα ταιριαζουν στη δικη μας οικογενεια

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Ειναι πως το βλεπει ο καθενας. Αν ειχα τα λεφτα κ δ υπηρχε αλλος λογος να μην το κανω, εγω θα προτιμουσα να παω καπου αλλου, οχι στο εξοχικο. Αλλα, για μενα οι δαικοπες θα προσφεραν κτ διαφορετικο, οχι παλι ενα νησι οπως στο εξοχικο

Ε μα αν είχαμε τα λεφτά δεν θα το συζητούσαμε, θα είχαμε ήδη κλείσει κάτι!!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

1,5  είναι. Μεγάλο για μόνο καρότσι, μικρό για μόνο περπάτημα, βαρύ για πολλή ώρα μάρσιπο. 

 

1,5 ειναι και ο γιος μου ο μικρος...Την φαση με τις στασεις ακομα δεν την εχεις ζησει...wait for it....1,5 χρονων περπαταει οποτε το αφησεις, καροτσι οποτε θελεις, κι αν δεν..το παιρνεις σηκωτο και το εχει ξεχασει αυτο που ηθελε σε κλασματα...

 

Για δοκιμασε αυτα σε τριχρονο...Θα σας ακουσει ολο το νησι ή θα κατσεις κανα μισαωρο να εξηγεις, να επαναλαμβανεις και να φερνεις στο μυαλο σου οτι εχεις διαβασει...!

Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου σε εκεινη την ηλικια για  μεσημερι μπορει να κοιμοταν μιση ωριτσα στην ξαπλωστρα μετα το μπανιο(νωρις βεβαια σχεδον πρωινος υπνος) η στο αμαξι οποτε βολευε να εχουμε 1-2ωριτσες επιστροφη

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Η δικια μου σε εκεινη την ηλικια για  μεσημερι μπορει να κοιμοταν μιση ωριτσα στην ξαπλωστρα μετα το μπανιο(νωρις βεβαια σχεδον πρωινος υπνος) η στο αμαξι οποτε βολευε να εχουμε 1-2ωριτσες επιστροφη

Χαχα ούτε σε ξαπλώστρες πάμε!!! Πρέπει να υπάρξει ολική αναδιοργάνωση της ιδέας διακοπές!

Just now, Fenia27 είπε:

 

1,5 ειναι και ο γιος μου ο μικρος...Την φαση με τις στασεις ακομα δεν την εχεις ζησει...wait for it....1,5 χρονων περπαταει οποτε το αφησεις, καροτσι οποτε θελεις, κι αν δεν..το παιρνεις σηκωτο και το εχει ξεχασει αυτο που ηθελε σε κλασματα...

 

Για δοκιμασε αυτα σε τριχρονο...Θα σας ακουσει ολο το νησι ή θα κατσεις κανα μισαωρο να εξηγεις, να επαναλαμβανεις και να φερνεις στο μυαλο σου οτι εχεις διαβασει...!

Χαχαχα γιατί γενιικά πιστεύω ότι όταν τα παιιδά καταλαβαίνουν και μιλάνε τα πράγματα είναι ευκολότερα; Κακώς θα μου πεις, έπρεπε να το ξέρω κ από το σχολείο!

Link to comment
Share on other sites

Δ  Μιλαω για τρελα ποσα. Αλλα γινεται πχ η κουβεντα. θα παμε διακοπες; τι μπατζετ υπαρχει; βγαινουμε; αν οχι παλι καλα υπαρχει το εξοχικο

Δλδ αν παω εξοχικο κ μου μεινουν για ενα τετραημερο το φθινοπωρο ισως να το εκανα κ ετσι

Αν οχι ξαπλωστρα θες την σκηνη που λεει η φενια. Εφοσον πλεον ειναι μεγαλυτερος κ δ θα πας παραλια για 1-2ωρες,λογικο να χρειαστεις κτ. Προσωπικα δ μπορω τοση ωρα κατω στην ψαθα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Χαχα ούτε σε ξαπλώστρες πάμε!!! Πρέπει να υπάρξει ολική αναδιοργάνωση της ιδέας διακοπές!

Χαχαχα γιατί γενιικά πιστεύω ότι όταν τα παιιδά καταλαβαίνουν και μιλάνε τα πράγματα είναι ευκολότερα; Κακώς θα μου πεις, έπρεπε να το ξέρω κ από το σχολείο!

Εγω νομιζω οτι στη θεση σου θα επελεγα το εξοχικο, για να εχω βοηθεια αφου στην καθημερινοτητα σας δεν εχετε κανεναν δικο σας να σας κρατησει το παιδι. Θα το εβλεπα σαν ευκαιρια να βγω καμια βολτα χωρις το μικρο. Και βεβαια ξεκουραση, και περισσοτερες μερες απ’οτι αν πατε αλλου. 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο καθένας αντιλαμβάνεται εντελώς διαφορετικά τις διακοπες! Για μένα οι πολλές ώρες στο αυτοκίνητο με τον μικρό θα ήταν δυσκολες, παρότι τελευταία κάθεται χωρίς αντιρρήσεις αλλά όχι για τόσο μεγάλο διάστημα. 

 Εμείς πάμε στο εξοχικό που είναι κοντά στην θάλασσα. Με βολευει να έχω πληντυριο και κουζινα. Επίσης μου αρέσει ή θάλασσα αλλά όλη μέρα με κουράζει. Δηλαδή θέλω και την μεσημεριανη σιεστα. 

  Εσπερος δεν είμαι και το καταλληλότερο ατομο για να σου απαντήσει. Πχ μουσεία δεν με ευχαριστούν προσωπικά αλλά όταν το παιδί μου φτάσει σε μία ηλικία που καταλαβαίνει θα ήθελα να τα επισκεφτούμε. 

 Οι ιδανικές διακοπές για μας είναι σε ένα παραθαλάσσιο μέρος σε ξενοδοχείο όπου δεν χρειάζεται να κανει κάτι αλλά λόγο οικονομικών το εξοχικό ειναι ή καλύτερη εναλλακτική μας. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Δλδ αν παω εξοχικο κ μου μεινουν για ενα τετραημερο το φθινοπωρο ισως να το εκανα κ ετσι

Δύσκολο αλλά το σκέφτομαι και κάπως έτσι. Ίσως δλδ αν πάμε εξοχικό μείνει κάτι ώστε να πεταχτούμε κανένα σ/κ το φθινόπωρο κάπου όχι για μπάνια, αλλά για να δούμε έστω την πρωτεύουσα ενός γειτονικού νησιού, που θα έχει κάτι διαφορετικό από τα εδώ. Το μπάτζετ είναι αμφίβολο αυτή τη στιγμή για διαφόρους λόγους και γι αυτό όλη η υποθετική συζήτηση. Δεν ξέρουμε επίσης τι μπορεί να έχει προκύψει με τιμές εισιτηρίων και προσφορές, τα αλλάζουν γενικά και συχνά αν αργήσεις να κλείσεις μπορεί να πετύχεις κάτι καλό, όχι όπως τα αεροπλάνα. Γι αυτό αυτή η ασάφεια. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τις διακοπές  (πλέον) τις εξισωνω με ξεκούραση.  Παλιά καναμε χλμ και χλμ με το σύζυγο να δούμε όλα τα αξιοθέατα και τις παραλίες που υπάρχουν.  Σε τόσο μικρή ηλικία παιδιου είμαι ευχαριστημένη να μπορεσω να κάνω μια βουτιά με την ησυχια μου και να κουτσοδιαβάσω κάνα βιβλιο. Μου φαίνεται πολύ κουραστικό το μπες βγες στο αυτοκίνητο και με τη ζέστη του καλοκαιριού.  Έχει να κάνει με τον ανθρωπο βέβαια,  ωστόσο όσο σε έχω καταλαβει έχεις ανάγκη τις σταθερές σου,  δεν νομίζω να σου άρεσε να βγαίνετε εκτός προγραμματος.  Εγώ ειδικά αν δεν υπήρχε οικονομική άνεση θα διάλεγα σίγουρα το εξοχικό. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν την παλεύω καθόλου σε εξοχικά με παππούδες και γιαγιάδες, εάν έμενα σε νησί όπως η Έσπερος και δεν μπορούσα οικονομικά να πάω κάπου, μάλλον θα έμενα στο νησί. Βέβαια, φαίνεται ότι είναι η μοναδική ευκαιρία να βρεθούν παππούς-γιαγιά και το παιδί, είναι και αυτή μια σημαντική παράμετρος.

 

Υπό τα δεδομένα που περιγράφεις @Έσπερος με βαρειά καρδιά θα έτεινα προς το εξοχικό....

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Έχει να κάνει με τον ανθρωπο βέβαια,  ωστόσο όσο σε έχω καταλαβει έχεις ανάγκη τις σταθερές σου,  δεν νομίζω να σου άρεσε να βγαίνετε εκτός προγραμματος. 

ΟΙ δυο μας δεν είχαμε πρόγραμμα, με το παιδί με προβληματίζει αλλά θεωρώ ότι οι διακοπές είναι ένας λόγος για να δοκιμάσω την υπέρβαση. ΤΟ βλέπω και λίγο κυνικά. θα είναι τέλος Αυγούστου, Σεπτέμβρη θα είμαι σχολείο και το πρόγραμμά του θα το φτιάξει (και) με την κοπέλα που θα τον προσέχει. Κάποια πράγματα θα φύγουν από τον έλεγχό μου. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...