Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

διακοπες με μωρο


pattito

Recommended Posts

10 ώρες πρίν, Elfer είπε:

@Dust pink λίγο σκληρή τη βρίσκω τη στάση σου. Δεν νομίζω να είπε κανένας να αφήσουμε το παιδί πεινασμένο για να βολευτούμε εμείς και να είμαστε σαν έφηβες σε πενταήμερη... Αντιθέτως μπορεί να δοκιμάσει σε άλλο περιβάλλον να ταΐσει το παιδί πχ με λιωμένη πατάτα και ίσως το δεχτεί λόγω της αλλαγής.. Καμία φορά τα παιδιά μας εκπλήσσουν. Το να βάλει το multi μαζί της δε λέει κάτι και είναι κ το πιο εύκολο. Το γάλα ας πούμε με τη ζέστη που έχει αν το αφήσεις έξω 10 λεπτά και ζεσταίνεται και δεν αλλοιώνεται. Απλά εδώ έχουμε μια κατάσταση στην οποία η sunshine έχει πνιγεί χωρίς λόγο. Δλδ δε θα κάνει τις διακοπές που θέλει γτ έχει παιδί και δυσκολεύεται για πράγματα που έχουν απλή λύση..

Εγώ στις διακοπές με 5 μηνών παιδι κουβαλούσα multi,βραστηρα,θερμό κρέμες και ολα τα λοιπά. Τώρα αν με ρωτήσεις (14 μηνών)  θα την έπαιρνα μαζί μου και την ώρα του φαγητού θα διάλεγα κάτι απο την ταβέρνα που θα πηγαίναμε που θα μπορούσε να φάει (πχ ρύζι με κοτόπουλο,γιουβέτσι,μοσχαρίσια..) υπάρχουν πολλές επιλογές. Και στη θέση της sunshine θα είχα κ το μουλτι μαζί και θα έκανα το άλεσμα. Τώρα αν θέλει να πάει σε κατάλυμα με κουζίνα για να νοιώθει ασφαλής εννοείται κανείς δεν το κατακρίνει αλλά διακοπές δεν τις λες ακριβώς. Επίσης μια καλή λύση θα ήταν να φτιάξει κάποια γεύματα πριν φύγουν για να έχει μόνο ζέσταμα εκεί.. 

Σκληρή για ποιον λόγο;; Η ένσταση μου είναι ότι καθένας θα προγραμματίσει, θα βολεύτει,θα κανονίσει σύμφωνα με τον τρόπο που επιθυμει και το παιδί δεν θα ξεφύγει εξολοκλήρου από αυτά που έκανε μέχρι πριν τις διακοπές επειδή ο γονιός θέλει να περάσει καλά.

Θεωρώ τελείως λάθος να παίρνουμε ως παράδειγμα τι κάνουν τα δικά μας παιδιά εναντί των άλλων που έχουν μάθει αλλιώς.

Αν το παιδί έχει συνηθίσει το ζεσταμενο γάλα και δεν πίνει το κρύο (έστω και αν βγει 10 λεπτά) η μαμά τότε ,θα πρέπει να βρει τρόπο να το ζεστάνει...με μπρίκι και μάτι σε κατάλληλο καταλύματα ,με θερμαντήρα η δεν ξέρω εγώ τι άλλο από αυτά που πολλοί βλέπουν και τους φαίνονται αφύσικα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 207
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εγώ πιστεύω πάντως πως οι διακοπες δεν είναι η κατάλληλη στιγμή για πειράματα. Τωρα ναι υπάρχουν φορές που το παιδι θα σε εκπλήξει, οπως η φίλη που ειπε οτι της κάηκε το μουλτι στη μεση του πουθενά και έδωσε αναγκαστικά φαγητό λιωμένο με το πιρούνι, αλλά τις περισσότερες φορές τετοιες αλλαγες δυσαρέσκεια θα δημιουργήσουν στο παιδι κ κατα συνέπεια στο γονιό, με αποτέλεσμα να μη χαλαρώσει κανείς τελικά. Ξαναλέω μιλάμε για ένα μωρο 18 μηνών, με ενα μεγαλύτερο παιδί φαντάζομαι υπάρχει μια κάποια ευελιξία. 

Link to comment
Share on other sites

On 6/8/2018 at 9:18 ΜΜ, Dust pink είπε:

Και πολύ καλά σου λέει η παιδίατρος, δεν υπάρχει λόγος να πιέσεις το παιδί σου να κάνει κάτι που ακόμη δεν είναι έτοιμο. Ούτε οι διακοπές θα είναι αφορμή για να το κάνει. Επειδή το παιδί της φίλης που είναι 18 μηνών τρώει κανονικά και όχι αλεσμένα όπως το δικό μου ,οπότε γλιτώνει κουβαλημα δεν σημαίνει ότι είναι κανόνας και θα πρέπει να το κάνω και εγώ. Το δοκίμασες ,δεν λειτουργεί...συνέχισε την ρουτίνα σας στο μετρό του δυνατού των διακοπών. Ούτε μεμπτό είναι ούτε κακό να τρώει αλεσμένα, όταν έρθει η ώρα του θα σε εκπλήξει. Δεν είναι όλα τα παιδιά ίδια, θα ικανοποιήσεις την ανάγκη του δικού σου παιδιού.

Στο θέμα της προσαρμογής στις διακοπές κάποια πράγματα τα κάνουμε για δική μας ευκολία,αυτό τουλάχιστον αποκομίσα τώρα που διακοπαρω αρκετές μέρες στο εξοχικό με ένα μωρό σχεδον 12 μηνών. Όσο ευχάριστο είναι σαν εμπειρία άλλο τόσο δύσκολο είναι (όταν οι μέρες είναι και πολλές).

Με εκπλήσσει η ευκολία των πραγμάτων που εισπράττω από κάποιες απόψεις παραπάνω...μου ακούγονται ταιριαστές για παιδιά 3&4&5 ετών,που καταλαβαίνουν και δεν είναι 1000% εξαρτωμενα σε όλα.. που θα τους πεις φάε ένα φρούτο να σου κοπεί η πείνα ή πήγαινε μια βόλτα στην κούνια για να απασχοληθείς η παίξε με τα κουβαδάκια στην άμμο. 

Δεν σημαίνει ότι επειδή είμαστε διακοπές το παιδί θα κόψει το αλεσμένο επειδή έτσι μας βολεύει και ας φτύνει το κομμάτι πατάτα όντας απροετοίμαστο για ολόκληρη τροφη η θα πιεί κρύο γάλα ενώ δεν το  θέλει επειδή βαριομαστε η δεν εχουμε τρόπο να το ζεστάνουμε . Αν είναι δεκτικό ,οκ να γίνουν κάποιες αλλαγές ,αλλά αν όχι ,γιατί;; Όση προσαρμοστικότητα και αν έχουν τα μωρά / παιδιά δεν μπορούμε να τα αφήνουμε όλα εν λευκώ και να λειτουργούμε σαν έφηβες σε πενταήμερη. 

 

 

Μα φυσικά και δεν είναι θέμα βολέματος. Αναπτυξιακά, ένα παιδάκι 1μιση έτους θα έπρεπε καιρό τώρα να νιώθει άνετα με κανονικό φαγητό. Η το κρατά πίσω κάποιο θέμα που πρέπει να εντοπιστεί και να αντιμετωπιστεί, ή η αγωνία της ελληνίδας μάνας (και ναι το λέω ειρωνικά, αλλά δεν εξαιρώ τον εαυτό μου) ότι το παιδί αν το αντιμετωπίσουμε σαν την ηλικία του θα τραυματιστεί, πεινάσει, πνιγεί, αρρωστήσει... Ειδικά για τα στερεά, όλοι οι αναπτυξιολόγοι από όσο έχω ακούσει και διαβάσει λένε ότι υπάρχει ένα παράθυρο μέχρι κάπου αυτή την ηλικία, και αν ο φόβος των γονιών το κρατήσει πίσω το παιδί, μετά όντως προκύπτει και το πρόβλημα. Τι να πω, εμένα με είχε αποπάρει πολύ η παιδίατρος όταν αντιμετώπιζα έτσι το πρώτο μου παιδί, με το φόβο ότι δε θα φάει, θα πνιγεί ή δεν ξέρω τι άλλο, και ήταν κάτι σαν 12-13 μήνες. 

Παρεπιπτόντως, τα παιδιά τα δικά μου και των φίλων, στις διακοπές είναι πολύ πιο δεκτικά σε νέα πράγματα, και έτσι ήταν από μωρά. Δεν είναι κάτι που πρότεινα για "βόλεμα" αλλά σαν ευκαιρία γιατί έχω δει ότι δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Νομίζω ειναι λίγο άστοχο να χαρακτηρίζουμε ενα παιδί προβληματικό με το "θα έπρεπε " να εχει φαει στερεά ντε και καλα επειδη ειναι ενάμισυ έτους.... Οτι καθε παιδί ειναι διαφορετικό δεν σημαίνει ότι δεν ειναι υγιές.. Ας μη μας ξενιζει κατι τοσο πολυ επειδη δεν ανηκει στο μεσο ορο και τις στατιστικές. Λέω για πολλοστη φορα ότι εχω κανει παρα πολλές προσπάθειες απο πριν κλεισει χρονο απλα δεν το δέχεται ακομα, αναγουλιαζει.   Ζήτησα γνωμη για διακοπές, οχι για να δεχτώ μομφες γιατι δεν εχει φαει το παιδι μου στερεά ακόμα, υπάρχουν ειδικοί για να το κρίνουν αυτο. 

On 8/13/2018 at 8:56 AM, ΑΡΓΚ said:

Αναπτυξιακά, ένα παιδάκι 1μιση έτους θα έπρεπε καιρό τώρα να νιώθει άνετα με κανονικό φαγητό. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine8 είπε:

Νομίζω ειναι λίγο άστοχο να χαρακτηρίζουμε ενα παιδί προβληματικό με το "θα έπρεπε " να εχει φαει στερεά ντε και καλα επειδη ειναι ενάμισυ έτους.... Οτι καθε παιδί ειναι διαφορετικό δεν σημαίνει ότι δεν ειναι υγιές.. Ας μη μας ξενιζει κατι τοσο πολυ επειδη δεν ανηκει στο μεσο ορο και τις στατιστικές. Λέω για πολλοστη φορα ότι εχω κανει παρα πολλές προσπάθειες απο πριν κλεισει χρονο απλα δεν το δέχεται ακομα, αναγουλιαζει.   Ζήτησα γνωμη για διακοπές, οχι για να δεχτώ μομφες γιατι δεν εχει φαει το παιδι μου στερεά ακόμα, υπάρχουν ειδικοί για να το κρίνουν αυτο. 

 

 

Δεν καταλαβαίνω το χαρακτηρισμό "προβληματικό". Αν ένα παιδάκι αναγουλιάζει με τα στερεά σε μια ηλικία και πάνω, μπορεί όντως να υπάρχει ένα θέμα υγείας, π.χ. μία ευαισθησία σε κάποιες υφές, ή και κάποιο θεματάκι με τη γλώσσα, που από όσο ξέρω συνήθως αντιμετωπίζονται με τις κατάλληλες ασκήσεις. Γιατί το όποιο πιθανό θέμα υγείας κάνει ένα παιδί "προβληματικό", ή είναι ταμπού και πρέπει να κλείνουμε τα μάτια, ως γονιός δεν το καταλαβαίνω, συγγνώμη. Και ασφαλώς και είναι θέμα παιδιάτρου, και όχι συζήτησης σε ένα φόρουμ. Δες για παράδειγμα εδώ, για γενικές οδηγίες διατροφής, χωρίς φυσικά και αυτό να υποκαθιστά το γιατρό σας: https://www.paidiatros.com/ygeia/paediatricians/pediatric-news/paediatricians-nutrition-development-infants

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το εχω συζητήσει ενδελεχως με δυο γιατρούς οπως προείπα και δεν υπαρχει κανένα απολυτως προβλημα. Αναγουλιαζει δεν εννοω κάνει εμετο. Απλα δεν ειναι ακομα έτοιμος. Ειναι κάτι απόλυτα φυσιολογικό οσο και αν δε σας αρεσει. Εαν θέλετε να εξαγετε συμπεράσματα ως επιστημων για τα παιδια των αλλων ,αλλα και για τους γονεις οτι κλείνουν τα ματια, χωρις να εχετε ολα τα δεδομένα, και σας ικανοποιεί αυτό, είναι δικαιωμα σας. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αποφεύγω να δίνω συμβουλές, λέω απλά την δική μου προσωπική εμπειρία. 

Στο πρώτο μου παιδί έτυχε να πάμε διακοπές με την  ..... παιδίατρό μας (φίλη της οικογένειας του άντρα μου). Το παιδί ήταν 11 μηνών. Κρέμες, σούπα κλπ. Εμείς φυσικά όλα τα εξαρτήματα μαζί. Στην ταβέρνα το βράδυ ο μικρός γύριζε γύρω γύρω από το τραπέζι σαν σκυλακι, ζητιανεύοντας.  Η 'καταπληκτική' γιατρός μας βουτάει μία πατατούλα, και του τη χώνει στο στόμα. Μετά λίγη ντοματούλα, μετά λίγη πιττούλα, λίγο τυροκεφτεδάκι, κλπ κλπ. Από την ημέρα εκείνη ο μικρός δεν ξαναέφαγε αλεσμένα. Στην αρχή μειώθηκαν οι ποσότητες δραστικά φυσικά, αλλά στο μήνα πάνω και πριν κλείσει τους 12 μήνες, έτρωγε τα πάντα.

Στο δεύτερο παιδί μου νομίζαμε ότι θα γίνει το ίδιο. Πήγαμε διακοπές στους 14 μήνες. Ο μικρός δεν εβαζε τίποτα στο στόμα του, πήγαμε και αγοράσαμε τα χρειαζούμενα και φτιάχναμε φαγητό στο δωμάτιο του ξενοδοχείου. Επειδή είχε αυξημένες διατροφικές ανάγκες, έφαγε αλεσμένα μέχρι μεγάλος, το κρέας δε, ακόμα δυσκολεύεται να το φάει πχ. μπριζόλα ή σουβλάκι. 

 

Βλέπω όμως ότι το θέμα που έθεσες δεν είναι το φαγητό αλλά αν θα πρέπει να κάνετε διακοπές, εκτός σπιτιού και εξοχικού. Εμείς τα παίρναμε διακοπές σε ξενοδοχεία από του δύο μήνες. Με ό,τι χρειάζονταν. με βραστήρες, μούλτι, σουπιέρες κλπ. Φροντίζαμε πάντα να είναι κάπου που να μην ενοχλούμε εμείς, ώστε να μην έχω άγχος αν το παιδί έκλαιγε. Θυμάμαι είχε μείνει η ατάκα: θα μας δώσεις ένα γωνιακό δωμάτιο, όσο το δυνατόν μακριά από κόσμο. 

Αλλοι γονείς έκαναν δύο και τρία χρόνια να πάνε διακοπές. 

Δεν ξέρω τι τύπος οικογένεια είστε. Αλλά αν ο άντρας σου δεν αισθάνεται καλά, μην τον πιέσεις. Πες του τα επιχειρήματά σου και άσε τον να σκεφτεί. 18 μηνών το παιδί μπορεί πράγματι να τρώει αλεσμένα, αλλά σίγουρα μπορεί να πάει και διακοπές, φτάνει να συμφωνούν γι αυτό οι γονείς του. 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για τις διακοπές. Πήγαμε και πέρισυ και φέτος και ολα καλα, με ενα μουλτι λύνεται το πρόβλημα. Στο παραπανω παράδειγμα, ο γιος μου ανήκει στη δεύτερη περίπτωση. Αυτο το "δοκίμασε μια πατάτα ένα κεφτεδακι κλπ" της πρώτης περίπτωσης και μετα δεν ξανά έφαγε αλεσμενα, για το δικο μου παιδί είναι όνειρο θερινής νυκτός. Όπως είπα, δοκιμαζω εδω και μήνες ολους τους πιθανούς τρόπους και συνδυασμούς σε καθημερινη βάση  .Δεν πιανει, μασάει και τα φτύνει παίρνοντας μια έκφραση αηδίας. Αναφερόμουν σε συγκεκριμένο σχόλιο, το βρίσκω ασχημο και άστοχο να κατά κρίνεται μια μητερα που κι η ιδια έχει κουραστεί με αυτήν την κατάσταση. Ειναι ενα παιδι γενικα μίζερο με το φαγητο, και το αλεσμένο εαν δεν τον απασχολείς με κατι για να του αποσπάσει την προσοχή δεν τρώει. Δεν μπορω να κανω κατι αλλο παρα να περιμένω. 18 μηνών ειναι οχι 4 χρόνων. Το παιδί εχει εξεταστεί κ είναι υγιέστατο. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξεκαθαρίζει η κοπέλα τόσες φορές πως ΔΕΝ θέλει να δοκιμάσει τα μη αλεσμένα ΤΩΡΑ στις διακοπές αλλά εκείιιιιι  να επιμένουμε μέχρι που να αναφέρουμε αναπτυξιολόγους στα ξαφνικά////.........!

 

Τελικά πήγατε διακοπές, τι αποφασίσατε?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Πες τα ρε συ Marakiz...! Ε μα πια, ξεκινάμε ένα θέμα από τις καλοκαιρινές διακοπές και το φτάνουμε στη Αλάσκα! 

Αν έφυγε τελικά η θεματοθετρια, θα πήγε σκασμένη... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Marakiz πήγαμε διακοπές και είμαστε ακόμα, τελικά καταλήξαμε περιπου 10 μέρες στο πατρικό μου κ καπου αλλου κοντά ενα τριήμερο . Θα συμφωνήσω απόλυτα με την τοποθέτηση σου πως οι διακοπές με μωρό ειναι και κούραση και ταλαιπωρία (οπως άλλωστε και η καθημερινότητα με ένα μωρό) αλλα προσφέρουν αξέχαστες και ανεκτίμητες οικογενειακές στιγμές!  Σήμερα βγήκαμε λιγο εκτός προγράμματός και επειδή καθήσαμε εξω για φαγητο κ δεν είχαμε μουλτι, του παρήγγειλα μπιφτέκια με πατάτες που τα εκοψα σε μικρα κομματάκια, τα εκανε ολα χαλια και δεν εφαγε τίποτα, αντίθετα κατι μπισκοτάκια Μιράντα τα τσάκισε! 

Marily μπα ολα καλα!  Σε ενα forum πρεπει να ακούγονται ολες οι απόψεις! Κι εδω που τα λεμε ειναι μοιραίο να βγαίνουμε πολλες φορές ολοι μας εκτός θέματος. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θα σας πω κ εγώ την εμπειρία μου διακοπές με μωρο.

Πέρασα καταπληκτικά!!!! 

7:30-08:00 ξυπνούσε κ έπινε το γάλα του στο μπουκάλι το οποίο το είχα ζεστάνει στο μηχάνημα που απλά βάζεις στην πρίζα με λίγο νερό.

Μετά πηγαίναμε για πρωινό που μου το παρείχε το ξενοδοχείο. Εκεί ο μικρός έτρωγε αυγό που το λατρεύει κ τσιμπούσε κ λίγο κουλούρι. Μετά πηγαίναμε στο δωμάτιο βάζαμε μαγιό κ παραλία κατά της 09:30-10:00 είχαμε μαζί μας φρούτα  κ κατά της 11:00 ετρωγε 1 αχλάδι 1 δαμάσκηνο.. 

Κατά της 13:30-14:00 ετρωγε ξανά φρούτα!!! Η γιαούρτι. Μετά ύπνο στην παραλία!!! Κ 14:30 το πολύ κοιμόταν. Ξυπνούσε κατά της 16:00-16:30 ξανά παιχνίδι στην παραλία κ μετά 17:30-18:00 ξενοδοχείο μπάνιο κ στης 19:00 φαγητό. Τι έτρωγε;;; Φάγαμε γαύρο, μακαρόνια, πατάτα στο φούρνο σαλατες όχι όλα σε μία μερα!!!! Το μενού μας ήταν αυτό. Το βράδυ 21:30 ύπνο.

Περάσαμε τέλεια.

Κ ο μικρός μου αν κ είναι παιδί που δεν καλό τρώει... Έτρωγε!!!!!! 

Φρούτα φάγαμε τόσα πολλά.... Με το ζόρι έτρωγε μισό αχλάδι στο σπίτι μας. Κ στης διακοπές με το παιχνίδι τον τάιζα αχλάδι κ μπανάνα η μπανάνα κ δαμάσκηνα η ροδάκινο κ νεκταρίνια. Αυτός έπαιζε κ εγώ τον τάιζα.

Όλα τέλεια!!! 

Πρώτα ο Θεός. Να είμαστε καλά να πάμε κ του χρόνου....

Επεξεργάστηκαν by λιλουμ
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα!!! Θα ήθελα την βοήθεια σας στο θεμα των διακοπών! Θέλουμε να παμε κάπου τον Αύγουστο λιγες μέρες με τον μπεμπη μας που τοτε θα είναι 6 μηνων. Μας είπε η παιδίατρος οτι μπορει να κάνει μπάνιο στη θάλασσα. Και ψάχνουμε κάτι κοντα σχετικα στην Αθήνα ( μέχρι 3 ωρες), με καθαρά νερά και να εχει λιγο κοσμο το βραδυ να βγαίνουμε βόλτα με το καρότσι. Σκέφτηκα προς Καλαμάτα αλλα ο,τι βρήκα είναι πολυ ακριβό για μας (γυρω στα 100€ τη βραδιά). Επίσης κοιταω για τολο ( είναι ωραία; Έχετε παει?) και προς Εύβοια (αλλα δεν ξέρω πού).  Έχετε να μας προτείνετε κάτι; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, παρεμβαίνω κι εγώ στη συζήτηση για ένα δίλημμα που έχω σχετικά με τις καλοκαιρινές μας διακοπές.

 

Σκεφτόμαστε να κάνουμε ένα ταξίδι προς τα τέλη Αυγούστου, το τι ακριβώς θα είναι θα εξαρτηθεί και από τα οικονομικά και από άλλους παράγοντες που δεν ενδιαφέρουν εδώ. Οι εναλλακτικές είναι δύο: είτε στο εξοχικό των πεθερικών σε άλλο νησί κοντινό στο δικό μας είτε σε κάποιο άλλο νησί. Γενικά δεν το έχουμε συζητήσει διεξοδικά γιατί υπαρχουν λόγοι που δεν μπορούμε να προγραμματίσουμε από τώρα. Αλλά εγώ κάνω διάφορες σκέψεις. 

 

Τα πλεονεκτήματα του εξοχικού είναι: μπορούμε να μείνουμε περισσότερες μέρες αφού δεν θα πληρώσουμε δωμάτιο, το παιδί θα δει και τους παππούδες που έχει να τους δει από πριν από το Πάσχα και δεν υπάρχει άλλη δυνατότητα να ιδωθούμε (εκείνοι δεν μπορούν να έρθουν εδώ), θα είμαστε τακτοποιημένοι από καθαριότητα και μαγειρέματα (προφανώς κάνω και κάποιες δουλειές γιατί ντρέπομαι, αλλά όπως και να χει δεν είμαι εγώ η νοικοκυρά), το σπίτι είναι μεγάλο και άνετο οπότε υπάρχει μια κάποια ιδιωτικότητα, θεωρητικά είναι πιθανό να  μείνει και το παιδί με τους παππούδες έστω κ ένα βράδυ που θα κοιμάται για να βγούμε μόνοι μας (δεν το έχουμε κάνει σχεδόν ποτέ από τότε που γεννήθηκε). Το πλεονέκτημα του άλλου μέρους είναι ότι είναι κανονικές διακοπές, αφού βλέπεις και κάτι άλλο και πραγματικά δεν έχεις να κάνεις τίποτα, και ότι θα έχουμε τελείως την ησυχία μας γιατί προφανώς είναι άλλο να είμαστε μόνοι μας άλλο να μένουμε σε σπίτι με άλλους κι ας είναι οι γονείς μας. Ο άντρας μου δεν έχει κολλήματα να πάμε σώνει και καλά στους γονείς του, αγαπάει πολύ το μέρος (πιο πολύ δικό του το νιώθει σε σχέση με το πατρικό στην Αθήνα) αλλά γενικά κι εκείνος θέλει και κάτι άλλο. Εγώ θέλω το κάτι άλλο αλλά σκέφτομαι λίγο και τον περιορισμό των ημερών. Δεν μας νοιάζει για τα μπάνια, σε νησί μένουμε και εκδρομές κάνουμε, αλλά θα ξεφύγουμε λίγο περισσότερο από την καθημερινότητα ακόμα και στο εξοχικό που δεν είναι ξένο μέρος. Ξέχασα να πρσθέσω όμως ότι αν είναι να πάμε κάπου εκτός, όλο το υπόλοιπο καλοκαίρι θα πρέπει να κάνουμε πολλή οικονομία και να σκεφτόμαστε ακόμα και το αν θα κάτσουμε έξω για καφέ. Τον άντρα μου δεν τον πειράζει αυτό, εκείνος καλύπτεται με άλλες βόλτες και την παραλία, εγώ όμως έχω κουραστεί από την κλεισουρα και δεν μπορώ να περάσω και το καλοκαίρι έτσι, θέλω και λίγη κοσμικότητα. 

 

Και έχω και μια πρακτική απορία. Ας πούμε ότι πάμε σε άλλο μέρος. Εμείς δεν είμαστε οι τύποι που αράζουν σε μια παραλία με τις ώρες, έτσι κι αλλιώς δεν μας λείπει η θάλασσα. Γενικά δηλαδή γυρίζουμε, και μεγάλες αποστάσεις, με άστατο πρόγραμμα, σπάνια τρώμε μεσημέρι, κολυμπαμε κάπου, αλλού σταματάμε για περπα΄τημα / αξιοθέατα /  καφέ, και ή τρώμε στο δρόμο κάπου και επιστρέφουμε νωρίς στο ξενοδοχείο για να βγούμε λίγο βράδυ, ή τρώμε βράδυ κατευθείαν. Και δεν μένουμε σε ξενοδοχείο αλλά σε δωμάτιο που δεν μας νοιάζει κιόλας μια τρύπα να είναι, δεν καθόμαστε μέσα παρά μόνο για ύπνο. Αυτό προφανώς με το παιδί θα πρέπει να προσαρμοστεί. Πόσο sightseeing όμως μπορείς να κάνεις με ένα παιδί που είναι 1,5; Έχει νόημα αφού εκείνο πέρα από τη φύση δεν καταλαβαίνει και πολλά; Μήπως δηλαδή ένα ταξίδι με πολλά αξιοθέατα να το αφήναμε για αργότερα και να εστιάσουμε σε κάτι με θάλασσα και γενικά φύση; Και γενικά πόσο αντέχουν τα μικρά στο δρόμο; Δηλαδή έχει νόημα να ξεκινήσεις για μια διαδρομή της 1 ώρας, για να πας σε μια παραλία που σε ενδιαφέρει, όπου εσύ βέβαια στο δρόμο θα βλέπεις φύση, αξιοθέατα, αρχιτεκτονική κλπ ενώ το παιδί δεν θα πολυκαταλαβαίνει και ίσως θα νιώθει και εγκλωβισμένο στο αυτοκίνητο; Τρώγομαι λίγο να ρωτήσω και για το πρόγραμμα γιατί ο δικός μου κοιμάται 12-2 που είναι τελείως άβολο για τέτοια γιατί τι θα κάνεις μεσημεριάτικα με παιδί που δεν κοιμάται; Αλλά δεν ρωτάω γιατί σε 2 μήνες μπορεί να έχει άλλο πρόγραμμα ή απλώς να μη με νοιάζει πια. 

Επεξεργάστηκαν by Έσπερος
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 hours ago, iliana32 said:

Καλησπέρα!!! Θα ήθελα την βοήθεια σας στο θεμα των διακοπών! Θέλουμε να παμε κάπου τον Αύγουστο λιγες μέρες με τον μπεμπη μας που τοτε θα είναι 6 μηνων. Μας είπε η παιδίατρος οτι μπορει να κάνει μπάνιο στη θάλασσα. Και ψάχνουμε κάτι κοντα σχετικα στην Αθήνα ( μέχρι 3 ωρες), με καθαρά νερά και να εχει λιγο κοσμο το βραδυ να βγαίνουμε βόλτα με το καρότσι. Σκέφτηκα προς Καλαμάτα αλλα ο,τι βρήκα είναι πολυ ακριβό για μας (γυρω στα 100€ τη βραδιά). Επίσης κοιταω για τολο ( είναι ωραία; Έχετε παει?) και προς Εύβοια (αλλα δεν ξέρω πού).  Έχετε να μας προτείνετε κάτι; Ευχαριστώ!

Εγώ θα κοιτούσα προς Εύβοια, έχει άπειρα μέρη να δεις και φυσικά πολύ πιο οικονομικά από ότι σε πιο τουριστικά μέρη.

Δες προς Λίμνη ή Ροβιες, δεν ξέρω αν σου αρέσει και η Αγία Άννα.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, iliana32 είπε:

Καλησπέρα!!! Θα ήθελα την βοήθεια σας στο θεμα των διακοπών! Θέλουμε να παμε κάπου τον Αύγουστο λιγες μέρες με τον μπεμπη μας που τοτε θα είναι 6 μηνων. Μας είπε η παιδίατρος οτι μπορει να κάνει μπάνιο στη θάλασσα. Και ψάχνουμε κάτι κοντα σχετικα στην Αθήνα ( μέχρι 3 ωρες), με καθαρά νερά και να εχει λιγο κοσμο το βραδυ να βγαίνουμε βόλτα με το καρότσι. Σκέφτηκα προς Καλαμάτα αλλα ο,τι βρήκα είναι πολυ ακριβό για μας (γυρω στα 100€ τη βραδιά). Επίσης κοιταω για τολο ( είναι ωραία; Έχετε παει?) και προς Εύβοια (αλλα δεν ξέρω πού).  Έχετε να μας προτείνετε κάτι; Ευχαριστώ!

 

κοντα στην αθηνα εχω παει στον θεολογο....φοινικουντα επισης αλλα νομιζω ξεπερναει τις 3 ωρες...Εχεις παντως πολλες επιλογες και απο πελοποννησο και απο ευβοια

Just now, Έσπερος είπε:

Καλημέρα, παρεμβαίνω κι εγώ στη συζήτηση για ένα δίλημμα που έχω σχετικά με τις καλοκαιρινές μας διακοπές.

 

Σκεφτόμαστε να κάνουμε ένα ταξίδι προς τα τέλη Αυγούστου, το τι ακριβώς θα είναι θα εξαρτηθεί και από τα οικονομικά και από άλλους παράγοντες που δεν ενδιαφέρουν εδώ. Οι εναλλακτικές είναι δύο: είτε στο εξοχικό των πεθερικών σε άλλο νησί κοντινό στο δικό μας είτε σε κάποιο άλλο νησί. Γενικά δεν το έχουμε συζητήσει διεξοδικά γιατί υπαρχουν λόγοι που δεν μπορούμε να προγραμματίσουμε από τώρα. Αλλά εγώ κάνω διάφορες σκέψεις. 

 

Τα πλεονεκτήματα του εξοχικού είναι: μπορούμε να μείνουμε περισσότερες μέρες αφού δεν θα πληρώσουμε δωμάτιο, το παιδί θα δει και τους παππούδες που έχει να τους δει από πριν από το Πάσχα και δεν υπάρχει άλλη δυνατότητα να ιδωθούμε (εκείνοι δεν μπορούν να έρθουν εδώ), θα είμαστε τακτοποιημένοι από καθαριότητα και μαγειρέματα (προφανώς κάνω και κάποιες δουλειές γιατί ντρέπομαι, αλλά όπως και να χει δεν είμαι εγώ η νοικοκυρά), το σπίτι είναι μεγάλο και άνετο οπότε υπάρχει μια κάποια ιδιωτικότητα, θεωρητικά είναι πιθανό να  μείνει και το παιδί με τους παππούδες έστω κ ένα βράδυ που θα κοιμάται για να βγούμε μόνοι μας (δεν το έχουμε κάνει σχεδόν ποτέ από τότε που γεννήθηκε). Το πλεονέκτημα του άλλου μέρους είναι ότι είναι κανονικές διακοπές, αφού βλέπεις και κάτι άλλο και πραγματικά δεν έχεις να κάνεις τίποτα, και ότι θα έχουμε τελείως την ησυχία μας γιατί προφανώς είναι άλλο να είμαστε μόνοι μας άλλο να μένουμε σε σπίτι με άλλους κι ας είναι οι γονείς μας. Ο άντρας μου δεν έχει κολλήματα να πάμε σώνει και καλά στους γονείς του, αγαπάει πολύ το μέρος (πιο πολύ δικό του το νιώθει σε σχέση με το πατρικό στην Αθήνα) αλλά γενικά κι εκείνος θέλει και κάτι άλλο. Εγώ θέλω το κάτι άλλο αλλά σκέφτομαι λίγο και τον περιορισμό των ημερών. Δεν μας νοιάζει για τα μπάνια, σε νησί μένουμε και εκδρομές κάνουμε, αλλά θα ξεφύγουμε λίγο περισσότερο από την καθημερινότητα ακόμα και στο εξοχικό που δεν είναι ξένο μέρος. Ξέχασα να πρσθέσω όμως ότι αν είναι να πάμε κάπου εκτός, όλο το υπόλοιπο καλοκαίρι θα πρέπει να κάνουμε πολλή οικονομία και να σκεφτόμαστε ακόμα και το αν θα κάτσουμε έξω για καφέ. Τον άντρα μου δεν τον πειράζει αυτό, εκείνος καλύπτεται με άλλες βόλτες και την παραλία, εγώ όμως έχω κουραστεί από την κλεισουρα και δεν μπορώ να περάσω και το καλοκαίρι έτσι, θέλω και λίγη κοσμικότητα. 

 

Και έχω και μια πρακτική απορία. Ας πούμε ότι πάμε σε άλλο μέρος. Εμείς δεν είμαστε οι τύποι που αράζουν σε μια παραλία με τις ώρες, έτσι κι αλλιώς δεν μας λείπει η θάλασσα. Γενικά δηλαδή γυρίζουμε, και μεγάλες αποστάσεις, με άστατο πρόγραμμα, σπάνια τρώμε μεσημέρι, κολυμπαμε κάπου, αλλού σταματάμε για περπα΄τημα / αξιοθέατα /  καφέ, και ή τρώμε στο δρόμο κάπου και επιστρέφουμε νωρίς στο ξενοδοχείο για να βγούμε λίγο βράδυ, ή τρώμε βράδυ κατευθείαν. Και δεν μένουμε σε ξενοδοχείο αλλά σε δωμάτιο που δεν μας νοιάζει κιόλας μια τρύπα να είναι, δεν καθόμαστε μέσα παρά μόνο για ύπνο. Αυτό προφανώς με το παιδί θα πρέπει να προσαρμοστεί. Πόσο sightseeing όμως μπορείς να κάνεις με ένα παιδί που είναι 1,5; Έχει νόημα αφού εκείνο πέρα από τη φύση δεν καταλαβαίνει και πολλά; Μήπως δηλαδή ένα ταξίδι με πολλά αξιοθέατα να το αφήναμε για αργότερα και να εστιάσουμε σε κάτι με θάλασσα και γενικά φύση; Και γενικά πόσο αντέχουν τα μικρά στο δρόμο; Δηλαδή έχει νόημα να ξεκινήσεις για μια διαδρομή της 1 ώρας, για να πας σε μια παραλία που σε ενδιαφέρει, όπου εσύ βέβαια στο δρόμο θα βλέπεις φύση, αξιοθέατα, αρχιτεκτονική κλπ ενώ το παιδί δεν θα πολυκαταλαβαίνει και ίσως θα νιώθει και εγκλωβισμένο στο αυτοκίνητο; Τρώγομαι λίγο να ρωτήσω και για το πρόγραμμα γιατί ο δικός μου κοιμάται 12-2 που είναι τελείως άβολο για τέτοια γιατί τι θα κάνεις μεσημεριάτικα με παιδί που δεν κοιμάται; Αλλά δεν ρωτάω γιατί σε 2 μήνες μπορεί να έχει άλλο πρόγραμμα ή απλώς να μη με νοιάζει πια. 

 

Καλημέρα @Έσπερος

 

Με ενα παιδι θα πηγαινα οπουδηποτε! Το φαγητο του θελει, οσο για τον υπνο μπορει να κοιμηθει στο καροτσι ανα πασα στιγμη...Οποτε για μενα, περιορισμος δεν ειναι το παιδι και η ηλικια του...Αποφαση δικη σας!

 

Το προηγουμενο καλοκαιρι, πηγαμε δυο εβδομαδες κεφαλονια με τα παιδια...τοτε ο μικρος ηταν 10 μηνων και ο μεγαλος 2 χρονων...Οπως φανταζεσαι κουραστηκαμε σιγουρα, δεν μπορουσαμε να κατσουμε ανετα σε μια ταβερνα να φαμε οταν αυτα ηθελαν να τρεξουν στην πλατεια...Αλλα το απολαυσαμε, ηταν πολυ ωραια!!Ζησαμε στιγμες υπεροχες και ειχαμε αναγκη να ξεφυγουμε εντελως απο τα συνηθισμενα! Ειχαμε μαζι μας την τσαντα που κραταει κρυα τα φαγητα...επερνα μαζι μου φρουτα, κεφτεδακια, γιαουρτι κτλ...Για την παραλια ειχαμε μια μεγαλη σκηνη που μας χωρουσε ολους μεσα και οταν καθομασταν πολλες ωρες τα παιδια κοιμοντουσαν μεσα...Νομιζω ειναι θεμα του γονιου, ποσο ανετα αισθανεται αλλα και ποσο του φαινεται η κουραση...

 

Φετος θα παμε στο εξοχικο μας (πατρικο του αντρα μου) το οποιο ειναι στην θαλασσα...Θα εκμεταλλευτουμε καθε δυνατη βοηθεια που μας προσφερεται, το ετοιμο φαγητο κτλ για να ξεκουραστουμε, να ημαστε χαλαρα...Να βγουμε και εμεις τα δυο μας οταν κοιμουνται τα παιδια...

 

απλα δειτε τι εχετε περισσοτερο αναγκη....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

 

Με ενα παιδι θα πηγαινα οπουδηποτε! Το φαγητο του θελει, οσο για τον υπνο μπορει να κοιμηθει στο καροτσι ανα πασα στιγμη...Οποτε για μενα, περιορισμος δεν ειναι το παιδι και η ηλικια του...Αποφαση δικη σας!

Δεν ξερω πώς να το εξηγησω γιατι μαλλον δεν έγινα κατανοητή. Δεν αναρωτιεμαι πού μπορω να παω, το παθδι εχει στνηθισει κ σε καραβια κ σε ερημιές κ σε μονοπάτια (με καροτσι προς το παρον) κ παντου τρωει κ αν αρχισει κ το αλάτι δεν θα χρειαζεται μαγειρεμα, υποθετω στην αναγκη κοιμαται κ στο καροτσι κ στο αυτοκινητο αν κ το εχει κοψει εδω κ καιρο αυτο. Ομως τι ειδους διακοπες εκτος έδρας κανεις με το παιδι; Αυτο αναρωτιεμαι. διακοπες τυπου παραλια τη μιση μερα κ ταβερνα κ μετα βολτα στην πολη; γιατι αν ειναι να κανουμε αυτο δεν αξιζει να  κανουμε οικονομίες, το κανουμε στο νησι μας ή στα πεθερικα. Εγω αν παμε καπου θελω να γυρισω πολλα μερη ακομα κι αν ειμαι 4-5 ωρες στο αυτοκινητο, να παω σε μουσεια, να δω την αρχιτεκτονική.... Εχει νοημα ομως να κλεισεις το παιδι τοσες ωρες στο αυτοκινητο για να δει κατι που δεν θα του κανει εντυπωση; να ξεκινησεις να πας σε ενα παραδοσιακο χωριο κ αντι να το οερπατησεις να καταληξεις να παίζεις με ενα δεντράκι οιυ εντυπωσίασε το παιδι; μιλαμε κ για παιδακι που δεν περπαταει πολλη ωρα αρα θελει κ καροτσι, αλλα ο σκοπός ειναι μπορει κ να κινηθεί κ ελευθερα, οχι να ειναι συνεχως δεμενος για να πηγαινουμε εμεις οπου θελουμε. Καλα με το ολη μερα παραλια θα έκοβα φλέβες απο βαρεμαρα, εκτος αν οντως κοιμαται εκει κ παιρνουμε τις μάσκες να φευγουμε εναλλαξ για κανονικο κολύμπι, γιατι αλλιως δεν καθομαστε ποτε πολλη ωρα εξω εκτος αν μας καλεσει παρεα. Ουτε καν ομπρέλα δεν εχουμε!!! Γι αυτο αναρωτιεμαι, οχι απο θεμα ταλαιπωρίας αλλα ως προς τι σου μενει απο τις διακοπες. αν ειναι να μου μεινει απλα η χαλαρωση στη θαλασσα κ 3-4 έξοδοι στην ταβερνα, μηπως δεν αξιζει να επιλέξουμε με κριτηριο τα αξιοθέατα κ το ποσο θελουμε το συγκεκριμενο μερος, αλλα ειτε να παμε στα πεθερικα ειτε να βρουμε κατι με προοπτικη κυριως τη θαλασσα; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

 Ομως τι ειδους διακοπες εκτος έδρας κανεις με το παιδι; Αυτο αναρωτιεμαι. διακοπες τυπου παραλια τη μιση μερα κ ταβερνα κ μετα βολτα στην πολη; γιατι αν ειναι να κανουμε αυτο δεν αξιζει να  κανουμε οικονομίες, το κανουμε στο νησι μας ή στα πεθερικα. Εγω αν παμε καπου θελω να γυρισω πολλα μερη ακομα κι αν ειμαι 4-5 ωρες στο αυτοκινητο, να παω σε μουσεια, να δω την αρχιτεκτονική.... 

 

Αν θέλεις τη γνώμη μου, οι διακοπές έχουν το νόημα να κάνεις κάτι διαφορετικό από αυτά που κάνεις όλο τον υπόλοιπο καιρό... Το να μείνεις στο  νησί σου όπου είσαι συνέχεια ή το να πας στα πεθερικά που μπορείς να πας όλο τον υπόλοιπο χρόνο, δεν είναι διακοπές. Και εγώ έχω εξοχικό, αλλά το χρησιμοποιώ συμπληρωματικά. Δηλαδή θα πάμε οπωσδήποτε κάπου αλλού πρώτα και μετά στο εξοχικό. Ή το ανάποδο.

Το να γυρίσεις πολλά μέρη με ένα μικρό παιδί ίσως είναι κουραστικό για το ίδιο. Μπορείς να επιλέξεις τι είναι αυτό που σου αρέσει και να βγάλεις ένα νορμάλ πρόγραμμα χωρίς υπερβολικές μετακινήσεις.

Οπότε έστω και για 4-5 μέρες εάν δεν μπορείτε περισσότερο, διαλέξτε έναν διαφορετικό προορισμό, και κάντε κάτι που δεν κάνετε όλο τον υπόλοιπο χρόνο και που σας ευχαριστεί. Αυτό θεωρείται "διακοπές".

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν ξερω πώς να το εξηγησω γιατι μαλλον δεν έγινα κατανοητή. Δεν αναρωτιεμαι πού μπορω να παω, το παθδι εχει στνηθισει κ σε καραβια κ σε ερημιές κ σε μονοπάτια (με καροτσι προς το παρον) κ παντου τρωει κ αν αρχισει κ το αλάτι δεν θα χρειαζεται μαγειρεμα, υποθετω στην αναγκη κοιμαται κ στο καροτσι κ στο αυτοκινητο αν κ το εχει κοψει εδω κ καιρο αυτο. Ομως τι ειδους διακοπες εκτος έδρας κανεις με το παιδι; Αυτο αναρωτιεμαι. διακοπες τυπου παραλια τη μιση μερα κ ταβερνα κ μετα βολτα στην πολη; γιατι αν ειναι να κανουμε αυτο δεν αξιζει να  κανουμε οικονομίες, το κανουμε στο νησι μας ή στα πεθερικα. Εγω αν παμε καπου θελω να γυρισω πολλα μερη ακομα κι αν ειμαι 4-5 ωρες στο αυτοκινητο, να παω σε μουσεια, να δω την αρχιτεκτονική.... Εχει νοημα ομως να κλεισεις το παιδι τοσες ωρες στο αυτοκινητο για να δει κατι που δεν θα του κανει εντυπωση; να ξεκινησεις να πας σε ενα παραδοσιακο χωριο κ αντι να το οερπατησεις να καταληξεις να παίζεις με ενα δεντράκι οιυ εντυπωσίασε το παιδι; μιλαμε κ για παιδακι που δεν περπαταει πολλη ωρα αρα θελει κ καροτσι, αλλα ο σκοπός ειναι μπορει κ να κινηθεί κ ελευθερα, οχι να ειναι συνεχως δεμενος για να πηγαινουμε εμεις οπου θελουμε. Καλα με το ολη μερα παραλια θα έκοβα φλέβες απο βαρεμαρα, εκτος αν οντως κοιμαται εκει κ παιρνουμε τις μάσκες να φευγουμε εναλλαξ για κανονικο κολύμπι, γιατι αλλιως δεν καθομαστε ποτε πολλη ωρα εξω εκτος αν μας καλεσει παρεα. Ουτε καν ομπρέλα δεν εχουμε!!! Γι αυτο αναρωτιεμαι, οχι απο θεμα ταλαιπωρίας αλλα ως προς τι σου μενει απο τις διακοπες. αν ειναι να μου μεινει απλα η χαλαρωση στη θαλασσα κ 3-4 έξοδοι στην ταβερνα, μηπως δεν αξιζει να επιλέξουμε με κριτηριο τα αξιοθέατα κ το ποσο θελουμε το συγκεκριμενο μερος, αλλα ειτε να παμε στα πεθερικα ειτε να βρουμε κατι με προοπτικη κυριως τη θαλασσα; 

 

Ενα  παιδι στα 1,5 που δεν μπορει να περπατησει πολυ ωρα, κουραζεται και θελει καροτσι, ειναι ευκολο να σε ακολουθησει παντου...Θα βρει ενδιαφεροντα παντου γιατι ειναι μικρο, σιγουρα ομως δυσκολο να βρει συναρπαστικα τα μουσεια και την αρχιτεκτονικη...Ενα παιδι που πλησιαζει τα τρια (οπως ο γιος μου ο μεγαλος) εχει αποψη για το που θελει να παει και κυριως θελει να παιξει...οποτε δυσκολο να τον πηγαινεις σε αξιοθεατα που δεν αφορουν τα παιδια..Τουλαχιστον για πολυ ωρα...

 

Τωρα αν αξιζει να κανεις ενα ταξιδι 4 ωρων για ενα αξιοθεατο με μωρο? Εγω δεν το βλεπω σαν προβλημα, φανταζομαι δεν θα κανεις καθε μερα 4 ωρες δρομο...και μπορεις να το κανεις σαν εκδρομουλα ..Τωρα ειναι πιο ευκολο που το παιδι ειναι μικρο παρα οταν θα ειναι 3-4 ισως 5...δεν ξερω δεν φτασαμε ακομη εκει...

 

Αλλιως περιμενεις να φτασει σε μια ηλικια που ειτε το αφηνεις σε καποιον ωστε πας με τον αντρα σου ειτε σε μια ηλικια που το παιδι μπορει να ακολουθησει με ευχαριστηση...

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, iliana32 είπε:

Καλησπέρα!!! Θα ήθελα την βοήθεια σας στο θεμα των διακοπών! Θέλουμε να παμε κάπου τον Αύγουστο λιγες μέρες με τον μπεμπη μας που τοτε θα είναι 6 μηνων. Μας είπε η παιδίατρος οτι μπορει να κάνει μπάνιο στη θάλασσα. Και ψάχνουμε κάτι κοντα σχετικα στην Αθήνα ( μέχρι 3 ωρες), με καθαρά νερά και να εχει λιγο κοσμο το βραδυ να βγαίνουμε βόλτα με το καρότσι. Σκέφτηκα προς Καλαμάτα αλλα ο,τι βρήκα είναι πολυ ακριβό για μας (γυρω στα 100€ τη βραδιά). Επίσης κοιταω για τολο ( είναι ωραία; Έχετε παει?) και προς Εύβοια (αλλα δεν ξέρω πού).  Έχετε να μας προτείνετε κάτι; Ευχαριστώ!

 

Για Εύβοια κοίτα στο Μαρμάρι ή στην Κάρυστο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

Το να γυρίσεις πολλά μέρη με ένα μικρό παιδί ίσως είναι κουραστικό για το ίδιο. Μπορείς να επιλέξεις τι είναι αυτό που σου αρέσει και να βγάλεις ένα νορμάλ πρόγραμμα χωρίς υπερβολικές μετακινήσεις.

Οπότε έστω και για 4-5 μέρες εάν δεν μπορείτε περισσότερο, διαλέξτε έναν διαφορετικό προορισμό, και κάντε κάτι που δεν κάνετε όλο τον υπόλοιπο χρόνο και που σας ευχαριστεί. Αυτό θεωρείται "διακοπές".

Κοιτά με δεδομένο ότι μένουμε σε νησί για μας το διαφορετικό είναι ειτε εξωτερικο ειτε τελειως αλλο τοπίο πχ ορεινό χωριο. αυτα αποκλείονται για λογους οικονομικούς αυτη τη στιγμη. Όποτε ας κρατήσουμε ότι διακοπές θεωρούμε να φύγουμε από το σπίτι μας κ να μην εχουμε το νοικοκυριό. Και την κούραση του παιδιού σκέφτομαι, κ οτι ειναι μικρο να εξηγήσεις τι ακριβως θα κανεις κ δεν εχει κ κατι να περιμένει πέραν του να παίξει. 

 

Just now, Fenia27 είπε:

Τωρα αν αξιζει να κανεις ενα ταξιδι 4 ωρων για ενα αξιοθεατο με μωρο? Εγω δεν το βλεπω σαν προβλημα, φανταζομαι δεν θα κανεις καθε μερα 4 ωρες δρομο...και μπορεις να το κανεις σαν εκδρομουλα ..Τωρα ειναι πιο ευκολο που το παιδι ειναι μικρο παρα οταν θα ειναι 3-4 ισως 5...δεν ξερω δεν φτασαμε ακομη εκει...

Όταν λέω 4-5 ώρες οδήγηση εννοώ να εισαι τη μιση μερα στο αυτοκινητο για να μετακινείσαι σε διαφορα μερη οπου θα σταματάς για να δεις κατι κ μετα θα συνεχιζεις για καπου αλλου που θα φας κ αλλου που θα κολυμπήσεις κλπ. 

 

δεν ξερω, προβληματίζομαι αν αξίζει να επενδύσω στην ιδέα των διακοπών σε αλλο μερος αν ειναι να καταληξω να κανω ο,τι κ στο σπίτι. μηπως ειναι προτιμότερο να μπουν χρηματα στην ακρη για να κανουμε αλλη φορα ενα πιο μακρινό ταξιδι σε κατι πραγματικα διαφορετικο, προσαρμοσμένο προφανως κ σε παιδικα ενδιαφεροντα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κοιτά με δεδομένο ότι μένουμε σε νησί για μας το διαφορετικό είναι ειτε εξωτερικο ειτε τελειως αλλο τοπίο πχ ορεινό χωριο. αυτα αποκλείονται για λογους οικονομικούς αυτη τη στιγμη. Όποτε ας κρατήσουμε ότι διακοπές θεωρούμε να φύγουμε από το σπίτι μας κ να μην εχουμε το νοικοκυριό. Και την κούραση του παιδιού σκέφτομαι, κ οτι ειναι μικρο να εξηγήσεις τι ακριβως θα κανεις κ δεν εχει κ κατι να περιμένει πέραν του να παίξει. 

 

Όταν λέω 4-5 ώρες οδήγηση εννοώ να εισαι τη μιση μερα στο αυτοκινητο για να μετακινείσαι σε διαφορα μερη οπου θα σταματάς για να δεις κατι κ μετα θα συνεχιζεις για καπου αλλου που θα φας κ αλλου που θα κολυμπήσεις κλπ. 

 

δεν ξερω, προβληματίζομαι αν αξίζει να επενδύσω στην ιδέα των διακοπών σε αλλο μερος αν ειναι να καταληξω να κανω ο,τι κ στο σπίτι. μηπως ειναι προτιμότερο να μπουν χρηματα στην ακρη για να κανουμε αλλη φορα ενα πιο μακρινό ταξιδι σε κατι πραγματικα διαφορετικο, προσαρμοσμένο προφανως κ σε παιδικα ενδιαφεροντα. 

 

Το τράβηξες πολύ. Διαφορετικό μπορεί να είναι και κάτι πιο απλό. πχ είσαι σε κυκλαδίτικο νησί; Πήγαινε στην Κρήτη, πήγαινε κάπου που δεν έχεις ξαναπάει ποτέ ή κάπου με διαφορετική αρχιτεκτονική (αφού σε ενδιαφέρει).

 

Το να είσαι τη μισή μέρα σε αυτοκίνητο, να σταματάς όπως λες και να συνεχίζεις για αλλού, εμένα μου φαίνεται πολύ κουραστικό (μαζί με μικρό παιδί).

 

Επίσης μπορείς πχ να πας σε ένα ωραίο ξενοδοχείο όπου δεν θα χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Από το να πάω σε ένα διαμέρισμα όπου πρέπει να μαγειρεύω, να ψωνίζω, να καθαρίζω, προτιμώ να είμαι σε ξενοδοχείο.

 

Δεν ξέρω, εγώ έτσι αντιλαμβάνομαι τις διακοπές. Τώρα τα οικονομικά σας, θα τα δείτε εσείς και θα τα κανονίσετε.

 

Δεν μου λες, τα πεθερικά σου γκρινιάζουν να πάτε εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

.................

δεν ξερω, προβληματίζομαι αν αξίζει να επενδύσω στην ιδέα των διακοπών σε αλλο μερος αν ειναι να καταληξω να κανω ο,τι κ στο σπίτι. μηπως ειναι προτιμότερο να μπουν χρηματα στην ακρη για να κανουμε αλλη φορα ενα πιο μακρινό ταξιδι σε κατι πραγματικα διαφορετικο, προσαρμοσμένο προφανως κ σε παιδικα ενδιαφεροντα. 

 

Εμείς σε παλαιότερο σχετικό δίλημμα, προτιμήσαμε να κάνουμε αυτό που λες, δλδ να πάμε διακοπές στο νησί από το οποίο κατάγομαι, με ό,τι θετικό και αρνητικό συνεπάγεται αυτό δλδ : περισσότερες ημέρες, δωρεάν σπίτι, φύλαξη των παιδιών κάποια βράδια από τους γονείς μου, συνύπαρξη με τους γονείς μου, μαγείρεμα μηδέν για εμένα, ταβερνάκια στο νησί, τοπίο ίδιο με αυτό που βλέπω στις διακοπές μου εδώ και εκατό χρόνια (!!! - αστειεύομαι εννοείται, και μιλάμε για τέλειο τοπίο απλώς είναι το ίδιο) κτλ. 

Η προοπτική να πάμε σε άλλο μέρος όσο μεγαλώνουν τα παιδιά όχι ότι απομακρύνεται, απλώς δημιουργούνται άλλα θέματα του στύλ : οικονομικά, θέματα υγείας στην οικογένεια, τα παιδιά μου τώρα έχουν δημιουργήσει φίλους εκεί που παραθερίζουμε σταθερά ενώ όπου αλλού και να πάμε θα είναι μόνα τους κ.λ.π. Πιο πολύ το βλέπω για κανένα τετραήμερο το χειμώνα στο εξωτερικό μαζί με τα παιδιά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Όταν λέω 4-5 ώρες οδήγηση εννοώ να εισαι τη μιση μερα στο αυτοκινητο για να μετακινείσαι σε διαφορα μερη οπου θα σταματάς για να δεις κατι κ μετα θα συνεχιζεις για καπου αλλου που θα φας κ αλλου που θα κολυμπήσεις κλπ. 

 

Υπαρχει καπου που δεν θα το κανεις αυτο? Εννοειται πως οταν πας σε ενα αλλο μερος θα το γυρισεις ολο, θα δεις χωρια, θα δεις οτι προσφερεται, θα αλλαξεις παραλιες, θα σταματησεις για φαγητο, για βολτα κτλ....

Just now, Έσπερος είπε:

δεν ξερω, προβληματίζομαι αν αξίζει να επενδύσω στην ιδέα των διακοπών σε αλλο μερος αν ειναι να καταληξω να κανω ο,τι κ στο σπίτι. μηπως ειναι προτιμότερο να μπουν χρηματα στην ακρη για να κανουμε αλλη φορα ενα πιο μακρινό ταξιδι σε κατι πραγματικα διαφορετικο, προσαρμοσμένο προφανως κ σε παιδικα ενδιαφεροντα.

 

Πουθενα δεν ειναι το ιδιο με το σπιτι μας...εξαρταται τωρα τι περιμενει ο καθενας απο τις διακοπες του, τι τον ευχαριστει...

 

Just now, erin0000 είπε:

Αυτό θεωρείται "διακοπές".

 

Ειναι υποκειμενικο για τον καθενα πως ξεκουραζεται, τι τον διασκεδαζει...Τι εχει αναγκη για να ξεφυγει..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...