Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

διακοπες με μωρο


pattito

Recommended Posts

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Τι να σου πω, με μπερδεύει πολύ αυτό που λες, γιατί ποτέ δεν έχω μείνει σε all inclusive: πρωινό όπως όλη η οικογένεια, το ίδιο και μεσημεριανό και βραδινό, ναι στην ταβέρνα, και αν τα παιδιά πεινάνε στο ενδιάμεσο, κάποιο φρούτο, ή άλλο εύκολο σνακ, τύπου γιαούρτι, απλά μπισκότα, ψωμί κλπ ή ό,τι άλλο μπορεί κανείς να βρει στο κοντινότερο μπακάλικο, φούρνο κλπ.

Οι υπεραπλουστευμενες σου απαντήσεις βασίζονται στην προσωπική σου εμπειρία, αποκτηθείσα μετά από τρία παιδιά, το πρώτο εκ των οποίων προ δωδεκαετιας αν θυμάμαι καλά. Σίγουρα δε θυμάσαι τέτοιες λεπτομερειες κ έστω πως ναι, απευθύνεσαι σε ισως πιο ψαρωμενες πρωτομανες! Εγώ συμφωνώ μαζί σου κατά κύριο λόγο γιατί κ εμείς έτσι περίπου λειτουργούμε αλλά καταλαβαινω πως δεν έχουν όλοι τα ίδια χούγια. Αν μια οικογένεια πχ έχει συνήθεια να ζεσταίνει το γάλα του παιδιου, κ 5 χρόνων να είναι, δε θα πάνε διακοπές κ θα πουν α τέλεια, ώρα να μάθει να το πίνει κρύο. Θα το σκεφτούν κ αυτό όπως κ αλλα. Μπορεί να μην τους αποτρέψει από τις διακοπές αλλά δε βρίσκω κακό στο να ψάξουν να βρουν τρόπο να συνεχίσουν τη συνήθεια τους κ εκει. Όπως εσύ μπορεί να πίνεις τον καφέ σου με 5 κουταλιές ζάχαρη κ αν σου τον δώσουν σκέτο δε θα τον πιεις, έτσι κ αυτό. Άλλον μπορεί να μην τον ενοχλεί κ να πει απτό να μην πιω καθόλου ας πιω σκέτο. Δες το αναλογικά.

Επίσης, μπορεί το παιδί μου να πεινάσει για βράδυ στις 7 κ να μην προλαβαίνουμε να πάμε ταβέρνα, να του δώσω να φάει κατι, στην ταβέρνα να μη θέλει κ μόλις γυρίσουμε να θέλει. Πως θα γίνει δλδ, δεν είναι ρομπότ, άνθρωποι είναι κ αυτά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 207
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 2 λεπτά , Lenia16 είπε:

Οι υπεραπλουστευμενες σου απαντήσεις βασίζονται στην προσωπική σου εμπειρία, αποκτηθείσα μετά από τρία παιδιά, το πρώτο εκ των οποίων 

 

Τι να σου πω, έχεις δίκιο. Το πώς και τι μπορεί να φάει στις διακοπές ένα παιδί 18 μηνών είναι όντως πολύ σύνθετο θέμα. Το να προτείνει απλά κάποιος μια ιδέα όπως φρούτο είναι σαφέστατα υπεραπλούστευση...

Και για να απαντήσω πιο σοβαρά: ΠΡΙΝ να κάνω παιδιά, ήμουν από τους ανθρώπους που κορόιδευαν την μαμά/γιαγιά που ακολουθεί από πίσω το παιδί με το ταπεράκι, που πάει διακοπές με το μούλτι ή βγαίνει στην παραλία με μωρομάντηλα και αγωνιά αν θα μπει κόκκος άμμου στο στόμα του μικρού. ΜΕΤΑ ποτ έκανα παιδιά συνέχισα να έχω την ίδια άποψη, για τα δικά μου παιδιά, και στο πρώτο, και στο δεύτερο και στο τρίτο, και φαντάζομαι και στο δέκατο αν είχα, γιατί έτσι μεγάλωσα και η ίδια και αυτό μου λέει η δική μου λογική.

Το ενδιαφέρον λοιπόν όταν κανείς ζητά απόψεις από ένα φόρουμ είναι ότι θα πάρει απαντήσεις και από τη μαμά με το μούλτι στο ξενοδοχείο και τα μωρομάντηλα στην παραλία, αλλά και από τη μαμά που ταϊζει το μωρό πιτόγυρο και επιδόρπιο το αφήνει να φάει και μια χούφτα άμμο να δει την υφή, και από όλα τα ενδιάμεσα, ώστε να δει διαφορετικές ιδέες, να διαλέξει τι ακούγεται ενδιαφέρον, αλλά και να σχολιάσει μετά στη φίλη της "μία παλαβή στο ιντερνετ μου έλεγε ότι ταϊζει το νήπιο σουβλάκια/βιολογική βρώμη (ό,τι θεωρεί ο καθένας περίεργο)". Ο καθένας από εκεί και πέρα μπορεί στην καλύτερη να πάρει μια ιδέα που δεν θα είχε από μόνος, ή απλά να γελάσει και να πει μόνος του "μα τι περίεργοι τύπου που υπάρχουν". Το να προσβάλουμε τους άλλους δεν εξυπηρετεί κάτι, σωστά;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστεύω πως ολα έχουν να κάνουν με το πως έχει μαθει να λειτουργεί η οικογένεια. Εμας επειδη ειναι το πρωτο παιδι ίσως είμαστε λιγο πιο αγχωμένοι απο το συνηθισμένο και είναι το παν για εμας να μη χάσει το παιδι τη βολή του και οσο γίνεται τη ρουτίνα του. Δεν ξερω αν ειναι σωστό ή λάθος. Κάποιος μπορεί να ηταν πιο χαλαρός και να το αντιμετώπιζε διαφορετικά. Επίσης το θεμα της διατροφής έχει να κανει και με τι τρωει το καθε παιδί και εαν ειναι εύκολες οι αλλαγές , εναμιση ετους μπορει να μην ειναι βρεφος αλλα δεν ειναι και μεγαλο (πχ εμας το θεμα αλλεργια στα γαλακτοκομικα μας πηγε αρκετα πισω στη διατροφη).

 

Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2018 at 11:33 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Πόσο είναι το μωρό και χρειάζεται ακόμη να ζεσταίνετε γάλα και μάλιστα καλοκαιριάτικα; Επειδή λες ότι βγαίνει από την κούνια, θα υπέθετα άνω του έτους;

 17 μηνών. Έχω περίπου 2 μήνες που τον έβαλα σε κρεβάτι γιατί σκαρφάλωνε στην κουνια! 

Απίστευτο τι μπορούν να κάνουν 2 τόσο δα μικρά πατουσακια!!!

 

Κ το γάλα δεν το ζεσταίνω πολύ. Λίγο κρύο δεν το πίνει.

Κ εντάξει το βράδυ λες το βγάζω νωρίτερα από το ψυγείο. 

Το πρωί όμως;;;; Συνήθως με ξυπνάει ο μικρός! Να ξυπνάω νωρίτερα; Πόσο πιο νωρίς; Έχει τύχη να ξυπνήσει 06:00 έχει τύχη κ 08:00

Θα ξυπνήσει ο μικρός 08:00 κ εγώ θα σηκωθώ από της 06:00;;;;;;

Απαπα.... Εγώ ψάχνω να κοιμηθώ λίγο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ και με @ΑΡΓΚ και με @Sentir...natureza. Αρχικά να πούμε ότι το θέμα των γαλακτοκομικών σας έχει πάει πίσω σύμφωνα με τα δικά σου στάνταρ χωρίς να αποτελεί πρόβλημα για το παιδί που ούτως ή αλλιώς δεν τα είχε φάει μέχρι τότε. Αντί για γιαούρτι πχ δίνεις ψωμί με λάδι ντομάτα αγγούρι. Υπάρχουν εναλλακτικές αρκεί να είσαστε διατεθειμένοι να βγείτε από τη ρουτίνα σας τόσο το παιδί όσο κ εσεις. Η ρουτίνα δεν μπορεί να χαθεί έτσι ξαφνικά μέσα σε 5 μέρες. Το παιδί δεν είναι ρομπότ να ακολουθεί 100% το πρόγραμμα. Οπως θα έχεις δει και εσυ μεχρι τώρα θα έχετε μικροαλλαγες. 10 μέρες διακοπές είναι μη σκατε γι'αυτό... Κοιτάξτε να περάσετε καλά και να ξεκουραστείτε!!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Τι να σου πω, έχεις δίκιο. Το πώς και τι μπορεί να φάει στις διακοπές ένα παιδί 18 μηνών είναι όντως πολύ σύνθετο θέμα. Το να προτείνει απλά κάποιος μια ιδέα όπως φρούτο είναι σαφέστατα υπεραπλούστευση...

Και για να απαντήσω πιο σοβαρά: ΠΡΙΝ να κάνω παιδιά, ήμουν από τους ανθρώπους που κορόιδευαν την μαμά/γιαγιά που ακολουθεί από πίσω το παιδί με το ταπεράκι, που πάει διακοπές με το μούλτι ή βγαίνει στην παραλία με μωρομάντηλα και αγωνιά αν θα μπει κόκκος άμμου στο στόμα του μικρού. ΜΕΤΑ ποτ έκανα παιδιά συνέχισα να έχω την ίδια άποψη, για τα δικά μου παιδιά, και στο πρώτο, και στο δεύτερο και στο τρίτο, και φαντάζομαι και στο δέκατο αν είχα, γιατί έτσι μεγάλωσα και η ίδια και αυτό μου λέει η δική μου λογική.

Το ενδιαφέρον λοιπόν όταν κανείς ζητά απόψεις από ένα φόρουμ είναι ότι θα πάρει απαντήσεις και από τη μαμά με το μούλτι στο ξενοδοχείο και τα μωρομάντηλα στην παραλία, αλλά και από τη μαμά που ταϊζει το μωρό πιτόγυρο και επιδόρπιο το αφήνει να φάει και μια χούφτα άμμο να δει την υφή, και από όλα τα ενδιάμεσα, ώστε να δει διαφορετικές ιδέες, να διαλέξει τι ακούγεται ενδιαφέρον, αλλά και να σχολιάσει μετά στη φίλη της "μία παλαβή στο ιντερνετ μου έλεγε ότι ταϊζει το νήπιο σουβλάκια/βιολογική βρώμη (ό,τι θεωρεί ο καθένας περίεργο)". Ο καθένας από εκεί και πέρα μπορεί στην καλύτερη να πάρει μια ιδέα που δεν θα είχε από μόνος, ή απλά να γελάσει και να πει μόνος του "μα τι περίεργοι τύπου που υπάρχουν". Το να προσβάλουμε τους άλλους δεν εξυπηρετεί κάτι, σωστά;

 

 

Σωστά. Γι αυτό το να θεωρούμε ως δεδομενα σωστη τη δική μας άποψη επειδή εμείς αυτο πιστεύουμε, αυτό λέει η δική μας λογικη κ αυτο ακολουθήσαμε γιατί μας ταιριαζε, χωρίς να λαμβάνουμε υπόψη τις διαφορετικές συνήθειες/αποψεις διαφορετικών ανθρώπων είναι λάθος. 

Η ένσταση μου δεν είναι επειδή προτείνεις. Αν ήταν απλά μια πρόταση θα ήταν απόλυτα αποδεκτό. Όταν όμως θεωρείς ως μοναδικη φυσιολογικη συνθηκη ένα παιδί να πίνει κρύο γάλα απτό ψυγειο ξαφνικά εκεί που το έπινε ζεστό κ να μην έχει πρβλ, να έχει καταφέρει να τρώει μη αλεσμενα, να υπάρχει απολυτη ταύτιση του προγράμματος φαγητού γονιών-μωρου ούτως ώστε να τρώνε πρωινο-μεσημεριανο-βραδινο στην ταβερνα, απλα κ μονο επειδή είναι 18μηνων κ επειδή κάποιες οικογένειες το έχουν καταφέρει, συγνώμη αλλά εμένα δε μου ακούγεται σαν πρόταση αλλά σαν μομφή. Κ εμένα η κόρη μου τα κάνει όλα αυτά αλλά ειλικρινά το θεωρώ μεγάλο επιτευγμα, για το οποίο πραγματικά προσπάθησα επειδή ακριβώς έχω την ίδια άποψη με σένα περί τάπερ στην παραλία κλπ. Δε σημαίνει όμως ότι συμμερίζονται όλοι τη δική μου εικόνα για το φυσιολογικό. Άλλους τους βολεύουν τα αλεσμένα κ το μπιμπερο μέχρι τα 2, εμένα μου ακούγεται εφιάλτης. Δεν μπορώ όμως να παρουσιάζω το δικό μου σκεπτικό ως το σωστό έναντι των άλλων γιατί όταν έχει να κάνει με διαφορετικές ιδιοσυγκρασίες δεν υπάρχει σωστό κ λάθος.

 

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Εγω πιστεύω πως ολα έχουν να κάνουν με το πως έχει μαθει να λειτουργεί η οικογένεια. Εμας επειδη ειναι το πρωτο παιδι ίσως είμαστε λιγο πιο αγχωμένοι απο το συνηθισμένο και είναι το παν για εμας να μη χάσει το παιδι τη βολή του και οσο γίνεται τη ρουτίνα του. Δεν ξερω αν ειναι σωστό ή λάθος. Κάποιος μπορεί να ηταν πιο χαλαρός και να το αντιμετώπιζε διαφορετικά. Επίσης το θεμα της διατροφής έχει να κανει και με τι τρωει το καθε παιδί και εαν ειναι εύκολες οι αλλαγές , εναμιση ετους μπορει να μην ειναι βρεφος αλλα δεν ειναι και μεγαλο (πχ εμας το θεμα αλλεργια στα γαλακτοκομικα μας πηγε αρκετα πισω στη διατροφη).

 

κ σε αυτο πανω που λες πρεπει να αναρωτηθεις τι μπορει να παθει ενα παιδι 18 μηνων αν αλλαξει για λιγο την ρουτινα του προς το καλητερο γιατι οι διακοπες οι νεες εικονες τα νεα ερεθισματα νεα φαγητα μονο καλο ειναι. 

ολα στο μυαλο σας ειναι κ τα εμποδια κ οι δυσκολιες κ ειναι κριμα γιατι ετσι περιοριζεστε κ θα περιοριζεστε συνεχεια με φανταστικα εμποδια γιατι κακα τα ψεματα ουτε κινδυνοι ουτε εμποδια υπαρχουν σε 5 μερες διακοπες. τωρα ειναι οι αλεσμενες τροφες αυριο θα ειναι κατι αλλο σιγουρα σε καθε ηλικια θα βρισκετε κατι... πρεπει να ξεπερασετε ολο αυτο το ανχος κ να ευχαριστηθητε την καθε ηλικια του παιδιου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Marakiz ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, οχι δε νιωθω οτι βαλλομαι, ίσα ίσα από όλες τις απαντήσεις εχω κατι να κερδίσω και γενικα ειναι πολυ χρήσιμες. Συμφωνώ, η φράση αφέσου και απόλαυσε το είναι το κλειδι, τώρα μένει να πείσω και τον σύζυγό ο οποιος κάτι λογω κούρασης απο τη δουλειά του λογω του παιδιού της καθημερινότητας κλπ είναι κολλημένος στις απόψεις που προανέφερα 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Εγω πιστεύω πως ολα έχουν να κάνουν με το πως έχει μαθει να λειτουργεί η οικογένεια. Εμας επειδη ειναι το πρωτο παιδι ίσως είμαστε λιγο πιο αγχωμένοι απο το συνηθισμένο και είναι το παν για εμας να μη χάσει το παιδι τη βολή του και οσο γίνεται τη ρουτίνα του. Δεν ξερω αν ειναι σωστό ή λάθος. Κάποιος μπορεί να ηταν πιο χαλαρός και να το αντιμετώπιζε διαφορετικά. Επίσης το θεμα της διατροφής έχει να κανει και με τι τρωει το καθε παιδί και εαν ειναι εύκολες οι αλλαγές , εναμιση ετους μπορει να μην ειναι βρεφος αλλα δεν ειναι και μεγαλο (πχ εμας το θεμα αλλεργια στα γαλακτοκομικα μας πηγε αρκετα πισω στη διατροφη).

 

 

Αυτό με το να μη χάσει το παιδί τη βολή του, γιατί; Δηλαδή σκέψου τι θα ήταν το χειρότερο να συμβεί;

Άντε και αλλάζει η ρουτίνα και το παιδί που έχει συνηθίσει να τρώει στις 10 φάει στις 11. Ή εκεί που κοιμάται στις 8 κοιμηθεί στις 10. Τι είναι αυτό που φοβάσαι; Η ενώ πάντα δίνεις π.χ. βρώμη, δεν έχεις τη δυνατότητα και δίνεις μια φέτα ψωμί. Θα σε βοηθούσε να σκεφτεις τι θα μπορούσε να συμβεί και να πάρεις αποφάσεις ανάλογα. Αλλιώς θα αντιμετωπίσεις για να προλάβεις ένα παιδί που για μισή ώρα θα γκρινιάζει "πεινάω" αλλιώς μια κατάσταση πιθανής θανατηφόρου αλλεργίας για να πω δύο ακραία παραδείγματα.

Για τη διατροφή, το πρόβλημα του περιορισμου λόγω αποχής από γαλακτομικά το καταλαβαίνω, με την έννοια του ότι π.χ. θα φέρεις το υποαλλεργικό σου γάλα μαζί στο πρωινό του ξενοδοχείου και δε θα πιεις από αυτό που σερβίρουν εκεί. Αλλά γιατί να μην μπορεί το παιδί να φάει ρύζι ή κοτόπουλο στο εστιατόριο το μεσημέρι ή μια μπανάνα το απόγευμα; Εκτός αν υπάρχουν και άλλα προβλήματα με σοβαρές αλλεργίες, χρειάζεται προετοιμασία φαγητού σε κουζίνα από όπου δεν υπάρχει κίνδυνος επιμόλυνσης από ίχνη τροφών κλπ, οπότε σίγουρα αυτό αλλάζει πολύ τις προετοιμασίες που πρέπει να κάνετε ανεξαρτήτως ηλικίας.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

 17 μηνών. Έχω περίπου 2 μήνες που τον έβαλα σε κρεβάτι γιατί σκαρφάλωνε στην κουνια! 

Απίστευτο τι μπορούν να κάνουν 2 τόσο δα μικρά πατουσακια!!!

 

Κ το γάλα δεν το ζεσταίνω πολύ. Λίγο κρύο δεν το πίνει.

Κ εντάξει το βράδυ λες το βγάζω νωρίτερα από το ψυγείο. 

Το πρωί όμως;;;; Συνήθως με ξυπνάει ο μικρός! Να ξυπνάω νωρίτερα; Πόσο πιο νωρίς; Έχει τύχη να ξυπνήσει 06:00 έχει τύχη κ 08:00

Θα ξυπνήσει ο μικρός 08:00 κ εγώ θα σηκωθώ από της 06:00;;;;;;

Απαπα.... Εγώ ψάχνω να κοιμηθώ λίγο παραπάνω.

 

Να σε ρωτήσω κάτι; Τώρα που είστε σπίτι, αν το παιδί ξυπνήσει και δεν υπάρχει έτοιμο ζεστό γάλα, τι φοβάσαι ότι θα συμβεί; Αν δηλαδή απλά περιμένεις, ξυπνήστε κανονικά, παίξτε και μισή ώρα, πάτε στην κουζίνα μετά και του δώσεις το ποτηράκι του με το κρύο γάλα ή το ζεστάνεις εκείνη την ώρα; Τι φοβάσαι ότι θα συμβεί; Γιατί δεν το δοκιμάζεις τώρα που είστε σπίτι, και μπορεί να εκπλαγείς.

Άσχετο, αλλά με αιφνιδίασες λίγο με το γάλα από το ψυγείο. Υπέθετα για να μιλάς για σοβαρή αλλεργία στο γάλα ότι το παιδί πίνει κάποιο από τα ειδικά σκευάσματα σε σκόνη. Εχουν βγει πια και σε υγρή μορφή; Παλιότερα που με είχε απασχολήσει, δεν υπήρχε κάτι, τα  υποαλλεργικά ήταν πάντα σε σκόνη από φαρμακείο.

Link to comment
Share on other sites

Την αλλεργία στο γαλα την εχουμε ξεπεράσει, νομίζω το εχω ηδη αναφέρει. Αμφιβάλλω εαν υπήρξε κιολας ποτέ ή μπλέξαμε με λάθος γιατρούς.απλα τωρα που τα ξεκινήσαμε δεν του δίνουμε ολα τα γαλακτομικα μαζεμένα, ειναι πολυ μεγάλη γκάμα.ένα ένα, ετσι νας εχουν πει. Αυτο γενικά μας πηγε πισω. Η δυσκολια στα μη αλεσμενα με προβληματιζει αλλα κι αυτό λύνεται με ενα μουλτι κ δωματιο με κουζίνα. 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Την αλλεργία στο γαλα την εχουμε ξεπεράσει, νομίζω το εχω ηδη αναφέρει. Αμφιβάλλω εαν υπήρξε κιολας ποτέ ή μπλέξαμε με λάθος γιατρούς.απλα τωρα που τα ξεκινήσαμε δεν του δίνουμε ολα τα γαλακτομικα μαζεμένα, ειναι πολυ μεγάλη γκάμα.ένα ένα, ετσι νας εχουν πει. Αυτο γενικά μας πηγε πισω. Η δυσκολια στα μη αλεσμενα με προβληματιζει αλλα κι αυτό λύνεται με ενα μουλτι κ δωματιο με κουζίνα. 

 

 

Να λέμε την αλήθεια, και προφανώς πρώτα θα ακολουθήσεις τις οδηγίες του γιατρού σου αν λένε το αντίθετο, σε παιδιά με αλλεργίες και δυσανεξίες στα γαλακτοκομικά, η σειρά επαναεισαγωγής στη διατροφή είναι: κατσικίσιο πρώτα μετά αγελαδινό γιαούρτι ή τυρί, μετά γάλα κατσικίσιο, μετά εβαπορέ και τέλος φρέσκο γάλα αγελαδινό. Αν άρα έχετε κάνει το τελευταίο βήμα, δεν έχει νόημα να παραλείπεται τα προηγούμενα και να αγχώνεστε λογικά. Από όσο μας είχε συμβουλέυσει η γιατρός μου, οπότε αν έχετε αντίθετες οδηγίες, προφανώς πάσο.

Αν δεν υπάρχει θέμα ιατρικό, τα αλεσμένα καλό θα ήταν να μην ενδίδεις και να τα δίνεις λόγω γκρίνιας. Κάπου στην ηλικία που είστε χάνεται και το παράθυρο για πειραματισμούς και το παιδι πια θα δυσκολευτεί πάρα πολύ στη μετάβαση σε κανονικό φαγητό. Ισως είναι και μία καλή ευκαιρία τώρα το καλοκαίρι, με περισσότερες ευκαιρίες να κάτσει όλη η οικογένεια στο τραπέζι μαζί να φάει το ίδιο, πόσο μάλλον σε μια ταβέρνα, που είναι και νέο περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, ΑΡΓΚ said:

Αν δεν υπάρχει θέμα ιατρικό, τα αλεσμένα καλό θα ήταν να μην ενδίδεις και να τα δίνεις λόγω γκρίνιας. Κάπου στην ηλικία που είστε χάνεται και το παράθυρο για πειραματισμούς και το παιδι πια θα δυσκολευτεί πάρα πολύ στη μετάβαση σε κανονικό φαγητό. Ισως είναι και μία καλή ευκαιρία τώρα το καλοκαίρι, με περισσότερες ευκαιρίες να κάτσει όλη η οικογένεια στο τραπέζι μαζί να φάει το ίδιο, πόσο μάλλον σε μια ταβέρνα, που είναι και νέο περιβάλλον.

 

Aν και φεύγουμε λίγο εκτός θέματος, εδώ και μήνες προσπαθώ με πολλούς τρόπους και συνδυασμούς τα μη αλεσμένα αλλά δεν τα δέχεται, δεν είναι ότι γκρινιάζει, απλά μασάει λίγο και τα φτύνει. Προφανώς το παιδί πρέπει να σιτίζεται οπότε δίνω αλεσμένα. Η παιδίατρος μου λέει να μην αγχώνομαι και ότι καθε παιδί θέλει το χρόνο του. Αλλά ότι και να μου λέγε (και οποιοσδήποτε) δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνω, τα έχω δοκμάσει όλα. Απλά περιμένω κάποια στιγμή πως θα φάει.

Οσον αφορα τα γαλακτομικά, δεν ειναι μόνο το γάλα που αναφέρεις, είναι τα τυριά το γιαουρτι , όλες οι τροφές που περιεχουν κάποιο γαλακτομικό και ένα σωρό άλλα . όλα αυτά οι οδηγίες που έχω είναι να μπουν σταδιακά, ανά βδομάδα, και όχι όλα μαζί

 

Quote

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/8/2018 at 5:33 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Να σε ρωτήσω κάτι; Τώρα που είστε σπίτι, αν το παιδί ξυπνήσει και δεν υπάρχει έτοιμο ζεστό γάλα, τι φοβάσαι ότι θα συμβεί; Αν δηλαδή απλά περιμένεις, ξυπνήστε κανονικά, παίξτε και μισή ώρα, πάτε στην κουζίνα μετά και του δώσεις το ποτηράκι του με το κρύο γάλα ή το ζεστάνεις εκείνη την ώρα; Τι φοβάσαι ότι θα συμβεί; Γιατί δεν το δοκιμάζεις τώρα που είστε σπίτι, και μπορεί να εκπλαγείς.

Άσχετο, αλλά με αιφνιδίασες λίγο με το γάλα από το ψυγείο. Υπέθετα για να μιλάς για σοβαρή αλλεργία στο γάλα ότι το παιδί πίνει κάποιο από τα ειδικά σκευάσματα σε σκόνη. Εχουν βγει πια και σε υγρή μορφή; Παλιότερα που με είχε απασχολήσει, δεν υπήρχε κάτι, τα  υποαλλεργικά ήταν πάντα σε σκόνη από φαρμακείο.

Αχ συγνώμη σε έχω μπερδέψει.

Κανονικό φρέσκο γάλα πίνει το μωρο. Είχαμε θέμα αλλεργίας αλλά το ξεπεράσαμε εδώ κ καιρό!

Όταν ξυπνάει λέει τα δικά του.. μπα μπα μαμα... 

Πάω στο δωμάτιο του κ ζεσταίνω το γάλα μαζί του. Άλλες φορές κάθεται στην αγκαλιά μου κ άλλες τρέχει δεξιά κ αριστερά.

 

Λίγο μπερδεύτηκα με τα μηνύματα;;;!!!

Επεξεργάστηκαν by λιλουμ
Link to comment
Share on other sites

On 4/8/2018 at 4:57 ΜΜ, Sunshine8 είπε:

 

Aν και φεύγουμε λίγο εκτός θέματος, εδώ και μήνες προσπαθώ με πολλούς τρόπους και συνδυασμούς τα μη αλεσμένα αλλά δεν τα δέχεται, δεν είναι ότι γκρινιάζει, απλά μασάει λίγο και τα φτύνει. Προφανώς το παιδί πρέπει να σιτίζεται οπότε δίνω αλεσμένα. Η παιδίατρος μου λέει να μην αγχώνομαι και ότι καθε παιδί θέλει το χρόνο του. Αλλά ότι και να μου λέγε (και οποιοσδήποτε) δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνω, τα έχω δοκμάσει όλα. Απλά περιμένω κάποια στιγμή πως θα φάει.

Οσον αφορα τα γαλακτομικά, δεν ειναι μόνο το γάλα που αναφέρεις, είναι τα τυριά το γιαουρτι , όλες οι τροφές που περιεχουν κάποιο γαλακτομικό και ένα σωρό άλλα . όλα αυτά οι οδηγίες που έχω είναι να μπουν σταδιακά, ανά βδομάδα, και όχι όλα μαζί

 

 

Και πολύ καλά σου λέει η παιδίατρος, δεν υπάρχει λόγος να πιέσεις το παιδί σου να κάνει κάτι που ακόμη δεν είναι έτοιμο. Ούτε οι διακοπές θα είναι αφορμή για να το κάνει. Επειδή το παιδί της φίλης που είναι 18 μηνών τρώει κανονικά και όχι αλεσμένα όπως το δικό μου ,οπότε γλιτώνει κουβαλημα δεν σημαίνει ότι είναι κανόνας και θα πρέπει να το κάνω και εγώ. Το δοκίμασες ,δεν λειτουργεί...συνέχισε την ρουτίνα σας στο μετρό του δυνατού των διακοπών. Ούτε μεμπτό είναι ούτε κακό να τρώει αλεσμένα, όταν έρθει η ώρα του θα σε εκπλήξει. Δεν είναι όλα τα παιδιά ίδια, θα ικανοποιήσεις την ανάγκη του δικού σου παιδιού.

Στο θέμα της προσαρμογής στις διακοπές κάποια πράγματα τα κάνουμε για δική μας ευκολία,αυτό τουλάχιστον αποκομίσα τώρα που διακοπαρω αρκετές μέρες στο εξοχικό με ένα μωρό σχεδον 12 μηνών. Όσο ευχάριστο είναι σαν εμπειρία άλλο τόσο δύσκολο είναι (όταν οι μέρες είναι και πολλές).

Με εκπλήσσει η ευκολία των πραγμάτων που εισπράττω από κάποιες απόψεις παραπάνω...μου ακούγονται ταιριαστές για παιδιά 3&4&5 ετών,που καταλαβαίνουν και δεν είναι 1000% εξαρτωμενα σε όλα.. που θα τους πεις φάε ένα φρούτο να σου κοπεί η πείνα ή πήγαινε μια βόλτα στην κούνια για να απασχοληθείς η παίξε με τα κουβαδάκια στην άμμο. 

Δεν σημαίνει ότι επειδή είμαστε διακοπές το παιδί θα κόψει το αλεσμένο επειδή έτσι μας βολεύει και ας φτύνει το κομμάτι πατάτα όντας απροετοίμαστο για ολόκληρη τροφη η θα πιεί κρύο γάλα ενώ δεν το  θέλει επειδή βαριομαστε η δεν εχουμε τρόπο να το ζεστάνουμε . Αν είναι δεκτικό ,οκ να γίνουν κάποιες αλλαγές ,αλλά αν όχι ,γιατί;; Όση προσαρμοστικότητα και αν έχουν τα μωρά / παιδιά δεν μπορούμε να τα αφήνουμε όλα εν λευκώ και να λειτουργούμε σαν έφηβες σε πενταήμερη. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 30/7/2018 at 4:33 ΜΜ, Sunshine8 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, επαναφέρω το θέμα διακοπών με μωρο. Φέτος το καλοκαιρι ο μικρός μου ειναι 18 μηνών κι έχω κανει κρατήσει για σχεδόν μια βδομάδα προς τέλος Αυγούστου σε μερος 4 ωρες απο Αθήνα, διπλα στη θαλασσα. Παράλληλα, έχουμε το πατρικό μου που βρίσκεται περίπου στο 2 ωρο απο Αθήνα, που γενικα λογω διαφόρων καταστάσεων που έχουν δημιουργηθεί στο παρελθόν δεν πολύ θέλω να πηγαίνω, αλλα και λογω 'βαρεμαρας' πλεον (δεν μένει μόνιμα κανείς αλλα το χρησιμοποιούν κι αλλοι συγγενείς). Ο άντρας μου επιμένει οτι στην ηλικια που είναι ο μικρός θα ειναι ταλαιπωρία το ξενοδοχειο γιατι το παιδι θα πρέπει να εχει το φαγητό του, το μπανιο του κλπ να προσέχουμε μην κανει καμια ζημια θέματα ασφάλειας κλπκλπ κ προτιμά να πάμε στο πατρικό μου. Θεωρεί οτι αναλογικά με τα χρήματα που θα δώσουμε στο ξενοδοχείο θα το απολαύσουμε λιγο κ δε θα δουμε πολλα πραγματα στην ηλικία που ειναι το παιδι γιατι θα μας απορροφα ολη την ενέργεια ενω στο εξοχικό θα έχουμε τις ευκολίες μας πχ πλυντήριο κανονική κουζινα κλπ. Δεν μπορώ να πω πως εχει κι τελειως αδικο αλλα εγω θα ηθελα να πάω να δω ενα νεο μερος, κι οπως ειπα πρίν στο εξοχικό το κυριο θέμα μου ειναι οτι λόγω συγγενών εχουν δημιουργηθεί πολλες παρεξηγήσεις κατα καιρούς... Εσεις τι γνώμη έχετε? 

Θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτό που λέει η @Dust pink στην τελευταία απάντηση. Εγώ απ τη μεριά μου θα σου πω ότι αξίζει να πάτε κάπου διακοπές κ ας μην είστε όσο χαλαροί θα θέλατε. Ούτως ή άλλως μέχρι να μεγαλώσουν τα παιδιά μας πάντα θα αντιμετωπίζουμε κάποιες δυσκολίες. Εγώ αυτό που θα έκανα στη θέση σου είναι να πάω σε ενοικιαζόμενα δωμάτια που διαθέτουν κουζίνα ώστε αν χρειαστεί κάτι να το κάνω εκεί. Κ η αλήθεια είναι ότι αυτό έκανα κιόλας. Κ πέρυσι που η μικρή μου ήταν 7 μηνών πήγα αλλά κ φέτος που ήταν 19 μηνών. Βέβαια πέρυσι το ευχαριστήθηκα λιγότερο που έπρεπε να της μαγειρεύω κ να πολτοποιω καθημερινά αλλά μου άρεσε γιατί ξέφυγα απ' την καθημερινότητα μου. Φέτος αυτό που έκανα ήταν να μαγειρέψω ότι θα φάει απ' το σπίτι κ στο ξενοδοχείο μαγείρεψα για την μικρή μόνο μια μέρα. Πάντως αξίζει να πάτε!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

Και πολύ καλά σου λέει η παιδίατρος, δεν υπάρχει λόγος να πιέσεις το παιδί σου να κάνει κάτι που ακόμη δεν είναι έτοιμο. Ούτε οι διακοπές θα είναι αφορμή για να το κάνει. Επειδή το παιδί της φίλης που είναι 18 μηνών τρώει κανονικά και όχι αλεσμένα όπως το δικό μου ,οπότε γλιτώνει κουβαλημα δεν σημαίνει ότι είναι κανόνας και θα πρέπει να το κάνω και εγώ. Το δοκίμασες ,δεν λειτουργεί...συνέχισε την ρουτίνα σας στο μετρό του δυνατού των διακοπών. Ούτε μεμπτό είναι ούτε κακό να τρώει αλεσμένα, όταν έρθει η ώρα του θα σε εκπλήξει. Δεν είναι όλα τα παιδιά ίδια, θα ικανοποιήσεις την ανάγκη του δικού σου παιδιού.

Στο θέμα της προσαρμογής στις διακοπές κάποια πράγματα τα κάνουμε για δική μας ευκολία,αυτό τουλάχιστον αποκομίσα τώρα που διακοπαρω αρκετές μέρες στο εξοχικό με ένα μωρό σχεδον 12 μηνών. Όσο ευχάριστο είναι σαν εμπειρία άλλο τόσο δύσκολο είναι (όταν οι μέρες είναι και πολλές).

Με εκπλήσσει η ευκολία των πραγμάτων που εισπράττω από κάποιες απόψεις παραπάνω...μου ακούγονται ταιριαστές για παιδιά 3&4&5 ετών,που καταλαβαίνουν και δεν είναι 1000% εξαρτωμενα σε όλα.. που θα τους πεις φάε ένα φρούτο να σου κοπεί η πείνα ή πήγαινε μια βόλτα στην κούνια για να απασχοληθείς η παίξε με τα κουβαδάκια στην άμμο. 

Δεν σημαίνει ότι επειδή είμαστε διακοπές το παιδί θα κόψει το αλεσμένο επειδή έτσι μας βολεύει και ας φτύνει το κομμάτι πατάτα όντας απροετοίμαστο για ολόκληρη τροφη η θα πιεί κρύο γάλα ενώ δεν το  θέλει επειδή βαριομαστε η δεν εχουμε τρόπο να το ζεστάνουμε . Αν είναι δεκτικό ,οκ να γίνουν κάποιες αλλαγές ,αλλά αν όχι ,γιατί;; Όση προσαρμοστικότητα και αν έχουν τα μωρά / παιδιά δεν μπορούμε να τα αφήνουμε όλα εν λευκώ και να λειτουργούμε σαν έφηβες σε πενταήμερη. 

 

@Dust pink λίγο σκληρή τη βρίσκω τη στάση σου. Δεν νομίζω να είπε κανένας να αφήσουμε το παιδί πεινασμένο για να βολευτούμε εμείς και να είμαστε σαν έφηβες σε πενταήμερη... Αντιθέτως μπορεί να δοκιμάσει σε άλλο περιβάλλον να ταΐσει το παιδί πχ με λιωμένη πατάτα και ίσως το δεχτεί λόγω της αλλαγής.. Καμία φορά τα παιδιά μας εκπλήσσουν. Το να βάλει το multi μαζί της δε λέει κάτι και είναι κ το πιο εύκολο. Το γάλα ας πούμε με τη ζέστη που έχει αν το αφήσεις έξω 10 λεπτά και ζεσταίνεται και δεν αλλοιώνεται. Απλά εδώ έχουμε μια κατάσταση στην οποία η sunshine έχει πνιγεί χωρίς λόγο. Δλδ δε θα κάνει τις διακοπές που θέλει γτ έχει παιδί και δυσκολεύεται για πράγματα που έχουν απλή λύση..

Εγώ στις διακοπές με 5 μηνών παιδι κουβαλούσα multi,βραστηρα,θερμό κρέμες και ολα τα λοιπά. Τώρα αν με ρωτήσεις (14 μηνών)  θα την έπαιρνα μαζί μου και την ώρα του φαγητού θα διάλεγα κάτι απο την ταβέρνα που θα πηγαίναμε που θα μπορούσε να φάει (πχ ρύζι με κοτόπουλο,γιουβέτσι,μοσχαρίσια..) υπάρχουν πολλές επιλογές. Και στη θέση της sunshine θα είχα κ το μουλτι μαζί και θα έκανα το άλεσμα. Τώρα αν θέλει να πάει σε κατάλυμα με κουζίνα για να νοιώθει ασφαλής εννοείται κανείς δεν το κατακρίνει αλλά διακοπές δεν τις λες ακριβώς. Επίσης μια καλή λύση θα ήταν να φτιάξει κάποια γεύματα πριν φύγουν για να έχει μόνο ζέσταμα εκεί.. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Dust pink said:

 

Συμφωνω κι εγω με Dust pink. Για να ξεκαθαρίσω κατι, επειδή αναφέρεται ξανα και ξανα η ταβέρνα, εγω σε ολες τις διακοπες μου οικονομικά με παίρνει μια φορα το πολυ δύο να πάω σε ταβέρνα, τις υπόλοιπες μέρες τη βγάζουμε με σουβλάκια στο μπαλκόνι του ξενοδοχείου. Elfer δεν κατάλαβα γιατί διακοπές σε ξενοδοχείο με κουζίνα δεν ειναι διακοπές. Ισα ισα εχεις καποιες ευκολίες αν θες να φτιάξεις εναν καφέ για σενα κλπ. Τελικα τα παιδια στις διακοπές πανω κατω τα ιδια θελουν,οι γονείς έχουμε διαφορές! Για την λιωμένη πατάτα θα το δοκιμάσω αλλα πολυ αμφιβάλλω αν θα το δεχτεί επειδη απλα δεν είμαστε στο σπίτι (το εχω ξαναδοκιμάσει στο εξοχικό μου) 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine8 είπε:

Συμφωνω κι εγω με Dust pink. Για να ξεκαθαρίσω κατι, επειδή αναφέρεται ξανα και ξανα η ταβέρνα, εγω σε ολες τις διακοπες μου οικονομικά με παίρνει μια φορα το πολυ δύο να πάω σε ταβέρνα, τις υπόλοιπες μέρες τη βγάζουμε με σουβλάκια στο μπαλκόνι του ξενοδοχείου. Elfer δεν κατάλαβα γιατί διακοπές σε ξενοδοχείο με κουζίνα δεν ειναι διακοπές. Ισα ισα εχεις καποιες ευκολίες αν θες να φτιάξεις εναν καφέ για σενα κλπ. Τελικα τα παιδια στις διακοπές πανω κατω τα ιδια θελουν,οι γονείς έχουμε διαφορές! Για την λιωμένη πατάτα θα το δοκιμάσω αλλα πολυ αμφιβάλλω αν θα το δεχτεί επειδη απλα δεν είμαστε στο σπίτι (το εχω ξαναδοκιμάσει στο εξοχικό μου) 

Ξέρεις τι γίνεται με τα γλυκούλια μας;; Όταν αλλάζουν περιβάλλον θυμούνται να κάνουν θαύματα... Δεν το λεω υποτιμητικά ότι δεν είναι διακοπές,αλλά είδα και εμένα που ήταν μικρή και χωρίς το φαγητό έτρεχα συνέχεια.. Για φαντάσου να έχεις και να μαγειρεύεις... Ασε που δεν ξεφεύγεις και εσυ η ίδια απο τη ρουτίνα.. Εγώ ας πούμε μπορεί φέτος να κάνω διακοπές στην Αθήνα.. Ξέρεις όμως με ποια λογική το λέω; Θα έχω τη μαμά μου που μένει Αθήνα γτ εμείς μένουμε επαρχία και δε χρειάζεται να κάνω τπτ. Έτσι θα ξεκουραστώ!! Αυτά βέβαια είναι ολα υποκειμενικά!!! Για παράδειγμα ,Ευτυχώς μέχρι στιγμής στο σπίτι εγώ δε δουλεύω και αν εξαιρέσουμε τους καλοκαιρινούς μήνες λόγω σεζόν κ ο άντρας μου είναι πολλές ώρες μαζί μας,οπότε εμείς έχουμε ανάγκη να χαλαρώσουμε και όχι να πάμε για μπάνια πχ γτ ούτως ή άλλως αυτό το κάνουμε καθημερινά.

Έτσι λοιπόν αλλάζουν τα δεδομένα τα δικά μου σε σχέση με τα δικά σου.. Επιπλέον θυμάμαι τη μαμά μου όταν ήμουν μικρή ,που οι γονείς μου δεν είχαν πολυ μεγάλο εισόδημα να νας πηγαίνουν διακοπές και η μαμά να μαγειρεύει,τελικά ήταν σκότωμα για εκείνη γτ το έχουμε συζητήσει... Το έκανε 1,2,3 μετά τέλος κατάλαβε ότι δεν κερδίζει κάτι με το να κουράζεται το ίδιο σε 10 μέρες χαλάρωσης. 

Οσον αφορά δλδ την κουζίνα στο δωμάτιο σίγουρα είναι μια διευκόλυνση όπως είπες και εσύ για έναν καφέ,για να φτιάξεις γάλα ή να ζεστάνεις φαγητό. Απλά ξαναλέω ότι εγώ έχω σαν διακοπές έχω στο μυαλό μου την απόλυτη χαλάρωση. Ίσως βέβαια να το λεω κιόλας εκ του ασφαλούς γτ εμένα η μικρή είναι αυτόνομο παιδάκι (ευτυχώς!) και δε χρειάζεται να έχω μαζί μου τπτ αλλο εκτός απο έναν βραστηρα και θερμό,που και αυτό θα είναι για να έχει έστω το γάλα όπως το πίνει,αν και πριν φύγω θα δοκιμάσω να της δώσω κατσικίσιο μπας κ γλυτώσω και από αυτό..

 

Link to comment
Share on other sites

Στις διακοπές όταν ο μικρός ήταν 16 μηνών περίπου είχαμε πάει σε δωμάτιο χωρίς κουζίνα. Τρώγαμε κάθε μέρα πρωινό και μεσημεριανό στο ξενοδοχείο. Του επέλεγα φαγητά που μπορούσε να φάει εύκολα με λίγο κόψιμο αλλά κατέληγα να τα τρώω εγώ!. Άντε να τσίμπαγε κανα δυο μπουκιές. Είχα όμως μαζί γκαζάκι, στίφτη και μπλέντερ και ήμασταν μια χαρά. Έπινε γάλα και πορτοκαλάδες και έτρωγε βραστά αβγά, μπανάνες, γιαούρτια και φρουτόκρεμα. Οπότε μια χαρά επέζησε!

 

Σίγουρα έχει μια σχετική δυσκολία το φαΐ σε αυτές τις ηλικίες γιατί δεν μπορούν να βολευτούν με ένα σουβλάκι αλλά για 3-4 μέρες ή μία εβδομάδα και μόνο γάλα και ρυζάλευρο να τρώει, που λέει ο λόγος, δεν χάθηκε ο κόσμος. Επίσης, ο τραχανάς (όπως και οι χυλοπίτες ή το κριθαράκι) είναι μια εύκολη και θρεπτική λύση. Ακόμα και κουζίνα να μην έχεις σε 10 λεπτά με ένα γκαζάκι είναι έτοιμος.

 

Αν πάλι δεν τα τρώει, μια λύση είναι να μαγειρέψεις 2 φαγητά που τρώει να τα χωρίσεις σε 3-4-5 μεριδούλες για όσες μέρες κάτσετε και να καταψύξεις. Όλα τα δωμάτια έχουν ψυγεία με μια μικρή κατάψυξη. Κάθε μέρα μπορείς να του βγάζεις μια να ξεπαγώνει να τη λιώνεις στο μπλέντερ και να τη ζεσταίνεις στο γκαζάκι. Έτσι θα έχεις έτοιμο φαγητό για το παιδί και εσείς θα τρώτε τα σουβλάκια σας!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πράγματι πως αντιλαμβάνεται κανείς τις διακοπές. Πχ αν παω για εξι μερες καπου, μπορω να εχω φαγητο μαζί μου για τις 3 μερες και να μαγειρέψω μια φορα για τις επόμενες τρεις, δεν ειναι κατι φοβερο για μενα, δεδομένου οτι ολα τα υπόλοιπα θα τα εχω έτοιμα. Τα κατεψυγμένα γεύματα θα ηθελα να τα αποφύγω, οχι οτι δεν ειναι καλα, πιο πολυ δικη μου παραξενιά 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Είναι πράγματι πως αντιλαμβάνεται κανείς τις διακοπές. Πχ αν παω για εξι μερες καπου, μπορω να εχω φαγητο μαζί μου για τις 3 μερες και να μαγειρέψω μια φορα για τις επόμενες τρεις, δεν ειναι κατι φοβερο για μενα, δεδομένου οτι ολα τα υπόλοιπα θα τα εχω έτοιμα. Τα κατεψυγμένα γεύματα θα ηθελα να τα αποφύγω, οχι οτι δεν ειναι καλα, πιο πολυ δικη μου παραξενιά 

Αφού έτσι σε βολεύει εσένα έτσι να το κάνεις... Απ' ότι καταλαβαίνω οι απαντήσεις όλων είναι όπως το κάνουν στις οικογένειές τους αλλά το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό. Κ το να φτιάξεις ένα ή κ 2 φαγητά για μένα δεν σημαίνει ότι κουράζεσαι κ ότι δεν είναι διακοπές. Διακοπές για μένα είναι να πας κάπου, να κάνεις κάτι διαφορετικό απ' ότι συνήθως κ να είσαι όλη μέρα με την οικογένειά σου κάτι που ίσως δεν μπορείς να κάνεις στην καθημερινότητά σου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...