Recommended Posts

Όχι, ρε συ. Κι εμένα μου αρέσουν πολύ τα μπεμπέ, για όσο ακόμα μπορώ να τον ντύνω έτσι. Και βρίσκω πολλά αγορίστικα που έχουν παιδικό ύφος, με ζωάκια κλπ. Δεν του φοράω μόνο τέτοια, γιατί μου αρέσει να εναλλάσσω τα στυλ, αλλά δεν θυμάμαι να έψαχνα ποτέ και να μην έβρισκα. Όλα παίζουν.

Στο μεταξύ επειδή γενικά ζεσταίνεται, το καλοκαίρι του πήρα κάτι φορμάκια H&M για το σπίτι με πολύ ψιλή τιράντα, σαν αυτή που έχουν τα καμιζόλ. Όλα καλά, αλλά ήταν κοριτσίστικα κι είχαν ένα φιογκάκι στη ραφή του στήθους, το οποίο σιγά μην καθόμουν να το ξηλώσω. Ο πατέρας μου έπαθε εγκεφαλικό μόλις τον είδε. Κάθε φορά που τον έβλεπε με το φιογκάκι αναστέναζε. Ακόμα μας το χτυπάει!

πρίν από 46 λεπτά , Anna3011 είπε:

φόρα στο κορίτσι το δεινόσαυρο και στο αγόρι το μονόκερο! 

Τώρα θυμήθηκα τον σιχαμερό μονόκερο της @μαγιοπουλας :D

• Μου αρέσει 1
    • Χαχαχα 2

Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , little lamb είπε:

Για την ανατροπη παντως, σιγουρα θελω αν κανω αγορακι να το εχω με αρκουδακια, Μικυ κλπ και μπεμπε στυλ, αντι για τα πολυ "αντρικα" που βλεπω παντου τα πολυ τελευταια χρονια, με μηχανακια και επιγραφες wild, power κλπ. Αλλα ξερω οτι δυσκολα βρισκεις άλλα, ή βρισκεις μονο με αγρια ζωα. Αντιστοιχα και στην κορη μου δεν θελω τα "γυναικεια" με στρας, πουλιες, τουλια, νεραϊδοστυλ κλπ, μου αρεσουν μεν τα φορεματακια αλλα με απλικε ζωακια κλπ. Γενικα ειμαι του πιο παιδικου στυλ ή και του καπως ρετρο-κολλεγιακου με μονο ριγες, καρο, φλοραλ. Και τα μωρα-νηπια μου φαινονται καπως "ουδετερα"! Απλως παιδακια, που θα μπορουσαν να φορανε και τα ιδια ρουχα ολα, πχ κιτρινο με αρκουδι, που δεν βρισκεις πια οπως οταν ημασταν εμεις μικρα, θα ειναι ειτε αρκουδιτσα ειτε αρκουδιτσος πολυ αρσενικος ή θηλυκια, ή θα υπαρχει καποιο ροζ ρελι ή κατι που να κανει το ρουχο να μην ειναι ουδετερο.

Δεν διαφωνώ σ αυτό γενικα, απλώς σκέφτεσαι λίγο σχηματικά. πχ κ εμένα μ αρέσουν τα παιδικά αλλά μ αρέσουν κ οι δεινόσαυροι. από παιδί μ άρεσαν παρα πολύ κ πάντα παίρνω κάτι με δεινόσαυρους του μικρου αν βρω, χωρίς να σκεφτώ αν είναι στερεότυπο, γιατί μαζί μπορεί να πάρω κ κάτι με τον Μίκυ. Ή είδα βρακάκια με ελικόπτερα που του αρέσουν, του πήρα, δεν σκέφτηκα ότι είναι σημασιολογικά φορτισμένα. Απλώς ξέρω ότι τ αρέσουν κ όντως είναι τα πρώτα που διαλέγει. του πήρα κ μια φορμα που θα μπορούσε να φορέσει κ στα 8 σαν στιλ-χρωμα-σχέδιο, γιατί είχε κάποια λεπτομερεια που θύμιζε μια φορμα του μπαμπά, που ξέρω ότι του αρεεει να φοράει ρούχα που να μοιάζουν. επίσης εμένα το μάτι μου πέφτει πάντα στα μπλε γιατί μου αρέσει το χρωμα κ έχω κ εγω παρα πολλά μπλε ρούχα σε διάφορες αποχρώσεις (από σιελ μέχρι τυρκουαζ - οι μαθητες μ έχουν ρωτήσει γιατί φοράω συνέχεια μπλε). δεν το κάνω στερεοτυπικά επειδή είναι αγόρι. κ κορίτσι να ήταν θα έπαιρνα τετοια χρώματα. ο άντρας μου που δεν είναι κ ότι μέρα νύχτα σκέφτεται πώς να σπάσει τα έμφυλα στερεότυπα, θεωρεί αυτονόητο ότι τα παιδάκια νηπιακής ηλικίας θα φοράνε όλη την γκάμα χρωμάτων κ όσο πιο έντονα ειδικά, αφού αργότερα θα θέλουν όλο μαύρα, κ συμφωνεί κ μ αυτ το πιο ουδέτερο που λες εσυ. 

Ενταξει κι εγω δεν ειναι οτι αποφευγω τα ροζ ας πουμε -το εχω ακουσει κι αυτο και μου φαινεται ακραιο. Εχει πολλα ροζ, και μπαλαρινες θελω, και κορδελες της φορουσα καθε μερα οταν ηταν μωρο που δεν μου αρεσε καραφλουλα. Απλα δεν μου αρεσει η ιδεα οτι το "στολισμα" το κανεις οταν εχεις κοριτσι και στο αγορι ειναι πιο απλα τα πραγματα. Ή που λενε οτι θελουν κοριτσακι επειδη θα εχει ωραια ντυσιματα και στολισματα. Εγω το ιδιο θα στολιζα και το αγορι, με τα πουκαμισακια του κλπ.

10 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Και απλα πηρα αφορμη απο τη φραση της annoulen "στο κοριτσι υποθετω ειναι αλλιως" για να σκεφτω ακομα μια φορα "γιατι ειναι αλλιως;"

Ίσως το βλέπουν όλοι ότι είναι αλλιώς γιατί πολύ απλά σε μια βραδινή έξοδο πχ κ εμείς σαν μεγάλοι, οι γυναίκες συνηθίζουν να ντύνονται πιο καλά ενώ οι άντρες να βγουν με ένα τζιν κ μια μπλούζα!

3 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Ίσως το βλέπουν όλοι ότι είναι αλλιώς γιατί πολύ απλά σε μια βραδινή έξοδο πχ κ εμείς σαν μεγάλοι, οι γυναίκες συνηθίζουν να ντύνονται πιο καλά ενώ οι άντρες να βγουν με ένα τζιν κ μια μπλούζα!

Ε δεν νομιζω οτι φοραει καποια καλο φορεμα και γοβα και ταυτοχρονα ο αντρας τζιν! Μικροδιαφορες ναι, οπως και στο παιδι δεν λεω οχι στις μικροδιαφορες αλλα στις μεγαλες. Κι εμεις στο περιπου ντυνομαστε αντιστοιχα, οχι απολυτα. Αν ο ενας ειναι με φορμα, ειναι κι ο αλλος. Αν βαλω πχ μαλλινο φορεμα ή καθημερινη φουστα κ παπουτσι oxford, βαζει κι ο αντρας μου λιγο πιο καλη μπλουζα πχ με γιακα και τοτε θα βαλει τζιν ή παντελονι χοντρου υφασματος, οχι φορμα. Αν βαλω καλο φορεμα, γοβα κλπ θα βαλει κι αυτος πουκαμισο, παλτο κλπ.

4 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Ε δεν νομιζω οτι φοραει καποια καλο φορεμα και γοβα και ταυτοχρονα ο αντρας τζιν! Μικροδιαφορες ναι, οπως και στο παιδι δεν λεω οχι στις μικροδιαφορες αλλα στις μεγαλες. Κι εμεις στο περιπου ντυνομαστε αντιστοιχα, οχι απολυτα. Αν ο ενας ειναι με φορμα, ειναι κι ο αλλος. Αν βαλω πχ μαλλινο φορεμα ή καθημερινη φουστα κ παπουτσι oxford, βαζει κι ο αντρας μου λιγο πιο καλη μπλουζα πχ με γιακα και τοτε θα βαλει τζιν ή παντελονι χοντρου υφασματος, οχι φορμα. Αν βαλω καλο φορεμα, γοβα κλπ θα βαλει κι αυτος πουκαμισο, παλτο κλπ.

Εγώ πάντως φοράω ότι θέλω εγώ κ ο άντρας μου ότι θέλει αυτός! Κ έτσι βλέπω πολλούς να κυκλοφορούν.. Τώρα αν είστε εσείς στη μειοψηφία ή εμείς δεν ξέρω..

πρίν από 14 λεπτά , mama16 είπε:

Εγώ πάντως φοράω ότι θέλω εγώ κ ο άντρας μου ότι θέλει αυτός! Κ έτσι βλέπω πολλούς να κυκλοφορούν.. Τώρα αν είστε εσείς στη μειοψηφία ή εμείς δεν ξέρω..

Καλε δεν υποχρεωνουμε ο ενας τον αο να φορεσει κατι που δεν θελει! Απλα οταν παμε στο ιδιο μερος/περισταση, φοραμε και κατι που ειναι για εκεινο το μερος/περισταση. Δεν κανουμε κατι ιδιαιτερο, υποθετω ολοι το κανουν αυτο! Απλα δεν εχουν ολοι την ιδια αποψη για το τι ταιριαζει σε καθε μερος/περισταση κι εμεις ετυχε να εχουμε περιπου την ιδια μεταξυ μας.

πρίν από 11 λεπτά , little lamb είπε:

Καλε δεν υποχρεωνουμε ο ενας τον αο να φορεσει κατι που δεν θελει! Απλα οταν παμε στο ιδιο μερος/περισταση, φοραμε και κατι που ειναι για εκεινο το μερος/περισταση. Δεν κανουμε κατι ιδιαιτερο, υποθετω ολοι το κανουν αυτο! Απλα δεν εχουν ολοι την ιδια αποψη για το τι ταιριαζει σε καθε μερος/περισταση κι εμεις ετυχε να εχουμε περιπου την ιδια μεταξυ μας.

Εντάξει όταν πάμε κ εμείς σε κάποιο γάμο πχ φοράω τα καλά μου κ άντρας μου πουκάμισο (χωρίς γραβάτα όμως γιατί δεν φοράει ποτέ) αλλά αν πχ πάμε για χαλαρό ποτάκι εγώ μπορεί να φορέσω γόβες κ κανένα φόρεμα αλλά ο άντρας μου ένα μπλουζάκι κ παντελόνι όπως ντύνεται συνήθως.. 

Ο άντρας μου το καλοκαίρι είναι μονιμα με βερμούδα κ μάκο ή στην καλύτερη βερμούδα καλή κ πουκάμισο, στα τρέλα κέφια. Αν ήταν να συμβαδίζω μαζί του θα τον είχα χωρίσει. κ χειμώνα για φαγητό αν πάμε, πιθανότατα με τη φορμα θα έρθει. εγω τη φορμα στο σουπερμάρκετ τη βάζω κ αν.. (εκτός από τις εκδρομές). 

• Μου αρέσει 1

6 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Εγω παλι γτ βλεπω συνεχεια ετσι ζευγαρια; :confused:

2 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Ναι μαλλον απλα κοιτατε αρκετα το ντυσιμο αναλογα με την περισταση. Εμεις οχι ιδιαιτερα. Κ μαλιστα ειμαστε αρκετα προχειρα ντυμενοι συνηθως. 

Πχ στο μαρκετ θα παω με φορμα, κολαν, τζην η ακομη κ πλεκτο φορεματακι,αθλητικο, μποτα, μποτακι, αναλογα τα κεφια. Σιγα μην περιμενει να δει τι θα βαλω για να βαλει τα ιδια

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Κι εμεις συνηθως προχειροι ειμαστε, στο σουπερμαρκετ και σε ψωνια γενικα και σε βολτες παντα με φορμες. Άλλα ρουχα φοραμε μονο σε δουλεια, συναντησεις με φιλους σε σπιτια ή μαγαζια, παραστασεις κλπ, οποτε τωρα με τις καραντινες τα περισσοτερα εχουμε να τα βαλουμε 2 χρονια! Κατεβασα αυτες τις μερες τα χειμωνιατικα και το εβλεπα :-P Απλα οταν ντυθουμε καπου πιο "καλα", ντυνομαστε και οι δυο συνηθως.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα