Recommended Posts

Εγώ η αλήθεια είναι ότι σε αυτήν την ηλικία που είναι η δικιά σου της έβαζα τα παπουτσάκια τα καθημερινά της που ήταν καλή μάρκα. Απλά φρόντιζα όταν τα αγόραζα να μην είναι αθλητικά κ τέτοιο στυλ. Της έπαιρνα στυλ μποτάκι

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

1 hour ago, mama16 είπε:

Εγώ η αλήθεια είναι ότι σε αυτήν την ηλικία που είναι η δικιά σου της έβαζα τα παπουτσάκια τα καθημερινά της που ήταν καλή μάρκα. Απλά φρόντιζα όταν τα αγόραζα να μην είναι αθλητικά κ τέτοιο στυλ. Της έπαιρνα στυλ μποτάκι

Ναι μποτακια εχουμε κι εμεις, εγραψα παραπανω, και με κοτλε και πλεχτα αυτα φοραει. Απλως με καποια λιγο πιο καλα φορεματα δεν πανε. 

Για αθλητικα, μποτακια και παπουτσοπεδιλα κι εμεις παιρνουμε καλα. Για αθλητικα εχουμε βρει τα στοκ της adidas κ της puma στην Αγια Παρασκευη που εχουν με 15 ευρω τα μοντελα των προηγουμενων ετων. Βλεπεις το κουτι και λενε αρχικη τιμη κατι 60αρια, και τα παιρνεις με 15!

• Μου αρέσει 1

6 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Ναι μποτακια εχουμε κι εμεις, εγραψα παραπανω, και με κοτλε και πλεχτα αυτα φοραει. Απλως με καποια λιγο πιο καλα φορεματα δεν πανε. 

Για αθλητικα, μποτακια και παπουτσοπεδιλα κι εμεις παιρνουμε καλα. Για αθλητικα εχουμε βρει τα στοκ της adidas κ της puma στην Αγια Παρασκευη που εχουν με 15 ευρω τα μοντελα των προηγουμενων ετων. Βλεπεις το κουτι και λενε αρχικη τιμη κατι 60αρια, και τα παιρνεις με 15!

Που είναι αυτό?

πρίν από 17 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Που είναι αυτό?

Πανω στη Μεσογειων, ειναι διπλα διπλα τα δυο outlets

Στην puma τα πιο φθηνα τα εχουν στο υπογειο και δεν σου το λενε αμεσως οτι υπαρχουν

• Μου αρέσει 1

23 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Ευχαριστω κοριτσια! Για μεγαλυτερο παιδι δεν θα το σκεφτομουν, απλα ειναι ακομα μονο 2μισι και περπατησε μονη της 19-20 μηνων, οποτε ειναι σχετικα προσφατα, ουτε ενας χρονος που περπαταει.

Καλά και τα δικά μου που είναι μεγάλα - αγόρια -,  εάν δεν τύχει βάπτιση ή γάμος, είμαστε όλο με αθλητικά. 

Ό,τι είχα πάρει ή μου είχαν φέρει σε πιο καλό, τσάμπα πήγε αφόρετο. 

Και στα πάρτυ με αθλητικά πάμε.

Οπότε δίνουμε ένα σκασμό λεφτά στα αθλητικά, τουλάχιστον όσο τα φορέσουν να έχουν καλό πάτημα. 

Για κορίτσι μάλλον θα είναι κάπως διαφορετικά.....

πρίν από 30 λεπτά , annoulen είπε:

Καλά και τα δικά μου που είναι μεγάλα - αγόρια -,  εάν δεν τύχει βάπτιση ή γάμος, είμαστε όλο με αθλητικά. 

Οπότε δίνουμε ένα σκασμό λεφτά στα αθλητικά, τουλάχιστον όσο τα φορέσουν να έχουν καλό πάτημα. 

Εγω δεν ειμαι καθολου φαν των τουτου, των στρας, γκλιτερ, των φιογκων κλπ, οπότε δεν ειναι οτι γενικα θελω να φοραει μπαλαρινες "επειδη απλα ειναι κοριτσι" και δεν πολυσυμφωνω και με τη λογικη οτι το κοριτσι για "καλα" θα βαλει κατι σουπερ ντουπερ ενω το αγορι ενα τζιν με πουλοβερ και πολυ ειναι. Και τις περισσοτερες μερες φορμες και κολαν με τα αθλητικα της φοραει. Οποτε ενα απλο παπουτσακι με μπαρετα θελω, κατα προτιμηση μαυρο ή μπλε να πηγαινει με ολα! Με τα κοτλέ και τα μαλλινα φορεματα και χοντρο καλσον ανετα βαζει μποτακι. Αλλα με πιο καλα δεν μου αρεσει το μποτακι. Παρολο που δεν μιλαω για τουλινα κλπ, αλλα για απλα φορεματακια πχ βελουτε, ή απλες φουστιτσες πχ καρό, με λεπτο καλσον. Το μποτακι δεν μου αρεσει με αυτα. Και αγορι να ειχα, αθλητικα θα του φοραγα μονο με φορμα, οχι με κοτλε ή υφασματινο παντελονι, πουκαμισο και καζακουλα πχ (που θεωρω αντιστοιχα με το καλο φορεμα σε κοριτσι). Εχω ενα κολληματακι με αυτα, ο καθενας με την πετρια του :razz:

πρίν από 32 λεπτά , annoulen είπε:

Κι εγώ έτσι. Κ έχω ένα ζευγάρι αθλητικά πάντα σουέτ σκούρο μπλε για να δείχνει πιο επίσημο. δλδ είναι αθλητικά πιο κυριλέ. τώρα σιγά σιγά θα κοιτάω κ για κάποιο μποτάκι, αλλά πιο πριν δεν το θεωρούσα πολύ αναγκαίο, κ ευτυχώς δλδ που δεν πήρα ή δεν μας έφεραν γιατί με τις καραντίνες θα είχε πάει χαμένο. είχε φορέσει κ ατά καιρούς κάτι μποτάκια από τον ξάδερφό του, σχεδον απάτητα. εγώ δεν του βάζω κ τζιν ποτέ. μόνο φόρμες, κ στο σχολείο. μέχρι τα 2 για καλό είχε το βαφτιστικό του, το φόρεσε πολύ κ το παντελόνι κ το πουκαμισάκι, το πουκάμισο κ καλοκαίρι με βερμούδα κ χειμώνα μέσα από πουλοβεράκι. τώρα έχω διάφορα κοτλέ κ τζιν που μας έχουν δώσει, αν χρειαστεί. στα κοριτσάκια μ αρέσει πολύ το ωραίο ντύσιμο, εννοώ να φοράνε κ κάτι πιο προσεγμένο, γιατι κ εγώ είμαι του κυριλέ όπως εχω γράψει κ αλλού. αλλά από την άλλη δεν θέλω να είναι σαν διακοσμητικές κούκλες κ να μην παίζουν άνετα. οπότε είμαι τυχερή που δεν έχω κορίτσι κ γλιτώνω τα διλήμματα. 

εμενα η κορη μου εχει εναν διχασμο,οποτε ναι μεν πολυ αθλητικη,κυριως κολαν.αλλα της αρεσουν οι τουτου,οι παγιετες..:roll:

με αρβυλακι ειναι τελεια παντως.οποτε κ παλι την μπαλαρινα την θεωρω περιττη.εχει πολλα μποτακια-μποτες που ταιριαζουν με πολυ καλο ντυσιμο

απο τα πιο ωραια ντυσιματα κ ανετα για κοριτσι ειναι κολαν-μπλουζοφορεμα,αλλα κ κτ σετ παντελονα-τοπ

το αγορι με 2παπουτσια βγαζει τα παντα.ενα αθλητικο κ ενα μποτακι

πλεον κ στην κορη σε αυτα προσανατολιζομαι

επισης κυριως παλιοτερα παιρναμε σταρακια για καλο ντυσιμο

Επεξεργάστηκαν by vicky86

Εμενα ασχετως στυλ, δεν μου αρεσει η διαφορετικη αντιμετωπιση βασικα. Δηλαδη αν ειχα παιδια διαφορετικου φυλου (που το ευχομαι, θελω πολυ να κανω και αγορακι), οσο ειναι σε ηλικια που δεν διαλεγουν ακομα, δεν θα μου αρεσε να ηταν το κοριτσι επισημο και το αγορι πιο σπορ. Δηλαδη αν ειχα το ενα με φορμα θα ειχα και το αλλο με φορμα ή κολαν, αν ειχα το κοριτσι με μαλλινο ή κοτλε φορεμα ή τζιν παντελονι, θα ειχα και το αγορι με κοτλε ή τζιν και μπλουζακι καπως πιο καλο, με γιακα ας πουμε ή πουλοβερ. Αν ειχα το κοριτσι με καλο φορεμα, λεπτο καλσον κλπ, τοτε και για το αγορι αντιστοιχο θα ειχα το πουκαμισο ειτε σκετο ειτε μεσα απο πουλοβερ ή καζακα και παντελονι κοτλε ή υφασματινο, οχι τζιν. Δεν ξερω γιατι εχει επικρατησει τα κοριτσια να ειναι πιο "επισημα" και το αγορι με τζιν. Το τζιν στο αγορι θα το ειχα σαν αντιστοιχο κοτλε/πλεχτου φορεματος ή του τζιν παντελονιου σε κοριτσι. Ακομα και αγορι μονο αν ειχα, οχι μονο συνδυαστικά. Ή ας πουμε τα κοριτσια εχουν παλτά αλλα τα αγορια μονο μπουφαν. Θα ειχα ιδια κατηγορια και στα δύο, οσο δεν διαλεγουν εννοειται. Οποτε δεν συμφωνω με το οτι το κοριτσι γενικα χρειαζεται περισσοτερα ή οτι στο κοριτσι για εναν πχ γαμο χρειαζεται να παρεις κατι ενω το αγορι θα παει με τα ρουχα/παπουτσια που εχει. Απλως το αγορι μπορει να βαλει το μποτακι και για "καλο", το κοριτσι εξαρταται απο το φορεμα.

Νομίζω ότι στους άντρες κ στα αγόρια το καλό ντύσιμο μπορεί να γίνει υπερβολικά επίσημο στα όρια του άβολο, ενώ γυναίκες κ κορίτσια πλεονεκτούν. για ένα αγοράκι, παντελόνι τζιπ καλό σκούρο ή κοτλε ή μοντέρνο υφασμάτινο με ένα πουκάμισο ή κ ζακέτα/πουλόβερ από είναι μια χαρά καλό κ πρακτικο. γιατί μετά πας σε υφασμάτινο καλό κ πουκάμισα γιλέκα παπιγιόν κλπ τελείως μεγαλιστικα. ενώ το κοριτσάκι μπορεί να ειναο άνετο με οποιοδήποτε φόρεμα κ να δείχνει κ περιποιημένο χωρίς να πρέπει να είναι φρου φρου κ φιόγκο στρας κ τετοια που τα θεωρώ εξίσου υπερβολή με το πολύ καλό ντύσιμο των αγοριών. 

Διαφημίσεις

Εγω τα εχω στο μυαλο μου περιπου με τις αντιστοιχιες που τα εγραψα. Δεν μου αρεσουν οι μεγαλες διαφορες, πχ κοριτσι μπαλαρινα-αγορι αθλητικα, ή κοριτσι παλτο-αγορι μπουφαν. Δεν ειπα να βαλω ας πουμε κοστουμι στο αγορακι (θα το εκανα αν ας πουμε το κοριτσι ηταν παρανυφακι), αλλα τζιν δεν θα εβαζα, το εχω σαν το τζιν του κοριτσιου ή το πλεχτο φορεμα ας πουμε. 

πρίν από 16 λεπτά , Έσπερος είπε:

Νομίζω ότι στους άντρες κ στα αγόρια το καλό ντύσιμο μπορεί να γίνει υπερβολικά επίσημο στα όρια του άβολο, ενώ γυναίκες κ κορίτσια πλεονεκτούν. για ένα αγοράκι, παντελόνι τζιπ καλό σκούρο ή κοτλε ή μοντέρνο υφασμάτινο με ένα πουκάμισο ή κ ζακέτα/πουλόβερ από είναι μια χαρά καλό κ πρακτικο. γιατί μετά πας σε υφασμάτινο καλό κ πουκάμισα γιλέκα παπιγιόν κλπ τελείως μεγαλιστικα. ενώ το κοριτσάκι μπορεί να ειναο άνετο με οποιοδήποτε φόρεμα κ να δείχνει κ περιποιημένο χωρίς να πρέπει να είναι φρου φρου κ φιόγκο στρας κ τετοια που τα θεωρώ εξίσου υπερβολή με το πολύ καλό ντύσιμο των αγοριών. 

εν μερει συμφωνω

δλδ η δικια μου βαζει πολυ συχνα κολαν κατω απο φορεμα οποτε ειναι πολυ ανετα

παντως παλτο εχουν κ αγορια.δ εχω παρει ποτε,εχει ο ανηψιος μου.αλλα ουτε στην κορη μου εχω παρει

επισης ειδικα η μεγαλη ειχε πολυ εντονη αποψη τι θα βαλει.κ περασε μια φαση τουλ εξαμηνου εκει στα 2,5 που ειχε παρει ενα ροζ τουλινο φορεμα με νυχτεριδες(halloween) κ το εβαζε μεχρι κ στο μαρκετ.αν θελει ο ενας φορμες κ ο αλλος υφασματινο/τζην η φορμες κ η αλλη φορεμα δ με νοιαζει,αρκει μην ειναι για γαμο η δευτερη επιλογη

πρίν από 16 λεπτά , little lamb είπε:

Εγω τα εχω στο μυαλο μου περιπου με τις αντιστοιχιες που τα εγραψα. Δεν μου αρεσουν οι μεγαλες διαφορες, πχ κοριτσι μπαλαρινα-αγορι αθλητικα, ή κοριτσι παλτο-αγορι μπουφαν. Δεν ειπα να βαλω ας πουμε κοστουμι στο αγορακι (θα το εκανα αν ας πουμε το κοριτσι ηταν παρανυφακι), αλλα τζιν δεν θα εβαζα, το εχω σαν το τζιν του κοριτσιου ή το πλεχτο φορεμα ας πουμε. 

εμάς μας έχουν δώσει ένα πολύ ωραίο παλτό μοντγκόμερι που θέλω πολύ να φορέσει όταν του κάνει σε κανα χρόνο, αλλά δεν θα αγόραζα επι τούτου σε τόσο μικρή ηλικία που δεν θε φορεθεί πολύ. ούτρε όμως σε κορίτσι θα αγόραζα παλτό μόνο κ μόνο επειδή είναι κορίτσι κ «πρέπει» να φοράει κάτι πιο επίσημο. κ το τζιν αφού δν το έχω καθημερινό, το θεωρώ επίσημο, αντίστοιχο πχ του φορέματος με μάλλινο καλσόν κ μποτάκια. αλλά δν υα πω ότι η μπαρετα διαφέρει από το καλό αθλητικό μας. μιλάω ομως για δερμάτινη μπαρετα ανατομική, όχι της φιγουρας, κ δν εννοώ αθλητικό άσπρο πχ ή all star, αλλά αθλητικό που από μακριά το περνάς κ για μποτάκια, είναι σκούρο κ σουέτ άρα ταιριάζει με ένα μπλε παντελόνι. Οπότε τα έχω κάπως σαν ισοδύναμα. 

Ναι υπαρχουν και για αγορια, αν οχι παλτα, σιγουρα κατι κοντα, μοντγκομερυ λεγονται; Ειδα κατι τελεια προχτες στο h&m. Σιγουρα καποιοι παιρνουν, αλλα σε γενικες γραμμες θεωρειται πιο περιττο στο αγορι και αγοραζεται με λιγοτερη συχνοτητα απ'ο,τι το παλτο σε κοριτσι. Στη βαφτιση της κορης μου της εφεραν 4 παλτα και γουνιτσες. Αν ηταν αγορακι παω στοιχημα δεν θα εφερνε ουτε ενας μοντγκομερακι. Στο αγορι θεωρειται οτι το μπουφαν αρκει. Αυτο εννοω διαφορετικη αντινετωπιση.

πρίν από 27 λεπτά , Έσπερος είπε:

εμάς μας έχουν δώσει ένα πολύ ωραίο παλτό μοντγκόμερι που θέλω πολύ να φορέσει όταν του κάνει σε κανα χρόνο, αλλά δεν θα αγόραζα επι τούτου σε τόσο μικρή ηλικία που δεν θε φορεθεί πολύ. ούτρε όμως σε κορίτσι θα αγόραζα παλτό μόνο κ μόνο επειδή είναι κορίτσι κ «πρέπει» να φοράει κάτι πιο επίσημο. κ το τζιν αφού δν το έχω καθημερινό, το θεωρώ επίσημο, αντίστοιχο πχ του φορέματος με μάλλινο καλσόν κ μποτάκια. αλλά δν υα πω ότι η μπαρετα διαφέρει από το καλό αθλητικό μας. μιλάω ομως για δερμάτινη μπαρετα ανατομική, όχι της φιγουρας, κ δν εννοώ αθλητικό άσπρο πχ ή all star, αλλά αθλητικό που από μακριά το περνάς κ για μποτάκια, είναι σκούρο κ σουέτ άρα ταιριάζει με ένα μπλε παντελόνι. Οπότε τα έχω κάπως σαν ισοδύναμα. 

Στο κοριτσι ομως το τζιν φοριεται για απλο καφε ή επισκεψη, οχι για γαμο ας πουμε, οποτε ηδη ειναι διαφορετικη η αντιμετωπιση.

Για μπαρετα τετοια μιλαω κι εγω, αλλα και παλι δεν θα την ειχα για ιδια με το αθλητικο αγοριου, γιατι στο κοριτσι θα ηταν το τριτο ζευγαρι (1.αθλητικο 2. Μποτακι 3.μπαρετα) ενω το αγορι θα ειχε μονο ενα στυλ για τα παντα; Θα του ειχα σιγουρα μποτακι, να ειχε εστω δύο στυλ, οχι ενα για ολα ενω το κοριτσι τρία διαφορετικα. Γενικα δεν μου αρεσει η λογικη που εχουν πολλοι οτι "ελα μωρε, αγορι ειναι, αθλητικο και μπουφαν και πολυ τους ειναι" και ταυτοχρονα να λενε "τα κοριτσακια τα ντυνεις και τα στολιζεις και χαιρεσαι" κλπ. Ενω και το αγορακι μπορεις να το "στολισεις" αλλα θεωρειται οτι αρκουν τα απλα. Για εμενα ή αρκουν και για τα δυο ή παιρνω αντιστοιχο και στο αγορι.

πρίν από 18 λεπτά , little lamb είπε:

Ναι υπαρχουν και αγορια, αν οχι παλτα, σιγουρα κατι κοντα, μοντγκομερυ λεγονται; Ειδα κατι τελεια προχτες στο h&m. Σιγουρα καποιοι παιρνουν, αλλα σε γενικες γραμμες θεωρειται πιο περιττο στο αγορι και αγοραζεται με λιγοτερη συχνοτητα απ'ο,τι το παλτο σε κοριτσι. Στη βαφτιση της κορης μου της εφεραν 4 παλτα και γουνιτσες. Αν ηταν αγορακι παω στοιχημα δεν θα εφερνε ουτε ενας μοντγκομερακι. Στο αγορι θεωρειται οτι το μπουφαν αρκει. Αυτο εννοω διαφορετικη αντινετωπιση.

Σιγουρα για αγόρι δεν θα έφερναν τόσα παλτά. Αλλά δες το κ αντίστροφα. Εσυ ρωτάς για μπαλαρίνα για καλό φόρεμα με λεπτό καλσόν. Αν ήθελες να εχεις δυο παιδιά ντυμένα ομοιόμορφα, θα φορουσες κ στο αγόρι κάτι πολυ επίσημο  ή θα έντυνες το κορίτσι πιο καζουαλ για να ταιριάζει με το τζιν του αγοριού; αυτά είναι κ θέμα γούστου, όχι μόνο στερεότυπα.

πρίν από 30 λεπτά , little lamb είπε:

Για εμενα ή αρκουν και για τα δυο ή παιρνω αντιστοιχο και στο αγορι.

παραβλέπεις κάτι πρακτικό όμως. επειδή στα κορίτσια ο κόσμος συνηθίζει να παίρνει κ τετοια δωρα, σιγιυρα εχεις κάτι στο σπίτι που από μόνος σου δν θα αγόραζες, ενώ στο αγόρι ειναι πιο σπάνιο να σου φέρουν κ ίσως να μην μπεις στον κόπο να αγοράσεις αν δεν θεωρείς πιθανό να το φορέσει πολύ, κ απλώς να βάλεις το τζιν που λες. Εγω δν θα έβαζα τζιν σε γάμο αν είχα άλλη επιλογή, αλλά αν δεν είχα, δεν θα προβληματιζόμουν. Κ σίγουρα αν μ έφερναν γούνα στη βάφτιση δεν θα την είχα κρατήσει! οπότε πιστεύω πώς θα συμβάδιζαν. 

(στον αγιασμό εντωμεταξύ το δικό μου ήταν κ από αγόρια κ κορίτσια το πιο επίσημο, με πουκάμισο κ καλή βερμούδα, κατά τύχη μάλιστα ασορτί με τα ρούχα του μπαμπά)

Διαφημίσεις

πρίν από 29 λεπτά , Έσπερος είπε:

παραβλέπεις κάτι πρακτικό όμως. επειδή στα κορίτσια ο κόσμος συνηθίζει να παίρνει κ τετοια δωρα, σιγιυρα εχεις κάτι στο σπίτι που από μόνος σου δν θα αγόραζες, ενώ στο αγόρι ειναι πιο σπάνιο να σου φέρουν κ ίσως να μην μπεις στον κόπο να αγοράσεις αν δεν θεωρείς πιθανό να το φορέσει πολύ, κ απλώς να βάλεις το τζιν που λες. Εγω δν θα έβαζα τζιν σε γάμο αν είχα άλλη επιλογή, αλλά αν δεν είχα, δεν θα προβληματιζόμουν. Κ σίγουρα αν μ έφερναν γούνα στη βάφτιση δεν θα την είχα κρατήσει! οπότε πιστεύω πώς θα συμβάδιζαν

Μα σχολιαζω ακριβως και τη νοοτροπια των δωρων: στο κοριτσι λενε "αχ τι ωραιο παλτουδακι, αυτο θα παρω, κουκλιτσα" κλπ κλπ, ενω στο αγορι "ελα μωρε, δεν θα το βαλει, μ'ενα μπουφαν θα ειναι, δεν θελει πολλα πολλα". Τα δωρα παντως ειναι κυριως στα μωρα, αλλα το "κοριτσι παλτο-αγορι μπουφαν" συνεχιζεται και απο τους ιδιους τους γονεις μετα. Παρα πολλοι θεωρουν οτι το κοριτσι το "ντυνεις" και το αγορι δεν ειναι για πολλα πολλα, δεν μπορει να το εχω δει μονο εγω.

πρίν από 31 λεπτά , Έσπερος είπε:

Σιγουρα για αγόρι δεν θα έφερναν τόσα παλτά. Αλλά δες το κ αντίστροφα. Εσυ ρωτάς για μπαλαρίνα για καλό φόρεμα με λεπτό καλσόν. Αν ήθελες να εχεις δυο παιδιά ντυμένα ομοιόμορφα, θα φορουσες κ στο αγόρι κάτι πολυ επίσημο  ή θα έντυνες το κορίτσι πιο καζουαλ για να ταιριάζει με το τζιν του αγοριού; αυτά είναι κ θέμα γούστου, όχι μόνο στερεότυπα.

Τις ειπα πανω κατω τις αντιστοιχιες (για εμενα): 

Κοριτσι φορμα/κολαν και αθλητικο-αγορι φορμα και αθλητικο 

Κοριτσι πλεχτο/κοτλε φορεμα ή τζιν με μποτακια-αγορι τζιν ή κοτλε παντελονι με μπλουζα με γιακα ή πουλοβερ κ μποτακια

Κοριτσι πιο καλο φορεμα με μπαλαρινες κ παλτο-αγορι πουκαμισο με πουλοβερ/καζακα και κοτλε ή υφασματινο παντελονι με μποτακια κ "παλτο".

(Για να ειμαι δικαιη θα επρεπε και το αγορι να ειχε τριτο παπουτσι :P αλλα ενταξει θα του εβαζα το μποτακι αν δεν ηταν χιλιοφθαρμενο εννοειται. Το καλοκαιρι ειναι πιο απλα γιατι δεν χρειαζεται ουτε το κοριτσι τριτο :razz: Για καλο της ειχα τα παπουτσοπεδιλα οπως θα ειχα και σε αγορι. Βασικα τωρα που το σκεφτομαι, μεγαλωνοντας ισως το αγορι ειναι που χρειαζεται "καλο" για καλοκαιρι, γιατι το κοριτσι βαζει και τα απλα πεδιλα του. Οποτε εκει εξισορροπειται το παραπανω παπουτσι-μπαλαρινα το χειμωνα :razz:).

Εμενα παντως στα αγορακια μου αρεσουν και καποια χαριτωμενα ντυσιματακια οπως τιραντουλες, σαλοπετες κλπ που δεν τα πολυβλεπω τα τελευταια χρονια! Θελω πολυ ενα αγορακι και θα ηθελα να του φοραγα και τετοια αλλα νομιζω θα απογοητευτω απο το οτι ολα τα ρουχα που θα βρισκω θα εχουν μηχανακια και δεινοσαυρους -και στο κοριτσι βεβαια κυριαρχουν τα γκλιτερ, τα τουλια και οι μονοκεροι... Γενικα μαλλον ειμαι του πιο ρετρο και δεν μου αρεσει η πολυ νεα παιδικη μοδα! 

1 hour ago, little lamb είπε:

Ναι υπαρχουν και για αγορια, αν οχι παλτα, σιγουρα κατι κοντα, μοντγκομερυ λεγονται; 

είναι κοντά κ φαρδιά, μάλλινα, κ κλείνουν με ξύλινο κουμπί που μπαίνει σε θηλιά. 

πάντως εμάς κ το μπουφάν μας μοιάζει από μακριά με παλτουδακι. δεν είναι πολύ σπορ κ δεν έχει γυαλιστερό ύφασμα. δλδ δν θα αγόραζα παλτό επι τούτου. γενικα αγοράζω ρούχα έχοντας κατά νου να μπορούν να φορεθούν κ κάπου καλά γιατί μ αρέσει να ξεχωρίζω τις περιστάσεις, αλλά δν θέλω παιδιά μικρομέγαλα ή με άβολα ρούχα. 

πρίν από 24 λεπτά , little lamb είπε:

Για να ειμαι δικαιη θα επρεπε και το αγορι να ειχε τριτο παπουτσι :P αλλα ενταξει θα του εβαζα το μποτακι αν δεν ηταν χιλιοφθαρμενο εννοειται. Το καλοκαιρι ειναι πιο απλα γιατι δεν χρειαζεται ουτε το κοριτσι τριτο :razz: Για καλο της ειχα τα παπουτσοπεδιλα οπως θα ειχα και σε αγορι. Βασικα τωρα που το σκεφτομαι, μεγαλωνοντας ισως το αγορι ειναι που χρειαζεται "καλο" για καλοκαιρι, γιατι το κοριτσι βαζει και τα απλα πεδιλα του. Οποτε εκει εξισορροπειται το παραπανω παπουτσι-μπαλαρινα το χειμωνα :razz:).

αχ μετά λενε εμένα υπερβολική! ολόκληρη επιστημονική ανάλυση εχεις κάνει! 

πρίν από 24 λεπτά , little lamb είπε:

Μα σχολιαζω ακριβως και τη νοοτροπια των δωρων: στο κοριτσι λενε "αχ τι ωραιο παλτουδακι, αυτο θα παρω, κουκλιτσα" κλπ κλπ, ενω στο αγορι "ελα μωρε, δεν θα το βαλει, μ'ενα μπουφαν θα ειναι, δεν θελει πολλα πολλα". Τα δωρα παντως ειναι κυριως στα μωρα, αλλα το "κοριτσι παλτο-αγορι μπουφαν" συνεχιζεται και απο τους ιδιους τους γονεις μετα. Παρα πολλοι θεωρουν οτι το κοριτσι το "ντυνεις" και το αγορι δεν ειναι για πολλα πολλα, δεν μπορει να το εχω δει μονο εγω.

Πίσω από τη νοοτροπία τιυ ντυσίματος κρύβεται η ακόμα πιο θλιβερή νοοτροπία ότι το κορίτσι θα είναι διακοσμητικό, από αγκαλιά σε αγκαλιά, στον καναπέ σαν πριγκίπισσα, δεν θα κυλιέται κάτω, δεν θα δείχνει το βρακι της, δεν θα τρέχει, δεν θα χοροπηδάει. Γι αυτό κ θεωρείται ότι εκείνη μπορεί να φοράει φρου φρου κ αρώματα σαν μικρή κυρία ενώ το αγόρι θα φοράει κάτι σπορ κ άνετο γιατί θα παίξει, θα τρέξει, θα κυλιστεί… Εγω γι αυτό δεν θέλω το πολύ καλό ντύσιμο. μ αρέσει να διαχωρίζονται οι περιστάσεις, να φοράνε κ κάτι πιο προσεγμένο όταν πρέπει, αλλά πάντα στα πλαίσια του να παίζουν άνετα, να μην σε νοιάζει αν λερωθούν σε παιχνίδι έξω ή φαγητό, να μην δώσεις μια περιουσία για κάτι που δεν θα φορεθεί πολλές φορές. 

πρίν από 32 λεπτά , little lamb είπε:

Εμενα παντως στα αγορακια μου αρεσουν και καποια χαριτωμενα ντυσιματακια οπως τιραντουλες, σαλοπετες κλπ που δεν τα πολυβλεπω τα τελευταια χρονια! Θελω πολυ ενα αγορακι και θα ηθελα να του φοραγα και τέτοια.... 

Στο αγορακι δεν θα αρέσουν καθόλου πάντως. Σκέψου καθε φορά που θα ήθελε τουαλέτα να κατεβάζει όλο αυτό!!! Εκτός κ μιλάς για μωρά, αντε μέχρι 2  - 3 ετών..

Οι δικοί μου ουτε κοτλε έχουν βάλει ποτέ, τους ενοχλεί. Για καλό έχουμε το τζην αντε και κανενα υφασματινο καλοκαιρινό. Πουκαμισα μόνο σε γενέθλια, βαπτίσεις και γάμους κ σχολικές εορτές και αυτά στο δημοτικο σχολειο, γιατι πριν είχαν στολές σε όλες τις εορτές. 

πρίν από 22 λεπτά , annoulen είπε:

Στο αγορακι δεν θα αρέσουν καθόλου πάντως. Σκέψου καθε φορά που θα ήθελε τουαλέτα να κατεβάζει όλο αυτό!!! Εκτός κ μιλάς για μωρά, αντε μέχρι 2  - 3 ετών..

Οι δικοί μου ουτε κοτλε έχουν βάλει ποτέ, τους ενοχλεί. Για καλό έχουμε το τζην αντε και κανενα υφασματινο καλοκαιρινό. Πουκαμισα μόνο σε γενέθλια, βαπτίσεις και γάμους κ σχολικές εορτές και αυτά στο δημοτικο σχολειο, γιατι πριν είχαν στολές σε όλες τις εορτές. 

Καλα δεν θα εβαζα τιραντουλες στο 6χρονο! Για μικρα μιλαω, γιατι μικρο παιδι εχω ακομα. 

Τους ενοχλει το κοτλε και δεν τους ενοχλει το τζιν; Για εμενα το τζιν ειναι μακραν το πιο αβολο ρουχο, και για εμενα την ιδια εννοω, και απορω πώς εχει καθιερωθει σαν βολικό!

πρίν από 13 λεπτά , little lamb είπε:

Καλα δεν θα εβαζα τιραντουλες στο 6χρονο! Για μικρα μιλαω, γιατι μικρο παιδι εχω ακομα. 

Τους ενοχλει το κοτλε και δεν τους ενοχλει το τζιν; Για εμενα το τζιν ειναι μακραν το πιο αβολο ρουχο, και για εμενα την ιδια εννοω, και απορω πώς εχει καθιερωθει σαν βολικό!

Ελαστικό τζην παντα. 

Κ για τον εαυτό μου. 

Εμενα ενα κοτλε που εχει ειναι πιο μαλακο-ελαστικο-φαρδυ απο τζιν, σχεδον σαν φορμα, γι'αυτο μου εκανε εντυπωση

Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ όποτε δοκίμασα να του φορέσω τιράντες έγινε της μουρλής. :D

• Χαχαχα 1

4 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Εμενα ενα κοτλε που εχει ειναι πιο μαλακο-ελαστικο-φαρδυ απο τζιν, σχεδον σαν φορμα, γι'αυτο μου εκανε εντυπωση

Εντάξει, υπάρχουν πολλές ποιότητες πλέον, λογικό να υπαρχει κ μαλακό κοτλε.

Σίγουρα όμως είναι πιο περιοριστικο από ένα μαλακό τζην, το τζην το φοράς πιο πολλές εποχές του χρόνου εννοώ, όπως κ τα αθλητικά. 

Πάντως τον γιο μου στην βάπτισή του τον πήγα με κοτλε παντελονακι από τα dpam φανταστικό. Αλλά μετά νομίζω δεν ξαναπήρα ούτε μου έφεραν. 

5 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Εμενα παντως στα αγορακια μου αρεσουν και καποια χαριτωμενα ντυσιματακια οπως τιραντουλες, σαλοπετες κλπ που δεν τα πολυβλεπω τα τελευταια χρονια! Θελω πολυ ενα αγορακι και θα ηθελα να του φοραγα και τετοια αλλα νομιζω θα απογοητευτω απο το οτι ολα τα ρουχα που θα βρισκω θα εχουν μηχανακια και δεινοσαυρους -και στο κοριτσι βεβαια κυριαρχουν τα γκλιτερ, τα τουλια και οι μονοκεροι... Γενικα μαλλον ειμαι του πιο ρετρο και δεν μου αρεσει η πολυ νεα παιδικη μοδα! 

Αν πραγματικά θες να σπάσεις τα στερεότυπα στο παιδικό ντύσιμο (γιατί σε βλέπω παθιασμένη :)), φόρα στο κορίτσι το δεινόσαυρο και στο αγόρι το μονόκερο! Σαφώς πιο ριζοσπαστικό από το να ντύνεις και τα δύο με παλτό ή να ψάχνεις τι παπούτσια αντίστοιχα της μπαλαρίνας χρειάζεται το αγόρι προκειμένου να επέλθει η ισότητα στα δύο φύλα! :wink:

• Μου αρέσει 1
    • Χαχαχα 1

πρίν από 13 λεπτά , Anna3011 είπε:

Αν πραγματικά θες να σπάσεις τα στερεότυπα στο παιδικό ντύσιμο (γιατί σε βλέπω παθιασμένη :)), φόρα στο κορίτσι το δεινόσαυρο και στο αγόρι το μονόκερο! Σαφώς πιο ριζοσπαστικό από το να ντύνεις και τα δύο με παλτό ή να ψάχνεις τι παπούτσια αντίστοιχα της μπαλαρίνας χρειάζεται το αγόρι προκειμένου να επέλθει η ισότητα στα δύο φύλα! :wink:

Οι δεινοσαυροι και οι μονοκεροι δεν μου αρεσουν για κανεναν :-P Δεν τα λεω για λογους ανατροπης. Απλα δεν καταλαβαινω γιατι εχει επικρατησει το οτι "το κοριτσι χρειαζεται πιο πολλα" και "το κοριτσι εχεις επιλογες να το ντυνεις ωραια" κλπ. Και απλα πηρα αφορμη απο τη φραση της annoulen "στο κοριτσι υποθετω ειναι αλλιως" για να σκεφτω ακομα μια φορα "γιατι ειναι αλλιως;" :-P

Για την ανατροπη παντως, σιγουρα θελω αν κανω αγορακι να το εχω με αρκουδακια, Μικυ κλπ και μπεμπε στυλ, αντι για τα πολυ "αντρικα" που βλεπω παντου τα πολυ τελευταια χρονια, με μηχανακια και επιγραφες wild, power κλπ. Αλλα ξερω οτι δυσκολα βρισκεις άλλα, ή βρισκεις μονο με αγρια ζωα. Αντιστοιχα και στην κορη μου δεν θελω τα "γυναικεια" με στρας, πουλιες, τουλια, νεραϊδοστυλ κλπ, μου αρεσουν μεν τα φορεματακια αλλα με απλικε ζωακια κλπ. Γενικα ειμαι του πιο παιδικου στυλ ή και του καπως ρετρο-κολλεγιακου με μονο ριγες, καρο, φλοραλ. Και τα μωρα-νηπια μου φαινονται καπως "ουδετερα"! Απλως παιδακια, που θα μπορουσαν να φορανε και τα ιδια ρουχα ολα, πχ κιτρινο με αρκουδι, που δεν βρισκεις πια οπως οταν ημασταν εμεις μικρα, θα ειναι ειτε αρκουδιτσα ειτε αρκουδιτσος πολυ αρσενικος ή θηλυκια, ή θα υπαρχει καποιο ροζ ρελι ή κατι που να κανει το ρουχο να μην ειναι ουδετερο.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα