Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικά παπουτσάκια


Recommended Posts

Εγώ παίρνω crocs, βολεύει ότι υπάρχουν σε πολλά μαγαζιά καθώς επίσης και στον μεγάλο Μουστάκα του Αγ. Στεφάνου, οπότε όλο και με κάποια αλλαγή από κάποιο δώρο θα συγκεντρωθεί κάποιο ποσό και θα συμπληρώσω ένα 20ευρο και θα τις πάρω. Παίρνω ένα ζευγάρι κάθε χρόνο για τον μεγάλο, το μικρότερο παιδί φοράει το ζευγάρι της προηγούμενης χρονιάς του μεγαλύτερου. Είναι μακράν οι καλύτερες κατά την γνώμη μου, δεν μπαίνει νερό ούτε χιόνι (εμείς κάνουμε πολλές εκδρομές στα χιόνια το χειμώνα και τις έχω τσεκάρει) και είναι πολύ ζεστές, αντιολισθητικές και άνετες.

 

Μου έχουν πει και μένα καλά λόγια για τέτοιες γαλότσες από Lidl, τις έχω δει και φορεμένες σε φίλους των παιδιών μου και είναι και όμορφες, αλλά δεν έχει τύχει να πάρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 185
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμφωνω ότι οι crocs είναι εξαιρετικές αλλα ακριβές κ του λιντλ τα χιονιού πολύ καλά για τα χρήματα τους

Εμεις πηραμε από ορτσεστρα φετος δοκιμαστικά, όσο τις έχουμε βάλει δ ειχαμε θέμα να παιρνουν νερά. Εχουν κάποιες μια λεπτή ενίσχυση μέσα, αλλά δ ειναι ζεστο παπουτσι. Επίσης δ νομιζω ότι είναι τόσο ανετο όσο ένα αθλητικό για μεγάλη αποσταση. Πχ στο σχολειο τις φοράνε γτ ξερω οτι μέσα στην τάξη είναι με παντοφλες, ολη την ωρα με την γαλοτσα δ ξερω αν θα τα εστελνα

Σαν νούμερο όμως πήρα το κανονικό που φοράνε κ σε αθλητικά-μποτακια, προς το παρον έχουν περιθώριο κ για χοντρή καλτσα

Link to comment
Share on other sites

Οπότε με βλέπω να ψάχνω για crocs, όπως βλέπω. Crocs έχουμε χρησιμοποιήσει μόνο πέδιλα και η μικρή τα έχει βολευτεί τόσο πολύ που σχεδόν μόνο αυτά φοράει το καλοκαίρι.

 

Όσο για τα Orchestra, έχω πάρει αρκετά ρούχα και είμαι πολύ ευχαριστημένη αλλά δεν έχει τύχει να αγοράσω από εκεί παπούτσια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

......Το νουμερο που ειχες παρει ηταν το νουμερο που φορουσε και σε αλλα παπουτσια ή μεγαλυτερο;

 

Δεν θυμάμαι καθόλου :-(.  Στα ρούχα σίγουρα παίρνω μεγαλύτερο νούμερο, γιατί έχουν μικρές φόρμες, αλλά στις γαλότσες δεν θυμάμαι.... ήταν πριν 3 χρόνια.... Δεν έχω πάρει κ άλλα παπούτσια από εκεί, μόνο αυτές τις γαλότσες που σου είπα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Οπότε με βλέπω να ψάχνω για crocs, όπως βλέπω. Crocs έχουμε χρησιμοποιήσει μόνο πέδιλα και η μικρή τα έχει βολευτεί τόσο πολύ που σχεδόν μόνο αυτά φοράει το καλοκαίρι.

 

Όσο για τα Orchestra, έχω πάρει αρκετά ρούχα και είμαι πολύ ευχαριστημένη αλλά δεν έχει τύχει να αγοράσω από εκεί παπούτσια.

Yπάρχει μαγαζί stock της Crocs κάπου στην Κηφισιά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτά που έχουμε βολευτεί εμείς είναι τα biomechanics για το χειμώνα και τα crocs για το καλοκαίρι.

 

Αν και έχουμε αρκετά παπούτσια από συγγενείς με μεγαλύτερα παιδάκια από το δικό μας, δεν θεωρώ καλό να φοράει ένα παιδάκι παπούτσια άλλου ακόμα κι αν είναι φορεμένα ελάχιστα. Αυτό διότι το παπούτσι συνήθως παίρνει "τη φόρμα" του συγκεκριμένου παιδιού και δεν είναι τόσο άνετο στο επόμενο παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Ψάχνω παπούτσια για τον μικρό μου που μόλις άρχισε να περπατάει. Θέλω κάτι να του είναι άνετο και να μπαίνει εύκολα, γιατί κάτι τύπου σταράκια που έχουμε από την βάφτιση του με φερμουάρ στο πλάι είναι πολύ σκληρά και άκαμπτα και δεν μπορεί να πατήσει το πόδι καλά μέσα. Έχετε κάτι να μου προτείνετε; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

On 14/11/2019 at 7:21 ΜΜ, evaki93 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Ψάχνω παπούτσια για τον μικρό μου που μόλις άρχισε να περπατάει. Θέλω κάτι να του είναι άνετο και να μπαίνει εύκολα, γιατί κάτι τύπου σταράκια που έχουμε από την βάφτιση του με φερμουάρ στο πλάι είναι πολύ σκληρά και άκαμπτα και δεν μπορεί να πατήσει το πόδι καλά μέσα. Έχετε κάτι να μου προτείνετε; Ευχαριστώ!

Tα Biomechanics θεωρουνται καλα συμβατικα, αλλα ριξε μια ματια κι εδω 

 

 
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 14/11/2019 at 10:10 ΠΜ, Sentir...natureza είπε:

Δυο χρονιες του επαιρνα τις be only απο εξωτερικο, τις πιο οικονομικες απο ολη τη σειρα (σε προσφορα τις βρηκα γυρω στα 18-20 ευρω). Ειμαι πολυ ευχαριστημενη με τις συγκεκριμενες απο θεμα ποιοτητας, υλικου (μονο καουτσουκ, δεν ηθελα πλαστικο), αντοχης κλπ. Φετος, για δοκιμη λεω να του παρω orchestra και θα εγραφα κιολας σημερα για να ρωτησω εμπειριες σχετικα με το νουμερο. Επειδη η φορμα τους στα ρουχα ειναι γενικα στενη, εχει παρει κανεις παπουτσι ή γαλοτσες για να μου πει αν ισχυει το ιδιο και στα παπουτσια; 

Τελικα πηρα ενα ζευγαρι aigle (100% καουτσουκ), τις ειχε σε εκπτωση λογω black friday στα 20 ευρω. Η φορμα ειναι τελεια, καθολου βαριες, πολυ μαλακες (λυγιζουν τελειως), με ανετο χωρο για τα δαχτυλα μπροστα, καθολου τακουνι ή σολα, πολυ καλη ποιοτητα!

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα! 

Ξέρετε αν οι μάρκες παιδικών παπουτσιών Primigi, Garvalin, Leli Kelly και Prada είναι εφάμιλλες με τις Geox, Kickers, Crocodilino και Μούγερ που θεωρώ καλές; Μου τις ανέφεραν στα μαγαζιά και δεν τις ήξερα.

 

(Ξέρω ότι τα καλύτερα είναι Bobux και Biomechanics, αλλά ρωτάω για την αμέσως επόμενη κατηγορία)

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Καλησπέρα! 

Ξέρετε αν οι μάρκες παιδικών παπουτσιών Primigi, Garvalin, Leli Kelly και Prada είναι εφάμιλλες με τις Geox, Kickers, Crocodilino και Μούγερ που θεωρώ καλές; Μου τις ανέφεραν στα μαγαζιά και δεν τις ήξερα.

 

(Ξέρω ότι τα καλύτερα είναι Bobux και Biomechanics, αλλά ρωτάω για την αμέσως επόμενη κατηγορία)

Garvalin από ότι ξέρω είναι επιπέδου biomechanics. Για τις άλλες δεν έχω άποψη. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , vtgian είπε:

Τα leli kely ξέρω (από τη μεγάλη μας μάλιστα, 15 χρόνια πριν), πολύ της μόδας αλλά από ποιότητα πολύ πλαστικουρια μου βγάζουν. Δεν μπορώ να τα συγκρίνω με Geox ή kickers. 

συμφωνω,για τα λεφτα τους μονο εμφανιση

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Καλησπέρα! 

Ξέρετε αν οι μάρκες παιδικών παπουτσιών Primigi, Garvalin, Leli Kelly και Prada είναι εφάμιλλες με τις Geox, Kickers, Crocodilino και Μούγερ που θεωρώ καλές; Μου τις ανέφεραν στα μαγαζιά και δεν τις ήξερα.

 

(Ξέρω ότι τα καλύτερα είναι Bobux και Biomechanics, αλλά ρωτάω για την αμέσως επόμενη κατηγορία)

Garvalin και Prada έχω πάρει κ είναι καλές, τις συγκαταλέγω με τα kickers που μου αρέσουν όπως κ τα geox

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα geox 3 συνεχόμενα καλοκαίρια που μας εφερναν δωρο πεδιλακια, μύριζαν απαίσια με τον ιδρώτα. Αναφέρομαι σε ηλικίες 2-5 ετών, όχι εφήβους που μπορεί και να μυρίζει το ποδι. Σκεφτόμουν ότι τόση "πλαστικιλα-πετρελαιιλα" (πώς να το περιγράψω!) είναι ανθυγιεινο που έρχεται σε επαφή με το γυμνό ποδαράκι του παιδιού. Δεν ξαναπαίρνω, δεν τα συστήνω.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Καλησπέρα! 

Ξέρετε αν οι μάρκες παιδικών παπουτσιών Primigi, Garvalin, Lelli Kelly και Prada είναι εφάμιλλες με τις Geox, Kickers, Crocodilino και Μούγερ που θεωρώ καλές; Μου τις ανέφεραν στα μαγαζιά και δεν τις ήξερα.

 

(Ξέρω ότι τα καλύτερα είναι Bobux και Biomechanics, αλλά ρωτάω για την αμέσως επόμενη κατηγορία)

Από τη δική μου εμπειρία: Crocodilino μια χαρά, και Geox νομίζω είχαμε πολύ καλά. Τα Leli Kelly τα λατρεύουν τα περισσότερα κορίτσια. Είχε αρκετά ζευγάρια η κόρη μου, όμορφα και ανθεκτικά μας βγήκαν. Prada είχαμε κάνα δυο καλοκαίρια πέδιλα οπότε ήταν μικρή η χρονική περίοδος που τα φορούσε αλλά δεν χάλασαν πάντως. Το αγαπημένο παπούτσι που ζητά κάθε καλοκαίρι είναι πέδιλα Crocs. Πραγματικά δεν τα βγάζει από τα πόδια της. Πολύ βολικά και στο πλύσιμο, στη μπανιέρα και τέλος. 

 

πρίν από 21 λεπτά , mama16 είπε:

Garvalin και Prada έχω πάρει κ είναι καλές, τις συγκαταλέγω με τα kickers που μου αρέσουν όπως κ τα geox

Α, ναι, και Garvalin πέδιλα είχε. Επίσης καλά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Prada εννοούμε τα Agatha Ruiz; 

Αν ναι, τότε είναι πολύ καλά και ανθεκτικά. Επίσης τα παίρναμε στη μεγάλη, άλλαζε νούμερο και ήταν σαν αφορετα. 

Ναι, αυτά εννοούσα εγώ τουλάχιστον.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Prada εννοούμε τα Agatha Ruiz; 

Αν ναι, τότε είναι πολύ καλά και ανθεκτικά. Επίσης τα παίρναμε στη μεγάλη, άλλαζε νούμερο και ήταν σαν αφορετα. 

Ναι κ εγώ αυτά εννοούσα...

Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2021 at 3:16 ΠΜ, Merendoula είπε:

Τα geox 3 συνεχόμενα καλοκαίρια που μας εφερναν δωρο πεδιλακια, μύριζαν απαίσια με τον ιδρώτα. Αναφέρομαι σε ηλικίες 2-5 ετών, όχι εφήβους που μπορεί και να μυρίζει το ποδι. Σκεφτόμουν ότι τόση "πλαστικιλα-πετρελαιιλα" (πώς να το περιγράψω!) είναι ανθυγιεινο που έρχεται σε επαφή με το γυμνό ποδαράκι του παιδιού. Δεν ξαναπαίρνω, δεν τα συστήνω.

 

Είχαμε Geox πέρσι το καλοκαίρι, οπότε τα φορούσε κατασαρκα, δεν μύρισαν ποτέ. Άσχετο αλλά τώρα που λες για πλαστικιλα, βλέπω ότι όλα τα παιδάκια φοράνε τα πέδιλα κροκς ως κανονικά παπούτσια, όχι παραλίας. Στην παιδική χαρά κλπ. Το έγραψε και μια κοπέλα παραπάνω. Και αναρωτιομουν αν είναι υγιεινό που είναι πλαστικά. Πέρσι δεν πήραμε γιατί περπατούσε μόνο κρατώντας την αλλά για φέτος το σκέφτομαι. Κυρίως για την παραλία αλλά και γενικώς.

 

On 9/3/2021 at 9:42 ΠΜ, vtgian είπε:

Prada εννοούμε τα Agatha Ruiz; 

Αν ναι, τότε είναι πολύ καλά και ανθεκτικά. Επίσης τα παίρναμε στη μεγάλη, άλλαζε νούμερο και ήταν σαν αφορετα. 

 

Ναι κι εγώ αυτά εννοώ.

 

Γενικά δεν βγάζω άκρη. Σε μια μαμαδοσελιδα που ρώτησα, άλλες μου είπαν ότι τα Garvalin είναι ίδια εταιρεία με τα biomechanics (που υποθέτω όμως ότι ίδια εταιρεία δεν σημαίνει και ίδια χαρακτηριστικά), άλλες ίδια εταιρεία με biomechanics και Prada κι άλλες ότι είναι ίδια εταιρεία με τα Leli Kelly. Μια πωλήτρια σε μαγαζί που είχε Leli Kelly, biomechanics και Geox μου έλεγε ότι τα kickers δεν είναι εξίσου καλά με τα άλλα γιατί είναι λέει κινέζικα ενώ τα Geox ευρωπαϊκά. Όλως τυχαίως το διπλανό μαγαζί είχε kickers. Δεν ξέρω ποιον να πιστέψω. Μεταξύ όλων αυτών πάντως τα biomechanics είναι πιο ακριβά και είναι και γενικώς διαφορετικά, πιο εύκαμπτα, γενικά πρέπει να είναι ένα σκαλί πιο πάνω σε ποιότητα. 

Τότε λοιπόν που ψάχναμε τελικά πήραμε Geox καλοκαιρινά κλειστά πεδιλα και για το χειμώνα kickers μποτάκια. Απέφυγα τα Primigi, Leli Kelly, Garvalin και Prada που δεν τα ήξερα μιας που θα ήταν τα πρώτα παπούτσια, και τα biomechanics και crocodilino ήταν πιο ακριβά οπότε καταλήξαμε σε Geox και Kickers που μας άρεσαν και πιο πολύ τα σχέδια. Φέτος όμως που περπατάει πλέον κανονικά είπα να ρωτήσω αν ξέρετε και τα άλλα για να τα έχω υπόψιν μου να μην τα απορρίψουμε αμέσως.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Είχαμε Geox πέρσι το καλοκαίρι, οπότε τα φορούσε κατασαρκα, δεν μύρισαν ποτέ. Άσχετο αλλά τώρα που λες για πλαστικιλα, βλέπω ότι όλα τα παιδάκια φοράνε τα πέδιλα κροκς ως κανονικά παπούτσια, όχι παραλίας. Στην παιδική χαρά κλπ. Το έγραψε και μια κοπέλα παραπάνω. Και αναρωτιομουν αν είναι υγιεινό που είναι πλαστικά. Πέρσι δεν πήραμε γιατί περπατούσε μόνο κρατώντας την αλλά για φέτος το σκέφτομαι. Κυρίως για την παραλία αλλά και γενικώς.

 

 

Ναι κι εγώ αυτά εννοώ.

 

Γενικά δεν βγάζω άκρη. Σε μια μαμαδοσελιδα που ρώτησα, άλλες μου είπαν ότι τα Garvalin είναι ίδια εταιρεία με τα biomechanics (που υποθέτω όμως ότι ίδια εταιρεία δεν σημαίνει και ίδια χαρακτηριστικά), άλλες ίδια εταιρεία με biomechanics και Prada κι άλλες ότι είναι ίδια εταιρεία με τα Leli Kelly. Μια πωλήτρια σε μαγαζί που είχε Leli Kelly, biomechanics και Geox μου έλεγε ότι τα kickers δεν είναι εξίσου καλά με τα άλλα γιατί είναι λέει κινέζικα ενώ τα Geox ευρωπαϊκά. Όλως τυχαίως το διπλανό μαγαζί είχε kickers. Δεν ξέρω ποιον να πιστέψω. Μεταξύ όλων αυτών πάντως τα biomechanics είναι πιο ακριβά και είναι και γενικώς διαφορετικά, πιο εύκαμπτα, γενικά πρέπει να είναι ένα σκαλί πιο πάνω σε ποιότητα. 

Τότε λοιπόν που ψάχναμε τελικά πήραμε Geox καλοκαιρινά κλειστά πεδιλα και για το χειμώνα kickers μποτάκια. Απέφυγα τα Primigi, Leli Kelly, Garvalin και Prada που δεν τα ήξερα μιας που θα ήταν τα πρώτα παπούτσια, και τα biomechanics και crocodilino ήταν πιο ακριβά οπότε καταλήξαμε σε Geox και Kickers που μας άρεσαν και πιο πολύ τα σχέδια. Φέτος όμως που περπατάει πλέον κανονικά είπα να ρωτήσω αν ξέρετε και τα άλλα για να τα έχω υπόψιν μου να μην τα απορρίψουμε αμέσως.

 

 

 

Οντως μυριζαν περυσι τα geox που ειχαμε. Ηταν κλειστα πεδιλακια. Μυριζαν πολυ ασχημα, αφου σκεφτομουν οτι γινομαστε ρεζιλι στο σχολειο που τα εβγαζε για να κοιμηθει

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, irin είπε:

Οντως μυριζαν περυσι τα geox που ειχαμε. Ηταν κλειστα πεδιλακια. Μυριζαν πολυ ασχημα, αφου σκεφτομουν οτι γινομαστε ρεζιλι στο σχολειο που τα εβγαζε για να κοιμηθει

 

Τις ίδιες σκέψεις είχα κ εγώ! 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ  τα  geox, αν και δεν παρει παιδικα, δε τα συμπαθώ καθόλου. Είχα παρει για εμενα μια φορά κ ουτε σεζόν δεν έβγαλα και δε τα λες κ οικονομικά. 

Από παιδικα kickers   και Crocs. 

Leli Kelly  τα βρίσκω υπερτιμημενη. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...