Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικά παπουτσάκια


Recommended Posts

bizoudaki' date=' είναι παπουτσάκια με μαλακή, αντιολισθητική σόλα και λαστιχάκι στον αστράγαλο για να μην βγαίνουν. Είναι για στεγνό έδαφος κυρίως. Υπάρχουν και με λίγο πιο σκληρή σόλα για όταν τα παιδάκια περπατούν κανονικά.

Δες εδώ: http://www.robeez.com

Επίσης, ίδιου τύπου παπουτσάκια είναι τα inch-blue:

http://www.inch-blue.com/uk/[/quote']

TEΛΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!

ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΓΛΥΚΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 185
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

bizoudaki' date=' είναι παπουτσάκια με μαλακή, αντιολισθητική σόλα και λαστιχάκι στον αστράγαλο για να μην βγαίνουν. [/quote']

 

Η σόλα φαίνεται πολύ ευκαμπτη και μου φαίνεται λογικό να είναι έτσι αφού λίγο περπατάει το μωρό, λίγο μπουσουλάει και λίγο κάθεται.

 

Με τα άλλα τα χοντροπάπουτσα που προτείνουν οι παιδίατροι και βαραίνει το ποδαράκι αλλά δεν μπορεί να κάνει πολλές κινήσεις το μωρό. Μάλλον εννοούν μόνο για να το κρατάς όρθιο και να περπατάει.

 

Τελικά τα χοντροπάπουτσα τα φοράμε εκτός σπιτιού και μέσα στο σπίτι της φόρεσα κατι υφασμάτινα με ελαφριά σόλα που είχα πάρει απο το jumbo που μοιάζουν με τα robeez και τα φοράμε σαν παντοφλάκια.

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Ως προς τα λεγόμενα δερμάτινα soft soles (τύπου Robeez), έχω πάρει και τα bobux από το alouette (34 Ε), και κάποια άλλα από τον ebay του Καναδά. (από 2 ως 5 ευρώ)

Ποιοτικά είναι τα ίδια, μη σας πω ότι τα φτηνά ήταν πιο ανθεκτικά. Και φυσικά πήρα έξι ζευγάρια, τρία για μας, τρία για τον ξάδερφο, σε τρία διαφορετικά νούμερα για να τα έχουμε μεγαλώνοντας.

Τα φοράμε πάντα μέσα στο σπίτι σαν παντοφλάκια, πριν περπατήσουμε κανονικά τα φορούσαμε και έξω. Τώρα που βγαίνουμε και στο ύπαιθρο δεν μας καλύπτουν.

Κι εμένα μου φάνηκαν άβολα τα σκληρά, ανατομικά (!) μποτάκια που πιάνουν τον αστράγαλο (και έχουν και 70 ευρώ το ζευγάρι :evil: ).

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια, η κόρη μου είναι 14 μηνών και περπατάει στηριζόμενη από κάτι.Αναρωτιέμαι τι παπούτσια θα πρέπει να της αγοράσω τώρα το καλοκαίρι που θα αρχίσει να περπατάει.να είναι πέδιλα μπρος και πίσω ανοιχτά ή μπρος ανοιχτά πίσω κλειστά για να στηρίζεται το πόδι της?Εσεί τους τα φοράτε με κάλτσες ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Καλύτερα για τα πρώτα βηματάκια να της πάρεις τα πεδιλάκια που είναι κλειστά πίσω αλλά έχουν και τα δαχτυλάκια προστατευμένα. Εμείς αυτά είχαμε πάρει για τον πρώτο μήνα για να αποφύγουμε τους τραυματισμούς. Το κατακαλόκαιρο όμως πήραμε αυτά με τα αυτοκολλητα τύπου τουρίστα, ξέρεις....! Άσε που στις διακοπές ήμασταν συνέχεια παραλία και ξυπόλητοι στην άμμο οπότε το πόδι πήρε το σχημα του και μπορούσαμε να φορέσουμε πιο πολλά σχέδια. Πάντα με προσοχή κι επιλεγμένες εταιρίες, όχι υποχρεωτικά ακριβές. Ακόμα και τώρα που είναι 4 της πήρα παπούτσι που δεν γνώριζα την εταιρία γιατί το ήθελε μόνο για μια φορά και είπα να είναι φτηνό, μην πάνε χαμένα τα λεφτά, και της έκανε ζημιά στο ποδαράκι.Δεν το ξανακάνω, προτιμώ να δανειστώ κάτι. Θέλει μεγάλη προσοχή!!!

[I][B][COLOR=Magenta]Οι αγάπες μου, η Ζωή μου όλη!!!![/COLOR][/B][/I]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα!Κάναμε τα πρώτα μας 15 βήματα μόνοι μας και αναρωτιέμαι τι παπουτσάκια πρέπει να του πάρω?Προς το παρόν μέσα στο σπίτι κυκλοφορεί ξυπόλητος αλλά για έξω και για τώρα το φθινόπωρο?:confused::confused::confused::confused:

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπερα! Δεν ξέρω αν είμαι στο κατάλληλο θέμα για να εκφράσω την απορία μου. Ξέρει καμιά μανούλα αν υπάρχει τρόπος να καθαριστούν τα αυτοκόλλητα κουμπωματα για να ξανακολλησουν ή πάνε στο καλάθι?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Καλησπερα! Δεν ξέρω αν είμαι στο κατάλληλο θέμα για να εκφράσω την απορία μου. Ξέρει καμιά μανούλα αν υπάρχει τρόπος να καθαριστούν τα αυτοκόλλητα κουμπωματα για να ξανακολλησουν ή πάνε στο καλάθι?

Όταν λες αυτοκόλλητα εννοείς τα "σκρατς"; Με καθαρη βενζίνη που κάνουν κ τα δερμάτινα δοκίμασες;

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Όταν λες αυτοκόλλητα εννοείς τα "σκρατς"; Με καθαρη βενζίνη που κάνουν κ τα δερμάτινα δοκίμασες;

Όχι δεν έχω δοκιμάσει. Τα βούρτσισα για να φύγουν τα χνουδακια αλλά και πάλι δεν κολλαν! 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Καλησπερα! Δεν ξέρω αν είμαι στο κατάλληλο θέμα για να εκφράσω την απορία μου. Ξέρει καμιά μανούλα αν υπάρχει τρόπος να καθαριστούν τα αυτοκόλλητα κουμπωματα για να ξανακολλησουν ή πάνε στο καλάθι?

Καλησπερα. Κριμα μωρε τα παπουτσακια να πανε στο καλαθι.. Κοιτα, αυτο που θες λεγεται βελκρο και μπορεις να προμηθευτεις με το μετρο (ειναι και πολυ φθηνο-καπου στα 2 ευρω)  απο μαγαζια με ειδη ραπτικης η' και μεσω internet. Ξηλωνεις το παλιο και ραβεις το καινουριο (αν δεν μπορεσεις εσυ, ο τσαγκαρης μπορει!). Εγω το "δουλευω" πολυ και στο σπιτι.  (για τα καλοκαιρινα πχ χαλια που γλιστραν στο σανιδι.. κλπ - οι εξωτερικες επιφανειες ειναι αυτοκολλητες, βεβαια στα παπουτσια θελει ραψιμο γιατι δεν θα κρατησει). Επισης μπορεις να ρωτησεις σε σχετικο μαγαζι πως και αν μπορουν να καθαριστουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

Γεια σας κορίτσια, θα ήθελα να ρωτήσω τις μανουλες που τα παιδάκια τους είναι 2-3 χρόνων τι παπουτσάκια τα παίρνετε κ τι μάρκα. Τώρα θέλω να πάρω στην κόρη μου, συνήθως έπαιρνα kickers και prada αλλά σκέφτομαι να πάρω κάτι λιγότερο ακριβό. Τι γνώμη έχετε για τα geox η mayoral είναι καλά για τα ποδαράκια τους η όχι?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , mama16 είπε:

Γεια σας κορίτσια, θα ήθελα να ρωτήσω τις μανουλες που τα παιδάκια τους είναι 2-3 χρόνων τι παπουτσάκια τα παίρνετε κ τι μάρκα. Τώρα θέλω να πάρω στην κόρη μου, συνήθως έπαιρνα kickers και prada αλλά σκέφτομαι να πάρω κάτι λιγότερο ακριβό. Τι γνώμη έχετε για τα geox η mayoral είναι καλά για τα ποδαράκια τους η όχι?

τα geox μου αρεσουν σαν μαρκα.ειχα παρει στην κορη μου μποτες μουγερ,κ εκεινες μου αρεσαν πολυ

αλλα παιρνουμε κ κλασικα αθλητικα fila,nike,adidas κ all star αλλα τα εχουμε για καμια βολτα τα τελευταια,δ τα θεωρω ανετα 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, mama16 είπε:

Γεια σας κορίτσια, θα ήθελα να ρωτήσω τις μανουλες που τα παιδάκια τους είναι 2-3 χρόνων τι παπουτσάκια τα παίρνετε κ τι μάρκα. Τώρα θέλω να πάρω στην κόρη μου, συνήθως έπαιρνα kickers και prada αλλά σκέφτομαι να πάρω κάτι λιγότερο ακριβό. Τι γνώμη έχετε για τα geox η mayoral είναι καλά για τα ποδαράκια τους η όχι?

Σταμάτησα να κοιτάζω την μάρκα πλεον. Αυτό που προσέχω είναι να εχει σχετικά εύκαμπτη σόλα, μαλακό πάτο, μαλακή σχετικά επένδυση και να είναι ελαφρύ. Γενικα εχω αγορασει adidas, puma, acics, nike κα που δεν θυμάμαι. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Γεια σας κορίτσια, θα ήθελα να ρωτήσω τις μανουλες που τα παιδάκια τους είναι 2-3 χρόνων τι παπουτσάκια τα παίρνετε κ τι μάρκα. Τώρα θέλω να πάρω στην κόρη μου, συνήθως έπαιρνα kickers και prada αλλά σκέφτομαι να πάρω κάτι λιγότερο ακριβό. Τι γνώμη έχετε για τα geox η mayoral είναι καλά για τα ποδαράκια τους η όχι?

Για μένα τα καλύτερα παπούτσια που της έχω πάρει είναι τα camper. Τα αγόρασα απτό ίντερνετ 35€. Αν ψάξεις θα βρεις σίγουρα, εγω πάντα ηλεκτρονικά ψωνίζω, μετραω την πατούσα για το νούμερο κ υπολογίζω ανάλογα ποτε κ για πόσο θέλω να το φορέσει. Τα camper τα πήρα το καλοκαίρι δύο νουμερα μεγαλύτερα από ότι φορούσε, όταν έφτασε το φθινόπωρο της ήταν ένα δάχτυλο κ κάτι διάφορα, τώρα είναι ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια, ηλεκτρονικά όντως υπάρχουν προσφορές αλλά σκέφτομαι ότι με μεταφορικά και αντικαταβολή θα βγουν περίπου τα ίδια λεφτά με το να τα αγοράσω από μαγαζί..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ήρθε και για μας η ώρα των πρώτων παπουτσιών. Προς το παρόν έχουμε πάρει αθλητικά για τις καθημερινές βόλτες. Έχω μια απορία όμως για τα βαφτιστικά. Είναι ελαφρώς μεγάλα ακόμα αλλά θα κάνουν στους επόμενους μήνες. Ο άντρας μου όμως που είναι πολύ σχολαστικός έως εκνευριστικός με τις προδιαγραφές για το οτιδήποτε, θεωρεί ότι δεν είναι κατάλληλα για αυτήν την ηλικία. Είναι κλασικά καλά παπουτσάκια, δεν ξέρω πώς να τα περιγράψω ακριβώς. Σαν αυτά που φοράνε οι άντρες με τα κουστούμια.  Δένουν με κορδόνι -το ένα μείον κατά τη γνώμη του. Και το άλλο ότι κατά τη γνώμη του δεν έχουν τη στήριξη στον αστράγαλο που έχουν τα αθλητικά. Λένε όμως ότι είναι δερμάτινα και ανατομικά και όσο μπορώ να κρίνω εξ όψεως, είναι. Προς το παρόν δεν λέω τίποτα γιατί δεν είναι η εποχή τους να φορεθούν και έτσι κι αλλιώς δεν πάμε κάπου που να θέλει καλό ντύσιμο. Εγώ ντρέπομαι να πω ότι τα βαφτιστικά δεν φορέθηκαν καθόλου επειδή τα θεωρούσαμε μη κατάλληλα, είναι και συγγενής η νονά, θα προσβληθεί με το δίκιο της. Εσάς ποια είναι η γνώμη σας; Είναι όντως τόσο σημαντικά αυτά που επισημαίνει ο άντρας μου; 

Link to comment
Share on other sites

On 15/1/2019 at 9:19 ΠΜ, Έσπερος είπε:

Ήρθε και για μας η ώρα των πρώτων παπουτσιών. Προς το παρόν έχουμε πάρει αθλητικά για τις καθημερινές βόλτες. Έχω μια απορία όμως για τα βαφτιστικά. Είναι ελαφρώς μεγάλα ακόμα αλλά θα κάνουν στους επόμενους μήνες. Ο άντρας μου όμως που είναι πολύ σχολαστικός έως εκνευριστικός με τις προδιαγραφές για το οτιδήποτε, θεωρεί ότι δεν είναι κατάλληλα για αυτήν την ηλικία. Είναι κλασικά καλά παπουτσάκια, δεν ξέρω πώς να τα περιγράψω ακριβώς. Σαν αυτά που φοράνε οι άντρες με τα κουστούμια.  Δένουν με κορδόνι -το ένα μείον κατά τη γνώμη του. Και το άλλο ότι κατά τη γνώμη του δεν έχουν τη στήριξη στον αστράγαλο που έχουν τα αθλητικά. Λένε όμως ότι είναι δερμάτινα και ανατομικά και όσο μπορώ να κρίνω εξ όψεως, είναι. Προς το παρόν δεν λέω τίποτα γιατί δεν είναι η εποχή τους να φορεθούν και έτσι κι αλλιώς δεν πάμε κάπου που να θέλει καλό ντύσιμο. Εγώ ντρέπομαι να πω ότι τα βαφτιστικά δεν φορέθηκαν καθόλου επειδή τα θεωρούσαμε μη κατάλληλα, είναι και συγγενής η νονά, θα προσβληθεί με το δίκιο της. Εσάς ποια είναι η γνώμη σας; Είναι όντως τόσο σημαντικά αυτά που επισημαίνει ο άντρας μου; 

Να σου πω την αλήθεια δεν μπορώ να καταλαβω ακριβώς ποια εννοείς. Εγώ πέρα από την εξωτερική εμφάνιση θα προσεχα τα παραπάνω που έγραψα, δηλαδή εύκαμπτη σόλα, μαλακός πάτος και επένδυση. Εμένα το βασικό μου κριτήριο είναι το βάρος. Δεν θέλω το παιδί να σέρνει ένα βαρίδι στα ποδαρακια του. Να σου πω ακόμα πως τα βαφτιστικά του ο γιος μου  τα φόρεσε ελάχιστες φορές.    

Link to comment
Share on other sites

Τα ανατομικά παπουτσάκια έχουν λίγο υπερυψωμένο πάτο στην περιοχή της καμάρας. Αν είναι όντως δερμάτινα μπορείτε να το καταλάβετε από τη μυρωδιά θαρρώ.

Για τα πρώτα βήματα και για όσο το επιτρέπει η τσέπη σας, το σωστό παπούτσι πρέπει να έχει δερμάτινο και ανατομικό πάτο. Από εκεί και πέρα αν 1-2 φορές φορέσει και κάποιο παπούτσι χωρις αυτές τις προδιαγραφές, όλα οκ, δεν θα χαλάσει το ποδαράκι του.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
3 ώρες πρίν, love kids είπε:

Μετά την πολύ βροχερή χθεσινή μέρα θα ήθελα να ρωτήσω τι γαλότσες έχετε στα παιδάκια σας. Το πόδι μεγάλωσε και πρέπει να πάρουμε άλλες. 

Δυο χρονιες του επαιρνα τις be only απο εξωτερικο, τις πιο οικονομικες απο ολη τη σειρα (σε προσφορα τις βρηκα γυρω στα 18-20 ευρω). Ειμαι πολυ ευχαριστημενη με τις συγκεκριμενες απο θεμα ποιοτητας, υλικου (μονο καουτσουκ, δεν ηθελα πλαστικο), αντοχης κλπ. Φετος, για δοκιμη λεω να του παρω orchestra και θα εγραφα κιολας σημερα για να ρωτησω εμπειριες σχετικα με το νουμερο. Επειδη η φορμα τους στα ρουχα ειναι γενικα στενη, εχει παρει κανεις παπουτσι ή γαλοτσες για να μου πει αν ισχυει το ιδιο και στα παπουτσια; 

 
Link to comment
Share on other sites

Τα προηγούμενα ζευγάρια μας ήταν πλαστικά, το πρώτο δε θυμάμαι από πού και το δεύτερο από dpam. Νομίζω και τα δύο τα φόρεσε 2 χρονιές. Με προβληματίζει το κατά πόσο είναι ζεστά σαν παπούτσια. Ναι μεν δεν βρέχεσαι, αλλά, αν κρίνω από τις δικές μου γαλότσες, τα πόδια μου κρυώνουν πολύ με αποτέλεσμα να τις φοράω ακόμη και με τις πολύ χοντρές αντιολισθητικές κάλτσες που φοράμε μέσα στο σπίτι - το ίδιο και η κόρη μου όταν χωράει το πόδι με τέτοια κάλτσα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

.....Φετος, για δοκιμη λεω να του παρω orchestra και θα εγραφα κιολας σημερα για να ρωτησω εμπειριες σχετικα με το νουμερο. ....

 

Καλημέρα, 

Ενώ τα ρούχα τους μου αρέσουν κ θεωρώ ότι είναι και καλά ποιοτικά σε σχέση με την τιμή τους (ειδικά αν έχεις κάρτα), για τα παπούτσια της συγκεκριμένης μάρκας δεν θα έλεγα το ίδιο. Έχω πάρει γαλότσες και τι να σου πω,  έμπαινε νερό από παντού. Τις έβαλε το παιδί 2 φορές και μετά τις πέταξα,  σχεδόν καινούριες. Μπορεί να ήταν το συγκεκριμένο σχέδιο βέβαια, αλλά σίγουρα δεν μπορώ να ξαναπάρω μετά από αυτήν την εμπειρία. 

 

Μετά από αυτό,  είχαμε πάρει γαλοτσάκια - μποτάκια χιονιού από τα Lidl και ήταν καταπληκτικά. Βασικά είχαμε πάει σε χιόνια,  3 μέρες (το λέω για να σου τονίσω ότι δοκιμάστηκαν αρκετά) αλλά δεν μπήκε καθόλου νερό μέσα. Και είναι και πολύ οικονομικά. 

 

Και τα crocs είναι πολύ καλά, αλλά πάρα πολύ ακριβά (βασικά μας τα είχαν φέρει δώρο, εγώ δεν θα τα αγόραζα).

 

Ελπίζω να μην "κοπώ" από τους διαχειριστές με τόσες μάρκες που αναφέρω :-D.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, annoulen είπε:

 

Καλημέρα, 

Ενώ τα ρούχα τους μου αρέσουν κ θεωρώ ότι είναι και καλά ποιοτικά σε σχέση με την τιμή τους (ειδικά αν έχεις κάρτα), για τα παπούτσια της συγκεκριμένης μάρκας δεν θα έλεγα το ίδιο. Έχω πάρει γαλότσες και τι να σου πω,  έμπαινε νερό από παντού. Τις έβαλε το παιδί 2 φορές και μετά τις πέταξα,  σχεδόν καινούριες. Μπορεί να ήταν το συγκεκριμένο σχέδιο βέβαια, αλλά σίγουρα δεν μπορώ να ξαναπάρω μετά από αυτήν την εμπειρία. 

 

Μετά από αυτό,  είχαμε πάρει γαλοτσάκια - μποτάκια χιονιού από τα Lidl και ήταν καταπληκτικά. Βασικά είχαμε πάει σε χιόνια,  3 μέρες (το λέω για να σου τονίσω ότι δοκιμάστηκαν αρκετά) αλλά δεν μπήκε καθόλου νερό μέσα. Και είναι και πολύ οικονομικά. 

 

Και τα crocs είναι πολύ καλά, αλλά πάρα πολύ ακριβά (βασικά μας τα είχαν φέρει δώρο, εγώ δεν θα τα αγόραζα).

 

Ελπίζω να μην "κοπώ" από τους διαχειριστές με τόσες μάρκες που αναφέρω :-D.

 

Eυχαριστω για την απαντηση, πολυ βοηθητικη! Βασικα μου εκανε εντυπωση που ειναι τοσο φθηνες αλλα μαλλον δεν ειναι καλης ποιοτητας απ'οτι λες. Θα παω να δω απο κοντα την ποιοτητα αλλα επειδη δεν εχει νουμερα για τον μεγαλο στο καταστημα δεν ξερω τι να παραγγειλω (αν παραγγειλω τελικα) διαδικτυακα. Το νουμερο που ειχες παρει ηταν το νουμερο που φορουσε και σε αλλα παπουτσια ή μεγαλυτερο;

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...