Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα κάνατε μπάνιο με τα παιδιά σας στη θάλασσα της Περαίας (Θεσ/νίκη);


Recommended Posts

Πράγματι, όταν λειτουργεί.

 

Εχεις όμως ενδείξεις ή ακόμη καλύτερα αποδείξεις ότι δεν λειτουργεί???

 

Ακόμη και αν πούμε ότι το νερό θολώνει και από άλλους λόγους, οι φουσκάλες για μένα αποτελούν τη μεγαλύτερη ένδειξη λυμάτων. Για μένα που είμαι πολίτης η ένδειξη αρκεί για να προστατευθώ έναντι της αμέλειας των υπηρεσιών. Οι υπηρεσίες πρέπει να παρέχουν αποδείξεις ότι το νερό είναι καθαρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λυπούμεθα κορίτσια αλλά την τελευταία φορά που θυμάμαι τον εαυτό μου να έχει κάνει

μπάνιο σε αυτά τα μέρη(Περαία, Αγ. Τριάδα κ.τ.λ) είναι στις αρχές του 90.

Ακόμα και πριν απο 3-4 χρόνια που ήθελα να τρέξω ένα τηλεκ/νο σκαφάκι που έχω παρέα

με τον γιό μου στην Αγ. Τριάδα, αηδίασα με την θολούρα που είχε στο νερό και με την μυρωδιά(και έβαλα μόνο τα πόδια μου μέσα).

Χίλιες φορές αυτό που κάνω τώρα.

Οποτε μου περισσεύει κανένα 30αρι για την βενζίνη, πετάγομαι αυθημερόν Βουρβουρού και ευχαριστιέμαι και εγώ και τα παιδιά μου καθαρό μπάνιο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια πηγαμε δυο μερες Ασπροβαλτα

βρηκα ακριβως που ειναι το κτιριακι του βιολογικου καθαρισμου, και ειναι ακριβως εκει που κανουμε μπανιο.....τη μια μερα η θαλασσα ηταν γυαλι, πεντακαθαρη και τελεια, την επομενη μερα ειχε κυμα, φικια, τρελλες φουσκαλες και παρα πολλα σκουπιδια τοσα που σιχαθηκαμε να μπουμε και φυγαμε.....και ερωτω

 

μεσα σε ενα 24ωρο δηλαδη ειναι η τελεια η πενταβρωμικη??? γινεται αυτο??? η απλα οταν ειναι ηρεμη δε φαινεται το προβλημα? γιατι δε μπορω να διανοηθω οτι τη μια μερα εχει λυμματα και την αλλη οχι....επισης αυτο το παντε λιγο πιο κατω οταν εισαι μεσα στον ιδιο κολπο μου ακουγεται βλακεια.....τι κανουμε??

Link to comment
Share on other sites

Η θάλασσα είναι απίστευτα βρώμικη και σιχαίνεσαι να μπείς μέσα. Μιλάω από προσωπική εμπειρία προ ολίγων ημερών. Τα μαζέψαμε και φύγαμε.

 

Ster, μιλάς για τη θάλασσα της Περαίας;

 

Τελικά όλο και περισσότεροι αυτοί που δεν θα έκαναν μπάνιο σε αυτή τη θάλασσα...

 

Πόσο μακρυά όμως είναι ασφαλές; Στην Επανωμή, που βγαίνουμε από τον κόλπο είναι καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και ερωτω

 

μεσα σε ενα 24ωρο δηλαδη ειναι η τελεια η πενταβρωμικη??? γινεται αυτο??? η απλα οταν ειναι ηρεμη δε φαινεται το προβλημα? γιατι δε μπορω να διανοηθω οτι τη μια μερα εχει λυμματα και την αλλη οχι....επισης αυτο το παντε λιγο πιο κατω οταν εισαι μεσα στον ιδιο κολπο μου ακουγεται βλακεια.....τι κανουμε??

 

Το κτιριάκι που αναφέρεις φαντάζομαι θα είναι κάποιο αντλιοστάσιο, δεν μπορεί να είναι ο βιολογικός. Αυτός είναι ψηλά, κοντά στην Εγνατία και με αντλία ανεβάζουν τα λύματα εκεί. Το θέμα είναι που πάνε μετά το βιολογικό. Πάνε στο διπλανό ρέμα και αυτό καταλήγει στη θάλασσα δίπλα στο κάμπινγκ; Έχει ροή το ρέμα καλοκαιριάτικα; Ή τα στέλνουν με αγωγό στη θάλασσα; Αυτό μου φαίνεται πιο τολμηρό και δύσκολο. Ρώτα στο Δήμο και κάνε και παράπονα για τη θάλασσα γιατί βρωμίζει τόσο πολύ. Πάντως τα ρεύματα και το πως φυσάει ο αέρας παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο στη διασπορά των λυμάτων. Γιαυτό αν αμφιβάλλετε πάτε αρκετά πιο πέρα.

Link to comment
Share on other sites

αμα παω για παραπονα θα με σφαξουν τα πεθερικα μου και ειναι εκει θα φανει και οτι πηγα και με τι νευρα γυρισα.....η θαλασσα τους ειναι καλυτερη κι απ της χαλκιδικης τι λες τωρα......εδω μου λενε οτι ο δημαρχος εβαλε χερι να καθαριζουν το ποταμι περα απο τα συνορα για να μη μολυνεται..........θα παμε αλλου και τελος

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Διαφημίσεις

Αν δείτε στο χάρτη, ο κόλπος αρχίζει να ''ανοίγει" μετά το αγγελοχώρι. Όσο πιο ανοικτά τόσο πιο καλά. Εγώ άφησα τα παιδιά να κάνουν 1 φορά στην Αγία Τριάδα και το μετάνιωσα μετά. Εγώ δεν έκανα ποτέ εκεί.

Κάνω όμως μαζί τους στον ποταμό Επανωμής - εκεί είναι αρκετά πιο ανοικτά και η θάλασσα είναι καθαρή τα πρωινά κυρίως και αν δεν φυσάει.

Φυσικά όλες οι παραλίες υποτίθεται ότι πληρούν τα κριτήρια.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Μένω στην περιοχή από το 1999. Δεν έχω κολλήσει ποτέ κανένα μικρόβιο από τη θάλασσα. Η παιδίατρος μου είπε να κάνω μπάνιο και το μωρό άφοβα και να του βουτάω και το κεφάλι να καταπίνει νερό, για να μην αρρωσταίνει το χειμώνα. Ήδη έχει κάνει αρκετά μπάνια. Το αν η θάλασσα είναι πραγματικά καθαρή δεν το γνωρίζω, αλλά αν είχε πρόβλημα, όλο και κάτι θα είχε ακουστεί όλα αυτά τα χρόνια. Πάντως το αν ΦΑΙΝΕΤΑΙ καθαρή, έχει να κάνει καθαρά με το ποια ώρα πας για μπάνιο, πόσο κόσμο έχει κι από πού φυσάει ο άνεμος. πχ όταν φυσάει νοτιάς είναι καλά κι αντιθέτως είναι χάλια στην Επανωμή. Όταν έχει βοριαδάκι είναι το αντίθετο. Συγκριτικά με Ν. Επιβάτες και Αγία Τριάδα, Αγγελοχώρι, μου φαίνεται το ίδιο ακριβώς. Κι εμείς πάμε λίγο πιο πέρα προς Αγία Τριάδα, αλλά μόνο και μόνο γιατί είναι πιο ήσυχα, όχι γιατί είναι πιο καθαρά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...