Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΡΕΚΛΑΚΙ-ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ


Recommended Posts

Εγώ έχω διαβάσει ότι τα μωρά πρέπει να κάθονται σε καθισματάκι που κοιτάζει προς τα πίσω μέχρι να γίνουν ενός χρόνου και εννιά κιλά.

Να ισχύουν όμως απαραίτητα και οι δύο αυτές προϋποθέσεις.

Ένα λινκ που μπόρεσα στα γρήγορα να βρω τώρα είναι:

 

http://babyproducts.about.com/od/carseats/qt/rear_facing.htm

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 401
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο Κωστής σε ηλικία 8 μηνών ήταν ήδη 9.5 κιλά και αρκετά ψηλός και δεν χωρούσε στο πρώτο καθισματάκι -ένα της bebe confort- οπότε περάσαμε στο επόμενο. Βέβαια καθότανε καλά από 5 μηνών και γενικά είναι ένα δυνατό παιδάκι, οπότε δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα. Υποθέτω όμως ότι για όσο καιρό χωράει καλά στο βρεφικό καλά είναι να παραμείνει εκεί

Όσο για τη θέση του καθίσματος, αρχικά το βάλαμε πίσω από το συνοδηγό. Αν οδηγείς και είσαι μόνη σου το αυτοκίνητο αυτό είναι μια χαρά. Αν όμως είσαι συνήθως συνοδηγός θα διαπιστώσεις ότι για να δεις το μικρούλι σου θα πρέπει να γυρίσεις ανάποδα στο κάθισμά σου οπότε δε βολεύει. Εμεις τώρα το έχουμε βάλει στη μεσαία θέση οπότε τον βλέπουμε και τον φτάνουμε και οι δύο :wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς από την αρχή πήραμε καθισματάκι της Britax όχι όμως "αυγό" αλλά την κατηγορία 0-18 kg (και ευτυχώς γιατί με το "αυγό" και την ανάπτυξη του Κωστή ούτε μέχρι τους 5 μήνες δε θα τη βγάζαμε!!!!) :lol:

 

Το κρατήσαμε ανάποδα και στη θέση πίσω από το συνοδηγό μέχρι το χρόνο (οπότε και εγώ ως τότε καθόμουν δίπλα του). Μετά το χρόνο το γυρίσαμε στην κανονική φορά (και εγώ επέστρεψα στη θέση μου :wink: )

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ειχα ψαξει καθολου το θεμα και τωρα με ολα αυτα που ειδα και διαβασα....φρικαρα.....μπορειτε να με βοηθησετε να δω αυτο το καθισματακι που εχω αγορασει αν ειναι καλο ή οχι?

bobobline plus

δεν βρηκα κατι στα ελληνικα ειναι στα γερμανικα?, ολλανδικα? :shock::shock:

 

που να καταλαβω τι λενε??? :(

Link to comment
Share on other sites

Φανή, σχετικά με τι καρεκλάκι, θέλω να ρωτήσω πώς βάζεις το παιδί στο καθισματάκι; Ανοίγει αυτό το μαξιλαράκι ή το βάζεις από πάνω;

Σ' ευχαριστώ πολύ!

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τέτοιο καρεκλάκι είχα εγω όταν ήμουνα μικρή και μάλιστα το είχαν πάρει οι γονείς μου απο γερμανία. Οταν έψαχνα καρεκλάκι για την κόρη μου ζητούσα με τέτοιο μαξιλάρι και δεν είχαν εδω στην Ελλάδα. Αναγκάστηκα και πήρα απο τα άλλα. Βασικά με ενδιέφερε εκτός της ασφάλειας, το οτι το παιδί δεν μπορεί να βγεί από εκεί. Η δικιά μου βγάζει πολύ άνετα τις τιράντες πλέον και ειδικά όταν είμαι μόνη στο αυτοκίνητο με αγχώνει.

 

Δε μου λέτε ξαπλώνει κιόλας?

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή fivi

συμφωνα με το adac.de (χωρις όμως πολλες λεπτομέρειες γιατί χρειάζεται € για να πάρεις αποτελέσματα από εκεί) είναι από τα καλά με μειονέκτημα να υστερεί λίγο σε άνεση. Για να πάρεις κάτι που τα έχει όλα θέλεις περίπου 200€ από γερμανία και περίπου 300-350 € απο Ελλάδα οπότε μην ανησυχείς

Το μόνο πραγμα που φέρνει μεγαλύτερη ευτυχία από εναν μπέμπη ειναι οι δύο μπέμπηδες!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή fivi

συμφωνα με το adac.de (χωρις όμως πολλες λεπτομέρειες γιατί χρειάζεται ? για να πάρεις αποτελέσματα από εκεί) είναι από τα καλά με μειονέκτημα να υστερεί λίγο σε άνεση. Για να πάρεις κάτι που τα έχει όλα θέλεις περίπου 200? από γερμανία και περίπου 300-350 ? απο Ελλάδα οπότε μην ανησυχείς

 

Ευχαριστω! :D

Ευτυχως που ειναι απο τα καλα, οπως μου λες, γιατι οταν το ειχαμε αγορασει δεν ειχαμε ψαχτει ιδιαιτερα. Και αν θυμαμαι καλα το ειχαμε παρει 150?.

Οσο για την ανεση θα το ξερει η μικρη καλυτερα :roll: και οχι εμεις.

Μεχρι στιγμης και ταξιδια που εχουμε κανει δεν εχει παραπονεθει. 8)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Έχετε δει το Axiss της Bebe Comfort? το γεγονός ότι στρίβει και σε κοιτάει το παιδί όταν το δένεις αντί να στριμώχνεσαι στο αυτοκίνητο σαν τη σαρδέλα για να το τακτοποιήσεις (ειδικά αν είναι μικρό ακόμα) μου φάνηκε απίστευτα πρακτικό. Το έχει αγοράσει κάποια μανούλα να μου πει?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, για να καταλάβω... να προετοιμάζομαι ότι θα χρειαστώ 2 καρεκλάκια αυτοκινήτου (ένα για τους πρώτους 9 μήνες και ένα γαι μετά), 2 καρότσια (παρομοίως)... τι άλλο θέλω εις διπλούν? :):):)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ Britax 0-18 πήρα και θα το αλλάξω σε μερικούς μήνες (θα το χρησιμοποιεί ο μπέμπης όταν έρθει με το καλό και για τη "μεγάλη" σκέφτομαι να πάρω ένα που είναι από 9-36 κιλά).

.png .png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχετε δει το Axiss της Bebe Comfort? το γεγονός ότι στρίβει και σε κοιτάει το παιδί όταν το δένεις αντί να στριμώχνεσαι στο αυτοκίνητο σαν τη σαρδέλα για να το τακτοποιήσεις (ειδικά αν είναι μικρό ακόμα) μου φάνηκε απίστευτα πρακτικό. Το έχει αγοράσει κάποια μανούλα να μου πει?

 

ωραίο είναι και όντως φαίνεται πρακτικό. Αλλα το θέμα είναι ότι και αυτό έχει ζώνες και τα παιδιά μπορούν και βγαίνουν...

.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες ... Δεν ηξερα που να δημοσιευσω την απορια μου,κι ετσι ανοιξα θεμα..!!

Μεχρι ποσο καιρο να εχουμε το πρωτο καθισματακι στο αμαξι,αναποδα?(εννοω να κοιταζει προς το πορτ παγκαζ..),,ποια θεση ειναι καλυτερη ,οταν θα κοιταζει μπροστα,οπως εμεις..πισω απο τον οδηγο,μεση , η, συνοδηγο? τα καθησματακια ειναι αναλογα τα κιλα,η,την ηλικια?.. Ουφ...τα ειπα ολα.. :!::?::!::wink::wink::wink:

 

Αρχικά να σε ρωτήσω τι κατηγορίας καθισματάκι έχεις 0 η 0+, η διαφορά είναι ότι το πρώτο είναι μέχρι 9 κιλά και βλέπει προς τα πίσω, συνήθως μοιάζει με καλάθι ή Port bebe. Το 0+ είναι σαν κανονικό κάθισμα αυτοκινήτου που μπορεί να χρησιμοποιηθεί μέχρι το μωρό να γίνει 9 κιλά(έχει διάφορες θέσεις έτσι ώστε να μπορεί να ξαπλώνει το μωρό, να μην είναι δηλαδή όρθιο) βλέποντας προς τα πίσω και κατόπιν να γυρίσει προς τα μπρος σε ορθή θέση.Η καλύτερη θέση σύμφωνα με τους κατασκευαστές είναι πίσω από τον συνοδηγό.

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι μεν πρακτικό μου φαίνεται το καθισματάκι αυτό, αλλά πωσ θα είναι το καλοκαίρι το παιδί εκει μέσα? στην γερμανία δεν κάνει τόσεσ ζέστεσ...

 

επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα... μπας και κάποια από εσας που το πήρε, μπορεί να μας απαντήσει στο παραπάνω ερώτημα της Νεφέλης? :oops:

Link to comment
Share on other sites

όλα τα καθισματάκια έχουν το πρόβλημα της ζέστης, νομίζω.. Υπάρχει η λύση ενός ελαφριού-καλοκαιρινού υφάσματος (πάνα αγκαλιάς, ίσως), πάνω στο κάθισμα. Όσο για τις ζωνούλες, εγώ σκεφτόμουν να κάνω μόνιμες τρύπες στο ύφασμα, και να το έχω συνέχεια στο αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως κορίτσια το καλοκαίρι οι πλατούλες τους γίνονται μούσκεμα. Είναι πολύ ζεστα για καλοκαίρι αλλά δεν υπάρχει άλλη λύση. Ένα σεντονάκι με μόνιμες τρυπούλες ίσως να βελτίωνε την κατασταση αλλα πάλι έχουν τόσες πολλές επενδύσεις που ειναι αναποφευκτο.

Link to comment
Share on other sites

από τα 3 που αναφέρεις το premaman. έχει πολύ καλή ποιότητα. ΤΤο λητώ δε μου αρεσε καθόλου. Επίσης ψωνίζω από το allouette, benetton, marks&spencer και μετά πιο οικονομικά είναι τα zara που μπορείς από κει να πάρεις φορμάκια, πυτζαμάκια κτλ.

46378a2c39.png

#2 RIP 7/12/2008 - Καλή αντάμωση

Link to comment
Share on other sites

από τα 3 που αναφέρεις το premaman. έχει πολύ καλή ποιότητα. ΤΤο λητώ δε μου αρεσε καθόλου. Επίσης ψωνίζω από το allouette, benetton, marks&spencer και μετά πιο οικονομικά είναι τα zara που μπορείς από κει να πάρεις φορμάκια, πυτζαμάκια κτλ.

 

THANKS euapap, ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

ΤΟ ΗΡΑ ΑΠΟΡΡΙΦΘΗΚΕ ΛΟΓΩ ΚΑΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ (ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ), ΤΟ ΛΗΤΩ ΛΟΓΩ ΜΙΚΡΟΥ ΚΕΡΔΟΥΣ ΚΑΙ ....... ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ PREMAMAN, ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 10 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΜΕ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...