Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΡΕΚΛΑΚΙ-ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ


Recommended Posts

Renesa σ ευχαριστω για την απαντηση. Μηπως ειναι προτιμοτερο να διαλεξω ενα καθισμα αυτοκινητου που να ειναι 0-18 η σαν το δικο σου για να το εχω περισσοτερο καιρο κ να παρω ξεχωριστα ενα καροτσι που να ξαπλωνει κ να ειναι καταλληλο κ για νεογεννητα; Δεν ξερω τι θα ειναι πιο βολικο κ οικονομικο.

3-1-2014 Καλως ηρθες μικρε μου πριγκιπα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 401
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

I lisi pou skeftesai eina praktiki kai oikonomiki, marie, alla an tha kinisai poli me to paidi idios me to aftokinito tha hriasteis bucket vrefiko 0-13 gia na min xipnas to moro sou me ti metakinisi tou paidiou apo megalo kathismataki 0-18 sto karotsi pou xaplonei gia vrefaki. Giati to vrefiko bucket vgainei amesa apo to aftokinito kai koubonei amesa sto karotsi 2 se 1. Afti einai mia simantiki leptomeria poi isos den skeftesia tora alla stis taktikes metakiniseis einai kati pou prepei na laveis ip opsi sou. Sinithos ta vrefakia koimountai sto aftokinito eno otan arhizoun na perpatane asheta apo to varos tou paidiou diskola kathetai to paidi se vrefiko kathisma kai sigoura tha hriasteis esto ena anapodo paidiko kathisma aftokinitou os tote gia megaliteri asfalia. Elpizo na min se berdepsa, pantos an thes ti gnomi mou to vrefiko bucket emena mou fainetai efkolo sti metafora alla den einai oikonomiki lis giati sintoma tha hriasteis kathisma megaliteris katigorias anapodo I simvatiko. Kai sigoura me ena karotsi pou xaplonei gia vrefaki tha eisia kalimeni an telika pareis 0-18 kathisma. Elpizo na voithisa.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

γεια σας! ετοιμαζομαστε να αγορασουμε καθισματακι αυτοκινητου και θα ηθελα τις εμπειρικες συμβουλες σας! ειμαι αναμεσα σε 2 μοντελα! το ενα ειναι της recaro young sport απο 9-36 κιλα και το αλλο ειναιτης be safe izi comfort x3 απο 9-18 κιλα. σα μαρκα ολοι μου προτεινουν την πρωτη αλλα η πρωτη δεν διαθετει ανακλιση οπως η δευτερη. πιστευετε οτι ειναι τοσο σημαντικη και χρησιμη η λειτουργια της ανακλισης?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Ειχα για λιγο καιρο το recaro monza 15-36 κιλα για το αυτοκινητο και παραπονιοταν συνεχεια ο μικρος σε πολυωρα ταξιδια οτι δεν τον βολευει για να κοιμηθει γιατι δεν ειχε καθολου ανακλιση.Αν και σε αυτες τις κατηγοριες ειναι δυσκολα να βρεις καθισμα με ανακλιση ειδα τωρα το britax Advansafix II sict http://www.paidikospiti.gr/product_detail.jsp?prdId=120-22218&ref=bestprice.gr.Εχει μια μικρη ανακλιση οχι τοσο σημαντικη αλλα πιστευω να μην διαμαρτυρηθει.Επισης πονταρω και στο οτι εχει ιμαντα προσδεσης ψηλα για μεγαλυτερη σταθεροτητα που πιανει στο πορτμπαγκαζ και οτι θα μπορεση να του βαλω κατω απο το καθισμα ενα αντικειμενο οπως ενα βιβλιο η ενα μαξιλαρι ετσι ωστε να ανασηκωθει λιγο μπροστα το καθισμα για να μου δωσει μεγαλυτερη κλιση στην ανακλιση.Εσεις εχετε κατι αλλο να προτεινετε ??

 

<a href=Capture_zpsmeczkygy.png' alt='Capture_zp

 

Link to comment
Share on other sites

Ειχα για λιγο καιρο το recaro monza 15-36 κιλα για το αυτοκινητο και παραπονιοταν συνεχεια ο μικρος σε πολυωρα ταξιδια οτι δεν τον βολευει για να κοιμηθει γιατι δεν ειχε καθολου ανακλιση.Αν και σε αυτες τις κατηγοριες ειναι δυσκολα να βρεις καθισμα με ανακλιση ειδα τωρα το britax Advansafix II sict http://www.paidikospiti.gr/product_detail.jsp?prdId=120-22218&ref=bestprice.gr.Εχει μια μικρη ανακλιση οχι τοσο σημαντικη αλλα πιστευω να μην διαμαρτυρηθει.Επισης πονταρω και στο οτι εχει ιμαντα προσδεσης ψηλα για μεγαλυτερη σταθεροτητα που πιανει στο πορτμπαγκαζ και οτι θα μπορεση να του βαλω κατω απο το καθισμα ενα αντικειμενο οπως ενα βιβλιο η ενα μαξιλαρι ετσι ωστε να ανασηκωθει λιγο μπροστα το καθισμα για να μου δωσει μεγαλυτερη κλιση στην ανακλιση.Εσεις εχετε κατι αλλο να προτεινετε ??

 

<a href=Capture_zpsmeczkygy.png' alt='Capture_zp

 

 

Οχι βιβλιο ή μαξιλάρι. Η πετσέτα καλά τυλιγμένη ρολο και δεμένη ή πας σε ένα κατάστημα τύπου jumbo και παίρνεις ένα "μακαρόνι" κολύμβησης και κόβεις ένα κομμάτι. Είναι αυτό που έχω δει και επίσημα να συνιστούν κατασκευαστές και ειδικοί σε ξένα sites για να πετύχεις την κλίση που θες, γιατί είναι υλικό που δεν είναι άκαμπτο.

Link to comment
Share on other sites

Ο αντρας μου ειδε οτι το isofix πισω κινειται πανω κατω στα ακρα του στο συγκεκριμμενο καρεκλακι και σκεφτηκε αυτη την πατεντα.Και στι προηγουμενο που ειχαμε μπορουσαμε να το κανουμε αυτο αλλα δεν ειχε τον ιμαντα κρατησης-συσφιξης στο πορτμπαγκαζ και πηγαινε δεξια αριστερα στις στροφες η πλατη.Αυτο παντως πιστευω οτι ειναι οτι ποιο ασφαλες εχει βγαλει η britax εχει isofix ,περναει και η ζωνη στην πλατη και εχει και τον ιμαντα προσδεσης στο πορτμπαγκαζ.

Απο δευτερα μαλλον θα το εχω η μπορει και το σαββατο οποτε θα σας ανεβασω φωτο γραφιες με το παιδι προσδεμενο ετσι ωστε να εχετε μια εικονα ειδικα για το θεμα της κλισης

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Λόγω των εκπτώσεων, αν και αρκετά νωρίς για τη μπέμπα που θα κρατήσει το αρχικό της καθισματακι μέχρι να μεγαλώσει κι άλλο, σκέφτομαι να αγοράσω δεύτερο παιδικό κάθισμα, συγκεκριμένα για 9-36. Έχετε πάρει; Μήπως το 9-18 είναι καλύτερο και στο 9-36 θα χάνεται τόσο μικρό μωρό; Σκέφτομαι το joie every stage, αν και είμαι λίγο δυσαρεστημένη με το προηγούμενο που ήταν το Joie gemm ως προς το ότι το παιδί γίνεται μούσκεμα στον ιδρώτα κάθε φορά, μου φαίνεται δεν αναπνέει καθόλου το υλικό που είναι φτιαγμένο το μαξιλαράκι του. Είναι κι άλλα καθίσματα έτσι; Τη joie την προτίμησα γιατί είναι γνωστή εταιρεία, δεν ήθελα να πάρω το γνωστό τρία σε ένα σύστημα από μια τυχαία εταιρεία. Ποια παιδικά καθίσματα έχετε δοκιμάσει και μείνατε και εσείς και το μωρό ευχαριστημένοι;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik said:

Λόγω των εκπτώσεων, αν και αρκετά νωρίς για τη μπέμπα που θα κρατήσει το αρχικό της καθισματακι μέχρι να μεγαλώσει κι άλλο, σκέφτομαι να αγοράσω δεύτερο παιδικό κάθισμα, συγκεκριμένα για 9-36. Έχετε πάρει; Μήπως το 9-18 είναι καλύτερο και στο 9-36 θα χάνεται τόσο μικρό μωρό; Σκέφτομαι το joie every stage, αν και είμαι λίγο δυσαρεστημένη με το προηγούμενο που ήταν το Joie gemm ως προς το ότι το παιδί γίνεται μούσκεμα στον ιδρώτα κάθε φορά, μου φαίνεται δεν αναπνέει καθόλου το υλικό που είναι φτιαγμένο το μαξιλαράκι του. Είναι κι άλλα καθίσματα έτσι; Τη joie την προτίμησα γιατί είναι γνωστή εταιρεία, δεν ήθελα να πάρω το γνωστό τρία σε ένα σύστημα από μια τυχαία εταιρεία. Ποια παιδικά καθίσματα έχετε δοκιμάσει και μείνατε και εσείς και το μωρό ευχαριστημένοι;

Εγώ έχω πάρει της  recaro monza nova,  με το μπουστερ μπροστά, ισχύει αυτό που λένε και πιο πάνω πως δεν έχει ανάκληση για το παιδί όμως είναι πολυ πιο ασφαλές αυτό.  Το μόνο μου πρόβλημα με αυτό το κάθισμα ήταν τα καλοκαίρια όσο είχε το μπουστερ γιατί ίδρωνε πάρα πολύ, όμως του παρείχε  ασφάλεια, τώρα που δεν το έχει είναι καλύτερα. Για όλα τα καθίσματα υπάρχουν υφάσματα που μπορείς να τα βάλεις ώστε να μην ιδρώνει το καλοκαίρι , από όπου το πάρεις πάρε και υφάσματα.

Τα καθίσματα που είναι συνήθως για 9-36 έχουν διάφορες ρυθμίσεις έτσι ώστε να προσαρμόζεται το προσκέφαλο και η πλάτη στην πλάτη του παιδιού. Επειδή είναι και ακριβά εγώ επέλεξα το 9-36 ώστε να μην χρειαστεί να αλλάξω κάθισμα σύντομα, ο γιος μου πήγε από τα 11 στα 18 κιλά σε ενάμιση χρόνο , αν είχα πάρει κάτι μικρότερο θα το είχα πετάξει χωρίς να αποσβέσει τα χρήματα.

Εγώ είχα κοιτάξει τη recaro, cybex (και αυτή πολύ καλή), και την britax, η αρχική μου επιλογή ήταν η cybex αλλά δεν έκανε το κάθισμα στο αυτοκίνητο μου (δεν έφτανε η ζώνη με το μπουστερ μαζί) και έτσι κατέληξα στην recaro, βασίστηκα στα βραβεία ασφαλείας που είχαν και στα τεστ που βρήκα στο νετ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos είπε:

Εγώ έχω πάρει της  recaro monza nova,  με το μπουστερ μπροστά, ισχύει αυτό που λένε και πιο πάνω πως δεν έχει ανάκληση για το παιδί όμως είναι πολυ πιο ασφαλές αυτό.  Το μόνο μου πρόβλημα με αυτό το κάθισμα ήταν τα καλοκαίρια όσο είχε το μπουστερ γιατί ίδρωνε πάρα πολύ, όμως του παρείχε  ασφάλεια, τώρα που δεν το έχει είναι καλύτερα. Για όλα τα καθίσματα υπάρχουν υφάσματα που μπορείς να τα βάλεις ώστε να μην ιδρώνει το καλοκαίρι , από όπου το πάρεις πάρε και υφάσματα.

Τα καθίσματα που είναι συνήθως για 9-36 έχουν διάφορες ρυθμίσεις έτσι ώστε να προσαρμόζεται το προσκέφαλο και η πλάτη στην πλάτη του παιδιού. Επειδή είναι και ακριβά εγώ επέλεξα το 9-36 ώστε να μην χρειαστεί να αλλάξω κάθισμα σύντομα, ο γιος μου πήγε από τα 11 στα 18 κιλά σε ενάμιση χρόνο , αν είχα πάρει κάτι μικρότερο θα το είχα πετάξει χωρίς να αποσβέσει τα χρήματα.

Εγώ είχα κοιτάξει τη recaro, cybex (και αυτή πολύ καλή), και την britax, η αρχική μου επιλογή ήταν η cybex αλλά δεν έκανε το κάθισμα στο αυτοκίνητο μου (δεν έφτανε η ζώνη με το μπουστερ μαζί) και έτσι κατέληξα στην recaro, βασίστηκα στα βραβεία ασφαλείας που είχαν και στα τεστ που βρήκα στο νετ.

Δεν το ήξερα αυτό με τα υφάσματα για τη ζέστη, ευχαριστώ!!! Είναι μεγάλο πρόβλημα , το μωρό κυριολεκτικά σκάει μέσα στο κάθισμα. Θα κοιτάξω και εγώ τη recaro, και για μένα έχει τεράστια σημασία η ασφάλεια. Το 9-36 σκεφτόμουν αρχικά για τους λόγους που είπες, η ανάπτυξη κάποιες φορές πάει αργά, κάποιες φορές γίνεται ένα μπαμ και δε χωράνε πουθενά. Η μπέμπα μου είναι αρκετά ψηλή και ίσα ίσα χωράει στο αυγό , παρόλο που είναι έξι μηνών,αν και δε θα την αλλάξω ακόμα για λόγους ασφαλείας. Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Εμείς μόλις πριν λίγες μέρες αγοράσαμε 9-36 της inglesina. Μας είπαν ότι κ τώρα που είναι 8.200 μπορεί να μπει , όμως γύρισα σπίτι και συνειδητοποίησα πως αυτό μπαίνει μόνο με φορά προς τα εμπρός, επομένως δε γίνεται να τη βάλω τόσο νωρίς εκεί (7,5 μηνών). Εντωμεταξυ έχουμε μεγάλο ταξίδι 7 ωρών γιατί θα ταξιδέψουμε στην πόλη μας για τη βάπτιση κι έχω αγχωθει λίγο πως θα αντέξει στο αυγό τόσες ώρες!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νεκταρινακι είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Εμείς μόλις πριν λίγες μέρες αγοράσαμε 9-36 της inglesina. Μας είπαν ότι κ τώρα που είναι 8.200 μπορεί να μπει , όμως γύρισα σπίτι και συνειδητοποίησα πως αυτό μπαίνει μόνο με φορά προς τα εμπρός, επομένως δε γίνεται να τη βάλω τόσο νωρίς εκεί (7,5 μηνών). Εντωμεταξυ έχουμε μεγάλο ταξίδι 7 ωρών γιατί θα ταξιδέψουμε στην πόλη μας για τη βάπτιση κι έχω αγχωθει λίγο πως θα αντέξει στο αυγό τόσες ώρες!

 

Αφού το αγοράσατε πρόσφατα κοιτα μήπως μπορείς να το επιστρέψεις και να πάρεις άλλο. 

Η φορά προς τα πίσω είναι μακράν ασφαλέστερη, υποχρεωτική δε μέχρι τα 2 χρόνια τουλάχιστον και ιδανικά μέχρι και τα 4 (αν και υπάρχουν καθίσματα που είναι μέχρι τα 25 κιλά ανάποδα).

 

7.5 μηνών θα είναι οκ στο αυγό νομίζω, θα κάνετε αρκετές στάσεις (κάθε 1,5 - 2 ώρες το πολύ), και οπωσδήποτε κουρτινάκια στα παράθυρα και δροσιά στο αμάξι. 

Φαντάζομαι ότι είναι δύσκολο, αλλά αν μπορούσα στη θέση σου θα σκεφτόμουν να το σπάσω στα 2 το ταξίδι (με μία διανυκτέρευση). 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, less_serious είπε:

 

Αφού το αγοράσατε πρόσφατα κοιτα μήπως μπορείς να το επιστρέψεις και να πάρεις άλλο. 

Η φορά προς τα πίσω είναι μακράν ασφαλέστερη, υποχρεωτική δε μέχρι τα 2 χρόνια τουλάχιστον και ιδανικά μέχρι και τα 4 (αν και υπάρχουν καθίσματα που είναι μέχρι τα 25 κιλά ανάποδα).

 

7.5 μηνών θα είναι οκ στο αυγό νομίζω, θα κάνετε αρκετές στάσεις (κάθε 1,5 - 2 ώρες το πολύ), και οπωσδήποτε κουρτινάκια στα παράθυρα και δροσιά στο αμάξι. 

Φαντάζομαι ότι είναι δύσκολο, αλλά αν μπορούσα στη θέση σου θα σκεφτόμουν να το σπάσω στα 2 το ταξίδι (με μία διανυκτέρευση). 

 

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Το κακο είναι ότι έχουμε πετάξει το κουτί! Θα πάρω όμως τηλέφωνο να ρωτήσω μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να μπαίνει ανάποδα που δεν τον έχω καταλάβει. 

Έχεις δίκιο, κι ο γιατρός αυτό μας είπε, συχνές στάσεις και δεν θα υπάρχει θέμα. Θα μάθουμε σε 3 ημέρες που θα ταξιδέψουμε! ;)

Για κουρτινακια έχετε να προτείνετε κάτι? Δεν έχω πάρει ακόμα, να δω πότε θα τα προλάβω όλα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νεκταρινακι είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Το κακο είναι ότι έχουμε πετάξει το κουτί! Θα πάρω όμως τηλέφωνο να ρωτήσω μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να μπαίνει ανάποδα που δεν τον έχω καταλάβει. 

Έχεις δίκιο, κι ο γιατρός αυτό μας είπε, συχνές στάσεις και δεν θα υπάρχει θέμα. Θα μάθουμε σε 3 ημέρες που θα ταξιδέψουμε! ;)

Για κουρτινακια έχετε να προτείνετε κάτι? Δεν έχω πάρει ακόμα, να δω πότε θα τα προλάβω όλα!

Εγώ μόλις πήρα ένα απλό σκιαστρο παράθυρου από τα jumbo. Δες μήπως σε βολεψει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Νεκταρινακι είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Το κακο είναι ότι έχουμε πετάξει το κουτί! Θα πάρω όμως τηλέφωνο να ρωτήσω μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να μπαίνει ανάποδα που δεν τον έχω καταλάβει. 

 Έχεις δίκιο, κι ο γιατρός αυτό μας είπε, συχνές στάσεις και δεν θα υπάρχει θέμα. Θα μάθουμε σε 3 ημέρες που θα ταξιδέψουμε! ;)

 Για κουρτινακια έχετε να προτείνετε κάτι? Δεν έχω πάρει ακόμα, να δω πότε θα τα προλάβω όλα!

 

Μην αγχώνεσαι, κουρτινάκια πουλάνε παντου, στο jumbo, στα μεγάλα βενζινάδικα, κοκ. 

Ακόμα και αν δεν προλάβεις μπορείς να πιάσεις ένα μικρό σεντονάκι στο παράθυρο (σου κόβει όμως την ορατότητα). 

 

Θα σε στεναχωρήσω, όμως νομίζω ότι μόνο το καινούργιο μοντέλο της ingesina (το keplero isize) είναι και με φορά προς τα πίσω. 

Γενικά, αν δεν μπορείτε να το επσιτρέψετε θα σου πρότεινα να το κρατήσετε για αργότερα (18-36 κιλά) και αν υπάρχει δυνατότητα να αγοράσετε ένα άλλο ανάποδο τουλάχιστον ως τα 18 κιλά. 

Link to comment
Share on other sites

Ωχ πως δεν το σκέφτηκα να ρωτήσω όταν το αγόραζα!! Πφφφ... Τελοσπαντων, η ιδέα είναι καλή να το κρατήσω για αργότερα αν δε μου το αλλάξουν.

Θα πάω και προς τζάμπο να δω τι γίνεται από κουρτινακια. 

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!! :)

Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2020 at 12:43 ΜΜ, Annitamik είπε:

Λόγω των εκπτώσεων, αν και αρκετά νωρίς για τη μπέμπα που θα κρατήσει το αρχικό της καθισματακι μέχρι να μεγαλώσει κι άλλο, σκέφτομαι να αγοράσω δεύτερο παιδικό κάθισμα, συγκεκριμένα για 9-36. Έχετε πάρει; Μήπως το 9-18 είναι καλύτερο και στο 9-36 θα χάνεται τόσο μικρό μωρό; Σκέφτομαι το joie every stage, αν και είμαι λίγο δυσαρεστημένη με το προηγούμενο που ήταν το Joie gemm ως προς το ότι το παιδί γίνεται μούσκεμα στον ιδρώτα κάθε φορά, μου φαίνεται δεν αναπνέει καθόλου το υλικό που είναι φτιαγμένο το μαξιλαράκι του. Είναι κι άλλα καθίσματα έτσι; Τη joie την προτίμησα γιατί είναι γνωστή εταιρεία, δεν ήθελα να πάρω το γνωστό τρία σε ένα σύστημα από μια τυχαία εταιρεία. Ποια παιδικά καθίσματα έχετε δοκιμάσει και μείνατε και εσείς και το μωρό ευχαριστημένοι;

 

Το joie every stage δεν είναι 9-36, είναι 0-36. Αυτό πήραμε κι εμείς και τη βάλαμε στα 10 κιλά (13 μηνών). Ως τότε ήταν στο αυγό. Αυτό το κάθισμα έχει το πλεονέκτημα ότι μπορεί να κοιτάζει πίσω μέχρι τα 18 κιλά (4 ετών). Αν πάρεις το every stage fx έχει και isofix, που χρησιμοποιείται όμως μόνο όταν κοιτάξει μπροστά.

 

22 ώρες πρίν, Νεκταρινακι είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Εμείς μόλις πριν λίγες μέρες αγοράσαμε 9-36 της inglesina. Μας είπαν ότι κ τώρα που είναι 8.200 μπορεί να μπει , όμως γύρισα σπίτι και συνειδητοποίησα πως αυτό μπαίνει μόνο με φορά προς τα εμπρός, επομένως δε γίνεται να τη βάλω τόσο νωρίς εκεί (7,5 μηνών). Εντωμεταξυ έχουμε μεγάλο ταξίδι 7 ωρών γιατί θα ταξιδέψουμε στην πόλη μας για τη βάπτιση κι έχω αγχωθει λίγο πως θα αντέξει στο αυγό τόσες ώρες!

 

Όλα τα 9-36 κοιτάνε μόνο μπροστά δυστυχώς... Εμείς γι'αυτό πήραμε 0-36 παρόλο που ήταν 10 κιλά.

Link to comment
Share on other sites

Τηλεφώνησα στο κατάστημα και μου είπαν ότι κανένα δε μπαίνει ανάποδα, όπως ακριβώς λέτε. Επίσης μου είπαν ότι είναι υποχρεωτικό μέχρι 12 μηνών το ανάποδα. Σαφώς όσο περισσότερο τόσο καλύτερα βέβαια! Μάλλον θα ταξιδέψουμε στο αυγό προς το παρόν :)

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Νεκταρινακι said:

Τηλεφώνησα στο κατάστημα και μου είπαν ότι κανένα δε μπαίνει ανάποδα, όπως ακριβώς λέτε. Επίσης μου είπαν ότι είναι υποχρεωτικό μέχρι 12 μηνών το ανάποδα. Σαφώς όσο περισσότερο τόσο καλύτερα βέβαια! Μάλλον θα ταξιδέψουμε στο αυγό προς το παρόν :)

Πάντως η νέα Ευρωπαϊκή οδηγία λέει πως θα πρέπει ένα παιδί να κάθεται ανάποδα τουλάχιστον μέχρι 15 μηνών, δυστυχώς όμως εδώ στην Ελλάδα δεν είναι ιδιαίτερα γνωστό αυτό. Και εγώ μετά τον χρόνο πήρα κάθισμα που μπαίνει μπροστά  και έμαθα εκ των υστέρων πως μέχρι τα 2 έτη ένα παιδί πρέπει να κάθεται ανάποδα (όχι βάση νόμου, αλλά βάση των τεστ ασφαλείας που έχουν γίνει ), επίσης δεν υπάρχουν στην αγορά πολλά τέτοια καθίσματα.

Πάντως στην ηλικία που είστε μια χαρά σας καλύπτει το αυγό.

Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2020 at 12:43 ΜΜ, Annitamik είπε:

Λόγω των εκπτώσεων, αν και αρκετά νωρίς για τη μπέμπα που θα κρατήσει το αρχικό της καθισματακι μέχρι να μεγαλώσει κι άλλο, σκέφτομαι να αγοράσω δεύτερο παιδικό κάθισμα, συγκεκριμένα για 9-36. Έχετε πάρει; Μήπως το 9-18 είναι καλύτερο και στο 9-36 θα χάνεται τόσο μικρό μωρό; Σκέφτομαι το joie every stage, αν και είμαι λίγο δυσαρεστημένη με το προηγούμενο που ήταν το Joie gemm ως προς το ότι το παιδί γίνεται μούσκεμα στον ιδρώτα κάθε φορά, μου φαίνεται δεν αναπνέει καθόλου το υλικό που είναι φτιαγμένο το μαξιλαράκι του. Είναι κι άλλα καθίσματα έτσι; Τη joie την προτίμησα γιατί είναι γνωστή εταιρεία, δεν ήθελα να πάρω το γνωστό τρία σε ένα σύστημα από μια τυχαία εταιρεία. Ποια παιδικά καθίσματα έχετε δοκιμάσει και μείνατε και εσείς και το μωρό ευχαριστημένοι;

Εγώ πήρα μετά από έρευνα το cybex sirona platinum πριν δύο χρόνια. Τον έβαλα με τον που τον πήρα από το μαιευτήριο. Έχει isofix, περιστροφή 360 για να τον βάζω και να τον βγάζω εύκολα, ειναι από την γέννηση μέχρι 4 ετών με δυνατότητα να γυρίσεις το κάθισμα να κοιτα μπροστά( με προσθήκη ενός αξεσουάρ) και δύο ή τρεις θέσεις ανάκλησης όταν είναι αναποδα(έχουμε ρίξει τρελούς υπνους εκεί!). Εγώ τώρα που είναι 2 τον έχω ακόμα ανάποδα και έτσι θα τον αφήσω εφόσον δεν γκρινιάζει. Το προτείνω ανεπιφύλακτα!

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Chris18 είπε:

Εγώ πήρα μετά από έρευνα το cybex sirona platinum πριν δύο χρόνια. Τον έβαλα με τον που τον πήρα από το μαιευτήριο. Έχει isofix, περιστροφή 360 για να τον βάζω και να τον βγάζω εύκολα, ειναι από την γέννηση μέχρι 4 ετών με δυνατότητα να γυρίσεις το κάθισμα να κοιτα μπροστά( με προσθήκη ενός αξεσουάρ) και δύο ή τρεις θέσεις ανάκλησης όταν είναι αναποδα(έχουμε ρίξει τρελούς υπνους εκεί!). Εγώ τώρα που είναι 2 τον έχω ακόμα ανάποδα και έτσι θα τον αφήσω εφόσον δεν γκρινιάζει. Το προτείνω ανεπιφύλακτα!

Σε ευχαριστώ πολύ! Θα το έχω στο νου μου. Ήθελα προτάσεις από γονείς που είναι ικανοποιημένοι με τα καθίσματα αυτοκινήτου που έχουν πάρει! Θα το δω κι αυτό το κάθισμα. :-)

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλος μπελάς αυτα τα καθισματα... 4 εχουμε με κανενα δεν ειμαι ευχαριστημένη. Το καλύτερο ας πουμε ενα ρεκαρο 350 ευρω και το δεύτερο ενα οικονομικο των 50 ευρω δε θυμάμαι μαρκα. Τα αλλα δυο ενδιάμεσα το ενα κικο το αλλο λορελι πολυ μαπα

 Γενικως δεν ευχαριστήθηκαμε καθισμα ποτέ για διάφορους λογους,πιθανον να καναμε λαθος αγορες αλλα 4 φορες?! Τελοσπαντων βολευόμαστε. 

Σε ποια ηλικια καθονται κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά εννοείς χωρίς κάθισμα; Αν ναι, όταν φτάσουν το 1,50 μέτρο ύψος, δηλαδη περίπου 12 ετών. Επειδή οι ζώνες του αυτοκινήτου είναι σχεδιασμένες για άτομα άνω του 1,50 μέτρου κι έτσι μόνο τότε θα μπορεί να δεθεί με αυτές. Τώρα το ότι στο πίσω κάθισμα σχεδόν ποτέ δεν φοράει κανείς ζώνη είναι άλλο θέμα... Ίσως αυτή η γενιά που θα έχει συνηθίσει το καρεκλακι θελήσει να φοράει ζώνη και όταν βγει από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

On 8/7/2020 at 8:58 ΜΜ, Νεκταρινακι είπε:

Τηλεφώνησα στο κατάστημα και μου είπαν ότι κανένα δε μπαίνει ανάποδα, όπως ακριβώς λέτε. Επίσης μου είπαν ότι είναι υποχρεωτικό μέχρι 12 μηνών το ανάποδα. Σαφώς όσο περισσότερο τόσο καλύτερα βέβαια! Μάλλον θα ταξιδέψουμε στο αυγό προς το παρόν :)

Εμείς εξαντλήσαμε τα όρια του αυγού, μέχρι να πάει 13 κιλά σχεδόν και ήταν ίσα ίσα και στο ύψος. Περίπου 15 μηνών δηλαδή.  Δεν θα έχετε κανένα θέμα με το αυγό στο ταξίδι, αρκεί να μην εχει δει την αλλη εναλλακτική!!!

 

8 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Κανονικά εννοείς χωρίς κάθισμα; Αν ναι, όταν φτάσουν το 1,50 μέτρο ύψος, δηλαδη περίπου 12 ετών. Επειδή οι ζώνες του αυτοκινήτου είναι σχεδιασμένες για άτομα άνω του 1,50 μέτρου κι έτσι μόνο τότε θα μπορεί να δεθεί με αυτές. Τώρα το ότι στο πίσω κάθισμα σχεδόν ποτέ δεν φοράει κανείς ζώνη είναι άλλο θέμα... Ίσως αυτή η γενιά που θα έχει συνηθίσει το καρεκλακι θελήσει να φοράει ζώνη και όταν βγει από αυτό.

Η αλήθεια βέβαια είναι ότι σπάνια βλέπω παιδί πάνω των 8 ετών να κάθεται σε καθισματάκι, πόσο μάλλον να δένεται με ζώνη, στην καλύτερη σε booster που δεν θεωρούνται ασφαλή πλέον, κι αυτό προφανώς είναι επιλογή των γονέων.... Ζώνη πίσω φοράμε πάντα από τότε που κάναμε το παιδί, και εμείς και ο άντρας μου το απαιτεί με τον ωραίο ευγενικό του τρόπο που δεν αφήνει περιθώρια αντίδρασης, σε όποιον άλλον μπαίνει. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...