Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΡΕΚΛΑΚΙ-ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ


Recommended Posts

Και κατι αλλο γιατι τα καθισματα ειναι διαφορετικά στην αμερική με την ευρωπη και μιλαω για την britax και το καθισμα boulevard κοιτωντας το μωρο προς τα πισω

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 401
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλές μου επειδή με τη μικρή να γκρινιάζει ασταμάτητα δεν μπορώ να ψάξω μόνη μες το φόρουμ, μήπως έχει πάρει καμιά κοπέλα το maxi cosi tobi να μου πει εντυπώσεις?Είμαστε ένα βήμα από το να το παραγγείλουμε (από εξωτερικό εννοείται). Προκαταβολικά ευχαριστώ!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλές μου επειδή με τη μικρή να γκρινιάζει ασταμάτητα δεν μπορώ να ψάξω μόνη μες το φόρουμ, μήπως έχει πάρει καμιά κοπέλα το maxi cosi tobi να μου πει εντυπώσεις?Είμαστε ένα βήμα από το να το παραγγείλουμε (από εξωτερικό εννοείται). Προκαταβολικά ευχαριστώ!

 

Και εμείς το ίδιο! Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από γονείς που το έχουν και μάλιστα εντελώς τυχαία το έχει και ο παιδίατρος μας και μου είπε τα καλύτερα!

 

Δεν είναι νωρίς να την βάλεις από τώρα; Εμάς ο παιδίατρος μας είπε ότι είμαστε στο όριο και καλύτερα να περιμένουμε λίγο ακόμα (είμαστε 8400κιλά).

 

Από που θα το παραγγείλετε; Σε τί τιμή το βρήκες;

Link to comment
Share on other sites

Και στον σύζυγο του πε τα καλύτερα ένας συναδελφος του και μετα το ψάξαμε. Η δικιά μου είναι 5 μηνών αλλά είναι και 7.200, οπότε το 9-18 φαντάζει πολύ σύντομο! Είδαμε βίντεο εγκατάστασης κ.λπ και είμαστε σχεδόν ενθουσιασμένοι! Έριξα μια ματιά στο olivers από το οποίο το αγαπημένο Kalamaraki είναι απόλυτα ικανοποιημένο και υπάρχει διαφορά με το γνωστό πολυκατάστημα. Στο olivers ΜΑΖΙ με τα μεταφορικά βγαίνει 232 ευρώ ενώ εδώ 320, που σημαίνει απλά 100 ευρώ κάτω (αν βγάλεις τα μεταφορικά 140). Τώρα πάω να δω σε άλλα sites!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είδα στο Olivers νομίζω 180 ευρώ αλλά δεν ξέρω πόσο είναι τα μεταφορικά. Για δες και εσύ μήπως καταλάβεις καλύτερα από εμένα.

 

Και εμένα η μικρή στους 5 μήνες κάπου τόσο ήταν σε κιλά αλλά σκέψου ότι από εδώ και πέρα επειδή κινούνται δεν θα παίρνουν πάρα πολλά γραμμάρια, οποτέ τα 9κιλά δεν είναι τόσο κοντά όσο φαίνεται. Εμείς δηλαδή έχουμε ακόμα 2 μήνες τουλάχιστον με τα γραμμάρια που παίρνει κάθε μήνα.

 

Μάλλον όμως θα το παραγγείλω τώρα που βρήκα την ευκαιρία και θα το τοποθετήσω αργότερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλέ ναι, δεν θα το βάλω από τώρα. Υπολογίζω λίγο πριν τα Χριστούγεννα να το χρειαστούμε, αλλά τώρα είναι μια ευκαιρία να το πάρουμε. Στο olivers έχει 162 Λίρες (μη μπερδεύεσαι), δηλαδή 186 ευρώ. Τα μεταφορικά είναι 40 ευρώ, επομένως 226 ευρώ. Εδώ το χει 320 ευρώ (και πρέπει και να το κουβαλήσουμε). Το ebaby.it το έχει 239 ευρώ και μεταφορικά νομίζω πως είναι επίσης 40 ευρώ, άρα πάμε στα 279 που σημαίνει 53 ευρώ παραπάνω. Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν έχει απόθεμα λέει...

Δεν μου ανοίγει το bimbomarket να δω και εκεί αν το χει και πόσο...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Επειδη ετοιμαζομαι να αλλαξω καθισμα για την μικρη ειχα μια απορια.Ειναι καλυτερο να παρω ενα μεχρι 3-4 χρονων ή να παρω απο τωρα με booster; Η μικρη ειναι 10 κιλα τωρα κ λεω σε κανα 2 μηνο να το αλλαξω.Στο Olivers ξερεται αν εχουν εκπτωσεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχουμε ήδη μπει στο νέο μας κάθισμα και κοιτάμαι μπροστά, αλλά αντιμετωπίσαμε ένα προβληματάκι. Τον ήλιο που μπαίνει από το παμπρίζ και τα παράθυρα και τυφλώνει το καημένο το μωράκι. Εσείς εχετε βρει κάποια λύση?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ήδη μπει στο νέο μας κάθισμα και κοιτάμαι μπροστά, αλλά αντιμετωπίσαμε ένα προβληματάκι. Τον ήλιο που μπαίνει από το παμπρίζ και τα παράθυρα και τυφλώνει το καημένο το μωράκι. Εσείς εχετε βρει κάποια λύση?

Μπορεις να τοποθετησεις αντηλιακες μεμβρανες(φιμέ) ,βαλε μονο στα πισω για να μην εχεις προβλημα με την τροχαια ή αλλιως σκιάδιο με βεντούζα.Εγω σε ολα τα αυτοκινητα μου μεχρι τωρα τοποθετω παντα μεμβράνες .Στην ουσια ειναι φιλτρα.Εκτος απο το οτι δεν θα σε τυφλωνει ο ηλιος θα σου προστατευει το σαλονι του αυτοκινητου διοτι δεν παιρνουν οι ακτινες του ηλιου,και σε περιπτωση που καποια στιγμη σπασει το παραθυρο το τζαμι βεβαια θρυμματιζεται αλλα θα μεινει ολο κολλημενο πανω στην μεμβρανη προστατευοντας ετσι το παιδακι.Αναλογα το αυτοκινητο ειναι και οι τιμες .Εγω σε ολο το ford focus -180 ευρω πληρωσα.Υπολογιζω για τα πισω πλαινα τζαμια και το πισω παρμπριζ γυρω στα 90 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να τοποθετησεις αντηλιακες μεμβρανες(φιμέ) ,βαλε μονο στα πισω για να μην εχεις προβλημα με την τροχαια ή αλλιως σκιάδιο με βεντούζα.Εγω σε ολα τα αυτοκινητα μου μεχρι τωρα τοποθετω παντα μεμβράνες .Στην ουσια ειναι φιλτρα.Εκτος απο το οτι δεν θα σε τυφλωνει ο ηλιος θα σου προστατευει το σαλονι του αυτοκινητου διοτι δεν παιρνουν οι ακτινες του ηλιου,και σε περιπτωση που καποια στιγμη σπασει το παραθυρο το τζαμι βεβαια θρυμματιζεται αλλα θα μεινει ολο κολλημενο πανω στην μεμβρανη προστατευοντας ετσι το παιδακι.Αναλογα το αυτοκινητο ειναι και οι τιμες .Εγω σε ολο το ford focus -180 ευρω πληρωσα.Υπολογιζω για τα πισω πλαινα τζαμια και το πισω παρμπριζ γυρω στα 90 ευρω.

 

Το σκεφτόμουν και εγώ αυτό και δεν ήξερα κατα πόσο βοηθάει. Μάλλον θα ρωτήσω για το μπροστινό και τα πίσω παράθυρα. Μιλάμε είναι πολύ κρίμα να το τυφλώνει ο ήλιος.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν εννοεις το μπροστινο παρμπριζ ειναι δυσκολο να σου βαλουν μεμβρανη γιατι απαγορευεται με χιλια.Τωρα οτι βοηθανε 100% ναι βοηθανε.Πηγαινε σε ενα αλλο αυτοκινητο που εχει μεμεβρανες μπες μεσα με μεγαλη ηλιοφανεια και βαλε το χερι σου κοντα στο παραθυρο μετα ανοιξε το παραθυρο θα καταλαβεις μεγαλη διαφορα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...
Κάπου το ξαναέγραψα νομίζω σήμερα.

Το ίδιο πρόβλημα έχουμε και εμείς. Σε ισοφιξ δεν βρήκα κάτι σε αξιόπιστη εταιρεία(ομολογώ ότι δεν έψαξα και τρομερά). Βρήκαμε όμως της britax το first class και το θεωρώ φανταστική επιλογή. Δείχνει πολύ στιβαρή κατασκευή. Κοιτάζει και προς τα πίσω και μπορείς να το γυρίσεις και μπροστά. Έχει αντάπτορα για νεογέννητο και έρχεται αρκετά επίπεδη η θέση (αν αποφασίσετε για δεύτερο παιδί θα σας ξαναχρησιμεύσει).

Στο λητώ το έχει γύρω στα 270 ευρώ, αλλά στο ιντερνετ μπορείς να το βρεις με σχεδόν 150 ευρώ! ίσως και λιγότερο!

Καλές βόλτες!

 

NickyL, αποφάσισα να πάρω το ίδιο καθισματάκι, εξακολουθείς να είσαι ευχαριστημένη? από πόσο μηνών το έβαλες? μου είπαν ότι κάνει και για νεογέννητο. Στο Jumbo 250 στο ιντερνετ 190 ευρω.

Αυτό είναι?

 

http://www.pingpong-online.com/

 

http://www.britax-roemer.com/car-seats/first-class-plus

0eqUp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας! Θέλουμε να αλλάξουμε το καθισματάκι της κόρης μου και να πάρουμε ένα μεγαλύτερο και πιο άνετο..Είναι 3 ετών και περίπου 16Kg. Μήπως έχετε να προτείνετε κάποιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

NickyL, αποφάσισα να πάρω το ίδιο καθισματάκι, εξακολουθείς να είσαι ευχαριστημένη? από πόσο μηνών το έβαλες? μου είπαν ότι κάνει και για νεογέννητο. Στο Jumbo 250 στο ιντερνετ 190 ευρω.

Αυτό είναι?

 

http://www.pingpong-online.com/

 

http://www.britax-roemer.com/car-seats/first-class-plus

 

 

Ιρώ, στην αρχή λέγαμε και εμείς για αυτό το κάθισμα και είχα κάνει μια πολύ εκτενή έρευνα (ιντερνετικής) αγοράς. Λοιπόν, το φτηνότερο το βρήκα εδώ http://www.kidztravelshop.co.uk/Car-Seats/Group-0+1-Combination-Seats-Birth-To-18kg/000607c.aspx

 

Η τιμή του είναι στα 116 λίρες συν 25 τα μεταφορικά (είχα στείλει μέιλ)

Άρα μιλάμε για 141 λίρες, δλδ 163 Ευρώ (γλιτώνεις 30 Ευρώ!)

 

Τελικά όμως, αφού διάβασα τις σκανδιναβικές έρευνες που αναφέρθηκαν και πιο πάνω στην σελίδα, πήραμε κάθισμα 0-18 κιλά (δλδ έως 4 ετών) που να κοιτάει προς τα πίσω. Besafe Izi Combi Isofix Car Seat. Είναι αυτό που κυκλοφορεί και στην ελληνική αγορά και κοστίζει γύρω στα 450-470 Ευρώ. Εγώ το πήρα 350 απο Αγγλία

http://www.pramworld.co.uk/product/6061/Besafe_Izi_Combi_Isofix_Car_Seat_Turquoise_Grey

 

Σήμερα το παραλάβαμε, η συσκευασία ήταν λίγο ταλαιπωρημένη, αλλά το κάθισμα μια χαρά!

KVQKp3.png5gpbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά όμως, αφού διάβασα τις σκανδιναβικές έρευνες που αναφέρθηκαν και πιο πάνω στην σελίδα, πήραμε κάθισμα 0-18 κιλά (δλδ έως 4 ετών) που να κοιτάει προς τα πίσω. Besafe Izi Combi Isofix Car Seat. Είναι αυτό που κυκλοφορεί και στην ελληνική αγορά και κοστίζει γύρω στα 450-470 Ευρώ. Εγώ το πήρα 350 απο Αγγλία

http://www.pramworld.co.uk/product/6061/Besafe_Izi_Combi_Isofix_Car_Seat_Turquoise_Grey

 

ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΟΥ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΘΙΣΜΑ REAR-FACE

:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

Έχω γίνει φοβερή υπέρμαχος αυτών των καθισμάτων, μετά απο τις έρευνες και τα βίντεο που είδα.... Άσε, εδώ στην Ελλάδα κάνουμε πολλά εγκλήματα στον δρόμο... Ας με πουν υπερβολική, αλλά θέλω το παιδί μου να είναι ασφαλές!

Ειδικά στην επαρχία όταν μιλάς για καθίσματα αυτοκινήτου (και isofix και rear-facing) σε κοιτάνε λες και είσαι απο άλλον πλανήτη...

KVQKp3.png5gpbp3.png
Link to comment
Share on other sites

kαι λιγο λες απο αλλον πλανητη,δε λες καλυτερα οτι σε θεωρουν παλαβη.....καλα εκανες,κι εγω τετοιο θα παρω κι ας με λενε τρελλη!!!

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτές τις κατηγορίες δεν τις έχω κοιτάξει. Εξαρτάται βέβαια και απο το τι θέλετε. Το αυτοκίνητό σας έχει σύστημα isofix?

Απο την έρευνα που έκανα εγώ, μου άρεσαν τα Britax. Τα καθίσματα GROUP1 είναι 9-18 κιλά (έχει αρκετά μοντέλα). Το GROUP 123 (μοντέλο EVOLVA) είναι απο 9 έως 36 κιλά.

Δεν ξέρω εάν σε ενδιαφέρουν τα rear-facing καθισματα (αυτά που κοιτάνε προς τα πίσω), εάν ναι, ρίξε μια ματιά εδώ http://www.pramworld.co.uk/category/667/Rearward_Facing_Car_Seats

KVQKp3.png5gpbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Νουτέλα. Επειδή ο μπέμπης μου είναι μικρός ακόμη δεν μας βολεύει το Britax Evolva, το είδα σήμερα από κοντά.

Είμαι ανάμεσα στο Recaro και το Maxi Cosi Axiss αλλά τα rear facing νομίζω είναι πιο ασφαλή. Δεν ξέρω αν έχει το αυτοκίνητο σύστημα isofix, πρέπει να το κοιτάξω.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ιρώ, στην αρχή λέγαμε και εμείς για αυτό το κάθισμα και είχα κάνει μια πολύ εκτενή έρευνα (ιντερνετικής) αγοράς. Λοιπόν, το φτηνότερο το βρήκα εδώ http://www.kidztravelshop.co.uk/Car-Seats/Group-0+1-Combination-Seats-Birth-To-18kg/000607c.aspx

 

Η τιμή του είναι στα 116 λίρες συν 25 τα μεταφορικά (είχα στείλει μέιλ)

Άρα μιλάμε για 141 λίρες, δλδ 163 Ευρώ (γλιτώνεις 30 Ευρώ!)

 

Τελικά όμως, αφού διάβασα τις σκανδιναβικές έρευνες που αναφέρθηκαν και πιο πάνω στην σελίδα, πήραμε κάθισμα 0-18 κιλά (δλδ έως 4 ετών) που να κοιτάει προς τα πίσω. Besafe Izi Combi Isofix Car Seat. Είναι αυτό που κυκλοφορεί και στην ελληνική αγορά και κοστίζει γύρω στα 450-470 Ευρώ. Εγώ το πήρα 350 απο Αγγλία

http://www.pramworld.co.uk/product/6061/Besafe_Izi_Combi_Isofix_Car_Seat_Turquoise_Grey

 

Σήμερα το παραλάβαμε, η συσκευασία ήταν λίγο ταλαιπωρημένη, αλλά το κάθισμα μια χαρά!

 

Νουτελλα αυτα τα καθισματακια αυτοκινητου υπαρχουν και στην Ελλαδα?

Αν ειναι να παω να τα δω απο κοντα!!!Και στη συνεχεια να κανω την αγορα απο το Ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα είχαμε δει στα Bebe Home στην Θεσσαλονίκη, είμαι όμως σίγουρη ότι υπάρχουν και σε άλλα καταστήματα. Αποκλειστικός αντιπρόσωπος στην Ελλάδα είναι η εταιρία http://www.mobo.gr/

Εάν θέλεις, πάρε τους τηλέφωνο για να ρωτήσεις ποια καταστήματα στην περιοχή σου πουλάνε τα συγκεκριμένα καθίσματα.

KVQKp3.png5gpbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα είχαμε δει στα Bebe Home στην Θεσσαλονίκη, είμαι όμως σίγουρη ότι υπάρχουν και σε άλλα καταστήματα. Αποκλειστικός αντιπρόσωπος στην Ελλάδα είναι η εταιρία http://www.mobo.gr/

Εάν θέλεις, πάρε τους τηλέφωνο για να ρωτήσεις ποια καταστήματα στην περιοχή σου πουλάνε τα συγκεκριμένα καθίσματα.

 

Αυριο κιολας θα παρω τηλεφωνο να μαθω.

Ευχαριστω για τη πληροφορια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...