Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΡΕΚΛΑΚΙ-ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ


Recommended Posts

Δε ξέρω αν έχετε ξανα αναφερθεί στο θέμα, αλλά διάβασα κάτι σχετικό στο 'Παιδί μου κ γω' και επειδή θα κάνουμε ταξίδι σε ένα μήνα ήθελα να ρωτήσω τι ξέρετε για αυτό. Το προβλημά μου είναι ότι το καρεκλάκι που έχω το έχω δέσει στη μέση στα πίσω καθίσματα, γιατί το θεωρούσα ασφαλέστερο αλλά δε είναι σφικτά, σαν να μην εφαρμόζει...κουνάει δηλαδή λίγο όταν προσπαθώ να το 'τραντάξω'. Και διάβασα ότι τα καρεκλάκια δεν εφαρμόζουν σε όλα τα αμάξια.Είναι Chicco, και δεν το πήρα φτηνά. Επίσης έλεγε το άρθρο ότι μέχρι 4 ετών τα παιδιά πρέπει να κοιτάνε προς τα πίσω και ας έχουν στριμωγμένα τα πόδια τους,

γιατί δε μπορούν να στηρίξουν το 'βαρή' κεφαλάκι τους σε περίπτωση τρακαρίσματος. Τι ξέρετε για αυτό????Είναι εφικτό?

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 401
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αποκλείεται να έλεγε μέχρι 4 ετών :!::!: Μήπως μέχρι 4 μηνών;; Όταν τα παιδάκια είναι λίγων μηνών, τότε όντως τα καρεκλάκια κοιτάνε προς τα πίσω.

4 Ετών το παιδί δεν χωράει σε συμβατικό καρεκλάκι αλλά σε μπούστερ.

 

Εμείς το καρεκλάκι το έχουμε κοντά στο παράθυρο και είναι σταθερό. Δεν ξέρω αλλά εμένα δεν μου φαίνεται πολύ ασφαλές να είναι στη μέση... εκτός αν έτσι πρέπει για το συγκεκριμένο καρεκλάκι ή μήπως για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο (λόγω αερόσακων κ.τ.λ.).

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Εμας μας ειπαν οτι πισω απο τα καθισματα ειναι πολυ πιο επικινδυνο να χτυπησει απο οτι στη μεση.

Επισης μεχρι 5-6 μηνων να ειναι γυρισμενο προς τα πισω.

 

Τι ισχυει τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρη ότι έλεγε 4 ετών! Γιατί μέχρι 6 μηνών το είχαμε και εμείς να κοιτάει προς τα πίσω. Έλεγε ότι το κεφάλι είναι πολύ βαρή και δεν μπορεί να το στηρίξει στο τρακάρισμα...και εδώ που τα λέμε έχει δίκιο. Εδώ εμείς και ζορίζεται το κεφάλι σε τέτοιες περιπτώσεις, όχι τα παιδιά που αναλογικά με το βάρος τους το κεφάλι είναι το 1/5 τυ βάρουε τους...Το θέμα με έχει αγχώσει γιατί τόσο καιρό θεωρούσα το μικρό μου ασφαλές!!Όσο για το κεντρικό κάθισμα, το έβαλα εκεί γιατί σκέφτηκα ότι γλιτώνει τα πλάγια τρακαρίσματα...και βλέπει και καλύτερα. Θα το δοκιμάσω όμως και πλάγια, πίσω από το συνοδηγό για να δω αν στηρίζεται και καλύτερα το καρεκλάκι και δε κουνάει. Έλεγε το άρθρο συν της άλλης ότι τα καινούρια αμάξια έχουν ειδικό σύστημα για τα καρεκλάκια. Εμάς δυστυχώς δεν είχε κάτι τέτοια. (Ford Focus έτους 2005)

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εννοούν μάλλον το σύστημα isofix που είναι μία βάση πανω στην οποία τοποθετείτε το καρεκλάκι. Στη σελίδα της maxi-cosi υπαρχουν όλα τα αυτοκίνητα τα οποία εχουν τις προδιαγραφες για να το δεχτούν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Rosalita, θα΄λεγα να μη στηριζεσαι στα περιοδικα, πολλές φορές γράφουν ανακρίβειες. Οι δε πωλήτριες στα μαγαζιά συνηθως δεν έχουν ιδέα για την ηλικια/βαρος/ύψος για την οποια κάνει το καθε καρεκλάκι (οταν ειχα βγει νάγοράσω booster με πλατη, δεν ήξεραν καποιες οτι υπαρχει ετικέτα πανω στο καθισμα που τα γραφει όλα, και μου απαντουσαν δάφορα άσχετα...)

Εγω έχω καταλήξει να ψάχνω μόνο στο Internet για τετοια πράγματα.

Απότι θυμαμαι, η μεσαια θεση ειναι και η ασφαλέστερη (δες http://www.childcarseats.org.uk/choosing/position.htm - αν κάνεις κλικ στη μεσαια θεση θα σου δείξει λεπτομερειες).

Βεβαια εξαρταται από τη μαρκα και τον τυπο του καθισματος, αν μπορει να μπει σ'αυτη τη θεση - αυτο θα πρεπει να το λεει το Manual του, θα πρεπει να εχει οδηγιες τοποθέτησης.

Παντως, το να πρεπει να κοιταει πισω μεχρι 4 ετων, ουτε κι εγω το εχω δει πουθενα!!!! Εγραφε το άρθρο απο που πηραν την πληροφορία? Αν εχει γίνει καποια έρευνα ή κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με το περιοδικό να δω τι θα μου πουν!Και μένα πάντως "κουλό" μου ακούστηκε!Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν τα καθισματα διπλής κατεύθυνσης

0-18 κιλά (6 μηνών-4 ετών)

Διπλής φοράς τοποθετείται ανάποδα μεχει το μωρό να γίνει 12 μηνών ΚΑΙ 9 κιλά. Μετά τοποθετείται με κανονική φορά.

 

 

Η σωστότερη θέση ειναι πισω στη μέση, με την προϋπόθεση όμως πως η μεσαία θεση διαθετει ζώνη 3 σημείων, όπως ακριβώς είναι και οι ζώνες στις υπόλοιπες θεσεις, τα περισσοτερα καινουρια αυτοκινητα, διαθετουν τετοια ζωνη και στο μεσαιο καθισμα. Αν το αυτοκινητο δε διαθετει τετοια ζώνη αλλα απλά ζώνη μέσης, τοτε το καθισματάκι να τοποθετείται σε οποιαδήποτε απο τις 2 πίσω θέσεις.Η θεση πισω απο το συνοδηγο θεωρειται ελαφρώς πιο ασφαλής, γιατι επιτρέπει στον οδηγό να ελέγχει το μωρό, και θεωρητικά ειναι και το σημειο που εχει τις λιγότερες πιθανοτητες να χτυπηθει σε περίπτωση τρακαρίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα ήξερα, αλλά μετά από το άρθρο αυτό άρχισα να αμφιβάλω για το αν τα ξέρω σωστά. :oops: Δηλαδή κανείς σας δεν ξέρει κάτι άλλο εκτός από τα παραπάνω... Άρα να υποθέσω ότι το άρθρο ήταν ανακριβές? :? Πάντως έστειλα ένα email στο περιοδικό...να δούμε...θα απαντήσουν? :?::!:

Με τρομάξανε...Έχουμε κάνει πολλά ταξίδια έτσι και ένιωθα κάποια σίγουρια...Τώρα δε ξέρω!!! Νιώθω ότι πρέπει να το ψάξω...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον, το μαγικο google εχει τις απαντησεις...Φαινεται οτι εχουμε μεινει λιγο πισω στην ενημερωση..

Βρηκα τα εξης (ψαχνοντας με rear facing car seat ):

http://www.car-safety.org/rearface.html &

http://www.cpsafety.com/articles/StayRearFacing.aspx &

http://babyproducts.about.com/od/carseats/qt/rear_facing.htm

(δεν προλαβαινω να τα μεταφρασω...)

 

Συμφωνα με αυτα τα sites, ειναι καινουριο (απο 2006) το οτι ειναι ασφαλεστερο για το παιδι να κοιταει πισω οχι μονο μεχρι ενος ετους/20 pounds τουλαχιστον, αλλα και μεχρι 3 ή 4 χρονων - αυτο εφαρμοζεται ηδη στη Σουηδια! Το να ειναι λυγισμενα τα γονατα του παιδιου ή να ακουμπαν τα ποδια του την πλατη του καθισματος δεν θεωρείται προβλημα για την ασφάλειά του.

Απότι καταλαβα, υπάρχουν ειδικα καθίσματα (τα λεει extended rear facing) - και γενικα θεωρουμε οτι το παιδι δεν χωραει πια στο καθισμα οταν το ΥΨΟΣ του (και οχι βαρος ή ηλικια) ξεπερναει αυτο που καθορίζει ο κατασκευαστης..

Ενδιαφερον.. Θα το ψαξω και λιγο παραπάνω!

 

Παντως, δεν εχω δει το αρθρο στο περιοδικο, αλλα θα'πρεπε να γραφουν κατι παραπανω, να εχουν και καπποιες παραπομπες - οχι να ξεπετανε το θεμα με μια φραση!!!

Link to comment
Share on other sites

..........ΩΩΩ :shock: ,ευχαριστώ πολύ!!! Είδατε τα crash test??? :!::!:

 

Και τώρα??Αλλάζουμε καρεκλάκι???Δεν νομίζω να κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά...!!Και μεις που θέλουμε να πάμε σε ένα μήνα στο χωριό του άντρα μου, 3 ώρες ταξίδι από Αθήνα....???? :?

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω... Κι εγω τον μικρο μου που ειναι 3.5 τον εχω εδω και πολυ καιρο σε καρεκλακι που κοιταζει μπροστα...

Ετσι οπως το καταλαβα, ΔΕΝ λενε πουθενα οτι το να κοιταει μπροστα το παιδι απο 1 ετους δεν ειναι ασφαλές, αλλα οτι το να κοιταει πισω ειναι ασφαλέστερο. Οπότε δεν νομιζω οτι υπάρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ λενε πουθενα οτι το να κοιταει μπροστα το παιδι απο 1 ετους δεν ειναι ασφαλές, αλλα οτι το να κοιταει πισω ειναι ασφαλέστερο. Οπότε δεν νομιζω οτι υπάρχει προβλημα.

 

Νομίζω ότι αν δεις τα crash test που έχει σε κάποιο από τα παραπάνω site θα αλλάξεις γνώμη...Σίγουρα είναι καλύτερα από πριν 20 χρόνια που είχανε τα παιδιά χύμα στο αμάξι, και παρέχουν ασφάλεια, αλλά σε δυνατό τρακάρισμα, ενώ εμείς μπορεί να μη πάθουμε τίποτα με ζώνη και αερόσακκο να μας κρατάει το κεφάλι, το παιδί θα φάει στον αυχένα πολύ γερό τράνταγμα...!!! ...μακριά από μας...!!...αγχώθηκα ξανά...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αγχωθηκα κι εγω λιγο - βεβαια το ενα βιντεακι με το καθισμα που κοιταει μπροστα αφορα ενα συγκεκριμενο (maxi cosi priori νομιζω) που δεν ξερω πώς εχει αξιολογηθεί, δηλ. μπορει ετσι κι αλλιως να μην ειναι αρκετα ασφαλές και να υπάρχουν άλλα ιδιου τυπου, καλύτερα... Εχω μπερδευτει.

 

Υπάρχουν και sites που κάνουν τεστ & αξιολογούν παιδικα καρεκλάκια κλπ, αλλα συνηθως πρέπει να γίνεις μέλος για να δεις τα πλήρη αποτελέσματα, όπως πχ. στο http://www.which.co.uk/reports_and_campaigns/cars/reports/safety_and_security/car_safety/Child%20seats/Child_seats_esential_guide_574_74191_9.jsp

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και επειδη μ'εφαγε η περιέργεια, αγορασα το περιοδικο χτες, για να δω το περιβοητο αρθρο.

Χωρις να αμφισβητω την εγκυρότητα όσων γραφει, παρατηρησα οτι:

- ειναι ανυπόγραφο

- στηριζεται εξ'ολοκληρου σε υλικο της Volvo χωρις να λεει πουθενα οτι ειναι "publi" η κατι τετοιο της Volvo. Ειδικα στην 3η σελιδα μιλαει μονο για τη Volvo και το τι εχει κανει ως εταιρεια για την ασφαλεια στα αυτοκινητα.

- δεν μου αρεσε επισης το οτι ο συντακτης/μεταφραστης προφανως αντεγραψε ενημερωτικο υλικο απο την εταιρεια και δεν ασχοληθηκε με το "δια ταυτα": εγω δηλ. σαν γονιος που το διαβασα αυτο, που θα βρω πχ. το καρεκλακι οπου μπορει να κατσει το παιδι μου προς τα πισω μεχρι 4 ετων? Και εαν δεν το εχω, και το βαζω να καθισει μπροστα τι θα συμβει?

Αν αρκουσε να διαβασω το υλικο της volvo, δεν θα αγοραζα το περιοδικο, το βρισκω ανετα και στο site της εταιρειας (

http://www.volvocars.co.uk/childsafety, οπου - παρεμπιπτοντως- υπαρχουν και τα καθισματάκια τους).

Link to comment
Share on other sites

Και συν της άλλης τους έστειλα μαιλ με τις απορίες μου και 2 μέρες τώρα ούτε μία ανταπόκριση...Τι να πω...Τελικά μόνο να πουλάνε τους ενδιαφέρει!!! Καμία σοβαρότητα!!! Από δω και πέρα σιγά μη εμπιστεύομαι τις συμβουλές τους...!!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Rosalita,

εγώ το έχω προς παρόν προς τα πίσω και ήξερα ότι πρέπει μέχρι τον 1ο χρόνο να κοιτάει πίσω. Ωστόσο αυτό που λες το άκουσα κι εγώ, δυστυχώς δεν θυμάμαι που αλλά απ'όσο θυμάμαι ήταν έγκυρη πηγη γιατί μου έκανε εντύπωση. Έλεγε, λοιπόν, πως τα παιδιά θα πρέπει μέχρι 3 ετών να κοιτάνε προς τα πίσω στο καρεκλάκι τους γιατί δεν έχουν δέσει ακόμη καλά οι μύες του αυχένα με αποτέλεσμα να μην μπορεί να συγκρατ'ησει το κεφάλι του σε πιθανή σύγκρουση.

Δεν ξέρω τελικά κατά πόσο ισχύει αυτό αλλά σίγουρα πρέπει να το ψάξουμε καλύτερα γιατί αν μη τι άλλο, πρώτα απ'όλα μας ενδιαφέρει η υγεία του παιδιού μας!

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

εγω πάντως έχω δει δημοσιευμένο (στο site της aap Μου φαίνεται) ότι πρέπει να κάθεται προς τα πίσω μέχρι 1 ετους ΚΑΙ 10 κιλά. δηλαδή πρέπει να φτάσει και τα 2. πχ ένα παιδάκι 1 έτους και 9 κιλά, δεν μπορεί να κοιτάει μπροστά

46378a2c39.png

#2 RIP 7/12/2008 - Καλή αντάμωση

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μέχρι ενός έτους ήξερα!!

Πού να βάλω τη μεγάλη μου να καθήσει αντίθετα...θα ζαλιστεί και θα φρίξει τελείως...σαν βασανιστήριο!!!

Ήδη το ότι την έχω σε καρεκλάκι που δένει με ζώνη πέντε σημείων φρικάρει πού να την είχα και αλλιώς...!! :shock:

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ψυχραιμία κάθε αυτοκινητοβιομηχανία βγάζει τα δικά της στάνταρ ανάλογα με το αυτοκίνητο μέχρι στιγμής ισχύει για τη volvo...

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

To περιοδικό δε μου απάντησε και ούτε πρόκειται μετά άπό τόσες μέρες.

Και όντως θα είναι δύσκολο για τα παιδιά μας μετά που μάθανε να κοιτάνε μπροστά να γυρίσουν ανάποδα, αλλά ούτως ή άλλως δεν υπάρχουν τέτοια καρεκλάκια στην ελληνική αγορά.Ρώτησα και τη Chicco και ένα μεγάλο κατάστημα στο Ηράκλειο που έχει τις περισσότερες μάρκες και δεν είχαν ιδέα. Στην Ελλάδα ζούμε δυστυχώς 5-10 χρόνια πίσω...και λίγα λέω. Εδώ αγανακτήσαμε να μάθουμε να δένουμε τα παιδιά...ακόμα βλέπω γονείς με τα παιδιά στα χέρια στο αμάξι...τι να πεις...

Και όσο για αγορές από το internet, δε θα το κάνω γιατί δε ξέρω αν θα εφαρμόσει τελικά στο αμάξι μου το καρεκλάκι και τι ποιοτητα είναι...το φοβάμαι λίγο...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...