κατερινα/καστορια

Αναμειξη τριτων στην ανατροφη του παιδιου

Recommended Posts

Καλημέρα κι από μένα.

Σας διαβάζω εδώ και λίγο καιρό και είπα να μπω στη συντροφιά σας!!

Να σας ζήσουν τα μωράκια σας και να είναι πάντα γερά κι ευτυχισμέναΈχω κι εγώ ένα μπεμπούλη τεσσεράμισι μηνών των οποίο λατρεύω, μου άλλαξε όλη μου τη ζωή!!

Κατερίνα μου δύσκολη η κατάσταση με την πεθερά. Ιδιαίτερα αν είσαι και ευγενική και χαμηλών τόνων γίνεται ακόμη δυσκολότερη γιατί τέτοιοι χαρακτήρες αυτό το εκμεταλεύονται!! Γνωρίζω από προσωπική πείρα, καθώς με το που ήρθε το μωρό μου στον κόσμο, άρχισα να έχω προβλήματα με την πεθερά μου. Μένουμε και πάνω κάτω και έχει καταντήσει αφόρητη η κατάσταση. Θα σας πώ παραδείγματα παρακάτω για να μου πείτε τη γνώμη σας, αν θέλετε. Ίσως από τι εμπειρίες μας να μπορέσουμε να αλληλοβοηθηθούμε. είναι πάντως πολύ άσχημο σε μια τόσο ευτυχισμένη περίοδο της ζωής μας, να μας χαλάνε τη διάθεση. Δε συμφωνείτε;;

an1cCo30g410010MjI0NDM2ZHw0NTQ4NjY0NWRhfG15IHByZWNpb3VzIHNvbiBpcyBhbHJlYWR5.gif

Διαφημίσεις

θα ελεγα οτι η σειρα 7 θανασιμες πεθερες δεν βγηκε τυχαια.. το 90% των νυφων εχουν προβλημα με την πεθερα τους (τι εγω στο πηγαδι κατουρησα?) αλλα..

Ο μεγαλος μου οταν ηταν 6 μηνων,του εβγαλε το χερι και δεν μου το ειπε,εκλαιγε το παιδι,το ψαχναμε ολοκληρο,αλλα ειχε βγει ο αγκωνας του!!Οταν τον πηγαμε στο νοσοκομειο και του εβαλαν ναρθηκα,αυτη ρε σεις δεν μου μιλουσε κιολας,ακου να δεις!!

πως δεν την πλακωσες στο ξυλο που εβγαλε το χερι του παιδιου και εκανε και την παπια???? ελεος δηλαδη!!

ενταξει δεν λεω κι εγω εχω προβλημα με την πεθερα αλλα αυτο με βγαζει εκτος οριων.. τι σου φταιει το μωρακι μωρη.. μην πω τπτ πρωινιατικα!!

Κατερίνα, εγώ θα έλεγα να έχεις τη λιγότερη δυνατό επαφή. Στέλνε της το παιδί να το βλέπει και μην ασχολείσαι. Κλείσου σπίτι σου και βγάλε την σιγά σιγά από τη ζωή σου. Και μην της απαντάς ούτε στο τηλέφωνο. Μίλα και με τον άντρα σου, πες του ότι για ένα μικρό διάστημα θέλεις απόσταση για να ηρεμήσεις. Αφού καταλαβαίνει είσαι τυχερή. Το θέμα δεν είναι να αλλάξει εκείνη, το θέμα είναι να ησυχάσεις εσύ. Οπότε αν βάλεις στόχο να την εκνευρίσεις, πιο πολύ εσύ θα στεναχωριέσαι, γιατί αυτοί οι χαρακτήρες ζουν μέσα σε σύγκρουση και την ευχαριστιούνται. Απλά μην την ξαναβάλει σπίτι σου.....

Maya αυτο που λες θα ήταν το καλύτερο αλλά δεν γίνεται σε όλες τις περιπτώσεις, δυστυχώς. εγώ για παράδειγμα της αφήνω το μωρό μου για να πάω στη δουλειά. Πώς θα μπορούσα να ξεκόψω;; Πολύ μ'ανησυχεί αυτή η κατάσταση. Άσε που όποτε θα με δει με το μωρό, κάθε φορά θα την πετάξει την παρατήρηση, λες και δεν ξέρω εγώ και τα ξέρει όλα εκείνη. Όποτε συναντιόμαστε μου παίρνει το μωρό μέσα από τα χέρια και κάνει σα χαζή. Πώς αμβλύνονται όλα αυτά; Θα σκάσω καμιά ώρα!!

Για τις συμβουλές και τις παρατηρήσεις, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι από το ένα αυτί να μπαίνουν από το άλλο να βγαίνουν (πριν προλάβει να τις επεξεργαστεί ο εγκέφαλος και τα πάρεις :wink: ) Λες "ναι, ναι" και κάνεις αυτό που θα έκανες. Αν πάλι παραχοντραίνει το πράγμα βάζεις μπροστά το γιατρό: "Ο γιατρός αυτό μου είπε να κάνω!"

Όσο πιο χαμηλά οι τόνοι, τόσο πιο δυστυχής ο καυγατζής άνθρωπος :lol::lol:

Προσπαθείς δηλαδή να είσαι βράχος, ασυγκινητη και αμετακίνητη από τις θέσεις σου :D

Για τα μπεμπεκίσματα κλπ....τι να πω...νομίζω πως δεν κόβονται...υπομονή.

Τα παιδιά μας είναι αρκετά έξυπνα για να κάνουν το διαχωρισμό μεγαλώνοντας. :wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png

Αχ Eλίζα κι εγώ σ'αυτό ελπίζω!! Απλώς καμιά φορά φοβάμαι επειδή θα μεγαλώνει το μπουμπουκάκι μου μαζί της μην περάσει σ'εκείνο συμπεριφορές που δεν θα ήθελα με τίποτα!! Είμαι σίγουρη, βλέπεις ότι παρά τις κατευθύνσεις που προσπαθώ να δίνω, εκείνη κάνει του κεφαλιού της όταν είναι μόνη της μαζί του, ισχυρογνώμον κι εγωϊστρια καθώς είναι. Πού τις βρήκαμε στο καλό; Στα γαριδάκια;

κατερινουλα μη μου συγχιζεσαι κοιτα να εισαι καλα εσυ γιατι περνας στανταρ ολη σου την υπερενταση και στα μωρακια!!!!!

και αμα τα βρεις σκουρα πολυ στειλε πμ να τα πουμε απο κοντα ειμαι και εγω στη καστορια!!!

και αμα σε νευριασει παραπανω τη ριχνω και ενα χερακι ξυλο(ειμαι και νταβραντισμενη)

αμαν ποια αυτες οι γιαγιαδες................ :evil:

1kOup2.pngTxJmp3.png

Τι να πω βρε κοριτσια,δυσκολα γενικα τα πραγματα!Ενω της λεω χυμα τι σκεφτομαι και τι με ενοχλει,εκεινη συνεχιζει να κανει αυτα που θεωρει εκεινη σωστα!! :evil:

και 2ος γιος μου ειναι 4 μηνων και 3 ημερων!

έχω εκνευριστεί! τα παιδιά σου δε μπορεί να σου τα πάρει κανείς. αυτό είναι συχνό φαινόμενο να ανακατεύονται παππουδογιαγιάδες. απλά μη δίνεις σημασία.

μην έρθεις σε ρίξη μαζί της άφησε τον άντρα σου να τη μεταχειριστεί γιατί είναι γιος και εσύ νύφη. αν πει εκείνος κάτι θα ξεχαστεί ενώ αν πεις εσύ κάτι θα γίνει θέμα.

τα παιδιά μας όσο και να τα προσέχουμε κάποια στιγμή αρρωσταίνουν και πολλές φορές μας πιάνουν τύψεις ότι κάτι δεν κάνουμε καλά. δεν είναι έτσι. τυχαίνει και αρρωσταίνουν.

τα παιδιά της πεθεράς σου δεν αρρώστησαν ποτέ?

της τα πήρε κανείς?

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα