κατερινα/καστορια

Αναμειξη τριτων στην ανατροφη του παιδιου

Recommended Posts

Το προβλημα που αντιμετωπιζω δεν ξερω αν ειναι κοινο προβλημα ολων των μαμαδων!Πριν μια βδομαδα ο γιος μου ο μεγαλος 18 μηνων,επεαθε ιογενη πνευμονια!Νοσηλευτηκε για λιγο και τωρα συνεχιζουμε την θεραπεια κατ'οικον!Η πεθερα μου ομως,γυρισε και ειπε οτι φταιμε εμεις οι γονεις που αρρωστησε,οτι δεν τον προσεχουμε κλπ.Απο εκεινη την ημερα προσπαθει με επιβλητικο τροπο να επεμβει στη διατροφη του και στις συνηθειες του,με λιγα λογια με βγαζει αχρηστη !Ειλικρινα εκλαιγα μερονυχτα γιατι δεν το χωραει ο νους μου αυτο!Τον ντυνω καλα,τον ταιζω καλα,παιρνει τα φαρμακα που χρειαζεται και ολα καλα,αλλα εκεινη επεμβαινει ακομη και στο χρονικο διαστημα ληψης των φαρμακων!Ακου εκει να δεις!Τι να κανω με την περιπτωση της?Εχω εξοργιστει!Οσο της μιλαω καλα,αλλο τοσο εκεινη τα λεει και με προσβαλλει!Εχω αγανακτησει!Ο αντρας μου της εχει πει απειρες φορες να κοιταει την δουλεια της,αλλα φοβαμαι καμμια ωρα μην κανει τιποτα ακραιο και γυρισει και πει οτι ειμαι ανικανη μανα και μου τον παρει!Κοιμαμαι και ξυπναω με το φοβο,δεν παει καλα!Τα παιδια μου τα λατρευω και τα 2 και κανω ο,τι περναει απο το χερι μου για να μεγαλωσουν σωστα!Τι με συμβουλευετε να κανω?Αφηστε που γυρισε και μου ειπε οτι εχει αδυναμια στο μεγαλο και οχι στο μικρο μου γιο!!!Ειμαι συντετριμμενη!! :cry:

και 2ος γιος μου ειναι 4 μηνων και 3 ημερων!

Διαφημίσεις

Καλημερα κουκλα και περαστικα σας , ευχομαι γρηγορα ο μικρουλης να ειναι παλι εντελως καλα , ετσι ειναι τα μικρουλια αρρωσταινουνε συνεχεια , ε καμμια φορα και λιγο πιο σοβαρα , τι να κανουμε ? εφοσον αντιμετωπιζεται για αυτο υπαρχουνε και τα φαρμακα και οι γιατροι , για να κανουνε καλα τους αρρωστους . Λοιπον , μην ανυσηχεις δεν υπαρχει περιπτωση να σου παρει το παιδι καμια πεθερα και καμια μαμα , δηλαδη και να σκεφτοτανε να το κανει θα την κλεινατα φυλακη για τα καλα :D μην ανυσηχεις . Επειτα κοριτσι μου καλο δικο σοθ ειναι το παιδι , σηκωσε τη φωνη σου και βαλτηνα στη θεση της τη μανταμ που εγινε και ειδιμων και ειδικια σε αρρωστιες και μην την αφηνεις να σε προσβαλει ετσι και να το παιζει η καλυτερη της παρεας . Προσεβαλετηνα και εσυ και ζητα της να μην τολμησει να ξανασχοληθει , απειλησετηνα και με κατι αμα χρειαστει , και να θυμασαι οτι εσυ εισαι η μητερα του μικρου αρα απο σενα εξαρταται να τη βαλεις στη θεση της , εφτασες το μωρακι σου 18 μηνων και εχεις και αλλο τωρα , λες να μην αξιζεις ? πολυ καλυτερη απο αυτην εισαι , το οτι αρρωστησε τυχαιο γεγονος ειναι , ολα τα παιδακια κολανε διαφορες ιωσεις επειδη το αμυντικο τους συστημα ειναι αρκετα ανωρυμο σε σχεση με των μεγαλων . Μου τη δεινουνε κατι τετοιες λοιπες γιαγιαδες που νομιζουνε οτι ειναι μητερες στη θεση της μητερας ή οτι αγαπανε τα εγγονια τους παραπανω απο τις μητερες τους ΕΛΕΟς ρε παιδια , ας καταλαβουνε τη θεση τους επιτελους , γιαγιαδες ειναι οχι μαμαδες .

Με καθησυχασες καπως τωρα!! :D Να σου ζησει κι εσενα το μικρουλι σου και με το καλο το 2ο!Να ξερεις ειναι πολυ ζορι οταν ειναι κοντα κοντα!Εγω παντως τα χω δει ολα... :lol: Ασε,δεν εχω βοηθεια περα απο τον αντρα,οποτε καταλαβαινεις!Ελπιζω εσυ να εχεις!!

βρε στα σοβαρά πιστεύεις ότι θα είχε την δυνατότητα να σου πάρει το μωρό κανονικά?

εγώ όταν σε διάβασα νόμιζα ότι εννοούσες να στο πάρει το παιδί εκείνην την ώρα απ τα χέρια και να σε εκνευρίσει περισσότερο

για να σου "παρουν" με νόμιμα μέσα το παιδί θα πρέπει να συμβαίνει κάτι πολύ σοβαρό όπως

να ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ότι το κακοποιείς

να αποδειχθεί ότι είσαι ναρκωμανής... αλκοολική... και τέτοια πράγματα δλδ

κι αυτό.... με την ΣΥΜΦΩΝΗ γνώμη/καταγγελία του πατέρα του παιδιού...

και ΤΟΤΕ, την επιμέλεια θα την πάρει ο ΠΑΤΕΡΑΣ κι όχι η πεθερά σου!!!

όσο για την πεθερά σου... αν θες να την βάλεις στη θέση της κάνε κάτι το χοντρό σε συνεργασία πάντα με τον άντρα σου

να της πει ο άντρας σου (κι όχι εσύ) ότι τελικά σας είπε ο παιδίατρος ότι αυτό που πέρασε το παιδί ξεκίνησε από έναν ιό που έχουν οι μεγάλοι άνθρωποι και γιαυτό για λίγες μέρες πρέπει να κάτσει μακρυά απ το παιδί γιατί μάλλον αυτή φταίει

εκεί θα καταλάβεις κι εσύ.. κι ο άντρας σου.. αλλά κυρίως αυτή, τι εστί βερίκοκο! :lol:

.png

ναι βρε πουλάκι μου ηρέμησε!!! Αρρωσταίνουν τα μωρά,δυστυχώς,αλλά συμβαίνει. Δε σημαίνει οτι δεν τα αγαπάς και δεν τα φροντίζεις! Βάλτε την στη θέση της και μην την πολυσκέφτεσαι.

καλή ανάρρωση!

Τι να κανεις;;;Να τη βαλεις στη θεση της....

Να της μιλησεις ανοιχτα και αν δεν σε ακουσει να της δειξεις την εξοδο...δε θα ερχετε στο σπιτι σου και θα το παιζει αφεντικο!!! :twisted:

Ημαρτον πια....ποιος περασε 9 μηνες με το μωρο στην κοιλια;;;Ποιος ξενυχταγε διπλα του;;;Αυτη;;;Δε νομιζω....εσυ βεβαια. ΕΣΥ εισαι η μανα και εσυ θα μεγαλωσεις το παιδι σου οπως νομιζεις εσυ καλυτερα, δεκτες οι συμβουλες τους αλλα εσυ κρινεις για το αν ειναι σωστες ή οχι.

Βαλτην στη θεση της γιατι αν της δωσεις και αλλο αερα θα σας καβαλησει!! :evil:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif

βρε στα σοβαρά πιστεύεις ότι θα είχε την δυνατότητα να σου πάρει το μωρό κανονικά?

εγώ όταν σε διάβασα νόμιζα ότι εννοούσες να στο πάρει το παιδί εκείνην την ώρα απ τα χέρια και να σε εκνευρίσει περισσότερο

για να σου "παρουν" με νόμιμα μέσα το παιδί θα πρέπει να συμβαίνει κάτι πολύ σοβαρό όπως

όσο για την πεθερά σου... αν θες να την βάλεις στη θέση της κάνε κάτι το χοντρό σε συνεργασία πάντα με τον άντρα σου

να της πει ο άντρας σου (κι όχι εσύ) ότι τελικά σας είπε ο παιδίατρος ότι αυτό που πέρασε το παιδί ξεκίνησε από έναν ιό που έχουν οι μεγάλοι άνθρωποι και γιαυτό για λίγες μέρες πρέπει να κάτσει μακρυά απ το παιδί γιατί μάλλον αυτή φταίει

εκεί θα καταλάβεις κι εσύ.. κι ο άντρας σου.. αλλά κυρίως αυτή, τι εστί βερίκοκο! :lol:

Χαχαχα θεϊκό κολπάκι...

Ε ρε γλέντια έτσι και μας συμβεί ποτέ κανά παρόμοιο!!

ΘΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ!!! :D:D:D:D:D

Χαχαχα θεϊκό κολπάκι...

Ε ρε γλέντια έτσι και μας συμβεί ποτέ κανά παρόμοιο!!

ΘΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ!!! :D:D:D:D:D

Και μενα μ'αρεσε!!! τελειο!

Λοιπον κ εγω θα τα ελεγα εξω απο τα δοντια! Φρικαρω που φρικαρω γενικως σκεψου να μου τυχαινε!

Το κόλπο πολύ έξυπνο και καθόλου ανεδαφικό! Διότι όντως πολλές φορές οι μεγάλοι άνθρωποι δεν έχουν συμπτώματα ίωσης, παρόλα αυτά την έχουν και τη μεταδίδουν...Εμένα μου το είχε πει παιδίατρος αυτό...πολύ βολική αυτή η πραγματικότητα ώρες ώρες...:)

Πάντως θα ήθελα να σου επισημάνω ένα πραγματάκι...πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεκτική να μην αντιληφθεί το μικρό σου (ή και τα δυο αργότερα) οτι είναι πεδίο ανταγωνισμού μεταξύ γιαγιάς - μαμάς...θα το εκμεταλλευτούν στο έπακρο και αυτό δεν είναι καλό ουτε για εκείνα και τη διαπαιδαγώγησή τους, ούτε και για σένα βέβαια που ως μητέρα έχεις την ευθύνη γι' αυτήν!

Γι' αυτό ξεκαθάρισε όσο νωρίτερα γίνεται την κατάσταση...Ξέρω πόσο δύσκολο είναι γιατί είχα (κι ως έναν βαθμό συνεχίζω να έχω) τέτοια προβλήματα με τους δικούς μου. Αν αρχίσω να διηγούμαι θα βαρεθείτε και θα νευριάσετε και δεν το θέλω...Αλλά συχνά- πυκνά τους απομόνωνα απο το παιδί και έβαζαν μυαλό...προσωρινά πάντα...αλλά μόλις παρεκτρέπονταν πάλι ήξερα καλά τον δρόμο...ΔΙΟΤΙ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΠΤΕΙ ΛΟΓΟΣ ΠΙΠΤΕΙ ΡΑΒΔΟΣ! (όπου ράβδος βλέπε δραστική λύση) :)

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Διαφημίσεις

Τι να σας πω,αυτη η γυναικα ειναι περιπτωση!Οταν γεννησα τον 2ο και αναγκαστικα εμεινα μακρια για μερικες μερες,στο σπιτι καθονταν οι γιαγιαδες του εναλλαξ και ο αντρας μου μαζι!Οταν επεστρεφα σπιτι με την πεθερα μου,τον αντρα μου και το νεογεννητο,παω ολο λαχταρα να αγκαλιασω τον μεγαλο!!Εκεινος αντι να χαρει που με ειδε,βλεπει την πεθερα μου να του χαμογελαει και να λεει αυτη το παιδι μου και το παιδι μου και να του λεει ελα αγκαλιτσα στη γιαγια και μου τον παιρνει κυριολεκτικα μεσα απο τα χερια!!Εκει παγωσα και εβαλα κατι κλαμματα...!!Η μανα μου με την αδερφη μου οι καημενες πασχιζαν να τον κανουν να ερθει και εκεινος τιποτα!! :shock: Τα πηρα κυριολεκτικα με την μανα του αντρα μου και εκανα 3 μερες να συνελθω!Ειχα την εντυπωση οτι το παιδι μου δεν με θελει!! :evil: Οταν ειναι μαζι του δεν τον μαλωνει ποτε και ετσι φαινομαι εγω η κακια μαμα και εκεινη η καλη γιαγια...Επιτηδες το κανει??Εκτος αυτου ποτε δεν με συμπαθησε απο την αρχη και μου εχει κανει τα χιλια 2,μεχρι και απο το σπιτι της με εδιωξε ενω ημουν εγκυος 6 μηνων στον μεγαλο!!Θα ανοιξω κανα θεμα για πεθερες μου φαινεται... :lol::lol: Στους αλλους λεει συνεχεια τα καλυτερα και σε μενα βγαζει τα ματια μου!!Τωρα ενω ξερει οτι ο μεγαλος εχει πνευμονια,θελει να παμε στο σπιτι της που θα εχει μαζευτει λαος για φαγητο...ακου να δεις!!

Λοιπον με ολο το θαρρος , με εχει εκνευρισει πολυ η πεθερα σου . Φαιρεται σαν απροσαρμοστη που ζηλευει τη σχεση ενος παιδιου με τη μητερα του . Δεν μου λες ? εσυ εργαζεσαι καπου ? ποσες ωρες μενει εκεινη με το μικρο ? θελω να πω οτι αμα δεν υπαρχει καμια τετοια αναγκη καλο θα ητανε να τη βγαλεις απο τη ζωη του μικρου οσο ειναι δυνατον . Να τη βλεπει οσο δυνατον λιγοτερο ο μικρος και να προσπαθεις και εσυ να αποφευγεις πολλες πολλες επαφες μαζι της. Επιπλεον θελω να σου πω οτι οι γιαγιαδες ειναι για να ειναι γιαγιαδες , δεν ειμαστε αναγκασμενεςνα τρεχουμε τα παιδια μας καθε μερα ολημερης να τα βλεπουνε κτλ κτλ , εμεις ειμαστε οι μαμαδες και σε οποιες δεν τον καταλαβαινουνε και προσπαθουνε να κανουνε κακο στη σχεση μαμας-παιδιου τις βγαζουμε απο τη ζωη μας . Τα ξερει αυτα ο αντρας σου ? τι λεει ?

Λοιπον με ολο το θαρρος , με εχει εκνευρισει πολυ η πεθερα σου . Φαιρεται σαν απροσαρμοστη που ζηλευει τη σχεση ενος παιδιου με τη μητερα του . Δεν μου λες ? εσυ εργαζεσαι καπου ? ποσες ωρες μενει εκεινη με το μικρο ? θελω να πω οτι αμα δεν υπαρχει καμια τετοια αναγκη καλο θα ητανε να τη βγαλεις απο τη ζωη του μικρου οσο ειναι δυνατον . Να τη βλεπει οσο δυνατον λιγοτερο ο μικρος και να προσπαθεις και εσυ να αποφευγεις πολλες πολλες επαφες μαζι της. Επιπλεον θελω να σου πω οτι οι γιαγιαδες ειναι για να ειναι γιαγιαδες , δεν ειμαστε αναγκασμενεςνα τρεχουμε τα παιδια μας καθε μερα ολημερης να τα βλεπουνε κτλ κτλ , εμεις ειμαστε οι μαμαδες και σε οποιες δεν τον καταλαβαινουνε και προσπαθουνε να κανουνε κακο στη σχεση μαμας-παιδιου τις βγαζουμε απο τη ζωη μας . Τα ξερει αυτα ο αντρας σου ? τι λεει ?

Εγω δεν δουλευω εδω και 2 χρονια,ειμαι απο Αθηνα και ηρθα εδω λογω της δουλειας του αντρα μου που ειναι αστυνομικος και ειναι και Καστοριανος!Με τη μανα του εχουν τσακωθει απειρες φορες,αλλα εκει αυτη!Δεν εφτασα ακομη στο σημειο να την πεταξω απο το σπιτι!Μου εχει σπασει γενικα τα νευρα και γενικα πιστευω οτι το κανει για να σηκωθω να φυγω και να εχει τον γιοκα της μαζι της!! :evil: Ερχεται να δει τα μικρα μια φορα το μηνα και αν....Και στις 2 εγκυμοσυνες με ειχε γραμμενη,ακομη και οταν ημουν λεχωνα!!Την μια φορα που θα ερθει,καθεται αποκλειστικα με τον μεγαλο και κανω ολες τις δουλειες,να της φτιαξω καφε,να ασχοληθω με το μωρο κλπ.Σπιτι της δεν παταμε,δεν της αφηνω ποτε τα παιδια να παμε πουθενα και γενικα δεν εχω κανεναν δικο μου εδω πανω για βοηθεια βρε αδερφε....Τωρα πρεπει να τους εχω απο κοντα γιατι αν συμβει κατι εκεινους θα παρουμε,αλλα οχι,τα εχω καταφερει μεχρι τωρα μια χαρα!Απλα εχει φαει κολλημα με τον μεγαλο και το αλλο μωρο το εχει χεσμενο!!Γενικα δεν με θεωρει την ιδανικη γυναικα για τον γιο της και μανα για το εγγονι της!Με την μανα μου δεν μιλανε,κοντεψαν να σφαχτουν,αφου οταν γεννησα κοιταχτηκαν,η μανα μου της μιλησε και εκεινη την αγνοησε παραδειγματικα!!Τι να κανω πλεον??Εχω περασει ΤΑ πανδεινα και ακομη εχω μελλον απο οτι καταλαβαινω!!Να την ξαποστειλω,να την προσβαλλω,τι??

Εγω δεν δουλευω εδω και 2 χρονια,ειμαι απο Αθηνα και ηρθα εδω λογω της δουλειας του αντρα μου που ειναι αστυνομικος και ειναι και Καστοριανος!Με τη μανα του εχουν τσακωθει απειρες φορες,αλλα εκει αυτη!Δεν εφτασα ακομη στο σημειο να την πεταξω απο το σπιτι!Μου εχει σπασει γενικα τα νευρα και γενικα πιστευω οτι το κανει για να σηκωθω να φυγω και να εχει τον γιοκα της μαζι της!! :evil: Ερχεται να δει τα μικρα μια φορα το μηνα και αν....Και στις 2 εγκυμοσυνες με ειχε γραμμενη,ακομη και οταν ημουν λεχωνα!!Την μια φορα που θα ερθει,καθεται αποκλειστικα με τον μεγαλο και κανω ολες τις δουλειες,να της φτιαξω καφε,να ασχοληθω με το μωρο κλπ.Σπιτι της δεν παταμε,δεν της αφηνω ποτε τα παιδια να παμε πουθενα και γενικα δεν εχω κανεναν δικο μου εδω πανω για βοηθεια βρε αδερφε....Τωρα πρεπει να τους εχω απο κοντα γιατι αν συμβει κατι εκεινους θα παρουμε,αλλα οχι,τα εχω καταφερει μεχρι τωρα μια χαρα!Απλα εχει φαει κολλημα με τον μεγαλο και το αλλο μωρο το εχει χεσμενο!!Γενικα δεν με θεωρει την ιδανικη γυναικα για τον γιο της και μανα για το εγγονι της!Με την μανα μου δεν μιλανε,κοντεψαν να σφαχτουν,αφου οταν γεννησα κοιταχτηκαν,η μανα μου της μιλησε και εκεινη την αγνοησε παραδειγματικα!!Τι να κανω πλεον??Εχω περασει ΤΑ πανδεινα και ακομη εχω μελλον απο οτι καταλαβαινω!!Να την ξαποστειλω,να την προσβαλλω,τι??

Αρχικα ηρεμησε...και κατα δευτερον βαλτην στη θεση της....τι παει να πει εχει αδυναμια στο μεγαλο;;;;Το μικρο δεν ειναι εγγονι της;; ποια νου ειναι του γειτονα;;;;!!! :evil:

Πρεπει να ειναι τρομερη γαιδουρα παντως...ουτε στη γεννα σου δεν μιλησε με τους συγγενεις σου...τι να πω;;;; :roll: Υπομονη...αλλα καλο θα ηταν να της βαλεις ορια...

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif

Ξέρεις, δεν θέλω να την δικαιολογήσω αλλά επειδή όλα τα πράγματα έχουν την αιτία τους, μήπως νομίζει ότι ο μεγάλος ζηλεύει και γι αυτό έχει πέσει πάνω του? Αυτό πχ. κάνει η μαμά μου στα παιδιά της αδερφής μου, και έχω γίνει έξαλλη. Την μικρούλα, που έχει και το όνομά της, δεν την κοιτάει καν. Παίζει με το μεγάλο, πάει βόλτα με τον μεγάλο, 'για να μη ζηλεύει', λέει. Την εξήγησα ότι έτσι δεν θεμελειώνονται αδερφικές σχέσεις και ότι η μικρή είναι μία ύπαρξη που δεν πρέπει να την αγνοεί, ο μεγάλος, αλλά δεν μπορεί να καταλάβει. Οπότε τί να πεις, γιαγιάδες!!!!!!!! :wink: Οι μεγάλοι άνθρωποι δεν αλλάζουν, όμως τελικά τα παιδιά τα μεγαλώνεις εσύ. Εσύ έχεις την ευθύνη και αν το καταλάβεις θα χαλαρώσεις. καταρχήν μην της επιτρέπεις να ανακατεύεται τόσο. Δεν είναι δύσκολο. Τα παράπονά της στο παιδι της. Εγώ εφαρμόζω αυτήν την τακτική και από τότε έχουμε την ησυχία μας. Ο καθένας τους γονείς του και ... ξεμπερδέψαμε!

Διαφημίσεις

Ο μεγαλος μου οταν ηταν 6 μηνων,του εβγαλε το χερι και δεν μου το ειπε,εκλαιγε το παιδι,το ψαχναμε ολοκληρο,αλλα ειχε βγει ο αγκωνας του!!Οταν τον πηγαμε στο νοσοκομειο και του εβαλαν ναρθηκα,αυτη ρε σεις δεν μου μιλουσε κιολας,ακου να δεις!!Μεχρι που ακουσα και το εξης καλο:επειδη θηλαζω τον 2ο και ειχε κολικους αρχικα εντονους,τι μου ειπε?Μηπως δεν ειναι καλο το γαλα σου???Τρελλαθηκα απο τα νευρα μου!!Ο,τι και να της πει ο γιος της ξερετε τι λεει?Και να μην μου ξαναμιλησεις,εγω θα συνεχισω γιατι εισαι παιδι μου!! :evil: Για τον μικρο δεν εχει παρει ουτε ενα ζιπουνακι,τον μεγαλο τον εχει ταραξει...Εμενα ποτε δεν μου εχει παρει τιποτα απολυτως!!Οταν παντρευτηκαμε με πολιτικο πρωτα,το καναμε κρυφα γιατι δεν ηθελε...οταν καναμε θρησκευτικο 8 ατομα ημασταν ολοι,ουτε νυφικο δεν εβαλα και εκεινη δεν ηρθε παλι...μου ελεγε συνεχεια οτι αλλιως περιμενε την νυφη της να ειναι και αλλιως της βγηκε!! :evil: Και απο την αλλη λεει οτι ολοι οι συγγενεις και φιλοι της λενε:καλη κοπελα,αλλα παχια!!Αυτην θα αφησω να κατσει κοντα στα παιδια μου??Τι λες καλε...

Και απο την αλλη λεει οτι ολοι οι συγγενεις και φιλοι της λενε:καλη κοπελα,αλλα παχια!!Αυτην θα αφησω να κατσει κοντα στα παιδια μου??Τι λες καλε...

υπάρχει απάντηση για αυτό... δοκιμασμένη και πετυχημένη

την είπα εγώ στην πεθερά μου που είναι μικροκαμωμένη

εμείς στο σόι μας είμαστε νταβραντισμένες γιαυτό και γεννάμε παιδιά κι όχι γατιά!

.png

Αφου δεν εχει σχεσεις με την οικογενεια σου κουκλα μου τοτε καλα θα κανεις να την κρατησεις εντελως μακρια , ουτε αυτη τη μια φορα που ερχεται , εγω δεν θα τη δεχομουνα και αφου και με τον αντρα σου ολα τελεια και ειναι με το μερος σου τοτε μην φοβασαι τιποτα , βγαλτηνα εντελως απο τη ζωη σας , ο αντρας σου ειναι γιος της ας παει να τη βλεπει οποτε θελει , αλλα εσυ καλο θα εκανε να μην εχεις σχεσεις μαζι της με αυτο το απαισιο ηλιθιο καρκατσουλιο , και να εισαι σιγουρη οτι μαλλον τελικα ενα ζηλευει αυτη , οτι εισαι καλυτερη μητερα απο εκεινη .

Εγώ νόμιζα ότι τέτοιες ιστορίες υπάρχουν μόνο σε soap operas.. τραγικό! Μα γιατί ακόμα της μιλάτε αφού δεν σας δείχνει σεβασμό η γυναίκα?! Της κάνετε και καφέδες! Εγώ θα μίλησα με τον άνδρα μου και θα του είπα ότι από τη στιγμή που η μητέρα του δυστηχώς δεν φαίνετε να βρίσκει λογικό να δείχνει σεβασμό στη γυναίκα και μητέρα των παιδιών του, δεν μπορείτε να τη δέχεστε άλλο στο σπίτι σας. Να πηγαίνει να τη βλέπει στο δικό της σπίτι, και χωρίς εσάς.

Αυτό πχ. κάνει η μαμά μου στα παιδιά της αδερφής μου, και έχω γίνει έξαλλη. Την μικρούλα, που έχει και το όνομά της, δεν την κοιτάει καν. Παίζει με το μεγάλο, πάει βόλτα με τον μεγάλο, 'για να μη ζηλεύει', λέει.

Χωρίς να είμαι ειδική, αυτό φαίνεται για οιδιπόδειο γιαγιάς-εγγονού και δεν το κάνει για να μη ζηλεύει... Αν ήταν μεγάλη και όχι μεγάλος τα πράγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά...

IBCLC

International Board Certified Lactation Consultant

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima

Και απο την αλλη λεει οτι ολοι οι συγγενεις και φιλοι της λενε:καλη κοπελα,αλλα παχια!!Αυτην θα αφησω να κατσει κοντα στα παιδια μου??Τι λες καλε...

υπάρχει απάντηση για αυτό... δοκιμασμένη και πετυχημένη

την είπα εγώ στην πεθερά μου που είναι μικροκαμωμένη

εμείς στο σόι μας είμαστε νταβραντισμένες γιαυτό και γεννάμε παιδιά κι όχι γατιά!

:lol::lol::lol: Αγλαια λες να ειναι οιδιποδειο?Τι να πω πια!!Εγω λεω οτι εχω περασει να το κανω βιβλιο!Ρε μπεστ-σελερ θα γινει!!

Αυτό πχ. κάνει η μαμά μου στα παιδιά της αδερφής μου, και έχω γίνει έξαλλη. Την μικρούλα, που έχει και το όνομά της, δεν την κοιτάει καν. Παίζει με το μεγάλο, πάει βόλτα με τον μεγάλο, 'για να μη ζηλεύει', λέει.

Χωρίς να είμαι ειδική, αυτό φαίνεται για οιδιπόδειο γιαγιάς-εγγονού και δεν το κάνει για να μη ζηλεύει... Αν ήταν μεγάλη και όχι μεγάλος τα πράγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά...

Χωρίς να είμαι κι εγώ ειδική, νομίζω ότι είναι κάτι παραπάνω. Είναι μία αμφίδρομη σχέση. Η γιαγιά προσπαθεί να προστατέψει το εγγόνι περισσότερο από ό,τι πρέπει, γιατί πραγματικά θεωρεί ότι η κόρη ή η νύψη το παραμελεί.... Το εγγόνι, άλλο που δεν θέλει, αισθάνεται προστατευμένο μόνο με τη γιαγιά, και θέλει να είναι παρέα της γιατί αισθάνεται μοναδικό (οι γονείς έχουν και το άλλο). Η γιαγια κολακεύεται από την προτίμηση και συνεχίζει να προστατεύει κοκ... Αν η μαμά δεν το πάρει είδηση νωρίς να παρέμβει, έχουμε ένα κακομαθημένο, πληγωμένο παιδάκι (γιατί κανείς δεν προτιμά τη γιαγιά από τη μαμά του) και μία ανισόρροπη γιαγιά! Για τη σχέση των αδελφών δεν γίνεται λόγος, φυσικά. Η μαμά όμως πρέπει να γίνει κακιά για να παρέμβει. Ακόμα χειρότερα νομίζω αν πρόκειται για την πεθερά της.

Εγω να ρισκαρω να μαντεψω πως ο μεγαλος γιος εχει ονομα απο το σοι της πεθερας ενω ο αλλος οχι?

Το κανει αυτο και η πεθερας μια γνωστης.......αρνειται να ασχοληθει με το μικρο εγγονι που εχει το ονομα της συμπεθερας.......

Κατερινα χαλαρωσε.........φοβαμαι οτι αποπνεεις φοβο κατι που τα αρπακτικα του ειδους της οσμιζονται και παιρνουν θαρρος.......

γΡαψτην κανονικα και κανε την κουφη..........λιγη ειρωνια δεν βλαπτει....να καταλαβει οτι δεν την παιρνει.......να της μιλας κοφτα...

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Η πλακα ειναι πως ουτε ο μεγαλος εχει ονομα απο κανενα σοι αλλα ουτε και του μικρου θα του δωσουμε ονομα απο το συγγενολοι!Δεν ειμαστε και τοσο της παραδοσης!! :oops::) Παιδια αυτη δεν καταλαβαινει τιποτα σας λεω!Εδω ο γιος της δεν την αντεχει!!

Βρες τα κουμπια της.........τι την εκνευριζει........αυτη εχει βρει τα δικα σου και τα παταει δεοντως!!!!

Δουλεψε της οποτε λεει βλακειες.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα