Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πως μαθαινουμε το σεβασμο;


camouflage

Recommended Posts


Διαφημίσεις


καλα...2 χρονω μωρο θα του πεις ποιον να σεβεται......η και 4....αντε στα 4 θα καλαβαινει πιο καλα τι θα του πεις, οχι οτι θα το κανει απαραιτητα...

 

μου θυμισες τη γιαγια μου που επειδη δεν την ηθελα (φορουσε παντα μαυρα, ηταν πολυ ηλικιωμενη σχεδον 90 αρα δεν με επαιζε ποτε και μυριζε απαισια) ελεγε στη μαμα μου οτι μου εβαζε λογια......

 

πες τη μανουλα σου να χαλαρωσει λιγο

κι εμενα τη δικια μου τη λενε ενα σωρο γιατι την εχουν καθε μερα

δεδομενη που λεει και ο γιατρος!

Link to comment
Share on other sites

Η αποψη μου ειναι οτι η γιαγια αντεδρασε ετσι επειδη στενοχωρεθηκε.

Σιγουρα λατρευει τα παιδια σου, τα προσεχει και τους προσφερει τα παντα και γι΄αυτο πληγωθηκε με το "φυγε" του μικρου.Μη ξεχνας οτι ακουει τα ιδια κι απο τον αλλο της εγγονο και φυσικα αυτο την κανει ακομη πιο ευαισθητη μια που αισθανεται οτι τα παιδια κατα καποιο τροπο την απορριπτουν και την αδικουν .

Θα σου ελεγα να προτρεπεις τα παιδια σου να της εκδηλωνουν με καθε τροπο την αγαπη που σιγουρα της εχουν.

Οι γιαγιαδες ξερεις, ειναι πολλες φορες πιο ευαισθητες ακομα και απο εμας τις μαμαδες.Ενα φιλι και μια αγκαλια απο τα εγγονακια τους ειναι το καλυτερο δωρο.

 

Οσον αφορα το αγορακι σου, μπορει να της το ειπε γιατι το ακουει απο τον ξαδερφο του, μπορει να της το ειπε γιατι την εχει συνδεσει με τη δικη σου απουσια,μπορει..... χιλια δυο μπορει.

Πιστευω οτι δεν χρειαζεται να τον μαλωνεις εκεινη την ωρα , ουτε ομως και να το αφηνεις για να το συζητησετε αργοτερα γιατι δεν νομιζω οτι ειναι σε ηλικια να θυμαται τι εχει κανει πριν καμποση ωρα και να το συνδεει με αυτα που του λες.

 

Ισως, αν κατεβαινοντας στο υψος του με σοβαρο υφος του πεις εκεινη την ωρα οτι "αυτο δεν το λεμε ποτε στη γιαγια γιατι την στενοχωρουμε" η κατι παρομοιο , εχεις καλυτερο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα εκμεταλευτω λιγακι το θεμα (σορρυ camouflage) γαι τι θελω να ρωτησω κατι παραπλησιο.Επειδη και τα παιδακια ανθρωποι ειναι και πιστευω εχουν κι αυτα τις συμπαθειες και τις αντιπαθειες τους...στην περιπτωση που βλεπουμε πως ενα παιδακι δεν θελει καποιο συγγενη...παππου, γιαγια, θεια, θειο και αντιδρα οταν το παιρνει αγκαλια το συγκεκριμενο ατομο εσεις τι θεωρειτε σωστο να γινει?

Πρεπει να πιεσουμε το παιδι σωνει και ντε να δεχτει και να αγαπησει καποιον μονο και μονο γιατι ειναι συγγενης και για να μη στεναχωρηθει ο συγγενης?Αν απλα σεβαστω το δικαιωμα του παιδιου μου να μη θελει καποιους ανθρωπους ειμαι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

καλα...2 χρονω μωρο θα του πεις ποιον να σεβεται......η και 4....αντε στα 4 θα καλαβαινει πιο καλα τι θα του πεις, οχι οτι θα το κανει απαραιτητα...

το δυσκολο ειναι να το πεις με τετοιο τροπο ωστε να καταλαβει και να κανει το σωστό...να μη το επιβαλλεις δηλ απλως να του δωσεις να καταλάβει...ισως 2χρ ειναι δυσκολο να καταλαβει ακριβως..

μου θυμισες τη γιαγια μου που επειδη δεν την ηθελα (φορουσε παντα μαυρα, ηταν πολυ ηλικιωμενη σχεδον 90 αρα δεν με επαιζε ποτε και μυριζε απαισια) ελεγε στη μαμα μου οτι μου εβαζε λογια......

ενταξει αλλα αυτη η περιγραφη δεν ταιριαζει με τη μαμα μου :)

πες τη μανουλα σου να χαλαρωσει λιγο

κι εμενα τη δικια μου τη λενε ενα σωρο γιατι την εχουν καθε μερα

δεδομενη που λεει και ο γιατρος!

αυτο με το δεδομενη ειναι αληθεια, οταν καποιον τον εχεις σιγουρο...τον στεναχωρεις... μεταξυ τους τα εγγονακια (δηλ και τα ανηψια μαζι) ανταγωνιζονται για την προσοχη της γιαγιας οταν βλεπουν οτι προσεχει καποιο αλλο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου ελεγα να προτρεπεις τα παιδια σου να της εκδηλωνουν με καθε τροπο την αγαπη που σιγουρα της εχουν.

καλα, τα μωρα, τους λες ελα δωσε στη μανουλα ενα φιλακι και αρνειται πεισματικα (στη γιαγια μπορει και να δωσει αυθορμητα) οποτε αν του πω 'δωσε' και δεν δινει τα κανει χειροτερα τα πραγματα

Οσον αφορα το αγορακι σου, μπορει να της το ειπε γιατι το ακουει απο τον ξαδερφο του, μπορει να της το ειπε γιατι την εχει συνδεσει με τη δικη σου απουσια,μπορει..... χιλια δυο μπορει.

αυτο ειναι το θεμα, δεν μπορεις να μπεις στο μυαλουδακι του...μεγαλωνουν καθε μερα και βγαζουν καινουρια...χουγια και λεω ωπς! απο που μας ηρθε αυτο τωρα...

Ισως, αν κατεβαινοντας στο υψος του με σοβαρο υφος του πεις εκεινη την ωρα οτι "αυτο δεν το λεμε ποτε στη γιαγια γιατι την στενοχωρουμε" η κατι παρομοιο , εχεις καλυτερο αποτελεσμα.

ναι, το ειπα αλλα εκεινος ειδε οτι με ενοχλει και αρχισε να το επαναλαμβανει..αυτο εκανε τα πραματα χειροτερα. Επρεπε να ακολουθησω το 'θετικο' δρομο, που δεν λες τι δεν πρεπει να λεει αλλα τι πρεπει..δηλ να του ελεγα πχ 'δεν λεμε φυγε στη γιαγια, λεμε ελα γιαγια, ή σε αγαπαω γιαγια'. Και αν δε το σταματουσε να αδιαφορουσα. Αυτη ειναι μια σωστη ταχτικη νομιζω και οταν το κανω πιανει αλλα δε το θυμαμαι παντα..ειναι πιο ευκολο να απαγορευεις με την απαιτηση να ακουσει :?:(

Link to comment
Share on other sites

Θα εκμεταλευτω λιγακι το θεμα (σορρυ camouflage) γαι τι θελω να ρωτησω κατι παραπλησιο.

κανενα προβλημα!

Επειδη και τα παιδακια ανθρωποι ειναι και πιστευω εχουν κι αυτα τις συμπαθειες και τις αντιπαθειες τους...στην περιπτωση που βλεπουμε πως ενα παιδακι δεν θελει καποιο συγγενη...παππου, γιαγια, θεια, θειο και αντιδρα οταν το παιρνει αγκαλια το συγκεκριμενο ατομο εσεις τι θεωρειτε σωστο να γινει?

δε νομιζω οτι μπορεις να το πιεσεις να θελει την αγκαλια καποιου. Ιδιαιτερα μικρα πολλα παιδακια δε θελουν κανενα εκτος απο τους γονεις τους (και πολλες φορες μονο τη μαμα). Δηλ αν κλαιει και δε θελει τι να κανεις, εκει με το ζορι για να μη στεναχωρεθει ο αλλος, οποιος και αν ειναι. Οταν μεγαλωσει θα αλλαξει. Το σωστο κατα τη γνωμη μου ειναι να μη το αφησεις να κλαιει, να απομακρυνεις τον..ανεπιθυμητο και να πεις 'μωρο ειναι!'

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια

 

2 η ωρα ΣΚΑΙ

νταντα αμεσου δρασεως

 

τα κοροιδευα και τα ελεγα στημενα

μεχρι που εβαλα πριν μια βδομαδα τον πινακα επιβραβευσης

και τα παιδια μου μεταλλαχθηκαν

 

παναγιτσες!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια

 

2 η ωρα ΣΚΑΙ

νταντα αμεσου δρασεως

 

τα κοροιδευα και τα ελεγα στημενα

μεχρι που εβαλα πριν μια βδομαδα τον πινακα επιβραβευσης

και τα παιδια μου μεταλλαχθηκαν

 

παναγιτσες!!!!!!!!!!

και γω το κοροιδευω γιατι μου φαινεται υπερβολικο αλλα ποσες φορες λεμε με τον αντρα μου, χμ τωρα χρειαζομαστε τη νταντα αμεσου δρασεως! Παναγιτσες;;!! Ειναι και για διχρονα ο πινακας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα μικρά παιδιά πολύ συχνα χρησιμοποιούν το "φύγε" και οι συχνότεροι αποδέκτες είναι οι παππουδογιαγιάδες και κυρίως αυτοί με τους οποίους έχουν την πιο στενή σχέση. Αν μάλιστα τα προσέχουν όταν εμείς λείπουμε ένας λόγος παραπάνω αφού συνδέουν την παρουσία τους με την απουσία μας.

Το "φύγε γιαγιά" μπορεί απλά να σημαίνει "μαμά μη φύγεις"

 

εμενα η κορη μου ειναι 4 χρονων θελει να πηγαινει στη γιαγια της το ζηταει και μονη της..οταν ομως ερχετε η γιαγια σπιτι και καθετε λιγο παραπανω της λεει φυγε τωρα...τη ρωταει γιατι δημητρα να φυγω?και απανταει φυγε ειναι αργα να πας να κοιμηθεις ή να κανεις παρεα στο παππου...θελω να πω το φυγε στα ματια ενος παιδιου μπορει να μηνεχει παντα τη σημασια οτι το παιδι δεν θελει παππου γιαγια..οποτε συμφωνω και με την ελιζα

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι 26 μηνων ειναι πολυ μωρο για να του εξηγησεις την εννοια σεβασμος. και ο δικος μου γιος ελεγε συχνα "μπηγε" σε ελευθερη μεταφραση φυγε, οταν ηταν μικροτερος αλλα ποτε δεν το θεωρησα ενδειξη ασεβειας, ουτε φυσικα και η μητερα μου στην οποια το ελεγε επισης. 26 μηνων εινα μωρο θα μπορουσε και να μην μιλαει ακομη. νομιζω οτι το εκρινε αυστηρα η μητερα σου ολο αυτο και το αξιολογησε υπερμετρα. εκτοτε ο γιος μου ποτε δεν χρησιμοποιησε αυτη την εκφραση ξανα ηλικιακο ηταν και περασε!! παντως δεν θεωρω οτι τα παλια παιδια σεβοντουσαν περισσοτερο απλα φοβοντουσαν περισοοτερο...δεν το θελουμε αυτο ,το θελουμε?

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα η κορη μου ειναι 4 χρονων θελει να πηγαινει στη γιαγια της το ζηταει και μονη της..οταν ομως ερχετε η γιαγια σπιτι και καθετε λιγο παραπανω της λεει φυγε τωρα...τη ρωταει γιατι δημητρα να φυγω?και απανταει φυγε ειναι αργα να πας να κοιμηθεις ή να κανεις παρεα στο παππου...θελω να πω το φυγε στα ματια ενος παιδιου μπορει να μηνεχει παντα τη σημασια οτι το παιδι δεν θελει παππου γιαγια..οποτε συμφωνω και με την ελιζα

Σωστο και αυτο, τα παιδια μου πολλες φορες δινουν 'εντολες', εσυ θα κανεις αυτο, εσυ αυτο, και το απαιτουν κιολας ;) Εχει καποια πλακα αυτο. Πχ παμε να φυγουμε απο τη γιαγια και επιμενουν να ερθει η γιαγια μαζι μας (βγαζεις ακρη; δε βγαζεις!).

Απο την αλλη, το 'φυγε' ειναι βαρυ, στα δικα μας αφτια, το μωρο δε το ξερει αυτο, γιαυτον ειναι μια ακομα λεξη.

Link to comment
Share on other sites

παντως δεν θεωρω οτι τα παλια παιδια σεβοντουσαν περισσοτερο απλα φοβοντουσαν περισοοτερο...δεν το θελουμε αυτο ,το θελουμε?

συμφωνω..παλια, με τις μεθοδους της βιας (διαφορων μορφων) καταφερναν οι γονεις τα παιδια να κανουν οτι θελουν (ή μήπως όχι;) αλλα ποιο ειναι το αποτελεσμα; οταν μεγαλωσουν τα παιδια αυτα δε θα εχουν καλη σχεση με τους γονεις και αλλα πολλα πιστευω αρνητικα..Οχι με τιποτα δε θελω να κανει κατι γιατι φοβαται! Αλλο σεβομαι, αλλο φοβαμαι! Αν και η μαμα μου λεει οτι ετσι γινεται η διαπαιδαγωγηση..ετσι λεει..αλλα δε νομιζω να το εφαρμοσε σε εμας..αλλιως τα θυμαμαι εγω. Το μεγαλο προβλημα ειναι οτι και να προσπαθησω να τα συζητησω αυτα με τη μαμα μου ΔΕΝ ακουει. Δεν πα να εχεις τα δικια ολου του κοσμου, δεν αλλαζει γνωμη...

Link to comment
Share on other sites

καλα, τα μωρα, τους λες ελα δωσε στη μανουλα ενα φιλακι και αρνειται πεισματικα (στη γιαγια μπορει και να δωσει αυθορμητα) οποτε αν του πω 'δωσε' και δεν δινει τα κανει χειροτερα τα πραγματα

Προσωπικά θεωρώ φριχτό λάθος να ζητάμε από τα παιδιά να εκδηλώνουν την αγάπη τους με τον τρόπο και στο χρόνο που θέλουμε εμείς.

Η άρνησή τους είναι αναπόφευκτη και σίγουρα μας προκαλεί αμηχανία και στεναχώρια:?

 

ναι, το ειπα αλλα εκεινος ειδε οτι με ενοχλει και αρχισε να το επαναλαμβανει..αυτο εκανε τα πραματα χειροτερα. Επρεπε να ακολουθησω το 'θετικο' δρομο, που δεν λες τι δεν πρεπει να λεει αλλα τι πρεπει..δηλ να του ελεγα πχ 'δεν λεμε φυγε στη γιαγια, λεμε ελα γιαγια, ή σε αγαπαω γιαγια'. Και αν δε το σταματουσε να αδιαφορουσα. Αυτη ειναι μια σωστη ταχτικη νομιζω και οταν το κανω πιανει αλλα δε το θυμαμαι παντα..ειναι πιο ευκολο να απαγορευεις με την απαιτηση να ακουσει :?:(

κανείς δεν το θυμάται πάντα και αυτό είναι το δύσκολο στην όλη φάση

 

Θα εκμεταλευτω λιγακι το θεμα (σορρυ camouflage) γαι τι θελω να ρωτησω κατι παραπλησιο.Επειδη και τα παιδακια ανθρωποι ειναι και πιστευω εχουν κι αυτα τις συμπαθειες και τις αντιπαθειες τους...στην περιπτωση που βλεπουμε πως ενα παιδακι δεν θελει καποιο συγγενη...παππου, γιαγια, θεια, θειο και αντιδρα οταν το παιρνει αγκαλια το συγκεκριμενο ατομο εσεις τι θεωρειτε σωστο να γινει?

Πρεπει να πιεσουμε το παιδι σωνει και ντε να δεχτει και να αγαπησει καποιον μονο και μονο γιατι ειναι συγγενης και για να μη στεναχωρηθει ο συγγενης?Αν απλα σεβαστω το δικαιωμα του παιδιου μου να μη θελει καποιους ανθρωπους ειμαι λαθος?

Εδώ κολλάει εξίσου το σχόλιο που έκανα παραπάνω.

Όπως εμείς έχουμε το δικαίωμα να συμπαθούμε ή να αντιπαθούμε κάποιους ανθρώπους το ίδιο έχουν και τα παιδιά και τα μωρά.

Εγώ γενικά προσπαθώ να προστατεύω τα παιδιά μου από τις 'επιθέσεις' των συγγενών.

Θυμαμαι με φρίκη να βρίσκομαι αντιμέτωπη με άγνωστους συγγενείς οι οποίοι θεωρούσαν ότι θα έπρεπε να χαίρομαι πολύ που τους βλέπω και που μου τσιμπάνε τα μάγουλα ή μου ζητάνε να τους φιλήσω (και να πω την αλήθεια ακόμα το παθαίνω με μερικές θειάδες του άντρα μου αλλά οκ μπορώ πλέον να το διαχειριστώ :lol:)

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θυμαμαι με φρίκη να βρίσκομαι αντιμέτωπη με άγνωστους συγγενείς οι οποίοι θεωρούσαν ότι θα έπρεπε να χαίρομαι πολύ που τους βλέπω και που μου τσιμπάνε τα μάγουλα ή μου ζητάνε να τους φιλήσω (και να πω την αλήθεια ακόμα το παθαίνω με μερικές θειάδες του άντρα μου αλλά οκ μπορώ πλέον να το διαχειριστώ :lol:)

αμ τους φιλους/γνωστους ή και ξενους που τους πας που ορμανε και φιλανε τα μωρα! φρικη!

Link to comment
Share on other sites

Θα εκμεταλευτω λιγακι το θεμα (σορρυ camouflage) γαι τι θελω να ρωτησω κατι παραπλησιο.Επειδη και τα παιδακια ανθρωποι ειναι και πιστευω εχουν κι αυτα τις συμπαθειες και τις αντιπαθειες τους...στην περιπτωση που βλεπουμε πως ενα παιδακι δεν θελει καποιο συγγενη...παππου, γιαγια, θεια, θειο και αντιδρα οταν το παιρνει αγκαλια το συγκεκριμενο ατομο εσεις τι θεωρειτε σωστο να γινει?

Πρεπει να πιεσουμε το παιδι σωνει και ντε να δεχτει και να αγαπησει καποιον μονο και μονο γιατι ειναι συγγενης και για να μη στεναχωρηθει ο συγγενης?Αν απλα σεβαστω το δικαιωμα του παιδιου μου να μη θελει καποιους ανθρωπους ειμαι λαθος?

 

Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να πιέζουμε ένα παιδί να πάρει αγκαλιά ή να φιλήσει κάποιον άμα δεν θέλει. Πρέπει να σεβόμαστε τον χώρο τους και τα θέλω τους. Τα παιδιά πρέπει να μπορούν να επιλέξουν αν θέλουν κάποιον να τα πλησιάσει και πόσο, και οχι να τους το επιβάλλουμε. Κάθε παιδί μπορεί να έχει τους λόγους του οταν δεν θέλει κάποιον, και αυτους τους λόγους (ακόμα και αν είναι ασήμαντοι) οφείλουμε να τους σεβόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

αμ τους φιλους/γνωστους ή και ξενους που τους πας που ορμανε και φιλανε τα μωρα! φρικη!

:evil::evil::evil:

 

Και επειδή τυχαία ξαναδιάβασα τον τίτλο του θέματος

"Πως μαθαίνουμε στα παιδιά το σεβασμό?"

μου ήρθε αυθόρμητα η απάντηση

"Τα σεβόμαστε εμείς πρώτοι" :wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

:evil::evil::evil:

 

Και επειδή τυχαία ξαναδιάβασα τον τίτλο του θέματος

"Πως μαθαίνουμε στα παιδιά το σεβασμό?"

μου ήρθε αυθόρμητα η απάντηση

"Τα σεβόμαστε εμείς πρώτοι" :wink:

:!::!:ΑΥΤΟ...ακριβως!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

ο σεβασμός εμπνέεται....δεν επιβάλλεται......

οι παππούδες - γιαγιάδες - μπαμπάδες - μαμάδες..... κάθε μέρα τον καλιεργούν ο καθένας με τις πράξεις και την συμπεριφορά του στο παιδί....

Link to comment
Share on other sites

ο σεβασμός εμπνέεται....δεν επιβάλλεται......

οι παππούδες - γιαγιάδες - μπαμπάδες - μαμάδες..... κάθε μέρα τον καλιεργούν ο καθένας με τις πράξεις και την συμπεριφορά του στο παιδί....

 

αυτο ακριβος ηθελα να γραψω και εγω!!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σωστο και αυτο, τα παιδια μου πολλες φορες δινουν 'εντολες', εσυ θα κανεις αυτο, εσυ αυτο, και το απαιτουν κιολας ;) Εχει καποια πλακα αυτο. Πχ παμε να φυγουμε απο τη γιαγια και επιμενουν να ερθει η γιαγια μαζι μας (βγαζεις ακρη; δε βγαζεις!).

Απο την αλλη, το 'φυγε' ειναι βαρυ, στα δικα μας αφτια, το μωρο δε το ξερει αυτο, γιαυτον ειναι μια ακομα λεξη.

 

Ο σεβασμός όπως και πολλές άλλες έννοιες διδάσκονται καλύτερα στα παιδιά με το παράδειγμα μας...

τώρα, αν κάποιος παρεξηγηθεί που το είπε το μωρό "φύγε" και θεωρεί οτι δεν τον σέβεται ή ακόμα χειρότερα, οτι το "δασκάλεψε" η μανα του να το πει...τότε αυτός έχει το πρόβλημα και όχι το μωρό!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...