Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βρέφος και νερό;;;


Recommended Posts

Θέλω να κανω μια ερωτηση στην Αγλαια σχετικα με τις τροφες που προτεινει η Αμερικανικη Παιδιατρικη Ακαδημιας που μπορουν να αντικαταστησουν τις ετοιμες κρεμες (βανιλια-μπισκοτοκρεμα-φαριν λακτ) που δινουμε στα παιδια και σιγουρα δεν εειναι οτι πιο υγιεινο τρώνε. Νομιζω οτι θα ξερει να μας πει.. Αλλα που να το βαλω για να το δει σιγουρα ?

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

rosi ναι έτσι είναι, τον υπονομεύει -

εάν θέλεις δηλαδή να συνεχίσεις να θηλάζεις για μεγάλο χρονικό διάστημα, και όχι να σου κοπεί απο λίγο καιρό.

Εάν δεν σε πειράζει αυτό, δώσε του άφθονα υγρά, δεν έιναι ότι θα πάθει κάτι.

 

Ναι υπονομεύει τον αποκλειστικό θηλασμό επειδή το μωρό, ζητά λιγότερο το στήθος για να ξεδιψάσει - αφού έχει το νερό κατευθείαν - και έτσι το στήθος παράγει όλο και λιγότερο γάλα αφού υπάρχει και λιγότερη ζήτηση.

 

αυτός είναι ο νόμος που διέπει το θηλασμό - ζήτηση - προσφορά.

δεν είναι χαζούλι το μωράκι σου - είναι θέμα αυτού του νόμου.

 

Άρα αποφασίζεις - θέλεις να κρατήσει αρκετά ο θηλασμός? ας πούμε 15 μήνες? εάν ναι διακινδυνεύεις να μην μπορέσεις να το καταφέρεις, εάν σταθερά δίνεις νερό.

το νερό όντως προσωρινά χορταίνει το μωρό, και πιθανώς ζητάει λιγότερο φαγητό. όταν πεινάσει τελικώς μπορεί το στήθος να έχει πάρει το μύνημα

- Α! τελικά δεν χρειαζόταν όλο αυτό το γάλα που έκανα όλη την ημέρα -

και την επόμενη μέρα να βγάλει λιγότερο και λιγότερο και λιγότερο...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

άνοιξε νέο θέμα με αυτό το τίτλο. είναι πολύ ενδιαφέρον. ....

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

rosi ναι έτσι είναι, τον υπονομεύει -

εάν θέλεις δηλαδή να συνεχίσεις να θηλάζεις για μεγάλο χρονικό διάστημα, και όχι να σου κοπεί απο λίγο καιρό.

Εάν δεν σε πειράζει αυτό, δώσε του άφθονα υγρά, δεν έιναι ότι θα πάθει κάτι.

 

Ναι υπονομεύει τον αποκλειστικό θηλασμό επειδή το μωρό, ζητά λιγότερο το στήθος για να ξεδιψάσει - αφού έχει το νερό κατευθείαν - και έτσι το στήθος παράγει όλο και λιγότερο γάλα αφού υπάρχει και λιγότερη ζήτηση.

 

αυτός είναι ο νόμος που διέπει το θηλασμό - ζήτηση - προσφορά.

δεν είναι χαζούλι το μωράκι σου - είναι θέμα αυτού του νόμου.

 

Άρα αποφασίζεις - θέλεις να κρατήσει αρκετά ο θηλασμός? ας πούμε 15 μήνες? εάν ναι διακινδυνεύεις να μην μπορέσεις να το καταφέρεις, εάν σταθερά δίνεις νερό.

το νερό όντως προσωρινά χορταίνει το μωρό, και πιθανώς ζητάει λιγότερο φαγητό. όταν πεινάσει τελικώς μπορεί το στήθος να έχει πάρει το μύνημα

- Α! τελικά δεν χρειαζόταν όλο αυτό το γάλα που έκανα όλη την ημέρα -

και την επόμενη μέρα να βγάλει λιγότερο και λιγότερο και λιγότερο...

 

Με κάλυψες Μαρία.

Εντωμεταξύ, σήμερα και χθες ήπιε ελάχιστο ... οπότε μάλλον δεν το χρειάζεται! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δυστυχώς ή ευτυχώς δεν μπόρεσα να θηλάσω λόγω ανατομικού προβλήματος (μεγάλος μαστός μικρή θηλή που δεν την έπιανε όχι το παιδί αλλά ούτε το θήλαστρο ηλεκτρικό και μη).Ο παιδίατρος μου είχε πεί ότι εκτός από το γάλα να του δίνω τίλιο,χαμομήλι ή τσάι του βουνού καθώς και νερό βρασμένο (γεννήθηκε Ιουλιο).Ίσως με αυτόν τον τρόπο να γλύτωσα και τους κολικούς,έκανε μόνο ένα βράδυ και την επομένη του αλλάξαμε το γάλα και ηρέμησε.Αλλά μου κάνει εντύπωση να μην πρέπει να πιεί ένα βρέφος νερό.Εσείς μπορείτε να ζήσετε χωρίς νερό παρόλο που καταναλώνετε τροφές που περιέχουν νερό(φρούτα,λαχανικά κ.α);Και εκτός αυτού και στα μαιευτήρια τους δίνουν παράλληλα με το γάλα και ζαχαρόνερο το οποίο πιστεύω ότι είναι χειρότερο από το σκέτο νερό γιατί ξεκινάει το παιδί τον εθισμό στην ζάχαρη.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά μου κάνει εντύπωση να μην πρέπει να πιεί ένα βρέφος νερό

 

κανείς δεν είπε ότι δεν πρέπει :) ,.. εάν θέλεις να θηλάσεις αποκλειστικά μόνο, τότε είναι που θα σου χαλάσει τα σχέδια, με τον ίδιο τρόπο που χαλάει τα σχέδια του θηλασμού το συμπλήρωμα είτε αυτό είναι γάλα είτε ζαχαρόνερο.

 

 

Στα μαιευτήρια ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΙΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ, εάν η μητέρα θέλει να θηλάσει αποκλειστικά, και για μεγάλο διάστημα. Απολύτως τίποτα. ούτε νερό, ούτε κάν, θεός φυλάξει !, ζαχαρόνερο!!!!!

 

Αν η μητέρα δεν την έχουν ενημερώσει επαρκώς, φυσικά και δεν το ξέρει αυτό. είναι μεγάλο θέμα, ψάξε λίγο στην αναζήτηση, δεν θυμάμαι αν είχες διαβάσει τα όσα είχαμε γράψει.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δυστυχώς ή ευτυχώς δεν μπόρεσα να θηλάσω λόγω ανατομικού προβλήματος (μεγάλος μαστός μικρή θηλή που δεν την έπιανε όχι το παιδί αλλά ούτε το θήλαστρο ηλεκτρικό και μη).

 

Νάσια, το μέγεθος του στήθους δεν παίζει κανένα ρόλο στο θηλασμό. Το μέγεθος της θηλής μπορεί να καθυστερήσει την έναρξη του θηλασμού αν η θηλή είναι πολύ μεγάλη και το μωρό πολύ μικρό, η μικρή θηλή δεν επηρεάζει καθόλου. Πολύ φοβάμαι ότι απλά σε παραπληροφόρησαν... :? Κάτι που δυστυχώς είναι πολύ σύνηθες....

 

Το να μην έχεις το μωρό δίπλα σου και να μη θηλάζει συνέχεια και να πρηστεί το στήθος, αυτό πράγματι είναι πρόβλημα αλλά όχι για να μη θηλάσεις.

 

Τα παρακάτω θήλαστρα έχουν 4 μεγέθη χωάνης, 3 μεγαλύτερα από το στάνταρ. Δες κι εδώ: http://www.medela.ch/ISBD/en/breastfeeding/products/personal.php

 

Κάτι μου λέει ότι κανείς δεν σε ενημέρωσε.... :?

 

Lactina, Medela

lactinablueW.jpg

Νοσοκομειακό θήλαστρο, διατίθεται μόνο για ενοικίαση από την εταιρεία

klinikum Καϊκονίδης και τα στοιχεία τους είναι

 

Κεντρικό: Κλείτου 14, Θεσσαλονίκη. Τηλ. & Fax: 2310 844.288, 847.763

Υποκατάστημα: Αερ. Παπαναστασίου 6 (κοντά στο ΛΑΪΚΟ Νοσοκομείο), ώρες 8.00-16.00-Δε-Πα. Τηλ & Fax: 210 74.70.417, 74.85.752

 

 

Yπάρχει απλής και διπλής άντλησης.

 

Kατάλληλο για καθημερινή άντληση όλων των γευμάτων (όταν το μωρό είναι πρόωρο ή νοσηλεύεται) και μακροχρόνια χρήση. Επίσης κατάλληλο για εργαζόμενες μητέρες αν και μεγάλο σε όγκο (περίπου 2.5 κιλά)

 

Symphony, Medela

symphony2.5W.jpgnew

Επίσης νοσοκομειακό θήλαστρο διατίθεται προς ενοικίαση από την παραπάνω εταιρεία

Το symphony είναι θήλαστρο νέας γενιάς, κάνει άντληση 2 φάσεων, στην αρχή γρήγορες θηλαστικές κινήσεις (120 το λεπτό) με μικρή ένταση για να διεγείρει το αντανακλαστικό της καθόδου του γάλακτος και στη συνέχεια δουλεύει με 60-78 θηλαστικές κινήσεις το λεπτό και ανάλογα μεταβαλλόμενη ένταση. Είναι πιο γρήγορο, άνετο και αποτελεσματικό από το lactina.

Link to comment
Share on other sites

Aglaia πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου!Οταν χρειαστηκα θηλαστρο σκεφτομουν να νοικιασω αλλα δεν ηξερα απο που!!!

 

Τελικα αγορασα της medela το mini electric (88ευρω) και ηταν παρα πολυ καλο!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι δεν με ενημέρωσαν σωστά μιας και η μαία μου ήταν αυτή που επέμενε περισσότερο να θηλάσω και με αυτή έκανα όλες τις προσπάθειες να θηλάσω.Εφτασα στο σημείο να έχω την μαία και μία ακόμα νοσοκόμα να προσπαθούν να με βοηθήσουν να θηλάσω αλλά ήταν αδύνατον.Βάλαμε και το θήλαστρο το ηλεκτρικό του μαιευτηρίου αλλάξαμε και χωάνη αλλά και πάλι το μόνο που κατάφερα ήταν να βγάλω με πολύ κόπο και μετά από 1 ώρα με το θήλαστρο στο στήθος μια γραμμούλα γάλα που ίσα που φαινόταν στο μπιμπερό.Τελικά μου είπε και η μαία μου που το τονίζω ότι ήταν υπερ του θηλασμού ότι θα ήμουν όλη την ημέρα με το στήθος έξω για να προσπαθώ να μαζέψω γάλα που θα έφτανε με τα χίλια βάσανα το 1 γεύμα του παιδιού και εκεί πάλι θα χρειαζόταν να του δώσω και συμπλήρωμα.Τότε αποφάσισα ότι αφού ούτως ή άλλως θα του έδινα ξένο γάλα τότε δεν υπήρχε λόγος να το παλεύω άλλο και να παιδεύω και το παιδάκι αλλά και εμένα και να είμαστε και οι δύο εκνευρισμένοι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ούτε εμένα αφήσανε να θηλάσω γιατί τον είχαν στην εντατική ήταν πολύ μικρός και μου είπαν ότι για να είναι σίγουροι ότι θα πάρει όλα τα θρεπτικά συστατικά καλύτερα να του δώσω σκόνη :!::?:

Όσο για το νερό γιατί μου φάνηκε ότι έπινε πολύ πήρα τον παιδίατρο του τηλέφωνο και μου είπε ότι μπορεί να πίνει όσο θέλει και όποτε θέλει αλλά είναι τώρα 10 μηνών...

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα αφήσανε να θηλάσω γιατί τον είχαν στην εντατική ήταν πολύ μικρός και μου είπαν ότι για να είναι σίγουροι ότι θα πάρει όλα τα θρεπτικά συστατικά καλύτερα να του δώσω σκόνη :!::?

 

Τι;;;; !!!! Και εμένα η Σωτηρία πέρασε το πρώτο πενταήμερο της στην εντατική όταν γεννήθηκε αλλά μου έφερναν το θήλαστρο στο δωμάτιο, και κατέβαινα 2 φορές την ημέρα που επιτρέπονταν για να την θηλάσω. Τελικά εγώ δεν τα κατάφερα αλλά ήταν άλλοι οι λόγοι ...

Link to comment
Share on other sites

Συζηταγα με την πεθερα μου για μια γνωστη μας που θηλαζει αποκλειστικα εδω και 10 μηνες και μου ειπε κατα λεξη:

"Κακως θηλαζει κι αυτη τοσο καιρο, πως θα το κοψει? Εσυ να μην του δινεις μονο γαλα να του δινεις και χαμομηλακι η τσαγακι τους κανει καλο για την κοιλιτσα και τους κολικους."

 

Οταν της εξηγησα οτι οταν θηλαζουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ δεν χρειαζονται τιποτα αλλο μου λεει "δεν ξερετε εσεις οι μικρες, θα σου κανει κολικους"

 

Ειναι δυνατον να κανουν κολικους με τον ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ θηλασμο?

Πρεπει να τους δινουμε και τσαγια?

Link to comment
Share on other sites

Nasia αυτή την απόφαση πήρες, και την πήρες γιατί έτσι μπορούσες εκείνη την στιγμή και σε έκανε να νιώσεις καλά.

 

όμως για να μην μπερδεύονται οι υπόλοιπες μητέρες είναι αναγκαίο να διευκρινίσουμε ΞΑΝΑ,

ότι το γάλα που βγαίνει στην αρχή, το πρωτόγαλα, είναι γάλα που είναι ΛΙΓΟ και σίγουρα εάν το δείς σε μπουκάλι θα νομίσεις ότι είναι "τίποτα"....

 

όμως αυτό το τίποτα η μιά γραμμή, έτσι το έχει κάνει η φύση να φτάνει για τις πρώτες μέρες μέχρι να κατέβει το γάλα.

 

Αυτό Αγλαία δεν είναι λίγο παραπληροφόρηση, (και με ξαφνιάζει που λές Nasia που ήταν υπέρ του θηλασμού) να της πούν ότι δεν φτάνει αυτό το γάλα επειδή δεν είναι πολύ στο μπιμπερό?

 

Μπορεί να ήθελε λίγες μέρες για να αρχίσει η σωστή ροή... αυτό δεν όφειλαν να της πούν? :?:

 

εμένα με κάνει λίγο και αναρωτιέμαι ειδικά με τόσα πράγματα που έχουμε διαβάσει και γνωρίζουμε πλέον αρκετοί αρκετές εδώ πέρα, για το ότι το πρωτόγαλα, είναι πολύ λίγο.

 

Nasia βοήθησέ μας να καταλάβουμε έτσι ώστε άλλοι γονείς, να ξέρουν τι θα χρειαστεί να αντιμετωπίσουν...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν λέω ότι πρόσπαθησαμε δεν εννοώ ότι ήταν για μία μέρα αλλά για όσες μέρες ήμουν στο μαιευτήριο και το ίδιο ίσχυε κάθε μέρα.Το πρωτόγαλα τουλάχιστον από όσο γνωρίζω και από όσο είδα και συζήτησα και με τις άλλες κοπέλες στο δωμάτιο οι οποίες θήλαζαν μπορεί να είναι λίγο αλλά όχι τόσο λίγο όσο εμένα και αυτό όχι γιατί δεν είχα γάλα αλλα γιατί δεν μπορούσα να το βγάλω με αποτέλεσμα να ταλαιπωρηθώ κάποιες μέρες με το στήθος μου.

Ξέρω και πιστεύω ότι ο θηλασμός είναι το καλύτερο πράγμα που μπορεί να συμβεί στον άνθρωπο τόσο για το παιδί από τα αντισώματα που παίρνει αλλά και για την μητέρα αλλά όταν δεν γίνεται να θηλάσεις δεν γινεται.Πίστεψε με ότι ήθελα πάρα πολύ να θηλάσω αλλά δεν γινόταν.Και πιστεύω ότι αν είναι να θηλάζω με νεύρα γιατί έχω κουραστεί για να βγάλω το γάλα και αυτο να μην επαρκει ούτε για ένα γεύμα ή να ταλαιπωρώ το μωράκι να πιάσει την θηλή αλλά να μην μπορεί τότε να λείπει.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστούμε για τις λεπτομέρειες Nasia, αλοίμονο, ο καθένας κάνει το κατά δύναμη σύμφωνα και με τις συνθήκες και γεγονότα!!!!

 

Ελπίζω να μην αισθάνεσαι περίεργα που έχουμε ασχοληθεί, εγώ προσωπικά θέλω μόνο να ενημερωθούν σωστά οι γονείς, να μην απογοητευτούν κτλ.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

mimika αυτα ειναι βλακειες (μετα συγχωρησεως :oops: !!).Ολα τα θηλαστικα του κοσμου μεγαλωνουν με θηλασμο,λες να κανουν κολικους γιααυτο το λογο?Αντιθετα πιστευω οτι με το μπιμπερο επειδη το μωρο καταπινει και πολυ αερα ειναι πιο πιθανο να κανει κολικους!Ασε να μας πει και το bizeli ολες τις μεθοδους που δοκιμασε για αντιμετωπιση κολικων!Τιποτα δεν κανουν τα τσαγια!!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μια που αναφέρθηκαν και τα θήλαστρα, ειχα αγοράσει ένα Avent Isis, το οποιο ηταν τελειο! Δεν με πόνεσε ποτέ, το γαλα έβγαινε με πολυ λιγη προσπάθεια, και το επαιρνα μαζι μου στη δουλεια (για "αρμεγμα" στην τουαλετα το μεσημερι..) - ειχε ειδικο ισοθερμικο τσαντακι με παγοκυστες που χωρουσε το θηλαστρο, μπιμπερο με ειδικα "καπακια" και αδιαφανη τσαντουλα για να τα φυλαω στο ψυγειο της δουλειας. Ετσι καταφερα κι εδωσα στο μικρο μου δικο μου γαλα για περισσότερο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1090203&itmid=13387 αυτό ε? φαίνεται πολύ πρακτικό.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο φαινεται!Μ αρεσει που εχει και βαλιτσακι!Εγω τωρα που λειψαμε μια μερα σε ενα γαμο το κουβαλουσα σε μια σακουλα!! :?

 

(Ασχετο:Το γελιο ηταν εξω απο το μαγαζι που ηταν το γλεντι,εγω να καθομαι στο αυτοκινητο να αρμεγομαι και να προσπαθω μη με δουν κι ολας,και οι υπολοιποι φιλοι να μας περιμενουν μεσα :lol::lol: )

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...