Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ-ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ


Recommended Posts

καλημερα σε ολες!

ευχαριστω για τις απαντησεις για το αμυγδαλοβουτυρο,αν δεν σας κανει κοπο,και γνωριζετε,εχω καποιες ερωτησεις ακομα

1.στο σουπερ μαρκετ,αν δεν βρω βιολογικο κατσικισιο,η αμεσως επομενη καλυτερη επιλογη ποια ειναι?το συμβατικο κατσικισιο,η το βιολογικο αγελαδινο?

2.στο φαρμακειο ζητησα κριλλ οιλ κ μου προτεινανε αυτο

http://www.healthaid.co.uk/shopexd.aspx?id=730

στο οποιο λεει

Α two-step molecular distillation process is used to give a purer fish oil virtually free of all known impurities such as dioxins, dioxin like PCBʼs, furans, mercury and lead which are commonly found in fish.

ειναι καλη επιλογη?η να καταφυγω παλι στο iherb?

 

επισης ,επειδη δυσκολευομαστε λιγακι οικονομικα τον τελευταιο καιρο,προσπαθω οσο γινεται την υγιεινη διατροφη ειδικα για τα παιδια να μη την σταματησω,και προσπαθω να βρω λυσεις,πχ αντι για βιολογικο κατσικισιο εβολ(φωτια και λαυρα), να παιρνω το συμβατικο κατσκισιο του ολυμπου(τωρα ειδα εβγαλε και η δελτα νομιζω ενα σε καφε συσκευασια),αλαλ δεν ξερω αν κανω καλα..

και αν εχετε καποιες ιδεες οικονομικες σχετικα με τα βιολογικα,ευπροσδεκτες!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 4,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

προσπαθω να βρω λυσεις,πχ αντι για βιολογικο κατσικισιο εβολ(φωτια και λαυρα), να παιρνω το συμβατικο κατσκισιο του ολυμπου(τωρα ειδα εβγαλε και η δελτα νομιζω ενα σε καφε συσκευασια),αλαλ δεν ξερω αν κανω καλα..

και αν εχετε καποιες ιδεες οικονομικες σχετικα με τα βιολογικα,ευπροσδεκτες!!

 

Ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημα με το κατσικίσιο της Ολυμπος και της Δελτα;

Oτι είναι "υψηλής παστερίωσης" (κρατάει 1 μήνα)

 

Η "υψηλή παστερίωση"

δεν είναι κάποια χημική επεξεργασία μεν

 

απλά έχει βράσει πολλή ώρα

με αποτέλεσμα να έχουν καταστραφεί πολύτιμα συστατικά.

 

Το ΕΒΟΛ το κατσικίσιο είναι σούπερ κατά τη γνώμη μου.

Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να το βρίσκω κάθε μέρα.

 

Τους έχω πάρει τηλέφωνο και τους έχω κάνει παράπονα

αλλά δεν είδα προκοπή.

 

Μέχρι και παραγγελία τους έκανα

και πάλι τίποτα.

 

Αυτό το καιρό τους δίνω κατσικίσιο "Ερίφι" το οποίο

κρατάει 4 ημέρες.

(το βρίσκω στον Πειραιά σε ένα βιολογικάδικο)

 

Το κατσικίσιο είναι ανώτερης ποιότητας

απο το αγελαδινό

αρκεί να μην είναι υψηλής παστερίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είμαστε πάνω στο θέμα γάλα, εγώ αγοράζω ένα πρόβειο από ντόπιο παραγωγό εδώ. Είναι πολύ καλό και δεν είναι ομογενοποιημένο. Είχα δοκιμάσει να παίρνω από γαλατάδικο, αλλά το βράσιμο στο σπίτι με σκοτώνει...Ο ίδιος παραγωγός εδώ έχει και κατσικίσιο, αλλά τα δικά μου δεν το θέλουν καθόλου, τους μυρίζει! Οπότε σκέφτομαι σωστά ότι από το αγελαδινό είναι προτιμότερο το πρόβειο;

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα έλεγα το αγελάδινο..το προβειο είναι πιο γλυκο αλλα πολύ παχύ.το αγελάδινο φέρνει πολύ στο μητρικό.ίσως να είναι κ προσωπική προτίμηση βέβαια,ποτέ δ μ άρεσε το προβειο!

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι το κατσικίσιο γάλα είναι καλύτερο από το αγελαδινό, γενικά το κατσίκι είναι πιό καθαρό ζώο από την αγελάδα. Δεν έχει τον ίδιο τρόπο ζωής με την αγελάδα ούτε τις ίδιες συνήθειες.

Και εμένα μου μυρίζει το κατσικίσιο γάλα αλλά στην δυσανεξία μου στην λακτόζη, μου πέφτει ελαφρύτερο από το αγελαδινό.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δείτε εδώ

τι κάνουν στις καημένες τις αγελαδίτσες.

 

 

 

• Το Γάλα

Οι αγελάδες ζουν κανονικά 30-40 χρόνια. Παράγουν 4-5 λίτρα γάλα την ημέρα. Οι αγελάδες στις βιομηχανίες γάλακτος ζουν 4 χρόνια. Παράγουν 40-50 λίτρα γάλα την ημέρα. Για να παράγουν τέτοιες ποσότητες γάλακτος λαμβάνουν μεγάλες ποσότητες ορμονών. Οι μαστοί τους πολλαπλασιάζονται σε μέγεθος. Προκαλείται στάση και αναπτύσσονται μικρόβια.

O FDA επιτρέπει μέχρι 1,5 εκ. πυοσφαίρια ανά ml. Τους χορηγούνται μεγάλες ποσότητες αντιβιοτικών για την καταπολέμηση αυτών των λοιμώξεων. Το αγελαδινό γάλα είναι ιδιαίτερα τοξικό λόγω ορμονών και αντιβιοτικών που περιέχει. Κάντε χρήση βιολογικών γαλακτοκομικών προϊόντων. Να προτιμάτε κατσικίσιο τυρί και τα παράγωγα του

cow1-236x238.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν πρέπει να διαλέξω ανάμεσα στα δύο, τότε ψηφίζω κατσικίσιο. Γάλα ξένο δεν έχω δώσει ακόμη, μιας και θηλάζω , ωστόσο, δίνω πρόβειο γιαούρτι το οποίο το τρώει μια χαρά. Μακάρι να είχαμε όλοι την τύχη να έχουμε απο δικό μας παραγωγό για σιγουριά.

Γιατί, προβλέπω ,όσο θα αυξάνεται η ζήτηση για κατσικίσιο η πρόβειο, να έχουμε και τις νοθείες (που ήδη γίνονται, ας μην το παραβλέπουμε αυτό), αλλά και τα επακόλουθα των συνθηκών εκτροφής , παραγωγής γάλακτος και χορήγησης ορμονών και αντιβιοτικών όπως και στις αγελάδες.

 

Ας μην ξεχνάμε επίσης, πως υπάρχουν πολλές άλλες τροφές πλούσιες σε ασβέστιο, όπως τα αμύγδαλα, το σουσάμι, πολλά λαχανικά, μια απλή αναζήτηση μας βγάζει ένα σωρό λίστες.

Εγώ πάντως θα δοκιμάσω να δώσω αμυγδαλόγαλο στην μικρή μου όταν έρθει η ώρα, αν το δεχθεί έχει καλώς, αλλιώς από εναλλακτικές έχουμε αρκετές.

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες!:D

Με ενδιαφερει αν ξερετε κανεναν αλλο τροπο για να φτιαξω ζελε περα απο τα κλασσικα φυλλα ζελατινης..

λιγοτερο επιβεβαρυμενο ας πουμε...πιο φυσικο,πως να το θεσω!:rolleyes:

μια φιλη μου ανεφερε το αγαρ-αγαρ...

εχετε αποψη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα

τον μονο αρτοπαρασκευαστή που βρήκα κάπως πιο διαφορετικό

 

είναι αυτόν που λέει οτι είναι ανοξείδωτος

αλλά θα εννοεί το εξωτερικό μέρος

και όχι το εσωτερικό που μας ενδιαφέρει εμάς! :?

 

Δεν γίνεται να βάλεις μέσα λαδόκολλα;

Υπάρχει αυτή ας πούμε χωρίς χρώμα

 

 

 

ΥΓ: Για φυσικό ζελέ δεν γνωρίζω

Link to comment
Share on other sites

Με μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα

τον μονο αρτοπαρασκευαστή που βρήκα κάπως πιο διαφορετικό

 

είναι αυτόν που λέει οτι είναι ανοξείδωτος

αλλά θα εννοεί το εξωτερικό μέρος

και όχι το εσωτερικό που μας ενδιαφέρει εμάς! :?

 

Δεν γίνεται να βάλεις μέσα λαδόκολλα;

Υπάρχει αυτή ας πούμε χωρίς χρώμα

Κι εγώ δεν βρήκα κάτι ψάχνοντας, γι αυτό ρώτησα εδώ. Νομίζω όντως ότι δεν εννοεί το εσωτερικό μέρος της φόρμας, αλλιως θα το διευκρίνιζε. Λαδόκολλα δεν νομίζω να μπορώ να βάλω γιατί λογικά θα τσαλακωθεί με την κίνηση των ζυμωτηρων. Βέβαια δεν είμαι και σιγουρη, είμαι καινούρια στο θέμα αρτοπαρασκευαστής.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα με ενδιαφέρει ο αρτοπαρασκευαστής, και με την θερμοκρασία που αναπτύσσεται εσωτερικά με το ψήσιμο σίγουρα δεν είναι και ότι καλύτερο το teflon.

----------------------

Link to comment
Share on other sites

και εμενα με προβληματισαν αυτα που διαβασα για το αγεάδινό γαλα και σας τα παραθέτω...θεωρω ότι ΄τη "σπουδαιότητα" του αγελαδινού γαλακτος την προωθο΄πυν οι μεγαλες γαλακτοβιομηχανίες.Εψαξα να βρω κατσικίσιο γαλα αλλά μου είπαν ότι ολα είναι υψηλής παστεριωσης και δεν το πήρα.Δοκιμασα βουβαλινό γαλα, αλλά δεν πίνεται με τίποτε!!Εγω δινω στην κορη μου Αγελαδινό γαλα απο το Λιβαδερό Κοζανης.Είναι βιολογικό, μοσχομυριζει και το βρισκω σε βιολογικα καταστηματα.Είναι εξαιρετικό και το μονο που θα ξινισει ύστερα από την ημερομηνια λήξης του.Αν τα βιολογικα καταστηματα από τα οποιθα ψωνιζετε δεν το εχουν, ζητηστε τους να σας το φερνουν.Ετσι εκανα και εγω και πλεον τρο φερνουν.

 

http://el.scribd.com/doc/25341647/%CE%97-%CE%9F%CE%A3%CE%A4%CE%95%CE%9F%CE%A0%CE%9F%CE%A1%CE%A9%CE%A3%CE%97-%CE%A4%CE%9F-%CE%93%CE%91%CE%9B%CE%91-%CE%9A%CE%91%CE%99-%CE%95%CE%9D%CE%91%CE%A3-%CE%A3%CE%A5%CE%93%CE%A7%CE%A1%CE%9F%CE%9D%CE%9F%CE%A3-%CE%9C%CE%A5%CE%98%CE%9F%CE%A3

 

http://yourdailynutritionist.blogspot.gr/2012/03/blog-post_05.html

 

Δείτε εδώ

τι κάνουν στις καημένες τις αγελαδίτσες.

 

 

 

• Το Γάλα

Οι αγελάδες ζουν κανονικά 30-40 χρόνια. Παράγουν 4-5 λίτρα γάλα την ημέρα. Οι αγελάδες στις βιομηχανίες γάλακτος ζουν 4 χρόνια. Παράγουν 40-50 λίτρα γάλα την ημέρα. Για να παράγουν τέτοιες ποσότητες γάλακτος λαμβάνουν μεγάλες ποσότητες ορμονών. Οι μαστοί τους πολλαπλασιάζονται σε μέγεθος. Προκαλείται στάση και αναπτύσσονται μικρόβια.

O FDA επιτρέπει μέχρι 1,5 εκ. πυοσφαίρια ανά ml. Τους χορηγούνται μεγάλες ποσότητες αντιβιοτικών για την καταπολέμηση αυτών των λοιμώξεων. Το αγελαδινό γάλα είναι ιδιαίτερα τοξικό λόγω ορμονών και αντιβιοτικών που περιέχει. Κάντε χρήση βιολογικών γαλακτοκομικών προϊόντων. Να προτιμάτε κατσικίσιο τυρί και τα παράγωγα του

cow1-236x238.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω πάρει την βιολογικη ζελατινη (από καταστημα της Θεσσαλονικης με βιολογικα)της SOBO NATURKOST- BIO Blatt-Gelatine.

 

Καλημέρα!:) Υπάρχει βιολογική ζελατίνη αλλά δε γνωρίζω συστατικά.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αγορασα αυτα τα βιβλια για να φτιαχνω και εγω σαπούνια!μπρος το δρόμο που χαραξες!!!!Ελπίζω να τα καταφερω...εχει μελέτη το θεμα!!

http://www.amazon.co.uk/Making-Natural-Liquid-Soaps-Failor/dp/1580172431/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1360921663&sr=8-1

 

http://www.amazon.co.uk/Handmade-Soap-Book/dp/1859740065/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1360921740&sr=1-1

 

Πολύ-πολύ καλό!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Το ειδα στην τηλεόραση και το έψαξα...μπορουμε να καλλιεργούμε μανιταρια πλευρωτους στο σπίτι μας!Ριξτε το μια ματια αν σας αρεσουν!!!

 

http://agrotikistegi.gr/products-mainmenu-64?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1478&category_id=486

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες περιμένουμε και το νέο μέλος και επειδή έρχεται δύσκολη περίοδος με ταυτόχρονους θηλασμούς κλπ ήθελα να σε ρωτήσω αν έχετε να μου προτείνετε κανένα συμπληρωμα για περίοδο λοχείας - θηλασμού.

 

Ένα άλλο θέμα είναι η αντισύλληψη. Ξέρετε μήπως αν υπάρχει κάποιο βιολογικό / φυσικό / φυτικό αντισυλληπτικό? ή διαφορετικά ποια θα μπορούσαμε να πουμε οτι είναι η πιο φυσική μέθοδος?

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό Dari!:D

 

Για τα συμπληρώματα δεν είμαι και η πλέον ειδική, αλλά το σύμπλεγμα των ωμέγα, ξέρω πως είναι πολύ ωφέλιμο και για την λοχεία και για τον θηλασμό.

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ για χαρτικά οικιακής χρήσεως, ποια προτιμάτε και απο που τα αγοράζετε;

Όπως χαρτί κουζίνας, χαρτοπετσέτες και χαρτί υγείας;

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημα με το κατσικίσιο της Ολυμπος και της Δελτα;

Oτι είναι "υψηλής παστερίωσης" (κρατάει 1 μήνα)

 

Η "υψηλή παστερίωση"

δεν είναι κάποια χημική επεξεργασία μεν

 

απλά έχει βράσει πολλή ώρα

με αποτέλεσμα να έχουν καταστραφεί πολύτιμα συστατικά.

 

Το ΕΒΟΛ το κατσικίσιο είναι σούπερ κατά τη γνώμη μου.

Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να το βρίσκω κάθε μέρα.

 

Τους έχω πάρει τηλέφωνο και τους έχω κάνει παράπονα

αλλά δεν είδα προκοπή.

 

Μέχρι και παραγγελία τους έκανα

και πάλι τίποτα.

 

Αυτό το καιρό τους δίνω κατσικίσιο "Ερίφι" το οποίο

κρατάει 4 ημέρες.

(το βρίσκω στον Πειραιά σε ένα βιολογικάδικο)

 

Το κατσικίσιο είναι ανώτερης ποιότητας

απο το αγελαδινό

αρκεί να μην είναι υψηλής παστερίωσης.

 

Εμεις που χουμε εντριφησει στο κατσικισιο γαλα η μικρη μου μονο αυτο πινει εφαμιλλο με το Εριφι ειναι και το Σταμου και το φερνει ο Σκλαβενιτης ειναι φρεσκο κραταει κ αυτο 5 μερες και τωρα που εχουν ξεκινησει παλι την παραγωγη οι κατσικουλες το φερνει 3 φορες τη βδομαδα περιπου

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

αγορασα αυτα τα βιβλια για να φτιαχνω και εγω σαπούνια!μπρος το δρόμο που χαραξες!!!!Ελπίζω να τα καταφερω...εχει μελέτη το θεμα!!

http://www.amazon.co.uk/Making-Natural-Liquid-Soaps-Failor/dp/1580172431/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1360921663&sr=8-1

 

http://www.amazon.co.uk/Handmade-Soap-Book/dp/1859740065/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1360921740&sr=1-1

 

 

Mπράβο! Καλή μελέτη και καλή αρχή!! ;)

 

Ένα άλλο θέμα είναι η αντισύλληψη. Ξέρετε μήπως αν υπάρχει κάποιο βιολογικό / φυσικό / φυτικό αντισυλληπτικό? ή διαφορετικά ποια θα μπορούσαμε να πουμε οτι είναι η πιο φυσική μέθοδος?

 

 

Έχω αναρωτηθεί κι εγώ για το θέμα αντισύλληψης

αλλά ντρεπόμουν :oops: να θέσω ερώτηση στο φόρουμ....

 

Εψαξα στο i-herb για την πιο "αγνή" μέθοδο αντισύλληψης

και κατέληξα στα αντρικά προφυλακτικά.

 

Απο ότι διαπίστωσα όμως τελικά είναι τα ίδια με τα δικά μας

που βρίσκουμε στο σούπερ μάρκετ

τα οποία είναι απο καουτσούκ.

 

Δεν έχω βρει άλλη πιο αγνή και σίγουρη

μέθοδο αντισύλληψης.

 

Χάπια δεν θα έπαιρνα ποτέ.

 

Αποκλείεται να υπάρχουν φυτικά/φυσικά χάπια αντισύλληψης

που να έχουν και σίγουρα αποτελέσματα.

 

Τα χάπια αντισύλληψης περιέχουν ορμόνες

που καλό θα ήταν να αποφεύγουμε.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

βρηκα αυτο το site που εχει αυτα τα φοβερα μασητικα http://babyselections.com/babyselections/product.php?id_product=29

και μουσελινες aden and anais

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημα με το κατσικίσιο της Ολυμπος και της Δελτα;

Oτι είναι "υψηλής παστερίωσης" (κρατάει 1 μήνα)

Η "υψηλή παστερίωση"

δεν είναι κάποια χημική επεξεργασία μεν

 

απλά έχει βράσει πολλή ώρα

με αποτέλεσμα να έχουν καταστραφεί πολύτιμα συστατικά.

 

 

κρατούσε 1 μήνα, πλέον είναι 3μηνης διάρκειας....:(

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

βρηκα αυτο το site που εχει αυτα τα φοβερα μασητικα http://babyselections.com/babyselections/product.php?id_product=29

και μουσελινες aden and anais

 

 

Από το babyselections αγόρασα κι εγώ πέρυσι τις aden anais για τις οποίες έχω να πω ότι είναι με διαφορά το καλύτερο προϊόν για σκέπασμα του μωρού το καλοκαίρι! Τις λατρεύει ο μικρός αλλά κι εγώ αφού είναι ότι πιο μαλακό έχω αγγίξει ποτέ.

Για την ακρίβεια πήραμε αυτές σε καταπληκτικό σχέδιο με αστεράκια:

http://babyselections.com/babyselections/product.php?id_product=33

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...