Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ-ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 4,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ήρθαν 2 παραγγελίες μου απο iherb και σύγκρινα πάλι τιμές και τσαντίστηκα !!

μου φαίνεται όλα απο εκεί θα τα παίρνω

ε μα πια !

 

ρύζι ψωνίζετε από εκεί ?

 

επίσης να ρωτήσω αν ξέρει κάποια κοπελιά, θέλω να αρχίσω το πράσινο τσάι που είναι καλό για αποτοξίνωση αλλά φοβάμαι μην με "τσιτώσει" γιατί έχω θέμα με τον ύπνο μου.

Έχετε να προτείνετε κάτι να ταιριάζει και στις 2 αυτές περιπτώσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Vera ευχαριστώ για το λινκ με τις χρήσεις. Εψαχνα το τι ακριβως είναι τα +16 και +20 γιατί δεν έχω καταλάβει, αλλά μάλλον θα το πάω βάσει τιμής (ακριβότερο=ποιοτικότερο :confused:).

 

Μπαμπουρακι είσαι μέσα στην καρδιά μου. Σε διαβάζω, κάνω εικόνα όσα γραφείς και παντα χαμογελω :)

Ο πλούτος που ζητάει η φύση μας είναι ορισμένος και εύκολα αποκτιέται. Ο πλούτος, αντίθετα, που ζητάει η ματαιοδοξία μας εκτείνεται στο άπειρο - Επίκουρος

p7hgp3.png3NPP.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας τι ωραία μέρα η σημερινή:D! Παρόλο που εδώ στην Θεσσαλονίκη έβρεχε και βρέχει με το τουλούμι .Βλέπετε σήμερα κάναμε ονοματοδοσία, πήρε και επίσημα όνομα η μικρή μου. Εν τω μεταξύ επειδή έπεσε και λίγη βροχή στο κεφαλάκι της μικρής ο άντρας μου είπε πως βαφτίστηκε και ευλογήθηκε από τον ουρανό( κατά την ταπεινή μου γνώμη και πιο ουσιώδες).

 

Peekaboo, για την συνταγή κρέμας χεριών, λειτούργησα όπως και στην μαγειρική "με το μάτι", αλλά θα σου δώσω αναλογίες γιατί τις θυμάμαι, το αμυγδαλέλαιο δεν το γνωρίζω και πολύ καλά, κάποια στιγμή το είχα χρησιμοποιήσει ως ντεμακιγιάζ ματιών, το μόνο που ξέρω είναι πως έχει ενυδατικές ιδιότητες, ενώ το βαλσαμόλαδο, το οποίο το θεωρώ κλάσεις ανώτερο έχει και άριστα επουλωτικές ιδιότητες, συν των υπολοίπων (φυσικό αντικαταθλιπτικό σαν τσαι), στα Αγγλικά αναφέρεται ως St John's wort http://en.wikipedia.org/wiki/St_John%27s_wort

πιθανόν να μπορείς να το βρεις έτσι, αν θέλεις να σου στείλω και το πως μπορείς να φτιάξεις βαλσαμόλαδο, είναι πολύ απλό, αλλά χρειάζεται ήλιο, αν και υπάρχει και η μέθοδος του... τηγανιού για όσους βιάζονται.

 

Συνταγή για κρέμα χεριών ( και οχι μόνο )με λανολίνη:

 

 

Ένα σωληνάριο των 40 ml λανολίνη, επειδή μπορεί να είναι αρκετά σκληρή την βάζουμε σε ζεστό νερό για να βγαίνει εύκολα.

 

Δύο κουταλιές της σούπας κοφτές coconut oil

 

Δύο κουταλιές της σούπας βαλσαμόλαδο

 

Ένα κουταλάκι του γλυκού έλαιο καλέντουλας.

 

Σε ένα μικρό κατσαρολάκι η μπρίκι, και με την μέθοδο του μπαιν-μαρί ακόμη καλύτερα, λιώνουμε την λανολίνη και το coconut oil (δεν ζεσταίνουμε πολύ), αποσύρουμε απο την φωτιά και ρίχνουμε μέσα το βαλσαμόλαδο και το έλαιο καλέντουλας ανακατεύοντας, εγώ ανακάτευα με ένα ξύλινο chop stick, μετά σε καθαρά βαζάκια βάζουμε το μίγμα τα οποία τα αφήνουμε ανοικτά χωρίς καπάκι να κρυώσουν και να πήξουν μέχρι την επόμενη ημέρα.

 

Έχω σκοπό να πειραματιστώ και με άλλα υλικά, όπως με το manuka honey (στο οποίο τώρα που κάνετε λόγο κατέληξα τυχαία, οπότε δεν γνωρίζω και εγώ περισσότερα)

για να φτιάξω κρέμα για την αλλαγή της πάνας, αλλά και για μικρές αμυχές κλπ.

 

Νομίζω πως οι συνδυασμοί των υλικών είναι άπειροι, όρεξη να έχει κανείς!

----------------------

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πολύ καλη μου και για τη συνταγή και για το οτι προσφερθηκες να στειλεις βαλσαμελαιο. Θα ψαξω μήπως βρω εδώ αλλιως θα ρωτησω μια φιλη που μένει Κέρκυρα αν μπορεί να μου στείλει :)

 

Να χαιρεστε τη νεοφώτιστη!

Ο πλούτος που ζητάει η φύση μας είναι ορισμένος και εύκολα αποκτιέται. Ο πλούτος, αντίθετα, που ζητάει η ματαιοδοξία μας εκτείνεται στο άπειρο - Επίκουρος

p7hgp3.png3NPP.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ καλη μου και για τη συνταγή και για το οτι προσφερθηκες να στειλεις βαλσαμελαιο. Θα ψαξω μήπως βρω εδώ αλλιως θα ρωτησω μια φιλη που μένει Κέρκυρα αν μπορεί να μου στείλει :)

 

Να χαιρεστε τη νεοφώτιστη!

 

Ευχαριστούμε πολύ απο καρδιάς, και εσείς να χαίρεστε τα αγγελουδάκια σας!!!

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Αυτα που αναφερατε τον τελευταιο καιρο περι ψαριων με εχουν λιηο ανησυχησει. Εχετε να με παραπεμψετε σε κανα λινκ να δοαβασω κ εγω. Και η πιο καιρια ερωτηση εσεις τι τρωτε απο ψαρια??

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Αυτα που αναφερατε τον τελευταιο καιρο περι ψαριων με εχουν λιηο ανησυχησει. Εχετε να με παραπεμψετε σε κανα λινκ να δοαβασω κ εγω. Και η πιο καιρια ερωτηση εσεις τι τρωτε απο ψαρια??

 

http://www.vita.gr/html/ent/139/ent.2139.asp

 

νομίζω πως λέει και μερικές χαζομάρες το άρθρο... δεν είμαι και σίγουρη.. χμ...

εμείς τα αποφεύγουμε για να πω την αλήθεια!

 

Μομμου να σας ζήσει η πιτσιρίκα !

Να είναι πάντα χαρούμενη και γερή !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ Μπαμπουράκι μου, και εσύ να χαίρεσαι τον θησαρούλη σου!!!

 

Και εμείς ψάρια δεν πολυτρώμε για τους γνωστούς λόγους, αλλά το καλύτερο είναι να τρώμε το καθαρό φιλέτο, απαλλαγμένο απο εντόσθια πέτσα κλπ, αν και οι σαρδέλες για παράδειγμα είναι εξαιρετική πηγή ασβεστίου το οποίο βρίσκεται κυρίως στα κόκκαλα (τώρα πως τα τρώνε κάποιοι άγνωστο)

Επίσης μας αρέσουν πολύ οι γαρίδες και οι καραβίδες, αν και δεν τα φτιάχνουμε πολύ συχνά, εγώ τρελαίνομαι για σολομό, είτε φρέσκο είτε καπνιστό, αλλά μια ο υδράργυρος και μια τα νιτρώδη που περιέχονται στον καπνιστό δεν είναι για συχνή κατανάλωση, δυστυχώς...:-(

 

Μπαμπουράκι ρύζι δεν έχω πάρει απο το iHerb (οχι πως δεν θα συμβεί και αυτό έτσι όπως πάω χαχα) προς το παρόν αγοράζω κάποια βιολογικά απο το super.

 

Τελικά για πιπέρι σε κόκκους και καφέ espresso δεν μου είπατε...

 

Πιπέρι βρήκα αυτό: http://www.iherb.com/Frontier-Natural-Products-Organic-Tellicherry-Black-Peppercorns-1-76-oz-50-g/35788

 

Tellicherry ο τύπος του αν μας αρέσει θα παραγγείλω και την μεγάλη συσκευσία.

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Μπαμπουράκι τα Alter Eco στο iherb έχουνε καταπληκτικά ρυζάκια:

http://www.iherb.com/Search?kw=rice&cid=4038&x=13&y=12#cid=4038

 

Αν δεν θες κόκκινα/μαύρα κτλ πάρε το απλό λευκό Jasmine και θα με θυμηθείς...

Μου τρέχουνε τα σάλια μόνο που το σκέφτομαι...

 

Επίσης και πολύ ωραία κινόα διαφόρων χρωμάτων.

 

Κι εγώ peppercorns από το iherb παίρνω, τη μεγάλη συσκευασία:

http://www.iherb.com/Frontier-Natural-Products-Organic-Whole-Black-Peppercorns-16-oz-453-g/30913

 

Το Manuka όσο πιο ψηλό δείκτη είναι τόσο θεραπευτικό είναι.

Αυτό παίρνω εγώ (πήρα κι ένα άλλο με πιο ψηλό δείκτη αλλά ήτανε σε πλαστική συσκευασία γι' αυτό προσοχή!):

http://www.iherb.com/The-Synergy-Company-Healing-Honey-Active-15-Manuka-Honey-12-oz-340-g/45648

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι σαλιάρα έχετε στα παιδάκια σας για το ξεκίνημα των στερεών;

Από μια γρήγορη ματιά βρήκα αυτες:

http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/shop/Koeka/Sleeved_Bib

http://www.ecobaby.gr/product_info.php?products_id=891

http://www.ecobaby.gr/product_info.php?products_id=385

 

Όπως καταλάβατε θέλω να έχει και μανικάκια μπας και κάνουμε και λίγο baby led weaning ;) χωρίς να χρειαστεί να γίνει ολόκληρη χάλια.

kGUSp3.png aMgOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το πιπέρι!:)

 

Σχετικά με την Quinoa, επέλεξα να δίνω στην μικρή μου αποφεύγοντας το ρύζι λόγω αμυλάσης και κάποιες άλλες τροφές λόγω γλουτένης, βέβαια λειτουργώ καθαρά προληπτικά. Το θέμα είναι πως, δεν φαίνεται να μπορεί να την χωνέψει το στομαχάκι της, ενώ θεωρείται και παιδική τροφή, και την δίνουν και σχετικά νωρίς στα μωρά, να σημειώσω πως δεν έχει με καμία άλλη τροφή θέμα παρά μόνο με αυτή..

Δοκίμασα να την ξεπλύνω πολύ καλά, να την μουλιάσω όλο το βράδυ και να την βράσω για μισή ώρα τουλάχιστον, αλλά και πάλι βγαίνει στην πάνα της( συγγνώμη ε; ) σε ακέραια μορφή, η λύση βέβαια είναι να την αλέθω, γιατί δεν θέλω πραγματικά να την αφαιρέσω απο το διατροφολόγιο της, αλλά μήπως κάνω άσχημα;

----------------------

Link to comment
Share on other sites

alexdan ψηφίζω με μανίκια, εμένα που είναι πολύ ζωηρή και στριφογυρνάει συνέχεια στο καρεκλάκι της τα κάνει όλα χάλια, κρίμα που δεν μπορώ να βάλω σαλιάρα και στο πάτωμα!

 

Εχω κάποια βαμβακερά που μας εκαναν δώρο, άγνωστη μάρκα όμως, αλλά πήρα και δύο απο το Ικεα, πολυεστέρας όμως 100%, αλλά φοβερά πρακτικά, πλύνε βάλε, στεγνώνουν σε χρόνο ρεκορ, και επειδή δεν τα φοράει για πολυ ώρα και κατάσαρκα δεν αγχώνομαι για την ποιότητα.

----------------------

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Vera ευχαριστώ για το λινκ με τις χρήσεις. Εψαχνα το τι ακριβως είναι τα +16 και +20 γιατί δεν έχω καταλάβει, αλλά μάλλον θα το πάω βάσει τιμής (ακριβότερο=ποιοτικότερο :confused:).

 

Μπαμπουρακι είσαι μέσα στην καρδιά μου. Σε διαβάζω, κάνω εικόνα όσα γραφείς και παντα χαμογελω :)

 

:-)

 

Μπαμπουράκι τα Alter Eco στο iherb έχουνε καταπληκτικά ρυζάκια:

http://www.iherb.com/Search?kw=rice&cid=4038&x=13&y=12#cid=4038

 

Αν δεν θες κόκκινα/μαύρα κτλ πάρε το απλό λευκό Jasmine και θα με θυμηθείς...

Μου τρέχουνε τα σάλια μόνο που το σκέφτομαι...

 

Επίσης και πολύ ωραία κινόα διαφόρων χρωμάτων.

 

Κι εγώ peppercorns από το iherb παίρνω, τη μεγάλη συσκευασία:

http://www.iherb.com/Frontier-Natural-Products-Organic-Whole-Black-Peppercorns-16-oz-453-g/30913

 

Το Manuka όσο πιο ψηλό δείκτη είναι τόσο θεραπευτικό είναι.

Αυτό παίρνω εγώ (πήρα κι ένα άλλο με πιο ψηλό δείκτη αλλά ήτανε σε πλαστική συσκευασία γι' αυτό προσοχή!):

http://www.iherb.com/The-Synergy-Company-Healing-Honey-Active-15-Manuka-Honey-12-oz-340-g/45648

 

ευχαριστούμε πολύ rosie είσαι ανεξάντλητη πηγή πληροφοριών !!!!!

(αν το έκανες επάγγελμα θα ήμουν η πρώτη και καλύτερη πελάτισσά σου να το ξέρεις !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :-) )

Link to comment
Share on other sites

alexdan ψηφίζω με μανίκια' date=' εμένα που είναι πολύ ζωηρή και στριφογυρνάει συνέχεια στο καρεκλάκι της τα κάνει όλα χάλια, κρίμα που δεν μπορώ να βάλω σαλιάρα και στο πάτωμα!

 

Εχω κάποια βαμβακερά που μας εκαναν δώρο, άγνωστη μάρκα όμως, αλλά πήρα και δύο απο το Ικεα, πολυεστέρας όμως 100%, αλλά φοβερά πρακτικά, πλύνε βάλε, στεγνώνουν σε χρόνο ρεκορ, και επειδή δεν τα φοράει για πολυ ώρα και κατάσαρκα δεν αγχώνομαι για την ποιότητα.[/quote']

 

και εγώ αυτό ακριβώς έκανα όταν ήταν η ηλικία του !

Link to comment
Share on other sites

alexdan ψηφίζω με μανίκια' date=' εμένα που είναι πολύ ζωηρή και στριφογυρνάει συνέχεια στο καρεκλάκι της τα κάνει όλα χάλια, κρίμα που δεν μπορώ να βάλω σαλιάρα και στο πάτωμα!

 

Εχω κάποια βαμβακερά που μας εκαναν δώρο, άγνωστη μάρκα όμως, αλλά πήρα και δύο απο το Ικεα, πολυεστέρας όμως 100%, αλλά φοβερά πρακτικά, πλύνε βάλε, στεγνώνουν σε χρόνο ρεκορ, και επειδή δεν τα φοράει για πολυ ώρα και κατάσαρκα δεν αγχώνομαι για την ποιότητα.[/quote']

 

και εγώ αυτό ακριβώς έκανα όταν ήταν η ηλικία του !

 

Ευχαριστώ κορίτσια. Τα είχα υπόψη μου αυτά του Ικέα αλλά λόγω υλικού είπα να τα αποφύγω. Έχεις δίκιο όμως mommu ότι δεν ακουμπάει και πάνω στο δερματάκι του παιδιου.

Από την άλλη αυτά τα πετσετέ που είδα στο littleaccorns... φαντάζομαι θα είναι μεγάλη φασαρία, αφού μάλλον θα πρέπει να πλένω κάθε φορά την ποδίτσα και μέχρι να στεγνωσει τι κανω;

kGUSp3.png aMgOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάμε για ρύζια:

 

Βρε κορίτσια εγώ δεν μπορώ να βρω άλλο ρύζι

που να μας αρέσει και να μένει σπυρωτό

πέρα απο το parboiled τα αμερικάνικα (τύπου uncle-ben)

 

Εχω δοκιμάσει ένα σωρό

και όλα μου λασπώνουν και γίνονται σαν λαπάς. :(

 

Εχετε βρει εσείς κανένα που να μένει λίγο σπυρωτό??? :confused:

 

Φαντάζομαι οτι τα τύπου μπαρμπα-μπεν

δεν είναι και ό,τι καλύτερο γιατί είναι πολύ επεξεργασμένα :?

(κάνω λάθος; -δεν το εχω ψάξει το θέμα)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να την ξεπλύνω πολύ καλά' date=' να την μουλιάσω όλο το βράδυ και να την βράσω για μισή ώρα τουλάχιστον, αλλά και πάλι βγαίνει στην πάνα της( συγγνώμη ε; ) σε ακέραια μορφή, η λύση βέβαια είναι να την αλέθω, γιατί δεν θέλω πραγματικά να την αφαιρέσω απο το διατροφολόγιο της, αλλά μήπως κάνω άσχημα;[/quote']

Την μουλίαζεις με κάτι όξινο πχ λεμόνι?

 

Αν βλέπεις ότι δεν μπορεί να την πέψει, καλύτερα να την αφαιρέσεις προσωρινά.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχετε βρει εσείς κανένα που να μένει λίγο σπυρωτό??? :confused:

Το μαύρο?

 

Εχω παρατηρήσει ότι αν ο ρύζι βράσει στο σωστό χρόνο και μετά βάλεις και μία πετσέτα από πάνω τότε βγαίνει σπυρωτό. Αλλά λίγο να ξεχαστείς και γίνεται λάσπη

 

Μία φίλη ειχε κρατήσει χρόνους για το ρύζι. Αν θες να την ρωτήσω και να σου πω.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το μαύρο?

 

Εχω παρατηρήσει ότι αν ο ρύζι βράσει στο σωστό χρόνο και μετά βάλεις και μία πετσέτα από πάνω τότε βγαίνει σπυρωτό. Αλλά λίγο να ξεχαστείς και γίνεται λάσπη

 

Μία φίλη ειχε κρατήσει χρόνους για το ρύζι. Αν θες να την ρωτήσω και να σου πω.

 

Aν μπορείς ρώτησέ την σε παρακαλώ.

 

Εχω την μεγάλη που τρώει μόνο ρύζι.

Τις πατάτες ούτε που θέλει να τις βλέπει.

 

Ξέρω οτι είναι φάση και θα περάσει

αλλά μέχρι να έρθει αυτή η ευλογημένη ώρα

θα έχουμε γίνει ανίψια του Μπαρμπα-Μπεν!! :roll:

Link to comment
Share on other sites

Μα βρε Soevan, με ιταλικές ρίζες και θες σπυρωτό ρύζι;! :wink: Κοίτα ακόμα και το arborio/καρολίνα, αλλά και το basmati ή το jasmine, αν το βράσεις στο σωστό χρόνο και βάλεις βρεγμένη πετσέτα από πάνω είναι οκ, δεν σου λέω ότι φτάνει το επίπεδο του parboiled, αλλά οπωσδήποτε δεν το λες λαπά...

Link to comment
Share on other sites

Μα βρε Soevan, με ιταλικές ρίζες και θες σπυρωτό ρύζι;!

 

Είμαι μπασταρδεμένη γιαυτό! :lol: :lol:

 

 

Κοίτα ακόμα και το arborio/καρολίνα, αλλά και το basmati ή το jasmine, αν το βράσεις στο σωστό χρόνο και βάλεις βρεγμένη πετσέτα από πάνω είναι οκ, δεν σου λέω ότι φτάνει το επίπεδο του parboiled, αλλά οπωσδήποτε δεν το λες λαπά...

 

Το basmati δεν μας αρέσει, το δοκιμάσαμε.

 

Κάτι σε μαύρο ή καστανό θα ήθελα

αλλά όσα έχω πάρει

τα έχω βγάλει "αρρωστημένα"

(λαπάδες για αρρώστους)

 

δεν τα πάω καλά φαίνεται με τους χρόνους!!

 

Με το parboiled όμως βγαίνουν σούπερ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...