Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts

καλημέρα κοριτσάρες!!

 

πως καταλήξατε στον Αργυρίου?

παρατήσατε τελείως τον προηγούμενο γυναικολόγο σας λόγω της λαπαροσκόπησης

και μετά μείνατε στον Αργυρίου???

 

Κοίτα να δεις πώς είχαν τα πράγματα για μένα.

8 χρόνια προσπαθούσαμε εντατικά για παιδάκι με διάφορους γιατρούς. Όλοι μου έλεγαν να κάνω σαλπιγγογραφία, ορμονικές εξετάσεις και σπερμοδιάγραμμα ο άντρας μου. Τα είχα κάνει όλα αυτά...και μου έλεγαν απέξω απέξω για εξωσωματική.

Εγώ ήθελα να βρω το πρόβλημα και μετά αν είναι να το διορθώσω ή αν δεν διορθώνεται τότε να πάω για εξωσωματική. Ήθελα να εξαντλήσω όλα τα περιθώρια. Κανένας δεν μου πρότεινε λαπαροσκόπηση ακόμη κι όταν στο τέλος το ζήτησα εγώ από κάποιους γιατρούς με κοιτούσαν σαν Ούφο γιατί πολύ απλα οι ίδιοι δεν έκαναν λαπαροσκοπήσεις. Δεν έλεγαν όμως ότι δεν έκαναν, απλά πρότειναν εξωσωματική.

Στο πολύ ψάξιμο για έναν καλό γιατρό άρχισα να ακούω για τον Αργυρίου. Κοπέλες που μετά από λαπαροσκόπηση που έκαναν στον ίδιο, έμειναν έγκυες φυσιολογικά. Για μένα μέτρησε του ότι είχα χειροπιαστά παραδείγματα για πρώτη φορά ότι υπάρχει ένας γιατρός που θεραπεύει και όχι απλά που κάνει εξωσωματικές....βρίσκει το πρόβλημα το θεραπεύει και μπορείς να μείνεις έγκυος φυσιολογικα!!!

Οπότε είπα θα πάω να τον γνωρίσω, να τον δω από κοντά και θα κρίνω αναλόγως. Αυτό ήταν! Τον γνώρισα και αφού μου έλυσε όλες μου τις απορίες...αποφάσισα να μου κάνει ο ίδιος την λαπαροσκόπηση...

Την συνέχεια την ξέρετε...σαν την έχω ήδη πει.

Καλά όταν του είπα ότι είμαστε 15 χρόνια παντρεμένοι και 8 χρόνια προσπαθούμε για παιδάκι, πετάχτηκε ο άνθρωπος και μου είπε ότι δεν αφήνουμε την γυναίκα πανω από 2 χρόνια να προσπαθεί. Πρέπει να γίνει λαπαροσκοπηση για να δούμε τι πραγματικά γίνεται και τι πρόβλημα υπάρχει...

Απλά κάποιοι ανίδεοι με άφησαν πολλά πολλά χρόνια να προσπαθώ, να απογοητεύομαι, χωρίς να μου δώσουν μια λύση...

Αλλά τελικά δοξάζω τον Θεό που με έστειλε σε αυτόν τον γιατρό για την λαπαροσκόπηση γιατί κάνει φοβερή δουλειά. Και όχι μόνο σε μένα αλλά και σε πολλές άλλες κοπέλες.

Για μένα το κριτήριο να τον επιλέξω πριν τον γνωρίσω πάντως, ήταν ότι είχε πολλές επιτυχίες σε άλλες κοπέλες. Και είπα γιατί όχι και σε μένα;

Ελπίζω να μη σας κούρασα με τις λεπτομέρειες...:(

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


όχι δε με κουράζεις ίσα ίσα με βοηθάς πολύ και σ΄ευχαριστώ, απλά ζορίζομαι, δεν είναι ότι είμαι δυσαρεστημένη από το γιατρό μου κάθε άλλο, η εξειδίκευσή του είναι η ογκολογία, και κάνει και ο ίδιος λαπαροσκοπήσεις δεν ξέρω αν θα έπρεπε να πάω στον Αργυρίου ή να μείνω στο δικό μου (και δεν ξέρω με τι κριτήρια να επιλέξω) γι' αυτό το συζητάω..

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και το συζητάς.

Γνωρίζεις εάν ο γιατρός σου βοήθησε άλλες κοπέλες να μείνουν έγκυες φυσιολογικά; Όχι όμως να στο πει ο ίδιος αλλά οι κοπέλες που θεραπεύτηκαν...

Για μένα αυτό ήταν το καλύτερο κριτήριο. Για κάποιους άλλους είναι τα πτυχία ή κάτι άλλο. Και ο Αργυρίου έχει σπουδάσει στην Γερμανία και προχθές έμαθα ότι ο πατέρας του ήταν ο καλύτερος γυναικολόγος στην εποχή του στην Θεσ/νίκη....κάτι που δεν γνώριζα πριν.

Τώρα ο καθένας κρίνει και αποφασίζει διαφορετικά. Πας βλέπεις και κρίνεις...

Καλή επιτυχία σε ότι κι αν αποφασίσεις!

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοριτσια καλησπερα, προλιγο γυρισα απο τον αγιο λουκα.

 

ο αργυριου που με ειδε μου ειπε οτι ολα ειναι καλα μιας και οι ωοθηκες μου ειναι σαν κατεψυγμενες αφου ειναι σε καταστολη, απλα ο πονος που εχω και οι ενωοχλησεις μου ειπε οτι οφειλονται στο οτι το εντερο μου εχει φλεγμονη, προσεξτε οχι απο τη κακη διατροφη αλλα απο την λαθος διατροφη με αποτελεσμα να κανει συσπασεις, μου εκοψε γαλακτοκομικα, λαχανικα, φρουτα. και του ειπα οτι με τις ενεσεις ειμαι πολυ ανησυχη στον υπνο μου και μου εδωσε ενα φαρμακο ηρεμιστικο καθαρα φυτικο και ακινδυνο. τωρα με περιμενει να με δει μολις τελειωσουν οι ενεσεις και μου ερθει η περιοδος.

Link to comment
Share on other sites

καλη μου marilin δεν το ηξερα κοριτσι μου οτι προσπαθουσες τοσα χρονια για παιδακι, εγω νομιζα ησουν στην αρχη σαν και μενα.

 

το αξιζεις πραγματικα...

σου υποσχομαι οτι θα ερθω αμεσως να σας δω οταν γεννησεις με το καλο.

να σε ρωτησω κατι?

φανταζομαι θα κανεις καισαρικη, στον αγιο λουκα δεν θα γεννησεις?

ποσο περιπου κοστιζει ο τοκετος?

σημερα ηρθε ενα ζευγαρι απο σερρες η οποια κοπελα θα γεννησει και αυτη με καισαρικη στον αγιο λουκα.

ο γιατρος ξετρελαθηκε που τον ειπα οτι σημειωνονται καλα σχολια για το ονομα του. ειναι καλος και απλος ανθρωπος.:-):-):-):-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλη μου marilin δεν το ηξερα κοριτσι μου οτι προσπαθουσες τοσα χρονια για παιδακι, εγω νομιζα ησουν στην αρχη σαν και μενα.

 

το αξιζεις πραγματικα...

σου υποσχομαι οτι θα ερθω αμεσως να σας δω οταν γεννησεις με το καλο.

να σε ρωτησω κατι?

φανταζομαι θα κανεις καισαρικη, στον αγιο λουκα δεν θα γεννησεις?

ποσο περιπου κοστιζει ο τοκετος?

σημερα ηρθε ενα ζευγαρι απο σερρες η οποια κοπελα θα γεννησει και αυτη με καισαρικη στον αγιο λουκα.

ο γιατρος ξετρελαθηκε που τον ειπα οτι σημειωνονται καλα σχολια για το ονομα του. ειναι καλος και απλος ανθρωπος.:-):-):-):-)

 

Απίστευτο φαίνεται αλλά ο γιατρός μας δεν είναι αποκλειστικά υπέρ των καισαρικών. Γιαυτό κι εγώ θα γεννήσω φυσιολογικά. Σε καισαρικές προχωράει μόνο εάν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Απλά θα πηγαίνω πιο συχνά μόλις μπω στον μήνα μου και τις τελευταίες ημέρες μπορεί να μείνω και Θεσ/νίκη. Μου είπε να μην ανησυχώ και τον εμπιστεύομαι!!!

Κάποιες γυναίκες προτιμούν την καισαρική αλλά εγώ είμαι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού. Θα το παλέψουμε και θα δείξει...

Ο τοκετός με καισαρική κοστίζει περίπου 4000? στον Άγιο Λουκά σε μονόκλινο και 3500? σε δίκλινο. Ο φυσιολογικός βγαίνει περίπου 300? φθηνότερα. Εννοείται όλες οι αμοιβές είναι μέσα.

 

Χάρηκα για τα νέα σου ότι όλα είναι καλά.

Αυτό με το έντερο δεν πειράζει, αρκεί να τηρήσεις ότι σου πει. Είδες τι απλές οδηγίες δίνει, που τελικά θα δεις θα έχεις αποτέλεσμα!!! Να τηρείς κατά γράμμα ότι σου λέει!!! Είναι κορυφή ο άνθρωπος τι να λέμε τώρα...είμαστε πολύ τυχερές που τον βρήκαμε και τον εμπιστευτήκαμε!!!

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κοριτσάρες!!

 

πως καταλήξατε στον Αργυρίου?

παρατήσατε τελείως τον προηγούμενο γυναικολόγο σας λόγω της λαπαροσκόπησης

και μετά μείνατε στον Αργυρίου???

 

Κalliroi, εμείς είμαστε παντρεμένοι 5 χρόνια. Τον 1ο 1,5 χρόνο εγώ είχα πρόβλημα υπερθυρεοειδισμού και ταυτόχρονα ανακάλυψα ένα μικρό τότε ινομύωμα. Αφού κατάφερα να ρυθμίσω το θυρεοειδή μου και να σώσω το αριστερό μου μάτι από ένα απίστευτο εξώφθαλμο (λόγω θυρεοειδούς), η ενδοκρινολόγος μου (εξαιρετική γιατρός πραγματικά) μου είπε: "μείνε αμέσως έγκυος". Εγώ αυτό το διάστημα παρακολουθούσα το ινομύωμα και έπαιρνα γνώμες από διάφορους γυναικολόγους μιας και μεγάλωνε σιγά σιγά.Πέρασαν όμως άλλα 2,5 χρόνια και ...το απόλυτο τίποτα...Βρέ τί σαλπιγγογραφίες να ζητάω, τί παρακολούθηση ωορρηξίας, τί ορμονικές να κάνω μόνη μου και να πληρώνω "αβέρτα", τί σπερμοδιαγράμματα ο αντρας μου ... τίποτα...Προσπαθήστε και προσπαθήστε...

Τον Ιούνιο που μας πέρασε πάω στη γυναικολόγο που μου "έλεγε" κάτι παραπάνω από τους υπόλοιπους και της λέω.. είμαι 34,5, 4 χρόνια παντρεμένη και θέλω να κάνω παιδί μπορώωω;;;

Προσπάθησε μέχρι το φθινόπωρο και βλέπουμε...(τί να δούμε ποτέ δεν κατάλαΒΑ..)

Πάω τέλος Σεπτέμβρη:"τί κάνουμε τώρα;;"... Μέχρι τα Χριστούγεννα θα περιμένουμε...και μετά θα δούμε... μάλλον θα το "βγάλουμε". ..Ερώτηση δική μου : "Θα το βγάλεις εσύ"; ρωτάω... Θα δούμε απαντάει... μέχρι τότε...Εκεί είπα... γειά σας (μέσα μου...)

Έφυγα αποφασισμένη ότι τουλαχιστον το ινομύωμα έπρεπε να φύγει.

Όταν αρχές Οκτώβρη πήγα στον Αργυρίου, με εξέτασε, με ρώτησε σε ποιά μέρα του κύκλου είμαι και μου είπε ότι θέλει οπωσδήποτε να το αφαιρέσει στον επόμενο κύκλο. Τα καλά λόγια που είχα μάθει γι αυτόν αλλά και η σιγουριά του δεν μου άφησαν περιθώρια...Μετά μεσολάβησε ένα πρόβλημα υγείας που αντιμετώπισε ο ίδιος και τις 25/11/2009 χειρουργήθηκα.

Όπως μου είπε μετά το χειρουργείο, δεν υπήρχε περίπτωση εγκυμοσύνης με το συγκρκριμμένο ινομύωμα στη θέση που ήταν.

 

Μετά από αυτό το τεράστιο μηνύμά μου, πιστεύω ότι δεν έχω κανένα λόγω να γυρίσω σε κανέναν από τους παλιούς γυναικολόγους....όπως είπε και ο άνδρας μου μόλις τον γνώρισε... αυτός είναι ο γιατρός μας....

 

Φιλιά!!!! και πάντα τα καλύτερα για όλες και όλους μας!!!!

Link to comment
Share on other sites

να' στε καλά κορίτσια, με βοηθάτε πάρα πολύ με τις εμπειρίες σας.

Μπορώ να βρω κάπου τον ίδιο γιατί ίσως το ραντεβού που έχω 2 Μαρτίου να είναι αργά.. και εγώ θέλω να ξεμπερδεύω με την λαπαροσκόπηση!

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στον Άγιο Λουκά κατά τις 09.00-09.30 το πρωί και θα πας κατευθείαν στον 4ο όροφο και θα τον ζητήσεις.

Στις 10,00 ξεκινά τις επισκεψεις και τα χειρουργεία οπότε θα πρέπει να περιμένεις αν πας πιο μετά...

Πήγαινε δεν χάνεις τίποτα. Θα σε δεχτεί. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Απλά αν σε ρωτήσουν οι νοσοκόμες τι τον θες, θα πεις ότι θες να του δείξεις κάποιες εξετάσεις...έτσι δεν θα ρωτήσουν τίποτα άλλο..;)

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα marilyn μου κι από εμένα. Πραγματικά μας βοηθάς πάρα πολύ με όσα μας λες. Κι εγώ έχω ταλαιπωρηθεί πολύ από τους γιατρούς στα 5 χρόνια που είμαι παντρεμένη και αυτές τις μέρες έψαχνα γιατρό στην Θεσ/κη, να πάρω μια 2η γνώμη πριν προχωρήσω σ'αυτά που μου λέει ο γιατρός μου, γιατί έχω φτάσει σε πολύ κρίσιμο σημείο. Αρχίζω να πιστεύω ότι ίσως πρέπει να τον επισκεφτώ.

event.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα marilyn μου κι από εμένα. Πραγματικά μας βοηθάς πάρα πολύ με όσα μας λες. Κι εγώ έχω ταλαιπωρηθεί πολύ από τους γιατρούς στα 5 χρόνια που είμαι παντρεμένη και αυτές τις μέρες έψαχνα γιατρό στην Θεσ/κη, να πάρω μια 2η γνώμη πριν προχωρήσω σ'αυτά που μου λέει ο γιατρός μου, γιατί έχω φτάσει σε πολύ κρίσιμο σημείο. Αρχίζω να πιστεύω ότι ίσως πρέπει να τον επισκεφτώ.

 

Εγώ πάντως άλλαξα πάρα πολλούς γιατρούς και στο τέλος κατέληξα σε αυτόν όταν τον γνώρισα από κοντά! Είναι διαφορετικος σαν άνθρωπος, σαν επιστήμονας, σαν συμπεριφορά! Τώρα δεν τον αλλάζω με κανέναν άλλο!!!

Να πας να τον γνωρίσεις και πιστεύω ότι θα βγάλεις τα ίδια συμπεράσματα!

Χαίρομαι που σας βοηθώ πραγματικά! Είμουν σε φοβερά αδιέξοδα κι εγώ...είμουν στην θέση σας γιαυτό θέλω πραγματικά ότι γνωρίζω να σας το πω! Δεν ξέρω τα πάντα φυσικά, αλλά ότι έχω βιώσω θέλω να το μοιραστώ μαζί σας γιατί τελικά είμαστε πολλές περισσότερες από όσο φανταζόμαστε που βιώνουμε τα ίδια πράγματα. Εγώ βρήκα την λύση γιαυτό και σας την λέω...μπορεί για σας να υπάρχει και καποια άλλη λύση όμως αν δεν το ψάξετε δεν θα την βρείτε...πάτε και σε άλλους γιατρούς...μην κολλάτε σε έναν - εφόσον αυτός δεν σας έλυσε το πρόβλημα μέσα σε κάποια χρόνια-...μην αφήνετε άσκοπα τα χρόνια να περάσουν...εγώ την πάτησα έτσι και είναι κρίμα!

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως άλλαξα πάρα πολλούς γιατρούς και στο τέλος κατέληξα σε αυτόν όταν τον γνώρισα από κοντά! Είναι διαφορετικος σαν άνθρωπος, σαν επιστήμονας, σαν συμπεριφορά! Τώρα δεν τον αλλάζω με κανέναν άλλο!!!

Να πας να τον γνωρίσεις και πιστεύω ότι θα βγάλεις τα ίδια συμπεράσματα!

Χαίρομαι που σας βοηθώ πραγματικά! Είμουν σε φοβερά αδιέξοδα κι εγώ...είμουν στην θέση σας γιαυτό θέλω πραγματικά ότι γνωρίζω να σας το πω! Δεν ξέρω τα πάντα φυσικά, αλλά ότι έχω βιώσω θέλω να το μοιραστώ μαζί σας γιατί τελικά είμαστε πολλές περισσότερες από όσο φανταζόμαστε που βιώνουμε τα ίδια πράγματα. Εγώ βρήκα την λύση γιαυτό και σας την λέω...μπορεί για σας να υπάρχει και καποια άλλη λύση όμως αν δεν το ψάξετε δεν θα την βρείτε...πάτε και σε άλλους γιατρούς...μην κολλάτε σε έναν - εφόσον αυτός δεν σας έλυσε το πρόβλημα μέσα σε κάποια χρόνια-...μην αφήνετε άσκοπα τα χρόνια να περάσουν...εγώ την πάτησα έτσι και είναι κρίμα!

καλα που τα λες κοριτσακι..ευχομαι ολα να πανε καλα με την γεννηση της κορουλας σου..να την χαιρεσαι..η αληθεια ειναι οτι το θεμα γιατρου θελει ψαξιμο,πολυ..απλα ξερεις τι γινεται?δες εμενα πχ.εφοσον εκανα την επεμβαση στον χ γιατρο,αυτος ξερει τι εκανε εκει μεσα,τι ειδε,τι δεν ειδε..αναγκαστικα τον εμπιστευομαι τωρα επειδη γνωριζει την περιπτωση μου..τουλαχιστον μεχρι να τελειωσει η θεραπεια που μου εδωσε..μετα,αν δεν υπαρχει καποιο θετικο αποτελεσμα σιγουρα θα την κανω με ελαφρα...

Link to comment
Share on other sites

καλα που τα λες κοριτσακι..ευχομαι ολα να πανε καλα με την γεννηση της κορουλας σου..να την χαιρεσαι..η αληθεια ειναι οτι το θεμα γιατρου θελει ψαξιμο,πολυ..απλα ξερεις τι γινεται?δες εμενα πχ.εφοσον εκανα την επεμβαση στον χ γιατρο,αυτος ξερει τι εκανε εκει μεσα,τι ειδε,τι δεν ειδε..αναγκαστικα τον εμπιστευομαι τωρα επειδη γνωριζει την περιπτωση μου..τουλαχιστον μεχρι να τελειωσει η θεραπεια που μου εδωσε..μετα,αν δεν υπαρχει καποιο θετικο αποτελεσμα σιγουρα θα την κανω με ελαφρα...

 

νομίζω, πως με το βιντεάκι της λαπαροσκόπησης μπορείς μετά να πας σε όποιον γιατρό θέλεις και να σου πει τη γνώμη του.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω, πως με το βιντεάκι της λαπαροσκόπησης μπορείς μετά να πας σε όποιον γιατρό θέλεις και να σου πει τη γνώμη του.

ναι κ το εκανα ηδη καλη μου..αλλα φαντασου,κι ο γιατρος που πηγα (στην αθηνα,γιατι τωρα μενω κ δουλευω εδω) μου ειπε να συνεχισω κ να τελειωσω την θεραπεια του γιατρου μου κ μετα θα με αναλαβει,εφοσν χρειστει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ως ένα σημείο έτσι είναι, αυτός που σε χειρουργεί ξέρει καλύτερα από τον καθένα τι έχει δει μέσα σου. Απλά κι εγώ με τον προηγούμενο γιατρό μου έτσι την πάτησα, με είχε χειρουργήσει και πίστευα όλα όσα μου έλεγε να κάνω, κι έμπλεξα σε μεγαλύτερα προβλήματα(όπως αποδείχτηκε από την όχι και τόσο μεγάλη εμπειρία του), με αποτέλεσμα ο τωρινός γιατρός μου να με ξαναχειρουργήσει και να αναγκαστεί να αφαιρέσει κάποια όργανα. Και τώρα να αναρωτιέμαι αν θα καταφέρω να κάνω ένα μωράκι!!!!

event.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

Εχω αρκετο καιρό να γράψω αλλά παρακολουθώ τα νέα σας!

Marily χαιρομαι πάρα πολύ που όλα πηγαίνουν καλά και πλησιάζει η "μεγάλη μέρα".

 

 

kris kris & mkp τι κρίμα να υπάρχουν τέτοιοι γιατροι κ μεις μες στην άγνοια και την τεράστια επιυθμία μας να τους εμπιστευόμαστε..

mkp αυτό το κάποια όργανα που ανέφερες δεν το πολυκατάλαβα.. Δηλαδή έκανε κάποια κίνηση που κατά τη γνώμη του έπρεπε να γίνει (χωρις τη συγκατάθεση σου λόγω νάρκωσης) που αποδείχτηκε λάθος? Συγγνώμη που ρωτάω κάτι τόσο προσωπικό και φυσικά αν θέλεις μου απαντάς, απλά μου φάνηκε πολύ επικίνδυνο.

 

Να ρωτήσω και κάτι αν γνωρίζετε.

Ξέρετε εαν το ταμείο ασφάλισης ΟΠΑΔ (δημόσιο) δικαιολογεί κάποια απο τα έξοδα της λαπαροσκόπησης-υστεροσκόπησης?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

ρομαντικη μου amelie μακαρι κοριτσι μου να ηξερα να σε βοηθησω αλλα δεν γνωριζω.

 

γιατι δεν ρωτας καποιον υπευθυνο απο το ιδιο το ταμειο μηπως και ξερει κατι?

η ακομα καλυτερα παρε στην κλινικη που θα κανεις την εξεταση?

ειναι υποχρεωμενοι να σου πουν οτιδηποτε εχει να κανει με τα ταμεια.

;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

Εχω αρκετο καιρό να γράψω αλλά παρακολουθώ τα νέα σας!

Marily χαιρομαι πάρα πολύ που όλα πηγαίνουν καλά και πλησιάζει η "μεγάλη μέρα".

 

 

kris kris & mkp τι κρίμα να υπάρχουν τέτοιοι γιατροι κ μεις μες στην άγνοια και την τεράστια επιυθμία μας να τους εμπιστευόμαστε..

mkp αυτό το κάποια όργανα που ανέφερες δεν το πολυκατάλαβα.. Δηλαδή έκανε κάποια κίνηση που κατά τη γνώμη του έπρεπε να γίνει (χωρις τη συγκατάθεση σου λόγω νάρκωσης) που αποδείχτηκε λάθος? Συγγνώμη που ρωτάω κάτι τόσο προσωπικό και φυσικά αν θέλεις μου απαντάς, απλά μου φάνηκε πολύ επικίνδυνο.

 

Να ρωτήσω και κάτι αν γνωρίζετε.

Ξέρετε εαν το ταμείο ασφάλισης ΟΠΑΔ (δημόσιο) δικαιολογεί κάποια απο τα έξοδα της λαπαροσκόπησης-υστεροσκόπησης?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

amelie, έκανα την 1η Φεβρουαρίου υστεροσκόπηση (διαγνωστική και επεμβατική) στο ΛΗΤΩ και μου στοίχισε 1.900 ευρώ (900 το Λητώ και 1.000 ο γιατρός). Δυστυχώς το ταμείο ΟΠΑΔ δεν καλύπτει τα έξοδα. Μόνο σε δημόσιο νοσοκομείο νομίζω ότι καλύπτει. Αλλά κι εκεί που το έψαξα, κάτι πρέπει να πληρώσεις. Συγκεκριμένα, ο γιατρός μου μού πρότεινε, αν θέλω, να την κάνω στο Αρεταίειο και με παρέπεμψε στον γιατρό που είναι υπεύθυνος για τις υστεροσκοπήσεις. Πήγα στο ιατρείο του και με είδε χωρίς να μου κάνει υπέρηχο, διότι δεν είχε υπέρηχο στο ιατρείο του και πλήρωσα γι' αυτή την επίσκεψη 100 ευρώ χωρίς απόδειξη. Μου ζήτησε για την υστεροσκόπηση 500 ευρώ ο ίδιος και 200 ευρώ για τον αναισθησιολόγο. Δηλαδή συνολικά θα μου πήγαινε 800 ευρώ (όλα μαύρα, χωρίς απόδειξη, άρα το ταμείο δεν θα κάλυπτε την αμοιβή γιατρού και αναισθησιολόγου αλλά μόνο τα έξοδα του Αρεταίειου). Προτίμησα, λοιπόν, να δώσω τα διπλάσια και να την κάνω στο ΛΗΤΩ με τον δικό μου το γιατρό, ώστε να είμαι σίγουρη για το αποτέλεσμα. Τελικά βρέθηκε ένα μικρό διάφραγμα στη μήτρα και αφαιρέθηκε. Ο γιατρός είπε ότι μάλλον αυτή ήταν η αιτία που είχα δύο παλλίνδρομες κυήσεις. Δυο μέρες μετά την υστεροσκόπηση μου έδωσε το ελεύθερο να ξεκινήσω προσπάθειες για εγκυμοσύνη.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Ιόλη σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες με κατατόπισες.

Ναι και γω το δρόμο που διάλεξες εσύ θα πάρω, δηλαδή σε ιδιωτική κλινική.

 

Εύχομαι να αντιμετωπίστηκε το πρόβλημά σου και σύντομα να έχεις τα πιο ευχάριστα νέα!!

Φιλούδι μου εσύ έχεις κάνει την επέμβαση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

Εχω αρκετο καιρό να γράψω αλλά παρακολουθώ τα νέα σας!

Marily χαιρομαι πάρα πολύ που όλα πηγαίνουν καλά και πλησιάζει η "μεγάλη μέρα".

 

 

kris kris & mkp τι κρίμα να υπάρχουν τέτοιοι γιατροι κ μεις μες στην άγνοια και την τεράστια επιυθμία μας να τους εμπιστευόμαστε..

mkp αυτό το κάποια όργανα που ανέφερες δεν το πολυκατάλαβα.. Δηλαδή έκανε κάποια κίνηση που κατά τη γνώμη του έπρεπε να γίνει (χωρις τη συγκατάθεση σου λόγω νάρκωσης) που αποδείχτηκε λάθος? Συγγνώμη που ρωτάω κάτι τόσο προσωπικό και φυσικά αν θέλεις μου απαντάς, απλά μου φάνηκε πολύ επικίνδυνο.

 

Να ρωτήσω και κάτι αν γνωρίζετε.

Ξέρετε εαν το ταμείο ασφάλισης ΟΠΑΔ (δημόσιο) δικαιολογεί κάποια απο τα έξοδα της λαπαροσκόπησης-υστεροσκόπησης?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Amelie μου καλημέρα. Καλά κάνεις και ρωτάς, ο προηγ. γιατρός μου με χειρούργησε, αλλά δεν με καθάρισε καλά, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί πολύ μεγάλη κύστη στην μία ωοθήκη και να γεμίσει συμφήσεις η σάλπιγγα από την ίδια μεριά. Γι'αυτό και ο τωρινός μου γιατρός χρειάστηκε να με ξαναχειρουργήσει, αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσε να σώσει αυτά τα δύο όργανα.

event.png
Link to comment
Share on other sites

Ιόλη σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες με κατατόπισες.

Ναι και γω το δρόμο που διάλεξες εσύ θα πάρω, δηλαδή σε ιδιωτική κλινική.

 

Εύχομαι να αντιμετωπίστηκε το πρόβλημά σου και σύντομα να έχεις τα πιο ευχάριστα νέα!!

Φιλούδι μου εσύ έχεις κάνει την επέμβαση?

να σου πω κι εγω που εκανα την επεμβαση σε ιδιωτικη κλινικη τελη σεπτεμβρη κ ειμαι ασφαλισμενη στον ΟΠΑΔ?αμεσα ασφαλισμενη ετσι?σου καλυπτει ενα ποσοστο τον εξετασεων που κανεις πριν την επεμβαση το ταμειο (τι ενα ποσοστο,νομιζω ολο το ποσο) κ ενα μερος της νοσηλειας στην κλινικη (30% νομιζω).αλλωστε αναλογα με το αν εισαι αμεσα ασφαλισμενη ή οχι,δικαιουσαι κ αντιστοιχο κρεβατι

δηλ. εμενα η προυπηρεσια μου κ το γεγονος οτι ημουν αμεσα ασφαλισμενη,με εκανε να δικαιουμαι κρεβατι σε δωματιο με 3 κλινες..αρα η ιολη μας ή δεν γνωριζε,ή δεν την ενημερωσαν σωστα,ή δεν το εψαξε...

Link to comment
Share on other sites

amelie, έκανα την 1η Φεβρουαρίου υστεροσκόπηση (διαγνωστική και επεμβατική) στο ΛΗΤΩ και μου στοίχισε 1.900 ευρώ (900 το Λητώ και 1.000 ο γιατρός). Δυστυχώς το ταμείο ΟΠΑΔ δεν καλύπτει τα έξοδα. Μόνο σε δημόσιο νοσοκομείο νομίζω ότι καλύπτει. Αλλά κι εκεί που το έψαξα, κάτι πρέπει να πληρώσεις. Συγκεκριμένα, ο γιατρός μου μού πρότεινε, αν θέλω, να την κάνω στο Αρεταίειο και με παρέπεμψε στον γιατρό που είναι υπεύθυνος για τις υστεροσκοπήσεις. Πήγα στο ιατρείο του και με είδε χωρίς να μου κάνει υπέρηχο, διότι δεν είχε υπέρηχο στο ιατρείο του και πλήρωσα γι' αυτή την επίσκεψη 100 ευρώ χωρίς απόδειξη. Μου ζήτησε για την υστεροσκόπηση 500 ευρώ ο ίδιος και 200 ευρώ για τον αναισθησιολόγο. Δηλαδή συνολικά θα μου πήγαινε 800 ευρώ (όλα μαύρα, χωρίς απόδειξη, άρα το ταμείο δεν θα κάλυπτε την αμοιβή γιατρού και αναισθησιολόγου αλλά μόνο τα έξοδα του Αρεταίειου). Προτίμησα, λοιπόν, να δώσω τα διπλάσια και να την κάνω στο ΛΗΤΩ με τον δικό μου το γιατρό, ώστε να είμαι σίγουρη για το αποτέλεσμα. Τελικά βρέθηκε ένα μικρό διάφραγμα στη μήτρα και αφαιρέθηκε. Ο γιατρός είπε ότι μάλλον αυτή ήταν η αιτία που είχα δύο παλλίνδρομες κυήσεις. Δυο μέρες μετά την υστεροσκόπηση μου έδωσε το ελεύθερο να ξεκινήσω προσπάθειες για εγκυμοσύνη.

κοριτσακι καλες προσπαθειες τωρα..οπως εγραψα στην αμελι,στο λεω κι εσενα,εχουμε μια καλυψη του 30%.αν ρωτουσες στο λογιστηριο θα σου ελεγαν.οχι στα λεφτα που εδωσες στον γιατρο!μονο στα εξοδα νοσηλιας.εμενα ο αντρας μου αφου το εγραψαν απο το νοσοκομειο ενα φυλλο στο βιβλιαριο μου,πηγε κ το θεωρησε κ τους το εδωσε κ αφαιρεθηκε ετσι ενα συμαντικο ποσο.στα εξοδα νοσηλειας,το τονιζω!!τωρα μηπως η κλινικη που πηγες δεν σε ενημερωσε σωστα ή μηπως δεν δεχεται καθολου ασφαλισμενους δημοσιου?μου φαινεται παντως λιγο κουλο να συμβαινει αυτο.γιατι κι εγω σε ιδιωτικη κλινικη πηγα που δεν ηταν συμβεβλημενη με το δημοσιο αλλα η διαδικασια εγινε οπως σου εγραψα πιο πανω....:shock:

Link to comment
Share on other sites

mkp λυπάμαι πολύ για την εμπειρία,την ταλαιπωρία και την αγωνία που πέρασες και περνάς.Να σου πω όμως κάτι ποτέ δεν ξέρουμε τι θα γίνει..

Να για παράδειγμά εγώ φαίνονται όλα "καλά" αλλά δυστυχώς εδώ και τόσο καιρό κανένα αποτέλεσμα.

Διαβάζω για άλλες κοπέλες που με διάφορα προβλήματα(κάποια μάλιστα πολύ σοβαρά) τα καταφέρνουν σε ανύποπτο χρόνο και χαίρομαι τόσο πολύ..

Οπότε καμιά μας δεν ξέρει τι μας επιφυλάσσει το μέλλον απλά κάθε μέρα ελπίζουμε!

 

Kriskris, σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Ναι και γω άμεσα ασφαλισμένη είμαι οπότε μάλλον ισχύει το ίδιο.

Καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...