Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι 41 ετών. Μου βρήκαν μέσω μαγνητικής τομογραφίας τρία ινωμυώματα μήτρας, μήκους 10, 11 και 12 εκατοστών αντίστοιχα. Ο γυναικολόγος μου είπε ότι αυτά πρέπει κανονικά να αφαιρεθούν με καισαρική τομή (ανοιχτό χειρουργείο), λόγω μεγέθους και πως η λαπαροσκόπηση δεν ενδείκνυται για την περίπτωσή μου. Δεν σας κρύβω ότι με φοβίζει η ιδέα του ανοιχτού χειρουργείου, γιατί έχω ακούσει πολλά, όπως μεγάλη απώλεια αίματος και πιθανή ανάπτυξη συμφύσεων εκ των υστέρων. Έχει βιώσει μήπως καμία από εσάς αυτήν την εμπειρία;

  •  
  •  
  •  
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Καλησπέρα και πάλι.

 

Όπως είχα προαναφέρει, η μαγνητική έδειξε τρία μεγάλα ινομυώματα, μεγέθους 12, 11 και 10 εκ αντίστοιχα και ένα τέταρτο μικρότερου μεγέθους. Έχω επισκεφθεί μέχρι τώρα τρεις γυναικολόγους. Ο τρίτος μάλιστα με "τάραξε" πραγματικά, γιατί σε αντίθεση με τους δύο πρώτους, μίλησε κατευθείαν για υστερεκτομή (αφαίρεση μήτρας).....Ο πρώτος γυναικολόγος που επισκέφθηκα, ο Γεωργογιάννης στον Πειραιά, είχε μιλήσει για αφαίρεση ινομυωμάτων μόνο, η οποία πρέπει να γίνει για να μπορέσω μελλοντικά να τεκνοποιήσω αλλά και για να μην προκληθεί βλάβη σε μήτρα και ουροδόχο κύστη. Ο δεύτερος, ο Ίμβρος του Metropolitan με κάλεσε να επιλέξω μεταξύ αφαίρεσης ινομυωμάτων μόνο και χειρουργείου για υστερεκτομή, τονίζοντάς μου βέβαια πως  αν επιλέξω την υστερεκτομή θα εξαλείψω 100% τις πιθανότητες επανεμφάνισης των ινομυωμάτων. Ο χθεσινός, ο Πατσουράς του Τζανείου, μου είπε πως δεν γίνεται να αφαιρεθούν μόνο τα ινομυώματα, αλλά αναγκαστικά θα βγει και η μήτρα γιατί λέει έχει έτσι και αλλιώς φθαρεί τελείως ο μυϊκός ιστός της, λόγω του βάρους των ινομυωμάτων. Και οι τρεις μίλησαν κατευθείαν για ανοιχτό χειρουργείο. Εντάξει, εγώ να αποδεχθώ πως τελικά θα πρέπει να προχωρήσω σε υστερεκτομή, σύμφωνα με την άποψη του Πατσουρά και αντιλαμβάνομαι την αναγκαιότητα του ανοιχτού χειρουργείου, λόγω μεγέθους των ινομυωμάτων. Βάσει όμως της έως τώρα ενημέρωσής μου, η υστερεκτομή συνιστά μια πολύ δύσκολη περίπτωση χειρουργείου. Θα πρέπει λοιπόν να βρω έναν κατάλληλο για αυτές τις περιπτώσεις χειρουργό. Θα μπορούσε κάποια/ος από εσάς να μου δώσει κάποια σύσταση για κάποιο όνομα;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας!

Χαίρομαι πολύ που βρήκα αυτό το φόρουμ. Έπειτα απο 1.5 χρόνο προσπαθειών, ξεκινήσαμε τον έλεγχο όπου βρέθηκαν 1 κύστη 2εκ. στην μια ωοθηκη, πιθανότατα ενδομητρίωσης, πιθανές συμφύσεις μεταξύ ωοθήκης και μήτρας και τοξοειδής μήτρα. Πήγα σε πολλούς γυναικολόγους, κάποιοι από τους οποίους ειδικεύονται στην υποβοηθούμενη αναπαραγωγή. Κάποιοι μίλησαν για λαπαροσκόπηση κ ίσως κ υστεροκτομή λόγω τοξοειδούς μήτρας κ κάποιοι άλλοι για εξωσωματική κατευθείαν ή για σπερματέγχυση. 

Νιώθω απόλυτα χαμένη με τις διαφορετικές απόψεις. Αν κάποια κοπέλα έχει ίδιο πρόβλημα μπορεί να μου πει την εμπειρία της κ αν έχει να προτείνει κάποιο γιατρό; Ενδιαφέρομαι κυρίως για γιατρούς που να ειδικεύονται στην λαπαροσκόπηση για ενδομητρίωση;

Ευχαριστω πολύ κι στέλνω baby dust σε όλες μας!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας. Ο γιατρός μου μού σύστησε υστεροσκοπηση μετά απο συνεχές αίμα (σταγόνες κυρίως) που ειχα και έχω περιστασιακά τους τελευταίους μήνες. Ο υπερηχος που εκανα ήταν καθαρός αλλά ειπε ότι τυχόν πολυποδας δεν φαίνεται παντα στον υπερηχο. Εχω διαγνωστεί με πολυκυστικες ωοθήκες και έχω ασταθή κύκλο. Ο γιατρός μου είχε δωσει προγεστερονη πριν ένα μήνα και μετά μου ήρθε πολυ βαριά περιοδος και εχασα πολυ αίμα (τόσο που επεσε ο αιματοκριτης μου)

Το θέμα ειναι ότι φοβαμαι να κάνω την εξέταση (τη νάρκωση κυρίως αλλά και αυτά που διαβασα ότι σου βάζουν κάτι υγρά που φουσκώνει η μήτρα και μπορει να επηρεασουν τους ηλεκτρολύτες) 

Ο γιατρός προτεινε να το κάνω με μέθη αντί με γενική νάρκωση. Το έχει κανει καποια με μέθη; Είναι ασφαλές; Πώς ησασταν μετά την διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...