Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts

Καλημέρα. Έχει κάνει καμία πρόσφατα αφαίρεση πολύποδα σε δημόσιο νοσοκομείο στην Αθήνα? Πρόκειται για τη μητέρα μου ετών 74 και επειδή έχει προβλήματα υγείας (θρομβώσεις, αρρυθμία), ανησυχώ να πάμε σε οποιονδήποτε και μέχρι στιγμής ψάχνω στα τυφλά.

 

Θα εκτιμούσα πολύ την απάντησή σας ...

 

Καλημερα. Δεν εκανα αφαιρεση πολυποδα, αλλα διαγνωστικη υστεροσκοπηση προσφατα στο Αλεξανδρας. Υπηρχαν ομως κοπελες που εκαναν αφαιρεση πολυποδα την ιδια ημερα. Για ραντεβου θα παρεις τηλ στο τμημα Βραχειας νοσηλειας. Τωρα για προβληματα που αναφερεις δεν ξερω να δε βοηθησω και μαλλον πρεπει να μιλησεις με καποιον γιατρο που παρακολουθει την μαμα σου. Καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα. Δεν εκανα αφαιρεση πολυποδα, αλλα διαγνωστικη υστεροσκοπηση προσφατα στο Αλεξανδρας. Υπηρχαν ομως κοπελες που εκαναν αφαιρεση πολυποδα την ιδια ημερα. Για ραντεβου θα παρεις τηλ στο τμημα Βραχειας νοσηλειας. Τωρα για προβληματα που αναφερεις δεν ξερω να δε βοηθησω και μαλλον πρεπει να μιλησεις με καποιον γιατρο που παρακολουθει την μαμα σου. Καλη επιτυχια.

Ηope να σε ρωτησω κι εγώ,αν θελεις να κανεις διαγνωστικη υστεροσκοπηση στο Αλεξανδρας πως γινεται?

Παιρνεις τηλ, στο νοσοκομείο στο τηλ.κέντρο,κλεινεις ραντεβού,πας και λες ''θελω να κανω διαγνωστική υστεροσκοπηση για τον ταδε λόγο'' και σου κανουν επιτόπου,την ίδια μέρα,σε ενα ραντεβού δηλαδή?

Και σε ποσες μερες σου κλεινουν ραντεβού?

Τελος,ποναει καθολου χωρίς μέθη?

Link to comment
Share on other sites

Ηope να σε ρωτησω κι εγώ,αν θελεις να κανεις διαγνωστικη υστεροσκοπηση στο Αλεξανδρας πως γινεται?

Παιρνεις τηλ, στο νοσοκομείο στο τηλ.κέντρο,κλεινεις ραντεβού,πας και λες ''θελω να κανω διαγνωστική υστεροσκοπηση για τον ταδε λόγο'' και σου κανουν επιτόπου,την ίδια μέρα,σε ενα ραντεβού δηλαδή?

Και σε ποσες μερες σου κλεινουν ραντεβού?

Τελος,ποναει καθολου χωρίς μέθη?

 

Βασικα για να κανεις υστεροσκοπηση πρεπει να υπαρχει καποιος λογος πχ να βρισκεσαι σε διαδικασια εξωσωματικης ή καποια ανεξηγητη υπογονιμοτητα. Θα σε ρωτησουν σιγουρα για ποιον λογο θες να την κανεις κι αν στη ζητησε καποιος γιατρος. Ραντεβου εχει σχετικα κοντινα. Πρεπει να γινει μεταξυ 8ης και 12ης μερας κι αν κανεις απλα διαγνωστικη δεν χρειαζεται μεθη.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα για να κανεις υστεροσκοπηση πρεπει να υπαρχει καποιος λογος πχ να βρισκεσαι σε διαδικασια εξωσωματικης ή καποια ανεξηγητη υπογονιμοτητα. Θα σε ρωτησουν σιγουρα για ποιον λογο θες να την κανεις κι αν στη ζητησε καποιος γιατρος. Ραντεβου εχει σχετικα κοντινα. Πρεπει να γινει μεταξυ 8ης και 12ης μερας κι αν κανεις απλα διαγνωστικη δεν χρειαζεται μεθη.

Εγω λοιπον ανηκω στην ανεξηγητη υπογονιμοτητα.εκανα και μια αποτυχημενη εξωσωματικη και σκεφτομαι πριν τη δευτερη να κανω υστεροσκοπηση διερευνητικά.Θα μου κανουν τη διαγνωστικη η πρεπει να με παραπεμψει αλλος γιατρος του αλεξανδρας?????

Link to comment
Share on other sites

Εγω λοιπον ανηκω στην ανεξηγητη υπογονιμοτητα.εκανα και μια αποτυχημενη εξωσωματικη και σκεφτομαι πριν τη δευτερη να κανω υστεροσκοπηση διερευνητικά.Θα μου κανουν τη διαγνωστικη η πρεπει να με παραπεμψει αλλος γιατρος του αλεξανδρας?????

 

Μου κανει εντυπωση που δεν σου ζητησε ο γιατρος σου να κανεις υστεροσκοπηση πριν την εξωσωματικη. Συνηθως θελουν να ξερουν τι παιζει με την μητρα πριν προχωρησουν.

Δεν χρειαζεται να δε παραπεμψει γιατρος του Αλεξανδρα, απλα θα πεις οτι βρισκεσαι σε διαδικασια εξωσωματικης και σε εστειλε ο γιατρος σου να την κανεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα η σαλπιγγογραφία δεν εδειξε κάτι γι αυτό δε μου τη ζητησαν.

Πηρα σημερα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι πρεπει να πας με παραπεμπτικο γιατρού εκει για να κλεισεις ραντεβού.:confused:

Τεσπα,ισως παω στα εξωτερικα ιατρεια για να μου τη γραψουν.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα η σαλπιγγογραφία δεν εδειξε κάτι γι αυτό δε μου τη ζητησαν.

Πηρα σημερα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι πρεπει να πας με παραπεμπτικο γιατρού εκει για να κλεισεις ραντεβού.:confused:

Τεσπα,ισως παω στα εξωτερικα ιατρεια για να μου τη γραψουν.

 

Εμενα στο τηλ με ρωτησαν αν μου την εχει ζητησει γιατρος. Την ημερα της εξετασης δεν μου ζητησε κανεις παραπεμπτικο. Πριν 15 μερες αυτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα, θα ήθελα να κανω μια ερώτηση παρακαλω. η στεροσκοπηση είναι απαραιτητο βημα πριν περάσουμε σε διαδικασια εξωσωματικης; ο λογος που αναρωτιεμαι ειναι οτι σε επισκεψη σε εξωσωματικο το ανεφερε μεσα στα βηματα, αν χρειαζεται να γίνει φυσικα και θα το κάνω, ωστοσο δεν μπορω να πω οτι μου έγινε πλήρως σαφες αν αυτη είναι η διαδικασια ή αν αυτος ειναι ο τροπος που ακολουθει εκεινος. Δεν εχω σκοπο να συνεργαστω μαζι του οπως και αν εχει, εκφραζω απλα μια απορία και θελω τα φωτα σας.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου την είχε ζητήσει ο εξωσωματικός μου, όμως είχα ήδη κάνει λαπαροσκόπηση και εννοείται πως τον κάλυψε αυτή (άσχετα αν μετά από αποτυχία χρειάστηκε να κάνω ξανά υστεροσκόπηση) .

Συνήθως την ζητούν για να δουν και το εσωτικό της μήτρας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα, θα ήθελα να κανω μια ερώτηση παρακαλω. η στεροσκοπηση είναι απαραιτητο βημα πριν περάσουμε σε διαδικασια εξωσωματικης; ο λογος που αναρωτιεμαι ειναι οτι σε επισκεψη σε εξωσωματικο το ανεφερε μεσα στα βηματα, αν χρειαζεται να γίνει φυσικα και θα το κάνω, ωστοσο δεν μπορω να πω οτι μου έγινε πλήρως σαφες αν αυτη είναι η διαδικασια ή αν αυτος ειναι ο τροπος που ακολουθει εκεινος. Δεν εχω σκοπο να συνεργαστω μαζι του οπως και αν εχει, εκφραζω απλα μια απορία και θελω τα φωτα σας.

 

Καλησπέρα!

 

Ήμουν περίεργη ποιος ήταν αυτός ο γιατρός που απέρριψες ενώ σου πρότεινε κάτι που κατά βάση είναι σωστό αλλά έψαξα και βρήκα το σχετικό post σου και έμεινα "παγωτό" με την συμπεριφορά του (σημειωτέον δεν τον είχα ξανακούσει σαν όνομα).

Anyway, νομίζω ότι η υστεροσκόπηση έχει νόημα αν έχεις στο ιστορικό σου αποξέσεις που συνήθως δημιουργούν συμφύσεις -και άρα η δυσκολία επίτευξης εγκυμοσύνης μπορεί να οφείλεται σε αυτές- ή αν έχεις ήδη κάνει μία αποτυχημένη εξωσωματική. Δεν ξέρω αν την προτείνουν κάποιοι γιατροί ως στάνταρ διαδικασία. Σίγουρα όλοι προτείνουν σαν πρώτο βήμα την σαλπιγγογραφία στην οποία γίνεται και μία χονδρική απεικόνιση της μήτρας (χωρίς να υποκαθιστά βεβαίως την υστεροσκόπηση). Νομίζω, καλή μου, ότι πρέπει να βρείτε έναν άλλον, σωστό, γιατρό και να σας καθοδηγήσει αυτός.

 

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Ήμουν περίεργη ποιος ήταν αυτός ο γιατρός που απέρριψες ενώ σου πρότεινε κάτι που κατά βάση είναι σωστό αλλά έψαξα και βρήκα το σχετικό post σου και έμεινα "παγωτό" με την συμπεριφορά του (σημειωτέον δεν τον είχα ξανακούσει σαν όνομα).

Anyway, νομίζω ότι η υστεροσκόπηση έχει νόημα αν έχεις στο ιστορικό σου αποξέσεις που συνήθως δημιουργούν συμφύσεις -και άρα η δυσκολία επίτευξης εγκυμοσύνης μπορεί να οφείλεται σε αυτές- ή αν έχεις ήδη κάνει μία αποτυχημένη εξωσωματική. Δεν ξέρω αν την προτείνουν κάποιοι γιατροί ως στάνταρ διαδικασία. Σίγουρα όλοι προτείνουν σαν πρώτο βήμα την σαλπιγγογραφία στην οποία γίνεται και μία χονδρική απεικόνιση της μήτρας (χωρίς να υποκαθιστά βεβαίως την υστεροσκόπηση). Νομίζω, καλή μου, ότι πρέπει να βρείτε έναν άλλον, σωστό, γιατρό και να σας καθοδηγήσει αυτός.

 

Καλή επιτυχία!

 

αχ πόσο δίκιο έχεις :) το παν είναι να βρούμε έναν γιατρό ο οποίος θα μας εμπνέει εμπιστοσύνη σε πολλά επίπεδα. Δεν έχω ιστορικό αποξέσεων, αλλά πραγματικά οτι χρειαστεί θα το κάνω! απο Δευτέρα, αν αδιαθετήσω (η ελπιδα πάντα τελευταία πεθαίνει), ξεκινάμε την γύρα. Έχω ανοίξει τεφτέρια και σημειώνω τις γνώμες και εμπειρίες απο όλες σας εδώ ώστε να επιλέξω 2-3 ανθρώπους και να αρχίσουμε τις επισκέψεις. Μου είπε και ο γιατρός μου οτι θα μας μιλήσει για 2-3 εξωσωματικούς που γνωρίζει, αλλά η εμπειρική γνώση που μοιραζόμαστε εδω μέσα, δεν συγκρίνεται με τίποπα

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, θα ήθελα να κανω μια ερώτηση παρακαλω. η στεροσκοπηση είναι απαραιτητο βημα πριν περάσουμε σε διαδικασια εξωσωματικης; ο λογος που αναρωτιεμαι ειναι οτι σε επισκεψη σε εξωσωματικο το ανεφερε μεσα στα βηματα, αν χρειαζεται να γίνει φυσικα και θα το κάνω, ωστοσο δεν μπορω να πω οτι μου έγινε πλήρως σαφες αν αυτη είναι η διαδικασια ή αν αυτος ειναι ο τροπος που ακολουθει εκεινος. Δεν εχω σκοπο να συνεργαστω μαζι του οπως και αν εχει, εκφραζω απλα μια απορία και θελω τα φωτα σας.

 

Sophia mou egw meta apo 3 apotiximenes avrio paw gia isteroskopisi....an mou elegan eksarxis oti voitha tha tin ekana!! ekana tin salpigografia kai ola itan entaksi....to scraching pou ginete kata tin diarkia tis eksetasis mou eipe o yiatros oti tha voithisi stin emfitefsi..egw tha sou elega na tin kaneis!

Link to comment
Share on other sites

Sophia mou egw meta apo 3 apotiximenes avrio paw gia isteroskopisi....an mou elegan eksarxis oti voitha tha tin ekana!! ekana tin salpigografia kai ola itan entaksi....to scraching pou ginete kata tin diarkia tis eksetasis mou eipe o yiatros oti tha voithisi stin emfitefsi..egw tha sou elega na tin kaneis!

κ εγω συμφωνω μαζι σου loulou.χρειαζεται καλο μηχανημα κ ικανο γιατρο για να ειναι κανεις βεβαιος οτι δεν υπαρχουν θεματα, πχ συμφισεις που μπορουν να δημιουργηθουν ανεξαρτητως αποξεσεων κ το βασικοτερο ,να αποκλειστει η ενδομητριτιδα,η οποια ειναι το μοναδικο πραγμα που δεν μπορει να διαγνωσθει απο τον υπερηχο.

Link to comment
Share on other sites

Το παν νομιζω ειναι να εχουμε κανει την καταλληλοτερη για την περιπτωση μας επιλογη γιατρου.

 

Προσωπικα τοσο τον γυναικολογο μου οσο και τον ενδοκρινολογο μου τους εμπιστευομαι πολυ. με παρακολουθουν χρόνια, και στα επομενα βηματα τους νιωθω κοντα μου, η επιλογη εξωσωματικου ομως ειναι και προσωπικη υποθεση.

 

Ειμαι πραγματικα τρομαγμενη με τα λιγα που είδαν τα ματια μου και με τα πολλα που διαβάζω εδω και σε αλλα σχετικα φορουμ. Δεν θελω να προτρεχω, θελω να εχω ομως μια εικονα οσο το δυνατόν λιγοτερο θολη γινεται, για να γινει η σωστη για την περιπτωση μου επιλογή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να μην την φοβάστε κορίτσια μου την εξέταση ! Έκανα σήμερα διαγνωστική . Είμαι μια χαρά δεν πονάω καθόλου ούτε και αίμα έχω ! Να είστε χαλαρές και αισιόδοξες !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

θα κανω αυριο υστεροσκοπηση, οπως εγραψα και σε αλλο θρεντ είναι και παρεμβατικη εκτος απο διαγνωστικη. θα αφαιρεσουμε ένα πολυποδακι το οποιο δεν ξερω και εγω απο πότε ειναι εκει και με καμαρωνει, πρωτη φορα το ακουσα πριν 15-20 μερες που μπηκαμε στο χορο των εξωσωματιστων. Δεν θα κρυψω την αγωνια μου και το άγχος μου, σε λογικο επιπεδο καταλαβαινω οτι δεν ειναι τιποτα μπηκα βγηκα και σε μερικες ωρες επιστρεφω στα καθηκοντα μου. ειναι ομως καπου μεσα μου ο φοβος του τι αλλο θα ακούσω.

 

 

Αν εχει καποιο ειδικο βαρος η γνώμη μου στα ελάχιστα βήματα που εχω μαθει στον συγκεκριμενο χορό παραθέτω οτι ειναι καλύτερα να προλαβαινουμε καταστασεις μεσω πρόληψης/ διάγνωσης/θεραπειας παρα να ερχετσι η μια μετα την αλλη αποτυχια και τοτε να αρχίζουμε το ψαξιμο. Περα απο το οικονομικό που ειναι δυσβασταχτο και κοντευει να γίνει ταξικη η προσβαση στην μητροτητα, ειναι αυτη η φθορά μεσα μας που δεν μπορει να την κατανοησει κανείς αλλος

In the end we all become stories

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας, ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για το μέγεθος της ανάρτησής μου. Γράφω σε αυτό το θέμα γιατί πραγματικά είμαι στα χαμένα και επίσης πολύ απογοητευμένη απο την μέχρι πρότινος γιατρό μου. Προσπαθούμε 1 χρόνο και 6 μήνες για παιδάκι, δεν έρχεται, δεν επαναπαυτήκαμε στο νεαρό της ηλικίας μας. Έχουμε κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις, οι οποίες είναι καλές, κάναμε και την πρώτη μας σπερματέγχυση τον προηγούμενο μήνα σε φυσικό κύκλο, αφού έχω σταθερό κύκλο και τακτικές ωορρηξίες ( ο λόγος που φτάσαμε σε αυτό το βήμα ήταν κατα τη γιατρό μας η "ανεξήγητη υπογονιμότητα" λόγω των καλών προδιαγραφών που διαθέταμε σαν ζευγάρι). Να έρθω στο θέμα μου. Τον Φεβρουάριο η γιατρος αφού ειδε το σπερμοδιάγραμμα του αντρα μου και απορρίψαμε τον ανδρικό παράγοντα υπογονιμότητας, μου είπε πως ήρθε η ωρα για την σαλπιγγογραφιά. Μου πρότεινε ένα ακτινολογικό ιατρείο σε μια επαρχιακή πόλη. Ωστόσο εμείς δεν νοιώσαμε άνετα να γινει εκεί η εξέταση και κλείσαμε ραντεβού στον Άγιο Λουκά (Θεσσαλονίκη). Έφτασε λοιπόν η μέρα της εξέτασης, υποχρεωτικά έπρεπε να είναι παρόν γυναικολόγος στην εξέταση, ετσι και εγινε. Ο γιατρος λοιπόν που ανέλαβε την εξέταση μου έγραψε στο πόρισμα πως οι σάλπιγγες είναι μια χαρά , όσο για την μήτρα ,πρόκειται για δικερη μήτρα με παρουσία διαφράγματος (αυτό μέσα σε ()και με 3 ερωτηματικά, γιατί μονο με την υστεροσκόπηση θα είμαστε σίγουροι, όπως είπε). Μου είπε λοιπον πως θα πρότεινε υστεροσκόπηση και πως πιθανόν εκεί να οφείλεται το γεγονός ότι δεν μπορώ να μείνω έγκυος. Εγω τα έχασα, στεναχωρήθηκα, δεν ήξερα καν τι ειναι η δίκερος μήτρα και τι είναι η υστεροσκόπηση. Πήρα τη γιατρό μου, βρεθήκαμε στο ιατρείο,και βλέποντας την μήτρα μου είπε να μην ανησυχώ, ότι αυτη η μήτρα είναι καρδιόσχημη, και ότι δεν θα ήθελε να κάνω υστεροσκόπηση γιατί μπορεί να προκύψει κάποια αλλη επιπλοκή απο αυτή την επέμβαση. Μου είπε να φύγω, να ησυχάσω και οτι θα μείνω έγκυος... Πέρασαν μήνες, φτάσαμε στην σπερματέγχυση, με την ίδια γιατρό... Μέτρησα πολλά φάουλ απο τη γιατρό μου, και έτσι αποφάσισα να επισκεφτώ την κυρία Ζε***** γνωστή στον τομέα της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής. Μόλις είδε λοιπόν την σαλπιγγογραφια μου είπε, ότι δεν μπορούμε να συζητήσουμε το οτιδήποτε αν δεν διορθωθεί αυτή η μητρα. Στην ερώτηση μου γιατί δεν έμεινα έγκυος ενω πολλές κοπέλές με διάφραγμα μένουν, μου απάντησε πως όσες γυναίκες υπάρχουν, τόσες διαφορετικές μήτρες υπάρχουν επίσης, κάθε γυναίκα ειναι διαφορετική.  Μου πρότεινε λοιπόν εναν καλό γιατρό στις υστεροσκοπήσεις. Αυτό το μήνα θα την κάνω. Θέλω να μάθω αν υπάρχει κάποια κοπέλα που όντως το διάφραγμα να την εμπόδισε να μείνει έγκυος, και επίσης αν γνωρίζετε κάποιον γιατρό κατάλληλο για τετοιου είδους επεμβάσεις στη Θεσσαλονίκη.Ειμαι πολύ απογοητευμένη απο τη γιατρό μου, έχασα χρόνο απο κάτι που θα μπορούσα να διορθώσω πολύ νωρίτερα. (Εχω ηδη 2 στο μυαλό μου, έχω μιλήσει μαζί τους, απλά μου είπαν να κλείσω ραντεβού όταν αδιαθετήσω). Θα ήθελα να διαβασω τις απόψεις σας, γιατί δεν είμαι και πολύ καλά ψυχολογικά τελευταία. 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Eγώ είχα κάνει πριν την τελευταία προσπάθεια εξωσωματικής.

Κόστος δεν θυμάμαι να σου πω (την είχα κάνει σε ιδιωτικό αλλά  είναι ο γιατρός μου ακριβός στα χειρουργεία του).

Θυμάμαι πως μετά ήμουν μια χαρά, είχα απλά πολύ λίγους πόνους (σαν της περιόδου) .. τίποτα άλλο, σκέψου πήγα το πρωί στις 7 και στις 3 το μεσημέρι ήμουν έξω για φαί, σαν να μην είχα κάνει κάτι ήταν.

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έκανα υστεροσκοπηση για αφαίρεση πολύποδα. Δεν πονούσα πολύ απ ότι θυμάμαι, σε δυο- τρεις  μέρες με παυσίπονα επανήλθα τελείως. Είναι μια μικροεπεμβαση ας πουμε.Για παράδειγμα στην αποξεση που έκανα (στην 9η εβδομάδα της κύησης) υπεφερα πολύ περισσότερο για τουλάχιστον μια εβδομάδα και είχα ανεβάσει και πυρετό.Στην υστεροσκόπηση πολύ πιο ήπια συμπτώματα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 5/29/2016 at 1:53 PM, Indyla said:

 

Συγχαρητήρια, Titi! Με το καλό να γεννηθεί το μωράκι σας.

Αυτό βέβαια που μου κάνει εντύπωση είναι πως 11 ολόκληρα χρόνια ο γιατρός ή οι γιατροί των εξωσωματικών δεν σου έκαναν υστεροσκόπηση. Είναι κοινή πρακτική μετά από μία, άντε το πολύ δύο αποτυχίες να κάνουν υστεροσκόπηση οπότε μου προκαλεί μεγάλη έκπληξη το ότι χρειάστηκε να περάσουν τόσα πολλά χρόνια... Κανονικά η υστεροσκόπηση πρέπει να προηγείται της εξωσωματικής ώστε να μην κάνει κανείς άδικα προσπάθειες.

Ευχαριστω παρα πολυ. Γεννηθηκε ολα μια χαρα. Εγινε και 15 μηνων. Εχεις απολυτο δικιο. Δεν ξερω τι να πω

On 5/29/2016 at 2:53 PM, μαγιοπουλας said:

Συγχαρητηρια κ απο μενα titi.θα ηθελα να σε ρωτησω εαν πηρες καποιο σχημα αντιβιωσης τον τελευταιο καιρο πριν μεινεις εγκυος.καλη εγκυμοσυνη να εχεις.

 Ευχαριστω πολυ. Καθολου αντιβιωση δεν πηρα οχι.

Επεξεργάστηκαν by Titi1978
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...