sissie

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα

Είμαι 33 ετών, το Μάρτιο έκαναν ανοιχτό χειρουργείο ινομυωματων(5 αφαίρεσαν), ο σύζυγος έχει κάνει σπερμοδιαγραμμα και όλα είναι οκ

Εγω έχω κάνει απλές ορμονολογικες εξετάσεις και όλα επίσης οκ

Όλοι οι γιατροί μας είπαν να προσπαθήσουν μόνοι μας έως τέλους του χρόνου και αν δεν επέλθει εγκυμοσύνη να πάω για σαλπιγγογραφια.

Λοιπόν πήγα την Τετάρτη και έχω πολλαπλούς πυρηνες ινομυωματων ή και πολύποδες, καθώς και μάλλον ατελες διάφραγμα μητρας

Ο γιατρός μου συνέστησε υστεροσκοπηση και θέλω να την κάνω να δούμε τι θα γίνει.

Απλά μου ζήτησε περίπου 1000 ευρώ ( γιατρός και κλινική) τα οποία και δεν τα έχουμε

Υπάρχει κάποια να έχει κάνει υστεροσκοπηση στη Θεσσαλονίκη σε νοσοκομείο και σε ποιον γιατρό ? Ποια είναι η διαδικασία για να προσεγγίσεις το γιατρό ???

Πρέπει να την κάνω οπωσδήποτε άμεσα γιατί φοβάμαι μην ξαναεμφανιστουν τα ινομυωματων εκτός της μήτρας.

Συγγνώμη για το κατεβατό

Βοήθεια!!

Καλησπέρα.Εγώ έκανα πέρσι το καλοκαίρι υστεροσκόπηση σε νοσοκομείο στη Θεσσαλονίκη για να αφαιρέσω ένα πολύποδα.Επειδή θα έκανα και εξωσωματική στο ίδιο το νοσοκομείο,η αναμονή ήταν περίπου 3 μήνες.Διαφορετικά θα περίμενα παραπάνω.Δε πλήρωσα τίποτα.Και εμένα μου είχαν ζητήσει 1000 ευρώ για να την κάνω σε κλινική.Βέβαια δεν είχα και πολύ καλή εμπειρία από το νοσοκομείο και είπα δε θα ξανακάνω σε δημόσιο με τίποτα.Να φανταστείς δεν έστειλε ο γιατρός τον πολύποδα για βιοψία,είπε δε χρειαζόταν.Αν είναι δυνατόν.Δε ξέρω να σου πω τί να κάνεις,ξέρω ότι το οικονομικό είναι ένα μεγάλο θέμα,να ξέρεις όμως ότι στα δημόσια νοσοκομεία η αναμονή είναι από 6 μήνες και πάνω.Καλή επιτυχία σε ότι και αν αποφασίσεις.

Διαφημίσεις

Καλησπέρα.Εγώ έκανα πέρσι το καλοκαίρι υστεροσκόπηση σε νοσοκομείο στη Θεσσαλονίκη για να αφαιρέσω ένα πολύποδα.Επειδή θα έκανα και εξωσωματική στο ίδιο το νοσοκομείο,η αναμονή ήταν περίπου 3 μήνες.Διαφορετικά θα περίμενα παραπάνω.Δε πλήρωσα τίποτα.Και εμένα μου είχαν ζητήσει 1000 ευρώ για να την κάνω σε κλινική.Βέβαια δεν είχα και πολύ καλή εμπειρία από το νοσοκομείο και είπα δε θα ξανακάνω σε δημόσιο με τίποτα.Να φανταστείς δεν έστειλε ο γιατρός τον πολύποδα για βιοψία,είπε δε χρειαζόταν.Αν είναι δυνατόν.Δε ξέρω να σου πω τί να κάνεις,ξέρω ότι το οικονομικό είναι ένα μεγάλο θέμα,να ξέρεις όμως ότι στα δημόσια νοσοκομεία η αναμονή είναι από 6 μήνες και πάνω.Καλή επιτυχία σε ότι και αν αποφασίσεις.

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου

Σε πιο νοσοκομείο έκανες υστεροσκοπηση ? Και ποιος ήταν ο γιατρός που σου έκανε την υστεροσκοπηση;;;

Το θέμα είναι να καθαριστεί σωστά το ενδομητριο και να έχουμε τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Εσύ τελικά τα κατάφερες με την εξωσωματική ? Πήγαν όλα καλά ?

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Ναι μου ήρθε πολύ απότομα αυτό το ποσό

Ήθελα να ξερα όλοι αυτοί οι υπέροχοι τόσο καιρό ( από το Φλεβάρη) δεν έδειχναν τίποτα ?

Και έχω κάνει σε διάφορες φάσεις του κύκλου μου

καλησπερα!!!! δεν ξερω ουτε και γω για θεσσαλονικη,ομως γνωμη μου προσπαθησε να μαζεψεις αυτα τα χρηματα και να την κανεις στον γιατρο σου .....και γω εκανα πριν εναν μηνα και πληρωσα 800 για εναν πολυποδα,μην ρισκαρεις κατι τοσο σοβαρο σε δημοσιο νοσοκομειο....βιοψια, dvd,ολα τα πηρα στα χερια μου.....μακαρι να καταφερεις να την κανεις στον γιατρο σου!!!!!!!!!

Το 2014 είχα κάνει υστεροσκοπηση στο γενεσις αφαιρώντας πολυποδα στάλθηκε για βιοψία κ μετα απο μήνες ξεκίνησα προσπάθεια έφερε θετικό αλλά δυστυχώς για λίγο είχε κρατήσει μετά απο ενα ένα χρόνο κάνω λαπαροσκοπηση βρέθηκε ενδομητριωση αφαιρέθηκε εγινείναι κάποια θεραπεία 3μηνη μετά από 5 μήνες κάνουμε προσπάθεια και έφερε την απόλυτη ευτυχία!!!!

8HiKp2.png

Το 2014 είχα κάνει υστεροσκοπηση στο γενεσις αφαιρώντας πολυποδα στάλθηκε για βιοψία κ μετα απο μήνες ξεκίνησα προσπάθεια έφερε θετικό αλλά δυστυχώς για λίγο είχε κρατήσει μετά απο ενα ένα χρόνο κάνω λαπαροσκοπηση βρέθηκε ενδομητριωση αφαιρέθηκε εγινείναι κάποια θεραπεία 3μηνη μετά από 5 μήνες κάνουμε προσπάθεια και έφερε την απόλυτη ευτυχία!!!!

Να το χαίρεσαι το αγγελούδι σου

Έκανα τελικά υστεροσκοπηση στο Γένεσις και εγώ

800 ευρώ(διορθώσαμε ένα μικρό διάφραγμα στη μήτρα αλλά είχα και πάρα πολλά πολύποδακια σε όλο το ενδομήτριο και η ιστολογική έδειξε ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα αλλά θα κάνω θεραπεία 3 κύκλους με cyclacur και μετά θα με αφήσει ο γιατρός για μωρό)

καλησπερα!!!! δεν ξερω ουτε και γω για θεσσαλονικη,ομως γνωμη μου προσπαθησε να μαζεψεις αυτα τα χρηματα και να την κανεις στον γιατρο σου .....και γω εκανα πριν εναν μηνα και πληρωσα 800 για εναν πολυποδα,μην ρισκαρεις κατι τοσο σοβαρο σε δημοσιο νοσοκομειο....βιοψια, dvd,ολα τα πηρα στα χερια μου.....μακαρι να καταφερεις να την κανεις στον γιατρο σου!!!!!!!!!

Σε ευχαριστώ πολύ

Τελικά την έκανα 13/1 και όλα η ιστολογική από τους πολλαπλούς πολυποδες έδειξε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.το DVD θα το πάρω αυριο( ελπίζω να ναι η δική μου υστεροσκοπηση)

καλημερα κοριτσια!!!!! θελα να σας πω την προσφατη εμπειρια μου.....προσπαθουσαμε 1.5 χρονο να κανουμε παιδακι χωρις κανενα αποτελεσμα ολες οι εξετασεις μας πολυ καλες!!!!!το μονο που δεν ηθελα να κανω ηταν σαλπιγγογραφια για φοβομουν οτι θα ποναω πολυ,και ετσι αποφασιζουμε να κανουμε εξωσωματικη,ο γιατρος εκει μου λεει μπορουμε να παραβλεψουμε την σαλπιγγογραφια δεν μας χρειαζετε!!!!!!(μεγα λαθος)αποτυχαμε χωρις να ξερουμε παλι τον λογο......μετα απο 6 μηνες και με πολυ κακη ψυχολογια αποφασιζω να αλλαξω γιατρο...(παλι καλα) ο νεος μου γιατρος μου λεει αν δεν κανεις σαλλπιγγογραφια δεν θα σε αναλαβω,,,και ναι λοιπον δεν εχω αλλη επιλογη παω και κανω σαλπιγγογραφια,στο( ρεα 150 ευρω) κοστος και ο πονος τιποτα προστα σε ολο αυτο που ειχα περασει....το αποτελεσμα συμφυσεις!!!!!!!εκανα και υστεροσκοπιση πριν μια εβδομαδα και τις αφαιρεσαμε!!!!ελπιζω απο δω και περα να πανε ολα καλα και να αποκτησουμε μωρακι.....μη φοβαστε τιποτα να κανετε ολες τις εξετασεις χωρις να σκεφτεστε τον πονο....δεν ειναι τιποτα μπροστα στο πονο της ψυχη μας και ποσο κακο κανουμε στην ψυχολογια μας!!!!συγνωμη αν σας κουρασα!!!!!καλες γιορτες να εχουμε !!!!με υγεια και πολλα μωρακια!!!!!!!!!!!!!!!!:):):):)

Ποσο καιρό μετά σας επέτρεψε τις ελεύθερες επαφές ο γιατρός?

Καλημέρα. Έχει κάνει καμία πρόσφατα αφαίρεση πολύποδα σε δημόσιο νοσοκομείο στην Αθήνα? Πρόκειται για τη μητέρα μου ετών 74 και επειδή έχει προβλήματα υγείας (θρομβώσεις, αρρυθμία), ανησυχώ να πάμε σε οποιονδήποτε και μέχρι στιγμής ψάχνω στα τυφλά.

Θα εκτιμούσα πολύ την απάντησή σας ...

Καλημέρα. Έχει κάνει καμία πρόσφατα αφαίρεση πολύποδα σε δημόσιο νοσοκομείο στην Αθήνα? Πρόκειται για τη μητέρα μου ετών 74 και επειδή έχει προβλήματα υγείας (θρομβώσεις, αρρυθμία), ανησυχώ να πάμε σε οποιονδήποτε και μέχρι στιγμής ψάχνω στα τυφλά.

Θα εκτιμούσα πολύ την απάντησή σας ...

Καλημερα. Δεν εκανα αφαιρεση πολυποδα, αλλα διαγνωστικη υστεροσκοπηση προσφατα στο Αλεξανδρας. Υπηρχαν ομως κοπελες που εκαναν αφαιρεση πολυποδα την ιδια ημερα. Για ραντεβου θα παρεις τηλ στο τμημα Βραχειας νοσηλειας. Τωρα για προβληματα που αναφερεις δεν ξερω να δε βοηθησω και μαλλον πρεπει να μιλησεις με καποιον γιατρο που παρακολουθει την μαμα σου. Καλη επιτυχια.

Διαφημίσεις

Καλημερα. Δεν εκανα αφαιρεση πολυποδα, αλλα διαγνωστικη υστεροσκοπηση προσφατα στο Αλεξανδρας. Υπηρχαν ομως κοπελες που εκαναν αφαιρεση πολυποδα την ιδια ημερα. Για ραντεβου θα παρεις τηλ στο τμημα Βραχειας νοσηλειας. Τωρα για προβληματα που αναφερεις δεν ξερω να δε βοηθησω και μαλλον πρεπει να μιλησεις με καποιον γιατρο που παρακολουθει την μαμα σου. Καλη επιτυχια.

Ηope να σε ρωτησω κι εγώ,αν θελεις να κανεις διαγνωστικη υστεροσκοπηση στο Αλεξανδρας πως γινεται?

Παιρνεις τηλ, στο νοσοκομείο στο τηλ.κέντρο,κλεινεις ραντεβού,πας και λες ''θελω να κανω διαγνωστική υστεροσκοπηση για τον ταδε λόγο'' και σου κανουν επιτόπου,την ίδια μέρα,σε ενα ραντεβού δηλαδή?

Και σε ποσες μερες σου κλεινουν ραντεβού?

Τελος,ποναει καθολου χωρίς μέθη?

Ηope να σε ρωτησω κι εγώ,αν θελεις να κανεις διαγνωστικη υστεροσκοπηση στο Αλεξανδρας πως γινεται?

Παιρνεις τηλ, στο νοσοκομείο στο τηλ.κέντρο,κλεινεις ραντεβού,πας και λες ''θελω να κανω διαγνωστική υστεροσκοπηση για τον ταδε λόγο'' και σου κανουν επιτόπου,την ίδια μέρα,σε ενα ραντεβού δηλαδή?

Και σε ποσες μερες σου κλεινουν ραντεβού?

Τελος,ποναει καθολου χωρίς μέθη?

Βασικα για να κανεις υστεροσκοπηση πρεπει να υπαρχει καποιος λογος πχ να βρισκεσαι σε διαδικασια εξωσωματικης ή καποια ανεξηγητη υπογονιμοτητα. Θα σε ρωτησουν σιγουρα για ποιον λογο θες να την κανεις κι αν στη ζητησε καποιος γιατρος. Ραντεβου εχει σχετικα κοντινα. Πρεπει να γινει μεταξυ 8ης και 12ης μερας κι αν κανεις απλα διαγνωστικη δεν χρειαζεται μεθη.

Βασικα για να κανεις υστεροσκοπηση πρεπει να υπαρχει καποιος λογος πχ να βρισκεσαι σε διαδικασια εξωσωματικης ή καποια ανεξηγητη υπογονιμοτητα. Θα σε ρωτησουν σιγουρα για ποιον λογο θες να την κανεις κι αν στη ζητησε καποιος γιατρος. Ραντεβου εχει σχετικα κοντινα. Πρεπει να γινει μεταξυ 8ης και 12ης μερας κι αν κανεις απλα διαγνωστικη δεν χρειαζεται μεθη.

Εγω λοιπον ανηκω στην ανεξηγητη υπογονιμοτητα.εκανα και μια αποτυχημενη εξωσωματικη και σκεφτομαι πριν τη δευτερη να κανω υστεροσκοπηση διερευνητικά.Θα μου κανουν τη διαγνωστικη η πρεπει να με παραπεμψει αλλος γιατρος του αλεξανδρας?????

Εγω λοιπον ανηκω στην ανεξηγητη υπογονιμοτητα.εκανα και μια αποτυχημενη εξωσωματικη και σκεφτομαι πριν τη δευτερη να κανω υστεροσκοπηση διερευνητικά.Θα μου κανουν τη διαγνωστικη η πρεπει να με παραπεμψει αλλος γιατρος του αλεξανδρας?????

Μου κανει εντυπωση που δεν σου ζητησε ο γιατρος σου να κανεις υστεροσκοπηση πριν την εξωσωματικη. Συνηθως θελουν να ξερουν τι παιζει με την μητρα πριν προχωρησουν.

Δεν χρειαζεται να δε παραπεμψει γιατρος του Αλεξανδρα, απλα θα πεις οτι βρισκεσαι σε διαδικασια εξωσωματικης και σε εστειλε ο γιατρος σου να την κανεις.

Κοίτα η σαλπιγγογραφία δεν εδειξε κάτι γι αυτό δε μου τη ζητησαν.

Πηρα σημερα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι πρεπει να πας με παραπεμπτικο γιατρού εκει για να κλεισεις ραντεβού.:confused:

Τεσπα,ισως παω στα εξωτερικα ιατρεια για να μου τη γραψουν.

Διαφημίσεις

Κοίτα η σαλπιγγογραφία δεν εδειξε κάτι γι αυτό δε μου τη ζητησαν.

Πηρα σημερα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι πρεπει να πας με παραπεμπτικο γιατρού εκει για να κλεισεις ραντεβού.:confused:

Τεσπα,ισως παω στα εξωτερικα ιατρεια για να μου τη γραψουν.

Εμενα στο τηλ με ρωτησαν αν μου την εχει ζητησει γιατρος. Την ημερα της εξετασης δεν μου ζητησε κανεις παραπεμπτικο. Πριν 15 μερες αυτα.

Καλησπέρα σας, ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για το μέγεθος της ανάρτησής μου. Γράφω σε αυτό το θέμα γιατί πραγματικά είμαι στα χαμένα και επίσης πολύ απογοητευμένη απο την μέχρι πρότινος γιατρό μου. Προσπαθούμε 1 χρόνο και 6 μήνες για παιδάκι, δεν έρχεται, δεν επαναπαυτήκαμε στο νεαρό της ηλικίας μας. Έχουμε κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις, οι οποίες είναι καλές, κάναμε και την πρώτη μας σπερματέγχυση τον προηγούμενο μήνα σε φυσικό κύκλο, αφού έχω σταθερό κύκλο και τακτικές ωορρηξίες ( ο λόγος που φτάσαμε σε αυτό το βήμα ήταν κατα τη γιατρό μας η "ανεξήγητη υπογονιμότητα" λόγω των καλών προδιαγραφών που διαθέταμε σαν ζευγάρι). Να έρθω στο θέμα μου. Τον Φεβρουάριο η γιατρος αφού ειδε το σπερμοδιάγραμμα του αντρα μου και απορρίψαμε τον ανδρικό παράγοντα υπογονιμότητας, μου είπε πως ήρθε η ωρα για την σαλπιγγογραφιά. Μου πρότεινε ένα ακτινολογικό ιατρείο σε μια επαρχιακή πόλη. Ωστόσο εμείς δεν νοιώσαμε άνετα να γινει εκεί η εξέταση και κλείσαμε ραντεβού στον Άγιο Λουκά (Θεσσαλονίκη). Έφτασε λοιπόν η μέρα της εξέτασης, υποχρεωτικά έπρεπε να είναι παρόν γυναικολόγος στην εξέταση, ετσι και εγινε. Ο γιατρος λοιπόν που ανέλαβε την εξέταση μου έγραψε στο πόρισμα πως οι σάλπιγγες είναι μια χαρά , όσο για την μήτρα ,πρόκειται για δικερη μήτρα με παρουσία διαφράγματος (αυτό μέσα σε ()και με 3 ερωτηματικά, γιατί μονο με την υστεροσκόπηση θα είμαστε σίγουροι, όπως είπε). Μου είπε λοιπον πως θα πρότεινε υστεροσκόπηση και πως πιθανόν εκεί να οφείλεται το γεγονός ότι δεν μπορώ να μείνω έγκυος. Εγω τα έχασα, στεναχωρήθηκα, δεν ήξερα καν τι ειναι η δίκερος μήτρα και τι είναι η υστεροσκόπηση. Πήρα τη γιατρό μου, βρεθήκαμε στο ιατρείο,και βλέποντας την μήτρα μου είπε να μην ανησυχώ, ότι αυτη η μήτρα είναι καρδιόσχημη, και ότι δεν θα ήθελε να κάνω υστεροσκόπηση γιατί μπορεί να προκύψει κάποια αλλη επιπλοκή απο αυτή την επέμβαση. Μου είπε να φύγω, να ησυχάσω και οτι θα μείνω έγκυος... Πέρασαν μήνες, φτάσαμε στην σπερματέγχυση, με την ίδια γιατρό... Μέτρησα πολλά φάουλ απο τη γιατρό μου, και έτσι αποφάσισα να επισκεφτώ την κυρία Ζε***** γνωστή στον τομέα της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής. Μόλις είδε λοιπόν την σαλπιγγογραφια μου είπε, ότι δεν μπορούμε να συζητήσουμε το οτιδήποτε αν δεν διορθωθεί αυτή η μητρα. Στην ερώτηση μου γιατί δεν έμεινα έγκυος ενω πολλές κοπέλές με διάφραγμα μένουν, μου απάντησε πως όσες γυναίκες υπάρχουν, τόσες διαφορετικές μήτρες υπάρχουν επίσης, κάθε γυναίκα ειναι διαφορετική.  Μου πρότεινε λοιπόν εναν καλό γιατρό στις υστεροσκοπήσεις. Αυτό το μήνα θα την κάνω. Θέλω να μάθω αν υπάρχει κάποια κοπέλα που όντως το διάφραγμα να την εμπόδισε να μείνει έγκυος, και επίσης αν γνωρίζετε κάποιον γιατρό κατάλληλο για τετοιου είδους επεμβάσεις στη Θεσσαλονίκη.Ειμαι πολύ απογοητευμένη απο τη γιατρό μου, έχασα χρόνο απο κάτι που θα μπορούσα να διορθώσω πολύ νωρίτερα. (Εχω ηδη 2 στο μυαλό μου, έχω μιλήσει μαζί τους, απλά μου είπαν να κλείσω ραντεβού όταν αδιαθετήσω). Θα ήθελα να διαβασω τις απόψεις σας, γιατί δεν είμαι και πολύ καλά ψυχολογικά τελευταία. 

Καλημέρα και καλές γιορτές, ήθελα να σας ρωτήσω εάν η λαπαροσκόπηση μπορεί να βοηθήσει στις καθέξιν αποβολές.

Έχω ήδη κάνει υστεροσκόπηση και αφαίρεση διαφράγματος,  η μαγνητική κάτω κοιλίας και η αξονική είναι καθαρές, παρόλα αυτά έχω κάποια μικρά τσιμπήματα στην δεξιά πλευρά του ενδομητρίου. Έχω κάνει 2 φορές βιοψία ενδομητρίου, όπου βρέθηκε φλεγμονή και έχω πάρει για 3 μήνες Vibramycin,Valtrex,Zithromax,Flagyl,Dalacin και έκανα 30 ενδομητρικές με Flagyl και Ciproxin. Πριν 10 χρόνια είχα ξανακάνει λαπαροσκόπηση για σκωληκοειδίτιδα, υπάρχει περίπτωση να δημιουργήθηκαν συμφύσεις που να επηρεάζουν την εξέλιξη μιας εγκυμοσύνης; Ο δείκτης Ca125 για ενδομητρίωση είναι πολύ χαμηλός, κάτω από 5 και η crp ποσοτική είναι κάτω από 0,3 (αν και υπήρχε φλεγμονή στο ενδομήτριο).

Η υστεροσκόπηση θα επαναληφθεί επειδή είχα 2 αποβολές, αλλά πρότεινα στον γιατρό μου να κάνουμε και λαπαροσκόπηση και θεωρεί ότι είναι άσκοπο χειρουργείο.

Τι μπορεί να δείξει η απαροσκόπηση που να συμβάλει στις αποβολές και να μην το δείχνουν οι άλλες διαγνωστικές;

Ευχαριστώ

Καλημέρα σε όλες !! Παρακολουθώ το forum εδώ κ πολλούς μήνες κ έχω ταυτιστεί με πολλές γυναίκες!! Αποφάσισα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου...Μετά από 1.5 χρόνο προσπάθειας για παιδί κ με μια χημική αποβολή μετά από έναν χρόνο, καθώς κ πλήθος εξετάσεων (προγεννητικός έλεγχος, σπερμοδιάγραμμα,σαλπιγγογραφία κτλ ), αποφασίστηκε να κάνω λαπαροσκόπηση-υστεροσκόπηση καθώς είχα διαγνωστεί με ενδομητρίωση 3.5εκ  κ μια κλειστή σάλπιγγα, ο δείκτης CA-125  ήταν πολύ ανεβασμένος.Έγινε η Λαπαροσκοπηση πριν 3 μέρες κ τώρα θα ακολουθήσω θεραπεία διακοπής περιόδου για 4 μήνες.Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια κοπέλα κατά πόσο μετά από ανάλογη θεραπεία κατάφερε να μείνει έγκυος χωρίς να χρειάστηκε εξωσωματική. Είμαι 37 χρονών. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

On 20/3/2019 at 12:48 ΜΜ, maria_cltha είπε:

Καλημέρα σε όλες !! Παρακολουθώ το forum εδώ κ πολλούς μήνες κ έχω ταυτιστεί με πολλές γυναίκες!! Αποφάσισα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου...Μετά από 1.5 χρόνο προσπάθειας για παιδί κ με μια χημική αποβολή μετά από έναν χρόνο, καθώς κ πλήθος εξετάσεων (προγεννητικός έλεγχος, σπερμοδιάγραμμα,σαλπιγγογραφία κτλ ), αποφασίστηκε να κάνω λαπαροσκόπηση-υστεροσκόπηση καθώς είχα διαγνωστεί με ενδομητρίωση 3.5εκ  κ μια κλειστή σάλπιγγα, ο δείκτης CA-125  ήταν πολύ ανεβασμένος.Έγινε η Λαπαροσκοπηση πριν 3 μέρες κ τώρα θα ακολουθήσω θεραπεία διακοπής περιόδου για 4 μήνες.Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια κοπέλα κατά πόσο μετά από ανάλογη θεραπεία κατάφερε να μείνει έγκυος χωρίς να χρειάστηκε εξωσωματική. Είμαι 37 χρονών. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλημέρα! Κι εγώ μια απ' τα ίδια. Προσπαθούμε εδώ και 1.5 χρόνο. Αφού κάναμε όλες τις εξετάσεις, τώρα ο υπέρηχος έδειξε ινομύωμα ή πολύποδα στη μήτρα και μου σύστησε επεμβατική υστεροσκόπηση με λαπαροσκόπηση για την αφαίρεσή του. Θα την κάνω στη Θεσσαλονίκη. Επειδή δεν έχω ιδέα θα μπορούσες να με κατατοπίσεις πόσο περίπου κοστίζει κι αν γίνεται με ολική αναισθησία? Εσύ που την έκανες?

21 ώρες πρίν, Manoulitsa75 είπε:

Καλημέρα! Κι εγώ μια απ' τα ίδια. Προσπαθούμε εδώ και 1.5 χρόνο. Αφού κάναμε όλες τις εξετάσεις, τώρα ο υπέρηχος έδειξε ινομύωμα ή πολύποδα στη μήτρα και μου σύστησε επεμβατική υστεροσκόπηση με λαπαροσκόπηση για την αφαίρεσή του. Θα την κάνω στη Θεσσαλονίκη. Επειδή δεν έχω ιδέα θα μπορούσες να με κατατοπίσεις πόσο περίπου κοστίζει κι αν γίνεται με ολική αναισθησία? Εσύ που την έκανες?

Καλημέρα Manoulitsa75 την έκανα στο Λητώ στην Αθήνα κόστισε 3500 ευρώ αλλά εκτός από ένα μικρό ινομύωμα στην μήτρα αφαίρεσα κύστες ενδομητριωσης από τις ωοθήκες κ έγινε κ καυτηριασμός εστιών ενδομητρίωσης ταχεία βιοψία κτλ.Είχα ανεβασμένο τo δείκτη CA-125 κ δεν είχα περιθώρια να αναβάλλω την λαπαροσκοπηση. Γίνεται με ολική αναισθησία. Επιπλέον είχα δυο γυναικολόγους στο χειρουργείο.Η αποψή μου είναι να το κανεις είναι ο μονος τρόπος να δεις ότι όλα είναι καλά στην μήτρα σου κ στις οωθήκες σου όπως κ σαλπιγγογραφία. Εμενα ξεκάθαρα μου προκαλούσε ολη αυτή η κατασταση υπογονιμότητα.

On 22/3/2019 at 1:56 ΜΜ, Manoulitsa75 είπε:

Καλησπερα σου..πριν 2 χρονια περιπου ο γιατροσ μου μου προτεινε να κανω να αφαιρεσω τα ινομυωματα μου για να εχω πιο ευκολη εγκυμοσυνη.αν κ ο ιδιοσ ειναι κορυφη στισ ανοικτεσ επεμβασεισ, μου προετεινε να την κανω λαπαροσκοπικα με γιατρο που κανει μονο τετοιεσ επεμβασεισ..αν θεσ σου στελνω μνμ για το ονομα του..

Εκτοσ απο τα ινομυωματα μου (καμια ντουζινα) μου διορθωσε το σχημα τησ μητρασ κ μου αφαιρεσε συμφησεισ.

Την επεμβαση τη καναμε στο γενεσισ κ κοστισε περιπου 3000 ( μαζι με αμοιβη γιατρου)με ολικη αναισθησια..απο την 1η στιγνη ημουν καλα..δεν πονουσα καθολου.το μονο που προσεχα γταν τα βαρη.

Στη θεσσαλονικη οι λαπαροσκοποι ειναι 3-4.θα σου προτεινα να την κανεισ λαπαροσκοπο κ οχι οποιοδηποτε γυναικολογο.

• Μου αρέσει 1

6 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

Καλησπερα σου..πριν 2 χρονια περιπου ο γιατροσ μου μου προτεινε να κανω να αφαιρεσω τα ινομυωματα μου για να εχω πιο ευκολη εγκυμοσυνη.αν κ ο ιδιοσ ειναι κορυφη στισ ανοικτεσ επεμβασεισ, μου προετεινε να την κανω λαπαροσκοπικα με γιατρο που κανει μονο τετοιεσ επεμβασεισ..αν θεσ σου στελνω μνμ για το ονομα του..

Εκτοσ απο τα ινομυωματα μου (καμια ντουζινα) μου διορθωσε το σχημα τησ μητρασ κ μου αφαιρεσε συμφησεισ.

Την επεμβαση τη καναμε στο γενεσισ κ κοστισε περιπου 3000 ( μαζι με αμοιβη γιατρου)με ολικη αναισθησια..απο την 1η στιγνη ημουν καλα..δεν πονουσα καθολου.το μονο που προσεχα γταν τα βαρη.

Στη θεσσαλονικη οι λαπαροσκοποι ειναι 3-4.θα σου προτεινα να την κανεισ λαπαροσκοπο κ οχι οποιοδηποτε γυναικολογο.

Σ' ευχαριστώ πολύ! Μπορείς να μου στείλεις το όνομα του γιατρού που κάνει μόνο τέτοιες επεμβάσεις? Η γυναικολόγος μου σύστησε δύο, δε ξέρω αν επιτρέπεται να πω εδώ το όνομά τους, ρώτησα τον έναν και μου είπε ότι θα κοστίσει 800-1000 ευρώ στο Γένεσις που μου φάνηκαν πολλά για αφαίρεση ενός μικρού ινομυώματος. 

On 26/3/2019 at 6:29 ΜΜ, Manoulitsa75 είπε:

Σ' ευχαριστώ πολύ! Μπορείς να μου στείλεις το όνομα του γιατρού που κάνει μόνο τέτοιες επεμβάσεις? Η γυναικολόγος μου σύστησε δύο, δε ξέρω αν επιτρέπεται να πω εδώ το όνομά τους, ρώτησα τον έναν και μου είπε ότι θα κοστίσει 800-1000 ευρώ στο Γένεσις που μου φάνηκαν πολλά για αφαίρεση ενός μικρού ινομυώματος. 

Τελικα @Manoulitsa75 τι εκανεσ???

Ψάχνω για για γυναικολόγο με εμπειρία στη λαπαροσκοπική χειρουργική, για αφαίρεση ινομυώματος. 

Έχετε να μου προτείνετε κάποιον που θεωρείτε πολύ καλό;

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα