Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts

Καλησπέρα tilburg. Χωρίς να είμαι ειδική, μπορώ να σου πω τα εξής: Η λαπαροσκόπηση και η υστεροσκόπηση είναι διαγνωστικές ή/και επεμβατικές εξετάσεις. Η λαπαροσκόπηση εξετάζει τα εσωτερικά γεννητικά όργανα της γυναίκας ( μήτρα,σάλπιγγες, ωοθήκες) και διορθώνει τυχόν προβλήματα όπως ενδομητρίωση, αφαίρεση κύστεων, ινομυωμάτων κλπ. Η υστεροσκόπηση εξετάζει την κοιλότητα της μήτρας και μπορεί να εντοπίσει και να αφαιρέσει πολύποδες, ινομυώματα, συμφήσεις κλπ.

 

Οι δύο εξετάσεις μπορούν να γίνουν και μαζί, οπότε μπαίνεις στη διαδικασία μια φορά και με την ίδια νάρκωση-έχει βέβαια ένα σημαντικό κόστος. Η ανάρρωση είναι συνήθως γρήγορη και δεν έχουν ιδιαίτερες παρενέργειες, πέρα από κάποιο αίμα που μπορεί να έχεις για μερικές ημέρες. Εξαρτάται βέβαια πάντα και από τα ευρήματα της εξέτασης.

 

Αν το αποφασίσεις, θα πρέπει σίγουρα να τις κάνεις σε γιατρό που να εμπιστεύεσαι.

 

Τώρα στο αν επιλέγεις λαπαροσκόπηση ή εξωσωματική:

 

Αν αποκαλύψουν και διορθώσουν προβλήματα που είναι πιθανό να εμποδίζουν τη σύλληψη (πχ ενδομητρίωση, συμφήσεις, μια κύστη) μπορείς να συλλάβεις φυσιολογικά.

 

Όμως το να μη συλλαμβάνει μια γυναίκα μπορεί να οφείλεται σε άλλους λόγους όπως πχ στην κακή ποιότητα ωαρίων, πράγμα που δεν μπορούν να διορθώσουν αυτές οι εξετάσεις. Επομένως δε σημαίνει ότι κάνοντας λαπαροσκόπηση μπορεί μια γυναίκα να αποφύγει σίγουρα την εξωσωματική.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα σε πρώτη φάση. Θα σου έλεγα όμως να μαζέψεις τις απορίες σου και να ρωτήσεις για όλα τη γιατρό σου που σίγουρα θα σε κατατοπίσει καλύτερα.

 

Ρίξε μια ματιά κι εδώ:

http://www.ygeiaonline.gr/component/content/article?id=134:o----

 

 

και καλή επιτυχία στις προσπάθειές σου!

 

stroll, σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον και τις πληροφορίες!!

θα το συζητήσω σίγουρα εκτενέστερα με τη γιατρό.

Και σε σένα εύχομαι ό τι καλύτερο!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Τελικώς και ο γιατρός μου είπε ότι δεν είναι τίποτα, αδιαθέτησα κανονικά και μετά όλα κανονικά.. Οπότε faulse alarm

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.

Που κανατε την υστεροσκοπηση - λαπαροσκοπηση σας;

Θελω να αφαιρεσω ενα πολυποδακι και θα προτιμουσα ενα δημοσιο νοσοκομειο, κατα προτιμηση το Αττικο.

Ειμαι στη φαση αλλαγης γιατρου γιατι ο δικος μου εφυγε απο το Αττικο και ψαχνω καποιον που να ειναι εκει.

Προτασεις ευπροσδεκτες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κι απο εμένα! Ειναι απίστευτο το πόσο κατατοπιστικοι είστε εδω! Για να μην μακρυγορω , μετα απο 1 χρόνο προσπάθειες με τον σύζυγο κατέφυγα σε νεο γυναικολόγο γιατι εγκυμοσύνη πουθενά! Ορμονολογικες καλές και ύστερα απο 3d υπέρηχο δικερως μήτρα. Έκανα προχθές υστεροσαλπιγγογραφια και επιβεβαιωθήκαμε πως ειναι διάφραγμα τιμη διθαλαμος όπως έγραψε ο ακτινολόγος. Στο τηλ μου ειπε πως πρέπει να προχωρήσουμε σε υστεροσκοπηση όπου διαρκεί ενα 45λεπτο,ολική νάρκωση,δεν νοσηλεύεται φεύγεις αυθημερόν και λειτουργεί σαν"πλαστική" στη μήτρα. Με ΙΚΑ θα μου κοστίσει 650?. Εδω διάβασα τελείως διαφορετικά ποσά! Πολυ μεγαλύτερα! Υπάρχει κάποια κοπέλα που να έκανε πρόσφατα να με κατατοπίσει; Σημείωση πως δεν έχω συλλάβει ποτε,άρα συνεπώς καμια αποβολή. Και έχω θέμα με την ολική νάρκωση. Σε ενα παλαιότερο χειρουργείο άσχετα με τα γυναικολογικά θέματα άργησα αρκετά να ξυπνήσω! Το ανέφερα στο γιατρό μου κ μου ειπε δεν γίνεται αλλιώς.. Μου αναφέρει συνεχώς πως ιςως να αποκτήσω εγκυμοσύνη και να αποβάλλω στις 18-20 εβδομάδες τρομάζοντας με πολυ! Δεν έχω σταματήσει να κλαίω!!!! Δεν ξέρω αν πρέπει ή και τι να κάνω! Δεν ξέρω αν πρέπει να αναφέρω το όνομα του γιατρού μηπως κάποια κοπέλα ξέρει.. Με συγχωρείτε για το μακροσκελές μηνυμα...κατέφυγα σε ιντερνετικες αναζητήσεις σχετικά..

Τα μωράκια είναι εκεί ψηλά και διαλέγουν σε ποιά κοιλίτσα θα μπούν....!!!!!!!!!!!!!!!!:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο εμένα! Ειναι απίστευτο το πόσο κατατοπιστικοι είστε εδω! Για να μην μακρυγορω , μετα απο 1 χρόνο προσπάθειες με τον σύζυγο κατέφυγα σε νεο γυναικολόγο γιατι εγκυμοσύνη πουθενά! Ορμονολογικες καλές και ύστερα απο 3d υπέρηχο δικερως μήτρα. Έκανα προχθές υστεροσαλπιγγογραφια και επιβεβαιωθήκαμε πως ειναι διάφραγμα τιμη διθαλαμος όπως έγραψε ο ακτινολόγος. Στο τηλ μου ειπε πως πρέπει να προχωρήσουμε σε υστεροσκοπηση όπου διαρκεί ενα 45λεπτο,ολική νάρκωση,δεν νοσηλεύεται φεύγεις αυθημερόν και λειτουργεί σαν"πλαστική" στη μήτρα. Με ΙΚΑ θα μου κοστίσει 650?. Εδω διάβασα τελείως διαφορετικά ποσά! Πολυ μεγαλύτερα! Υπάρχει κάποια κοπέλα που να έκανε πρόσφατα να με κατατοπίσει; Σημείωση πως δεν έχω συλλάβει ποτε,άρα συνεπώς καμια αποβολή. Και έχω θέμα με την ολική νάρκωση. Σε ενα παλαιότερο χειρουργείο άσχετα με τα γυναικολογικά θέματα άργησα αρκετά να ξυπνήσω! Το ανέφερα στο γιατρό μου κ μου ειπε δεν γίνεται αλλιώς.. Μου αναφέρει συνεχώς πως ιςως να αποκτήσω εγκυμοσύνη και να αποβάλλω στις 18-20 εβδομάδες τρομάζοντας με πολυ! Δεν έχω σταματήσει να κλαίω!!!! Δεν ξέρω αν πρέπει ή και τι να κάνω! Δεν ξέρω αν πρέπει να αναφέρω το όνομα του γιατρού μηπως κάποια κοπέλα ξέρει.. Με συγχωρείτε για το μακροσκελές μηνυμα...κατέφυγα σε ιντερνετικες αναζητήσεις σχετικά..

 

Την ειχα το 2011 σε δημοσιο νοσοκομειο και δεν ειχα πληρωσει.

Τωρα γιατρος σε ιδιωτικο ζητησε απο γνωστη μου 450.

Καλη επιτυχια οτι κι αν κανεις. Μη την φοβασαι την "ναρκωση", δεν ειναι τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

bhope σε ευχαριστω κορίτσι μου πολυ για την απάντηση σου! Λες να προχωρήσω δηλαδη! Είχες κι εσυ αντίστοιχο; Το θέμα ειναι μετα θα ερθει μια επιθυμητή εγκυμοσυνη; Η θα γίνουν χειρότερα εκεί μεσα τα πράγματα;

Τα μωράκια είναι εκεί ψηλά και διαλέγουν σε ποιά κοιλίτσα θα μπούν....!!!!!!!!!!!!!!!!:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Μην φοβάσαι εγώ έκανα τον Ιούλιο λαπαροσκοπηση και υστεροσκοπηση στο ιασω ήταν επεβατικη και σαν διαδικασία δεν ήταν τίποτα σε μια εβδομάδα ήμουν λες και δεν είχα κάνει ποτέ τίποτα. Σου εύχομαι καλή επιτυχία και σύντομα είναι ένα μωράκι.😙😙😙

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

bhope σε ευχαριστω κορίτσι μου πολυ για την απάντηση σου! Λες να προχωρήσω δηλαδη! Είχες κι εσυ αντίστοιχο; Το θέμα ειναι μετα θα ερθει μια επιθυμητή εγκυμοσυνη; Η θα γίνουν χειρότερα εκεί μεσα τα πράγματα;

 

Εγω ειχα καποιες συμφυσεις στην μητρα που ανακακυψα μετα απο σαλπιγγογραφια.

Την εκανα Μαρτιοαν θυμαμαι και στον δευτερο κυκλο εμεινα εγκυος.

Τυχαιο;!;!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Πριν ενα μήνα κ κατι εκανα υστεροσκοπηση για πολυυυ μικρο πολυποδακι 5χιλ. Πριν λιγες μερες που ξεκινησαν οι γονιμες ειχα ελευθερες επαφες με τον αντρα μου.Απο τοτε εχω πονακια σα να προκειται ν αδιαθετησω ενω περιμενω σε 10 μερες περιπου.εχω βγαλει σπυρακια κ δεν τρωω σχεδον τπτ.ειναι απ την επεμβαση ολο αυτο? Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!!!! θελα να σας πω την προσφατη εμπειρια μου.....προσπαθουσαμε 1.5 χρονο να κανουμε παιδακι χωρις κανενα αποτελεσμα ολες οι εξετασεις μας πολυ καλες!!!!!το μονο που δεν ηθελα να κανω ηταν σαλπιγγογραφια για φοβομουν οτι θα ποναω πολυ,και ετσι αποφασιζουμε να κανουμε εξωσωματικη,ο γιατρος εκει μου λεει μπορουμε να παραβλεψουμε την σαλπιγγογραφια δεν μας χρειαζετε!!!!!!(μεγα λαθος)αποτυχαμε χωρις να ξερουμε παλι τον λογο......μετα απο 6 μηνες και με πολυ κακη ψυχολογια αποφασιζω να αλλαξω γιατρο...(παλι καλα) ο νεος μου γιατρος μου λεει αν δεν κανεις σαλλπιγγογραφια δεν θα σε αναλαβω,,,και ναι λοιπον δεν εχω αλλη επιλογη παω και κανω σαλπιγγογραφια,στο( ρεα 150 ευρω) κοστος και ο πονος τιποτα προστα σε ολο αυτο που ειχα περασει....το αποτελεσμα συμφυσεις!!!!!!!εκανα και υστεροσκοπιση πριν μια εβδομαδα και τις αφαιρεσαμε!!!!ελπιζω απο δω και περα να πανε ολα καλα και να αποκτησουμε μωρακι.....μη φοβαστε τιποτα να κανετε ολες τις εξετασεις χωρις να σκεφτεστε τον πονο....δεν ειναι τιποτα μπροστα στο πονο της ψυχη μας και ποσο κακο κανουμε στην ψυχολογια μας!!!!συγνωμη αν σας κουρασα!!!!!καλες γιορτες να εχουμε !!!!με υγεια και πολλα μωρακια!!!!!!!!!!!!!!!!:):):):)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα

Είμαι 33 ετών, το Μάρτιο έκαναν ανοιχτό χειρουργείο ινομυωματων(5 αφαίρεσαν), ο σύζυγος έχει κάνει σπερμοδιαγραμμα και όλα είναι οκ

Εγω έχω κάνει απλές ορμονολογικες εξετάσεις και όλα επίσης οκ

Όλοι οι γιατροί μας είπαν να προσπαθήσουν μόνοι μας έως τέλους του χρόνου και αν δεν επέλθει εγκυμοσύνη να πάω για σαλπιγγογραφια.

 

Λοιπόν πήγα την Τετάρτη και έχω πολλαπλούς πυρηνες ινομυωματων ή και πολύποδες, καθώς και μάλλον ατελες διάφραγμα μητρας

Ο γιατρός μου συνέστησε υστεροσκοπηση και θέλω να την κάνω να δούμε τι θα γίνει.

Απλά μου ζήτησε περίπου 1000 ευρώ ( γιατρός και κλινική) τα οποία και δεν τα έχουμε

 

Υπάρχει κάποια να έχει κάνει υστεροσκοπηση στη Θεσσαλονίκη σε νοσοκομείο και σε ποιον γιατρό ? Ποια είναι η διαδικασία για να προσεγγίσεις το γιατρό ???

Πρέπει να την κάνω οπωσδήποτε άμεσα γιατί φοβάμαι μην ξαναεμφανιστουν τα ινομυωματων εκτός της μήτρας.

Συγγνώμη για το κατεβατό

Βοήθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα

Είμαι 33 ετών, το Μάρτιο έκαναν ανοιχτό χειρουργείο ινομυωματων(5 αφαίρεσαν), ο σύζυγος έχει κάνει σπερμοδιαγραμμα και όλα είναι οκ

Εγω έχω κάνει απλές ορμονολογικες εξετάσεις και όλα επίσης οκ

Όλοι οι γιατροί μας είπαν να προσπαθήσουν μόνοι μας έως τέλους του χρόνου και αν δεν επέλθει εγκυμοσύνη να πάω για σαλπιγγογραφια.

 

Λοιπόν πήγα την Τετάρτη και έχω πολλαπλούς πυρηνες ινομυωματων ή και πολύποδες, καθώς και μάλλον ατελες διάφραγμα μητρας

Ο γιατρός μου συνέστησε υστεροσκοπηση και θέλω να την κάνω να δούμε τι θα γίνει.

Απλά μου ζήτησε περίπου 1000 ευρώ ( γιατρός και κλινική) τα οποία και δεν τα έχουμε

 

Υπάρχει κάποια να έχει κάνει υστεροσκοπηση στη Θεσσαλονίκη σε νοσοκομείο και σε ποιον γιατρό ? Ποια είναι η διαδικασία για να προσεγγίσεις το γιατρό ???

Πρέπει να την κάνω οπωσδήποτε άμεσα γιατί φοβάμαι μην ξαναεμφανιστουν τα ινομυωματων εκτός της μήτρας.

Συγγνώμη για το κατεβατό

Βοήθεια!!

 

Καλησπέρα. Δεν έχω κάνει υστεροσκόπηση στη Θεσσαλονίκη, αλλά καταλαβαίνω τις ανησυχίες σου, γιατί κι εγώ εν μέρει τις έχω ζήσει. Σίγουρα θα μπορείς να κάνεις υστεροσκόπηση σε δημόσιο νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης χωρίς να πληρώσεις τίποτα. Και αν δε βρεις στη Θεσσαλονίκη, εν ανάγκη κάνε την στην Αθήνα. Είναι δυνατόν να σου ζήτησαν 1000 ευρώ στις εποχές που ζούμε;

Εύχομαι καλή επιτυχία και σύντομα με ένα μωράκι στην αγκαλιά σου!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα. Δεν έχω κάνει υστεροσκόπηση στη Θεσσαλονίκη, αλλά καταλαβαίνω τις ανησυχίες σου, γιατί κι εγώ εν μέρει τις έχω ζήσει. Σίγουρα θα μπορείς να κάνεις υστεροσκόπηση σε δημόσιο νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης χωρίς να πληρώσεις τίποτα. Και αν δε βρεις στη Θεσσαλονίκη, εν ανάγκη κάνε την στην Αθήνα. Είναι δυνατόν να σου ζήτησαν 1000 ευρώ στις εποχές που ζούμε;

Εύχομαι καλή επιτυχία και σύντομα με ένα μωράκι στην αγκαλιά σου!

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Ναι μου ήρθε πολύ απότομα αυτό το ποσό

Ήθελα να ξερα όλοι αυτοί οι υπέροχοι τόσο καιρό ( από το Φλεβάρη) δεν έδειχναν τίποτα ?

Και έχω κάνει σε διάφορες φάσεις του κύκλου μου

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα

Είμαι 33 ετών, το Μάρτιο έκαναν ανοιχτό χειρουργείο ινομυωματων(5 αφαίρεσαν), ο σύζυγος έχει κάνει σπερμοδιαγραμμα και όλα είναι οκ

Εγω έχω κάνει απλές ορμονολογικες εξετάσεις και όλα επίσης οκ

Όλοι οι γιατροί μας είπαν να προσπαθήσουν μόνοι μας έως τέλους του χρόνου και αν δεν επέλθει εγκυμοσύνη να πάω για σαλπιγγογραφια.

 

Λοιπόν πήγα την Τετάρτη και έχω πολλαπλούς πυρηνες ινομυωματων ή και πολύποδες, καθώς και μάλλον ατελες διάφραγμα μητρας

Ο γιατρός μου συνέστησε υστεροσκοπηση και θέλω να την κάνω να δούμε τι θα γίνει.

Απλά μου ζήτησε περίπου 1000 ευρώ ( γιατρός και κλινική) τα οποία και δεν τα έχουμε

 

Υπάρχει κάποια να έχει κάνει υστεροσκοπηση στη Θεσσαλονίκη σε νοσοκομείο και σε ποιον γιατρό ? Ποια είναι η διαδικασία για να προσεγγίσεις το γιατρό ???

Πρέπει να την κάνω οπωσδήποτε άμεσα γιατί φοβάμαι μην ξαναεμφανιστουν τα ινομυωματων εκτός της μήτρας.

Συγγνώμη για το κατεβατό

Βοήθεια!!

 

Καλησπέρα.Εγώ έκανα πέρσι το καλοκαίρι υστεροσκόπηση σε νοσοκομείο στη Θεσσαλονίκη για να αφαιρέσω ένα πολύποδα.Επειδή θα έκανα και εξωσωματική στο ίδιο το νοσοκομείο,η αναμονή ήταν περίπου 3 μήνες.Διαφορετικά θα περίμενα παραπάνω.Δε πλήρωσα τίποτα.Και εμένα μου είχαν ζητήσει 1000 ευρώ για να την κάνω σε κλινική.Βέβαια δεν είχα και πολύ καλή εμπειρία από το νοσοκομείο και είπα δε θα ξανακάνω σε δημόσιο με τίποτα.Να φανταστείς δεν έστειλε ο γιατρός τον πολύποδα για βιοψία,είπε δε χρειαζόταν.Αν είναι δυνατόν.Δε ξέρω να σου πω τί να κάνεις,ξέρω ότι το οικονομικό είναι ένα μεγάλο θέμα,να ξέρεις όμως ότι στα δημόσια νοσοκομεία η αναμονή είναι από 6 μήνες και πάνω.Καλή επιτυχία σε ότι και αν αποφασίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Εγώ έκανα πέρσι το καλοκαίρι υστεροσκόπηση σε νοσοκομείο στη Θεσσαλονίκη για να αφαιρέσω ένα πολύποδα.Επειδή θα έκανα και εξωσωματική στο ίδιο το νοσοκομείο,η αναμονή ήταν περίπου 3 μήνες.Διαφορετικά θα περίμενα παραπάνω.Δε πλήρωσα τίποτα.Και εμένα μου είχαν ζητήσει 1000 ευρώ για να την κάνω σε κλινική.Βέβαια δεν είχα και πολύ καλή εμπειρία από το νοσοκομείο και είπα δε θα ξανακάνω σε δημόσιο με τίποτα.Να φανταστείς δεν έστειλε ο γιατρός τον πολύποδα για βιοψία,είπε δε χρειαζόταν.Αν είναι δυνατόν.Δε ξέρω να σου πω τί να κάνεις,ξέρω ότι το οικονομικό είναι ένα μεγάλο θέμα,να ξέρεις όμως ότι στα δημόσια νοσοκομεία η αναμονή είναι από 6 μήνες και πάνω.Καλή επιτυχία σε ότι και αν αποφασίσεις.

 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου

Σε πιο νοσοκομείο έκανες υστεροσκοπηση ? Και ποιος ήταν ο γιατρός που σου έκανε την υστεροσκοπηση;;;

Το θέμα είναι να καθαριστεί σωστά το ενδομητριο και να έχουμε τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Εσύ τελικά τα κατάφερες με την εξωσωματική ? Πήγαν όλα καλά ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Ναι μου ήρθε πολύ απότομα αυτό το ποσό

Ήθελα να ξερα όλοι αυτοί οι υπέροχοι τόσο καιρό ( από το Φλεβάρη) δεν έδειχναν τίποτα ?

Και έχω κάνει σε διάφορες φάσεις του κύκλου μου

 

καλησπερα!!!! δεν ξερω ουτε και γω για θεσσαλονικη,ομως γνωμη μου προσπαθησε να μαζεψεις αυτα τα χρηματα και να την κανεις στον γιατρο σου .....και γω εκανα πριν εναν μηνα και πληρωσα 800 για εναν πολυποδα,μην ρισκαρεις κατι τοσο σοβαρο σε δημοσιο νοσοκομειο....βιοψια, dvd,ολα τα πηρα στα χερια μου.....μακαρι να καταφερεις να την κανεις στον γιατρο σου!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το 2014 είχα κάνει υστεροσκοπηση στο γενεσις αφαιρώντας πολυποδα στάλθηκε για βιοψία κ μετα απο μήνες ξεκίνησα προσπάθεια έφερε θετικό αλλά δυστυχώς για λίγο είχε κρατήσει μετά απο ενα ένα χρόνο κάνω λαπαροσκοπηση βρέθηκε ενδομητριωση αφαιρέθηκε εγινείναι κάποια θεραπεία 3μηνη μετά από 5 μήνες κάνουμε προσπάθεια και έφερε την απόλυτη ευτυχία!!!!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Το 2014 είχα κάνει υστεροσκοπηση στο γενεσις αφαιρώντας πολυποδα στάλθηκε για βιοψία κ μετα απο μήνες ξεκίνησα προσπάθεια έφερε θετικό αλλά δυστυχώς για λίγο είχε κρατήσει μετά απο ενα ένα χρόνο κάνω λαπαροσκοπηση βρέθηκε ενδομητριωση αφαιρέθηκε εγινείναι κάποια θεραπεία 3μηνη μετά από 5 μήνες κάνουμε προσπάθεια και έφερε την απόλυτη ευτυχία!!!!

 

Να το χαίρεσαι το αγγελούδι σου

Έκανα τελικά υστεροσκοπηση στο Γένεσις και εγώ

800 ευρώ(διορθώσαμε ένα μικρό διάφραγμα στη μήτρα αλλά είχα και πάρα πολλά πολύποδακια σε όλο το ενδομήτριο και η ιστολογική έδειξε ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα αλλά θα κάνω θεραπεία 3 κύκλους με cyclacur και μετά θα με αφήσει ο γιατρός για μωρό)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!! δεν ξερω ουτε και γω για θεσσαλονικη,ομως γνωμη μου προσπαθησε να μαζεψεις αυτα τα χρηματα και να την κανεις στον γιατρο σου .....και γω εκανα πριν εναν μηνα και πληρωσα 800 για εναν πολυποδα,μην ρισκαρεις κατι τοσο σοβαρο σε δημοσιο νοσοκομειο....βιοψια, dvd,ολα τα πηρα στα χερια μου.....μακαρι να καταφερεις να την κανεις στον γιατρο σου!!!!!!!!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ

Τελικά την έκανα 13/1 και όλα η ιστολογική από τους πολλαπλούς πολυποδες έδειξε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.το DVD θα το πάρω αυριο( ελπίζω να ναι η δική μου υστεροσκοπηση)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!!!! θελα να σας πω την προσφατη εμπειρια μου.....προσπαθουσαμε 1.5 χρονο να κανουμε παιδακι χωρις κανενα αποτελεσμα ολες οι εξετασεις μας πολυ καλες!!!!!το μονο που δεν ηθελα να κανω ηταν σαλπιγγογραφια για φοβομουν οτι θα ποναω πολυ,και ετσι αποφασιζουμε να κανουμε εξωσωματικη,ο γιατρος εκει μου λεει μπορουμε να παραβλεψουμε την σαλπιγγογραφια δεν μας χρειαζετε!!!!!!(μεγα λαθος)αποτυχαμε χωρις να ξερουμε παλι τον λογο......μετα απο 6 μηνες και με πολυ κακη ψυχολογια αποφασιζω να αλλαξω γιατρο...(παλι καλα) ο νεος μου γιατρος μου λεει αν δεν κανεις σαλλπιγγογραφια δεν θα σε αναλαβω,,,και ναι λοιπον δεν εχω αλλη επιλογη παω και κανω σαλπιγγογραφια,στο( ρεα 150 ευρω) κοστος και ο πονος τιποτα προστα σε ολο αυτο που ειχα περασει....το αποτελεσμα συμφυσεις!!!!!!!εκανα και υστεροσκοπιση πριν μια εβδομαδα και τις αφαιρεσαμε!!!!ελπιζω απο δω και περα να πανε ολα καλα και να αποκτησουμε μωρακι.....μη φοβαστε τιποτα να κανετε ολες τις εξετασεις χωρις να σκεφτεστε τον πονο....δεν ειναι τιποτα μπροστα στο πονο της ψυχη μας και ποσο κακο κανουμε στην ψυχολογια μας!!!!συγνωμη αν σας κουρασα!!!!!καλες γιορτες να εχουμε !!!!με υγεια και πολλα μωρακια!!!!!!!!!!!!!!!!:):):):)

 

Ποσο καιρό μετά σας επέτρεψε τις ελεύθερες επαφές ο γιατρός?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχει κάνει καμία πρόσφατα αφαίρεση πολύποδα σε δημόσιο νοσοκομείο στην Αθήνα? Πρόκειται για τη μητέρα μου ετών 74 και επειδή έχει προβλήματα υγείας (θρομβώσεις, αρρυθμία), ανησυχώ να πάμε σε οποιονδήποτε και μέχρι στιγμής ψάχνω στα τυφλά.

 

Θα εκτιμούσα πολύ την απάντησή σας ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...