Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts

μου την αφαιρεσαν ηταν 30εκ. εγινε και ιστολογικη εξεταση

 

Μάλλον 3εκ θέλεις να πεις...Εφόσον στην αφαίρεσαν, πως ειναι διαγνωστική; Δεν το καταλαβαίνω...:rolleyes: Οπως κ να εχει ο γιατρός σου ξέρει καλυτερα. Σιδερένια κ καλή συνέχεια!

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μάλλον 3εκ θέλεις να πεις...Εφόσον στην αφαίρεσαν, πως ειναι διαγνωστική; Δεν το καταλαβαίνω...:rolleyes: Οπως κ να εχει ο γιατρός σου ξέρει καλυτερα. Σιδερένια κ καλή συνέχεια!

 

0,8εκ. ειναι διαγνωστικη γιατι εγινε αφαιρεση κυστης δεν ειχα απωλειες και τα χαρτια που εχω διαγνωστικη λεει. ευχαριστω!

 

να χαιρεσαι το μωρακι σου καλα θρεμματα!!!

μικρο μου καραμελακι σε περιμενουμε ! ! ! !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια καλησπερα... θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας...

πριν ακριβως 2 χρονια και 2 μηνες σχεδον ειχα μια παλινδρομη κυηση { ηδη εχω ενα παιδακι 5 ετων }. Αλλαξα γυναικολογο γιατι μετα την αποξυση με αγνοουσε ... Κι ετσι ο καινουργιος γιατρουλης μου ... που πηγα για να με δει εαν ειναι ολα καλα αφου η αλλη δεν το εκανε.. μου ειπε να εχω συχνα επαφες { αυτο απο τον Μαρτιο 2015... } απο τοτε κανενα αποτελεσμα. Μας ειχε πει οτι ΕΑΝ δεν θα παμε για υστεροσκοπηση...

Αλλα βλεποντας εδω στο ιντερνετ και ρωτωντας φιλες που την εχουν κανει αυτην την μικροπεμβαση εχω ακουσει για κατι τιμες που εγω δεν μπορω να ανταποκριθω.Ολα αυτα ιδιωτικα. Ο γιατρος μου ειναι στο Ρεα.

και σκεφτομαι για δημοσιο.Γνωριζει καμια καποιον γιατρο που να κανει αυτην την επεμβαση σε δημοσιο νοσοκομειο και ποιο ειναι το κοστος?

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα... θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας...

πριν ακριβως 2 χρονια και 2 μηνες σχεδον ειχα μια παλινδρομη κυηση { ηδη εχω ενα παιδακι 5 ετων }. Αλλαξα γυναικολογο γιατι μετα την αποξυση με αγνοουσε ... Κι ετσι ο καινουργιος γιατρουλης μου ... που πηγα για να με δει εαν ειναι ολα καλα αφου η αλλη δεν το εκανε.. μου ειπε να εχω συχνα επαφες { αυτο απο τον Μαρτιο 2015... } απο τοτε κανενα αποτελεσμα. Μας ειχε πει οτι ΕΑΝ δεν θα παμε για υστεροσκοπηση...

Αλλα βλεποντας εδω στο ιντερνετ και ρωτωντας φιλες που την εχουν κανει αυτην την μικροπεμβαση εχω ακουσει για κατι τιμες που εγω δεν μπορω να ανταποκριθω.Ολα αυτα ιδιωτικα. Ο γιατρος μου ειναι στο Ρεα.

και σκεφτομαι για δημοσιο.Γνωριζει καμια καποιον γιατρο που να κανει αυτην την επεμβαση σε δημοσιο νοσοκομειο και ποιο ειναι το κοστος?

 

Εγώ έκανα λαπαροσκόπηση στο Αλεξάνδρα με τον Γεώργιο βλάχο. Επίσης ένας δασκαλακης ειναι πολυ καλός. Κάνε μια αναζήτησή στο Ίντερνετ για περισσότερα

t39rp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα... θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας...

πριν ακριβως 2 χρονια και 2 μηνες σχεδον ειχα μια παλινδρομη κυηση { ηδη εχω ενα παιδακι 5 ετων }. Αλλαξα γυναικολογο γιατι μετα την αποξυση με αγνοουσε ... Κι ετσι ο καινουργιος γιατρουλης μου ... που πηγα για να με δει εαν ειναι ολα καλα αφου η αλλη δεν το εκανε.. μου ειπε να εχω συχνα επαφες { αυτο απο τον Μαρτιο 2015... } απο τοτε κανενα αποτελεσμα. Μας ειχε πει οτι ΕΑΝ δεν θα παμε για υστεροσκοπηση...

Αλλα βλεποντας εδω στο ιντερνετ και ρωτωντας φιλες που την εχουν κανει αυτην την μικροπεμβαση εχω ακουσει για κατι τιμες που εγω δεν μπορω να ανταποκριθω.Ολα αυτα ιδιωτικα. Ο γιατρος μου ειναι στο Ρεα.

και σκεφτομαι για δημοσιο.Γνωριζει καμια καποιον γιατρο που να κανει αυτην την επεμβαση σε δημοσιο νοσοκομειο και ποιο ειναι το κοστος?

 

Καλημέρα κορίτσι. Εγώ έκανα υστεροσκοπηση στο λητω επειδή είχα πολύποδα και διάφραγμα μήτρας. Εσύ τι έχεις; υστεροσαλπιγγογραφία έχεις κάνει; μου πήρε 400 το νοσοκομείο και 200 ο γιατρός μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα.

απλα μου ειπε ο γιατρος οτι εαν δεν υπαρξει συλληψη η επομενη κινηση μας ειναι υστεροσκοπηση , εκεινος μου το παρουσιασε ως εξης :α ξυσουμε λιγο την μητρα ετσι ωστε να μπορεσει να κολλησει πιο ευκολα το ωαριο στη μητρα . Μου το ειπε οσο πιο απλα γινοταν για να μην τρομαξω , γιατι εγω εκει πηγα φοβισμενη και αγχωμενη μετα την προηγουμενη γιατρο μου.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!την παρασκευή 15 Ιανουαρίου έκανα λαπαροσκόπηση-υστεροσκοπηση.όλα πήγαν καλά.το Σάββατο που βγηκα από την' κλινική' είχα και έχω λίγο αίμα που συνεχίζεται μέχρι τώρα.έχω μια απορία πόσες μέρες κρατάει μετα την επεμβαση περίπου αυτό το αίμα ρε παιδιά;:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κσιδερενια εμενα μου κρατησε περίπου εβδομαδα.ρωτα τον γιατρο σου ομως .τι ακριβως εκανες.εγω διανοιξη σαλπιγγων κ ειχα κ κυστες....:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Μυρτώ!!και εμένα από χτες σταμάτησε το αίμα! Μίλησα και με το γιατρό και όλα κομπλε!δεν πρέπει να ανησυχώ καθόλου μου είπε!σε εμένα μου αφαίρεσε το διάφραγμα στη μήτρα,διάνοιξη της δεξιάς σάλπιγγας και επίσης μου έκανε και drilling στις ωοθήκες λόγο πολυκιστικων!την δεύτερα θα πάω να βγάλω τα ράμματακια!!!εσύ έχεις καιρό που έκανες την επέμβαση;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερα σας!! θα ηθελα να ρωτησω οποια κοπελα εχει υποβληθει σε λαπαροσκοπηση υστεροσκοπηση, αν μετα αδιαθετησε κανονικα...

 

Αδιαθετησα 6 μερες νωριτερα απο την αναμενομενη και δεν μου φαινεται φυσιολογικο...

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Κοριτσια ισχυουν οι τιμες που διαβαζα πριν για υστεροσκοπηση?????Σε ποια μερα του κυκλου γινετε???

 

Καλησπερα,εξαρταται απο το γιατρο και αν θα γινει σε νοσοκομειο ή κλινικη. Προσωπικα εκανα και λαπαροσκοπηση και ο γιατρος μου ειχε πει οτο πρεπει να γινει απο την 8η μεχρι 12η μερα του κυκλου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!!! Σήμερα ανακάλυψα αυτό το φόρουμ αναζητώντας πληροφορίες για τη λαπαροσκόπηση στις σάλπιγγες που πρόκειται να κάνω. Η ανησυχία μου είναι το μετεγχειρητικό στάδιο. Ενώ πίστευα ότι είναι "περίπατος" άκουσα όμως ότι πονάς κλπ. Η υστεροσκόπηση δε με αγχώνει, παρότι θα αφαιρεθεί ένα πολυποδάκι ή ινομύωμα (μεγέθους φακής) που υπάρχει εντός της μήτρας. Στη Θεσσαλονίκη το κόστος του πακέτου σε ιδιωτική κλινική είναι 2300 ευρώ με κουτσουρεμένη απόδειξη. Δεν ξέρω αν καλύπτει κάτι ο ΕΟΠΥΥ (λέμε τώρα...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλους. Χρειάζομαι την βοήθεια σας. Σκέφτομαι να κάνω υστεροσκοπηση όμως δεν είμαι ευχαριστημένη με τον γιατρό που πηγαίνω, και δεν ξέρω τι να κάνω. Έχετε να μου προτείνεται κανέναν γιατρό ; Τελικά τι κόστος να υπολογίσω; Στο περίπου; Που είναι καλα να την κάνω, Αθήνα μένω. Ευχαριστώ και κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη !!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα κι από μένα, κι εγώ τώρα ειδα το θέμα με τη λαπαροσκοπηση, με στέλνουν κι εμένα λόγω σαλπιγγων, κι ήθελα κι εγώ να ρωτήσω για γιατρούς στη Θεσσαλονίκη, μου είπαν για παντο και γκριμπιζη. Είναι δύσκολο σαν χειρουργείο,; μετά έχω ακούσει και για διακοπή περιόδου, είναι ανάλογα την περίπτωση; εγώ νόμιζα ότι μετά ξεκινάω προσπάθεια αμεσως/!σορυ για το κατεβατο, είμαι πολύ μπερδεμένη και γεματη απορίες!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω έμαθα οτι ο Παντος ειναι κορυφή αλλα με μεγάλη αναμονή. Για τον Θεοδωρίδη που επισκέφτηκα την προηγούμενη εβδομάδα εχω ακούσει πολυ καλά λόγια απο κοπέλα που έκανε λαπαροσκόπηση στις ωοθηκες. Έχει διδακτορικό στη λαπαροσκοπιση και υστεροσκοπηση κ διδάσκει στο απθ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα κι από μένα, κι εγώ τώρα ειδα το θέμα με τη λαπαροσκοπηση, με στέλνουν κι εμένα λόγω σαλπιγγων, κι ήθελα κι εγώ να ρωτήσω για γιατρούς στη Θεσσαλονίκη, μου είπαν για παντο και γκριμπιζη. Είναι δύσκολο σαν χειρουργείο,; μετά έχω ακούσει και για διακοπή περιόδου, είναι ανάλογα την περίπτωση; εγώ νόμιζα ότι μετά ξεκινάω προσπάθεια αμεσως/!σορυ για το κατεβατο, είμαι πολύ μπερδεμένη και γεματη απορίες!

 

Σου εστειλα π.μ.

Οσο για τη διακοπη περιοδου ειναι αναλογα την περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Eκανα σημερα και αφαιρεσα ενα πολυποδακι που δε φαινοταν με τον υπερηχο,κατα τ'αλλα ολα καλα. Μετεγχερητικα ημουν ζαλισμενη καμποση ωρα και ανακατευομουν,τιποτα το τραγικο δηλαδη. Εφυγα μια ωρα μετα την επεμβαση και πληρωμη γιατρου-κλινικης 400ευρω... Σαν πολλα δεν δινετε εκει στην Αθήνα????

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Eκανα σημερα και αφαιρεσα ενα πολυποδακι που δε φαινοταν με τον υπερηχο,κατα τ'αλλα ολα καλα. Μετεγχερητικα ημουν ζαλισμενη καμποση ωρα και ανακατευομουν,τιποτα το τραγικο δηλαδη. Εφυγα μια ωρα μετα την επεμβαση και πληρωμη γιατρου-κλινικης 400ευρω... Σαν πολλα δεν δινετε εκει στην Αθήνα????[/quote

 

Μπραβο Μαρια! Πολυ ωραια τα νεα σου...

ειναι πολυπαραγοντικο το ζητημα. Αν κανεις ολικη ναρκωση, αν κανεις μεθη, ποσα ζηταει ο αναισθησιολογος, ποσα παιρνει ο γιατρος,ποσα η κλινικη κ.ο.κ....

καλη συνεχεια!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...