Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ! Προς το παρόν, δεν εμπιστεύομαι κανέναν γιατρό απολύτως...Το κοστολόγιο μου το είπε ο ένας γιατρός που μου πρότεινε τη λαπαροσκόπηση (4500 για τη λαπαροσκόπηση και 500 η υστεροσκόπηση, αν έχω κι έναν πολύποδα που ακόμα πρέπει να διαπιστώσει αν εχω) - οι άλλοι δεν μου έχουν βρει κάτι τέτοιο. Είμαι γενικά πολύ ανασφαλής (και γκαντέμω...μη σου πω), γι' αυτό και μιλάω για χειρουργημένη μήτρα και πιθανές επιπλοκές...Οι γιατροί που μου είπαν να μην προχωρήσω σε λαπαροσκόπηση, μου είπαν ότι πολλές φορές μπορεί το χειρουργείο να οδηγήσει σε συμφύσεις και να επηρεάσει τις σάλπιγγες κτλ...Και ότι εφόσον μπορούμε να αποφύγουμε το χειρουργείο, να το αφήσουμε. από την άλλη, μήπως αν το κάνω, ηρεμήσω? Τέτοια διλήμματα έχω...Πάντως, ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • 1 month later...

Γεια σας .....:lol::lol::lol:

Άνοιξα το θέμα επειδή χρειάζεται να κάνω υστεροσκόπηση λόγω συμφύσεων που μου βρήκαν μετα απο την εξέταση της σαλπιγγογραφίας...

Θα ήθελα όσες έχουν μπει σε αυτή τη διαδικασία να με βοηθήσουν λέγοντάς μου που έκαναν την υστεροσκόπηση και πόσο τους κόστισε?

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων...

Φιλακια............

NNbMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας .....:lol::lol::lol:

Άνοιξα το θέμα επειδή χρειάζεται να κάνω υστεροσκόπηση λόγω συμφύσεων που μου βρήκαν μετα απο την εξέταση της σαλπιγγογραφίας...

Θα ήθελα όσες έχουν μπει σε αυτή τη διαδικασία να με βοηθήσουν λέγοντάς μου που έκαναν την υστεροσκόπηση και πόσο τους κόστισε?

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων...

Φιλακια............

 

Καλημέρα, εγώ την έκανα στο ΙΑΣΩ και μου κόστισε (με απόδειξη) 1400 Ευρώ χωρίς διανυκτέρευση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς δε μπορώ να σε βοηθήσω, γιατί την έκανα Θεσσαλονίκη. Να ρωτήσω μόνο θέλω αν πήρες και μια δεύτερη γνώμη. Οι συμφήσεις δεν είναι ένδειξη για χειρουργίο, αφού αμέσως μετά την επέμβαση θα κάνεις νέες. Άρα ουσιαστικό αποτέλεσμα δε θα έχεις. Για να καταλάβεις μετά τη δική μου επέμβαση για ενδομητρίωση, η αριστερή ωοθήκη έχει βρεθεί λόγω συμφύσεων δίπλα στην δεξιά. Αλλού γι' αλλού δηλαδή. Όταν ζήτησα από το γιατρό μου νέα επέμβαση για να διορθωθεί, η απάντηση του ήταν εντελώς αρνητική αφού είπε ότι μόνο νέα προβλήματα μπορούμε να δημιουργήσουμε και δε θα λυσουμε τα παλιά. Και επειδή επέμενα, ζήτησα από άλλους δυο γιατρούς να γίνει επέμβαση και πάλι αρνητικά μου απαντήσανε.

 

Εκτός και εάν πιστεύουν ότι θα βρουν κάτι άλλο κατά τη διάρκεια της επέμβασης. Καλό είναι να πάρεις και άλλες γνώμες πριν προχωρήσεις σε κάτι τόσο επεμβατικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εγώ την έκανα στο ΙΑΣΩ και μου κόστισε (με απόδειξη) 1400 Ευρώ χωρίς διανυκτέρευση.

 

να σου πω κοριτσι μου, εσυ εκανες μονο την υστεροσκοπιση? δεν ητανε μαζι με την λαπαρασκοπηση?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν ξέρω στα ιδιωτικά πόσο κοστίζει...Εγώ την έκανα στο Αρεταίειο και δεν πλήρωσα τίποτα.

 

ξερεις και εγω θα ηθελα στο δημοσιο νοσοκομειο να το κανω, αλλα και οι δυο γιατροι που γνωριζω ειναι στα ιδιοτικα κεντρα... ο δικος σου γυναικολογος μαλλον δουλευει σε αυτο το νοσοκομειο...ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω για τις απαντήσεις σας...

Dawn μου...η αληθεια είναι ότι δεν έχω μιλησει ακόμα με το γιατρό μου για να δω τι θα μου πει...Οταν έκανα την σαλπιγγοργαφία μου έιπαν ότι έχω συμφύσεις...Επείδή έιχα δύο παλλινδρομες και οι συμφυσεις πολλες φορές είναι αίτιο αποβολών θεωρώ πως πρεπει να αφαιρεθούν...

Αν δεν κανω λάθος και από αυτά που εχω διαβασει στην υστεροσκόπηση δεν χρεισημοποιουν νυστέρι έτσι ώστε να δημιουργηθεί παλι πληγη και ξανα νέες συμφύσεις...νομίζω πως ριχνουν με πιεση καποιο υγρο....(Ολα αυτα βεβαια δεν τα γνωρίζω με σιγουρία)

Jurgitella..δηλαδή η υστεροσκόπηση πάει πακέτο με την λαπαροσκόπηση?

Το προβλημα μου έιναι ότι και εμένα ο γιατρός μου είναι σε ιδιωτικό νοσοκομείο και είμαι υπο σκέψη...Η αληθεια είναι ότι τα λεφτα είναι πολλα ..και αν φανταστείτε ποσα έχω χαλάσει με τις αποξέσεις και με το πλήθος των εξετάσεων που έχω κανει...σκούρα τα πραγματα....

Σας ευχαριστω και πάλι ..πολλα φιλάκια

NNbMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω για τις απαντήσεις σας...

Dawn μου...η αληθεια είναι ότι δεν έχω μιλησει ακόμα με το γιατρό μου για να δω τι θα μου πει...Οταν έκανα την σαλπιγγοργαφία μου έιπαν ότι έχω συμφύσεις...Επείδή έιχα δύο παλλινδρομες και οι συμφυσεις πολλες φορές είναι αίτιο αποβολών θεωρώ πως πρεπει να αφαιρεθούν...

Αν δεν κανω λάθος και από αυτά που εχω διαβασει στην υστεροσκόπηση δεν χρεισημοποιουν νυστέρι έτσι ώστε να δημιουργηθεί παλι πληγη και ξανα νέες συμφύσεις...νομίζω πως ριχνουν με πιεση καποιο υγρο....(Ολα αυτα βεβαια δεν τα γνωρίζω με σιγουρία)

Jurgitella..δηλαδή η υστεροσκόπηση πάει πακέτο με την λαπαροσκόπηση?

Το προβλημα μου έιναι ότι και εμένα ο γιατρός μου είναι σε ιδιωτικό νοσοκομείο και είμαι υπο σκέψη...Η αληθεια είναι ότι τα λεφτα είναι πολλα ..και αν φανταστείτε ποσα έχω χαλάσει με τις αποξέσεις και με το πλήθος των εξετάσεων που έχω κανει...σκούρα τα πραγματα....

Σας ευχαριστω και πάλι ..πολλα φιλάκια

 

ναι κοριτσι μου, και εγω, δεν μπορεις να φανταστεις ποσα λεφτα εχω χαλασει... κοιτα, για την υστεροσκοπηση μπορεις να κανεις και ξεχωριστα, απλα πολοι γιατροι την κανουνε μαζι με την λαπαρασκοπηση για να μην χρειαστεις,αν κατι, μετα να κανεις την λαπαρασκοπηση, γιατι ειναι σαν μικρι επεμβαση. εγω οσο θυμαμαι σε μια κλινικη,αν δεν κανω λαθος η υστεροσκοπηση κοστισε 500 ευρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.

Dawn μου....

Αν δεν κανω λάθος και από αυτά που εχω διαβασει στην υστεροσκόπηση δεν χρεισημοποιουν νυστέρι έτσι ώστε να δημιουργηθεί παλι πληγη και ξανα νέες συμφύσεις...νομίζω πως ριχνουν με πιεση καποιο υγρο....(Ολα αυτα βεβαια δεν τα γνωρίζω με σιγουρία)

Jurgitella..

 

Καλημέρα εμένα μου φτιάξανε ένα dvd με την όλη διαδικασία και πράγματι κόβουν τις συμφύσεις και βλέπεις ότι ματώνει.

Link to comment
Share on other sites

Κεντρο εξωσωματικης Αθηνων 700 ευρω μαζι με μια επεμβασουλα (σε καποιο σημειο στενευε η μητρα και μου εκαναν μια τομη).Κι εμενα μου εδωσαν dvd με την εξεταση.Το κεντρο αυτο μπορεις να το βρεις απο το internet η να μου στειλεις πμ για να μην φανει οτι κανω διαφημιση.

Link to comment
Share on other sites

ναι μόνο υστεροσκόπιση έκανα, γιατί;

 

μου φανηκε πολυ ακριβα... αλλα ισως ειχες καποιο προβλημα εσυ?

vasov, εσυ μιλας μονο για την υστεροσκοπηση? αν μοπρεις στειλε μου στο ΠΜ τα στειχια του κεντρου αυτου, οκ? ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ξερεις και εγω θα ηθελα στο δημοσιο νοσοκομειο να το κανω, αλλα και οι δυο γιατροι που γνωριζω ειναι στα ιδιοτικα κεντρα... ο δικος σου γυναικολογος μαλλον δουλευει σε αυτο το νοσοκομειο...ετσι?

 

Ναι, είναι και σε δημόσιο και επέλεξα να την κάνω εκεί.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εγω την εκανα σε ιδιωτικο κεντρο εξωσωματικης και εδωσα 300 ευρω εκανα μονο διαγνωστικη υστεροσκοπηση ευτυχως δεν χρειαστηκε να κανουμε κατι αλλο!!

καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,

ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΩ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ, ΣΤΙΣ 10/9/2009.

ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΙΣΕ 2500ΕΥΡΩ, ΑΠΟ ΤΙ ΒΛΕΠΩ ΠΟΛΗ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΕΜΕΝΕ ΜΟΥ ΑΦΑΙΡΕΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΜΦΗΣΕΙΣ,ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΚΥΣΤΗ ΠΟΥ ΒΡΗΚΕ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΜΟΥ. ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕ ΟΤΙ Η ΔΕΞΙΑ ΜΟΥ Η ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΒΑΤΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ.ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΑ ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΛΟΓΩ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟΥ.

Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ: ΟΙ ΣΥΜΦΗΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ; ΓΙΑΤΙ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΣΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ,ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΑΓΧΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΩ...

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΜΑΙ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.. ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ,ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,

ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΩ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ, ΣΤΙΣ 10/9/2009.

ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΙΣΕ 2500ΕΥΡΩ, ΑΠΟ ΤΙ ΒΛΕΠΩ ΠΟΛΗ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΕΜΕΝΕ ΜΟΥ ΑΦΑΙΡΕΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΜΦΗΣΕΙΣ,ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΚΥΣΤΗ ΠΟΥ ΒΡΗΚΕ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΜΟΥ. ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕ ΟΤΙ Η ΔΕΞΙΑ ΜΟΥ Η ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΒΑΤΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ.ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΑ ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΛΟΓΩ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟΥ.

Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ: ΟΙ ΣΥΜΦΗΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ; ΓΙΑΤΙ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΣΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ,ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΑΓΧΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΩ...

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΜΑΙ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.. ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ,ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..

γει σου βερουλλα82, ξερεις μου φανηκε κανονικη η τιμη που πληρωσες, γιατι μια κοπελα στο ΙΑΣΩ στην Αθηνα πληρωσε 4000 ευρω. και αυτη, οσο θυμαμαι κατι ειχε... αλλα να φτασει 4000 ευρω ειναι απιστευτο... ξερεις, πρεπει να ξεπερασεις το αγχος, τουλαχιστον να το μειωσεις, γιατι τοτε, ουτε φυσικα, ουτε με την εξωσωματικη δεν θα καταφερεις να μεινεις εγκυος... και η εξωσωματικη κοστιζει πολλα λεφτα και δεν δινει σε καμια περιπτωση πανω απο 50 % επιτυχια,αν και το αγχος μαζι... καλη σου επιτυχια!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα, το κόστος μάλλον εξαρτάται από το γιατρό και από το πρόβλημα που αντιμετωπίζει κάθε κοπέλα. Εμένα την υστεροσκόπιση την έκανε η γυναικολόγος μου μαζί με το γιατρό που μου έκανε την εξωσωματική.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάρες σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις...πήγα εχτές στο γιατρο και μου είπε ότι δεν θεωρεί απαραίτητο να τις καθαρήσουμε και πως δεν ευθύνονταν αυτές για τις παλλινδρομες?...Ετσι και αλλιως στην πρωτη δεν υπήρχαν συμφύσεις αφού δημιουργούνται μετά απο αποξέσεις....

Πάντως τον ρώτησα το κοστος και μου είπε πως αυτός θέλει 1300 και το Ιασώ 1000..

άστα να πάνε...πολλα έξοδα..

NNbMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάρες σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις...πήγα εχτές στο γιατρο και μου είπε ότι δεν θεωρεί απαραίτητο να τις καθαρήσουμε και πως δεν ευθύνονταν αυτές για τις παλλινδρομες?...Ετσι και αλλιως στην πρωτη δεν υπήρχαν συμφύσεις αφού δημιουργούνται μετά απο αποξέσεις....

Πάντως τον ρώτησα το κοστος και μου είπε πως αυτός θέλει 1300 και το Ιασώ 1000..

άστα να πάνε...πολλα έξοδα..

 

Αν εχεις ιδιωτική ασφάλεια τα παίρνεις πίσω

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάρες σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις...πήγα εχτές στο γιατρο και μου είπε ότι δεν θεωρεί απαραίτητο να τις καθαρήσουμε και πως δεν ευθύνονταν αυτές για τις παλλινδρομες?...Ετσι και αλλιως στην πρωτη δεν υπήρχαν συμφύσεις αφού δημιουργούνται μετά απο αποξέσεις....

Πάντως τον ρώτησα το κοστος και μου είπε πως αυτός θέλει 1300 και το Ιασώ 1000..

άστα να πάνε...πολλα έξοδα..

 

ουχχχχ, πολλα λεφτα :( αλλα η MARITA και η vasov κανανε πολυ φτηνα στα κεντρα τους

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια, να σας πω κι εγω τα δικα μου..Τον Ιουλιο του 2008 εκανα επεμβατικη υστεροσκοπηση για αφαιρεση μεγαλου διαφραγματος απο τη μητρα. Τον Απριλιο του 2008 ειχα μια παλινδρομη κι ο γιατρος ειπε οτι εκει οφειλοταν. Απο τον Σεπτεμβριο του 2008 ξεκινησαμε παλι προσπαθειες και για να μην τα πολυλογω διαπιστωσαμε και προβλημα στο σπερμα αργοτερα, που μετα απο 6μηνη θεραπεια αντι να καλυτερευσει χειροτερευσε πολυ. Ετσι αποφασισαμε να προχωρησουμε σε εξωσωματικη και προχθες εκανα παλι υστεροσκοπηση διαγνωστικη που εξελιχθηκε σε επεμβατικη, γιατι ειχα συμφυσεις... Γιατι να δημιουργηθηκαν? Απο την προηγουμενη υστεροσκοπηση? Ξεκινησα μ αισιοδοξια και επεσα παλι..ο γιατρος μου πε οτι προσπαθησουμε αλλα ειμαι απο τις δυσκολες περιπτωσεις..Εχει συμβει σε καμια αλλη κοπελα παρομοια περιπτωση με τη δικη μου??

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια, να σας πω κι εγω τα δικα μου..Τον Ιουλιο του 2008 εκανα επεμβατικη υστεροσκοπηση για αφαιρεση μεγαλου διαφραγματος απο τη μητρα. Τον Απριλιο του 2008 ειχα μια παλινδρομη κι ο γιατρος ειπε οτι εκει οφειλοταν. Απο τον Σεπτεμβριο του 2008 ξεκινησαμε παλι προσπαθειες και για να μην τα πολυλογω διαπιστωσαμε και προβλημα στο σπερμα αργοτερα, που μετα απο 6μηνη θεραπεια αντι να καλυτερευσει χειροτερευσε πολυ. Ετσι αποφασισαμε να προχωρησουμε σε εξωσωματικη και προχθες εκανα παλι υστεροσκοπηση διαγνωστικη που εξελιχθηκε σε επεμβατικη, γιατι ειχα συμφυσεις... Γιατι να δημιουργηθηκαν? Απο την προηγουμενη υστεροσκοπηση? Ξεκινησα μ αισιοδοξια και επεσα παλι..ο γιατρος μου πε οτι προσπαθησουμε αλλα ειμαι απο τις δυσκολες περιπτωσεις..Εχει συμβει σε καμια αλλη κοπελα παρομοια περιπτωση με τη δικη μου??

 

για σου κοριτσι μου, βλεπω οτι ταλαιπωρεισαι παρα πολυ πολυ σου συμβαινει. λυπαμαι παρα πολυ. αλλα ξερεις καλα που ξανακανατε την υστεροσκοπηση, φανταζεσαι να ειχατε κανει την εξωσωματικη που κοστιζει πολλα λεφτα και θα αποτυγχανατε για αυτο το λογο? δυστυχως δεν μοπορω να σου απαντησω απο που ειχες αυτες τισ συμφυσεις, ισως απο τα φαρμακα (αν επινες καποια), ισως τις ειχες αλλα δεν ειδανε με την πρωτη υστεροσκοπηση...τι λεει ο γιατρος σου? σου εφερεσαν αυτες τισ συμφυσεις με την δευτερη υστερσοκοπηση η οχη?

gary, εγω θα ηθελα να σε ρωτησω ποσο σου κοστισαν αυτες οι 2 υστεροσκοπησεις? σε ευχαριστω πολυ και σου ευχομαι οτι καλυτερο!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...