Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts


Διαφημίσεις


ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΜΒΑΤΙΚΗ (ΔΗΛΑΔΗ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΙ) ΝΑΙ.ΑΛΛΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΕΛΑΦΡΕΙΑ ΝΑΡΚΩΣΗ,ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΠΡΩΗΓΟΥΜΕΝΟ ΒΡΑΔΥ ΤΡΩΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ,ΤΟ ΠΡΩΙ ΔΕΝ ΤΡΩΣ ,ΟΥΤΕ ΠΙΝΕΙΣ ΥΓΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 25 ΛΕΠΤΑ ΕΧΕΙΣ ΞΥΠΝΗΣΕΙ.

ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΙΣΗ,ΠΟΥ ΑΠΛΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΚΡΙΒΩΣ,ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΟΠΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ (Η΄ΙΣΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΘΗ-ΕΛΑΦΡΕΙΑ)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Την Τεταρτη εκανα επεμβατικη υστεροσκοπηση για να αφαιρεσουμε καποιες συμφυσεις που ειχαν γινει απο τα δυο χειρουργεια των αποξυσεων.Τουλαχιστον τωρα ειμαι ηρεμη οτι δεν υπαρχει κατι εκει μεσα που μπορει να μου κανει παλινδρομη παλι. Η ναρκωση με πειραξε λιγο, ισως επειδη ηταν προσφατη η προηγουμενη, αλλα κατα τα αλλα δεν καταλαβαινεις τιποτα.Τσαμπα ειχα τρομοκρατηθει.Ξερει καμια σας μετα απο ποσο καιρο μπορω να ξεκινησω παλι προσπαθειες?

Link to comment
Share on other sites

Την Τεταρτη εκανα επεμβατικη υστεροσκοπηση για να αφαιρεσουμε καποιες συμφυσεις που ειχαν γινει απο τα δυο χειρουργεια των αποξυσεων.Τουλαχιστον τωρα ειμαι ηρεμη οτι δεν υπαρχει κατι εκει μεσα που μπορει να μου κανει παλινδρομη παλι. Η ναρκωση με πειραξε λιγο, ισως επειδη ηταν προσφατη η προηγουμενη, αλλα κατα τα αλλα δεν καταλαβαινεις τιποτα.Τσαμπα ειχα τρομοκρατηθει.Ξερει καμια σας μετα απο ποσο καιρο μπορω να ξεκινησω παλι προσπαθειες?

 

Εγω μετα απο συσταση του γιατρου μου ειχα ξεκινησει προσπαθειες αφου περασαν 2 κυκλοι και πηγα για επανελεγχο του ενδομητριου. Ιουλιο την ειχα κανει και Σεπτεμβρη ξεκινησαμε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω gary.Οχι VASSO96 δεν εβαλα σπιραλ.Η γιατρος πριν την επεμβαση μου ειχε πει οτι μετα την υστεροσκοπηση θα βαζαμε και σπιραλ, αλλα δεν το δεχτηκα.Δεν ηθελα να το βαλω για ψυχολογικους λογους και συμφωνησε.Τελικα δεν καταλαβα αν χρειαζοτανε που το δεχτηκε ετσι απλα.

Link to comment
Share on other sites

Eγω εκανα αφεραιση πολυποδα στην μητρα υστεροσκοπικα..

Με κοιμησανε και σε μιση ωρα ειχαν τελειωσει. Πονεσα λιγακι για κανα μισαωρακι. Στην ωρα επανω ειχα βαλει παπουτσια και ετρεχα στο λογιστηριο του Μητερα για να παρω εξιτηριο... βλεπετε ο τοτε καλος μου θεωρησε οτι δεν μπορουσε να με συνοδευσει και ετσι πηγα με μια ξαδερφουλα μου που δεν ηταν και πολυ σβελτη με αυτα τα θεματα...

Α... ξεχασα να σου πω... για 2 μερες ηταν τουμπανο η κοιλια μου. Πηρα και βιντεακι που εχει ολη την διαδικασια... πλακα ειχε να βλεπεις πως ειναι εκει μεσα.. :wink:

Link to comment
Share on other sites

aggelaki Πώς πήγε η λαπαροσκόπηση?Πού την έκανες αλήθεια? Σου είπε μετά απο πόσο καιρό μπορείς να μείνεις έγκυος?

Εγώ έκλεισα ραντεβού για 10 Απριλίου κι ελπίζω όλα να πάνε καλά!

dT6Fp3.png

 

4555p3.png

Link to comment
Share on other sites

aggelaki Πώς πήγε η λαπαροσκόπηση?Πού την έκανες αλήθεια? Σου είπε μετά απο πόσο καιρό μπορείς να μείνεις έγκυος?

Εγώ έκλεισα ραντεβού για 10 Απριλίου κι ελπίζω όλα να πάνε καλά!

 

Κι εγώ μάλλον το προγραμματίζω για Μαϊο. Που θα κάνεις τη λαπαροσκόπση και για ποιο λόγο;

Εγώ έχω μάλλον μικροσυμφυσούλες περικωδωνικές και φοβούνται για ενδομητρίωση...

XO0jp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα την κάνω στο Ιασώ για ινομύωμα έξω απο την μήτρα μεγέθους 6 εκτοστών. Μας είπε ο γιατρός οτι πρέπει να βγεί πριν μείνω έγκυος γιατί σε περίπτωση εγκυμοσύνης αυτά διπλασιάζονται και είναι επικίνδυνα ακόμα και για αποβολές.Οπότε το αποφάσισα. Εσύ candy σε ποιό νοσοκομείο θα την κάνεις? Σου εύχομαι καλή επιτυχία!!!

dT6Fp3.png

 

4555p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

ήγγυκεν η ώρα και κανόνισα την αφαίρεση του ινομυώματος, θα χειρουργηθώ στις 30/3 και η επέμβαση θα γίνει λαπαροσκοπικά, μια που το ινομύωμά μου είναι έξω από τη μήτρα, (εκτός απροόπτου βέβαια που σημαίνει να χρειαστεί να γίνει μετά κανονικό ανοιχτό χειρουργείο).

 

Ρώτησα τον γιατρό μου αν με αφορμή την επέμβαση μπορεί να γίνει οτιδήποτε άλλο διαγνωστικό ή βοηθητικό για την πολυπόθητη σύλληψη που δεν έρχεται. Μου είπε ότι θα μου κάνει και υστεροσκόπηση.

 

Έχει καμμία εμπειρία υστεροσκόπησης; Μήπως τυχόν ισχύει αυτό που λέγεται και για τη σαλπιγγογραφία, ότι δηλαδή το αμέσως επόμενο διάστημα ανεβαίνουν οι πιθανότητες να συλλάβεις;

 

Εγώ βέβαια έχω κάνει και σαλπιγγογραφία και κύηση δεν προέκυψε, αλλά ρωτάω μήπως τυχόν έχω πιθανότητες αυτή τη φορά να φανώ πιο τυχερή...

 

Καλημέρα από μια παλιά επισκέπτρια του θέματος :wink::wink:

Κατ΄αρχάς, εύχομαι aggelaki να έχουν πάει όλα καλά με την επέμβαση σου. Έχω κάνει τον περασμένο Ιούνιο λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση για αφαίρεση διαφράγματος της μήτρας (μετά και από μια παλίνδρομη κύηση). Εμένα μου είχε πει ο γιατρός μου ότι υπάρχουν πολλές περιπτώσεις γυναικών που μετά από τέτοιες επεμβάσεις, οι οποίες ουσιαστικά "καθαρίζουν" το εσωτερικό της μήτρας, έχουν μείνει έγκυες πολύ σύντομα. Το ίδιο μου είχαν πει και αρκετές κοπέλες από το φόρουμ. Αυτό πάντως συνέβη και σε εμένα :D:D Μετά από 3 κύκλους που περίμενα, άρχισα προσπάθειες τον Σεπτέμβρη και επόμενη περίοδος δεν ήρθε ποτέ!!! :D:D

Επειδή από ότι διάβασα είστε πολλά κορίτσια με αντίστοιχες περιπτώσεις επεμβάσεων, ελπίζω η δική μου περίπτωση να σας δώσει πολύ κουράγιο και αισιοδοξία και εύχομαι από την καρδιά μου, πολύ σύντομα να είμαστε παρέα στο club των "στρογγυλών κοιλίτσων" :wink::wink:

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα την κάνω στο Ιασώ για ινομύωμα έξω απο την μήτρα μεγέθους 6 εκτοστών. Μας είπε ο γιατρός οτι πρέπει να βγεί πριν μείνω έγκυος γιατί σε περίπτωση εγκυμοσύνης αυτά διπλασιάζονται και είναι επικίνδυνα ακόμα και για αποβολές.Οπότε το αποφάσισα. Εσύ candy σε ποιό νοσοκομείο θα την κάνεις? Σου εύχομαι καλή επιτυχία!!!

Εγώ μάλλον θα την κάνω στον Λευκό Σταυρό, με τον Πιστοφίδη (είναι εκεί Δ/ντης λαπαροσκοπικού τμήματος και είναι και στο μητέρα)...

Βέβαια, θα κάνω μόνο λαπαροσκόπηση, γιατι η σαλπιγγογραφία δεν έδειξε κάτι στη μήτρα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μη χρειαστεί να κάνουμε τίποτε άλλο, ΕΚΤΟΣ απο το να γεννήσουμε!!! :-)

XO0jp3.png
Link to comment
Share on other sites

[quote]Εγώ μάλλον θα την κάνω στον Λευκό Σταυρό, με τον Πιστοφίδη (είναι εκεί Δ/ντης λαπαροσκοπικού τμήματος και είναι και στο μητέρα)...

Βέβαια, θα κάνω μόνο λαπαροσκόπηση, γιατι η σαλπιγγογραφία δεν έδειξε κάτι στη μήτρα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μη χρειαστεί να κάνουμε τίποτε άλλο, ΕΚΤΟΣ απο το να γεννήσουμε!!! :-)

Από το στόμα σου και στου Μεγαλοδύναμου το αυτί!!!

Το επόμενο Πάσχα να έχουμε τα μωράκια μας στην αγκαλιά μας ή τουλάχιστον να τα έχουμε στην κοιλιά μας.[/img]

dT6Fp3.png

 

4555p3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. επέστρεψα χθες από αθήνα. έκανα την λαπαροσκόπηση την παρασκευή και πήγαν όλα πολύ καλά. πριν 10 χρόνια είχα κάνει σαλπιγγογραφία μου είχαν βρει τη μια σάλπιγγα μη βατή. τελικά στη λαπαροσκόπηση μου βρήκε ο γιατρός και τις 2 σάλπιγγες βατές και ότι προφανώς τότε η σάλπιγγα είχε πάθει σπασμούς και δε άφησε το υγρό να προχωρήσει. επίσης αντί για ένα ινομύωμα 6 εκατοστών που φαινόταν στον υπέρηχο, μου αφαίρεσε 5 τα οποία είχαν στρίψει την μήτρα και κάλυπτε τη μια σάλπιγγα και μου βρήκε και ενδομητρίωση. τώρα θα ακολουθήσω 4 μηνών θεραπεία και μετά μας είπε ο γιατρός οτι θα κάνουμε αμέσως παιδάκι... μακάρι να βγει αληθινός. πάντως ο γιατρός ήταν πολύ καλός.

καλή ανάσταση!

dT6Fp3.png

 

4555p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπράβο! όλα πήγαν καλά! με το καλό σου εύχομαι να πραγματοποιηθεί η πρόβλεψη του γιατρού σου και το 2010 να κρατάς το αγγελούδι σου!

τι εννοείς όταν λές "μου αφαίρεσε 5 τα οποία είχαν στρίψει την μήτρα και κάλυπτε τη μια σάλπιγγα";;;

XO0jp3.png
Link to comment
Share on other sites

candycandy το ένα ινομύωμα ήταν 6 εκατοστά και μαζί με τα άλλα 4 που ήταν μικρότερα έσπρωχναν τη μήτρα προς τη μια σάλπιγγα και την είχαν καλύψει. Έτσι μου είπε ο γιατρός,αλλά και στο dvd που είδα χθες το βράδυ, που μας έδωσε ο γιατρός μετά την επέμβαση, την είδα την μήτρα που είχε πάρει άλλη θέση και ο γιατρός την επανέφερε. Τώρα ακριβώς πως ήταν και που ακουμπούσε, δεν τα πολυκατάλαβα...δεν είμαι και γιατρός. Και η γυνακολόγος μου μου είπε οτι γινόταν χαμός μέσα στην κοιλιά και όλα τακτοποιήθηκαν. ΜΟυ απομένει η θεραπεία για την ενδομητρίωση και εύχομαί να έχει καλά αποτελέσματα.καλή επιτυχία και σε σενα candycandy και καλή Ανάσταση! Να μας ενημερώσεις για την πορεία της επέμβασης και να μοιραστούμε την χαρά σου μετά την επέμβαση.

dT6Fp3.png

 

4555p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια, η λαπαροσκόπηση για αφαίρεση σαλπίγγων και η υστεροσκόπηση πονάνε; Και για πόσο καιρό;

 

 

έχω κάνει λαπαροσκόπηση-υστεροσκόπηση μαζί, δεν πονούσα χαμηλά καθόλου, μόνο για 2-3 ημέρες έχεις έντονο το αίσθημα της δυσφορίας το στέρνο και στην πλάτη απο τον αέρα,

έπερνα παυσίπονα κάθε 3-4 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μήπως έχει κάνει καμια φαίρεση ινομυώματος με λαπαροσκοπική μέθοδος και να είναι ευχαριστημένη με το γιατρό της? Ψάχνω εν αγωνίως κάποιο καλό γιατρό με εμπερία στις συγκεκριμένες επεμβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Μήπως έχει κάνει καμια φαίρεση ινομυώματος με λαπαροσκοπική μέθοδος και να είναι ευχαριστημένη με το γιατρό της? Ψάχνω εν αγωνίως κάποιο καλό γιατρό με εμπερία στις συγκεκριμένες επεμβάσεις.

 

Μαράκι εγώ έκανα λαπαροσκοπική αφαίρεση ινομυωμάτων με επιτυχία και είμαι πολύ ευχαριστημένη στο ΙΑΣΩ. Μου την έκανε ο κ. Σύλλας, πολύ καλός σαν γιατρός και σαν άνθρωπος. καλή επιτυχία!!!

dT6Fp3.png

 

4555p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι σε εσένα καλή ανάσταση και ΟΛΑ να πάνε καλά!!! Θα σας ενημερώσω βέβαια για οποιαδήποτε εξέλιξη!

 

candycandy τί έκανες με την λαπαροσκόπηση? Πώς τα πήγες? Είχα πολύ καιρό να μπω στο site, γι αυτό και δεν έστειλα μην. Εγώ τώρα κάνω ενέσεις και έχω άλλη μια να κάνω. Μετά μου είπε η γιατρός μου οτι μπορούμε να κάνουμε παιδί.

dT6Fp3.png

 

4555p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κορίτσια, την μεθεπόμενη Δευτέρα θα κάνω λαπαρόσκοπηση και υστεροσκόπηση (επεμβατική). Έχω αγχωθεί πάρα πολύ :(:cool::(

Εδώ και λίγες μέρες μέχρι και εφιάλτες βλέπω, ότι πάω για την εγχείρηση και δεν ισχύει το ραντεβού, ότι ετοιμάζομαι για το χειρουργείο και δεν έρχεται ο γιατρός και άλλα τέτοια. Ίσως φαίνονται και λιγάκι αστεία αλλά δείχνουν πόσο το σκέφτομαι συνέχεια. Από την άλλη λέω, άντε να το κάνω να τελειώνω, να μπορώ να ξεκινήσω την προσπάθεια μετά από τους 3 μήνες. Μήπως καμιά από εσάς έχει κάνει υστεροσκόπηση και λαπαροσκόπηση, να μου πει τι να περιμένω; Θα μου τα πει βέβαια ο γιατρός, αλλά και η προσωπική εμπειρία δεν συγκρίνεται. Περιμένω.....

 

Κορίτσια, καλημέρα! Σήμερα ανακάλυψα αυτό το forum και έχω ήδη διαβάσει τα περισσότερα μηνύματά σας σε κάθε συζήτηση και νιώθω αρκετά πιο ήρεμη! Μόλις, όμως, διάβασα το μήνυμα της Sissie, ταυτίστηκα απόλυτα. Πόσα μωρά έχω γεννήσει στον ύπνο μου, δε λέγεται! Έχω ένα ινομύωμα αρκετά μεγάλο (5,5 εκατοστά) και οι 2 από τους 4 γιατρούς που έχω πάει μέχρι στιγμής μου λένε να το αφαιρέσω λαπαροσκοπικά. Οι άλλοι 2 μου λένε να το αφήσω και να το παρακολουθούμε και να προχωρήσω σε εγκυμοσύνη με αυτό, παρόλο που θα μεγαλώνει με την εγκυμοσύνη. Τόσο οι μεν όσο και οι δε γιατροί μου έχουν παρουσιάσει τα διάφορα πλεονεκτήματα. Προς το παρόν, δεν εμπιστεύομαι κανέναν απ' όλους...Από τη μια, σκέφτομαι ότι αυτοί που μου το πρότειναν, επειδή η λαπαροσκόπηση είναι εύκολη γι' αυτούς, έχουν τη δυνατότητα να πάρουν "ανώδυνα" 5000 και μετά, όπως μου είπε ο ένας, να πάω για καισαρική, από την άλλη, φοβάμαι μήπως το ινομύωμα μεγαλώσει τόσο (είναι έξω από τη μήτρα, ξέχασα να πω) που να προκαλέσει αποβολές...Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ κλίνω περισσότερο προς το να το αφήσω - γιατί φοβάμαι το αποτέλεσμα της λαπαροσκόπησης...Κι άμα παρουσιαστούν επιπλοκές? Κι αν μετά είναι πιο επικίνδυνη μια χειρουργημένη μήτρα? (μπορεί να γίνομαι υπερβολική, αλλά δε νιώθω ότι μπορώ να βασιστώ στη γνώμη κανενός από αυτούς τους γιατρούς, να πω την αλήθεια...και θα πάω και σε επόμενο γιατρό...παρά τη φθορά, την ψυχολογική). Έχει κάποια παρόμοια εμπειρία και τι έκανε? Και οι συστάσεις για γιατρούς, ευπρόσδεκτες...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα! Σήμερα ανακάλυψα αυτό το forum και έχω ήδη διαβάσει τα περισσότερα μηνύματά σας σε κάθε συζήτηση και νιώθω αρκετά πιο ήρεμη! Μόλις, όμως, διάβασα το μήνυμα της Sissie, ταυτίστηκα απόλυτα. Πόσα μωρά έχω γεννήσει στον ύπνο μου, δε λέγεται! Έχω ένα ινομύωμα αρκετά μεγάλο (5,5 εκατοστά) και οι 2 από τους 4 γιατρούς που έχω πάει μέχρι στιγμής μου λένε να το αφαιρέσω λαπαροσκοπικά. Οι άλλοι 2 μου λένε να το αφήσω και να το παρακολουθούμε και να προχωρήσω σε εγκυμοσύνη με αυτό, παρόλο που θα μεγαλώνει με την εγκυμοσύνη. Τόσο οι μεν όσο και οι δε γιατροί μου έχουν παρουσιάσει τα διάφορα πλεονεκτήματα. Προς το παρόν, δεν εμπιστεύομαι κανέναν απ' όλους...Από τη μια, σκέφτομαι ότι αυτοί που μου το πρότειναν, επειδή η λαπαροσκόπηση είναι εύκολη γι' αυτούς, έχουν τη δυνατότητα να πάρουν "ανώδυνα" 5000 και μετά, όπως μου είπε ο ένας, να πάω για καισαρική, από την άλλη, φοβάμαι μήπως το ινομύωμα μεγαλώσει τόσο (είναι έξω από τη μήτρα, ξέχασα να πω) που να προκαλέσει αποβολές...Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ κλίνω περισσότερο προς το να το αφήσω - γιατί φοβάμαι το αποτέλεσμα της λαπαροσκόπησης...Κι άμα παρουσιαστούν επιπλοκές? Κι αν μετά είναι πιο επικίνδυνη μια χειρουργημένη μήτρα? (μπορεί να γίνομαι υπερβολική, αλλά δε νιώθω ότι μπορώ να βασιστώ στη γνώμη κανενός από αυτούς τους γιατρούς, να πω την αλήθεια...και θα πάω και σε επόμενο γιατρό...παρά τη φθορά, την ψυχολογική). Έχει κάποια παρόμοια εμπειρία και τι έκανε? Και οι συστάσεις για γιατρούς, ευπρόσδεκτες...

 

 

γνωριζω δυο κοπελες που εκαναν λαπαροσκοπηση για ενδομητριωση,η μια εκανε διακοπη περιοδου για 4 μηνες,μετα εμεινε φυσιολογικα εγκυος και εχει 1 κοριτσακι και η αλλη εκανε στο καπακι μετα την λαπαροσκοπηση εξωσωματικη και τωρα εχει 1 γιο.Καλο ειναι να ακολουθησεις την προταση του γιατρου που εμπιστευεσαι περισσοτερο ειτε ειναι λαπαροσκοπηση ειτε οχι.Παντως,σε καμια περιπτωση δεν κοστιζει 5000 μια λαπαροσκοπηση και επησης εαν οι "χειρουργημενες μητρες"ηταν επικινδυνες οπως λες,παααααααρα πολλες κοπελες δεν θα ειχαν τωρα παιδια (γιατι χειρουγειο δεν ειναι μονο η λαπαροσκοπηση,ειναι και η υστεροσκοπηση,επεισης και η κυλη ή η σκωληκοειδιτιδα λαπαροσκοπικα χειρουργουνται)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...