Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts

Εννοείται ότι νιώθω!!!Είναι απολύτως φυσιολογικό.Εμένα με πονάνε και τα ράμματα της καισαρικής μετά από 6 μήνες φαντάσου όταν αλλάζει ο καιρός.Την επόμενη Πέμπτη θα πάω στο γιατρό μου, θα τον ρωτήσω διάφορα πράγματα και θα σας πω!!!

Φιλάκια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


να σαι καλά βρε evi μου γιατί άρχισα να ανησυχώ! όντως πονά πολύ όταν κάνει κρύο! εγώ τελικά δεν θα πιώ τις ορμόνες που μου είπε. θα πιώ φιλισίν και βιταμίνη ε να δυναμώσω και βλέπουμε. :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα σας,

 

ήγγυκεν η ώρα και κανόνισα την αφαίρεση του ινομυώματος, θα χειρουργηθώ στις 30/3 και η επέμβαση θα γίνει λαπαροσκοπικά, μια που το ινομύωμά μου είναι έξω από τη μήτρα, (εκτός απροόπτου βέβαια που σημαίνει να χρειαστεί να γίνει μετά κανονικό ανοιχτό χειρουργείο).

 

Ρώτησα τον γιατρό μου αν με αφορμή την επέμβαση μπορεί να γίνει οτιδήποτε άλλο διαγνωστικό ή βοηθητικό για την πολυπόθητη σύλληψη που δεν έρχεται. Μου είπε ότι θα μου κάνει και υστεροσκόπηση.

 

Έχει καμμία εμπειρία υστεροσκόπησης; Μήπως τυχόν ισχύει αυτό που λέγεται και για τη σαλπιγγογραφία, ότι δηλαδή το αμέσως επόμενο διάστημα ανεβαίνουν οι πιθανότητες να συλλάβεις;

 

Εγώ βέβαια έχω κάνει και σαλπιγγογραφία και κύηση δεν προέκυψε, αλλά ρωτάω μήπως τυχόν έχω πιθανότητες αυτή τη φορά να φανώ πιο τυχερή...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου aggelaki , καλη επιτυχια κι απο μενα!!!

Εγω εχω κανει υστεροσκοπηση για αφαιρεση διαφραγματος, στο οποιο οφειλοταν τελικα και η αποβολη που ειχα..Την εκανα τον περασμενο Ιουλιο και ξεκινησαμε παλι προσπαθειες απ τον Σεπτεμβρη..με εμενα παντως δεν εχει συμβει αυτο που λες και να σου πω δεν το εχω ακουσει οτι συμβαινει, μονο για την σαλπιγγογραφια..οτι δηλ μετα απο 2-3 μηνες παρατηρειται να μενουν εγκυες οι γυναικες που την κανουν συμφωνα με στατιστικες.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

εγω εχω εκανα λαπαροσκοπηση και υστεροσκοπηση περσυ. αφαιρεσα διαφραγμα και εστιες ενδομητριωσης. ολα πηγαν καλα και ευχομαι πλεον να μεινω εγκυος. μην ανυσηχεις. ειναι επεμβασουλες ρουτινας για αυτουσ

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πρέπει να κάνω κι εγώ λαπαροσκόπηση. Με έστειλε η γυναικολόγος μου στην Αθήνα σε έναν γυναικολόγο που εργάζεται στο ΙΑΣΩ και λέγεται Σύλλας Κων/νος. Τον έχετε ακούσει?

dT6Fp3.png

 

4555p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία, aggelaki!

Ελπίζω να μην σου τύχει τίποτα απρόοπτο!

Και εγω τον Νοέμβριο έκανα υστεροσκόπηση για διαγνωστικούς λόγους.

Δυστυχώς, δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό με την γρήγορη επιτεύξη εγκυμοσύνης, προσπαθούμε χωρίς αποτέλεσμα ακόμα...........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι γνωστος μου συγκεκριμενα συμπεθερος μου ειναι πολυ καλος μην ανησυχεις αν θελεις στειλε μου π.μ

 

και μενα ειναι ο δικος μου ο γιατρος και ειναι σουπερ!

καλε εσενα πως ειναι συμπεθερος σου ?? :P:P ποσο χρονων ειναι τα παιδια του?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικα η σαλπιγγογραφια μου εδειξε συμφυσεις και κατα την διαρκεια της επεμβατικης υστεροσκοπισης,μου αφαιρεσε και εναν πολυποδα.Με την υστεροσκοπιση φαινονται τα παντα στην μητρα , δηλαδη ο,τι ουτε καν και η σαπλιγγογραφια δεν δειχνει.

Link to comment
Share on other sites

εμενα το τεστ παπ δεν εδειχνε τιποτα .απλως επειδη δεν μενω εγκυος μου ειπε να κανω σαλπιγγογραφια και ειδα τις συμφυσεις (που απ οτι μου ειπε μαλλον γι αυτο δεν μενω εκγυος)βεβαι στην δικη μου περιπτωση και ο συζηγος εχει προβλημα με το σπερμα ,αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πει ο γιατρος εαν χρειαζεται να κανεις.Εγω που εκανα σαλπιγγογραφια στο Λητω,δεν πονεσα αφορητα.

 

Εξαρταται απο ανθρωπο σε ανθρωπο .Σε αλλα διαγνωστικα και οχι μαιαευτηρια εχω ακουσει οτι πονανε .Φανταζομαι εχει σχεση με το ποσο πονας οταν εχεις περιοδο .5-10 λεπτα κραταει ,οποτε και να πονας για λιγο θα ειναι.

 

αλλα σου λεω ο γιατρος θα σου πει εαν χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από εμένα.

Το Σεπτέμβριο έκανα και εγώ λαπαροσκοπική αφαίρεση ινωμυώματος, το οποίο και εμένα ήταν εκτός μήτρας. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και ο γιατρός κατάφερε τελικά να το αφαιρέσει λαπαροσκοπικά αν και ήταν περίπου 6 εκατοστά. Ταυτόχρονα έκανα και υστεροσκόπιση για έλεγχο του εσωτερικού της μήτρας. Πραγματικά δεν καταλαβαίνεις τίποτα και ο μετεγχειρητικός πόνος είναι ελάχιστος. Τώρα εαν η υστεροσκόπηση σε βοηθάει στη σύλληψη γιατί ανοίγει το δρόμο όπως η σαλπιγγογραφία...δεν ξέρω εαν παίζει και τόσο σημαντικό ρόλο, αφού ουτως ή άλλως θα πρέπει να περιμένεις κάποιο διάστημα πριν επιχειρήσεις να μείνεις έγκυος, αφού θα πρέπει να δέσει καλά η τομή της μήτρας για να μην έχεις κάποιο πρόβλημα σε πιθανή εγκυμοσύνη.

Σου έυχομαι όλα να πάνε καλά και γρήγορα να καταφέρεις να μείνεις έγκυος

dZSKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...