Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ηρθαν να δούν τον μπέμπη και άρχισαν....


Stellinula

Recommended Posts

ο γιος μου που αρχισε τις κρεμες πριν μπει στον 4ο επειδη για ανεξηγητο λογο(καναμε ενα σωρο εξετασεις)δεν επινε γαλα ουτε στηθος ουτε σκονη και εχανε βαρος (αν δεν ετρωγε κρεμα θα τον κρατουσαν με ορο στο νοσοκομειο) του αρχισα αναγκαστηκα ρυζαλευρο πριν κλεισει τους 4 μηνες και σιγα σιγα μεχρι τον 5ο αρχισε και φρουτα ε στον 6ο πλεον τα ετρωγε ολα εκτος απο ψαρι και αυγο.

ξερεις ποσο ειναι?με υψος 1 μετρο ειναι 13 κιλα:rolleyes:

τοοοοσο παχυσαρκος!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Stellinula μου από πότε η μητριά σου πήρε πτυχίο παιδιατρικής και σου λέει τι θα κάνεις με το παιδί σου? Κι εμένα μου λένε ώρες ώρες διάφοροι (και μαμάδες-μπαμπάδες ανάμεσά τους) τι "πρέπει να κάνω" και πως αυτοί μεγάλωσαν μια χαρά τα παιδά τους, όμως τους λέω θα το συζητήσω-θα δούμε και φυσικά κάνω μόνο ότι μου λέει η παιδίατρος και το ένστικτό μου. Τζάμπα σκας και χαλιέσαι και καμία τύψη που δίνεις στερεές ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Καλά πες της μη φάει έχουμε γλαρόσουπα....και που κάθισες και της απάντησες πολύ της είναι. Προφανώς και άλλες φορές έχει προσπαθήσει να σε μειώσει ή κάνω λάθος? Γιατί η συμπεριφορά της δείχνει ότι θέλει να φανεί "κάπως" στα μάτια του πατέρα σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά πες της μη φάει έχουμε γλαρόσουπα....και που κάθισες και της απάντησες πολύ της είναι. Προφανώς και άλλες φορές έχει προσπαθήσει να σε μειώσει ή κάνω λάθος? Γιατί η συμπεριφορά της δείχνει ότι θέλει να φανεί "κάπως" στα μάτια του πατέρα σου.

 

ακριβως ηθελα να τα πω αλλα κρατιομουνα

Link to comment
Share on other sites

όχι επανηλημένα θέλει να με προσβάλει αλλά δεν περίμενα ότι θα μου πεί οτι μεγαλώνω λάθος το παιδί μου γιατι απλά δεν έχει το δικαιωμα και έπειτα ερχετε στο σπίτι μου 1-2 φορές το χρόνο, από τότε που γέννησα έχει έρθει 3 φορες περιπου, πως κρίνει?

Link to comment
Share on other sites

όχι επανηλημένα θέλει να με προσβάλει αλλά δεν περίμενα ότι θα μου πεί οτι μεγαλώνω λάθος το παιδί μου γιατι απλά δεν έχει το δικαιωμα και έπειτα ερχετε στο σπίτι μου 1-2 φορές το χρόνο, από τότε που γέννησα έχει έρθει 3 φορες περιπου, πως κρίνει?

 

 

Αρα το έκανε το χρεος της για φέτος..του χρόνου πάλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν τους γράφεις;Στην τελική λέγε ναι δίκιο έχετε θα το ψάξω περισσότερο και κάνε αυτό που θες και που σου είπε ο γιατρός.Όλοι έχουν άποψη και την λένε αλλά την ευθύνη του μωρού την έχεις εσύ;).Εδώ εμένα μου έκανε παρατήρηση και μου την είπε μια κύρια που έφερε μια φίλης μου στο σπίτι:rolleyes:...Μην δίνεις σημασία και κυρίως μην νιώθεις άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

διαφωνω στ οτι κανουν ολες ετσι,,,ετσι κανουν οι ανταγωνιστικοι ζηλιαρηδες ξερολες

που νομιζουν οτι ο τροπος με τον οποιο μεγαλωσαν το δικο τους παιδι ειναι κι ο μονος ορθος, που νομιζουν οτι ο γιατρος τους τους ειναι ο καλυτερος,,υπαρχουν και ανθρωποι διακριτικοι που δεν ανακατευονται ιδιαιτερα που δεν αρπαζουν απο τα μουτρα νεες μανουλες, που δεν τις αγχωνουν και δεν τις ενεχοποιουν

 

Αν δεν το κανουν ολες, κανει το 95%. Εδω σε βλεπουν στο δρομο ασχετες κυτατσες που δεν εχεις ξαναδει στη ζωη σου και σου κανουν παρατηρηση για το αν εχει ζεστη, αν το εβγαλες εξω, αν φοραει καπελο και αλλα συναφη. και δυστυχως το συγγενικο περιβαλλον θεωρει αυθαιρετα οτι εχει πολλα δικαιωματα και γνωμη.

Κατα τα αλλα συμφωνω στο οτι επειδη ακριβως ειναι μητρια της φερεται τοιουτοτροπως. Και σε ολα τα ποστ μου χρησιμοποιουσα εσκεμμενα τη λεξη "μητρια", για να δηλωσω αυτο ακριβως, οτι το κανει για να φανει καπως στον πατερα της κοπελας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στελλουλινα, εγω στην αρχη δεν μιλουσα, δεν απαντουσα, δεν ελεγα τιποτα για να μη μαλωσω και καταπιεζομουν παρα πολυ. τωρα απανταω γιατι και το να μην απαντας πολλες φορες δεν θεωρειται διακριτικοτητα αλλα αδυναμια και βλακεια. δυστυχως. τωρα το πως αντιδρα ο καθενας ειναι θεμα χαρακτηρα και εμπειριων. αλλαος εινια υπομονετικος και δεν δινει σξημασια, αλλος εινια πιο οξυθυμος και απανταει. εξαρταται απο πολλους παραγοντες. παντως εσυ μην τρωγεσαι με χαζα γιατι αυτα ειναι χαζα. σε λιγο θα τα θυμασαι και θα γελας. εσυ επιλεγεις γιατρο, εσυ ξερεις τις αναγκες του παιδιου σου και της οικογενειας σου και μην επιτρεπεις σε κανεναν να επεμβαινει σε αυτην

Link to comment
Share on other sites

όχι επανηλημένα θέλει να με προσβάλει αλλά δεν περίμενα ότι θα μου πεί οτι μεγαλώνω λάθος το παιδί μου γιατι απλά δεν έχει το δικαιωμα και έπειτα ερχετε στο σπίτι μου 1-2 φορές το χρόνο, από τότε που γέννησα έχει έρθει 3 φορες περιπου, πως κρίνει?

 

Το ευαισθητο σημειο σου ειναι το παιδι σου και αυτη το ξερει. επομενως πού αλλου θα μπορουσε να σε "χτυπήσει"; στο παιδι σου, ασχετως αν εχει το διακιωμα, το οποιο εννοειται οτι δεν εχει.

Link to comment
Share on other sites

ξέρετε γιατι δεν μιλαω??? για χαρη του πατερα μου....Ξερετε ποσες φορες στο παρελθον ειχαμε γινει πο@#$%τ@να επειδη ελεγε μ@κ@κιες χονδρες?? Αυτη επισης ηταν ο λογος που εφυγα απο το σπιτι και πηγα να ζησω μόνη πλέον....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω ρε κοριτσια , τι όφελος όμως ειχε να με στεναχωρησει και να με φουντώσει??? Ποιός ο λόγος???

θα στον πω εγω το λογο χαρα μου.βλεπει η γυναικα το πως εχουν τα πραγματα σπιτι σας και οτι παρα τις οσες δυσκολιες σας εχουν συμβει εσεις στεκεστε δυνατοι,βλεπει οτι δινεις μεγαλη προσοχη στο παιδι σου και δε το εχεις πεταμενο σα τη ριχα απο το ζυμαρι και κατι ηθελε να βρει να σου πει.προφανως αυτη τα δικα της τα παιδια τα μεγαλωσε αλλιως και ειδε εσενα που το κανεις καλυτερα και σπαστηκε η κυρια!!!μην ακους το καθε βλακα!!και με τη λογικη να το παρεις 10 μηνων το παιδι θα χωρταινε με το γαλα?σορυ κιολας αλλα ξερω γω?αν το πηγαινες σε γιατρο θα σου ελεγε οτι το παιδι υποσυτιζεται!(το σκοτωσα??)αν ειναι δυνατον!μη νιωθεις τυψεις κοπελα μου μια χαρα σωστα κανεις για το μωρακι σου,keep going!!

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

ξέρετε γιατι δεν μιλαω??? για χαρη του πατερα μου....Ξερετε ποσες φορες στο παρελθον ειχαμε γινει πο@#$%τ@να επειδη ελεγε μ@κ@κιες χονδρες?? Αυτη επισης ηταν ο λογος που εφυγα απο το σπιτι και πηγα να ζησω μόνη πλέον....

 

Αφου τα ξερεις δεν υπαρχει λογος να συγχυζεσαι. απλα της τα εχεις μαζεμενα και σε επηρεαζει. οποτε αφου δεν μιλας, ακολουθα το συστημα μπαινακης-βγαινακης. συμφωνω με τη maria-giannis σε αυτα που σου λεει.

 

και σκεψου τι θα γινει μετα με το αυγο και το ψαρι. οι παιδιατροι ειναι χωρισμενοι σε σχολες τροπον τινα. δηλαδη καποιοι ξεκινουν αυγο και ψαρι απο 8 μηνων, αλλοι μετα το χρονο. δηλαδη τι επρεπε να γινει; οι μισες μαμαδες να ειμαστε σκοτωμενες με τις αλλες μισες αναλογα με τον παιδιατρο; απλα λες ακολουθω αυτον τον παιδιατρο και το προγραμμα του γιατι αυτος μου κανει, αυτος μου αρεσει, αυτος με βολευει. οποτε ακολουθω και το προγραμμα διατροφης που μου δινει. και να ξερεις οτι για το μωρο σου εισαι η τελεια μανουλα σε ο,τι και να κανεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχεις ένα δικιο Μαρία, χωρίς να ξέρεις την κατάσταση μόλις μου έφερες στο κεφάλι για πιο λόγο θα μπορούσε να μου μιλάει έτσι!!!

ειδες???εχω διαισθηση!μην ακους κανενα,το ενστικτο σου θα σε οδηγησει σωστα.

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν κάποιος μου το παίζει ξερόλας στο θέμα μωρο του απαντώ απλα "εισαι γιατρός? όχι,τότε θα ακούσω το γιατρό μας" και το βουλώνουν.Αν ήταν δεν θα πληρώναμε τζαμπα τους παιδιατρους και θα μας κάναν τα εμβόλια οι...πανέξυπνες που κυκλοφορούν!

 

Και μια χαρά ηλικία ξεκινήσατε κρεμούλες.Λίγο πολύ όλοι κάπου εκει στους 5-6 μήνες αρχίζουν;)

 

Να αγιάσει το στόμα σου!!! Με ενοχλεί αφόρητα η επικριτική συμπεριφορά του κάθε άσχετου ειδικά σε κάτι τόσο προσωπικό-υποκειμενικό όπως είναι η ανατροφή του παιδιού μου. Βλέπω πράγματα γύρω μου που προσωπικά τα θεωρώ τέρατα αλλά δεν μιλάω γιατί κάθε γονιός ξέρει καλύτερα.Τις προάλλες όταν είπα σε μια γνωστή ότι για να φάει ο μικρός το φαί του κάνουμε μουσικοχορευτικό σόου, γύρισε υποτιμητικά με ύφος "Πφ" και είπε "Κακώς. Το παιδί πρέπει να μάθει ότι η ώρα του φαγητού δεν είναι σκέτς των γονιών". "Ψυχολόγος είστε;" τη ρώτησα "Όχι λογίστρια" :? Το ότι η ίδια ήταν 500κιλά δίνοντας έτσι στο παιδί της το παράδειγμα ότι ζούμε για να τρώμε και δεν τρώμε για να ζούμε ήταν λεπτομέρεια!

Όλοι λοιπόν έχουν άποψη αλλά εσύ δεν θα ακούς κανέναν.Έχεις παιδίατρο και πάνω απο όλα κάτι που δεν έχει κανείς άλλος εκτός απο εσένα..ένστικτο!Εσύ ξέρεις καλύτερα απο τον καθένα!

Link to comment
Share on other sites

Στελλίτσα σε αυτό το μακρύ και υπέροχο ταξίδι της μητρότητας δυστυχώς πρέπει πολλές φορές να έρθουμε όλες αντιμέτωπες με πολλά και διάφορα "θεριά" είτε αυτά λέγονται πεθερές, μητριές, θείες, γειτόνισσες ακόμα και μαμάδες (ναι και γιατί όχι), πίστεψε με τέσσερα χρόνια τώρα που υπερήφανα δηλώνω μαμά του Κωνσταντίνου, τα αντιμετωπίζω σχεδόν κάθε μέρα, βέβαια όχι πάντοτε με επιτυχία αλλά έμαθα πως να χτίσω τείχος γύρω από εμένα και το παιδί μου προκειμένου να μην τρελαθώ...εν προκειμένω..γνωρίζω πόσο ήθελες και πόσο περίμενες με λαχτάρα το αγοράκι σου..στην περίπτωση αυτή το ένστικτό σου δεν παίζει να λανθάνει με την καμμία, η αγάπη σου σε οδηγεί σωστά εκ των πραγμάτων, κάνε αυτό που ξέρεις να κάνεις καλά δηλαδή να είσαι η μαμά του γιου σου με ότι συνεπάγεται αυτό και άσε στην απέξω (στην έξω από δω μη σου πω) κάθε κακεντρέχεια από όπου και αν προέρχεται..θέλει λίγο εξάσκηση αυτό αλλά σε λίγο καιρό θα το έχεις καταφέρει, και θα με θυμηθείς

φιλιά πολλά

Link to comment
Share on other sites

Θα φυγω νυχτα και δεν θα ξέρει κανεις τιποτα, έτσι νιωθω.....

 

Εντωμεταξυ το κορυφαιο ειναι οτι αν τολμησω και πω εγω κατι που δεν της αρεσει της κυριας το κανει μεσαιωνικό το θέμα και πρίζει ολημερίς τα μπλιμπλικι@ του πατέρα μου για μενα.....

 

Μέχρι που δεν αντεχει αλλο και με παιρνει ο πατερας μου και με ξεχ..#%%..εζει...

 

Φυσικά δεν υπάρχει ΠΟΤΕ η περιπτωση να της πει "μην μιλας για την κόρη μου ετσι..."

 

Μέχρι και κοντό μου τον είπε τον μπέμπη μου...Της λέω πως το κρίνεις αυτο ότι είναι κοντός? Μου λέει οι εγγόνες μου στην ηλικία τους ήταν πιο ψηλές....

 

Και της λέω οι εγγόνες σου όμως θα ψηλώσουν μέχρι τα 13 το πολύ 15 τους χρόνια ενό ο γιός μου που είναι αγόρι θα ψηλώνει μέχρι τα 18-20....

 

Ρε κορίτσια είναι ΣΗΜΕΡΑ αισίως 6 μηνών ο μπουρμπουλήθρας μου....Είναι 7200γρ και 69-70 πόντους ειναι κοντός και χοντρός???

 

Αλήθεια πείτε μου ε?

Link to comment
Share on other sites

Πάλι σ΄εβαλε σε σκέψεις και σε έκανε να αμφιβάλλεις για αυτά που ήδη ξέρεις;;; Μια χαρά είναι το μπεμπάκι σου. Μην αφήνεις τον εαυτό σου να παρασύρεται από τα λόγια της! Σε κάθε της χαζοερώτηση-κακία εσύ θα λες "είναι το μωρό μου και είναι το πιο τέλειο παιδάκι του κόσμου" και θα το λες γιατί όντως έτσι είναι και γιατί το πιστεύεις.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και κοντό μου τον είπε τον μπέμπη μου...Της λέω πως το κρίνεις αυτο ότι είναι κοντός? Μου λέει οι εγγόνες μου στην ηλικία τους ήταν πιο ψηλές....

 

Και της λέω οι εγγόνες σου όμως θα ψηλώσουν μέχρι τα 13 το πολύ 15 τους χρόνια ενό ο γιός μου που είναι αγόρι θα ψηλώνει μέχρι τα 18-20....

 

Ρε κορίτσια είναι ΣΗΜΕΡΑ αισίως 6 μηνών ο μπουρμπουλήθρας μου....Είναι 7200γρ και 69-70 πόντους ειναι κοντός και χοντρός???

 

Αλήθεια πείτε μου ε?

 

Καλά δεν το συζητώ! ΚΑΙ θεόχοντρος ΚΑΙ θεόκοντος!!!

Μην μασάς καλέεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!

Επίσης μπορείς να της υπενθυμίσεις ότι στην δική της εποχή έδιναν στερεά από τον 3ο μήνα στα παιδιά...

Και να πω επίσης ότι οι συγκρίσεις είναι άκυρες εντελώς. Εγώ 10 χρονών ήμουν το ψηλότερο κορίτσι στο σχολείο... ήμουν γύρω στο 1.55... ε τώρα είμαι 1.58, επίσης ο αδερφός μου ήταν από τους πιο κοντούς, ποτέ δεν τον έβαλαν στην παρέλαση...είναι 1.87!!!

και εξάλλου η ζωή και η ευτυχία και η επιτυχία δεν μετριόνται με τους πόντους, έχω δει εγώ κοντούς άντρες που φυσούσαν και κάτι ψηλούς που δεν έλεγαν τίποτα!!!

συγγνώμη για το off topic, αλλά αυτό με τις συγκρίσεις χτυπάει ευαίσθητη χορδή

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...