Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ηρθαν να δούν τον μπέμπη και άρχισαν....


Stellinula

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Είμαι φουντωμένη, νευριασμένη και πολλά άλλα, μπαίνω στο ψητό ευθύς αμέσως φιλενάδες μου...

 

Εχθές είχα επίσκεψη του πατέρα μου με την γυναίκα του (μητριά μου) να δούν το μπέμπη (διότι εμένα χ#@#μένη με έχουν). Καθ' όλη την διάρκεια τα πράγματα ήταν περίφημα και προς το τέλος που θα έφευγαν ξεκινήσαμε την συζήτηση περί τροφών στερεών (τι το θελα ?? Μήπως ήξερα ΟΜΩΣ τι θα συμβεί?).

 

Ξεκινάει λοιπόν μια είδους επίθεση η μητριά μου, ότι κάνω λάθος που του ξεκίνησα τροφή από 5 μηνών (ο Μπέμπης είναι 6 μηνών πλέον και τρώμε φρουτάκια αλεσμένα στο δεκατιανό και μεσημεριανό λαχανικά, όλα τα άλλα γεύματα γάλα. Εχθές του έδωσα δειλά αλεσμένο λίγο βρασμένο ψαχνό κοτόπουλο και του άρεσε.)

 

Ότι θα το κάνω παχύσαρκο το παιδί και ΚΑΚΩΣ που το έκανα και ότι ΟΛΟΙ οι δικοί τους παιδίατροι της οικογένειας της και των εγγονιών της (έχει 2 από τον γιο της) τους ξεκινούσαν στους 10 μήνες τουλάχιστον τις τροφές. Να αλλάξω γιατρό και ότι δεν έχω συμβουλευτεί σωστά και τέτοια. Της εξήγησα ότι οι περισσότεροι γιατροί ξεκινάνε τα παιδιά 5-6 μηνών αν οι μανούλες δεν θηλάζουν και συνέχισε και μου έλεγε ότι θα κάνεις το παιδί ΤΟΟΟΟΣΟΟΟ και κάτι τέτοια…:evil::evil::evil:

 

Με φούντωσε, με κοκκίνισε με έκανε να νιώσω τύψεις και άχρηστη, έχω ήδη αλλάξει 2 γιατρούς τώρα θα αλλάξω και τρίτον μόνο και μόνο γιατί ήθελε να με ξεκινήσει αυτός με ριζάλευρα και μ@κ@κιες ετοιματζίδικες.

 

ΈΚΑΝΑ λάθος ρε παιδιά? Έπρεπε όντως να ξεκινήσω από τον 10ο??? Εσάς οι γιατροί σας είπαν από τον 10ο και μετά να ξεκινήσετε φαγητό?:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 

ΈΚΑΝΑ λάθος ρε παιδιά? Έπρεπε όντως να ξεκινήσω από τον 10ο??? Εσάς οι γιατροί σας είπαν από τον 10ο και μετά να ξεκινήσετε φαγητό?:confused::confused::confused:

 

το λάθος σου είναι ότι αφήνεις τρίτους να σε επηρεάζουν, να σε συγχίζουν, να σου βάζουν αμφιβολίες για τον τρόπο που θες να μεγαλώσεις το παιδί σου και να αμφισβητούν τις επιλογές σου σε παιδίατρο, διατροφή κλπ... άστους να κουρεύονται και κάνε ότι κρίνεις σωστό σαν μανούλα με πολλή αγαπη, λογική και φυσικά βασισμένη στις οδηγίες ενός επιστήμονα (γιατρού) που εμπιστεύεσαι. :wink:

7Y7np3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλε εισαι με τα καλα σου που της απαντουσες κιολας?

Κανε κοπελα μου οτι νομιζεις εσυ σωστο για το παιδακι σου και μην ακους κανεναν.

Η δικια μου τρωει απο 5 μηνων και ρυζαλευρο και φρουτα και λαχανικα και 5,5 μηνων αρχισαμε και κοτοπουλο, μοσχαρι , χοιρινο.

Σε πληροφορω οτι μετα απο 1 μηνα που αρχισαμε στερεες τροφες, πηγαμε στον γιατρο για εμβολιο και εχει παρει μονο 400 γρ.

Ασχετο απο αυτο.....10 μηνων τα περισσοτερα παιδακια εχουν βγαλει δοντακι και ψιλομασουλανε κιολας.....ψωμακι κλπ. Μη τρελαθουμε κιολας

Τελος αν καθομουν και ακουγα την καθε μαμακια που μου ελεγε ο ενας και ο αλλος θα ειχα τρελαθει εγω και θα ειχα τρελανει και το παιδακι μου.

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Χ3σ3 μας ρε Stellinula με τον κάθε άσχετο.

Ακου 10 μηνών. Ασε μωρέ να πάει το παιδί φαντάρος και μετά τον ξεκινάς με κρεμούλες.....

Πολύ σωστά σου είπε και ο γιατρός, γύρω στους 5-6 μήνες ξεκινούν σταδιακά τις στέρεες τροφές τα μωράκια.

Τι κάθεσαι και τους ακούς?

Πες της στα δικά της παιδιά να κάνει ότι θέλει. Στο δικό σου κουμάντο κάνεις εσύ......

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

οχι κοπέλα μου δεν έκανες κανένα λάθος.. και εμάς ο γιατρός μας στον 5ο μας ξεκίνησε στερεές με φρουτάκια και λαχανικά.. και τώρα είναι 25 μηνών και 11.500 κιλα και 94 εκατοστά ύψος.. όχι μόνο δεν τρώει πολύ αλλά την κυνηγάμε για να φάει.. κάποια εποχή παρακαλούσα να φάει έστω μια ετοιματζίδικη κρέμα για να πω ότι έχει φάει κάτι.. δεν ξέρω αν τελικά οι κρέμες είναι τόσο κακές πάντως εμείς φάγαμε πολλές... αστους να λενε.. να σε ταράξουν θέλουν..

φιλια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσει το μωράκι σου!

Άσε την "κακούργα" πεθερά να λέει... Κάτι παρόμοιο έκανε και η δική μου. Εμείς ξεκινήσαμε το ρυζάλευρο με το που κλείσαμε τον 5ο και τα φρούτα με το που κλείσαμε τον 6ο και καμια δεκαριά μέρες μετά εισάγαμε σταδιακά και τα λαχανικά. Μην αλλάξεις γιατρό γιατί έτσι λέει αυτή. Μια χαρά ξεκινήσατε. Άλλωστε μέχρι να φτάσει να φάει ολόκληρο γεύμα φρούτων ή σουπίτσας, θα έχει φτάσει τον 7ο. Ο 10ος μήνας είναι πολύ αργά, για να ξεκινήσεις στέρεες τροφές. Και η δική μου πεθερούλα είχε για όλα άποψη και κυρίως πάντα με επέκρινε γιατί αυτά που έδινα στο παιδί ήταν άνοστα. Γιατί δεν έβαζα παραπάνω λάδι, λίγο αλάτι για να νοστιμέψει και τέτοια χαζά. Άδικα προσπαθούσα να εξηγήσω...

Και να φανταστείς ότι εκείνη παραδέχτηκε ότι στα παιδιά της δεν μαγείρεψε ποτέ, αλλά τους έδινε έτοιμη τροφή από βαζάκια. Φουλ συντηρητικά δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Είμαι φουντωμένη, νευριασμένη και πολλά άλλα, μπαίνω στο ψητό ευθύς αμέσως φιλενάδες μου...

 

Εχθές είχα επίσκεψη του πατέρα μου με την γυναίκα του (μητριά μου) να δούν το μπέμπη (διότι εμένα χ#@#μένη με έχουν). Καθ' όλη την διάρκεια τα πράγματα ήταν περίφημα και προς το τέλος που θα έφευγαν ξεκινήσαμε την συζήτηση περί τροφών στερεών (τι το θελα ?? Μήπως ήξερα ΟΜΩΣ τι θα συμβεί?).

 

Ξεκινάει λοιπόν μια είδους επίθεση η μητριά μου, ότι κάνω λάθος που του ξεκίνησα τροφή από 5 μηνών (ο Μπέμπης είναι 6 μηνών πλέον και τρώμε φρουτάκια αλεσμένα στο δεκατιανό και μεσημεριανό λαχανικά, όλα τα άλλα γεύματα γάλα. Εχθές του έδωσα δειλά αλεσμένο λίγο βρασμένο ψαχνό κοτόπουλο και του άρεσε.)

 

Ότι θα το κάνω παχύσαρκο το παιδί και ΚΑΚΩΣ που το έκανα και ότι ΟΛΟΙ οι δικοί τους παιδίατροι της οικογένειας της και των εγγονιών της (έχει 2 από τον γιο της) τους ξεκινούσαν στους 10 μήνες τουλάχιστον τις τροφές. Να αλλάξω γιατρό και ότι δεν έχω συμβουλευτεί σωστά και τέτοια. Της εξήγησα ότι οι περισσότεροι γιατροί ξεκινάνε τα παιδιά 5-6 μηνών αν οι μανούλες δεν θηλάζουν και συνέχισε και μου έλεγε ότι θα κάνεις το παιδί ΤΟΟΟΟΣΟΟΟ και κάτι τέτοια…:evil::evil::evil:

 

Με φούντωσε, με κοκκίνισε με έκανε να νιώσω τύψεις και άχρηστη, έχω ήδη αλλάξει 2 γιατρούς τώρα θα αλλάξω και τρίτον μόνο και μόνο γιατί ήθελε να με ξεκινήσει αυτός με ριζάλευρα και μ@κ@κιες ετοιματζίδικες.

 

ΈΚΑΝΑ λάθος ρε παιδιά? Έπρεπε όντως να ξεκινήσω από τον 10ο??? Εσάς οι γιατροί σας είπαν από τον 10ο και μετά να ξεκινήσετε φαγητό?:confused::confused::confused:

Πέρα από το ότι δεν δίνουμε σημασία στο τι λένε διάφοροι αυτό που κάνεις είναι βεβαίως ο κανόνας. Αυτό από τον 10ο μήνα το ακούω πρωτη φορά στη ζωή μου και επίσης η εισαγωγή στις στερεές τροφές δεν έχει καμία σχέση με το πάχος. Μην αλλάξεις γιατρό εξ αιτίας των συμβουλών της κυρίες οι οποίες κατά τη γνώμη μου είναι επικίνδυνες

Link to comment
Share on other sites

Stellinula αστους να λενε και κανε οτι θελεις εσυ με το μωρο σου,απο την στιγμη που στο ειπε ο παιδιατρος(που ολοι λενε καπου εκει να μπαινουν οι στερεες)χ#στηκες να στο πω και ετσι για την αποψη της μητριας..Μαλλον δεν της εδωσες αφορμη να τσακωθητε και τρωγοταν μετα ρουχα της και βρηκε αυτο ως αφορμη να σε κανει να στεναχωρηθεις!!!Ο γιος μου ξεκινησε ρυζαλευρο 4,5μηνων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χεστους

μια χαρα κανεις ετσι εκανα κι εγω,,,,,αν σου πουν ξανα κατι θα πεις οτι το ποαιδι ειναι δικο σου και την ευθυνη την εχεις εσυ η πες

ουαου τι φοβερη ιδεα και μετα οταν θα φυγουν θα συνεχισεις να κανεις αυτο που σου κοβει

 

μην χανεις την αυτοπεποιθηση σου ζηλευουν και σε ανταγωνιζονται

Link to comment
Share on other sites

Ε! έχω σκασει απο χθες, αφου σήμερα του εδινα τα φρουτάκια του με τύψεις ρε γμτ....

 

Είδες πώς τα καταφέρνουν και μας επηρεάζουν στην ψυχολογία μας ρε παιδί μου;; Και εγώ μια απ'τα ίδια. Αν δεις έχω ανοίξει ένα θέμα για το νερό που μου λέει να δώσω η μάνα μου στο μωρό. Ε, έχω τόσες τύψεις που από τότε που μου το είπε κοιτάζω το μωρό μήπως έχει αφυδατωθεί μήπως έχουν βαθουλώσει τα μάτια του, μήπως δεν είναι ζωηρό...Μάλλον μας βρίσκουν σε περίοδο που ειμαστε πιο ευάλωτες. Αγνόησε τους...όλους κάνε το καλύτερο για το μωρό και για σένα. (Αυτά τα γράφω να τα ακούω κι εγώ...:rolleyes::rolleyes: )

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν κάποιος μου το παίζει ξερόλας στο θέμα μωρο του απαντώ απλα "εισαι γιατρός? όχι,τότε θα ακούσω το γιατρό μας" και το βουλώνουν.Αν ήταν δεν θα πληρώναμε τζαμπα τους παιδιατρους και θα μας κάναν τα εμβόλια οι...πανέξυπνες που κυκλοφορούν!

 

Και μια χαρά ηλικία ξεκινήσατε κρεμούλες.Λίγο πολύ όλοι κάπου εκει στους 5-6 μήνες αρχίζουν;)

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν κάποιος μου το παίζει ξερόλας στο θέμα μωρο του απαντώ απλα "εισαι γιατρός? όχι,τότε θα ακούσω το γιατρό μας" και το βουλώνουν.Αν ήταν δεν θα πληρώναμε τζαμπα τους παιδιατρους και θα μας κάναν τα εμβόλια οι...πανέξυπνες που κυκλοφορούν!

 

Και μια χαρά ηλικία ξεκινήσατε κρεμούλες.Λίγο πολύ όλοι κάπου εκει στους 5-6 μήνες αρχίζουν;)

 

κοριτασια εγω παρολο που θηλαζα αποκλειστικα η γιατρος στην ιταλια μου ειπε να ξεκινησω με αχλαδι και μηλο μολις εκλεισε ο γιος μου τον 4 μηνα,,,ετσι εκανα για 2 εβδομαδες ...μετα προσθεσα το ζωμο απο κολοκυθι πατατα καροτο με ρυζαλευρο για αλλες 2 εβδομαδες,,,οταν εκλεισε τον 5 προσθεσα και ζωμο

απο κοτα οταν εκλεισε τον 6 αρχισα να τα αλεθω ολα τα παραπανω

 

ο γιος μου ειναι 16 μηνων θηλαζει ακομα δεν εχει πιει ποτε αλλο γαλα,,μονο τελευταια του εδωσα επειδη με εβλεπε αγελαδινο με κορν φλακς και του αρεσε

 

θελω να πω οτι πολλοι γιατροι σε καποιες περιπτωσεις ξεκινανε τον απογαλακτισμο πιο νωρις, παιζει απο 4 εως 6 μηνων,,,εγω δεν το βρισκω λαθος αν δεν υπαρχει ιστορικο αλλεργιων στην οικογενεια κι αν το παιδι ακομα θηλαζει που σημαινει οτι εχει εκτεθει εμμεσα σε ολα οσα τρωει η μανουλα του,,,τοτε γιατι οχι?

ο γιατρος βεβαια θα το κρινει

 

κι εγω οταν ειπα οτι ξεκινησα απο τον 5 στην ελλαδα ολοι ειχαν κατι να πουν,,,πηγε καλα και το παιδι ανταποκριθηκε καλα,,,καραγουσταρε ετρωγε με ορεξη και διασκεδαζε ολη την διαδικασια με το κουταλι,,,σε καποιο αλλο παιδακι ομως μπορει να παιξει κατι αλλο και το πρωτοκολλακι να διαφοροποιηθει

 

ανα πραξηι και περιπτωση

 

τ οτι ξεκινησαμε πιο νωρις δεν σαμποταρε καθολου το θηλασμο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν υπαρχει καποιος συγκεκριμςνος λογος. γιατι, ετσι:evil:. γιατι ετσι κανπουν ΟΛΕΣ, μαναδες, πεθερες, θειες, γειτονισσες, τριτες ξαδερφες του μπατζανακη του απεναντι της θειας του ταδε κτλ... καταλαβες τι εννοω.

 

δεν χρειαζεται πραγματικα να αλλαξεις γιατρο. το τι θα ακουσεις κατα καιρους απο πολυ και ασχετο κοσμο δεν περιγραφεται, τι δεν κανει παλαμακια, δεν κανει αυτο δεν κανει εκεινο, γιατι εβγαλε τοσα δοντια, γιατι δεν εβγαλε δοντια, γιατι αυτο γιατι εκεινο κτλ.

μην δινεις καμια απολυτως σημασια.

 

εμεις φαγαμε την απειρη ετοιμη κρεμα ζσε ολες τις μορφες, φρουτοκρεμα, μπισκοτοκρεμα, φαριν λακτε, ρυζαλευρο. φαγαμε φρεσκα φρουτα, φαγητο. ξεκινησαμε με φρουτο 5,5 μηνων και λαχανικα και κρεας 6 μηνων. και απο 8 μηνων μασουλουσε στο χερι. 10 μηων ετρωγε ακι απο τα δικα μας μια φορα την εβδομαδα.

ποιος λοιπον κανει λαθος; εσυ ή η μητρια σου; οταν ολα τα παιδακια 6 μηνων εινια στις στερεες; και μακαρι να εινια φαγανος γιατι εχεις μετα να τραβηξεις κουπι με το ταισμα...

Link to comment
Share on other sites

(Δεν έχω πρόβλημα μια χαρά τρώμε, απλά ακόμα το κουτάλι το δαγκώνουμε...χεχε...Δεν έχει μάθει να το διαχειρίζετε...Εχουμε όμως μάθει δειλά δειλά να ανοιγουμε το στοματάκι όταν το κουτάλι έρχετε κατα πάνω μας....Του αρέσουν ΟΛΑ τα φρούτα εποχής που του δίνω δεν έχουμε προβλήματα....)

 

Τωρα απο την άλλη να ρωτήσω πάλι εγώ...Μόνο τα εγγόνια της και ο γιός της έκαναν το σωστό??? Δηλαδή η εγγονή της η μεγάλη (3 ετών) που ξεκίνησε να μιλάει πριν κανα 5 μηνο (τα βασικά) εγώ γιατι δεν της είπα "τσ τσ τσ μα καλά το παιδί σας γιατι δεν μιλάει καθόλου ολόκληρο παιδί???"

 

Γιατι απλά ξέρω ότι κάθε παιδί έχει τον χρόνο του σε αυτα τα πράγματα...Δεν τυος έθιξα όμως, εμένα γιατι να με θίγει ότι ο τρόπος μου ή ο γιατρός μου ας πούμε δεν είναι σωστός?

Link to comment
Share on other sites

το λάθος σου είναι ότι αφήνεις τρίτους να σε επηρεάζουν, να σε συγχίζουν, να σου βάζουν αμφιβολίες για τον τρόπο που θες να μεγαλώσεις το παιδί σου και να αμφισβητούν τις επιλογές σου σε παιδίατρο, διατροφή κλπ... άστους να κουρεύονται και κάνε ότι κρίνεις σωστό σαν μανούλα με πολλή αγαπη, λογική και φυσικά βασισμένη στις οδηγίες ενός επιστήμονα (γιατρού) που εμπιστεύεσαι. :wink:

 

 

Θα συμφωνήσω 100% !!

 

Στελινούλα

Τον ξέρεις τον μπαινάκη κ τον βγαινακη? Ειναι ώρα να τους μάθεις....! ;)

 

υγ..εγώ τα ξεκίνησα στους 4 μήνες...:rolleyes:

 

Link to comment
Share on other sites

μην δινεις σημασια σε τετοιους ανθρωπους γιατι αδικα χαλιεσαι.

νομιζουν οτι τα ξερουν ολα,δωσε το μωρακι σου να φαει και συνδεσε τους με το απειρο...

δηλ αμα εβλεπε την δικια μου κορη τι ετρωγε τωρα πιθανον να την τρεχατε απο την λυποθυμια!!!!!

αστους να λενε καλη μου!!!

Link to comment
Share on other sites

(Δεν έχω πρόβλημα μια χαρά τρώμε, απλά ακόμα το κουτάλι το δαγκώνουμε...χεχε...Δεν έχει μάθει να το διαχειρίζετε...Εχουμε όμως μάθει δειλά δειλά να ανοιγουμε το στοματάκι όταν το κουτάλι έρχετε κατα πάνω μας....Του αρέσουν ΟΛΑ τα φρούτα εποχής που του δίνω δεν έχουμε προβλήματα....)

 

Τωρα απο την άλλη να ρωτήσω πάλι εγώ...Μόνο τα εγγόνια της και ο γιός της έκαναν το σωστό??? Δηλαδή η εγγονή της η μεγάλη (3 ετών) που ξεκίνησε να μιλάει πριν κανα 5 μηνο (τα βασικά) εγώ γιατι δεν της είπα "τσ τσ τσ μα καλά το παιδί σας γιατι δεν μιλάει καθόλου ολόκληρο παιδί???"

 

Γιατι απλά ξέρω ότι κάθε παιδί έχει τον χρόνο του σε αυτα τα πράγματα...Δεν τυος έθιξα όμως, εμένα γιατι να με θίγει ότι ο τρόπος μου ή ο γιατρός μου ας πούμε δεν είναι σωστός?

 

ειπαμε βρε παιδι μου, γιατι ετσι. γι' αυτο και εσυ την επομενη φορα θα ανοιξεις ωραιοτατα το στοματακι σου και θα απαντησεις. για να καταλαβουν πώς ειναι. αλλα θα τους θιξεις με το γαντι. " ναι, εχεις δικιο. αλλα ο γιατρος σας τι ειπε που η κατερινουλα (δεν ξερω και πως λενε το κοριτσακι και δεν ειναι και σωστο αλλα τελος παντων) αργησε να μιλησει; ξερεις, εμενα ο γιατρςεο ειπε οτι αμα δεν τρωει κανονικα κατι παθαινουν οι μασητηρες και η γναθοςε και δεν μπορει να μιλησει γρηγορα και καθαρα". και μετα αμα σου ξανακανει παρατηρηση εμενα να με φτυσεις.

 

πραγματικα εχεις να ακουσεις τα απειρα. ακομα και απο ατομα που δεν ειναι κακοπροαιρετα.

εμεις ειχαμε μπει στο τρυπακι να συγκρινουμε το μωρο με ενα κοριτσακι 3,5 μηνες μεγαλυτερο που κανουμε παρεα. και αυτην εκανε τα απειρα, και το δικο μας τιποτα. εκανε ο,τι ηθελε, οποτε ηθελε και οπως ηθελε. και βρισκομασταν και φευγαμε αρρωστοι μετα απο καθε επισκεψη. λεγαμε με τον αντρα μου "δεν μεγαλωνουμε καλα το μωρο, δεν ασχολουμαστε, τι εχει το μωρο" και αλλα τετοια χαζα. Και γνωριζοντας οτι δεν πρεπει να συγκρινουμε και οτι σφαλουμε.

μετα απο 4 μηνες καταλαβαμε τα χαζα μας και εμπρακτως και δεν μας νοιαζει και δεν δινουμε σημασια και κανει καθε μωρο τα δικα του. και ο δικος μας ειναι πιο προχωρημςνο στο φαι και στην ομιλια παο το αλλο που ειναι μεγαλυτερο.

απλα σε εβαλε να συγκρινεις το παιδι σου και το γιατρο σου με αλλους που δεν τους ξερεις.

και τον αλλο το γιατρο τον ειδες; ξερεις τι ειπε; ξερεις οτι σιγουρα εδωσε στερεες απο 10 μηνων; το οτι ειπε μια βλάκεια η μητρια σου δεν σημαινει οτι ισχυει κιολας.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει καποιος συγκεκριμςνος λογος. γιατι, ετσι:evil:. γιατι ετσι κανπουν ΟΛΕΣ, μαναδες, πεθερες, θειες, γειτονισσες, τριτες ξαδερφες του μπατζανακη του απεναντι της θειας του ταδε κτλ... καταλαβες τι εννοω.

 

δεν χρειαζεται πραγματικα να αλλαξεις γιατρο. το τι θα ακουσεις κατα καιρους απο πολυ και ασχετο κοσμο δεν περιγραφεται, τι δεν κανει παλαμακια, δεν κανει αυτο δεν κανει εκεινο, γιατι εβγαλε τοσα δοντια, γιατι δεν εβγαλε δοντια, γιατι αυτο γιατι εκεινο κτλ.

μην δινεις καμια απολυτως σημασια.

 

εμεις φαγαμε την απειρη ετοιμη κρεμα ζσε ολες τις μορφες, φρουτοκρεμα, μπισκοτοκρεμα, φαριν λακτε, ρυζαλευρο. φαγαμε φρεσκα φρουτα, φαγητο. ξεκινησαμε με φρουτο 5,5 μηνων και λαχανικα και κρεας 6 μηνων. και απο 8 μηνων μασουλουσε στο χερι. 10 μηων ετρωγε ακι απο τα δικα μας μια φορα την εβδομαδα.

 

 

ποιος λοιπον κανει λαθος; εσυ ή η μητρια σου; οταν ολα τα παιδακια 6 μηνων εινια στις στερεες; και μακαρι να εινια φαγανος γιατι εχεις μετα να τραβηξεις κουπι με το ταισμα...

 

διαφωνω στ οτι κανουν ολες ετσι,,,ετσι κανουν οι ανταγωνιστικοι ζηλιαρηδες ξερολες

που νομιζουν οτι ο τροπος με τον οποιο μεγαλωσαν το δικο τους παιδι ειναι κι ο μονος ορθος, που νομιζουν οτι ο γιατρος τους τους ειναι ο καλυτερος,,υπαρχουν και ανθρωποι διακριτικοι που δεν ανακατευονται ιδιαιτερα που δεν αρπαζουν απο τα μουτρα νεες μανουλες, που δεν τις αγχωνουν και δεν τις ενεχοποιουν

Link to comment
Share on other sites

(Δεν έχω πρόβλημα μια χαρά τρώμε, απλά ακόμα το κουτάλι το δαγκώνουμε...χεχε...Δεν έχει μάθει να το διαχειρίζετε...Εχουμε όμως μάθει δειλά δειλά να ανοιγουμε το στοματάκι όταν το κουτάλι έρχετε κατα πάνω μας....Του αρέσουν ΟΛΑ τα φρούτα εποχής που του δίνω δεν έχουμε προβλήματα....)

 

Τωρα απο την άλλη να ρωτήσω πάλι εγώ...Μόνο τα εγγόνια της και ο γιός της έκαναν το σωστό??? Δηλαδή η εγγονή της η μεγάλη (3 ετών) που ξεκίνησε να μιλάει πριν κανα 5 μηνο (τα βασικά) εγώ γιατι δεν της είπα "τσ τσ τσ μα καλά το παιδί σας γιατι δεν μιλάει καθόλου ολόκληρο παιδί???"

 

Γιατι απλά ξέρω ότι κάθε παιδί έχει τον χρόνο του σε αυτα τα πράγματα...Δεν τυος έθιξα όμως, εμένα γιατι να με θίγει ότι ο τρόπος μου ή ο γιατρός μου ας πούμε δεν είναι σωστός?

 

κοριτσακι μου μην πεφτεις στην παγιδα των συγκρισεων και μην σηκωνεις το γαντι της προκλησης για ανταγωνιστικα τερτιπια

 

εσυ εισαι η μανα του παιδιου σου και μαζι με τον πατερα του θα κανετε οτι μπορειτε,,,εκεινοι επραξαν οτι επραξαν για τα παιδια τους κι εσυ θα κανεις το καλυτερο για τα δικα σου,

 

μην επιτρεπεις σε κανενα να σε αντιμετωπιζει σαν μπεμπα που χρειαζεται καθοδηγηση στειλτους απλα στο διαολο

 

επισης μην συγκρινεσαι

Link to comment
Share on other sites

εμεις αν θυμαμαι καλα στους 5μισι μηνες ξεκινησαμε φρουτα στους 6 κρεμα βανιλια και στους 6μισι κρεας με λαχανικα. Παντως εγω δε θα το παιρνα στα σοβαρα και μαλιστα θα της απαντουσα πως "τελικα ναι εχετε δικιο, ομως για να κρατησει τη σιλουετα το παιδι λεω να του ξεκινησω στερεες τροφες μολις γυρισει απο φανταρος.... "και πες μου μετα πως σε κοιταγανε!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...