Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πεινάω, τί να κάνω?


Recommended Posts

Κορίτσια γειά σας. Πρώτη μου εγκυμοσύνη και όλα μου φαίνονται παράξενα. Ανησυχώ λίγο για το θέμα του βάρους. Από τη μέρα που έμαθα ότι είμαι έγκυος προσέχω πολύ περισσότερο από πριν τί τρώω αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα. Πεινάω συνέχεια. Δεν είναι λαιμαργία, πραγματικά νιώθω το στομάχι μου να γουργουρίζει ασταμάτητα, κι έχω πάθει εξάρτηση με το food network. Παρακολουθώ εκπομπές μαγειρικής όοοοοοοοολη μέρα σαν εθισμένη. Δεν θέλω να πάρω υπερβολικό βάρος. Τί να κάνω; Πρέπει να τρώω όποτε νιώθω ότι πεινάω ή να προσπαθώ να το ξεγελάω με κάποιο τρόπο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ναι καλη μου σε νιωθω!αυτο ειχα παθει στην 3η εγκυμοσυνη.ειχε τυχει να φαω μια κατσαρολα μακαροναδα και σε 5 λεπτα να νιωθω το στομαχι μου αδειο και να θελω να κλαψω απο την πεινα:shock: νομιζα οτι θα πεσω κατω ενιωθα λες και ειχα να φαω 2 μερες:shock:

εγω που πριν μεινω εγκυος στο μισο πιατο βαρυστομαχιαζα!!

δε ξερω τι να σου πω!εγω ειχα δοκιμασει πολλα αλλα δεν επιασε τιποτα!πεινουσα ΣΥΝΕΧΕΙΑ μεχρι 4 μηνων.ετρωγα φρουτα επινα νερα χυμους...αλλα τιποτα σε 2 λεπτα με θεριζε η πεινα!

ενα βραδυ ειχα φαει 1 μεγαλη πιτσα μονη μου(ενω τωρα με 3 κομματια φουσκωνω!) ηπια και 1 λιτρο νερο και μετα απο 5-10 λεπτα ενιωθα να λιμοκτονω:shock: γιαυτο τσιμπησα 25 κιλακια!

ευτυχως μου εμειναν αλλα 4-5 να χασω!

Link to comment
Share on other sites

Aπίστευτο! Κι εγώ, χορταίνω πολύ εύκολα κανονικά. Τώρα όμως με τίποτα. Προσπαθώ να τρώω μικρά γεύματα όπως λένε όλοι, φρούτα, να πίνω πολύ νερό αλλά και πάλι τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω οτι θα σου κρατησει παραπανω απο τον 3ο 4ο μηνα.μεχρι τοτε ομως ελπιζω να βρεις το κολπο γιατι δυστηχως εγω δε το ειχα βρει.ειτε εκανα μικρα γευματα ειτε μεγαλα ειτε τεραστεια και παλι μετα απο 5 λεπτα γουργουριζε το στομαχι μου και ετσουζε απο την πεινα:shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοιτάξατε τελευταία αιματοκρίτη;;; Εγώ για ένα διάστημα που αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα ανακάλυψα ότι είχε κατέβει ο αιματοκρίτης μου 5 μονάδες!!!. Με το που ξεκίνησα το σίδηρο αυτόματα κόπηκε και αυτή η τεράστια όρεξη.

Μαζί είχα και απίστευτη νύστα!!

Link to comment
Share on other sites

ακου το σωμα σου και τρωγε,,οχι σαβουρες βεβαια,,,

 

Αχ σωστόοοοοο!!!! ξέχασα να πω πως τις ημέρες της μεγάλης πείνας εγώ έτρωγα ετρωγα ετρωγα έτρωγα αλλά μου είχα απαγορεύσει τα ψωμιά, τα γλυκά και τα άμυλα (μακαρόνια/πατάτες). Ετσι πήρα μόνο μισό κιλό σε μισό μήνα περίπου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο μένα και με το καλό το μωράκι σου.....να πάνε όλα καλά....:-D:grin:

εγώ θα είμαι λίγο αυστηρή....επειδή όλο αυτο ειναι εγκεφαλικό........που αισθάνεσαι και το μωρό σου πέρνει όλα τα απαραίτητα στοιχεία που χρειάζεται μεσω της τροφής.... το αν θα φας ένα γουρουνόπουλο ή μονο το μηλο....το μωρό ότι ειναι να π΄΄αρει θα το πάρει.....θα σου έλεγα να κάνεις λιγο υπομονη και να γεμίσεις το μυαλο σου με άλλα πραγματα......διότι με 25 κιλά + πίστεψε με στο τέλος θα κουραστεί το σωμα σου και ειδικά τα πόδια σου.....

οκ φαε αλλά νομίζω πως ειναι καθαρα μέσα στον εγκέφαλο σου.....και η εντολη που του έδωσες ειναι....φάε....γιατι εισαι έγκυος και δικαιολογεισαι.....

εγω με 12 κιλα συνολικα μαζι με το παιδι και δεν άντεχα.....όταν πηγαινα να λυγισω τα πόδια μου έκλαιγα απο τον πόνο...οκ εγω ειχα αφυδατωθει κίολας αλλη περιπτωση αλλά ειναι κριμα να ανοιξεις και μετα να τρεχεις να μαζεψεις τα ασυμάζευτα....μετα θα θηλάζεις...άλλη δικαιολογία....η οποια εν μέρη στεκει γιατι όντως πρεπει να τρως σωστα και καλα....

για μενα κανε υπομονη....και ξεπερνα αυτο το ψευδές αίσθημα πείνας...

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

fenaki διαφωνώ απόλυτα. Είμαι ψυχολόγος και δεν πέφτω εύκολα σε τέτοιες παγίδες. Ούτε είμαι απ'αυτές που ψάχνουν αφορμές για να χλαπακιάσουν. Προσέχω πολύ τί τρώω και πόσο τρώω όταν πεινάω, το θέμα όμως είναι ότι πεινάω πολύ πιο τακτικά από πριν και πολύ πιο έντονα. Αν το ψάξεις λίγο καλύτερα θα δείς ότι οι ορμόνες που αυξάνονται ραγδαία τους πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης προκαλούν έντονα αισθήματα πείνας, οπότε δεν είναι όλα εγκεφαλικά. Είναι επιστημονιά αποδεδειγμένο. Το θέμα είναι να μπορέσουμε να το ξεγελάσουμε ή να το ικανοποιήσουμε με τρόπο που να μην είναι επιβλαβής ούτε για μας, ούτε για τα μωράκια μας!

Link to comment
Share on other sites

fenaki διαφωνώ απόλυτα. Είμαι ψυχολόγος και δεν πέφτω εύκολα σε τέτοιες παγίδες. Ούτε είμαι απ'αυτές που ψάχνουν αφορμές για να χλαπακιάσουν. Προσέχω πολύ τί τρώω και πόσο τρώω όταν πεινάω, το θέμα όμως είναι ότι πεινάω πολύ πιο τακτικά από πριν και πολύ πιο έντονα. Αν το ψάξεις λίγο καλύτερα θα δείς ότι οι ορμόνες που αυξάνονται ραγδαία τους πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης προκαλούν έντονα αισθήματα πείνας, οπότε δεν είναι όλα εγκεφαλικά. Είναι επιστημονιά αποδεδειγμένο. Το θέμα είναι να μπορέσουμε να το ξεγελάσουμε ή να το ικανοποιήσουμε με τρόπο που να μην είναι επιβλαβής ούτε για μας, ούτε για τα μωράκια μας!
ατιμη προγεστερόνη! :-D

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

fenaki διαφωνώ απόλυτα. Είμαι ψυχολόγος και δεν πέφτω εύκολα σε τέτοιες παγίδες. Ούτε είμαι απ'αυτές που ψάχνουν αφορμές για να χλαπακιάσουν. Προσέχω πολύ τί τρώω και πόσο τρώω όταν πεινάω, το θέμα όμως είναι ότι πεινάω πολύ πιο τακτικά από πριν και πολύ πιο έντονα. Αν το ψάξεις λίγο καλύτερα θα δείς ότι οι ορμόνες που αυξάνονται ραγδαία τους πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης προκαλούν έντονα αισθήματα πείνας, οπότε δεν είναι όλα εγκεφαλικά. Είναι επιστημονιά αποδεδειγμένο. Το θέμα είναι να μπορέσουμε να το ξεγελάσουμε ή να το ικανοποιήσουμε με τρόπο που να μην είναι επιβλαβής ούτε για μας, ούτε για τα μωράκια μας!

 

δεν σου απάντησα για να σε πεισω για κάτι....αν και δεν το ειχα ψάξει τοσο όταν ημουν έγκυος διοτι όταν το έμαθα ήμουν ηδη περιπου δυομιση και μολις το έμαθα έκοψα τον καφέ και τα λιγα τσιγαρα που κάπνιζα....την πρωτη μέρα ήταν δυσκολο αλλά ειχα καταφερει να πεισω τον εαυτο μου να κόψει ότι ήταν βλεβερο....μετα στον τριτο μηνα μεχρι τον ενατο ειχα συχνους εμετους απο 1-7 φορες ημηρεσιως και δεν μπορουσα να φάω τιποτα ειδικά στο τέλος.....μονο σαλάτα μπορουσα να φάω και ηθελα να ηταν παγωμένη και την έτρωγα οπως ενα πουλακι....για να μην πάω παλι να τα βγαλω....

όσες γνωστές μου που ειμασταν παλληλα έγκυες ή και μετα όλες τρώγανε τον αμπακο....

επίσης δεν ένιωσα εγω προσωπικά το μου μυρισε κατι.....εγω ημουν μονιμως αγκαλια με την τουαλετα.....

τωρα εσυ εφόσον δεν εισαι επιρεπεις στο φαγητο και δεν ειχα καμια προθεση να σε θιξω....

α...ασχετο εμενα ο γιατρος μου μου ειχε δωσει συγκεκριμμένη διατροφή όπως και ποιες τροφές δεν έπρεπε να φάω όπως μαλάκια και άλλα τετοια....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

δεν σου απάντησα για να σε πεισω για κάτι....αν και δεν το ειχα ψάξει τοσο όταν ημουν έγκυος διοτι όταν το έμαθα ήμουν ηδη περιπου δυομιση και μολις το έμαθα έκοψα τον καφέ και τα λιγα τσιγαρα που κάπνιζα....την πρωτη μέρα ήταν δυσκολο αλλά ειχα καταφερει να πεισω τον εαυτο μου να κόψει ότι ήταν βλεβερο....μετα στον τριτο μηνα μεχρι τον ενατο ειχα συχνους εμετους απο 1-7 φορες ημηρεσιως και δεν μπορουσα να φάω τιποτα ειδικά στο τέλος.....μονο σαλάτα μπορουσα να φάω και ηθελα να ηταν παγωμένη και την έτρωγα οπως ενα πουλακι....για να μην πάω παλι να τα βγαλω....

όσες γνωστές μου που ειμασταν παλληλα έγκυες ή και μετα όλες τρώγανε τον αμπακο....

επίσης δεν ένιωσα εγω προσωπικά το μου μυρισε κατι.....εγω ημουν μονιμως αγκαλια με την τουαλετα.....

τωρα εσυ εφόσον δεν εισαι επιρεπεις στο φαγητο και δεν ειχα καμια προθεση να σε θιξω....

α...ασχετο εμενα ο γιατρος μου μου ειχε δωσει συγκεκριμμένη διατροφή όπως και ποιες τροφές δεν έπρεπε να φάω όπως μαλάκια και άλλα τετοια....

 

fenaki δε με έθιξες, προς Θεού. Όταν μου λες ότι έκανες μέχρι και 7 εμετούς την ημέρα, φυσικό είναι να μην ήθελες να φας τίποτα. Εγώ προστοπαρών όμως δεν έχω καθόλου αναγούλες και η όρεξη μου οργιάζει. Τρώω όμως προσεκτικά. Όχι γλυκά και σαβούρες.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξεκινησες πολυ αδυνατη την εγκυμοσυνη σου; Ρωταω γιατι η 2η μου εγκυμοσυνη με βρηκε σε πολυ χαμηλο βαρος και κατα ενα περιεργο τροπο πεινουσα αρκετα (πριν ακομα μαθω οτι ειμαι εγκυος) Πηρα 19 κιλα και ο γιατρος μου ειχε βαλει οριο τα 17 (οχι τα 12 που συνηθως λενε οι γιατροι) Η δικη μου ορεξη μειωθηκε μετα τον τοκετο Τα κιλα δεν καταλαβα πωε εφυγαν..

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στον 6ο μήνα και έχω πάρει 7 κιλά...και έχω τρελή όρεξη για τσιμπολόγημα. Στην πρώτη εγκυμοσύνη πήρα περίπου 20 κιλά...τα οποία έχασα έντελως χωρίς δίαιτα. Η δική μου λοιπόν θεωρία είναι ότι κάθε οργανισμός έχει διαφορετικές ανάγκες . Γιατί αλλιώς δεν μπορώ να εξηγήσω πώς ενώ χόρταινα πριν την εγκυμοσύνη με ελάχιστα..τώρα πεινάω...άρα το σώμα μου χρειάζεται ενέργεια για να μπορεί να ανταποκριθεί σε όλο αυτό. Εννοείται ότι προσπαθώ να ελέγχω την διατροφή μου και να τρώω φρούτα,λαχανικά κτλ....αλλά δεν έχω σκοπό να μου επιβάλλω δίαιτα ενώ το σώμα μου, μου δείχνει ξεκάθαρα ότι πεινάει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μηπως ξεκινησες πολυ αδυνατη την εγκυμοσυνη σου; Ρωταω γιατι η 2η μου εγκυμοσυνη με βρηκε σε πολυ χαμηλο βαρος και κατα ενα περιεργο τροπο πεινουσα αρκετα (πριν ακομα μαθω οτι ειμαι εγκυος) Πηρα 19 κιλα και ο γιατρος μου ειχε βαλει οριο τα 17 (οχι τα 12 που συνηθως λενε οι γιατροι) Η δικη μου ορεξη μειωθηκε μετα τον τοκετο Τα κιλα δεν καταλαβα πωε εφυγαν..

 

 

Για να είμαι ειλικρινής, το βάρος μου είναι λίγο κάτω από το φυσιολογικό... Ίσως αυτό να οφείλεται. Πάντως από σήμερα άλλαξαν λίγο τα πράγματα. Παρά το ότι αισθάνομαι ακόμη πείνα, αισθάνομαι επίσης και μια αναγούλα που δε βοηθάει και πολύ... Ελπίζω να μην είναι μόνιμο...

Link to comment
Share on other sites

Ας καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου. Περνάω διάφορες φάσεις αλλά προσπαθώ να συγκρατηθώ (όχι να στερηθώ). Πεινούσα κι έτρωγα αλλά ότι χρειάζεται. Πρώτα από όλα εξαρτάται τι σε τραβάει! Εμένα με τραβάνε τα αλμυρά και τώρα που μπαίνω στον τέταρτο και το ξέρω 3 μπήνες ότι είμαι έγκυος έχω φάει 4 φορές γλυκά. Λατρύω όμως τα φαγητά! Έψαξα στο διαδίκτυο και είδα τι ουσίες πρέπει να τρώμε. Α, τώρα θέλει να μπει το πρώτο κιλάκι, δεν έχει σταθεροποηθεί ακόμη.

 

9π.μ. Οπότε το πρωί γάλα και δημητριακά (έχουν φυλλικό οξύ κ.α.) και κάνουν καλό και στην τουαλέτα.

11 π.μ. Μετά τσιμπάω κάτι άλλο πχ. τοστ, φρούτο κα.

12 πμ. μια μεγάλη σαλάτα με τυρί, ελιές κ.α.

3μμ. φαγητό (μεγάλη μερίδα ή όσο πεινάω)

6 μμ. ότι θέλω πχ. αυγό, γάλα

9 μμ. φρούτο ή βραδινό τσίμπημα, γύρο, πίτσα κ.α.

 

Τωρα τι γίνεται? Αν φάω φρούτο για βράδυ πεινάω πολύ την άλλη μέρα, αν φάω πίτσα βλέπω τη ζυγαριά ότι πάει να ανέβει..και προσέχω λίγο.

 

Πρέπει να τρώμε κάθε μέρα γάλα, γιαούρτι, σαλάτες, φρούτα, κρέας ή αυγό κτλ. Αν τα βάλετε όλα αυτά μέσα στην ημέρα πόσες μερίδες φαγητό μπορείτε να φάτε? Αν πάλι δεν μπορέιτε να συγκρατηθείτε, απολάυστε το και φάτε χωρίς υπερβολές. ΑΠό όλα αλλά με μέτρο.

 

Δίνω ένα παράδειγμα. Μου αρέσουν πού τα αλμυρά και θέλω και το βράδυ να φάω μεζεδάκια αλλά σκέφτομαι ότι δεν έχω φάει φρούτα όλη μέρα επειδή δεν πεινούσα κι έτσι αντιστέκομαι και τρώω φρούτο το βράδυ εδώ και λίγες μέρες. Α, 2-3 μερίδες φρούτα την ημέρα και πιο μετά επειδή θα σας πεινάσουν γρήγορα φάτε ένα τοστάκι να πάρει τα υγρά του στομαχιού! Ακούστε τον οργανισμό σα ςκαι ταίστε τον ότι χρειάζεται το μωρό, ασβέστιο, βιταμίνες, σίδηρο κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Ας καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου. Περνάω διάφορες φάσεις αλλά προσπαθώ να συγκρατηθώ (όχι να στερηθώ). Πεινούσα κι έτρωγα αλλά ότι χρειάζεται. Πρώτα από όλα εξαρτάται τι σε τραβάει! Εμένα με τραβάνε τα αλμυρά και τώρα που μπαίνω στον τέταρτο και το ξέρω 3 μπήνες ότι είμαι έγκυος έχω φάει 4 φορές γλυκά. Λατρύω όμως τα φαγητά! Έψαξα στο διαδίκτυο και είδα τι ουσίες πρέπει να τρώμε. Α, τώρα θέλει να μπει το πρώτο κιλάκι, δεν έχει σταθεροποηθεί ακόμη.

 

9π.μ. Οπότε το πρωί γάλα και δημητριακά (έχουν φυλλικό οξύ κ.α.) και κάνουν καλό και στην τουαλέτα.

11 π.μ. Μετά τσιμπάω κάτι άλλο πχ. τοστ, φρούτο κα.

12 πμ. μια μεγάλη σαλάτα με τυρί, ελιές κ.α.

3μμ. φαγητό (μεγάλη μερίδα ή όσο πεινάω)

6 μμ. ότι θέλω πχ. αυγό, γάλα

9 μμ. φρούτο ή βραδινό τσίμπημα, γύρο, πίτσα κ.α.

 

Τωρα τι γίνεται? Αν φάω φρούτο για βράδυ πεινάω πολύ την άλλη μέρα, αν φάω πίτσα βλέπω τη ζυγαριά ότι πάει να ανέβει..και προσέχω λίγο.

 

Πρέπει να τρώμε κάθε μέρα γάλα, γιαούρτι, σαλάτες, φρούτα, κρέας ή αυγό κτλ. Αν τα βάλετε όλα αυτά μέσα στην ημέρα πόσες μερίδες φαγητό μπορείτε να φάτε? Αν πάλι δεν μπορέιτε να συγκρατηθείτε, απολάυστε το και φάτε χωρίς υπερβολές. ΑΠό όλα αλλά με μέτρο.

 

Δίνω ένα παράδειγμα. Μου αρέσουν πού τα αλμυρά και θέλω και το βράδυ να φάω μεζεδάκια αλλά σκέφτομαι ότι δεν έχω φάει φρούτα όλη μέρα επειδή δεν πεινούσα κι έτσι αντιστέκομαι και τρώω φρούτο το βράδυ εδώ και λίγες μέρες. Α, 2-3 μερίδες φρούτα την ημέρα και πιο μετά επειδή θα σας πεινάσουν γρήγορα φάτε ένα τοστάκι να πάρει τα υγρά του στομαχιού! Ακούστε τον οργανισμό σα ςκαι ταίστε τον ότι χρειάζεται το μωρό, ασβέστιο, βιταμίνες, σίδηρο κ.α.

 

 

Μπράβο.....πολυ καλο αυτο που κανεις......ειδικά τα ροδάκινα που έχουν πολυ σιδηρο και γενικά όλα τα φρουτα.....

καλο ειναι να τρώς και λιγο ψαράκι......τωρα ειδικα που ειναι καλοκαιρι και ειδικά ο σολωμός και οι σαρδέλες.....οι οποίες ειναι πλούσιες σε ασβέστιο.....

επίσης πολυ καλο λαχανικο ειναι η ντομάτα....η οποια στην φλουδα της έχει πολλές βιταμίνες και ο σπόρος της κανει πολυ καλο....απλά βάλτες τις όταν τις αγοράζετε σε ένα μπολ γεματο νερο για 1 ωρα για να φυγουν τα τυχόν φυτοφάρμακα............

εκτός αν πάτε λαικη και αγοράσετε υπαιθριες ντομάτες....οι οποιες μοιάζουν να ειναι άγουρες αλλά μεσα η σάρκα τους ειναι πολυ γευστική και μυρίζουν ντομάτα......

επίσης μια μαλακτικη σουπα με κοκκαλο απο μοσχάρι έτσι το ζητάς(δεν ειναι σκέτο κοκκαλο...εχει και κρεας πάνω)....το βράζεις με πολλά λαχανικα εποχής και ειναι πολυ μαλακτική για το στομάχι διοτι το κοκκαλο βγαζει μια ουσια την οποια στην απλή καθομιλουμένη την λένε κολλα και ειναι πολυ θρεπτικη.....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, για δείτε κι αυτό :

 

8:00 1 φέτα μαύρο ψωμί με τυρί 6% και ένα ποτήρι γάλα πλήρες

10:00 1 φρούτο + 1 ποτήρι χυμό

1:00 μεσημεριανό (συνήθως όσπρια ή ψάρι, μικρή μερίδα)

3:00 κράκερς

5:30 1 φρούτο

8:00 δείπνο (σχεδόν ποτέ τηγανιτά ή με σάλτσες) με ένα ποτήρι γάλα

 

Μια φορά τη βδομάδα τρώω μια μικρή σοκολατίτσα, κάτι που παλιά το έκανα ΚΑΘΕ μέρα! Είμαι 6 βδομάδων και η κοιλιά μου έχει πρηστεί. Ίσως γι'αυτό να έχω σαλτάρει λίγο. Τρώω πολύ πιο υγιεινά και πολύ πιο προσεκτικά από πριν. Και στις 6 βδομάδες η κοιλιά μου έχει αρχίσει να μεγαλώνει. Δεν το θεωρώ φυσιολογικό από τόσο νωρίς...Δεν ξέρω τί να σκεφτώ... Αλλά ρε γμτ, αφού δεν τρώω πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, για δείτε κι αυτό :

 

8:00 1 φέτα μαύρο ψωμί με τυρί 6% και ένα ποτήρι γάλα πλήρες

10:00 1 φρούτο + 1 ποτήρι χυμό

1:00 μεσημεριανό (συνήθως όσπρια ή ψάρι, μικρή μερίδα)

3:00 κράκερς

5:30 1 φρούτο

8:00 δείπνο (σχεδόν ποτέ τηγανιτά ή με σάλτσες) με ένα ποτήρι γάλα

 

Μια φορά τη βδομάδα τρώω μια μικρή σοκολατίτσα, κάτι που παλιά το έκανα ΚΑΘΕ μέρα! Είμαι 6 βδομάδων και η κοιλιά μου έχει πρηστεί. Ίσως γι'αυτό να έχω σαλτάρει λίγο. Τρώω πολύ πιο υγιεινά και πολύ πιο προσεκτικά από πριν. Και στις 6 βδομάδες η κοιλιά μου έχει αρχίσει να μεγαλώνει. Δεν το θεωρώ φυσιολογικό από τόσο νωρίς...Δεν ξέρω τί να σκεφτώ... Αλλά ρε γμτ, αφού δεν τρώω πολύ!!!

Να μην ανυσηχείς!!!!!! Εγώ 6 εβδομάδων ήμουν σαν 3 μηνών!!!!! τώρα που είμαι 5 μηνών μόνο μια ωραία ολοστρόγγυλη κοιλίτσα έχω - φτου φτου φτου!!! Ξεπρήστηκα που λες κάπου στους 3 μήνες, και βασικά απ' ότι κατάλαβα μετά, όλο αυτό το φούσκωμα που είχα ήταν τα σωθικά μου που βρήκαν τη νέα τους θέση. Εξάλλου αν είσαι και αδύνατη το παραμικρό φαίνεται. Με την διατροφή κυρίως που αναφέρεις ούτε κιλά δεν πρόκειται να πάρεις!!

 

fenaki!!! σολωμό;;;;;; νομίζω δεν κάνει ο σολωμός!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου λέει ο άντρας μου ότι δε θα πάρω πολλά κιλά αλλά φοβάμαι για το μετά αφού έχω ακούσει ότι βάζουν πολλά κιλά. Πάντως διατηρούμαι. Όταν είχα πάει στο γιατρό την προηγούμενη φορά μου είχαν πει ότι δε φαίνεται καθόλου η εγκυμοσύνη (έχω κάνει μια μικρήή κοιλίτσα).

 

Τρώω και σούπες με λαχανικά, τρελαίνομαι. Ψάρια δεν τρώω δυστυχώς. Στέλνω τον αντρούλη μου στη λαϊκή κάθε εβδομάδα και δεινοπαθεί από το τι κουβαλάει! έχει και τη ζέστη και τον βάζω να τα κουβαλάει αλλά αφού τα τρώω! Πολλά λαχανικά και φρούτα. Θέλουμε 4 κιλά ντομάτες την εβδομάδα τώρα το καλοκαίρι!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μου φαίνονται!

 

Άλλωστε είσαι ήδη στο δεύτερο τρίμηνο! Θα πάρεις 5,6 κιλά περίπου σε αυτό το τρίμηνο σίγουρα. Ε, από ότι έχω καταλάβει τα πολλά κιλά έρχονται στο τέλος!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι 3 μηνών και 3 εβδομάδων και έχω πάρει ήδη 2 κιλά. Είναι πολλά;Ποιούς μήνες παίρνεις το περισσότερο βάρος;

 

Είμαστε ακριβώς στις ίδιες μέρες εγκυμοσύνης, μόνο που εγώ έχω βάλει 5 κιλά!!! Ενώ τον πρώτο 1,5 μήνα δεν μπορούσα να βάλω τίποτα στο στόμα μου τον επόμενο 1,5 μήνα έβαλα 5 ολόκληρα κιλά. Κάθε βδομάδα και κιλό, με την όρεξη μου στα ύψη. Ένα συνεχές αίσθημα πείνας που να μην φεύγει με τίποτα. Τώρα τις τελευταίες δύο-τρεις βδομάδες δεν έχω βάλει καθόλου. Η πείνα μου έγινε πιο φυσιολογική, δεν μπορώ να φάω πολλά αλλά θέλω συχνά γεύματα.

Εγώ το εξηγώ ότι ενώ ήμουν ήδη αδύνατη, είχα χάσει και 3-4 κιλά ως αποτέλεσμα με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί η πείνα μου μέχρι να φτάσω περίπου στα κιλά μου.

Βέβαια θα δείξει, έπετε και συνέχεια!!

Το περισσότερο βάρος άλλες το παίρνουν στην αρχή και άλλες στο τέλος, δεν είναι το ίδιο για όλες τις κοπέλες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...