Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι γυναικολογο προτιματε αντρα η γυναικα και γιατι?


Recommended Posts

Αυτό το πιστεύεις για όλες τις ειδικότητες ή μόνο για τον κλάδο της γυναικολογίας; Εννοώ το ίδιο αισθάνεσαι π.χ κ για έναν παθολόγο ότι αν είναι άντρας θα σε προσέξει καλύτερα;

 

 

melinaki μονο για γυναικολογο μιλαω συγκεκριμενα...ολες οι αλλες ειδικοτητες δεν με ενδιαφερουν..πχ εχω γυναικα παιδιατρο οδοντιατρο κλπ..απλα νοιωθω καλυτερα με αντρα γιατι ειναι πιο διακριτικοι και φιλικοι..σε μας καποιες φορες βγαινει κακια να το πω ειρωνια δεν ξερω αλλα κατι ειμαστε και σε καλες και κακες μερες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είχα πάει μια φορά αναγκαστικά σε γυναίκα και ένιωσα πολύ άβολα...

Προτιμώ εκεί κάτω να με βλέπει άνδρας.

Δικό μου βίτσιο...

Αχ συμφωνώ απόλυτα! Και εγώ προτιμώ άνδρα!

Τα ζουζούνια μου είναι γλύκα, είναι τρέλα!

Link to comment
Share on other sites

δεν πιστευω οτι ο γυναικολογος εχει 'φυλο'... ειναι καλος ή κακος γιατρος..

 

η δικη μου γιατρος ειναι λαχειο, ειμαι πολυ τυχερη.....

θυμαμαι οτι ειναι γυναικα οταν μιλαει για τα παιδια της, και για τις δικες της εγκυμοσυνες..

 

την εμπιστευομαι τυφλα.... αλλα αυτο εχει να κανει με το ποιον της ως ανθρωπου και ως γιατρου... οχι με το φυλο της

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαλεξα γυναικολογο συμφωνα με το φυλο του αλλα συμφωνα με το ποσο καλος επιστημονας και ανθρωπος ειναι. Δεν ντρεπομαι καθολου κατα την διαρκεια της εξετασης.

Link to comment
Share on other sites

οταν γεννούσα και μου μετρουσαν τη διαστολή με το δάχτυλο, οταν ήταν γυναικα υπέφερα... οταν ήταν αντρας δεν καταλάβαινα τίποτα

Αρα ο άντρας ξερει καλυτερα πως να φερθει στην ευαιαθητη περιοχή:oops:;)

 

για παπ και ετησια εξεταση προτιμώ γυναικα γιατι πιο ευκολα-άνετα θα συζητήσω μαζί της κάποια πραγματα (πχ αν πονάω κατα τη διαρκεια της πραξης ή ποσο συχνα το κάνω κτλ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θα τολμήσω πάντως να πω κινδυνεύοντας να φανώ κάπως ότι τελικά στη ζωή μου συνεργάζομαι γενικά καλύτερα με άντρες, είτε αυτοί είναι γιατροί είτε και συνάδελφοι. Και πάλι όχι πως δεν συνεργάζομαι και με γυναίκες ή δεν έχω φίλες προς Θεού. Απλώς με τους άντρες για μένα είναι πιο απλά τα πράγματα. Είναι πιο απλοί, δεν κάνουν άλλες εκατό σκέψεις πίσω από κάθε πρόταση που λένε, συνήθως έχουν πιο πολύ χιούμορ κι εμένα προσωπικά μου δίνουν μια ώθηση με την θετική τους ενέργεια. Τα παράγματα αλλάζουν αν μιλάμε γιά άντρα που τον βλέπω ερωτικά. Μιλάω αποκλειστικά και μόνο για συνεργασία - φιλία.

 

Πάρα πολύ συμφωνώ μαζί σου koutavaki! Εγώ λόγω δουλειάς συναλλάσομαι εδώ και πολλά χρόνια καθημερινά με πολλούς άντρες και τους εκτιμώ πολύ γιατί είναι προστατευτικοί και καθόλου πολύπλοκοι, η πλειοψηφία τουλάχιστον. Επίσης έχω και πολλούς φίλους άντρες αν και οι πολύ κολλητές μου είναι γυναίκες. Γυναικολόγους έχω ήδη αλλάξει δύο γυναίκες και αυτός που πάω τώρα είναι άντρας και ευγενέστατος. Νομίζω οτι αν ο άντρας γυναικολόγος δεν είναι σκληρός ή πέφτουλας, μπορεί να σε συμπονέσει και να σε γιατρέψει εξίσου καλά με μια γυναίκα. Και σαφώς υπάρχουν ομοίως και πολύ τσακάλια γυναίκες γυναικολόγοι. Αυτά είναι θέμα τύχης και χημείας.

Think Different
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Βαζω αυτο το ερωτημα γιατι εγω προσωπικα αντιμετωπιζω προβλημα με τους αντρες γυναικολογους λογω της τραυματικης μου πρωτης επισκεψης στα 15. Μεχρι να ανακαλυψω οτι μονο γυναικα μπορω να εμπιστευθω, λιποθυμουσα σε καθε τεστ παπ.

Εχετε προτιμηση στο φυλο του γιατρου ή δε σας απασχολει αρκει να ικανοποιει τα κριτηρια σας?

Link to comment
Share on other sites

ειχα επισκεφθει παλιοτερα γυναικα γυναικολογο κ απο τοτε ειπα ΠΟΤΕ πια!!!

ανδρας κ παλι ανδρας

θεωρω πιθανοτερο οι γυναικες να ειναι πιο αποτομες

ο ανδρας ειναι προσεχτικοτερος

φυσικα ειναι κ θεμα επιστημονα αλλα επιτρεψτε μου να βρω καλο επιστημονα κ να ναι κ ανδρας!!!

Link to comment
Share on other sites

ειχα επισκεφθει παλιοτερα γυναικα γυναικολογο κ απο τοτε ειπα ΠΟΤΕ πια!!!

ανδρας κ παλι ανδρας

θεωρω πιθανοτερο οι γυναικες να ειναι πιο αποτομες

ο ανδρας ειναι προσεχτικοτερος

φυσικα ειναι κ θεμα επιστημονα αλλα επιτρεψτε μου να βρω καλο επιστημονα κ να ναι κ ανδρας!!!

 

 

Συμφωνώ και εγώ αν και δεν έχω επισκεφτέι ποτέ γυναίκα γυναικολόγο απλά εχω ακόυσει απο φίλες μου ,τον γιατρό μου δεν τον αλλάζω με τίποτα ασε που δεν τον ντρέπομαι πια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την πρώτη μου επίσκεψη σε γυναικολόγο την έκανα στα 18 μου χρόνια, για τεστ παπ... Έψαχνα να βρω γυναίκα γιατρό γιατί ντρεπόμουν να πάω σε άντρα... Ήταν πολύ άγαρμπη και δεν μου εξήγησε, τίποτε γιατί τα θεωρούσε όλα δεδομένα. Την επόμενη φορά άλλαξα γιατρό και πήγα πάλι σε γυναίκα. Ότι ερώτηση και να της έκανα μου απαντούσε είτε σαν να έπρεπε να το ξέρω είτε σαν να της έτρωγα το χρόνο με χαζές ερωτήσεις...

Τελικά, ξανα-αλλαζω γιατρό και πάω σε άντρα. Κάθε τι που έκανε μου το εξηγούσε πολύ απλά και μάλιστα μου έδειξε και στην οθόνη τη μήτρα, τις ωοθήκες, πράγματα που έβλεπα πρώτη φορά.

Ίσως να έτυχε οι γυναίκες-γιατροί που πήγα τότε, να θεωρούσαν κάποια πράγματα δεδομένα. Πάντως, ακόμη και τώρα αν άλλαζα γιατρό, πάλι άντρα θα έψαχνα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτιμησα να έχω γυναίκα και αφου πηγα σε κανα δυο κ δεν μ' αρεσαν, κατεληξα σε μια που μου σύστησαν πολλες φιλες που γεννησαν με αυτην και ειναι οντως όπως την ήθελα.

Ευγενικη, να σου εξηγησει τα πάντα, δεν ντρεπομαι να ρωτησω τιποτα και ταυτοχρονα τόσο σκληρή όσο πρέπει για να μου δίνει θάρρος οταν το χρειάζομαι...

aW6Pp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν με απασχολει αν θα ειναι αντρας η γυναικα,το μονο που θελω να ειναι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑς και ΑΝΘΡΩΠΟς,στις μερες μας δυστυχως και τα δυο ειναι υπο εξαφανιση...εχω γυναικα γυναικολογο και ειμαι ευχαριστημενη ειναι πολυ καλη...ομως το πιο αστειο ηταν οταν στην εγκυμοσυνη μου μια μερα ειχαμε παει στο νοσοκομειο μαζι με τον αντρα μου για ενα θεματακι και εκει που καθομασταν και περιμεναμε λεω στον αντρα μου..ρε συ δεν μου εχει τυχει ποτε αντρας γυναικολογος ετσι απλα να δω τη διαφορα,θα ηθελα...και μετα απο 5 λεπτα μπαινει ενας τυπος δυο μετρα με πολυ χιουμορ και μου λεει εμενα περιμενετε;;κοιταχτηκαμε με τον αντρα μου και γελασαμε...δεν ειδα βεβαια καμια διαφορα...μια χαρα και οι δυο...

Link to comment
Share on other sites

Εχω τον ιδιο γυναικολογο απ τα 18 μου. Ειναι αντρας και ειμαι πολυ ευχαριστημενη μαζι του. Δεν εχω ιδιαιτερο διλημμα στο φυλο του γιατρου αλλα μου φαινεται οτι τεινω να προτιμησω αντρα.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω ειχα δοκιμασει αρκετους γιατρους μεχρι να καταληξω..Εχω αντρα γυναικολογο,με τον οποιο καναμε και τα παιδια αλλα στην αρχη της εγκυμοσυνης μου ειχα δοκιμασει να παω σε γυναικα, οχι λογω φυλου,αλλα λογω προβληματων παλι ψαχνομουν και ειχα καλες συστασεις για τη συγκεκριμενη. Δοκιμασαμε με τον αντρα μου 2-3 φορες και τελικα την καναμε γι αλλου. Ηταν πολυ αποτομη, παντα βιαστικη και αυτο που μας εκανε εντυπωση ηταν που στον υπερηχο ή για να με εξετασει ζητουσε απο τον αντρα μου να βγει εξω, πραγμα που εκεινος δεν εκανε βεβαια.Εχουμε επισκεφτει αρκετους γυναικολογους αντρες και ποτε δεν ειχαμε τετοιο ''θεμα''. Ετσι κι αλλιως δεν μειναμε σε αυτην.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με απασχολει αν θα ειναι αντρας η γυναικα,το μονο που θελω να ειναι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑς και ΑΝΘΡΩΠΟς,στις μερες μας δυστυχως και τα δυο ειναι υπο εξαφανιση...εχω γυναικα γυναικολογο και ειμαι ευχαριστημενη ειναι πολυ καλη!

Συμφωνώ σε όλα!! Εξάλλου... ο επιστήμονας ή αντίθετα ο χασάπης, δεν έχουν φύλο!

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ γυναίκα όπως και έχω γιατί σε άντρα δεν αισθάνομαι άνετα.το θετικό είναι ότι βρήκα μια γιατρό σωστή σε όλα της και πολύ πολύ προσεχτική όταν εξετάζει από κάτω σε σημείο που πολλές φορές δεν την καταλαβαίνω καν.

Πάντως συμφωνώ ότι το θέμα είναι να είναι σωστός γιατρός είτε άντρας είτε γυναίκα....

 

ομοιοπαθης!!!!η γιατρος μου ειναι super!!!!

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 9 χρόνια μετά...

οκ, παραδέχομαι ότι εγώ έχω πρόβλημα... ίσως και λόγω εμπειρίας κακοποιησης που είχα ως παιδί. Και μιλάω με ψυχολόγο πόσο καιρό και πάλι λύση δεν έχω βρει.

 

Αλλά πραγματικά, πώς;;; Πώς μπορεί μια γυναίκα να πάει σε άντρα γυναικολόγο; Πώς μπορεί να κάτσει στην καρέκλα ημίγυμνη και να ανοίξει ποδια διάπλατα; Πώς νιώθει όταν ο γιατρός βάζει το - οκ με γάντι- χέρι του ανοίγοντας τα χείλη του αιδοίου και τον κόλπο  της; Το σώμα δεν μπάινει αυτόματα σε κατάσταση πανικού (όπως το δικό μου); Πώς γινεται; Ή με τους παλιούς που έκαναν την αμφίχειρη εξέταση, δηλαδή χώσιμου δακτύλου στον κόλπο. Οκ ναι για το καλό μας γίνονται όλα αυτά, οι γυναικολογοι σώζουν ζωές, ναι, εγώ ρωτάω ΠΩΣ; Πώς μπορεί; Πώς νιώθει; Δε νιώθει βιασμένη μια γυναίκα μετά από αμφίχειρη εξέταση; ¨η με το ψαχούλεμα των μαστών. ΠΩΣ;;;; Και μετά ντύνεσαι και πας στο γραφείο και κοιτάς τον άλλο στα μα΄τια, ΠΩΣ; Πώς είσαι σίγουρη ότι δεν του αρέσει αυτό που βλέπει; Αυτό με το επιχείρημα "όλη με΄ρα βλέπει τέτοια", είναι χαζό. Οκ, μπορεί να μην του αρέσει αυτό που βλέπει σε μια γυναίκα, μπορεί να του αρέσει σε μιαν άλλη. Πώς αντέχεις με το ενδεχόμενο να του αρέσει αυτό που βλέπει; Και καλά πρόβλημα΄του θα μου πεις, αλλά ξαναρωτάω ΠΩΣ; Μην το πα΄ρετε στραβά, και η μανουλα μου μια ζωή παέι σε αντρα και θέλω να της πω "πώς μπορείς;", αλλά δε θέλω να την τρομάξω και να καταλάβει ότι έχω πρόβλημα. 

 

Και εξηγούμαι... δε λεώ για περιπτώσεις που γεννάς ή πεθαίνεις. Λέω για απλή προληπτική γυναικολογική εξέταση. Που ο άλλος χαλαρά και χωρίς άγχος θα σε εξετάσει και θα σε αγγίξει. Με τον προβολέα απο πάνω μη χάσει κανά mm. 

 

Και κάτι ενδιαφέρον. Εδώ:

The Other Side of the Speculum: A Male Doctor’s Point of View – forwomenseyesonly

 

όπου άντρας γιατρός λέει ότι ο ίδιος αν ήταν γυναίκα δε θα πήγαινε ποτε σε άντρα γυναικολόγο, βάσει των όσων έχει δει στην ιατρική κοινότητα.  

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, iwmou είπε:

οκ, παραδέχομαι ότι εγώ έχω πρόβλημα... ίσως και λόγω εμπειρίας κακοποιησης που είχα ως παιδί. Και μιλάω με ψυχολόγο πόσο καιρό και πάλι λύση δεν έχω βρει.

 

Αλλά πραγματικά, πώς;;; Πώς μπορεί μια γυναίκα να πάει σε άντρα γυναικολόγο; Πώς μπορεί να κάτσει στην καρέκλα ημίγυμνη και να ανοίξει ποδια διάπλατα; Πώς νιώθει όταν ο γιατρός βάζει το - οκ με γάντι- χέρι του ανοίγοντας τα χείλη του αιδοίου και τον κόλπο  της; Το σώμα δεν μπάινει αυτόματα σε κατάσταση πανικού (όπως το δικό μου); Πώς γινεται; Ή με τους παλιούς που έκαναν την αμφίχειρη εξέταση, δηλαδή χώσιμου δακτύλου στον κόλπο. Οκ ναι για το καλό μας γίνονται όλα αυτά, οι γυναικολογοι σώζουν ζωές, ναι, εγώ ρωτάω ΠΩΣ; Πώς μπορεί; Πώς νιώθει; Δε νιώθει βιασμένη μια γυναίκα μετά από αμφίχειρη εξέταση; ¨η με το ψαχούλεμα των μαστών. ΠΩΣ;;;; Και μετά ντύνεσαι και πας στο γραφείο και κοιτάς τον άλλο στα μα΄τια, ΠΩΣ; Πώς είσαι σίγουρη ότι δεν του αρέσει αυτό που βλέπει; Αυτό με το επιχείρημα "όλη με΄ρα βλέπει τέτοια", είναι χαζό. Οκ, μπορεί να μην του αρέσει αυτό που βλέπει σε μια γυναίκα, μπορεί να του αρέσει σε μιαν άλλη. Πώς αντέχεις με το ενδεχόμενο να του αρέσει αυτό που βλέπει; Και καλά πρόβλημα΄του θα μου πεις, αλλά ξαναρωτάω ΠΩΣ; Μην το πα΄ρετε στραβά, και η μανουλα μου μια ζωή παέι σε αντρα και θέλω να της πω "πώς μπορείς;", αλλά δε θέλω να την τρομάξω και να καταλάβει ότι έχω πρόβλημα. 

 

Και εξηγούμαι... δε λεώ για περιπτώσεις που γεννάς ή πεθαίνεις. Λέω για απλή προληπτική γυναικολογική εξέταση. Που ο άλλος χαλαρά και χωρίς άγχος θα σε εξετάσει και θα σε αγγίξει. Με τον προβολέα απο πάνω μη χάσει κανά mm. 

 

Και κάτι ενδιαφέρον. Εδώ:

The Other Side of the Speculum: A Male Doctor’s Point of View – forwomenseyesonly

 

όπου άντρας γιατρός λέει ότι ο ίδιος αν ήταν γυναίκα δε θα πήγαινε ποτε σε άντρα γυναικολόγο, βάσει των όσων έχει δει στην ιατρική κοινότητα.  

 

Με αυτή τη λογική όμως, και η γυναίκα γιατρός θα μπορούσε να είναι ομοφυλόφιλη και να ισχύουν ακριβώς τα ίδια. 

Εγώ ντρέπομαι είτε είναι άντρας είτε γυναίκα. Ούτε σε γυναίκα δεν νιώθω εντάξει να δείξω αυτό το σημείο. Ίσως και σε γυναίκα νιώθω χειρότερα γιατί ακριβώς νιώθω ότι δεν γίνεται μια γυναίκα να βλέπει αυτό το σημείο μιας άλλης. Το βασικότερο όμως είναι ότι φοβάμαι πολύ, αυτό το σημείο το νιώθω σαν πολύ ευαίσθητο, καμία σχέση με οδοντίατρο κλπ.

Την πρώτη πρώτη φορά πάντως, στα 27 περίπου, πήγα σε γυναίκα, που ήταν όμως μαμά φίλης, ώστε να νιώθω ότι με βλέπει σαν παιδί της. Και ο επόμενος, που πάω τα τελευταία χρόνια και που με ξεγεννησε, είναι μπαμπάς φίλης, κι έτσι πάλι νιώθω ότι με βλέπει σαν τις κόρες του! Γενικά θα ντρεπόμουν να πάω σε οποιονδήποτε άγνωστο, ασχέτως φύλου. Και σίγουρα δεν ήθελα να πάω στης μαμάς μου.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, iwmou είπε:

Και μιλάω με ψυχολόγο πόσο καιρό και πάλι λύση δεν έχω βρει.

Χωρίς να είμαι ειδικός, το μόνο που θέλω να σχολιάσω (με την ελπίδα να σας φανεί κάπως βοηθητικό) είναι πως η σχέση ψυχοθεραπευτή - ψυχοθεραπευόμενου, δεν είναι κάτι το αόριστο. Είναι κάτι το δομημένο, με στόχους, με κριτήρια (ποιοτικά και χρονικά), που υπόκειται διαρκώς σε αξιολόγηση-αυτοαξιολόγηση. Ένας ατέρμονος κύκλος συνεδριών που δεν αποδίδει, δεν ωφελεί κανέναν (πιο σωστά δεν ωφελεί τον άμεσα ενδιαφερόμενο). Ο ψυχοθεραπευτής εάν διακρίνει τέλμα, αλλάζει τακτική προκειμένου να υπάρξει αποτέλεσμα ή/και παραπέμπει σε άλλον συνάδελφο, άλλην θεραπευτική προσέγγιση, κλπ.

Εντελώς φιλικά θα σας έλεγα, πως εδώ συγκεκριμένα, δεν είναι χώρος για τέτοιου είδους ερωτήματα και συζητήσεις. Δεν θα ωφεληθεί κανείς.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, iwmou είπε:

οκ, παραδέχομαι ότι εγώ έχω πρόβλημα... ίσως και λόγω εμπειρίας κακοποιησης που είχα ως παιδί. Και μιλάω με ψυχολόγο πόσο καιρό και πάλι λύση δεν έχω βρει.

 

Αλλά πραγματικά, πώς;;; Πώς μπορεί μια γυναίκα να πάει σε άντρα γυναικολόγο; Πώς μπορεί να κάτσει στην καρέκλα ημίγυμνη και να ανοίξει ποδια διάπλατα; Πώς νιώθει όταν ο γιατρός βάζει το - οκ με γάντι- χέρι του ανοίγοντας τα χείλη του αιδοίου και τον κόλπο  της; Το σώμα δεν μπάινει αυτόματα σε κατάσταση πανικού (όπως το δικό μου); Πώς γινεται; Ή με τους παλιούς που έκαναν την αμφίχειρη εξέταση, δηλαδή χώσιμου δακτύλου στον κόλπο. Οκ ναι για το καλό μας γίνονται όλα αυτά, οι γυναικολογοι σώζουν ζωές, ναι, εγώ ρωτάω ΠΩΣ; Πώς μπορεί; Πώς νιώθει; Δε νιώθει βιασμένη μια γυναίκα μετά από αμφίχειρη εξέταση; ¨η με το ψαχούλεμα των μαστών. ΠΩΣ;;;; Και μετά ντύνεσαι και πας στο γραφείο και κοιτάς τον άλλο στα μα΄τια, ΠΩΣ; Πώς είσαι σίγουρη ότι δεν του αρέσει αυτό που βλέπει; Αυτό με το επιχείρημα "όλη με΄ρα βλέπει τέτοια", είναι χαζό. Οκ, μπορεί να μην του αρέσει αυτό που βλέπει σε μια γυναίκα, μπορεί να του αρέσει σε μιαν άλλη. Πώς αντέχεις με το ενδεχόμενο να του αρέσει αυτό που βλέπει; Και καλά πρόβλημα΄του θα μου πεις, αλλά ξαναρωτάω ΠΩΣ; Μην το πα΄ρετε στραβά, και η μανουλα μου μια ζωή παέι σε αντρα και θέλω να της πω "πώς μπορείς;", αλλά δε θέλω να την τρομάξω και να καταλάβει ότι έχω πρόβλημα. 

 

Και εξηγούμαι... δε λεώ για περιπτώσεις που γεννάς ή πεθαίνεις. Λέω για απλή προληπτική γυναικολογική εξέταση. Που ο άλλος χαλαρά και χωρίς άγχος θα σε εξετάσει και θα σε αγγίξει. Με τον προβολέα απο πάνω μη χάσει κανά mm. 

 

Και κάτι ενδιαφέρον. Εδώ:

The Other Side of the Speculum: A Male Doctor’s Point of View – forwomenseyesonly

 

όπου άντρας γιατρός λέει ότι ο ίδιος αν ήταν γυναίκα δε θα πήγαινε ποτε σε άντρα γυναικολόγο, βάσει των όσων έχει δει στην ιατρική κοινότητα.  

Σε καταλαβαίνω απολυτα.Δεν θα μπορούσα να πάω σε άντρα (ούτε στον τοκετο εκτός αν το εφερνε η κατασταση).Δεν θεωρώ παράλογους τους προβληματισμούς σου και παλαιότερα είχα παραθεσει σε κάποιο θέμα την άποψη μου (δεν το βρίσκω τωρα) αλλά και πώς φτάσαμε ιστορικά στον τομέα της μαιευτικής η πλειοψηφία να είναι άντρες (ας ψάξει κάποιος πώς ξεκίνησε η πατριαρχικη γυναικολογια-μαιευτικη,με αγρια πειράματα σε ευάλωτες γυναικες) ενώ για χιλιάδες χρόνια ήταν υπόθεση γυναικων να φροντίζουν γυναίκες. Για να μην παρεξηγηθώ σιγουρα υπάρχουν πολλοί αξιόλογοι άντρες που εξετάζουν με μεγάλο σεβασμό και κατανόηση στην ευάλωτη θέση που βρίσκεται η γυναίκα εκείνη την στιγμή.Δεν χρειάζεται να πω περισσότερα,δεν ξέρω πόσο επηρεάζει το παρελθόν σου την καθημερινότητα σου και ποσο καταβαλεσαι ψυχολογικά αν χρειαστεί αναγκαστικά και για λόγους υγείας να απευθυνθεις σε άντρα αλλά θεωρώ ότι τα ίδια ερωτήματα θα μπορούσε να τα έχει και κάποιος που δεν έχει υποστεί κακοποίηση. Θα συμφωνήσω ότι εφόσον νιωθεις οτι η ψυχοθεραπεία δεν σου προσφέρει κάτι,ισως να εψαχνες αλλον ψυχοθεραπευτη γιατί η χημεία και η σύνδεση παίζουν βασικό ρόλο στην ψυχοθεραπεία.

 
Link to comment
Share on other sites

On 12/7/2021 at 4:16 ΜΜ, iwmou είπε:

οκ, παραδέχομαι ότι εγώ έχω πρόβλημα... ίσως και λόγω εμπειρίας κακοποιησης που είχα ως παιδί. Και μιλάω με ψυχολόγο πόσο καιρό και πάλι λύση δεν έχω βρει.

 

Αλλά πραγματικά, πώς;;; Πώς μπορεί μια γυναίκα να πάει σε άντρα γυναικολόγο; Πώς μπορεί να κάτσει στην καρέκλα ημίγυμνη και να ανοίξει ποδια διάπλατα; Πώς νιώθει όταν ο γιατρός βάζει το - οκ με γάντι- χέρι του ανοίγοντας τα χείλη του αιδοίου και τον κόλπο  της; Το σώμα δεν μπάινει αυτόματα σε κατάσταση πανικού (όπως το δικό μου); Πώς γινεται; Ή με τους παλιούς που έκαναν την αμφίχειρη εξέταση, δηλαδή χώσιμου δακτύλου στον κόλπο. Οκ ναι για το καλό μας γίνονται όλα αυτά, οι γυναικολογοι σώζουν ζωές, ναι, εγώ ρωτάω ΠΩΣ; Πώς μπορεί; Πώς νιώθει; Δε νιώθει βιασμένη μια γυναίκα μετά από αμφίχειρη εξέταση; ¨η με το ψαχούλεμα των μαστών. ΠΩΣ;;;; Και μετά ντύνεσαι και πας στο γραφείο και κοιτάς τον άλλο στα μα΄τια, ΠΩΣ; Πώς είσαι σίγουρη ότι δεν του αρέσει αυτό που βλέπει; Αυτό με το επιχείρημα "όλη με΄ρα βλέπει τέτοια", είναι χαζό. Οκ, μπορεί να μην του αρέσει αυτό που βλέπει σε μια γυναίκα, μπορεί να του αρέσει σε μιαν άλλη. Πώς αντέχεις με το ενδεχόμενο να του αρέσει αυτό που βλέπει; Και καλά πρόβλημα΄του θα μου πεις, αλλά ξαναρωτάω ΠΩΣ; Μην το πα΄ρετε στραβά, και η μανουλα μου μια ζωή παέι σε αντρα και θέλω να της πω "πώς μπορείς;", αλλά δε θέλω να την τρομάξω και να καταλάβει ότι έχω πρόβλημα. 

 

Και εξηγούμαι... δε λεώ για περιπτώσεις που γεννάς ή πεθαίνεις. Λέω για απλή προληπτική γυναικολογική εξέταση. Που ο άλλος χαλαρά και χωρίς άγχος θα σε εξετάσει και θα σε αγγίξει. Με τον προβολέα απο πάνω μη χάσει κανά mm. 

 

Και κάτι ενδιαφέρον. Εδώ:

The Other Side of the Speculum: A Male Doctor’s Point of View – forwomenseyesonly

 

όπου άντρας γιατρός λέει ότι ο ίδιος αν ήταν γυναίκα δε θα πήγαινε ποτε σε άντρα γυναικολόγο, βάσει των όσων έχει δει στην ιατρική κοινότητα.  

Λυπάμαι πολύ για αυτό που σου συνέβη, μακάρι να μπορέσεις να το ξεχάσεις όσο γίνεται τουλάχιστον!

Κ εγώ πάντως σε άντρα δεν νιώθω άνετα να με εξετάζει, πάντα σε γυναίκα πάω. Σε άντρα πήγα στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου αλλά στον τέταρτο μήνα, στην αρχή που γίνεται κολπικός υπέρηχος πήγαινα στην γυναικολόγο μου που δυστυχώς είναι μόνο σε κλινική κ εγώ ήθελα να ξεγεννησω σε νοσοκομείο για παν ενδεχόμενο. Οπότε μόνο στην καισαρική με έβλεπαν άντρες που δεν ακουμπούσαν καν τα γεννητικά όργανα

Link to comment
Share on other sites

εμένα δε με ενδιαφέρει καθόλου το φύλο. Θέλω να είναι προσεκτικός και να με σέβεται ως σώμα και ως άνρθωπο. Τίποτα παραπάνω και τίποτα πάρακάτω. 

Είμαι εκεί για να κάνει καλά το σώμα μου με σεβασμό. Τώρα το τι σκέφτεται ο ίδιος εκείνη την ώρα δε με αφορά καθόλου. Ούτε εγώ νιώθω κάπως. Αφού στην πλεοψηφία των περιπτώσεων είναι και ο άντρας μου μπροστά και μιλάνε. Πρέπει κάπου να τα διαχωρήσουμε νομίζω. 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...