Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μήπως κάποια από σας είχε πρόωρο τοκετό;


Recommended Posts

Σημερα το κοριτσακι μας ειναι 16 μηνων και διορθομενη ηλικια 12 μηνων.Ενα μωρακι που θελει να παιζουμε να το κανω βολτα με το ποδηλατακι της να το γαργαλαω να το φιλαω να της λεω ποσο την αγαπω.Ενα ζοηρο ζουοζουνακι με αρτια αντιλυψη.

 

Να τη χαίρεσται την αγωνίστρια σας...Πραγματικά αξιοθαύμαστη η δύναμη της!!!Να την έχει ο Θεός πάντα καλά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεννησα τα διδυμακια μου στην 32η εβδομαδα 1880 & 1640 κιλα.εμειναν 1 εβδομαδα στην εντατικη και 20 ημερες σε θερμοκοιτιδα στο Ιπποκρατειο.Τωρα ειναι 13 μηνων και δεν μοιαζουν καθολου με προωρα.Κανουν πραγματα που μπορουν να κανουν τα τελειομηνα.

an1cAcD003-1110MTgzZHwwOTg3NzhwYXxrb25zdGFudGlub3MgayBwYW5hZ2lvdGlzIGVpbmFp.gif
Link to comment
Share on other sites

Γεννησα τον Αριωνακο 31 εβδομαδων λογω χολης που ανακαλυψα στην εγκυμοσυνη. Διασωληνωθηκε αμεσως και εκατσε ΜΕΝΝ 35 μερες. Γεννηθηκε 1980 γρ και φυγαμε 2330 γρ.

 

Ειναι ΠΟΛΥ ζωηρος στο μεσο ορο τα κιλα του καιπανω απο το μεσο ορο το υψος του. Τιποτα δεν μαρτυρα προωροτητα. Μονο στα δοντακια εχουμε μια καθυστεριση (εχουμε μονο 6) αλλα δεν μας πειραζει τρωμε τα παντα... :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

36 και 5 και 2780 μπήκε από λάθος της παιδιάτρου του ΙΑΣΩ μια εβδομάδα στην θεροκυτιδα αλλά ΔΕΝ ειχε κανένα πρόβλημα!!!Το πρόβλημα ήταν το ΙΑΣΩ και η μανία τους να τα παίρνουν από όλα τα πρόωρα.....

Link to comment
Share on other sites

35+1 διδυμα, 2600 και 2400. Βγηκανε αμεσως χωρις προβλημα.

 

Pegi πραγματικα λυπηθηκα και μονο που το διαβασα. Κουραγιο, ο γιοκας σιγουρα σου δινει αρκετη δυναμη ....

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεννησα 33w+4d τα διδυμα αγορακια μου...Γεννηθηκαν 2090 γρμ ο ενας και 1640 γρμ ο αλλος,αυτη τη στιγμη νοσηλευονται στην ΜΑΦ νεογνων της Πανεπιστημιακης Κλινικης του Αγια Σοφια

DA1wp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεννησα 33w+4d τα διδυμα αγορακια μου...Γεννηθηκαν 2090 γρμ ο ενας και 1640 γρμ ο αλλος,αυτη τη στιγμη νοσηλευονται στην ΜΑΦ νεογνων της Πανεπιστημιακης Κλινικης του Αγια Σοφια

 

Σου εύχομαι γρήγορα να τα κρατάς στην αγκαλια σου!!!!Να βγήτε γρήγορα και ....μακρια από τις ΜΕΝΝ!!!!!

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές φίλες,

Δεν ξέρω αν αυτή η ερώτηση έχει τεθεί παλαιότερα, αλλά έχοντας την εμειρία ανός πρόωρου τοκετού στις 29 εβομάδες και 2 ημέρες, θα ήθελα να δω αν υπάρχει άλλη σαν και εμάνα εδώ.

Ο γιός μου γεννήθηκε 1720gr μετά από αποκόλληση πλακούντα και έντονη αιμοραγία ,σχεδόν "νεκρός", του έγινε ανάνηψη, έμεινε στη θερμοκοιτίδα για 67 ημέρες, πέρασε από 40 κύματα και τώρα δεν πιστεύει κανείς πια ότι ήταν πρόωρος.

Ήταν το μεγαλύτερο δώρο του Θεού για μας.

Υπάρχει άλλο προωράκι στο forum; :wink:

 

40+mama

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΗ ΜΟΥ 40+ MAMA .ΕΙΜΑΙ Η ΠΕΡΗΦΑΝΗ ΜΑΜΑ 3 ΠΑΙΔΙΩΝ ΕΝΟΣ ΑΓΟΡΙΟΥ 12 ΧΡΟΝΩΝ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 10..ΜΗΝΩΝ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΩΝΙΑ ΤΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ ΣΤΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ,ΜΙΑΣ ΚΟΡΗΣ 4 ΧΡΟΝΩΝ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 32 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΕΝΟΣ ΠΡΟΩΡΟΥ ΠΑΛΙ ΚΟΡΙΤΣΙΟΥ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 26 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ... ΕΚΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΤΡΑΒΗΞΑΜΕ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ. ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΚΑΛΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΑ 2.ΕΜΕΙΝΕ 2 ΜΗΝΕΣ ΣΤΗΝ ΕΝΤΑΤΙΚΗ.ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 1000gr. ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ...

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΝΝΗΣΑ 25η ΕΒΔΟΜΑΔΑ 540 ΓΡ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΗΡΘΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ.

ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΩ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΥΓΙΕΙ.

ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ.

ΝΑ ΤΗΝ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΟΥΚΛΑ ΣΟΥ. ΚΑΙ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ Η ΚΟΡΗ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 26 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ 1000gr και εμεινε 2 μηνες ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ "ΘΗΡΙΟ" 2 ΚΟΝΤΑ ΧΡΟΝΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΟΡΘΙΟ.ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα το αγοράκι μου στις 29 εβδ. & 6ημ. λόγω προεκλαμψίας. ΄Επρεπε να το πάρουν γιατί κινδυνεύαμε και οι δύο.

Το μωράκι μου ήταν 1.210 gr, και χρειάστηκε να νοσηλευτεί 55 ημέρες στην ΜΕΝΝ του Λητώ.

Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και τον Νοέμβριο τον πήραμε επιτέλους σπίτι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα και φιλακια σε ολες τισ μανουλες. και εγω εχω ενα γλυκυτατο προωρακι οπως το λεμε. η κοράκλα μου γεννηθηκε 26 περιπου εβδομάδων και ειχε βαροσ 1 κιλο.επαθα ρηξη του αμνιακου υγρου στον 5ο μηνα και μπηκα στο νοσοκομειο εκτακτα, εμεινα ενα μηνα εκει ακινητη παρακαλωντας να μπω στον 7ο μηνα για να γεννησω και το πιο σημαντικο να μην κολλησω μικροβιο γιατι τοτε θα μου το επαιρναν το μωρο οπωσδηποτε. οπως κλαι εγινε στην 25 εδβομαδα στο τελος της. χοριοαμνιονιτιδα λεγεται αυτο και ανεβαδα 42 πυρετο και μπηκα εκτακτως χειρουργειο πριν 2 χρονια την καθαρη δευτερα επεφτε τοτε. η κουκλα μου διασωληνωθηκε αμεσως ,εμεινε στην ενταντικη 2 μηνες ,περασε απο 40 κυματα, κυνδυνεψε 2 φορες αλλα τα καταφερε και βγηκε δυνατη και γερη παντου. τωρα ειναι σχεδον 2 και βαζει το σπιτι κατω. της εχω αδυναμια και ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΧΑΣΩ ΠΟΤΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΠΕΡΑΣΕ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ ΘΕΛΕΤΕ? ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ 34 ΒΔΟΜΑΔΑ,ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 2050 ΓΡ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΠΟΚΟΛΛΗΣΗ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ ΚΑΙ ΠΤΩΣΗ ΠΑΛΜΩΝ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΜΟΥ. ΕΚΕΙΝΟΣ ΕΜΕΙΝΕ 1 ΜΕΡΑ ΣΤΗ ΘΕΡΜΟΚΟΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 20 ΜΕΡΕΣ ΣΤΗ ΕΝΤΑΤΙΚΗ ΝΕΟΓΝΩΝ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ. ΣΗΜΕΡΑ ΚΛΕΙΝΩ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΗΡΑ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΗΔΗ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΤΟΥ, ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ. ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΜΟΙΑΖΕΙ ΚΑΝ ΜΕ ΠΡΟΩΡΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΦΡΥΔΙΑ!!!!

ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΜΙΑ ΕΝΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ, ΑΠΛΑ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΠΟΛΥ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΛΟΓΩ ΦΟΡΤΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑΣ(ΕΙΜΑΙ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΡΙΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟΥ)...

ΑΠΛΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΝΥΣΗΧΩ ΜΗΠΩΣ ΓΕΝΝΗΣΩ ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ,ΟΤΑΝ ΕΡΘΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ, ΠΡΟΩΡΑ...

ΠΑΝΤΩΣ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟΤΟΜΟ ΚΑΙ ΨΥΧΟΦΘΟΡΟ...ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΛΑ... :lol:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και φιλακια σε ολες τισ μανουλες. και εγω εχω ενα γλυκυτατο προωρακι οπως το λεμε. η κοράκλα μου γεννηθηκε 26 περιπου εβδομάδων και ειχε βαροσ 1 κιλο.επαθα ρηξη του αμνιακου υγρου στον 5ο μηνα και μπηκα στο νοσοκομειο εκτακτα, εμεινα ενα μηνα εκει ακινητη παρακαλωντας να μπω στον 7ο μηνα για να γεννησω και το πιο σημαντικο να μην κολλησω μικροβιο γιατι τοτε θα μου το επαιρναν το μωρο οπωσδηποτε. οπως κλαι εγινε στην 25 εδβομαδα στο τελος της. χοριοαμνιονιτιδα λεγεται αυτο και ανεβαδα 42 πυρετο και μπηκα εκτακτως χειρουργειο πριν 2 χρονια την καθαρη δευτερα επεφτε τοτε. η κουκλα μου διασωληνωθηκε αμεσως ,εμεινε στην ενταντικη 2 μηνες ,περασε απο 40 κυματα, κυνδυνεψε 2 φορες αλλα τα καταφερε και βγηκε δυνατη και γερη παντου. τωρα ειναι σχεδον 2 και βαζει το σπιτι κατω. της εχω αδυναμια και ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΧΑΣΩ ΠΟΤΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΠΕΡΑΣΕ!!

 

Σου εχω γράψει ένα προσωπικό email

Helen

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...Μετά απο 10 μέρες απο τότε που δημοσιέυσες αυτό το θέμα ,γέννησα πρόωρα την κόρη μου 29 εβδομάδων και 4 ημερών! Νοσηλεύτηκα για έναν μήνα σε πλήρη ακινησία στο κρεββάτι , λόγω λοίμωξης , είχα πλήρη διαστολή τραχήλου ! Τελικά η μπέμπα, γεννήθηκε 1350, διασωληνώθηκε και παρέμεινε για σαράντα οκτώ ημέρες στο νοσοκομείο! Οι πρώτες ημέρες μέχρι και τέλος Ιουλίου περίπου , ήταν αρκετά δύσκολες! Ήταν με οξυγόνο , είχε λοίμωξη ( σηψαιμία ) και γενικότερα πέρασε πολύ δύσκολα!! Ευτυχώς τώρα είναι μια χαρά , είναι πλέον 8 μηνών και όπως είπες και εσύ τίποτα δεν θυμίζει ότι αυτό το παιδί γεννήθηκε πρόωρο...να μας ζήσουν τα ζουζουνάκια μας και εύχομαι κανένα παιδάκι να μην περάσει ποτέ ξανά αυτά που πέρασε το δικό μου το παιδί

Link to comment
Share on other sites

κ εγω κοριτσια γεννησα στην 31 εβδομαδα τα διδυμακια μου.1475γρ η κορακλα μου κ 1250γρ ο γιοκας μου.ειχα ανεπαρκεια τραχηλου.αιμμοραγειες συνεχεια κ πολυ δυσκολη εγκυμοσυνη.να καταλαβετε δεν ειχα κανει ουτε β' επιπεδου...μειναμε 40 μερες στην Α μεν στο αγια σοφια αλλα τελος καλο ολα καλα. :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειμαι και εγω εδω, γέννησα τον γιο μου στην 33η εβδομάδα 1.800 γραμ λόγω πρόωρης γήρανσης του πλακούντα. Μείναμε 32 ημέρες στη θερμοκοιτιδα απο τις οποίες τις 14 ειμασταν στην εντατική, χριεστήκαμε διασωλήνωση, αλλα όλα πήγαν καλά! ειμαστε τωρα 4,5 χρονων, ειμαστε λιγο μικροκαμωμένοι, αλλα νομιζω φταιει το σκαρί του και όχι η προωρότητα!!!

Θελω επισης να πώ πως ολο το διαστημα που ήταν στην θερμοκοιτιδα και μαλιστα και στην εντατική που του δίναι φαγητο με το σωληνάκι του πήγαινα γάλα, απο το δικό μου, το οποιο και του εδιναν, το κατέγραφαν για να γνωρίζουν τι τρωει το κάθε παιδί και πόσο. Και ετσι κατάφερα να έχω γάλα οοταν το έφερα σπίτι και τον θήλασα συνολικά 9 μήνες!!! τους εξι του έδινα αποκλειστικά γαλα δικό μου!!! Ενταξει εκτος αποτην άρχη που του έδινα και γάλα για λοιποβαρη μωρά!!!

Γι'α υτο ευχαριστω τη μαμά μου, που μου τα επριζε για να τα καταφέρω!!!

Τελικά ολα πήγαν τέλεια!!! Εχουμε ενα αγοράκι 15/10/04 και ενα κοριτσάκι 15/10/09

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

πες το ψέματα με το ΙΑΣΩ....., εγώ γέννησα 34εβδομαδες και 6 μέρες...., βάρος 2610 χωρίς αναπνευστικό πρόβλημα και την κρατήσαμε 2 μέρες εντατική και 7 μερες παρακολουθηση.... δεν μπορουσα αλλο...... ήμουν έτοιμη να υπογράψω και να την πάρω, γιατί μέσα μου ήξερα ότι δεν έχει τίποτα, περά από ίκτερο... και αυτό την 5 μερα.. μπηκε στην λαμπα και επεσε... και αυτοί μου έλεγαν διάφορα, δεν μπορεί να φάει, δεν παίρνει βάρος, να τις βάλουμε σωληνάκι από την μύτη για να φάει και διαφορές άλλες βλακείες.... ας είναι καλά ο γυναικολόγος μου τους έβαλε τις φωνές και ήρθαν στα συγκαλά τους... απλά είναι πολλά τα παιδάκια λίγες οι κοπέλες και δεν μπορούν να ασχοληθούν με όλα τα παιδάκια ,…δεν έτρωγε στην άκρη το άλλο ….και δεν πειράζει μωρέ …θα του βάλουμε σωληνάκι και θα φάει,… δεν είναι έτσι όμως… ενώ όταν πλέον πήγαινα κάθε 3ωρες με δικό μου γάλα και το τάιζα έπαιρνε κάθε μέρα βάρος... εγώ βλέπεις ήμουν η μανά τις και πονούσα, τώρα μετά από 3,5χρονια είναι μια κούκλα ,δραστήρια και έχει τρομερή ανάπτυξη όπως λέει η παιδίατρος σε σχέση με αλλά παιδάκια τις ηλικίας της

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις εδωωωωωωω...Γεννησα το αγορακι μου 29+2...Βαρος 1220 γρ..

Μειναμε ενα μηνα στη εντατικη μοναδα εδω στη Κυπρο....Μολις εγινε 2 κιλα τον πηραμε σπιτακι μας..Την πρωτη μερα μπηκε αναπνευστηρα για 24 ωρες ...και 2 μερες πριν φυγουμε καναμε και μια μεταγγηση λογω χαμηλου αιματοκριτη....κατα τα αλλα περασαμε ηρεμη παραμονη στη θερμοκοιτιδα απλα παρακολουθηση και για να παρει βαρος...Εγω πηγα φυσικα προαιτημασμενη γιατι πριν 2 χρονια εχασα τα δυδημακια αφου γεννησα πρωορα παλι στισ 25 εβδομαδες...αλλα επειδη ηταν και 2 δεν τα καταφεραν...

Τωρα ο γιος μου ειναι 11 μηνων σημερα 9 κιλα λιγο κατω απο τα τελειωμηνα παιδακια αλλα κατα τα αλλα ειναι ολα συμφωνα με την ηλικια του.....

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς εδώ λοιπόν!

Συμπαράσταση στις μανούλες με προωράκια!!!!!

Ο μικρός μας γεννήθηκε στην 30ή εβδομάδα, 1620Kgr μετά από σπάσιμο νερών.

Εμεινε 1 μέρα στον αναπνευστήρα και άλλες 2 στο air box και συνολικά 1 μήνα στη θερμοκοιτίδα μέχρι να γίνει 2 κιλά και να τον πάρουμε στο σπίτι.

Ενδείξεις για πρόωρο τοκετό, πέρα από πολλές συσπάσεις, δεν είχα.

Τώρα είμαστε 16 μηνών με ανάπτυξη μεγαλύτερη από τα τελειόμηνα, αλλά αργούμε να μιλήσουμε και αυτό μας αγχώνει λιγάκι.

Αν κρίνω όμως κι από άλλες ενέργειες που τις κάναμε με μια μικρή διαφορά φάσης......δεν έχουμε κάτι άλλο από το να περιμένουμε!

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουνε τα μωράκια σου !

 

Εγώ γέννησα με κύηση 27 εβδομάδων ένα αγοράκι 1150 γρ μείναμε 1 μήνα στον αναπνευστήρα και 53 συνολικά μέρες στην μονάδα,

Τώρα ο πριγκιπας μου είναι ένα υγιέστατο και πολύ ζωηρό αγοράκι 9 μηνών !

Και εγώ μόνο συσπάσεις είχα εξ' αιτίας των οποίων προκλήθηκε μεγάλη αιμοραγία και τελικά αποκόλληση πλακούντα

Τέλος καλό όλα καλά για όλους μας :-P:razz:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Ο δικός μου γιος γεννήθηκε 27 εβδομάδων και 5 ημερών.Το βάρος του ήταν 935γραμμάρια.Έμεινε στην εντατική νεογνών για 45 ημέρες λόγω προβλημάτων στο αναπνευστικό,εγκεφαλικής αιμορραγίας 4ου βαθμού και τριών σοβαρών ενδονοσοκομειακών λοιμώξεων.Όταν ξεπέρασε τα προβλήματα αυτά παρέμεινε στη θερμοκοιτίδα για άλλες 20 ημέρες.Ένα μαρτύριο.Τα λέω συνοπτικά γιατί ούτε να τα θυμάμαι δεν αντέχω!Σήμερα είναι 4 ετών και χαίρει άκρας υγείας.Να φανταστείτε οι παιδονευρολόγοι.παιδοοφθαλμίατροι, παιδοκαρδιολόγοι.παιδοορθοπαιδικοί,που τον παρακολουθούσαν τα πρώτα χρόνια της ζωής του συστηματικά,δε πίστευαν ότι ειναι προωράκι!Εύχομαι καμμιά μανούλα να μη περάσει τόσο δύσκολες καταστάσεις αλλά από την άλλη εάν βρεθεί στη θέση αυτή τουλάχιστο να έχει την εξέλιξη που είχε το παιδί μου.Κανένα απολύτως πρόβλημα παρόλη την προορώτητα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Δυστυχώς απο οτι φαίνεται είμαστε πολλές μανούλες που το περάσαμε αυτό το λούκι.Ο γιος μου γεννήθηκε στις 34+6 μετά απο ένα μήνα νοσηλείας μου στο Ιπποκράτειο λόγω σπασμένων νερών 2,030.Έμεινε 8 ώρες στο οξυγόνο και 10 μέρες στη θερμοκοιτίδα.Με το που έπιασε μπιμπερό μου τον έδωσαν.Μέσα σε 3 μέρες στο σπίτι έβαλε 100γρ τρεφόμενος με δικό μου γάλα.Ευτυχώς όλα πήγαν καλά

QgIJp2.png

vjwRp3.png

Link to comment
Share on other sites

ο μικρός μας γεννήθηκε 31εβδομάδων μετά από δύο μήνες νοσηλείας στο Ιασώ λόγω σπασμένων νερών και έμεινε για 35 ημέρες στην Μονάδα Εντατικής Νεογνών (5 μέρες διασωληνωμένος και 5 μέρες c-pap, τις υπόλοιπες για να μάθει να πίνει με μπιμπερό περίπου 50ml σε κάθε γεύμα)

τώρα είμαστε δόξα το Θεό καλά αλλά από σωματική ανάπτυξη στις κατώτατες καμπύλες

βρε κορίτσια μήπως πρέπει να ανησυχώ;

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η μεσαία μου κόρη (κοντά στα 7 σήμερα) γεννήθηκε στις 32 εβδομάδες μετά από σπάσιμο των νερών. Γεννήθηκε 2 κιλά, δεν μπήκε θερμοκοιτίδα, δεν πήρε οξυγόνο, έμεινε μόνο 15 μέρες στην παρακολούθηση λόγω του βάρους. Πριν το χρόνο είχε όχι απλώς αναπληρώσει αλλά ήταν και υπέρβαρη!!! Τώρα....τσίχλα, δεν τρώει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΟΠΩΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Κ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ! ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ ΑΣΤΕΡΙ ΜΟΥ 10-04-08, 27 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ,680ΓΡ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ. ΜΕΙΝΑΜΕ ΜΕΣΑ 71 ΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΦΕΥΓΟΝΤΑΣ ΤΑ ΑΦΗΣΑΜΕ ΟΛΑ ΠΙΣΩ. ΤΡΩΓΑΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ, ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ Κ ΤΗΝ ΠΡΩΟΡΟΤΗΤΑ ΘΑ ΤΗΣ ΤΗΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΠΙΑ, ΕΤΣΙ ΘΑ ΤΗΝ ΞΕΧΑΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ. ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ 21 ΜΗΝΩΝ ΠΑΝΕΞΥΠΝΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ. ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΟ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...