Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξετάσεις και συμπληρώματα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης?


Recommended Posts

Κατ' αρχήν δεν έχω πρόθεση να γίνω επιθετική! Με συγχωρείς αν έτσι φάνηκε.

Το αν εγώ θα περίμενα να γεννηθεί ή να πεθάνει μέσα μου μερικές φορές είναι μονόδρομος

και το έχω ζήσει κοντά σε μια καλή μου φίλη.

Δεν έχει να κάνει με το αν θέλεις να διακόψεις την κύηση αλλά με το αν γίνεται σε μια τέτοια φάση!

Όσο για το ότι δε χρειάζεται να σε στέλνουν αλλού...

μάλλον κατάλαβες λάθος,

ακριβώς επειδή υπάρχουν ειδικοί για τους "σοβαρούς" υπερήχους

σε αυτούς δίνουν μεγαλύτερο βάρος και σε αυτούς θα έπρεπε να σε παραπέμπουν.

 

Και να επισημάνω ότι το γεγονός ότι εγώ μπορεί να είμαι ικανοποιημένη από έναν γιατρό δε σημαίνει ότι είναι ο κατάλληλος για όλες!

Γι αυτό και δεν συστήνω το γιατρό μου σε κανέναν, απλώς μιλάω για την προσωπική μου εμπειρία.

Η αμφισβήτηση είναι κάτι που το έχω μέσα μου! Δεν μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό!

Όλος ο κόσμος είναι η Ελλάδα!! Και το κατεστημένο που έχει εδραιωθεί...

Γιατί στον υπόλοιπο κόσμο (εξωτερικό) δεν είναι πάγια τακτική ο υπέρηχος κάθε μήνα...

Αν δεν αμφισβητούσα αυτό το κατεστημένο δεν θα είχα γεννήσει φυσιολογικά μετά από την 1η μου καισαρική!

 

(Είμαστε λίγο off topic και πραγματικά δεν νομίζω ότι έχει και νόημα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όλος ο κόσμος είναι η Ελλάδα!! Και το κατεστημένο που έχει εδραιωθεί...

Γιατί στον υπόλοιπο κόσμο (εξωτερικό) δεν είναι πάγια τακτική ο υπέρηχος κάθε μήνα...

Όντως στο εξωτερικό δεν είναι τακτική ο υπέρηχος κάθε μήνα, αυτό δεν σημαίνει όμως οτι αυτό βασίζεται αποκλειστικά στο όφελος της μάνας και του μωρού, δεδομένου ότι μία τέτοια εξέταση επιβαρύνει το δημόσιο.

Μην ξεχνάμε επίσης ότι η ένα μωρό μπορεί να ζήσει από τις 26-28 εβδομάδες κύησης, που σημαίνει πως αν κατά τη μηνιαία παρακολούθηση ο γιατρός δει κάτι κακό για την ανάπτυξη του εμβρίου μπορεί να το "πάρει" νωρίτερα για να το σώσει.

Μία αγαπημένη φίλη έχασε το μωρό της στις 32 εβδομάδες και κανένας δεν μπόρεσε να της εξηγήσει το γιατί. Στους δύο προηγούμενους υπερήχους φαινόταν ότι κάτι δεν πήγαινε καλά με την ανάπτυξη του εμβρίου, αλλά παρόλο που τα στοιχεία ήταν εκεί, η γιατρός της δεν τα ζύγισε καλά... (ο πόνος που ζήσαμε όλοι ήταν φοβερός, ...αλλά και πικρία για το ότι πιθανό να μπορούσαμε να σώσουμε το μωράκι...)

 

Άρα σημασία δεν έχει μόνο να γίνεται ο υπέρηχος, αλλά να αξιολογείται σωστά από έναν υπεύθυνο γιατρό...

Link to comment
Share on other sites

εισαι εγκυος? αν ναι καθε μηνα που πηγαινεις σου κανει υπερηχο?

το kerasaki ειχε μιλησει για πολυωρη αναμονη , οτι λογω του οτι δεν κανει ιατρειο καθε μερα (μοιραζεται τις μερες με τον πατερα του) βαζει πολλα ραντεβου μαζι κ στο τελος ειναι τοσο ζαλισμενος που δεν καταλαβαινει τι του λες. επισης τον εψαχνε κ δεν σηκωνε το κινητο κ η γραμματεας δεν τον συνδεε επαμελημενες φορες κτλ ισχυουν ολα αυτα?

τωρα το ειδα το μην.ναι ειμαι στον 7ο κ με παρακολουθει ,πηγαινα καθε εναμιση μηνα στην αρχη (με βολευε δεν ηθελα νωριτερα γιατι μεσολαβησαν αυχενικη κ β επιπεδου)κ απο τον 5ο κ μετα παω καθε μηνα προς το παρον.στο ρνβ που εχω σε 2 εβδομαδες θα δουμε κ τα ρνβ της πορειας.ναι κανει υπερηχο καθε φορα μετρηση πιεσης ζυγισμα κ σε μενα χρειαστηκε κ εκανε κ απο νωρις μετρηση τραχηλου.ολα λεπτομερως κ πολυ φυσιολογικα,αναμονη εχει αναλογα τι ωρα πας κιολας κ αυτο γιατι αφιερωνει πολυ χρονο σε καθε ρνβ του(δεν βιαζεται να σε διωξει).δεν ειναι το ειδος του γιατρου που θα σε φορτωσει φαρμακα κ περιττες εξετασεις κ δεν σε κανει να νιωθεις πορτοφολι!οσο για την επικοινωνια εγω παιρνω τηλ στο ιατρειο κ μιλαω με την γραμματεα,της λεω τι θελω τον ρωταει κ αν ειναι σοβαρο με συνδεει κατευθειαν διακοπτοντας τον αν οχι με παιρνει ο ιδιος πιο αργα,στο κινητο ειναι πιο δυσκολο να τον βρεις.πληρη σχηματισμενη γνωμη θα εχω ομως ΑΦΟΥ γεννησω με το καλο κ πανε ολα καλα:-D.μαλλον εγραψα πολλα ...αν θελεις κατι αλλο στειλε πμ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Ένας υπέρηχος θα δικαιολογούσε την επίσκεψη?

Το "χωνί" είναι λίγο ακραίο!!!

Θα ακούσει το παιδί σε κάθε επίσκεψη, με μια συσκευή που εμένα είχε και η μαία μου.

Τί άλλο χρειάζεται δηλαδή? Να το δούμε?

Να δούμε πόσο ζυγίζει? Ή να δούμε αν έχει τυλιχθεί με το λώρο?

Τί σημασία έχει?

 

Συγνωμη αλλα τι λες τώρα???? ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΤΥΛΙΧΤΕΙ ΜΕ ΤΟ ΛΩΡΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ???? Τυλίχτηκε κανενα παιδακι σου και το λες με τόση ευκολία????

 

Σε ολόκληρη την εγκυμοσύνη πήρα μόνο για έναν μήνα συμπλήρωμα σιδήρου μετά από εξετάσεις που έδειξαν ότι είχε πέσει πολύ.

Ασβέστιο δεν πήρα καθόλου, μου σύστησε σωστή διατροφή!

 

Εγώ τους τελευταίους 3 μήνες δεν έκανα υπέρηχο, (δεν πήγαινα και κάθε μήνα από επιλογή μου και σε συνεννόηση μαζί του)

τον τελευταίο μήνα πήγα 3 φορές και με έβαλα στον καρδιοτοκογράφο για ένα 20λεπτο.

Στο 3ο είμαι σίγουρη ότι θα πάω ακόμη λιγότερες φορές!!!!

 

Επίσης μπορώ να σου αναφέρω την περίπτωση γιατρού (προ Μαμόπουλου στο 1ο παιδί)

που μου έκανε ΟΛΟΥΣ τους υπερήχους και μου έδινε και τα αναμνηστικά χαρτάκια...

και με φόρτωσε και με ένα σωρό σίδηρο και ασβέστιο σε όλη την εγκυμοσύνη και ουσιαστικά δεν έκανε τίποτ' άλλο.

Ξεπέταγμα κανονικό!!! Και ουσία καμία σε όλα αυτά!!!

 

Συγνώμη αλλα πως μπορεις να λες οτι το σιδηρο και το ασβεστιο δεν σου κανανε τίποτα????? Καταρχας ο σιδηρος και το ασβεστιο, δεν το έδωσε για σενα ο γιατρος, αλλά για το παιδι σου!!!!! ξερεις ποσο σημαντικα συμπληρωματα ειναι ο σιδηρος και ο ασβεστης για το παιδι σου????

 

χμ... και ομως τ'ότι δεν σου πεσανε τα δοντια ειναι γιατι πηρες ασβέστιο!!!!

 

Και κατι άλλο, η καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη.

Και καθε γυναικα εχει διαφορετικη εγκυμοσυνη.

'Οπως και καθε γιατρος ειναι διαφορετικος, μην το ξεχνας αυτο.

 

Δεν επιτρεπετε να λες να μην κανουνε υπερηχους επειδη εσυ δεν ηθελες να κανεις.

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βάτση Θωμαή ,Πλατεία Δημοκρατίας. Πολυ καλή γιατρος! Μετά από δυο δυσκολές γέννες! Και ΑΝΘΡΩΠΟΣ

 

 

Αντε να μην πως και γι'αυτην τωρα που θα μου την πεις και ΑΝΘΡΩΠΟ!!!!

 

Σε όλη την εγκυμοσυνη μου με παρακολουθουσε (2006), και απ΄την 2η επισκεψη που την ειπαμε πως σκεφτομαστε να γεννησω στο νοσοκομειο, αλλαξε η συμπεριφορα της 180 μοιρες!Ασε που που με ξεπεταγε σε 5 λεπτα, βλεπαμε το μωρο σε εναν αθλιο υπερυχο ,καταμαυρο, ειχα ραντεβου στις 10 και εμπενα στις 11:30, και οταν γεννησα και πηγα λεχωνα να μου δωσει καποια αλοιφη γιατι με τραβαγανε τα ραμματα, γυρισε και ειπε με ενα θρασος: οχι-οχι δεν μπορω να σε εξετασω, δεν μπορω να δωσω τίποτα!!!!!

Και την περιμενα την %$%^& 1,5 ωρα για να με διωξει στο φιναλε!

 

Και η ΒΙΟΛΕΤΑ ΒΡΑΖΙΩΤΗ, αλλη και αυτη...

Αυτη παλι σε αφηνει με τα ποδια ανοιχτα την ωρα της εξετασης και μιλαει στο τηλεφωνο 10 λεπτα, σε

ΞΕΠΕΤΑΕΙ κανονικοτατα στα 5 λεπτα και δεν ξερει τι της γινεται.

 

Ασε, εγω εφταιξα που ηθελα ΓΥΝΑΙΚΑ γυναικολόγο και όχι άνδρα.

Και με έκανε τελικα καλα, άνδρας γυναικολόγος....

 

Αμα δεν ξερουν την δουλεια τους ρε παιδι μου... Τζαμπα τα πτυχια.

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αν και εκτός θέματος για μία ακόμη φορά

Συγνωμη αλλα τι λες τώρα???? ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΤΥΛΙΧΤΕΙ ΜΕ ΤΟ ΛΩΡΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ???? Τυλίχτηκε κανενα παιδακι σου και το λες με τόση ευκολία????

Εγώ!!! και με 3πλη περιτύλιξη και φυσιολογικότατα γεννήθηκα και πολλά ακόμη παιδάκια!!!

Αν είναι τυλιγμένο τί κάνουμε???

 

χμ... και ομως τ'ότι δεν σου πεσανε τα δοντια ειναι γιατι πηρες ασβέστιο!!!!

Πάντως μετά τη 2η που δεν πήρα καθόλου, δε μου πέσανε τα δοντάκια μου!

 

Και καθε γυναικα εχει διαφορετικη εγκυμοσυνη.

'Οπως και καθε γιατρος ειναι διαφορετικος, μην το ξεχνας αυτο.

 

Και να επισημάνω ότι το γεγονός ότι εγώ μπορεί να είμαι ικανοποιημένη από έναν γιατρό δε σημαίνει ότι είναι ο κατάλληλος για όλες!

Γι αυτό και δεν συστήνω το γιατρό μου σε κανέναν, απλώς μιλάω για την προσωπική μου εμπειρία.

 

Ίσως να είναι και το μοναδικό πράγμα με το οποίο συμφωνώ μαζί σου...

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κι εγώ πήρα σίδηρο και ασβέστιο στις εγκυομσύνες μου, και φυσικά δε μου πέσανε τα δόντια.

Συμπληρώματα διατροφής, δεν παίρνουμε προληπτικά, αλλά μόνο όταν υπάρχει έλλειψη. Αλλιώς μπορεί να κάνουν κακό και όχι καλό.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλα πως μπορεις να λες οτι το σιδηρο και το ασβεστιο δεν σου κανανε τίποτα????? Καταρχας ο σιδηρος και το ασβεστιο, δεν το έδωσε για σενα ο γιατρος, αλλά για το παιδι σου!!!!! ξερεις ποσο σημαντικα συμπληρωματα ειναι ο σιδηρος και ο ασβεστης για το παιδι σου????

 

χμ... και ομως τ'ότι δεν σου πεσανε τα δοντια ειναι γιατι πηρες ασβέστιο!!!!

 

Συγνώμη, θες να πεις ότι όποια δεν παίρνει ασβέστιο στην εγκυμοσύνη της πέφτουν τα δόντια? Παραπληροφορείς τον κόσμο και δεν πρέπει. Όλα τα συμπληρώματα καλό είναι να παίρνονται όταν τα ζητά ο οργανισμός και δεν μπορεί να τα πάρει από διατροφή. Δεν μπορεί ο γιατρός να σου συνταγογραφεί σίδηρο και ασβέστιο χωρίς να έχεις κάνει αίματος. Ο δικός μου γιατρός έδινε σίδηρο αέρα πατέρα σε όλες τις μαμάδες. Με χαμηλό αιματοκρίτη, με ψηλό αιματοκρίτη, με τέλεια φεριτίνη, συμφωνείς με αυτό? Άλλη μια ξεπέτα δεν είναι για το γιατρό αυτό? Ας κάνει λοιπόν η κάθε μαμά ότι την φωτίσει ο Θεός και το μυαλό της χωρίς να κρίνουμε!

 

Σημειωτέον, τα συμπληρώματα τα παίρνουμε για μας, όχι για τα παιδιά στην κοιλιά! Αυτά θα βρούνε τον τρόπο να πάρουν αυτά που χρειάζονται, στερόντας τα από μας. Εξού και τα δόντια που λες ότι πέφτουν σε κάποιες γυναίκες!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη, θες να πεις ότι όποια δεν παίρνει ασβέστιο στην εγκυμοσύνη της πέφτουν τα δόντια? Παραπληροφορείς τον κόσμο και δεν πρέπει. Όλα τα συμπληρώματα καλό είναι να παίρνονται όταν τα ζητά ο οργανισμός και δεν μπορεί να τα πάρει από διατροφή. Δεν μπορεί ο γιατρός να σου συνταγογραφεί σίδηρο και ασβέστιο χωρίς να έχεις κάνει αίματος. Ο δικός μου γιατρός έδινε σίδηρο αέρα πατέρα σε όλες τις μαμάδες. Με χαμηλό αιματοκρίτη, με ψηλό αιματοκρίτη, με τέλεια φεριτίνη, συμφωνείς με αυτό? Άλλη μια ξεπέτα δεν είναι για το γιατρό αυτό? Ας κάνει λοιπόν η κάθε μαμά ότι την φωτίσει ο Θεός και το μυαλό της χωρίς να κρίνουμε!

 

Σημειωτέον, τα συμπληρώματα τα παίρνουμε για μας, όχι για τα παιδιά στην κοιλιά! Αυτά θα βρούνε τον τρόπο να πάρουν αυτά που χρειάζονται, στερόντας τα από μας. Εξού και τα δόντια που λες ότι πέφτουν σε κάποιες γυναίκες!

 

 

Πες μου 1 γυναικα που πήρε συμπληρωμα σιδηρο και ασβεστιο και έπαθε κάτι!!!!!!

Επίσης εσυ είσουν τυχερη που ειχες αποθεματα ασβεστιου στον οργανισμό σου και δεν ειχες προβλημα με τα δοντια σου, για ρωτα αλλες μεγαλύτερες ηλικιακα από εμας γυναίκες που πηγαινανε στα τυφλά σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης τους, τωρα να διαμαρτυρονται που χαλασανε τα δόντια τους από την εγκυμοσύνη????

 

Και κατι τελευταιο, στην πρωτη σου γεννα επαθες κατι που πηρες αυτα τα συμπληρώματα?

 

Ας κάνει λοιπόν η κάθε μαμά ότι την φωτίσει ο Θεός και το μυαλό της χωρίς να κρίνουμε!

 

Τι ωραια... Ε τοτε να μην πηγαινουμε καθολου στους γυναικολογους, και ας κανουμε...οτι μας φωτισει ο Θεος!

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Πες μου 1 γυναικα που πήρε συμπληρωμα σιδηρο και ασβεστιο και έπαθε κάτι!!!!!!

Επίσης εσυ είσουν τυχερη που ειχες αποθεματα ασβεστιου στον οργανισμό σου και δεν ειχες προβλημα με τα δοντια σου, για ρωτα αλλες μεγαλύτερες ηλικιακα από εμας γυναίκες που πηγαινανε στα τυφλά σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης τους, τωρα να διαμαρτυρονται που χαλασανε τα δόντια τους από την εγκυμοσύνη????

 

Και κατι τελευταιο, στην πρωτη σου γεννα επαθες κατι που πηρες αυτα τα συμπληρώματα?

 

Ας κάνει λοιπόν η κάθε μαμά ότι την φωτίσει ο Θεός και το μυαλό της χωρίς να κρίνουμε!

 

Τι ωραια... Ε τοτε να μην πηγαινουμε καθολου στους γυναικολογους, και ας κανουμε...οτι μας φωτισει ο Θεος!

 

Εγώ! Έπαθα κολικό νεφρού και σε υπέρηχο βρέθηκαν μικροσκοπικά στοιχεία που μου είπε ο υπερηχολόγος ότι προέρχονται από υψηλή συγκέντρωση ασβεστίου. Όσο δεν έπαιρνα, γιατί για 3 εβδομάδες το έκοψα το ασβέστιο, ένιωθα σωματικά πολύ καλύτερα, αλλά άκουσα την τότε γυναικολόγο μου, ο μπούφος, και τα συνέχισα παρ'όλο που δεν με ωφελούσαν. Όσων αφορά το σίδηρο, όντως είχα αρκετά πεσμένο αιματοκρίτη κι έπαιρνα 2 αμπούλες την ημέρα και μου έφεραν τρομερή δυσκοιλιότητα. Καισαρική έκανα, αλλά την αιμορροϊδα από το σίδηρο την έχω! Το καλύτερο είναι να φιλτράρουμε τα πάντα...

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα πως ολα συμπληρωματα μπορουμε να τα παιρνουμε ετσι και αλλιως.

Ξερω όμως πως όταν υπάρχει ανάγκη, βοηθανε παρα πολυ όπως στην δικη μου περιπτωση.

 

Στην περιπτωση σου όμως όπως λες ο οργανισμος σου ειχε αποθεμα αλλα έκανε η γιατρος σου λαθος , και σε αυτην την περιπτωση κανονικα ειναι για μηνυση γιατι σε εκανε ζημια.

 

Το σιδηρο απότι ξερω δεν φερνει δυσκοιλιότητα, εγω πηρα 2 μηνες μονο σιδηρο απο 1 αμπουλα την ημερα, αιμοροιδες δεν εκανα, και παλι παιρνω αυτο τον καιρο εδω και 2 μηνες γιατι σιδηρο και φεριττινη σχεδον μηδεν εχω και ολα καλα απο αυτο το θεμα. Ναι εκανα προβλημα αιμοροιδων, μετα όμως 1 χρονο που γεννησα,πηρα χαπια και φυγανε. Ειναι καθαρα απο την διατροφη, 1 κουταλι μελι καθε πρωι και ηρεμησες.

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

για ρωτα αλλες μεγαλύτερες ηλικιακα από εμας γυναίκες που πηγαινανε στα τυφλά σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης τους, τωρα να διαμαρτυρονται που χαλασανε τα δόντια τους από την εγκυμοσύνη????

Εκτός από τις γιαγιάδες που νομίζουν ότι ο λόγος που χάλασαν τα δόντια τους είναι επειδή το μωρό τους πήρε το ασβέστιο, σου το έχει πει αυτό και κάποιος γιατρός;:shock: Οδοντίατρος ή γυναικολόγος;

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Τα δόντια χαλούσαν μετά την εγκυμοσύνη λόγω του ασβεστίου που "τραβούσε" το μωρό ή γιατί δεν ξέρανε να χρησιμοποιήσουν την οδοντόβουρτσα???

 

Όλα αυτά τα σκευάσματα επιβαρύνουν τον οργανισμό μας όταν δίνονται χωρίς λόγο (και το ασβέστιο επιβαρύνει κυρίως τα νεφρά)!

Όταν πέρνεις σίδηρο για όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης χωρίς να εξετάζεις αν υπάρχει ανάγκη... γιατί νομίζεται ότι κάνετε καλό?!

Μετά τον 7ο μήνα τα επίπεδα του σιδήρου σταθεροποιούνται και το μωρό έχει πάρει ότι χρειάζεται... οπότε η πρόσληψη σιδήρου αν δεν έχει κανείς χαμηλό αιματοκρίτη ή δεν συντρέχει κάποιος άλλος λόγος, δεν επιβάλλετε!

 

Το ασβέστιο δεν το συζητάω καν! Άλλωστε η πρόσληψή του μειώνει την απορρόφηση του σιδήρου! Με το ένα ερχόμαστε να αναιρέσουμε το άλλο...

 

(Επίσης, είναι γνωστό ότι ο σίδηρος φέρνει δυσκοιλιότητα!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πες μου 1 γυναικα που πήρε συμπληρωμα σιδηρο και ασβεστιο και έπαθε κάτι!!!!!!

 

mor@ki_K, καλό θα ήταν χωρίς να γνωρίζεις να μην μιλάς. Τα συμπληρώματα διατροφής είναι για εξαιρετικές περιπτώσεις και όχι πανάκεια. Εκτός των "συντηρητικών" που έχουν μέσα που σίγουρα δεν οφελούν, και τα ίδια στοιχεία, τα ασβέστιο και οι σίδηρος, μα και οποιαδήποτε βιταμίνη δεν πρέπει να παίρνεται όταν δεν χρειάζεται γιατί συσωρεύετε στο σώμα.

 

Ας κάνει λοιπόν η κάθε μαμά ότι την φωτίσει ο Θεός και το μυαλό της χωρίς να κρίνουμε!

 

Τι ωραια... Ε τοτε να μην πηγαινουμε καθολου στους γυναικολογους, και ας κανουμε...οτι μας φωτισει ο Θεος!

 

Υπάρχει και η επιλογή να βρεις γιατρό που να εμπιστεύεσαι ή γιατί όχι, να γεννήσεις σπιτάκι σου,όπως κάνανε τόσα χρόνια οι γυναίκες, με το ρίσκο που εμπεριέχει αυτή η επιλογή! Και ξέρεις, οι επιλογές στη ζωή μας δεν είναι άσπρο ή μαύρο. Υπάρχει και το γκρι!;)

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

mor@ki_K είμαι σίγουρη ότι όσο και αν ψάξεις δεν θα βρεις ούτε μια έρευνα που να απέδειξε ότι μη πρόσληψη ασβεστίου στην εγκυμοσύνη επηρέασε τα δόντια.

Επίσης κανένας οδοντίατρος δεν θα σου πει κάτι τέτοιο...Το ασβέστιο το χρειάζεσαι (και πάλι ίσως) κατά τον θηλασμό αλλά σε καμία περίπτωση στην εγκυμοσύνη.Επίσης ενημερωτικά τα έμβρυα μέχρι να γεννηθούν έχουν χόνδρους και όχι οστά αν ξέρεις τι σημαίνει αυτό.

Για τα στατιστικά δεν πήρα ποτέ μου ασβέστιο μια χαρά είναι και τα κόκαλα του παιδιού μου και τα δόντια μου δόξα ο Θεός....

Και για τον σίδηρο εμένα προσωπικά αυτή την φορά μου έδωσε από το 5ο μέχρι τον 7ο γιατί μου είπε ότι από τον 7ο και μετά το μωρό δεν τραβά άλλο από εμάς ότι ήταν να πάρει το πήρε και τα επίπεδα σιδήρου σταθεροποιούνται.

Τέλος η γιατρός μου δεν με βλέπει κάθε μήνα παρά μια φορά στην αρχή(8 εβδομάδων) ύστερα τις δείχνω την αυχενική(12-13 εβδομάδες) και την β επιπέδου(22-23 εβδομάδες) μετά με φωνάζει για ντοπλερ(32 εβδομάδες) τώρα θα πάω στις 36 και το πολύ να κάνω άλλον έναν υπέρηχο.Σύνολο 5-6 υπερήχους σε όλη την εγκυμοσύνη και χωρίς επαναλαμβάνω μηνιαία εξέταση.Μια χαρά το βρίσκω το σύστημα της πάντως και ποτέ δεν ένιωσα ανασφάλεια ίσα ίσα που την βρίσκω ενημερωμένη και σωστά διαβασμένη σύμφωνα με τα όσα διαβάζω και εγώ.

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε κορίτσια μου το έχει πει οδοντίατρος, τι να σας πω...

Αφου εσείς ξέρετε καλύτερα δεν επιμένω γιατί δεν το έψαξα και 100%.

Και το σίδηρο που πήρα και γω από τον 5ο μέχρι τον 7ο πήρα.

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ακριβώς! Τα δόντια χαλούσαν μετά την εγκυμοσύνη λόγω του ασβεστίου που "τραβούσε" το μωρό ή γιατί δεν ξέρανε να χρησιμοποιήσουν την οδοντόβουρτσα???

 

Όλα αυτά τα σκευάσματα επιβαρύνουν τον οργανισμό μας όταν δίνονται χωρίς λόγο (και το ασβέστιο επιβαρύνει κυρίως τα νεφρά)!

Όταν πέρνεις σίδηρο για όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης χωρίς να εξετάζεις αν υπάρχει ανάγκη... γιατί νομίζεται ότι κάνετε καλό?!

Μετά τον 7ο μήνα τα επίπεδα του σιδήρου σταθεροποιούνται και το μωρό έχει πάρει ότι χρειάζεται... οπότε η πρόσληψη σιδήρου αν δεν έχει κανείς χαμηλό αιματοκρίτη ή δεν συντρέχει κάποιος άλλος λόγος, δεν επιβάλλετε!

 

Το ασβέστιο δεν το συζητάω καν! Άλλωστε η πρόσληψή του μειώνει την απορρόφηση του σιδήρου! Με το ένα ερχόμαστε να αναιρέσουμε το άλλο...

 

(Επίσης, είναι γνωστό ότι ο σίδηρος φέρνει δυσκοιλιότητα!)

 

Τα δόντια στην εγκυμοσύνη χαλάνε λόγω κακής συντήρησής τους και όχι γιατί δεν πήραμε ασβέστιο. Το είχα συζητήσει με τον οδοντιατρό μου πριν μείνω έγκυος και γελούσε με αυτή τη θεωρία.Αλλωστε όσο γάλα και γιαούρτι να πάρουμε μας προσφέρει στον οργανισμό μας κάτι καλό άντε μέχρι τα 25-30 έτη. Γι αυτό παίρνεις συμπλήρωμα ασβεστίου στην εγκυμοσύνη, αφού φυσικά έχεις κάνει εξέταση για ασβέστιο, δεν στο δίνει ο γιατρός χωρίς λόγο. Οσο για το αν κάνει κακό το ασβέστιο στα νεφρά αυτό ισχύει. Μόνο που ισχύει σε περιπτώσεις χρόνιων παθήσεων (υποασβεσταμίασης) και όχι σε περιστασιακή χρήση όπως στην εγκυμοσύνη. Και αν ο γιατρός είναι γνώστης θα πρέπει να ξέρει ότι ναι μεν το ασβέστιο επηρεάζει τα νεφρά, αλλά γι αυτό το λόγο ο ασθενής πρέπει να πίνει μεγάλες ποσότητες νερού για να αποβάλλεται από τα ούρα. Επίσης πρέπει να κάνει και εξετάσεις άνω και κάτω κοιλίας για να δει τα αποθέματα ασβεστίου που πάνε στα νεφρά. Ολα αυτά στις χρόνιες παθήσεις.

Αν πάρεις συμπλήρωμα ασβεστίου εγκυμοσύνη δε θα πάθεις τίποτα αν έχεις χαμηλό ασβέστιο, παρακολουθείς κάθε μήνα με εξετάσεις την τιμή του, όπως κάνεις και με τον αιματοκρίτη και τα ούρα. Αν βγει η εξέταση σε φυσιολογικές τιμές δεν υπάρχει λόγος να λαμβάνεται.

Οσο για τη σταθεροποίηση του σιδήρου μετά τον 7ο μήνα, εγώ στο πρώτο μου παιδάκι στον 8ο μήνα έφτασε ο αιματοκρίτης στο 29. Οπότε τότε έπαιρνα 3 χαπια την ημέρα.

 

Τώρα αυτό που με εχει ενοχλήσει σε αυτή την εγκυμοσύνη είναι το εξής.

Τους τρεις πρώτους μήνες παρότι είχα αποκόλληση και κάθησα 6 βδομάδες κρεβάτι ήμουν μια χαρά, ούτε ναυτίες, ούτε ζαλάδες, ούτε χαμηλή πίεση. Μόνο φοβερή υπνηλία, δεν μπορούσα με τίποτα να σηκωθώ το πρωί. Μετά την αυχενική μου έδωσε 2 χάπια tardyferon ένα πρωί ένα βράδυ γιατί είχα χαμηλό αιματοκρίτη. Πριν ένα μήνα έκανα την β επιπέδου και είχε πέσει πάλι ο αιματοκρίτης και μου πρόσθεσε ένα ακόμα χάπι το μεσημέρι. Από τότε έχω φοβερές ατονίες, μου κόβονται τα πόδια, τα χέρια, σέρνομαι στην κυριολεξία και δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Πολλές φορές ούτε τη φρουτόκρεμα του μικρού δεν έχω το κουράγιο να κάνω, πόσο μάλλον τα υπόλοιπα. Η πίεση είναι σχετικά χαμηλή (8,5-10 η μεγάλη και 4-7 η μικρή). Μήπως φταίει το χάπι του σιδήρου που με έχει επηρεάσει ?? Είναι στιγμές που σέρνομαι. Στο γιατρό είπα για ατονία όχι όμως ότι είμαι τόσο χάλια και μου είπε να πίνω πολύ νερό, πράσινο τσάι και υγρά τέλος πάντων. Αλλά καμμία βελτίωση. Και σκέφτομαι ότι έχω μπροστά μου άλλους 3 μήνες μέχρι να γεννήσω.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρονται όσα λέτε και υποστηρίζετε αλλά μην γίνεστε επιθετικές γιατί κάθε περίπτωση κορίτσια είναι διαφορετική. Μία έγκυος-κοριτσάκι 20 ετών έχει μεγάλη διαφορά από μία έγκυο 40 ετών. Επίσης εάν υπάρχει βεβαρημένο γυναικολογικό ιστορικό ή οτιδήποτε άλλο ιατρικό,θα πρέπει να παρακολουθείται κατά την κρίση του εκάστοτε γιατρού, δεν νομίζετε;

 

Για την οδοντίατρο που είπαν κάποιες κοπέλες, ναι, εμένα η οδοντίατρος μου έτσι μου είπε. Τα δοντάκια μας είναι ζωντανά - τυχόν έλλειψη ασβεστίου απ΄τον οργανισμό μας δημιουργεί προβλήματα αναπλήρωσης της αδαμαντίνης αν θυμάμαι καλά - ουσιαστικά πιο εύκολα τερηδονίζονται και γιαυτό μου είπε όσο είμαι έγκυος να τα βουρτσίζω και με μεσοδόντια πολύ σχολαστικά.

Επίσης αν αφήσετε το ασβέστιο χαμηλά και δεν το ελέγξετε θυμηθείτε το όταν θα περάσετε στην κλιμακτήριο και θα έχετε προβλήματα οστεοπόρωσης.

 

Πάντως δεν ξέρω για τι παραπάνω μιλάτε πέρα από μια γενική αίματος κάθε δίμηνο, έναν προγεννητικό έλεγχο με μια επανάληψη 2 εξετάσεων στον 5ο και μια καμπύλη ζαχάρου κάπου στον 7ο.

Μια ζωή θα γεννήσουμε - θα μας τσιμπήσουν 2 φορές παραπάνω από ένα checkup, δεν χάλασε κι ο κόσμος...

Τώρα για τους μηνιαίους υπέρηχους..... δεν έχω άποψη, ή μάλλον έχω διαμορφώσει... αλλά όποια δεν έχει σχετική εμπειρία, πριν αποφασίσει να προκαλέσει την τύχη της, ας διαβάσει λίγο από την ενότητα "Δύσκολες Στιγμές".

 

Ας είμαστε καλά όλες μας και με το καλό να γεννήσουμε υγιή παιδάκια!

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρονται όσα λέτε και υποστηρίζετε αλλά μην γίνεστε επιθετικές γιατί κάθε περίπτωση κορίτσια είναι διαφορετική. Μία έγκυος-κοριτσάκι 20 ετών έχει μεγάλη διαφορά από μία έγκυο 40 ετών. Επίσης εάν υπάρχει βεβαρημένο γυναικολογικό ιστορικό ή οτιδήποτε άλλο ιατρικό,θα πρέπει να παρακολουθείται κατά την κρίση του εκάστοτε γιατρού, δεν νομίζετε;

 

Για την οδοντίατρο που είπαν κάποιες κοπέλες, ναι, εμένα η οδοντίατρος μου έτσι μου είπε. Τα δοντάκια μας είναι ζωντανά - τυχόν έλλειψη ασβεστίου απ΄τον οργανισμό μας δημιουργεί προβλήματα αναπλήρωσης της αδαμαντίνης αν θυμάμαι καλά - ουσιαστικά πιο εύκολα τερηδονίζονται και γιαυτό μου είπε όσο είμαι έγκυος να τα βουρτσίζω και με μεσοδόντια πολύ σχολαστικά.

Επίσης αν αφήσετε το ασβέστιο χαμηλά και δεν το ελέγξετε θυμηθείτε το όταν θα περάσετε στην κλιμακτήριο και θα έχετε προβλήματα οστεοπόρωσης.

 

Πάντως δεν ξέρω για τι παραπάνω μιλάτε πέρα από μια γενική αίματος κάθε δίμηνο, έναν προγεννητικό έλεγχο με μια επανάληψη 2 εξετάσεων στον 5ο και μια καμπύλη ζαχάρου κάπου στον 7ο.

Μια ζωή θα γεννήσουμε - θα μας τσιμπήσουν 2 φορές παραπάνω από ένα checkup, δεν χάλασε κι ο κόσμος...

Τώρα για τους μηνιαίους υπέρηχους..... δεν έχω άποψη, ή μάλλον έχω διαμορφώσει... αλλά όποια δεν έχει σχετική εμπειρία, πριν αποφασίσει να προκαλέσει την τύχη της, ας διαβάσει λίγο από την ενότητα "Δύσκολες Στιγμές".

 

Ας είμαστε καλά όλες μας και με το καλό να γεννήσουμε υγιή παιδάκια!

 

Σαφώς και η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Αλλο ασβέστιο θα λάβω εγώ που έχω υποασβεσταμίαση και οι τιμές μου είναι κάτω από το κανονικό και άλλο μια άλλη κοπέλα που δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα ή οριακή τιμή. Ωστόσο δε σημαίνει ότι αν έχεις χαμηλό ασβέστιο για κάποιους χ ψ λόγους ότι θα πάθεις οστεοπόρωση στα 50-60. Αν υπάρχει χαμηλή τιμή ασβεστίου καλό είναι να το παρακολουθείς και με μετρησεις ωστικής πυκνότητας συνδιαστικά.

Οσο για τις εξετάσεις που κάνω εγώ σε μηνιαία βάση είναι γεν.αίματος (για τον αιματοκρίτη), γενική ούρων (για μικρόβια και ασβέστιο στα ούρα), CMV (κυτταρομεγαλοιό που είναι επικίνδυνος για το έμβυρο αν τον κολλήσεις στην εγκυμοσύνη), ασβέστιο, παραθορμόνη, T3,FT4,TSH και σάκχαρο νηστική και σάκχαρο μετά από 2 ώρες αφού έχω φάει μια πάστα, ένα φυσικό χυμό και ένα τοστ.

Και φυσικά υπέρηχο κάθε μήνα.

Σχετικά με τους υπερήχους έχω δαβάσει κι εγώ διάφορα από αυτά που γράφονται και προσπαθώ να μην ψιρίζω την μαιμού και διαβάζω για δύσκολα περιστατικά γιατί εμένα προσωπικά με καταβάλλουν σε μεγάλο βαθμό. Στεναχωριέμαι πάρα πολύ αν διαβάζω για δύσκολες περιπτώσεις, αποβολές κτλ γιατί ξέρω τι είναι να φέρεις ένα παιδί στον κόσμιο.

Εχω γεννήσει ένα υγιέστατο παιδάκι πριν 2 χρόνια και αυτή τη στιγμή περιμένω το δεύτερο και παρόλα τα προβλήματα υγείας που έχω, έχω παράλληλα δύο εξαιρετικούς γιατρούς (γυναικολόγο, ενδοκρινολόγο) που με παρακολουθούν και με στηρίζουν σε όλη τη διάρκεια της κύησης

Να είμαστε καλά για να φέρουμε στον κόσμο γερά μωρά αυτό είναι το σημαντικότερο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γειά σας, μόλις ήρθε ο άνδρας μου με μια τσάντα με φάρμακα που μας έγραψε ο γυναικολόγος μου.

Μου ήρθε ταμπλάς γιατί ποτέ δεν έπαιρνα τίποτε, αλλά με την εγγυμοσύνη όλες οι τιμές πέφτουν αισθητά και ραγδαία!

Αρχίζω σίδηρο σε αμπούλες, 1 πρωί 1 βράδυ για ένα μήνα,

Ασβέστιο σε μορφή μασώμενη 1 τη μέρα και τέλος

το κλασσικό filicine που έπαιρνα από τον υπέρηχο που ακούσαμε καρδιά.

Εσείς τί παίρνετε? Την Παρασκευή κλείνω 4μηνο.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Μα πώς ανοίγουν αυτές οι αμπούλες? :? το στριφογυρνώ σαν βίδα, τίποτα, το τραβώ πάνω, τίποτα!

Δε με θέλει ο σίδηρος? :D

Να ρωτήσω και κάτι ακόμη, προφανώς μπορώ να πιω μετά νερό? (όταν καταφέρω να τις ανοίξω)

Ξέχασα να ρωτήσω το γιατρό :|

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Μετά το σίδηρο καλό θα ήταν να μην πιείς γάλα.

Το καλύτερο θα ήταν να τον πάρεις με χυμό πορτοκάλι γιατί βοηθάει την απορρόφησή του.

 

Για το ασβέστιο έχει γίνει συζήτηση παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...