Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΧΕΙΡΙΣΤΩ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ!!!!


sofakiTHESS

Recommended Posts

κορίτσια καλημέρα. γραφω στο τοπικ για κατι μου με αποσχολει σχεδον ενα χρονο τωρα. τα εχω αγρια πλεον με τα πεθερικα μου για το πως συμπεριφερονται στους γονεις μου. οι γονεις μου με τα πεθερικα μου ειχαν μια απλη τυπικη σχεση. ερχοντουσαν σπιτι σε γενεθλια και γιορτες, βγαιναν εξω μονοι τους 4-5 φορες τον χρονο, μιλούσαν που και που στο τηλεφωνο, πηγαν 2 φορες εκδρομη και γενικα ολα βαιναν καλως. ολα αρχισαν απο τη βαφτιση του πρωτου μου παιδιου που πηρε το ονομα του πεθερου. η πρωτη συναντηση που εγινε για να συζητηθει το θεμα του τραπεζιου η μανα μου "εριξε" στο τραπεζι οτι ο παππους που δινει το ονομα κανει και το τραπεζι. κατι που δεν ηθελαν να κανουν τα πεθερικα μου.η πεθερα μου ρωτουσε ποσα ατομα θα φερουν οι γονεις μου και ποσοι αυτοι και ποσοι εμεις για να ξερουμε για το μαγαζι. ομως δεν ειπε κανεις απο τα πεθερικα μου οτι το τραπεζι ειναι δικο τους. ακομα και οταν εφυγαν οι γονεις μου ο πεθερος μου ειπε γιατι να σκαμε:οσα ατομα πει ο καθενας να τα πληρωσει κιολας. μετα απο πιεσεις δικες μου και πολυ καβγα με τον ανδρα μου 1 μηνα μετα τη συναντηση ο πεθερος αποφασιζει να πληρωσει το τραπεζι και ρωτουσε ο ανδρας μου ποσα ατομα θα καλεσουν οι γονεις μου. οταν τους ρωτησα μου ειπαν οτι δεν μπορουν να καλεσουν ετσι χωρις να υπαρχει μια προσκληση απο τα πεθερικα μου με αποτελεσμα να μην καλεσουν κανενα γιατι κανεις δεν τους πηρε τηλ. να τους ρωτησει εστω τυπικα.. εγω καλεσα κατι ξαδελφια της μανας μου που ερχοταν απο μακρια και ηταν ντροπη να μην τους καλεσουμε. όμως οι γονεις μου δεν ειπαν κανενα και μαλιστα ακουσα και λογια οτι η βαφτιση εγινε γυφτικη (φταινε οι γονεις μου!!!!) γιατι απο τα 10ατομα που καλεσα εγω ηρθαν τα 4 και γιατι να γινει αυτο ενω θα μπορουσαν τα πεθερικα μου να καλεσουν αλλα ατομα και οτι δεν καλεσαν τα πεθερικα μου ατομα που ηθελαν και για να μην τα πολυλογω γινομουν εγω σκατα με τον ανδρα μου. γιατι αυτοι τα ελεγαν μεσω του ανδρα μου και εγω απαντουσα μεσω του ανδρα μου οτι απο τη στιγμη που αποφασισαν να κανουν το τραπεζι δεν μπορουν να ριχνουν το φταιξιμο στους αλλους αφου αυτοι πληρωναν. αν ηθελαν να καλεσουν 500 ατομα ας τα καλουσαν και ας τα πληρωναν. δεν καταλαβα γιατι να φταινε οι γονεις μου αφου κανεις δεν τους ρωτησε αν θα καλεσουν ατομα και ποσα. και στην τελικη οι γονεις μου το θεωρουσαν αγενεια χωρις ενα τηλ. να καλεσουν ατομα τελειωνει το θεμα της βαφτισης και μετα απο καιρο παιρνουν τηλ τα πεθερικα στους γονεις για καφε, οι γονεις δεχονται και στον καφε τους ρωτανε αν συμβαινει κατι γιατι παρατηρησαν οτι υπαρχει ψυχροτητα μεταξυ τους (οι γονεις μου ειχαν πειραχθει πολύ για τη βαφτιση γιατι γενικα οι γονεις μου μας εχουν βοηθησει αρκετα ενω τα πεθερικα συνεχως κλαιγονται οτι δεν εχουν - "αλλα αν ειχαν θα μας βοηθουσαν" -αυτη ειναι η δικαιολογια τους - αλλα οι γονεις μου το καταπιαν και ειπαν οτι δεν συμβαινει τιποτα για να μη διαταραξουν περισσοτερο τις σχεσεις). Οι σχεσεις αποκατασταθηκαν.

και ερχομαστε στη βαφτιση του δευτερου παιδιού μου που πηρε το ονομα του πατερα μου. φυσικα δεν τεθηκε καν θεμα το ποιος θα κανει το τραπεζι - ο μπαμπας μου. ομως οι γονεις μου ακολουθησαν την τακτικη των πεθερικων μου (και καλα κατα τη γνωμη μου εκαναν) και δεν πηραν τηλ. να πουν ποιους θα καλεσουν. αφου γιναμε μυλος με τον ανδρα μου για το οτι οι γονεις του δεν μπορουν να καλεσουν χωρις προσκληση απο τους γονεισ μου (του ελεγα οτι το ιδιο εκαναν και οι γονεις του)!!!!! με εβγαλαν και τρελη καθως ελεγαν (παντα μεσω του γιου τους) οτι εμεις στην πρωτη συναντηση ρωτησαμε!!!!!! οταν ομως ελεγα οτι στην συναντηση κανεις τους δεν ειπε ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΠΟΙΟΥΣ ΘΑ ΚΑΛΕΣΕΤΕ???? ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΕΤΑ ΟΤΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ!!! με εβγαζαν τρελη!!!! και βεβαια ειχαν το θρασος να μεταφερουν μεσω του γιου τους και τα ατομα που ηθελαν να καλεσουν μεταξυ και φιλους τους. εκει εγινα ΤΟΥΡΚΟΣ!!! τους το απαγορευσα ρητα να καλεσουν μονο το στενο σοι (παντα μεσω του ανδρα μου ) ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: στη βαφτιση ηταν ψυχροι μεχρι και την πλατη στους γονεις γυρισαν στο τραπεζι και μετα ενω οι γονεις μου ζητουσαν να βγουν για καφε (ενα χρονο τωρα) ή εστελαν χαιρετισμους καθε φορα που ηταν στο τηλεφωνο η πεθερα ή ο πεθερος μεσω του ανδρα μου ή οταν μιλουσα εγω στο τηλ. μαζι τους, αδιαφορουσαν πληρως. ουτε χαιρετισμους μεσω του ανδρος μου στελνουν ουτε εμενα με ρωταν τι κανουν οι γονεις μου ενω πριν καθε φορα που βρισκομασταν με ρωτουσαν τι κανουν οι γονεις σου, ο αδελφος σου και η οικογενεια του, κ.λ.π. κ.λ.π. Αναφερονται στους γονεις μου ως «εκει» - που ειναι το μικρο παιδι? Α.... εκει...) επειδικτικα ρωταν για τις θειες μου και για ολον τον ευρυτερο οικογενειακο μου περιβαλλον - πλην των γονιων μου. δεν θελουν να εχουν καμια σχεση και αφου εκανα υπομονη μηπως αλλαξουν σταση τωρα ποια τους εχω στην ψυχρα!!!!! Γιατι πιστευω οτι το ολο θεμα θιγει εμενα αν δεν ηθελαν να εχουν σχεση με τους γονεις μου υπαρχει και πιο αξιοπρεπης σταση την οποια ειχαν κρατησει οι γονεις. Ομως στην προκειμενη φαση θεωρουν τους ευατους τους ριγμενους γιατι παντα αυτοι ειναι που ειναι τα θυματα καθως δεν μπορεσαν να προσφέρουν τίποτα στα παιδια τους γιατι δεν ειχαν χρηματα ενω αν ειχαν παλατια θα μας εκαναν..... λεφτα ειχαν παλιοτερα αλλα τα εφαγαν,..... οποτε δεν μπορω να τους δικαιολογήσω!!!! Και σας ρωτω (ΑΦΟΥ ΣΑΣ ΖΑΛΙΣΑ, ΣΟΡΡΥ), τι σταση κραταω????? Το κανω θεμα στον ανδρα μου επιτελους οποτε εμμεσως και σε αυτούς????? Ή στην ψυχρα????? Απο τη μια καιγομαι να μαθω ποια ειναι η θεση του ανδρα μου (μου φαινεται περιεργο να μην εχει καταλαβει την ψυχρα μου – παλιοτερα με το παραμικρο με ρωτουσε τι εχω με τους γονειις του) απο την αλλη δεν θελω να τους δωσω τη χαρα οτι ειναι σημαντικοι!!!γιατι πιστευω οτι αν το κανω θεμα τα πεθερικα θα αισθανθουν οτι η σταση τους επιασε τοπο!!! Δεν θελω να τους δωσω τη χαρα οτι αυτο που κανουν με πληγωνει και οτι αισθανονται καποιοι!!!! Εσεις πως θα αντιδρουσατε????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

χμ.... απ οτι βλεπω δεν εχετε αλλα προβληματα οποτε μου φαινεται τζαμπα χαλας την ζαχαρενια σου. Εγω καθοτι πεθεροπληκτη στο επακρον θα σου προτεινα να ηρεμησεις και να προσπαθησεις να ξαναφτιαξεις τις σχεσεις των συμπεθερων οι οποιες ενδεχομενως να χαλασαν εξαιτιας μιας παρεξηγησης.

 

Οσο για το τραπεζι εδω το πληρωνουμε εμεις οι γονεις. Και παλι δημιουργουνται πολλες παρεξηγησεις. Αν θελει ο αλλος να δημιουργησει θεμα θα το κανει. Προσωπικα θα σε συμβουλευα να ριξεις τους τονους γιατι αν μπεις σε αλλα θεματα και δεις τι κανουν αλλα πεθερικα θα θεωρησεις τα δικα σου αγγελους. Εμενα αν δεν μου δημιουργουσαν προβληματα -και ηταν μονο αυτο- θα ημουν τρισευτυχισμενη.

 

Αυτα βεβαια τα λεω αφου εχω περασει τοσα και τοσα και πιθανως εσυ - και δικαιολογημενα- να το βρισκεις τραγικο με βαση τα δικα σου δεδομενα απλα σου μιλαω ετσι για να δεις και μια αλλη εκδοχη και να μην καθεσαι να σκας χωρις ουσιαστικο λογο.Ειναι κριμα να χαλανε οι σχεσεις για μικροπαρεξηγησεις....

Link to comment
Share on other sites

το όποιο τραπεζι βαφτισης το προσφερουν οι γονεις του παιδιου που βαφτιζεται και οχι οι παπουδες. οποτε με μια σχετικη και διακριτικη συννενοηση με τους παπουδες, καλουν οσους απο συγγενεις και φιλους μπορουν. και ετσι δεν γινονται παρεξηγησεις με τα συμπεθερια.

Link to comment
Share on other sites

το όποιο τραπεζι βαφτισης το προσφερουν οι γονεις του παιδιο που βαφτιζεται και οχι οι παπουδες. οποτε με μια σχετικη και διακριτικη συννενοηση με τους παπουδες καλουν οσους απο συγγενεις και φιλους μπορουν. και ετσι δεν γινονται παρεξηγησεις με τα συμπεθερια.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Εγώ που βάφτισα το παιδί μου πλήρωσα το τραπέζι και ΕΓΩ κάλεσα όποιον ήθελα και από τα δύο σόγια. Δηλαδή αν το όνομα του παιδιού ήταν άσχετο μόνο τότε θα το πληρώνατε εσείς οι γονείς του?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εδω συνήθως το κανει αυτος που δινει το ονομα. τουλαχιστον στον κυκλο μας και ηξερα οτι το ξερουν καθως σε προηγουμενο τραπεζι ατομο του πολυ στενου οικογενειακου τους κυκλου ειπε οτι το τραπεζι το κανει αυτος που δινει το ονομα. απλα με ειχε τσατισει οτι με πλαγιο τρόπο προσπαθουσαν να το αποφυγουν. συμφωνω οτι δεν ειναι κατι το τραγικο αλλα βαρεθηκα να υποτιμανε οτι εχουν κανει οι γονεις μου για μας. μας εδωσαν σπιτι το οποιο βεβαια δεν τους αρεσει και ολο προβληματα εχει το σπιτι, και ειναι μακρια, και ειναι πολυδαπανο κ.λ.π. το θεμα ειναι οτι ξερω οτι τα νεα των γονιων μου βρισκουν τροπους να τα μαθαινουν απο τριτους. αρα το κανουν για πικα και μονο. οι σχεσεις τους δεν νομιζω να φτιαξουν καθως τα πεθερικα δεν δειχνουν καμια τετοια διαθεση και σε αλλη φαση πολυ πριν γινει οτι εγινε μου ειχαν ξεκαθαρισει οτι οταν βαζουν χ σε καποιον βαζουν μια και καλη. απλα εχω βαρεθει τη μιζερια και τη γκρινια οτι σε ολα αυτοι ειναι τα θυματα!!!!! μα σε ολα τα θεματα!!! το κακο βεβαια ειναι οτι αργα ή γρηγορα επηρεαζουν και τον γιο τους οποτε παλι εγω με τον ανδρα μου θα γινουμε μπιλιες αργα ή γρήγορα. κατι που προσπαθω να αποφυγω και για αυτο δεν το κανω θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Εγώ που βάφτισα το παιδί μου πλήρωσα το τραπέζι και ΕΓΩ κάλεσα όποιον ήθελα και από τα δύο σόγια. Δηλαδή αν το όνομα του παιδιού ήταν άσχετο μόνο τότε θα το πληρώνατε εσείς οι γονείς του?
σωστα!! τι δουλεια εχουν οι παπουδες... ρεπαιδια:confused:τον κοσμο το καλαμε εμεις...οποιον θελουμε,οχι οποιον θελουν οι παπουδες....
Link to comment
Share on other sites

Ααχαχαχαχα...........σα να διαβαζω την ιστορια της ζωης μου.Κι εμενα ολα τα εκαναν οι δικοι μου και μοναχα αυτοι μας βοηθησαν και τωρα που ηρ8ε η ωρα της βαφτισης ενω ειχανε πει τα πεθερικα μου πως θα μας δωσουνε χρηματα, φτασαμε ενα μηνα πριν να ακουσω παλι "δεν εχουμε τωρα, μακαρι να ειχαμε να τα καναμε ολα εμεις". Τι πρωτοτυπο!!!!! Εγω παντως που τους τα εχω ετσι κι αλλιως κρατημενα (δε χρειαζεται να μπω σε λεπτομερειες γιατι θα φριξετε), ξεκαθαρισα στον αντρα μου οτι δεν θα δεχτω να καλεσουν κανεναν αφου το τραπεζι το πληρωνουν οι δικοι μου παλι, εκοψα και τα παρε δωσε και απλα στελνω το μωρο με τον αντρα μου μια φορα την εβδομαδα να το δουν , ετσι γιατι δεν ειμαι γαιδαρα να τους το στερω.Μια κουβεντα τολμησε να πει ο αντρας μου και του ειπα πως αν θελει μπορει να μην ερθει ουτε εκεινος.Οχι τιποτε αλλο γιατι για πολυ μα.....ες μας περνανε.Εξι μηνες τωρα ακουμε δικια μας η βαφτιση και δικια μας η βαφτιση και μολις ηρθε η ωρα δεν εχουν? Τα ιδια μου κανανε και στην γεννα και ετρεχαν οι γονεις μου μια μερα πριν να μου τα πληρωσουν ολα , αυτα που θα μου πληρωναν τα πεθερικα μου.Θα μου πεις εδω στο εγγονι δεν αξιωθηκαν να κανουν ενα δωρο.....τι περιμενεις? Και εννοειται πως αυτοι τρωνε με χρυσα κουταλια αλλα μονο για εμας δεν φτανουν. Γι αυτο κι εγω εκοψα τις παρτιδες να εχω και το κεφαλακι μου ησυχο.Αυτοι ειναι ικανοι να λενε οτι μας βοηθησαν επειδη εφεραν 2 φορες 5 φρουτα οταν ειμουν λεχωνα.Αυτο να μαθω .........θα σαλταρω.

 

Παντως δε νομιζω πως χρειαζεται να μαλωνεις με τον αντρα σου και να χαλιεσε και να μεταφερονται λογια.Χωστους τα στα μουτρα κατευθιαν παρουσια του αντρα σου για να μην εχουν να λενε κιολας αλλα αντι αλλων και τελειωσε η υποθεση.Εγω πια αυτο κανω και εχω το κεφαλι μου ησυχο.

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

το όποιο τραπεζι βαφτισης το προσφερουν οι γονεις του παιδιου που βαφτιζεται και οχι οι παπουδες. οποτε με μια σχετικη και διακριτικη συννενοηση με τους παπουδες, καλουν οσους απο συγγενεις και φιλους μπορουν. και ετσι δεν γινονται παρεξηγησεις με τα συμπεθερια.

 

συμφωνώ....sorry αλλά και εσυ και οι γονείς σου και τα πεθερικά ειστε απαράδεκτοι....βγάζω ναι τον άντρα σου απ έξω ο οποίος μάλλον κουράστηκε να σας ακουει και δεν ασχολείτε.....το τραπέζι έπρεπε να το πληρώσετε εσεις....και τι θα πει....ΟΠΟΙΟΥ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΒΑΖΕΙΣ ΑΥΤΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ? Επίσης τι θα πει ότι δεν τους ρώτησαν επίσημα....? Αφου συναντήθηκαν και τα ειπαν μεταξύ τους....ΚΟΙΝΟΣ ΣΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΟΥ ΤΗΝ ΒΑΠΤΙΣΗ ΚΟΥΜΑΝΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙς....Είσαι νέα κοπέλα....ξεκόλα απο τις χαζομάρες και κοιτα να εισαι αγαπημένη με τον άντρα σου...με αυτόν έκανες οικογένεια....οι άλλοι περισσέυουν.......μαλωνετε για τις παραξενιές των άλλων μου φαινεται.....πάρε τον άντρα σου μια αγκαλιά και ξέχνα τα όλα...........

στην βάπτιση της κόρης μου.....που πήρε το όνομα της πεθεράς μου....οι γονεις κάλεσαν όποιους ήθελαν.....αφού προηγήθηκε μια κουβέντα απο μένα στους γονείς μου και απο τον άντρα μου στους γονείς του....εξειγόντας πως δεν έχουμε την δυνατότητα να πληρωνουμε για όλους τους συγγενείς και όλους τους φίλους.....το ίδιο ειχαμε κάνει και στον γάμο.......

μην παίρνεις το μέρος κανενός....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δημιουργηθηκε τετοιο μπλεξιμο απο το πουθενα. Οπως ανφερθηκε παραπανω δεν ειναι υποχρεωμενοι οι παππουδες να πληρωνουν το τραπεζι επειδη το εγγονι παιρνει το ονομα τους. Αν θες να τους ευχαριστησεις και να τους τιμησεις με το ονομα καλως απο κει και περα δεν υπαρχουν απαιτησεις. Τωρα ετσι πως τα περιγραφεις μου φανηκε πολυ ακομψο απο την μερια της μητερας σου να πει στον πεθερο σου οτι πρεπει να πληρωσει το τραπεζι επειδη θα παρει ο εγγονος το ονομα του, απο κει και περα ολα τ αλλα δενουν αλυσιδα και ξεκινουν οι παρεξηγησεις. Ολοι εχουν μεριδιο ευθυνης αλλα νομιζω οτι πρωτα απ ολα φταιτε εσυ και ο αντρας σου που δεν ειχατε αναλαβει τις υποχρεωσεις σας σχετικα με το τραπεζι, αν αποφασιζατε εξ αρχης εσεις δεν θα ειχε δημιουργηθει καμια παρεξηγηση μεταξυ των γονιων σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επιπλεον στη βαφτιση δεν ειχαμε λεφτα. εγω επεμενα να κανουμε πολυ κλειστο τραπεζι γυρω στα 30 ατομα (γονεις - αδελφια - κουμπαροι) αλλα η πεθερα επεμενε οτι αυτα ειναι γυφτιες και οτι ειναι το πρωτο παιδι και το πρωτο εγγονι οποτε πρεπει να κανουμε μεγαλο τραπεζι. μετα τη γεννα που παλι οι γονεις μου ειχανε δωσει το μεγαλυτερο ποσο για ολα τα εξοδα (πραγμα που παλι υποτιμησανε με τον τρόπο τους σε όλους γιατι παλι δεν ειχαν λεφτα - ω τι πρωτοτυπο - και οτι κανουν το καλυτερο που μπορουν και πρεπει να τους κανουμε και τεμεναδες γιατι απο το υστερημα τους μας τα ειχανε δωσει - ενω οι γονεις μου εχουν λεφτα!!!) δεν ειχαμε τιποτα στην τραπεζα και επεμενε ο ανδρας μου να παρει δανειο για το τραπεζι. ομως όχι οτι θα καλουσα εγω ποια ατομα θα εφερνα στο τραπεζι αν ειχα λεφτα!!! θα μας ελεγαν τα πεθερικα ποσους θα εφερναν και φυσικα για να μην κανουμε γυφτιες θα ηταν αρκετα ατομα. οταν ομως ελεγα οτι θα πρεπει να πω και στα παιδια των φιλων των γονιων μας (καθως θα ηταν γυφτια για μενα να καλεσω τους οικ. φιλους των γονιων μου ή και δικους τους χωρις να πω και στα παιδια τους - που μπορει να μην κανουμε παρεα αλλα σε δικες τους βαφτισεις και γαμους μας ειχαν καλεσει εμενα και τον ανδρα μου) η πεθερα ηταν καθετη: σιγα μην καλεσεις τα παιδια αφου είναι παντρεμενα έχουν αλλαξει οικογενεια.... τωρα ποιος ηταν ποιο γυφτος εγω ή πεθερα μου δεν εξερω

Link to comment
Share on other sites

το όποιο τραπεζι βαφτισης το προσφερουν οι γονεις του παιδιου που βαφτιζεται και οχι οι παπουδες. οποτε με μια σχετικη και διακριτικη συννενοηση με τους παπουδες, καλουν οσους απο συγγενεις και φιλους μπορουν. και ετσι δεν γινονται παρεξηγησεις με τα συμπεθερια.

 

Συμφωνώ.

 

Κακώς ανακατεύονται οι παππουδογιαγιάδες και από τις 2 πλευρές και κακώς ανακατεύεστε και εσείς στις μεταξύ τους σχέσεις.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

αυτο που με πειραζει περισσοτερο ειναι οτι σε ολους λενε το ποσο πολυ μας εχουν βοηθησει,... εγκυος στο δευτερο παιδι μου και με ενα 2 χρονο στο σπιτι, δεν δεχθηκα τη βοηθεια της ουτε και της μαμας μου (η μανα μου δουλευει ακομα) γιατι????? γιατι σε τριτα ατομα ελεγε το ποσο πολυ με βοηθαει που ερχοταν μια φορα την εβδομαδα και αγκομαχουσε γιατι ειναι μεγαλοι ανθρωποι και ειμαστε μαικρια κ.λ.π. κ.λ.π. στον γιο της όμως εδειχνε οτι ενδιαφεροταν και εβγαζε και την μανα οτι δεν βοηθαει την κορη της και μου το ειχε πει και ο ανδρας μου αυτο. αλλα απο τη στιγμη που εκοψα στην πεθερα τον αερα να ερχεται για βοηθεια (1φορα την εβδομαδα ελεος!!!)_ δεν θα εκανα και την μανα μου δουλα ενω δουλευε παράλληλα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλα ειναι γυφτια αν δεν κανετε τραπεζι????

και μεις στο πρωτο παιδι,καναμε τραπεζι,ΜΟΝΟ κουμπαρουσ γονεις και αδερφια..δηλ.τι,αν καπιον θελει να καλεσει 100η 200 ατομα...πρεπει να τουσ ταισω???δεν καταλαβα..θα χρεωθω εγω για να μην με πουν γιφτισα????

και μενα δεν εχουν ανεσει ημαμα μου και τα πεθερικα..ε και θα απαιτησωνα μουν κανουν το τραπεζι...στο ΔΙΚΟ ΜΟΥ παιδι...?

Link to comment
Share on other sites

επιπλεον στη βαφτιση δεν ειχαμε λεφτα. εγω επεμενα να κανουμε πολυ κλειστο τραπεζι γυρω στα 30 ατομα (γονεις - αδελφια - κουμπαροι) αλλα η πεθερα επεμενε οτι αυτα ειναι γυφτιες και οτι ειναι το πρωτο παιδι και το πρωτο εγγονι οποτε πρεπει να κανουμε μεγαλο τραπεζι. μετα τη γεννα που παλι οι γονεις μου ειχανε δωσει το μεγαλυτερο ποσο για ολα τα εξοδα (πραγμα που παλι υποτιμησανε με τον τρόπο τους σε όλους γιατι παλι δεν ειχαν λεφτα - ω τι πρωτοτυπο - και οτι κανουν το καλυτερο που μπορουν και πρεπει να τους κανουμε και τεμεναδες γιατι απο το υστερημα τους μας τα ειχανε δωσει - ενω οι γονεις μου εχουν λεφτα!!!) δεν ειχαμε τιποτα στην τραπεζα και επεμενε ο ανδρας μου να παρει δανειο για το τραπεζι. ομως όχι οτι θα καλουσα εγω ποια ατομα θα εφερνα στο τραπεζι αν ειχα λεφτα!!! θα μας ελεγαν τα πεθερικα ποσους θα εφερναν και φυσικα για να μην κανουμε γυφτιες θα ηταν αρκετα ατομα. οταν ομως ελεγα οτι θα πρεπει να πω και στα παιδια των φιλων των γονιων μας (καθως θα ηταν γυφτια για μενα να καλεσω τους οικ. φιλους των γονιων μου ή και δικους τους χωρις να πω και στα παιδια τους - που μπορει να μην κανουμε παρεα αλλα σε δικες τους βαφτισεις και γαμους μας ειχαν καλεσει εμενα και τον ανδρα μου) η πεθερα ηταν καθετη: σιγα μην καλεσεις τα παιδια αφου είναι παντρεμενα έχουν αλλαξει οικογενεια.... τωρα ποιος ηταν ποιο γυφτος εγω ή πεθερα μου δεν εξερω

 

Σοφάκι επειδη και εγω σε επαρχία μεγάλωσα και καταννοώ τα έθιμα......σου λεμε λιγο να ξεκολλήσεις και πως έχετε μερίδιο ευθυνης ολοι για ότι έγινε......και συνεχίζεις να λές μόνο τι έκαναν οι γονείς σου.....

δεν λέω κακός το έκαναν....αλλά δεν τους έβαλες και το μαχαιρι στον λαιμό....εαν ήσουν έξυπνη και ήθελες να τα έχεις καλά με όλους τοτε στην αρχή με καλό τροπο θα έβαζες τον άντρα σου να πησει τα πεθερικά σου να πάρουν ενα ριμάδι τηλέφωνο.......για να μην παρεξηγηθούν.....

στην ουσία σου λέω να μην τραβάς το σχοινι.....και να αφήσεις τα πράγματα έως έχουν.....ας ειναι πικραμένοι.....τι να κάνουμε τοσο μυαλό έχουν......εαν δεν έχεις άλλα προβλήματα και σε υπολογίζουν τα πεθερικά .....μην τραβάς το σχοινι........

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κούκλα μου διαφωνώ με πολλά από αυτά που γράφεις. Θα σου πω πως το βλέπω εγώ λοιπόν. Από τη στιγμή που παντρευόμαστε και σκοπεύουμε να κάνουμε παιδί, καλό είναι να κάνουμε και τον οικονομικό προγραμματισμό μας. Δηλαδή να φροντίσουμε να μπορούμε να ανταπεξέλθουμε στα έξοδα της γέννας, στα πράγματα του παιδιού και βέβαια στη βάφτιση. Από εκεί και πέρα ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ και ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΝ οι γονείς να βοηθήσουν/τσοντάρουν κι αυτοί, τότε ας το κάνουν ευχαρίστως. Το βρίσκω τελείως λάθος να κρεμόμαστε από τα πορτοφόλια των γονιών και των πεθερικών για πράγματα που έχουν σχέση με τη ΔΙΚΗ ΜΑΣ οικογένεια. Αν τους "υποχρεώσουμε" να το κάνουν αυτό, τότε παίρνουν αυτόματα το δικαίωμα να ανακατεύονται σε ό,τι γουστάρουν και δεν πρέπει να παραπονιόμαστε μετά!;)

Αν δεν έχουμε την οικονομική δυνατότητα να ανταπεξέλθουμε μόνοι μας, κοιτάμε να κάνουμε τα γλέντια μέχρι εκεί που μας παίρνει και σε όποιον αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που με πειραζει περισσοτερο ειναι οτι σε ολους λενε το ποσο πολυ μας εχουν βοηθησει,... εγκυος στο δευτερο παιδι μου και με ενα 2 χρονο στο σπιτι, δεν δεχθηκα τη βοηθεια της ουτε και της μαμας μου (η μανα μου δουλευει ακομα) γιατι????? γιατι σε τριτα ατομα ελεγε το ποσο πολυ με βοηθαει που ερχοταν μια φορα την εβδομαδα και αγκομαχουσε γιατι ειναι μεγαλοι ανθρωποι και ειμαστε μαικρια κ.λ.π. κ.λ.π. στον γιο της όμως εδειχνε οτι ενδιαφεροταν και εβγαζε και την μανα οτι δεν βοηθαει την κορη της και μου το ειχε πει και ο ανδρας μου αυτο. αλλα απο τη στιγμη που εκοψα στην πεθερα τον αερα να ερχεται για βοηθεια (1φορα την εβδομαδα ελεος!!!)_ δεν θα εκανα και την μανα μου δουλα ενω δουλευε παράλληλα!!!!!
καταρχιν δεν κανοθμε παιδια για να μασ βοηθανε οι γονεις;)

και γω ειχα 2 μωρο και το αλο ηταν 2 χρονον...ΔΕΝ ειχα κανεναν...γερμανια ημουν...μονη καταμονη....

τελικα απο τι καταλαβα δεν ειναι το προβλημα το τραπεζι..γενικοσ εχετεπροβλημα με τα πεθερικα...

Link to comment
Share on other sites

Κούκλα μου διαφωνώ με πολλά από αυτά που γράφεις. Θα σου πω πως το βλέπω εγώ λοιπόν. Από τη στιγμή που παντρευόμαστε και σκοπεύουμε να κάνουμε παιδί, καλό είναι να κάνουμε και τον οικονομικό προγραμματισμό μας. Δηλαδή να φροντίσουμε να μπορούμε να ανταπεξέλθουμε στα έξοδα της γέννας, στα πράγματα του παιδιού και βέβαια στη βάφτιση. Από εκεί και πέρα ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ και ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΝ οι γονείς να βοηθήσουν/τσοντάρουν κι αυτοί, τότε ας το κάνουν ευχαρίστως. Το βρίσκω τελείως λάθος να κρεμόμαστε από τα πορτοφόλια των γονιών και των πεθερικών για πράγματα που έχουν σχέση με τη ΔΙΚΗ ΜΑΣ οικογένεια. Αν τους "υποχρεώσουμε" να το κάνουν αυτό, τότε παίρνουν αυτόματα το δικαίωμα να ανακατεύονται σε ό,τι γουστάρουν και δεν πρέπει να παραπονιόμαστε μετά!;)

Αν δεν έχουμε την οικονομική δυνατότητα να ανταπεξέλθουμε μόνοι μας, κοιτάμε να κάνουμε τα γλέντια μέχρι εκεί που μας παίρνει και σε όποιον αρέσει.

με καλυψες !!!!σωστη
Link to comment
Share on other sites

καλα ειναι γυφτια αν δεν κανετε τραπεζι????

και μεις στο πρωτο παιδι,καναμε τραπεζι,ΜΟΝΟ κουμπαρουσ γονεις και αδερφια..δηλ.τι,αν καπιον θελει να καλεσει 100η 200 ατομα...πρεπει να τουσ ταισω???δεν καταλαβα..θα χρεωθω εγω για να μην με πουν γιφτισα????

και μενα δεν εχουν ανεσει ημαμα μου και τα πεθερικα..ε και θα απαιτησωνα μουν κανουν το τραπεζι...στο ΔΙΚΟ ΜΟΥ παιδι...?

 

 

και ομως εγω δεν ειχα λεφτα και δεν μπηκα στην διαδικασια να παρω δανειο για να κανω το γκλαμουρατο τραπεζι που ηθελαν και φυσικα οχι σε ταβερνα ετσι???? σε αιθουσα εκδηλωσεων για 100 ατομα και????? αλλα για την πεθερα μου ηταν γυφτια το να μην κανω τραπεζι καθως ηταν το πρωτο παιδι!!! οταν μιλουσα για 30 ατομα με βαλανε στη γωνια και αρχισαν τα πρεπει .. πρεπει να κανεις τραπεζι ... πρεπει να ειναι καπως .... πρεπει να εχει ατομα .... πρεπει να ειναι σε ωραιο χωρο .... πρεπει να εχει ωραια διακοσμηση κ.λ.π. οταν ελεγα ομως οτι λεφτα γιοκ σφυριζαν κλεφτικα. ναι πρεπει να τα κανεις ολα αυτα αν εχεις λεφτα αλλα δεν ειχαμε και απο τη στιγμη που απαιτεις ολα αυτα βαλε και το χερι στην τσεπη!!!! ειχαν κανει τετοια πλυση εγκεφαλου στον ανδρα μου που οταν μιλουσε ηταν σαν να μιλουσαν οι ιδιοι καθως ο ανδρας μου συμφωνουσε σε ολα μαζι τους. αλλα αυτο που περισσοτερο μου τι δινει ειναι οτι ηξεραν οτι το τραπεζι το κανει ο παππους που δινει το ονομα γιατι φιλοι τους εκαναν βαφτιση και τους ξεφυγε οτι ο παππους πληρωσε για ολα!!!! οποτε προσπαθουσαν να την κανουν με πλαγιο τρόπο λεγοντας αυτα που μου λετε ολες σας: οτι το τραπεζι το κανουν οι γονεις!!!! ελα μου ντε όμως που τους ξεφυγε οτι ο του ταδε η βαφτιση (που εδωσε το όνομα του ο παππους που ειναι φιλος τους) του βγηκε ο κουκος αηδονι!!!! αρα το ηξεραν !!!!! αυτο ειναι που με τσατιζει γιατι ισχυριζονταν το αντιθετο

Link to comment
Share on other sites

βρε πουλακι μου αστουσ...να λενε!! κουμαντο στο δικο τουσ σπιτι και πορτοφολι....λαθος σου που τους δινεις τ δικαιωμα να χωνονται....θα κανεις αυτο που βασταει η τσεπη σου!!!!εγω με τον ανδρα μου μεναμε μαζι πριν παντρευτω και κανω παιδια...ε ολα τα κανονισαμε μονοι μας!!αφου μεναμε μαζι...δεν θα πληρωνανε κανεις τπτ..και καναμε βαφτιση με 100 ατομα αλλα στο τραπεζι με 15!!!θα δωσω τσαμπα λεφτα???δεν ειχαμε κιολασ...;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν ξέρω κανένα έθιμο, ότι το τραπέζι το κάνει ο παππούς που παίρνει το όνομα...

Κακώς τους αφήνετε να ανακατεύονται. Εσείς αποφασίζετε τι θα κάνετε στην οικογένειά σας και δεν χρειάζεται να δίνετε αναφορά σε κανέναν. Θα έπρεπε να κανονίσετε εσείς τη βάφτιση όπως θέλετε, εκεί που θέλετε και με όποιους καλεσμένους θέλετε.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

για να μην παρεξηγηθω τελειως!!!!!! δεν κρεμομαι απο τα αρχ... ΚΑΝΕΝΟΣ!!! απο τη στιγμη που επιασα δουλεια και παντρευτηκα και εκανα οικογενεια ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΑ ΟΥΤΕ ΑΠΑΙΤΗΣΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ!!! λεφτα δεν ζητησα ποτε απο τους γονεις μου ουτε απο τα πεθερικα μου.!!!!!! το θεωρω πολυ ξεφτιλα!!!! οταν ομως παντρευτηκαμε ειχαμε ενα θεμα με τις δουλειες μας γιατι δεν μας πληρωναν!. τοτε εμμεσως πλην σαφως είχε τεθει θεμα απο τα πεθερικα μου οτι θα ΠΡΕΠΕΙ να μας βοηθανε οι γονεις μου που εχουν λεφτα (για να μην παρεξηγηθω δεν ειναι μεγιστανες απλα κανουν σωστη διαχειριση των οικονομικων τους χωρις να κολλανε σε τυπους πχ.δεν ειναι τυποι που αν δεν βαλουν lacoste πουκαμισο θα ερθει ο κοσμος τουμπα!!! κατι που κανουν τα πεθερικα μου) και φυσικα δεν δεχθηκα να μου δωσει κανεις λεφτα!!!! τα βγαζαμε περα δυσκολα μεχρι να ομαλοποιηθει η κατασταση στη δουλεια μας. οποτε δεν τιθεται θεμα να κρεμομαι απο κανεναν.

Link to comment
Share on other sites

Σοφακι με το συμπαθειο αλλα εισαι λαθος κουκλα μου . Βγες απο το τρυπακι που εχεις ''μπει'' . Δινεις τεραστια σημασια σε ενα επουσιωδες θεμα . Κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να βοηθησει το ζευγαρι και αν οι γονεις σου το εκαναν , το εκαναν απο την καλη τους την καρδια . Δεν ειναι διαγωνισμος ποιος θα δωσει τα πιο πολλα !

Link to comment
Share on other sites

Για να απαντήσω στο αρχικό ερώτημά σου, δηλαδή πως να χειριστείς την πεθερά σου, βγάλτην από το παιχνίδι. Μην δίνεις αναφορά για τίποτα, μην σε επηρεάζουν τα όσα μπορεί να λέει και γενικώς δείξτης ότι δεν μπορεί να έχει λόγο σε θέματα που αφορούν την οικογένειά σας (εσύ, ο άντρας σου και το παιδί σας).

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω σε οτι μου λετε οτι πρεπει να κανουμε εμεις το κουμαντο μας στην οικογενεια μας και στη βαφτιση μας. οταν ομως εγω ελεγα οτι κουμαντο στη βαφτιση του παιδιου μου θα κανω εγω και το τραπεζι θα γινει με 30ατομα και γινομουν γραφικη ο συζυγος ελεγε οτι λογο εχουν και οι γονεις μας!!!!!!!! οι γονεις μου δεν επεμεναν και μου ελεγαν αποφασιστε εσεις για το τραπεζι που θα κανετε και πως θα το κανετε όμως οχι ο συζυγος επαιρνε το μερος των γονιων του που ελεγαν εμμεσως οτι εχουν και αυτοι λογο στην βαφτιση. και εκανα πισω για να ηρεμησω την κατασταση. οταν ομως στη δευτερη βαφτιση ο συζυγος ελεγε οτι ειμεις κανουμε κουμαντο στη βαφτιση και οτι θα την κανουμε σε πιο ωραιο μερος απο αυτο που προτειναν οι γονεις μου γιατι ηταν μια απλη ταβερνα του υπενθυμιζα οτι οταν στα ελεγα στην πρωτη βαφτιση οτι εμεις θα βαλουμε τους ορους με κοροιδευε!!!!! τελος παντων, δεν βγαινει νοημα με τιποτα απλα επρεπε καπου να τα πω για να ξεσκασω γιατι τα εχω μαζεμενα πολυ καιρο και στεναχωριεμαι αρκετα. α και κατι τελευταιο, ο πρωτος που εχει το ονομα του πεθερου ειναι ο πρωτος και ο αγαπημενος, ο δευτερος όμως υπαρχει δεν υπαρχει στον ιδιο χωρο με τον μεγαλο ειναι το ιδιο πραγμα. τα συμπερασματα δικα σας....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...