Recommended Posts

νομιζω στο πλαι μπαινουν απο 4μ,τουλ στο σλινγκ κ το μαι ται που εχω.κ στην πλατη οι περισσοτεροι μετα τους 6μ

το ecoslings ειναι στην ν.ιωνια

τουλ στη σελιδα του λητω ειχε τον physiocarrier μεχρι προσφατα

κ ο limas ειναι πολυ ωραιος με υφασμα didymos

ναι τα 75ειναι η εγγυηση

σε μαι ται θα κοιτουσα wrap tai,επειδη αυξομειωνεται η βαση κ το πανελ,εχει φαρδιες ραντες,κουκουλα κ πιο λεπτο υφασμα

αν μπορεσεις κλεισε ενα ραντεβου στο ecoslings,ειναι ιδανικο να δοκιμασεις με το μωρο

γτ σου βγαινει τοσο το κοστος;

εγω βλεπω σαν χρεωση 75€ την εγγυηση κ 12€ την εβδομαδα ο physio

• Μου αρέσει 1

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Διαφημίσεις

Δεν ξέρω γιατί βγαίνει τόσο, προσπάθησα 2-3 φορές , μολις διαλέξω ημερομηνία παραλαβής και παράδοσης βάζοντας το κατώτατο (5μερες) το σύνολο βγαίνει τόσο. :blink:

Κατάλαβα γιατί βγαίνει τόσο, τα 12 ευρώ είναι το κόστος ενοικίασης ημερησίως αν και στο site αναφέρεται ότι είναι για μια εβδομάδα. 

Αρα για μια εβδομάδα που το έβαλα εγώ 75+12x7 = 159 ευρώ. :shock::shock::shock: 

το μετάνιωσα :lol:

11 ώρες πρίν, Silky είπε:

Λεω να κλείσω ένα ραντεβου η στο babywearing η στο ecosling να πάω να μου δείξουν. 

Aυτη ειναι η καλυτερη επιλογη αν μπορεις να το κανεις, γιατι θα γλιτωσεις τα χρηματα της ενοικιασης και θα δοκιμασεις πολλους μαρσιπους μεχρι να δεις ποιος σας ταιριαζει περισσοτερο.

Μίλησα με την κυρία στο ecosling έχει μάλλον πρόβλημα το site. Θα κάνω μια ενοικίαση τον physiocarrier και αν δεν βολεύομαι θα περιμένω τον Νοέμβριο που θα ανέβω Αθήνα να πάω στο κατάστημα. 

Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες! 

• Μου αρέσει 1

Καλησπέρα κορίτσια, το μωράκι μου είναι 2 μηνων και θέλω να αρχίσω να την μεταφέρω με μαρσιπο. 

Θέλω να είναι φυσικά άνετα το μωρό μου αλλά και εγώ, να μην με πιάνει η μέση και να μπορώ να την θηλάζω μέσα στο μαρσιπο. 

Είμαι ανάμεσα σε mei tei, kibi και stokke my carrier 

Έχετε εμπειρία από αυτά τα τρία ή κάτι άλλο να μου προτείνετε? 

Just now, MommyMar είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, το μωράκι μου είναι 2 μηνων και θέλω να αρχίσω να την μεταφέρω με μαρσιπο. 

Θέλω να είναι φυσικά άνετα το μωρό μου αλλά και εγώ, να μην με πιάνει η μέση και να μπορώ να την θηλάζω μέσα στο μαρσιπο. 

Εχω εμπειρια μονο απο mei tei...Πολυ βολικο, ευχρηστο, το παιδι καθοταν ανετα, βολευει και για θηλασμο, μπαινει βγαινει για πλακα, ακομη και τωρα το εχω παντα μαζι μου σε μεγαλες βολτες για λυση αναγκης...

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Just now, Fenia27 είπε:

Εχω εμπειρια μονο απο mei tei...Πολυ βολικο, ευχρηστο, το παιδι καθοταν ανετα, βολευει και για θηλασμο, μπαινει βγαινει για πλακα, ακομη και τωρα το εχω παντα μαζι μου σε μεγαλες βολτες για λυση αναγκης...

προσυπογράφω!!!! !! asteraki μειται !  

5 ώρες πρίν, MommyMar είπε:

Και εγω μεγας φαν αστερακι!!! Εχω μει ται, το οποίο με εσωσε στην κυριολεξια τς 8 αυτους μηνες και προσφατα απεκτησα και ring sling!!! Το οποιο αγαπω εξισου!!! Το μει ται ειναι; πανευκολο αλλά πολύ ζεστο!! Το ρινγκ σλινγκ είναι λίγο πιο μπελαλιδικο αλλά πιο δροσερό!!!! Προσωπικά τα λατρεύω και τα 2!!!

Υπάρχει κάποια κοπέλα που έχει δοκιμάσει το kibi από αστεράκια? 

Νομίζω κλίνω προς αυτό λόγω του υφάσματος που δεν είναι τόσο βαρύ, έχει κουκούλα και φαίνεται βολικό με τα κλιπς

6 ώρες πρίν, MommyMar είπε:

Με εναν σωστο εργονομικο, πιστοππιημενο μαρσιππ, αν τον βαλεις σωστα το μωρο θα ειναι ανετα κ δ θα πονεσει η μεση σου

Το μαι ται ειναι ειδος οχι μαρκα, εχεις καππιον κατα νου; ειναι ευκολος κ γρηγορος. Λιγο ζεστος γι αυτο θα προτεινα ραπ ται, με κουκουλα, πιο δροσερο υφασμα κ φαρδιες τιραντες

Το κιμπι ειναι για λιγο μεγαλυτερα μωρακια, δ θυμαμαι απο ποσο. Αν θελεις με κλιπ υπαρχουν απειρες εταιριες κ υφασματα.υπαρχουν κ με μες υφασμα για πιο δροσερα. 

Οι στοκκε δ ειναι κ η καλυτερη επιλογη, ειδικα σε αυτα τα χρηματα

Σε ποια περιοχη μενετε; 

• Μου αρέσει 1

Just now, vicky86 είπε:

Με εναν σωστο εργονομικο, πιστοππιημενο μαρσιππ, αν τον βαλεις σωστα το μωρο θα ειναι ανετα κ δ θα πονεσει η μεση σου

Το μαι ται ειναι ειδος οχι μαρκα, εχεις καππιον κατα νου; ειναι ευκολος κ γρηγορος. Λιγο ζεστος γι αυτο θα προτεινα ραπ ται, με κουκουλα, πιο δροσερο υφασμα κ φαρδιες τιραντες

Το κιμπι ειναι για λιγο μεγαλυτερα μωρακια, δ θυμαμαι απο ποσο. Αν θελεις με κλιπ υπαρχουν απειρες εταιριες κ υφασματα.υπαρχουν κ με μες υφασμα για πιο δροσερα. 

Οι στοκκε δ ειναι κ η καλυτερη επιλογη, ειδικα σε αυτα τα χρηματα

Σε ποια περιοχη μενετε; 

Δυστυχώς μένω στην επαρχία και δεν έχω την δυνατότητα να τα δω από κοντά σε φυσικό κατάστημα και μόλις τις τελευταίες μέρες ξεκίνησα να ψάχνω και να ενημερώνομαι. 

Το mei Tai από αστεράκια μου φάνηκε μια καλή επιλογή αλλά κολλάω λίγο στο ύφασμα και στο δέσιμο. Ενώ το kibi μου φαίνεται πιο εύκολο με τα κλιπς για να το φοράει αργότερα και ο μπαμπάς 

Διαφημίσεις

15 ώρες πρίν, MommyMar είπε:

Δυστυχώς μένω στην επαρχία και δεν έχω την δυνατότητα να τα δω από κοντά σε φυσικό κατάστημα και μόλις τις τελευταίες μέρες ξεκίνησα να ψάχνω και να ενημερώνομαι. 

Το mei Tai από αστεράκια μου φάνηκε μια καλή επιλογή αλλά κολλάω λίγο στο ύφασμα και στο δέσιμο. Ενώ το kibi μου φαίνεται πιο εύκολο με τα κλιπς για να το φοράει αργότερα και ο μπαμπάς 

Υπαρχει δανειστικη μαρσιποθηκη

Να σου πω οτι κ εγω εχω ρινγκ σλινγκ κ μαι ται απο αστερακι, αλλα αν γυριζα τον χρονο πισω θα προτιμουσα αλλη εταιρια, λογω ποιοτητας υφασματος

Παντως κ επαρχια υπαρχουν καποια λιγα καταστηματα με πιστοποιημενους. Πχ λητω εχει μαρκα αμαζονας που εχει κ μαι ται κ με κλιπς, je port mon bebe, ergobaby

Το μαι ται για μενα ειναι ζεστο, αλλα ειναι ευκολο κ γρηγορο, γι αυτο θα προτιμουσα ραπ ται, εχουν πιο λεπτο υφασμα. Της λιμας για παραδειγμα με αρκετα δροσερο υφασμα. Εκτος αν σε ενοχλουν οι ραντες. Παντως εχει κ με κλιπ στη μεση κ μακριες ραντες, τα half buckle

Ο κιμπι ειναι full buckle, και η κατηγορια ειναι soft structured carrier. Απλα ειναι απο 4μ κ μετα

16 ώρες πρίν, MommyMar είπε:

Συμφωνω με @vicky86. Δες κι αλλες μαρκες, αν κοιταξεις τις προηγουμενες σελιδες του θεματος θα βρεις πληροφοριες, μην τα ξαναγραφω ;-) Παντως, αν θελεις κατι ευκολο και για τον μπαμπα κι εγω προτεινω full buckle ή half buckle. Και τα meh tai ειναι ευκολα αλλα το αστερακι ειναι πολυ ζεστο για καλοκαιρι, παρε καλυτερα απ'εξω πιο λεπτο ή ακομη wrap tai οπως ειπωθηκε. Γενικως, προτεινω να παραγγειλεις απο εξωτερικο γιατι εχει πολυ καλους ποιοτικους μαρσιπους στα λεφτα που θελεις να διαθεσεις και εχει μεγαλυτερη ποικιλια ή απο ελληνικο καταστημα αλλα ξενες μαρκες (πχ ecoslings).

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για την βοήθεια! 

Μετά από την έρευνα μου παρήγγειλα από σαιτ του εξωτερικού έναν της εταιρείας beco σε πολύ καλή τιμή με ύφασμα μες, κλιπς και δυνατότητα 4 θέσεων. Ελπίζω να είναι καλό και να μας βολέψει 

Ευχομαι να σας βολεψει, καλες βολτες! 

Απλα η θεση το μωρο να κοιταει προς τα εξω δ ειναι κ οτι καλυτερο. Ουτε για την πλατη του, ουτε για τα ποδια του, δεχεται πολλα ερεθισματα. Κ γενικα ακομη κ σε μαρσιπους που το προτεινουν ειναι για 10-15'

Κορίτσια τη βοήθεια σας. Πριν ψαχτω στο θέμα μαρσιπο χρησιμοποιουσα έναν συμβατικό για να πάω 2 τετράγωνα μακριά στη μαμά μου, 5 λεπτά απόσταση δλδ, και πρώτον μέχρι να φτάσω με πονούσε το σώμα μου και δεύτερον παρατήρησα τα γεννητικά οργανα του μικρού να συμπιεζονται. Οπότε άρχισα να ψάχνομαι και βρήκα όλα αυτά για τη σωστή στάση σώματος του μωρού στο μαρσιπο. Πιστεύω στην Ελλάδα δεν είμαστε πολύ ενημερωμένοι γι αυτό το θέμα. Η μόνο ο περίγυρος μου δεν είναι; τελοσπαντων, ενώ δεν ήθελα να ξοδέψω πολλά για να αγοράσω μαρσιπο τελικά αποφάσισα να επενδύσω ένα ποσό των 120 περίπου αρκεί να βολεύει εμένα κ το μωρό. Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια από τις εξής μάρκες στις οποίες έχω καταλήξει ergobaby adapt, physiocarrier, Amazonas, manduca,je porte mon bebe, infantino. Ξέρει κανείς αν όλες αυτές οι εταιρείες πληρούν τις προδιαγραφές της σωστής στάσης σώματος μωρού; Επίσης οποιαδήποτε πρόταση δεκτή. Να σημειώσω ότι προτιμω με κλιπς και όχι τύπου αστεράκια γιατί μου φαίνονται πιο εύκολα στην χρήση. 

Ολες οσες λες ειναι καλες μαρκες κ το μωρο θα εχει σωστη θεση

Ο αμαζονας πχ ειναι πολυ καλος για τα λεφτα του αλλα επειδη εχει σχετικα μικρο πανελ κ λεπτες τιραντες ισως μετα τον χρονο δ ειναι τοσο ανετος

Απο αυτους που λες προσωπικα θα προτιμουσα physiocarrier της love radious(πρωην je port mon bebe), που εχει κ μες υφασμα,κατω απο 4μ εχει μαξιλαρακια, κ υπαρχει σε καταστηματα να δοκιμασεις

Που μενετε; ποσο ειναι το μωρο σου; 

Just now, maria_tweety είπε:

Κορίτσια τη βοήθεια σας. Πριν ψαχτω στο θέμα μαρσιπο χρησιμοποιουσα έναν συμβατικό για να πάω 2 τετράγωνα μακριά στη μαμά μου, 5 λεπτά απόσταση δλδ, και πρώτον μέχρι να φτάσω με πονούσε το σώμα μου και δεύτερον παρατήρησα τα γεννητικά οργανα του μικρού να συμπιεζονται. Οπότε άρχισα να ψάχνομαι και βρήκα όλα αυτά για τη σωστή στάση σώματος του μωρού στο μαρσιπο. Πιστεύω στην Ελλάδα δεν είμαστε πολύ ενημερωμένοι γι αυτό το θέμα. Η μόνο ο περίγυρος μου δεν είναι; τελοσπαντων, ενώ δεν ήθελα να ξοδέψω πολλά για να αγοράσω μαρσιπο τελικά αποφάσισα να επενδύσω ένα ποσό των 120 περίπου αρκεί να βολεύει εμένα κ το μωρό. Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια από τις εξής μάρκες στις οποίες έχω καταλήξει ergobaby adapt, physiocarrier, Amazonas, manduca,je porte mon bebe, infantino. Ξέρει κανείς αν όλες αυτές οι εταιρείες πληρούν τις προδιαγραφές της σωστής στάσης σώματος μωρού; Επίσης οποιαδήποτε πρόταση δεκτή. Να σημειώσω ότι προτιμω με κλιπς και όχι τύπου αστεράκια γιατί μου φαίνονται πιο εύκολα στην χρήση. 

Καλησπερα! Εγώ έχω της εταιρείας Baby Björn και εκτός του ότι είναι πανεύκολος στη χρήση (έχει κλιπς), το χρησιμοποιώ χειμώνα και καλοκαίρι γιατί αφήνει το δέρμα του μωρού να αναπνέει! Προτού το ψάξω είχα δοκιμάσει στα μαγαζιά διάφορα, και μου ήταν πολύ δύσκολα στη χρήση. Επίσης μου είχαν πει ότι κάποια υφάσματα ζεσταίνουν το μωρό πολύ το καλοκαίρι. Οπότε κατέληξα σε αυτό και μου έχει λύσει τα χέρια :  https://www.babybjorn.eu/baby-carriers/baby-carrier-one-air/

Just now, vicky86 είπε:

Ολες οσες λες ειναι καλες μαρκες κ το μωρο θα εχει σωστη θεση

Ο αμαζονας πχ ειναι πολυ καλος για τα λεφτα του αλλα επειδη εχει σχετικα μικρο πανελ κ λεπτες τιραντες ισως μετα τον χρονο δ ειναι τοσο ανετος

Απο αυτους που λες προσωπικα θα προτιμουσα physiocarrier της love radious(πρωην je port mon bebe), που εχει κ μες υφασμα,κατω απο 4μ εχει μαξιλαρακια, κ υπαρχει σε καταστηματα να δοκιμασεις

Που μενετε; ποσο ειναι το μωρο σου; 

Αθήνα μένουμε. Ο μικρός μου είναι 4,5 μηνών αλλά θέλω ο μάρσιπος να είναι από νεογέννητο σε περίπτωση που κάνω δεύτερο παιδί. Είδα και τους beco στο ίντερνετ κ μου άρεσαν. Δεν ξέρω με τι κριτήριο να διαλέξω μου φαίνονται όλοι ίδιοι. Θα ήθελα να είναι άνετος κ στο σώμα το δικό μου. Και γενικά να φοριέται εύκολα χωρίς βοήθεια από δεύτερο άτομο. Αλήθεια, το παιδί στην πλάτη πως το βάζουμε; οπότε εσύ προτείνεις physio carrier? 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ergo baby. Εγγύηση. 

Ποιο μοντέλο έχεις; είναι άνετος για τη μέση σου; το ύφασμα είναι μαλακό; 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα