Recommended Posts

φυσικα υπαρχουν απειρες μαρκες,soul,didymos,indajani,diva milano,isara,kokadi κ ενα σωρο αλλες,αλλα δ βρισκεις σε ελληνικα καταστηματα,ποσο μαλλον φυσικα κ οχι ηλεκτρονικα(καποιους ναι).αν παραγγειλεις απο εξω υπαρχει τεραστια ποικιλια οποτε εξαρταται κ απο το μπατζετ σου κ το προσωπικο γουστο καθενος.ο εργκο ναι μεν παραγγελνεις απο εξω αλλα εχουν παρει πολλοι απο ελλαδα οποτε υπαρχουν κριτικες

επισης ακομη κ ο εργκο που εχει τη δυνατοτητα να κοιτα το μωρο εξω(κ καποιοι ακομη) ακομη κ η ιδια η εταιρια λεει απο καποια ηλικια κ μετα κ για πολυ μικρο χρονικο διαστημα 10-20'

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Διαφημίσεις

Συμφωνω με την josephine.Αρεσει πολυ στο παιδι κ παντα δινει την λυση στον υπνο οταν δεν κοιμαται.Μια τσαντα για να τον κουβαλας να ειχε.Εγω πηρα τον καλοκαιρινο και δεν το μετανιωσα με το κλιμα της αθηνας.

Πάντως είναι εντυπωσιακό να συγκρίνεις τους μάρσιπους του εξωτερικού με αυτούς που προτείνουν τα περισσότερα καταστήματα βρεφικών στην Ελλάδα. Χτες επισκέφτηκα δυο μαγαζιά στην πόλη μου και είχαν να μου προτείνουν (με τον ανάλογο ενθουσιασμό πάντα) μάρσιπους γνωστών εταιριών που και μόνο που τους άγγιζες καταλάβαινες πόσο σκληροί θα είναι και για την πλάτη του μωρού και τη δικιά σου. 

Έριξα μια ματιά στους connecta και διάβασα πολύ καλές κριτικές- μου άρεσαν πολύ και τα σχέδιά τους ;-) Νομίζω ότι θα πάρω ό,τι μου φαίνεται καλύτερο και ελπίζω να το συμπαθήσει και το μωρό. Σας ευχαριστώ όλες!

On 27/7/2018 at 9:29 ΠΜ, Sentir...natureza είπε:

@Primavera δεν ξερω τι αποφασισες τελικα, αλλα να ξερεις η fidella εχει εκπτωσεις μεχρι 29/07/18 και για οποιον αλλον ενδιαφερεται ;-) 

Τελικά, η νονά του παρήγγειλε ήδη ένα mei tai, οπότε θα ξεκινήσω με αυτό στην αρχή και μετά βλέπω πως θα πάει! Ευχαριστώ για την πληροφορία!! 

Εχω έναν μαρσιπο κλασικό της Bebe confort αλλά δεν με βολεύει. Δεν έχει ζώνη μέσης, τώρα που ο καιρός κρύωσε και μπορώ να τον φοράω, μετά από λίγη ώρα με πονάνε οι ώμοι.Επισης πιο μικρός που ήταν ο μπέμπης, τέρμα σφιγμένοι όλοι οι ιμάντες κλπ ένιωθα ότι το παιδί παλατζαρει μέσα. Ο μικρός τώρα κοντεύει 7 κιλά.

Είδα τους ergobaby που από ξένες κριτικές κατανέμουν το βάρος του παιδιού ομοιόμορφα και στην μεση και μπορώ να τον χρησιμοποίησω για αρκετά κιλά ακόμα. Τον χρησιμοποιεί κάποια; Επισης με ενδιαφέρει να μπορει να κοιτάει το παιδί μπροστά.

Το καρότσι μου φαίνεται θεόβαρο, θέλω κάτι που να μπορώ να πάω σουπερμάρκετ /λαϊκή, μια βόλτα στον κήπο κλπ. Για όλα αυτά εκτός κήπου πάω με το αυτοκίνητο αλλά πρέπει κάποιος να μου έχει φορτώσει το καρότσι πίσω διότι παρόλο που το καρεκλάκι του αυτοκινήτου δένει στον σκελετό του καροτσιου, αυτός ο σκελετός είναι ασήκωτος και δεν είμαι και μικροκαμωμένη. Δεν μπορώ να τον ανεβοκατεβάσω δυο ορόφους. 

πρίν από 14 λεπτά , Silky είπε:

Είδα τους ergobaby που από ξένες κριτικές κατανέμουν το βάρος του παιδιού ομοιόμορφα και στην μεση και μπορώ να τον χρησιμοποίησω για αρκετά κιλά ακόμα. Τον χρησιμοποιεί κάποια; Επισης με ενδιαφέρει να μπορει να κοιτάει το παιδί μπροστά.

Δεν ειναι μονο οι ergobaby με αυτα τα χαρακτηριστικα, υπαρχουν πολλες μαρκες για ολα τα πορτοφολια. Ριξε μια ματια στις προηγουμενες αναρτησεις του θεματος και θα βρεις πολλες πληροφοριες  :)

• Μου αρέσει 1

πρίν από 11 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Δεν ειναι μονο οι ergobaby με αυτα τα χαρακτηριστικα, υπαρχουν πολλες μαρκες για ολα τα πορτοφολια. Ριξε μια ματια στις προηγουμενες αναρτησεις του θεματος και θα βρεις πολλες πληροφοριες  :)

Γειά σας κορίτσια εγώ έχω το babybjorn original είναι πάρα πολύ καλό με έχει βολέψει απίστευτα. Πάω λαϊκή σούπερ μάρκετ τα πάντα. Ειναι βολικός μπαίνει και βγενει πανεύκολα το μωρό. και πάνω από όλα στηρίζει το κεφαλάκι της. Είναι πολύ ευκολο στη χρήσει του. 

Διάβασα τις προηγούμενες σελίδες και κοίταξα τους μαρσιπους. Οι περισσότεροι είναι soft με κλιπς. Ήθελα κάτι πιο structured επειδή θα τον χρησιμοποιεί και ο συζηγος και σε πολύ βασικά χρώματα ( μαύρο γκρι μπλε καφέ). 

Ως ώρας έχω βρει τους ergobaby που είναι στα 150 ευρώ το μοντέλο που μα ενδιαφέρει και τους babybjorn που διάβασα ότι είναι ισάξιοι και πάνε στα ίδια χρήματα. 

πρίν από 2 λεπτά , Silky είπε:

Διάβασα τις προηγούμενες σελίδες και κοίταξα τους μαρσιπους. Οι περισσότεροι είναι soft με κλιπς. Ήθελα κάτι πιο structured επειδή θα τον χρησιμοποιεί και ο συζηγος και σε πολύ βασικά χρώματα ( μαύρο γκρι μπλε καφέ). 

Ως ώρας έχω βρει τους ergobaby που είναι στα 150 ευρώ το μοντέλο που μα ενδιαφέρει και τους babybjorn που διάβασα ότι είναι ισάξιοι και πάνε στα ίδια χρήματα. 

Είναι πολύ καλή παντός θα τα βγάλουν τα λεφτά τους μην πάρεις φθηνό δεν θα σε βολεψουν καθολου

Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , Alexia arap είπε:

Γειά σας κορίτσια εγώ έχω το babybjorn original είναι πάρα πολύ καλό με έχει βολέψει απίστευτα. Πάω λαϊκή σούπερ μάρκετ τα πάντα. Ειναι βολικός μπαίνει και βγενει πανεύκολα το μωρό. και πάνω από όλα στηρίζει το κεφαλάκι της. Είναι πολύ ευκολο στη χρήσει του. 

Μου αρέσουν οπτικά οι babybjorn συν ότι και ο σύζυγος που τους είδε ενθουσιάστηκε που στις φωτό είδε ένα σωρό άνδρες να τους διαφημίζουν. Για μοντέλο έλεγα το banybjorn one έχει έξτρα την ζώνη μέσης. 

Just now, Silky είπε:

Μου αρέσουν οπτικά οι babybjorn συν ότι και ο σύζυγος που τους είδε ενθουσιάστηκε που στις φωτό είδε ένα σωρό άνδρες να τους διαφημίζουν. Για μοντέλο έλεγα το banybjorn one έχει έξτρα την ζώνη μέσης. 

Να το πάρεις μην το σκέφτεσε θα σας βολέψει πολύ. Εγώ το αγόρασα από το babydream στη Χαλκίδα έχει τις καλύτερες τιμες τον έχει 125 τον Ειδα τώρα. 

• Μου αρέσει 1

πρίν από 5 λεπτά , Silky είπε:

Πλένεται στο πλυντήριο; 

Μάλλον όχι η ετικέτα δείχνει ένα κάδο στους 40. Εγώ το πλένω στο χέρι για καλό και για κακο

• Μου αρέσει 1

ο ergobaby ειναι εργονομικος ο babybjorn οχι οποτε δ θα τον προτεινα

θελεις εναν με κλιπ.υπαρχουν απειρες εταιριες.διαφορες τιμες.κ φυσικα ποικιλια στα χρωματα.κ ο εργκο soft stuctured carrier ειναι.επισης απο οσο ξερω αγορασε την tula.θες να τον δοκιμασεις πρωτα;θες να παραγγειλεις απο εξωτερικο;υπαρχουν κ lennylamb,zensling κ  παρα πολλες αλλες

ακομη κ οι μαρσιποι που λενε οτι επιτρεπεται να κοιταζει μπροστα το μωρο ειναι για περιπου ενα τεταρτο,δ ειναι ιδανικη θεση

το υφασμα γενικα στην πλατη του μωρου θελουμε να ειναι μαλακο για να κανει την φυσικη καμπυλη

Διαφημίσεις

Ότι οι babybjorn δεν είναι εργονομικό το είδες κάπου γιατί στο site λένε ότι είναι.

Ειδα του Tula και κάποιες άλλες μάρκες και το μοντέλο πχ της Tula που μου άρεσε πήγαινε στα ίδια λεφτά με ergobaby και babybjorn που έχουν πολύ παραπάνω καλές κριτικές στο εξωτερικό.

Ναι θα ήθελα να τον δοκιμάσω αλλά μένω επαρχία. Δεν με πειράζει να τον παραγγείλω από εξωτερικό. Δοκίμασα έναν soft με κλιπς όχι structured και νόμιζα ότι το μωρό το συνθλίβω στο στηθος μου το οποίο είναι μεγάλο. Επισης θελω πολύ καλό pad για εμένα, να μην πονάω στο μισάωρο. Δηλαδή θέλω ζώνη μέσης οπωσδήποτε. 

Ναι το διάβασα ότι γενικά 15-20 λεπτά είναι ο συνιστώμενης χρόνος για μπροστά. Μου αρκεί ένα γρήγορο σουπερμάρκετ η μια βόλτα μέχρι τον κήπο τον κάνω όταν είναι ανήσυχος και θέλει να κοιτάει. 

το οτι ο babybjorn δ ειναι εργονομικος φαινεται απο την πολυ μικρη βαση που εχει.εκει που μπαινει ο πωπος του μωρου.οσο μεγαλωνει το μωρο δ θα πιανει απο γονατο σε γονατο,με αποτελεσμα να μην δημιουργειται το Μ δλδ ο πωπος πιο ψηλα απο τα γονατα.αλλα τα ποδια του μωρου θα κρεμονται

μπορεις να νοικιασεις καποιους μαρσιπους οπως fidella,lennylamb,tula,physiocarrier απο δανειστικη μαρσιποθηκη,στελνουν κ επαρχια(ecoslings)

αυτο το κακο εχουν με τα κλιπ.καλο ειναι να τους δοκιμαζουμε γτ σε καθε σωματοτυπο ταιριαζει διαφορετικα

δ ξερω ποιος εχει την πιο καλη στηριξη σε μεση κ ραντες με pad,προσωπικα δ θα επελεγα τουλα γτ δ γινονται χιαστι οι ραντες πχ

μπορεις να μπεις στην ομαδα babywearing love and appreciassion στο φβ,εχει διαφορα να ενημερωθεις,κριτικες απο μαμαδες για διαφορους μαρσιπους,ισως να βρεις κ καποια κοντα σου να δοκιμασεις καποιον

Επεξεργάστηκαν by vicky86
    • Μου αρέσει 1

Ο babybjorn one έχει μεγάλη βάση. 

Ο Tula αυτός που μου άρεσε είχε κλιπ οριζόντιο στην πλάτη θεωρησα ότι θα είναι αρκετό. 

Μπήκα στην ομάδα. 

Αυτο με την ενοικίαση θα το κοιτάξω ! 

1 hour ago, Silky είπε:

Ο babybjorn one έχει μεγάλη βάση. 

Ο Tula αυτός που μου άρεσε είχε κλιπ οριζόντιο στην πλάτη θεωρησα ότι θα είναι αρκετό. 

Μπήκα στην ομάδα. 

Αυτο με την ενοικίαση θα το κοιτάξω ! 

Καλύτερα να τα δεις από κοντά να δεις πιο σου κάνει. Εμένα παντός με βόλεψε πολύ τώρα εσύ ξέρεις δικιά σου επιλογή πιο θα πάρεις. 

• Μου αρέσει 1

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια καταστήματα να πάω με τον μικρο να δοκιμάσουμε τι μας βολεύει;

Να έχει και κανονικά carrier, και από αλλα είδη; 

Κοίταζα τώρα ξανά τα Μέι ται και μου φαίνονται πιο βολικά αν κάποιος μου δείξει. 

πρίν από 11 λεπτά , Silky είπε:

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια καταστήματα να πάω με τον μικρο να δοκιμάσουμε τι μας βολεύει;

Να έχει και κανονικά carrier, και από αλλα είδη; 

Κοίταζα τώρα ξανά τα Μέι ται και μου φαίνονται πιο βολικά αν κάποιος μου δείξει. 

Σε αυτό το μαγαζί που σου είπα εγώ έχει και μει ται έχει και άλλους. Δεν ξέρω σε ποια περιοχή είσαι μήπως σε βολεύει η Χαλκίδα; 

Εγώ είμαι Αργολίδα αλλά ελευσινα ανεβαίνω συχνά γιατί είναι τα πεθερικά μου όποτε κάποιο κατάστημα δυτική Αττική θα με βόλευε. 

8 ώρες πρίν, Silky είπε:

Εγώ είμαι Αργολίδα αλλά ελευσινα ανεβαίνω συχνά γιατί είναι τα πεθερικά μου όποτε κάποιο κατάστημα δυτική Αττική θα με βόλευε

Εκεί δεν έχει κάποιο κατάστημα κοντά σου; μήπως ξέρουν τα αλλα κοριτσια κάποιο κατάστημα κοντά στη ελευσινα;και η Χαλκίδα που σου είπα εγώ από ελευσινα καμία ώρα ειναι

On 14/10/2018 at 12:54 ΜΜ, Silky είπε:

Ότι οι babybjorn δεν είναι εργονομικό το είδες κάπου γιατί στο site λένε ότι είναι.

Ειδα του Tula και κάποιες άλλες μάρκες και το μοντέλο πχ της Tula που μου άρεσε πήγαινε στα ίδια λεφτά με ergobaby και babybjorn που έχουν πολύ παραπάνω καλές κριτικές στο εξωτερικό.

Ναι θα ήθελα να τον δοκιμάσω αλλά μένω επαρχία. Δεν με πειράζει να τον παραγγείλω από εξωτερικό. Δοκίμασα έναν soft με κλιπς όχι structured και νόμιζα ότι το μωρό το συνθλίβω στο στηθος μου το οποίο είναι μεγάλο. Επισης θελω πολύ καλό pad για εμένα, να μην πονάω στο μισάωρο. Δηλαδή θέλω ζώνη μέσης οπωσδήποτε. 

Ναι το διάβασα ότι γενικά 15-20 λεπτά είναι ο συνιστώμενης χρόνος για μπροστά. Μου αρκεί ένα γρήγορο σουπερμάρκετ η μια βόλτα μέχρι τον κήπο τον κάνω όταν είναι ανήσυχος και θέλει να κοιτάει. 

Θα συμφωνησω με @vicky86 για τους babybjorn. Δεν φαινονται να τηρουν τις προϋποθεσεις για σωστη στηριξη του μυοσκελετικου(ισως μονο των μηρων) και θα σου ελεγα να τους αποφυγεις, γιατι μετα τα ποδια θα κρεμονται οταν μεγαλωσει το μωρο. Ειδες τους fidella full buckle ή τους half buckle; Εχουν αρκετα φαρδια μεση και θεωρουνται πολυ ποιοτικοι και καλοι μαρσιποι. Mην νομιζεις οτι συνθλιβεις το μωρο, ισα ισα φωλιαζει και λογικα θα του αρεσει. Θελω να πω οτι δεν εισαι η πρωτη ουτε η τελευταια που εχει μεγαλο στηθος και φοραει υφασματινο μαρσιπο ;-) Αυτα που πρεπει να κοιταξεις ειναι να κατα κυριο λογο να υποστηριζει την φυσικη σταση του σωματος των μωρων, δηλαδη να εχει σωστη στηριξη μηρων (τα γονατα ψηλοτερα απο τον πωπο, το Μ), να μην ειναι κοκκαλενιος στην πλατη ωστε να μην ισιωνει την σπονδυλικη στηλη αλλα να ακολουθει την φυσικη "καμπουρα" των μωρων. Ο meh tah καλυπτει ολες αυτες τις παραμετρους και ειναι αρκετα βολικος, αλλα μπορεις να δεις και τον "ενδιαμεσο" σε full buckle και meh tah, τον half buckle. Η ενοικιαση ακουγεται καλη ιδεα. Επισης, δεν νομιζω οτι το να κοιταει μπροστα ειναι λογος για να μην ειναι ανησυχος. Δεν ξερω αν τον εχεις φορεσει καθολου σε καποιον αλλον μαρσιπο, αλλα δεν δυσανασχετουν αν δεν κοιτουν μπροστα, ασε που μετα τους 5 μηνες μπορεις να τον βαζεις και πισω και να κοιταει μια χαρα και στο πλαι.  Επισης, υπαρχουν δεσιματα (με meh tah, wrap και ring sling, για τους αλλους δεν ξερω), που ειναι στο πλαι (στο πλευρο σου) οχι ακριβως μπροστα στην κοιλια σου, οπου μπορει να κοιταει μπροστα.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza

Μπήκα στο ecoslings να νοικιασω έναν phusiocarrier και η τιμή που μου βγάζει είναι 159 ευρώ για μια εβδομάδα. Τα 75 ευρώ είναι η εγγύηση τα αλλά είναι το κόστος ενοικίασης; 

Μονο σε έναν της Bebe confort αλλά με όσα έχω διαβάσει είναι της πλάκας διότι το μωρό δεν το Νοιώθω πάνω μου με τέρμα σφιγμένος ολους τους ιμάντες και στην πιο ψηλή θέση όποτε με το ένα χέρι τον κρατάω στην πλάτη. Επισης η πλάτη μου στο 10 λεπτό ξεκινάει να με τσιμπάει. Δεν παραπονιέται αλλά πχ τον βλέπω που προσπαθεί να δει αριστερά δεξιά και τώρα ακριβώς στο ύψος των Ματιών έχει ιμάντες και δεν μπορεί να δει καλά όποτε το κεφάλι το Πάει λες και βλέπει τένις προσπαθώντας να δει. 

Λεω να κλείσω ένα ραντεβου η στο babywearing η στο ecosling να πάω να μου δείξουν. 

Εχω μια ανησυχία διότι φοράω διαμορφωτές θηλων και όλη την ώρα έχω αγχος ότι αντί το μωρό να χουχουλιαζει στο στηθος, πιέζεται πανω στα πλαστικά. 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα