Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μάρσιπος - ερωτήσεις και διάφορα μοντέλα


Recommended Posts

On 31/10/2017 at 6:01 ΜΜ, marianito είπε:

Καλησπερα σας, εχω εναν μικρο 40 ημερων, ο οποιος δ θελει με τπτ να μενει μονος στην κουνια του.. Κοιμαται πανω μας κ αν τον αφησεις γκρινιαζει..Δε θελω να του το στερησω κ να μπω σε διαδικασιες, αστο κ λιγο να κλαψει, ετσι σκεφτομαι να παρω μαρσιπο ring sling, που θα με βοηθησει κ στην αγκαλια αλλα κ στο θηλασμο, αφου θηλαζει συχνα! Ο προβληματισμος μου ομως ειναι αν κανει γ τη μεσουλα του.. Ειναι ασφαλες;; Εσεις χρησιμοποιειται;; Ευχαριστω εκ των προτερων..

(Συγνωμη αν ειναι σε λαθος σημειο το ποστ μου, αλλα δ βρηκα που αλλου).

 

Ειναι ασφαλής απόλυτα, αλλά αν μπορείς πειραματίσου με το τι βολεύει εσένα και το παιδί σου. Δες αν μπορείς να δοκιμάσεις. Π.χ. τα δύο μου αγόρια τα mei tai τα λατρεψαν από την πρώτη μέρα, το sling ο ένας απλά το ανέχοταν, ο άλλος ούτε για πλάκα, και η κόρη μου ποτέ δε δέχτηκε να μπει σε μάρσιπο και έκανε σαν να τη σφάζουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 239
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ!! Σημερα ηρθε το σλινγκ το εβαλα μονο λιγο για να το δω γτ ειναι ο μπαμπας μας εδω αυτες τις μερες κ βοηθαει.. Αυριο θα δω τα βιντεακια ομως γτ δ νομιζω οτι το βαλα σωστα!! Ο μικρος ευτυχως δ ειχε θεμα!! Αγκαλια κ ξερο ψωμι... Χαχα!! :-P

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, marianito είπε:

Κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ!! Σημερα ηρθε το σλινγκ το εβαλα μονο λιγο για να το δω γτ ειναι ο μπαμπας μας εδω αυτες τις μερες κ βοηθαει.. Αυριο θα δω τα βιντεακια ομως γτ δ νομιζω οτι το βαλα σωστα!! Ο μικρος ευτυχως δ ειχε θεμα!! Αγκαλια κ ξερο ψωμι... Χαχα!! :-P

Με την εξασκηση θα τον μαθεις. Νομιζω πως τα πιο επεξηγηματικα βιντεακια που κυκλοφορουν ειναι της wrapyouinlove. Αν τα δεις πολλες φορες παρατηρητικα (εχει και για ring sling) δεν υπαρχει περιπτωση λαθους :wink: Εμενα προσωπικα ηταν τα μονα που με βοηθησαν να μαθω το wrap που θεωρειται ο πιο δυσκολος και μετα την τριτη φορα τον εβαζα τελειως αυτοματα.

On 1/11/2017 at 10:17 ΠΜ, Josephine είπε:

Kαλημέρα, ψάχνω κι εγώ έναν μάρσιπο αγκαλιάς για τον δεύτερο γιο μου που περιμένουμε τέλη Φεβρουαρίου, στον μεγάλο μου είχα μέι τάι, το οποίο βόλεψε μόνο για τους 2 πρώτους μήνες, μετά ο μικρός ήθελε να κοιτάζει μπροστά και δυστυχώς οι μάρσιποι αγκαλιάς δεν ενδείκνυνται για φορά προς τα εμπρός όσο κι αν το λένε.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν αν έχετε εμπειρίες από

 

 

Δεν με ενδιαφέρει μόνο το να κοιτάει μπροστά (κατά βάση μόνο ο ergo ενδείκνυται για να κοιτάει πραγματικά και προς τα εμπρός), γι' αυτό έβαλα και μερικούς απ' τους παραπάνω, με ενδιαφέρει κυρίως η ηλικία από 2 μηνών έως 8 το πολύ.  Αργότερα δεν νομίζω να καταφέρνω baby wearing με τόσο βάρος. Αν θα μπορούσατε να βάλετε και τις εμπειρίες σας σχετικά με το αν σας βόλεψε ο θηλασμός, αν βόλεψε τη σωστή στάση του σώματος και τη φυσική καμπούρα και επίσης την ομοιόμορφη κατανομή βάρους και στους δύο ώμους

Εμπερια δεν εχω απο καποιον απ΄τους τρεις αλλα νομιζω οτι η fidella θεωρειται απ΄τους καλυτερους που κυκλοφορουν. Απλα καλο ειναι να γνωριζεις οτι το ελαστικο wrap συνηθως ενδεικνυται μονο για νεογεννητα (μεχρι 3-4 μηνων) και επιπλεον δεν ειναι και πολυ βολικος για μεγαλυτερα παιδια. Αν διαλεξεις wrap νομιζω ειναι καλυτερο να προτιμησεις woven.

 
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, κορίτσια, όχι δεν πολυενδιαφέρομαι τελικά για wrap, ούτε για απλό σλινγκ (έχω εμπειρία και δεν με βοήθησε καθόλου να "αντέχω" το βάρος από τους πρώτους μήνες ήδη) και για μέι τάι φιντέλα μόνο αυτό με τα κλιπ, διότι μέι τάι αστεράκι με τεράστιες τιράντες αν και καλό, ο μπέμπης μου δεν το ήθελε, κρατούσε καλά το κεφαλάκι του από 2 μηνών και ήθελε να κοιτάζει μπροστά και η μπροστινή φορά δεν τον βόλεψε στο μέι τάι καθόλου μα καθόλου. Πίσω πλάτη δεν μπορούσα από τόσο μικρό να τον δένω με το μέι τάι και γενικώς το βρήκα δύσχρηστο στο δέσιμο με μωράκι που ψιλοαντιδρούσε. Λέω τελικά για τον έργκο, το θέμα είναι ότι πια έρχεται μόνο από εξωτερικό και δυστυχώς δεν έχω δυνατότητα να τον δοκιμάσω και μπορεί να πάει άπατος με το νέο μωράκι μου. Θα δείξει! Σας ευχαριστώ πολύ όμως για τις εμπειρίες. 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κοριτσια το θεμα εινσι παλιο αλλα φανταζομαι οτι κατι θα ξερουν οι καινουργιες μαμαδες.Εχει καποια μαρσιπο ergobaby?ειναι ευχαριστημενη?ξερετε που μπορει να τον βρει κα εις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ τον έχω, δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ακόμα, από την έρευνα που κάναμε ήταν ο πιο εργονομικός. Πλέον όμως μόνο από εξωτερικό τον παραγγέλνεις, άρα δεν μπορείς να τον δοκιμάσεις, αυτό είναι το κακό. Αν πάρεις όμως να διαλέξεις έναν έργκο που να φοριέται με τιράντες σταυρωτά στην πλάτη για καλύτερη στήριξη. Κατά τ' άλλα, όλοι οι έργκο είναι πολύ καλοί. 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δεν προσαρμοζονταο ολοι οι εργο σε ολους τους σωματοτυπους?επισης ηθελα να σε ρωτησω ποσο καιρο εκανε να ερθει κ ποσο σου στοιχησε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα mei tai (asteraki), είναι ό,τι καλύτερο έχω αγοράσει για μένα κ το μωρό μου.. με αυτό είμαστε όλη μέρα, 6 μήνες τώρα, είτε κοιμάται το μωρό είτε όχι, μέσα κ έξω απ το σπίτι. Θα ήθελα να πάρω και δεύτερο μάρσιπο, γιατί τον πρώτο, τον πλένω με άγχος πότε θα στεγνώσει. Σκεφτόμουν μήπως δεν πάρω πάλι mei tai, μόνο κ μόνο για να μην έχω δύο ίδιους. Εμφανισιακά, μου αρέσουν πολύ οι τύπου wrap ωστόσο, φοβάμαι μήπως δεν τα καταφέρνω. Έχω εντοπίσει αυτόν https://www.babyktan.com/breezewrap. Μου αρέσει πολύ σαν μάρσιπος έτσι όπως τον βλέπω, όμως με προβληματίζουν κάποια σημεία, όπως πχ αν τα χεράκια του μωρού είναι άνετα έτσι όπως βγαίνουν στο πλάι, αν το μωρό είναι πολύ στριμωγμένο, γενικά οι φωτογραφίες δεν με βοηθούν να καταλάβω πολλά. Τον έχει κανείς; Αν έχετε όρεξη ρίξτε μια ματιά να μου πείτε μια γνώμη.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μου φαινεται βολικος για σενα αλλα οντως το μωρο μου φαινεται περιορισμενο.αφου εχεις αυτον απο το αστερακι,αν μπορεις φυσικα να διαθεσεις τα χρηματα γιατι ειναι οντως μεγαλο το ποσο απ ο.τι εχω καταλαβει γιατι δεν παιρνεις ενα εργο?θεωρουνται οι καλυτεροι.

Link to comment
Share on other sites

Μέι τάι αστεράκι είχα κι εγώ στον γιο μου και μετά τους 2 μήνες του δεν μας βόλεψε καθόλου, ήθελε το παιδί να κοιτάει μπροστά και κρατούσε καλά το κεφάλι και τον περιόριζε πολύ το μέι τάι.

 

Μαγιοπούλας, ναι, προσαρμόζονται σε όλους. Αυτό που σου είπα για τις σταυρωτές τιράντες είναι για την καλύτερη στήριξη του βάρους του μωρού σου στην πλάτη σου, πάντα όταν σταυρώνουν οι τιράντες κατανέμεται καλύτερα το βάρος. Όποιο κι αν διαλέξεις αυτό ισχύει, γενικώς κοίτα να μην έχει μόνο μία τιράντα, π.χ. σλινγκ, αλλά 2 και να δένουν και σταυρωτά. Τις τιμές μπορείς να τις δεις στο σάιτ της ergo.com/eu αν καταλήξεις σε έργκο, εγώ τον αγόρασα από μια κοπέλα εδώ Ελλάδα, οι τιμές κυμαίνονται αναλόγως μοντέλου από 120 μέχρι 190ε στο περίπου. Αλλά υπάρχει και η ομάδα babywearing sto fb, όπου θα σου προτείνουν και πολλά άλλα μοντέλα διαφορετικής μάρκας που υπάρχουν Ελλάδα και μάλιστα υπάρχει και δανειστική μαρσιποθήκη πλέον, όπου μπορείς να δανειστείς για 1 εβδομάδα όποιο μοντέλο θες να το δοκιμάσετε αν σας κάνει με το μωρό σου και μετά να αγοράσεις. Νομίζω είναι ιδανική περίπτωση ο δανεισμός. 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Gkely είπε:

Εγώ έχω ένα mei tai (asteraki), είναι ό,τι καλύτερο έχω αγοράσει για μένα κ το μωρό μου.. με αυτό είμαστε όλη μέρα, 6 μήνες τώρα, είτε κοιμάται το μωρό είτε όχι, μέσα κ έξω απ το σπίτι. Θα ήθελα να πάρω και δεύτερο μάρσιπο, γιατί τον πρώτο, τον πλένω με άγχος πότε θα στεγνώσει. Σκεφτόμουν μήπως δεν πάρω πάλι mei tai, μόνο κ μόνο για να μην έχω δύο ίδιους. Εμφανισιακά, μου αρέσουν πολύ οι τύπου wrap ωστόσο, φοβάμαι μήπως δεν τα καταφέρνω. Έχω εντοπίσει αυτόν https://www.babyktan.com/breezewrap. Μου αρέσει πολύ σαν μάρσιπος έτσι όπως τον βλέπω, όμως με προβληματίζουν κάποια σημεία, όπως πχ αν τα χεράκια του μωρού είναι άνετα έτσι όπως βγαίνουν στο πλάι, αν το μωρό είναι πολύ στριμωγμένο, γενικά οι φωτογραφίες δεν με βοηθούν να καταλάβω πολλά. Τον έχει κανείς; Αν έχετε όρεξη ρίξτε μια ματιά να μου πείτε μια γνώμη.. 

Πραγματι κ μενα μου αρεσε πολυ το μαι,κ φοβαμαι οτι το wrap δ θα το καταλαβω

Αυτος που εβαλες μοιαζει με wrap

Εγω θα σου προτεινα ενα ρινγκ σλινγκ,το πηρα στο πρωτο μου παιδι κ το μαι στο δευτερο.ειναι πολυ ευκολο να το βαλεις.χωραει σε τσαντα.την εβαζα απο 6μηνωμ δεμενη στο γοφο για να βλεπει αρκετα εξω μεχρι κ 15μηνων πανω απο 12κιλα.κ ειναι πιο δροσερο απο το μαι για καλοκαιρι

Επισης υπαρχει κ το κιμπι,που ειναι απο 3μ εως 5ετων περιπου.σαν μαι,αλλα δ εχεις τους τεραστιους ιμαντες που δενεις,αλλα μικρους με κουμπωμα.αλλα ειναι ακριβος

Link to comment
Share on other sites

Εχω μηνυμα σε αποκρυψη κελυ λεγοντας οτι αυτος που ρωτας ειναι σαν wrap

Μπορεις να δεις για ρινγκ σλινγκ η κιμπι

Οπως κ αυτο με τον δανεισμο το διαβασα προσφατα κ ειναι πολυ καλη επιλογη για να δεις τι σου ταιριαζει

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να σας ρωτησω κι εγω κάτι! Εγώ έχω μάρσιπο συμβατικό που δεν το χρησιμοποίησα απ την γέννηση αλλά αργότερα. Βέβαια το μετάνιωσα που δεν πήρα αγκαλιας αλλά τότε δεν το είχα ψάξει. Λατρεύω τις βόλτες μας, μου αρέσει ή αίσθηση και χαίρεται πολυ και ο μικρός. Να φανταστείτε τώρα 1 έτους μπήκε σε καροτσι και αυτό γιατί ο μικρός βάρυνε (10.5 κιλά) και έχω μονο δυο μήνες που έκανα μία επέμβαση.

  Αν αγοράσω mei tai ή wrap λέτε να με βολευει καλυτερα απ τον συμβατικό ή δεν ενδείκνυται για παιδιά 12 μηνων και άνω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις! Τη δυνατότητα δανεισμού δεν την ήξερα, όντως εξαιρετική επιλογή. Vicky, αυτό που μου άρεσε αρχικά σε αυτόν τον μάρσιπο που σας έδειξα, ήταν το γεγονός ότι μοιάζει με wrap αλλά δεν έχει το τεράστιο ύφασμα και φαίνεται απ τις οδηγίες ότι φοριέται εύκολα.. Το ring sling είναι περισσότερο περιοριστικό ως προς τις θέσεις ή κάνω λάθος; Το έχω στο μυαλό μου ότι είναι καλύτερο για τους πρώτους πρώτους μήνες. Josephine, νόμιζα πως κ με το mei tai μπορεί να κοιτάει μπροστά, εννοείς ότι δεν είναι βολική αυτή η θέση με το mei tai ή ότι δεν συνιστάται; Τέλος, υπάρχει κάποια πρόταση για μια εύκολη εκδοχή του wrap;; 

Επεξεργάστηκαν by Gkely
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Κορίτσια να σας ρωτησω κι εγω κάτι! Εγώ έχω μάρσιπο συμβατικό που δεν το χρησιμοποίησα απ την γέννηση αλλά αργότερα. Βέβαια το μετάνιωσα που δεν πήρα αγκαλιας αλλά τότε δεν το είχα ψάξει. Λατρεύω τις βόλτες μας, μου αρέσει ή αίσθηση και χαίρεται πολυ και ο μικρός. Να φανταστείτε τώρα 1 έτους μπήκε σε καροτσι και αυτό γιατί ο μικρός βάρυνε (10.5 κιλά) και έχω μονο δυο μήνες που έκανα μία επέμβαση.

  Αν αγοράσω mei tai ή wrap λέτε να με βολευει καλυτερα απ τον συμβατικό ή δεν ενδείκνυται για παιδιά 12 μηνων και άνω?

Φυσικα και ενδεικνυται! Εμενα το ΜeiTah και τo wrap ειναι αυτα που με βολεψαν περισσοτερο απο το ringsling οταν μεγαλωσε. Ακομη τον φοραω αρκετα και ειναι 12 κιλα. Μεχρι τα 3-4 μπορεις να φορας το παιδι σου. Και παραπανω μπορεις αλλα μπορει να σε ποναει η μεση. Γενικως πιο βολικο απ'ολα βρηκα το wrap γιατι το υφασμα απλωνεται και διανεμεται πιο ομοιομορφα το βαρος, ενω το mehtai (που ειναι κι αυτος αρκετα βολικος) με ποναει στους ωμους (οι "τιραντες" του) αν τον φοραω πανω απο μισαωρο. Απλα το wrap θελει λιγο εξασκηση παραπανω.

 

@μαγιοπουλας αντι για ergo μπορεις να δεις για onbuhimo ή full buckle.

 

Πολλες πληροφοριες εχει στην ιστοσελιδα της wrapyouinlove.com

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Τους stokke my carrier back τους έχει δοκιμάσει καμία; Εμένα το σλινγκ δε με βόλεψε καθόλου γιατί δεν καθόταν η μικρή με τπτ, το μει ται παρά πολύ αλλά με δυσκόλευε λίγο στο δεσιμο. Τώρα κοίταζα αυτόν γιατί έχουμε πολύ μικρό ασανσέρ κ το καρότσι δε χωράει εύκολα αλλά κ γιατί η περιοχή έχει τραγικά πεζοδρόμια κ καταλήγω να μη βγαίνω απτό σπίτι. Η κόρη μου είναι 13 μηνών κ 10 κιλά. Πιστεύετε ότι αξίζει τον κοπο; 

Κ εμένα με ποναγαν οι ώμοι με το μει ται.

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Gkely είπε:

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις! Τη δυνατότητα δανεισμού δεν την ήξερα, όντως εξαιρετική επιλογή. Vicky, αυτό που μου άρεσε αρχικά σε αυτόν τον μάρσιπο που σας έδειξα, ήταν το γεγονός ότι μοιάζει με wrap αλλά δεν έχει το τεράστιο ύφασμα και φαίνεται απ τις οδηγίες ότι φοριέται εύκολα.. Το ring sling είναι περισσότερο περιοριστικό ως προς τις θέσεις ή κάνω λάθος; Το έχω στο μυαλό μου ότι είναι καλύτερο για τους πρώτους πρώτους μήνες. Josephine, νόμιζα πως κ με το mei tai μπορεί να κοιτάει μπροστά, εννοείς ότι δεν είναι βολική αυτή η θέση με το mei tai ή ότι δεν συνιστάται; Τέλος, υπάρχει κάποια πρόταση για μια εύκολη εκδοχή του wrap;; 

 

Όχι, στην πραγματικότητα δεν ενδείκνυται το να κοιτάει μπροστά το μωρό ενώ το έχεις μπροστά σου (και όχι π.χ. στην πλάτη σου) πάνω από 5-10 λεπτά. Ούτε σε μέι τάι ούτε σε κανέναν άλλο μάρσιπο αγκαλιάς. Είναι για πολύ σύντομες διαδρομές. Με μέι τάι που το έχω κιόλας δοκιμάσει είναι πολύ άβολο και για το μωράκι. 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Κορίτσια να σας ρωτησω κι εγω κάτι! Εγώ έχω μάρσιπο συμβατικό που δεν το χρησιμοποίησα απ την γέννηση αλλά αργότερα. Βέβαια το μετάνιωσα που δεν πήρα αγκαλιας αλλά τότε δεν το είχα ψάξει. Λατρεύω τις βόλτες μας, μου αρέσει ή αίσθηση και χαίρεται πολυ και ο μικρός. Να φανταστείτε τώρα 1 έτους μπήκε σε καροτσι και αυτό γιατί ο μικρός βάρυνε (10.5 κιλά) και έχω μονο δυο μήνες που έκανα μία επέμβαση.

  Αν αγοράσω mei tai ή wrap λέτε να με βολευει καλυτερα απ τον συμβατικό ή δεν ενδείκνυται για παιδιά 12 μηνων και άνω?

Ενδεικνυται απολυτα.τουλ μεχρι τα 3

Προσωπικα δ με κουραζε το σλινγκ για ενα διωρο ανετα,αλλα σιγουρα αν πιανει κ στους δυο ωμους θα ειναι πιο βολικο

Δες κ για κιμπι που εχει κλιπ

2 ώρες πρίν, Gkely είπε:

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις! Τη δυνατότητα δανεισμού δεν την ήξερα, όντως εξαιρετική επιλογή. Vicky, αυτό που μου άρεσε αρχικά σε αυτόν τον μάρσιπο που σας έδειξα, ήταν το γεγονός ότι μοιάζει με wrap αλλά δεν έχει το τεράστιο ύφασμα και φαίνεται απ τις οδηγίες ότι φοριέται εύκολα.. Το ring sling είναι περισσότερο περιοριστικό ως προς τις θέσεις ή κάνω λάθος; Το έχω στο μυαλό μου ότι είναι καλύτερο για τους πρώτους πρώτους μήνες. Josephine, νόμιζα πως κ με το mei tai μπορεί να κοιτάει μπροστά, εννοείς ότι δεν είναι βολική αυτή η θέση με το mei tai ή ότι δεν συνιστάται; Τέλος, υπάρχει κάποια πρόταση για μια εύκολη εκδοχή του wrap;; 

Με το σλινγκ μπορεις να βαλεις ξαπλα ενα μικρπ μωρο,αλλα κ ορθιο οπως στο μαι.να εχει εξω χερακι.η να το δεσεις στο γοφο.για μωρα που στηριζουν πλατουλα

Εχω δει οτι υπαρχει η δυνατοτητα  με μαι να δεθει το μωρο μετα τους 6μηνες περιπου στο πλαι.δ την εχω δοκιμασει,δ ξερω αν βολευει για πολυ

Δειχνει κ ενα δεσιμο με το μωρο να κοιταει μπροστα αλλα δ ειναι βολικη γτ τα ποδια προεκτεινονται αρκετα

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Gkely είπε:

 Τέλος, υπάρχει κάποια πρόταση για μια εύκολη εκδοχή του wrap;; 

Υπαρχει και το wraptai. Ειναι συνδυασμος wrap και mehtai! Εχει την ευκολια του mehtai και την ανεση του wrap.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , irin είπε:

Καλησπερα σας. 

Εχω κι εγω μια ερωτηση. 

Ο γιος μου ειναι 76cm και οταν τον βαζω στο mei tai ειναι σχεδον η μιση του πλατη εξω. Ειναι λογικο ή κατι δεν κανω καλα;

Μηπως διπλωνεις πολυ την ζωνη κατω στην κοιλια;

Σεντιρ σε ευχαριστω πολυ για τις προτασεις αν κ δ τις εκανες για μενα,ηταν πολυ ενδιαφερουσες

Φοβερο το wraptai,φαινεται κ πιο δροσερο.αν ηταν πιο μικρος  ο γιος μου θα σκεφτομουν να το παρω για το καλοκαιρι

Μηπως τα full buckle κ onbuhimo ηθελες να τα προτεινεις για τη @Lenia16 κ οχι στην μαγιοπουλας?δ το εψαξα πολυ αλλα ειδα οτι onbuhimo ειναι για μεγαλυτερα παιδακια 7κιλα.κ full buckle περιπου απο τριων μηνων

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...