Recommended Posts

Μέι τάι αστεράκι είχα κι εγώ στον γιο μου και μετά τους 2 μήνες του δεν μας βόλεψε καθόλου, ήθελε το παιδί να κοιτάει μπροστά και κρατούσε καλά το κεφάλι και τον περιόριζε πολύ το μέι τάι.

Μαγιοπούλας, ναι, προσαρμόζονται σε όλους. Αυτό που σου είπα για τις σταυρωτές τιράντες είναι για την καλύτερη στήριξη του βάρους του μωρού σου στην πλάτη σου, πάντα όταν σταυρώνουν οι τιράντες κατανέμεται καλύτερα το βάρος. Όποιο κι αν διαλέξεις αυτό ισχύει, γενικώς κοίτα να μην έχει μόνο μία τιράντα, π.χ. σλινγκ, αλλά 2 και να δένουν και σταυρωτά. Τις τιμές μπορείς να τις δεις στο σάιτ της ergo.com/eu αν καταλήξεις σε έργκο, εγώ τον αγόρασα από μια κοπέλα εδώ Ελλάδα, οι τιμές κυμαίνονται αναλόγως μοντέλου από 120 μέχρι 190ε στο περίπου. Αλλά υπάρχει και η ομάδα babywearing sto fb, όπου θα σου προτείνουν και πολλά άλλα μοντέλα διαφορετικής μάρκας που υπάρχουν Ελλάδα και μάλιστα υπάρχει και δανειστική μαρσιποθήκη πλέον, όπου μπορείς να δανειστείς για 1 εβδομάδα όποιο μοντέλο θες να το δοκιμάσετε αν σας κάνει με το μωρό σου και μετά να αγοράσεις. Νομίζω είναι ιδανική περίπτωση ο δανεισμός. 

WBWJp2.pngq6XOp3.png

Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Gkely είπε:

Εγώ έχω ένα mei tai (asteraki), είναι ό,τι καλύτερο έχω αγοράσει για μένα κ το μωρό μου.. με αυτό είμαστε όλη μέρα, 6 μήνες τώρα, είτε κοιμάται το μωρό είτε όχι, μέσα κ έξω απ το σπίτι. Θα ήθελα να πάρω και δεύτερο μάρσιπο, γιατί τον πρώτο, τον πλένω με άγχος πότε θα στεγνώσει. Σκεφτόμουν μήπως δεν πάρω πάλι mei tai, μόνο κ μόνο για να μην έχω δύο ίδιους. Εμφανισιακά, μου αρέσουν πολύ οι τύπου wrap ωστόσο, φοβάμαι μήπως δεν τα καταφέρνω. Έχω εντοπίσει αυτόν https://www.babyktan.com/breezewrap. Μου αρέσει πολύ σαν μάρσιπος έτσι όπως τον βλέπω, όμως με προβληματίζουν κάποια σημεία, όπως πχ αν τα χεράκια του μωρού είναι άνετα έτσι όπως βγαίνουν στο πλάι, αν το μωρό είναι πολύ στριμωγμένο, γενικά οι φωτογραφίες δεν με βοηθούν να καταλάβω πολλά. Τον έχει κανείς; Αν έχετε όρεξη ρίξτε μια ματιά να μου πείτε μια γνώμη.. 

Πραγματι κ μενα μου αρεσε πολυ το μαι,κ φοβαμαι οτι το wrap δ θα το καταλαβω

Αυτος που εβαλες μοιαζει με wrap

Εγω θα σου προτεινα ενα ρινγκ σλινγκ,το πηρα στο πρωτο μου παιδι κ το μαι στο δευτερο.ειναι πολυ ευκολο να το βαλεις.χωραει σε τσαντα.την εβαζα απο 6μηνωμ δεμενη στο γοφο για να βλεπει αρκετα εξω μεχρι κ 15μηνων πανω απο 12κιλα.κ ειναι πιο δροσερο απο το μαι για καλοκαιρι

Επισης υπαρχει κ το κιμπι,που ειναι απο 3μ εως 5ετων περιπου.σαν μαι,αλλα δ εχεις τους τεραστιους ιμαντες που δενεις,αλλα μικρους με κουμπωμα.αλλα ειναι ακριβος

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Εχω μηνυμα σε αποκρυψη κελυ λεγοντας οτι αυτος που ρωτας ειναι σαν wrap

Μπορεις να δεις για ρινγκ σλινγκ η κιμπι

Οπως κ αυτο με τον δανεισμο το διαβασα προσφατα κ ειναι πολυ καλη επιλογη για να δεις τι σου ταιριαζει

Κορίτσια να σας ρωτησω κι εγω κάτι! Εγώ έχω μάρσιπο συμβατικό που δεν το χρησιμοποίησα απ την γέννηση αλλά αργότερα. Βέβαια το μετάνιωσα που δεν πήρα αγκαλιας αλλά τότε δεν το είχα ψάξει. Λατρεύω τις βόλτες μας, μου αρέσει ή αίσθηση και χαίρεται πολυ και ο μικρός. Να φανταστείτε τώρα 1 έτους μπήκε σε καροτσι και αυτό γιατί ο μικρός βάρυνε (10.5 κιλά) και έχω μονο δυο μήνες που έκανα μία επέμβαση.

Αν αγοράσω mei tai ή wrap λέτε να με βολευει καλυτερα απ τον συμβατικό ή δεν ενδείκνυται για παιδιά 12 μηνων και άνω?

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις! Τη δυνατότητα δανεισμού δεν την ήξερα, όντως εξαιρετική επιλογή. Vicky, αυτό που μου άρεσε αρχικά σε αυτόν τον μάρσιπο που σας έδειξα, ήταν το γεγονός ότι μοιάζει με wrap αλλά δεν έχει το τεράστιο ύφασμα και φαίνεται απ τις οδηγίες ότι φοριέται εύκολα.. Το ring sling είναι περισσότερο περιοριστικό ως προς τις θέσεις ή κάνω λάθος; Το έχω στο μυαλό μου ότι είναι καλύτερο για τους πρώτους πρώτους μήνες. Josephine, νόμιζα πως κ με το mei tai μπορεί να κοιτάει μπροστά, εννοείς ότι δεν είναι βολική αυτή η θέση με το mei tai ή ότι δεν συνιστάται; Τέλος, υπάρχει κάποια πρόταση για μια εύκολη εκδοχή του wrap;; 

Επεξεργάστηκαν by Gkely

5 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Κορίτσια να σας ρωτησω κι εγω κάτι! Εγώ έχω μάρσιπο συμβατικό που δεν το χρησιμοποίησα απ την γέννηση αλλά αργότερα. Βέβαια το μετάνιωσα που δεν πήρα αγκαλιας αλλά τότε δεν το είχα ψάξει. Λατρεύω τις βόλτες μας, μου αρέσει ή αίσθηση και χαίρεται πολυ και ο μικρός. Να φανταστείτε τώρα 1 έτους μπήκε σε καροτσι και αυτό γιατί ο μικρός βάρυνε (10.5 κιλά) και έχω μονο δυο μήνες που έκανα μία επέμβαση.

Αν αγοράσω mei tai ή wrap λέτε να με βολευει καλυτερα απ τον συμβατικό ή δεν ενδείκνυται για παιδιά 12 μηνων και άνω?

Φυσικα και ενδεικνυται! Εμενα το ΜeiTah και τo wrap ειναι αυτα που με βολεψαν περισσοτερο απο το ringsling οταν μεγαλωσε. Ακομη τον φοραω αρκετα και ειναι 12 κιλα. Μεχρι τα 3-4 μπορεις να φορας το παιδι σου. Και παραπανω μπορεις αλλα μπορει να σε ποναει η μεση. Γενικως πιο βολικο απ'ολα βρηκα το wrap γιατι το υφασμα απλωνεται και διανεμεται πιο ομοιομορφα το βαρος, ενω το mehtai (που ειναι κι αυτος αρκετα βολικος) με ποναει στους ωμους (οι "τιραντες" του) αν τον φοραω πανω απο μισαωρο. Απλα το wrap θελει λιγο εξασκηση παραπανω.

@μαγιοπουλας αντι για ergo μπορεις να δεις για onbuhimo ή full buckle.

Πολλες πληροφοριες εχει στην ιστοσελιδα της wrapyouinlove.com

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza

Τους stokke my carrier back τους έχει δοκιμάσει καμία; Εμένα το σλινγκ δε με βόλεψε καθόλου γιατί δεν καθόταν η μικρή με τπτ, το μει ται παρά πολύ αλλά με δυσκόλευε λίγο στο δεσιμο. Τώρα κοίταζα αυτόν γιατί έχουμε πολύ μικρό ασανσέρ κ το καρότσι δε χωράει εύκολα αλλά κ γιατί η περιοχή έχει τραγικά πεζοδρόμια κ καταλήγω να μη βγαίνω απτό σπίτι. Η κόρη μου είναι 13 μηνών κ 10 κιλά. Πιστεύετε ότι αξίζει τον κοπο; 

Κ εμένα με ποναγαν οι ώμοι με το μει ται.

Επεξεργάστηκαν by Lenia16

1 ώρα πρίν, Gkely είπε:

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις! Τη δυνατότητα δανεισμού δεν την ήξερα, όντως εξαιρετική επιλογή. Vicky, αυτό που μου άρεσε αρχικά σε αυτόν τον μάρσιπο που σας έδειξα, ήταν το γεγονός ότι μοιάζει με wrap αλλά δεν έχει το τεράστιο ύφασμα και φαίνεται απ τις οδηγίες ότι φοριέται εύκολα.. Το ring sling είναι περισσότερο περιοριστικό ως προς τις θέσεις ή κάνω λάθος; Το έχω στο μυαλό μου ότι είναι καλύτερο για τους πρώτους πρώτους μήνες. Josephine, νόμιζα πως κ με το mei tai μπορεί να κοιτάει μπροστά, εννοείς ότι δεν είναι βολική αυτή η θέση με το mei tai ή ότι δεν συνιστάται; Τέλος, υπάρχει κάποια πρόταση για μια εύκολη εκδοχή του wrap;; 

Όχι, στην πραγματικότητα δεν ενδείκνυται το να κοιτάει μπροστά το μωρό ενώ το έχεις μπροστά σου (και όχι π.χ. στην πλάτη σου) πάνω από 5-10 λεπτά. Ούτε σε μέι τάι ούτε σε κανέναν άλλο μάρσιπο αγκαλιάς. Είναι για πολύ σύντομες διαδρομές. Με μέι τάι που το έχω κιόλας δοκιμάσει είναι πολύ άβολο και για το μωράκι. 

WBWJp2.pngq6XOp3.png

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Ενδεικνυται απολυτα.τουλ μεχρι τα 3

Προσωπικα δ με κουραζε το σλινγκ για ενα διωρο ανετα,αλλα σιγουρα αν πιανει κ στους δυο ωμους θα ειναι πιο βολικο

Δες κ για κιμπι που εχει κλιπ

2 ώρες πρίν, Gkely είπε:

Με το σλινγκ μπορεις να βαλεις ξαπλα ενα μικρπ μωρο,αλλα κ ορθιο οπως στο μαι.να εχει εξω χερακι.η να το δεσεις στο γοφο.για μωρα που στηριζουν πλατουλα

Εχω δει οτι υπαρχει η δυνατοτητα  με μαι να δεθει το μωρο μετα τους 6μηνες περιπου στο πλαι.δ την εχω δοκιμασει,δ ξερω αν βολευει για πολυ

Δειχνει κ ενα δεσιμο με το μωρο να κοιταει μπροστα αλλα δ ειναι βολικη γτ τα ποδια προεκτεινονται αρκετα

Επεξεργάστηκαν by vicky86

Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Gkely είπε:

Τέλος, υπάρχει κάποια πρόταση για μια εύκολη εκδοχή του wrap;; 

Υπαρχει και το wraptai. Ειναι συνδυασμος wrap και mehtai! Εχει την ευκολια του mehtai και την ανεση του wrap.

Καλησπερα σας. 

Εχω κι εγω μια ερωτηση. 

Ο γιος μου ειναι 76cm και οταν τον βαζω στο mei tai ειναι σχεδον η μιση του πλατη εξω. Ειναι λογικο ή κατι δεν κανω καλα;

πρίν από 4 λεπτά , irin είπε:

Καλησπερα σας. 

Εχω κι εγω μια ερωτηση. 

Ο γιος μου ειναι 76cm και οταν τον βαζω στο mei tai ειναι σχεδον η μιση του πλατη εξω. Ειναι λογικο ή κατι δεν κανω καλα;

Μηπως διπλωνεις πολυ την ζωνη κατω στην κοιλια;

Σεντιρ σε ευχαριστω πολυ για τις προτασεις αν κ δ τις εκανες για μενα,ηταν πολυ ενδιαφερουσες

Φοβερο το wraptai,φαινεται κ πιο δροσερο.αν ηταν πιο μικρος  ο γιος μου θα σκεφτομουν να το παρω για το καλοκαιρι

Μηπως τα full buckle κ onbuhimo ηθελες να τα προτεινεις για τη @Lenia16 κ οχι στην μαγιοπουλας?δ το εψαξα πολυ αλλα ειδα οτι onbuhimo ειναι για μεγαλυτερα παιδακια 7κιλα.κ full buckle περιπου απο τριων μηνων

Το ring sling το ερωτεύτηκα! Ειναι πανέμορφο! Αλλά μου φαίνεται πως δεν θα με βολεψει με τον έναν ώμο.  Σκεφτομαι για wrap. Τι ύφασμα να προτιμησω? Μπορώ να το φτιαξω μόνη μου? 

Διαφημίσεις

19 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

δηλαδη μπορει κανεις να δανειστει κ εργο για να τον δοκιμασει?

όχι, δεν νομίζω να έχουν, αλλά κάνε ένα κόπο να ρωτήσεις

WBWJp2.pngq6XOp3.png

12 ώρες πρίν, irin είπε:

Το διπλωνω ελαχιστα. Γινεται να μην το διπλωσω καθολου;

Ναι,αν καταλαβαινω σωστα αυτο που λες,θα δεσεις απλα το κατω μερος σαν ποδια

Περυσι κ γω το γυρνουσα μια φορα γτ ηταν μικρος.φετος δ το τυλιγω

13 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Σεντιρ σε ευχαριστω πολυ για τις προτασεις αν κ δ τις εκανες για μενα,ηταν πολυ ενδιαφερουσες

Φοβερο το wraptai,φαινεται κ πιο δροσερο.αν ηταν πιο μικρος  ο γιος μου θα σκεφτομουν να το παρω για το καλοκαιρι

Μηπως τα full buckle κ onbuhimo ηθελες να τα προτεινεις για τη @Lenia16 κ οχι στην μαγιοπουλας?δ το εψαξα πολυ αλλα ειδα οτι onbuhimo ειναι για μεγαλυτερα παιδακια 7κιλα.κ full buckle περιπου απο τριων μηνων

Για την @μαγιοπουλας πηγαιναν αλλα και η @Lenia16 μπορει να τα δει :wink:  Full buckle κυκλοφορουν και για νεογεννητα (απο 56cm). Για τα onbu εχεις δικιο οτι ειναι για μεγαλυτερα μωρακια (απο 80cm, βασικη προυποθεση να εχει μαθει το μωρο να καθεται), το ειχα ξεχασει. Παντως, για το Wraptai κι εγω εχω ψηθει να παρω στο επομενο, μου αρεσε πολυ!

12 ώρες πρίν, irin είπε:

Το διπλωνω ελαχιστα. Γινεται να μην το διπλωσω καθολου;

Απ'οτι ξερω πρεπει να ειναι εστω και λιγο διπλωμενο για να κανει "τσεπη". Εγω το διπλωνω εστω και 3 ποντους. Μηπως τον βαζεις πολυ χαμηλα (στο διπλωμενο μερος) και οπως γυρνας το Meitah μενει λιγο υφασμα για την πλατη; Δοκιμασε να βαλεις τον ποπο του πιο ψηλα, εκει που ξεκιναει το -διπλωμενο- υφασμα, ωστε να σου μενει περισσοτερο για την πλατη.

12 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Σκεφτομαι για wrap. Τι ύφασμα να προτιμησω? Μπορώ να το φτιαξω μόνη μου? 

Μπορεις να φτιαξεις μονη σου. Τα καλυτερα ειναι τα υφαντα, γιατι εχουν πολλη αντοχη. Κι εγω ξεκινησα να φτιαξω μονη μου, αλλα μου ειχαν φανει λιγο ακριβα τα υφασματα μαζι με τον κοπο μου, οποτε προτιμησα να παρω ετοιμο απο εταιρια (εξωτερικου). Ασε που εχει τοσες πολλες επιλογες πρωτης υλης, μπαμπου, κανναβη, βαμβακι, λινο, φυκια και αλλα (με τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα του το καθενα) που δεν θα τα βρεις πιστευω σε μαγαζι με υφασματα. 

Σεντιρ το ειχα ψαξει παρα πολυ για μια φιλη κ το μονο που ειχα βρει για πολλες θεσεις αλλα το μωρο να ειναι σωστα,ηταν μαι ται,νομιζω φλαι ται,με κλιπ,απο 2μηνων περιπου κ πανω,απο 5κιλα.οποτε δ ειναι για τελειως νεογεννητα,γενικα οχι για την μαγιοπουλας.

Κ γω μαμα ανεστη υφαντο θα σου προτεινα.υπαρχουν κ υφασματα που δ θελουν ραψιμο γτ δ ξεφτιζουν.ειδικα το wrap δ θελει κ κτ το ιδιαιτερο

Θα σου στειλω σε πμ ενα λινκ.αλλα μπορεις να δεις στη σελιδα baby wearing,με μαρσιπους αστερακι πως μπορεις να φτιαξεις μονη

Γενικα στη συγκεκριμενη σελιδα εχει παρα πολλα βιντεακια κ πως να βαλεις τον μαρσιπο

Κ για οσες ειναι αθηνα μπορουν να πανε απο κοντα να τους δειξει η κοπελα

• Μου αρέσει 1

πρίν από 14 λεπτά , vicky86 είπε:

Σεντιρ το ειχα ψαξει παρα πολυ για μια φιλη κ το μονο που ειχα βρει για πολλες θεσεις αλλα το μωρο να ειναι σωστα,ηταν μαι ται,νομιζω φλαι ται,με κλιπ,απο 2μηνων περιπου κ πανω,απο 5κιλα.οποτε δ ειναι για τελειως νεογεννητα,γενικα οχι για την μαγιοπουλας.

Θα επιμεινω :) Εχει buckle για νεογεννητα (tula -απο 3kg, fidella -απο 56cm, connecta -απο 3kg, manduca -απο 3kg, κα).

πω πω μπερδεμα.εχω κ ενσ σλινκ.της αρεσει να κοιμαται εκει μεσα αλλα ειναι χυμα.οταν μεγσλωσει λιγο θα βολεψει για τη δικη του χρηση φανταζομσι

πρίν από 9 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

πω πω μπερδεμα.εχω κ ενσ σλινκ.της αρεσει να κοιμαται εκει μεσα αλλα ειναι χυμα.οταν μεγσλωσει λιγο θα βολεψει για τη δικη του χρηση φανταζομσι

Τι εννοεις χυμα;αν της αρεσει ωραια

Καλο ειναι εφοσον σας βολευει να το χρησιμοποιεις γτ λογικο οσο μεγαλωνει κ βαραινει το μωρο να σου φανει κουραστικο αν δ το εχεις συνηθισει

Εμενα της αρεσε πιο πολυ ορθια κ μεγαλωνοντας που ηταν λιγοτερο δεμενη

πρίν από 33 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Θα επιμεινω :) Εχει buckle για νεογεννητα (tula -απο 3kg, fidella -απο 56cm, connecta -απο 3kg, manduca -απο 3kg, κα).

Ειναι ο fidella που ειναι περιπου απο 3μηνων,νεογεννητο παντως οχι στα 56εκ.ο manduca πραγματι φαινεται να εχει αρκετα καλα χαρακτηριστικα,προσωπικα δ μου αρεσε

Τους connecta δ τους βρηκα

Τους tula ενω λεει απο νεογεννητο λεει οτι στην πλατη μπαινουν μετα τον χρονο

Κ διαφορες αλλα μαρκες που εβλεπα δ ειχαν λεπτομερεις περιγραφες για ηλικια η βαρος.φανταζομαι αν επροκειτο για δικη μου αγορα θα επαιρνα κ ενα τηλ να ρωτησω

πρίν από 35 λεπτά , vicky86 είπε:

Ειναι ο fidella που ειναι περιπου απο 3μηνων,νεογεννητο παντως οχι στα 56εκ.

Παντως, ο δικος μου που γεννηθηκε 54εκ θεωρητικα θα μπορουσα να τον βαλω απο 3 εβδομαδων.

πρίν από 35 λεπτά , vicky86 είπε:

Τους connecta δ τους βρηκα

Αυτοι ειναι http://www.connectacarrier.co.uk/

Προσωπικα, πιστευω πως οι καλυτερες επιλογες για νεογεννητο ειναι το wrap και το ringsling. Το mehtai απο asteraki που χρησιμοποιησα απο νεογεννητο του ανοιγε αρκετα τα ποδια. Παρ'ολο που τα γονατα ηταν ψηλοτερα απο τον πωπο, ερχοταν εναντια στη φυσικη σταση των νεογεννητων που ειναι τα λυγισμενα γονατα, οχι τοσο ανοιχτα, κατι που επισης λυνεται με το wrap ή το ringsling.

Παντως, οντως στην σελιδα babywearing.gr εχει πολλα βιντεακια. Εμενα περισσοτερο απ'ολα (ειδικα με το wrap που θεωρειται ο πιο δυσκολος) με βοηθησαν τα βιντεακια της wrapyouinlove (στο youtube).

Επισης, στην πλατη ειναι καλυτερα να μπαινουν περιπου απο 5-6 μηνων, που εχουν καλο κρατημα κεφαλιου, πλατης και αυχενα. Δεν συνισταται σε νεογεννητα, γιατι εκτος των αλλων δεν μπορεις να εχεις οπτικη επαφη.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα