Recommended Posts

και εμείς έχουμε ένα ring sling το οποίο μας έχει βολέψει πολύ αν εξαιρέσουμε οτι τώρα το καλοκαίρι ζεσταινόμαστε λίγο παραπάνω. Γενικά ομως είναι πολύ εξυπηρετικό και την βάζω μέσα από τότε που γεννήθηκε.Της αρέσει πολύ και συνήθως την παιρνει ούπνος. Τώρα που "μεγάλωσε" λιγάκι δε θέλει το κεφάλι της μέσα αλλά έξω για να βλέπει και γύρω γύρω!!!! Επειδή βολευτήκαμε τόσο παραγγείλαμε καρότσι μόλις πριν απόλίγες μέρες, το οποίο ελπίζω να μας χρειαστεί....

a9X0p3.pngmrSbp3.png

Διαφημίσεις

Μετα απο μια μικρη ερευνα που εκανα μου φανηκε ενδιαφερων ο μαρσιπος αυτος http://www.thebabasling.com/products/baby-slings/baby-slings-cocao-brown.html..

Υπαρχει καποια/ος που να το εχει χρησιμοποιησει για να μου πει αν ειναι βολικος και αν αξιζει τον κοπο?? Παρεπιμπτοντως δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει ποτε μαρσιπο κανενος τυπου γιατι δεν μου χρειαστηκε στην κορη μου...

Επισης αν και εστειλα μαιλ στο σαιτ της εταιρειας στην Αγγλια (γιατι εδω τους εχουν διπλασια τιμη) δεν ελαβα καμια απαντηση σχετικα με το κοστος των μεταφορικων... Βεβαια υπαρχει και η εναλλακτικη του Αμαζον αλλα δεν εχει τοση ποικιλια στα σχεδια...

Καθε βοηθεια καλοδεχουμενη :P

oaiqp2.pngm9YLp2.png

Μετα απο μια μικρη ερευνα που εκανα μου φανηκε ενδιαφερων ο μαρσιπος αυτος http://www.thebabasling.com/products/baby-slings/baby-slings-cocao-brown.html..

Υπαρχει καποια/ος που να το εχει χρησιμοποιησει για να μου πει αν ειναι βολικος και αν αξιζει τον κοπο?? Παρεπιμπτοντως δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει ποτε μαρσιπο κανενος τυπου γιατι δεν μου χρειαστηκε στην κορη μου...

Επισης αν και εστειλα μαιλ στο σαιτ της εταιρειας στην Αγγλια (γιατι εδω τους εχουν διπλασια τιμη) δεν ελαβα καμια απαντηση σχετικα με το κοστος των μεταφορικων... Βεβαια υπαρχει και η εναλλακτικη του Αμαζον αλλα δεν εχει τοση ποικιλια στα σχεδια...

Καθε βοηθεια καλοδεχουμενη :P

εγω εχω τον babasling, τον χρησιμοποιησαμε απο 1 μηνων εως 8, στη συνεχεια πηρα ενα mei tai

o babasling, ειναι ομορφος, πρακτικος...το μονο μειον οτι ειναι σχεδον αδυνατο να σφιξεις/χαλαρωσεις τους ιμαντεσ οταν το φορας. τον εχεις φτιαγμενο στην επιθυμητη 'θεση' και απλα τον φορας ετσι

το χρωμα του (λεβαντα ) ξεθωριασε με τη χρηση κ πλυσιματα

ειχα δοκιμασει ring sling πριν τον αγορασω κ δεν το βρηκα ευκολοχρηστο

το αγορασα απο φυσικο καταστημα στο χολαργο 60 ευρω, υπαρχει κ στο εμπει ομως

οταν εγινε 8 μηνων αγορασαμε μει ται απο ε μπει, 28 ευρω αν θυμαμαι καλα, και τα χρησιμοποιουσα εναλλαξ για καποιο διαστημα , στη συνεχεια φανατικα το mei tai

βρηκα το μει ται πολυ καλυτερο κ το χρησιμοποιησαμε πολυ καθημερινα μεχρι 18 μηνων....το λατρεψαμε κ οι δυο, πηρα κ πολλα δωρα

αλλα ισως για μικρα μωρακια να ειναι καλυτερο ενα τυπου babasling, δες για ποιες ηλικιες κανει το μει ται, αν κανει για την ηλικια σας θα σε συμβουλευα να παρεις αυτο

ελπιζω να βοηθησα

τωρα ειδα οτι το μωρο σου δεν γεννηθηκε ακομη

ειμαι πολυ υπερ του μαρσιπου, εχεις το μωρο σου συνεχεια πανω σου κ αυτο εχει πολλα οφελη για τους δυο σας

αλλα υπερ των μαρσιπων αγκαλιας, δηλαδη μαλακων οπως οι δυο που σου περιγραφω, οχι των τυποιποιημενων που το παιδακι κρεμεται απλως πανω σου

Σε ευχαριστω πολυ για την αναλυτικη απαντηση σου... Ναι εχουμε ακομη 2,5 μηνες μεχρι να γεννηθει αλλα επειδη τωρα εχω ηδη αλλο ενα παιδακι σκεφτομουν οτι θα ειναι πιο βολικο για μενα σε σχεση με το καροτσι...

Θα παω να το δω κι απο κοντα, αλλα σιγουρα αν το παραγγειλω θα το παρω απο εξωτερικο γιατι εδω τα πωλουν διπλασια τιμη...

Ο μονος μου ενδοιασμος ειναι αν ειναι ωφελιμα για τη σπονδυλικη στηλη τοσο μικρων μωρων, αλλα σιγουρα θα ειναι καλυτερα απο τους κλασσικους μαρσιππους που τα μωρακια ειναι καθιστα.... Εξαλλου δε θα ειναι και ολη μερα στο μαρσιππο φανταζομαι!

oaiqp2.pngm9YLp2.png

Σε ευχαριστω πολυ για την αναλυτικη απαντηση σου... Ναι εχουμε ακομη 2,5 μηνες μεχρι να γεννηθει αλλα επειδη τωρα εχω ηδη αλλο ενα παιδακι σκεφτομουν οτι θα ειναι πιο βολικο για μενα σε σχεση με το καροτσι...

Θα παω να το δω κι απο κοντα, αλλα σιγουρα αν το παραγγειλω θα το παρω απο εξωτερικο γιατι εδω τα πωλουν διπλασια τιμη...

Ο μονος μου ενδοιασμος ειναι αν ειναι ωφελιμα για τη σπονδυλικη στηλη τοσο μικρων μωρων, αλλα σιγουρα θα ειναι καλυτερα απο τους κλασσικους μαρσιππους που τα μωρακια ειναι καθιστα.... Εξαλλου δε θα ειναι και ολη μερα στο μαρσιππο φανταζομαι!

απο οσο γνωριζω, κ το εχω ψαξει πολυυυυ (ολα πλεον τα ψαχνω πολυ απ οταν ηρθε το μωρο μας) ειναι απολυτα ασφαλεις,τωρα θυμαμαι οτι ο αντρας μου ειχε ενδοιασμους κ ειχε ρωτησει τον παιδιατρο κ μας ειπε επιτρεπεται ....βεβαι ξαναλεω, μιλαω για μαλακους μαρσιπους....τα ωφελη για το παιδι κ τη σχεση σας ειναι απειρααα

το μικρο θα ειναι τρισευτυχισμενο να ειναι οσο πιο πολυ γινεται στην αγκαλιτσα της μανουλας κ να βλεπει απο εκει τα παντα, μαθαινει πολλα γρηγορα, εσυ θα του μιλας κ θα του δειχνεις τα παντα, αυτο θα ειναι παντα ηρεμο, γινεται ενα υπεροχο πανεξυπνο μωρο !!!

κ δεν σου μιλαω εκ του ασφαλους , ειχα ενα πολυ απαιτητικο μωρο

εσυ δεν θα κοραζεσαι γιατι δεν θα νιωθεις το βαρος, θα εχεις τα χερια σου ελευθερα, θα μπορει να θηλαζει οπως περπατατε, μην το συζητας, παρτο , στην αρχη μεχρι να παρεις το κολαι, ισως σου παρει λιγες μερες, αλλα ο μαρσιπος για εμενα ειναι επενδυση

οπως ειπες πολυ σωστα, αν εχεις τη δυνατοτητα δοκιμασε με μια κουκλα, ωστε να βρεις ενα τυπο που σου ταιριαζει

διαβασε σε ενα ελληνικο σαιτ μιας συμφορουμιτισας πια ειναι καταλληλα για ποιες ηλικιες κ επελεξε ποιον θα παρεις

κι εγω το σκεφτομαι το θεμα μαρσιπος, κ μου αρεσε πολυ ο babasling.

Στο αμαζον ειναι καπου 30-40 λιρες αν δεν κανω λαθος.

Οντως μπορεις να θηλαζεις το μωρο τοσο ευκολα??? :D περπατοντας???

Ειδα κ το slingeasy, κ ειναι καλος ποιοτικα, αλλα μου φαινεται οτι θα ειναι ζεστος.

Ο babasling ειναι ζεστος?

s1pxzf3jfkinygnp.png

εχετε χρησιμοποιησει αυτους τους μαρσιπους?σκεφτομαι να παρω ενα για τον μπεμπη.θα τον χρειαστω οταν πηγαινω τα πιο μεγαλα σχολειο κ θα ειμαι μονη.πιστευω οτι θα ειναι πιο ανετα απο το καροτσι.ειναι ηδη 9,5 κιλα.αυτοι οι τυποι εχουν οριο κιλων?ξερετε ποιος ειναι ο ποιο ευκολος για να τον βαλεις μονο σου?σορρυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα προσπαθω να αποφυγω μια ατυχη αγορα.αν ξερετε κ τιμες κ που μπορω να τους βρω θα με βοηθησετε.ευχαριστω πολυ!!!

NRNSp2.pngsMstp2.png

Διαφημίσεις

εχετε χρησιμοποιησει αυτους τους μαρσιπους?σκεφτομαι να παρω ενα για τον μπεμπη.θα τον χρειαστω οταν πηγαινω τα πιο μεγαλα σχολειο κ θα ειμαι μονη.πιστευω οτι θα ειναι πιο ανετα απο το καροτσι.ειναι ηδη 9,5 κιλα.αυτοι οι τυποι εχουν οριο κιλων?ξερετε ποιος ειναι ο ποιο ευκολος για να τον βαλεις μονο σου?σορρυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα προσπαθω να αποφυγω μια ατυχη αγορα.αν ξερετε κ τιμες κ που μπορω να τους βρω θα με βοηθησετε.ευχαριστω πολυ!!!

καλημερα!!! εμεις χρησιμοποιουμε mei tai!!!! ειμαι παρα παρα πολυ ευχαριστημενη..δεν ειχα παρει απ'την αρχη σλινγκ κ φοβομουν μηπως με το βαρος της μπουμπους δεν τα καταφερω..στο μει ται το βαρος παει κ στους 2 ωμους,δεν την νιωθω καθολου,τα χερια μου ειναι ελευθερα για να ψωνισω η' να κανω καποια δουλεια κ εκεινη ειναι πολυ ευχαριστημενη που την εχω πανω μου κ χαζευει γυρω γυρω!! τσαμπα τα λεφτα του καροτσιου μας!!!!! αν μπεις στο babywearing εχει αναλυτικα ολες τις πληροφοριες που θελεις,μπορεις να μιλησεις κ με την στελλα η οποια ειναι ευγενεστατη κ θα σε βοηθησει πολυ;)

Xc60p3.png ghL0p3.png

ευχαριστω.αυτο σκεφτομαι να παρω γιατι ειναι 8 μηνων κ κοντευει τα 10 κιλα!μαλλον απο εκει θα παραγγειλω.ειναι ευκολο στη χρηση του κ ασφαλες?

NRNSp2.pngsMstp2.png

Και εγώ το mei tai έχω και πραγματικά είναι υπέροχο. Υπερέχει από οποιονδήποτε μάρσιπο. Μόνο στην αρχή θα χρειαστείς λίγη εξάσκηση για να δένεις τις λωρίδες. Αλλά matilda αξίζει. Επίσης σου αποστέλλεται σε ένα τέλειο κουτί, με απόδειξη και όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι για το προϊόν. Είναι πάρα πολύ ασφαλές και το θετικό είναι ότι δεν κρέμονται τα ποδαράκια των μωρών όπως γίνεται στα άλλα.

ευχαριστω.αυτο σκεφτομαι να παρω γιατι ειναι 8 μηνων κ κοντευει τα 10 κιλα!μαλλον απο εκει θα παραγγειλω.ειναι ευκολο στη χρηση του κ ασφαλες?

Καλησπέρα! Θα σου προτεινα αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να παρεις και ενα ringsling.Θα σε βολεψουν και τα δυο απιστευτα...

v0Zqp3.png 34ef5a11df.png

Διαφημίσεις

Πω πω διαβασα τοσες σελιδες αλλα τελικα δεν μπορω να διαλεξω... Να παρω μει ται η ρινγκ σλινγκ; Γενναω σε δυο εβδομαδες και σκοπευω να θηλασω και για τον θηλασμο λεει προτεινεται το ρινγκ σλινγκ αλλα το μει ται μηπως ειναι αφενος πιο ανετο γιατι μοιραζεται το βαρος στους δυο ωμους και αφετερου πιο ευκολο στη "συναρμολογηση";

SSdUp2.png

wviXp2.png

Πω πω διαβασα τοσες σελιδες αλλα τελικα δεν μπορω να διαλεξω... Να παρω μει ται η ρινγκ σλινγκ; Γενναω σε δυο εβδομαδες και σκοπευω να θηλασω και για τον θηλασμο λεει προτεινεται το ρινγκ σλινγκ αλλα το μει ται μηπως ειναι αφενος πιο ανετο γιατι μοιραζεται το βαρος στους δυο ωμους και αφετερου πιο ευκολο στη "συναρμολογηση";

Και το ring-sling μια χαρα θα το μαθεις. Στην αρχη μπορει να τρομαξεις (σου μιλαει η πειρα) αλλα μετα θα σου λυσει πραγματικα τα χερια...Δες εδω www.babywearing.gr τα βιντεακια απο τωρα και σε δυο βδομαδες ολα θα ειναι μια χαρα...

v0Zqp3.png 34ef5a11df.png

Και στο mei tai μπορείς να θηλάσεις, σε όρθια θέση το μωρό, εγώ αυτό χρησιμοποούσα περισσότερο όταν ήταν βρεφάκι. Το ρινγ σλινγκ απλα θέλει λίγο περισσότερη εξάσκηση, αλλά τελικά διαπιστώνεις ότι δεν είναι τίποτα φοβερο!

Κοριτσια το θεμα εινσι παλιο αλλα φανταζομαι οτι κατι θα ξερουν οι καινουργιες μαμαδες.Εχει καποια μαρσιπο ergobaby?ειναι ευχαριστημενη?ξερετε που μπορει να τον βρει κα εις?

Εγώ τον έχω, δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ακόμα, από την έρευνα που κάναμε ήταν ο πιο εργονομικός. Πλέον όμως μόνο από εξωτερικό τον παραγγέλνεις, άρα δεν μπορείς να τον δοκιμάσεις, αυτό είναι το κακό. Αν πάρεις όμως να διαλέξεις έναν έργκο που να φοριέται με τιράντες σταυρωτά στην πλάτη για καλύτερη στήριξη. Κατά τ' άλλα, όλοι οι έργκο είναι πολύ καλοί. 

WBWJp2.pngq6XOp3.png

Εγώ έχω ένα mei tai (asteraki), είναι ό,τι καλύτερο έχω αγοράσει για μένα κ το μωρό μου.. με αυτό είμαστε όλη μέρα, 6 μήνες τώρα, είτε κοιμάται το μωρό είτε όχι, μέσα κ έξω απ το σπίτι. Θα ήθελα να πάρω και δεύτερο μάρσιπο, γιατί τον πρώτο, τον πλένω με άγχος πότε θα στεγνώσει. Σκεφτόμουν μήπως δεν πάρω πάλι mei tai, μόνο κ μόνο για να μην έχω δύο ίδιους. Εμφανισιακά, μου αρέσουν πολύ οι τύπου wrap ωστόσο, φοβάμαι μήπως δεν τα καταφέρνω. Έχω εντοπίσει αυτόν https://www.babyktan.com/breezewrap. Μου αρέσει πολύ σαν μάρσιπος έτσι όπως τον βλέπω, όμως με προβληματίζουν κάποια σημεία, όπως πχ αν τα χεράκια του μωρού είναι άνετα έτσι όπως βγαίνουν στο πλάι, αν το μωρό είναι πολύ στριμωγμένο, γενικά οι φωτογραφίες δεν με βοηθούν να καταλάβω πολλά. Τον έχει κανείς; Αν έχετε όρεξη ρίξτε μια ματιά να μου πείτε μια γνώμη.. 

μου φαινεται βολικος για σενα αλλα οντως το μωρο μου φαινεται περιορισμενο.αφου εχεις αυτον απο το αστερακι,αν μπορεις φυσικα να διαθεσεις τα χρηματα γιατι ειναι οντως μεγαλο το ποσο απ ο.τι εχω καταλαβει γιατι δεν παιρνεις ενα εργο?θεωρουνται οι καλυτεροι.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα