Recommended Posts

6 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι να αγοράσω μάρσιπο για το δεύτερο μωρό. Στο πρώτο μου είχαν δανείσει ένα μει ται αλλά δεν το χρησιμοποίησα γιατί δε με βόλευε στο δέσιμο κ δεν καθόταν κ το μωρό. Τώρα όμως θα μου είναι απαραίτητος, καθώς θα πρέπει να πηγαινοφερνω το μεγάλο παιδί στο σχολείο κ θα ήθελα να αποφεύγω το καρότσι πέρα δώθε συνέχεια. Έχω σχεδόν καταλήξει στον ΒabyΒjorn mini 3D mesh. Υπάρχει κάποια κοπέλα που έχει χρησιμοποιήσει τη συγκεκριμένη εταιρεία και μπορεί να μου πει την εμπειρία της; Ή αν έχετε να προτείνετε κάποια άλλη, πολύ ευχαρίστως.

Καλησπέρα,καλύτερα να μην πάρεις τον συγκεκριμένο δες για  κάτι άλλο,ergo baby,baby tula,fidella fussion,little frog.

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Επίσης, το κλείσιμο στην πλάτη βόλευε; Μου φαίνεται αρκετά χαμηλά για να το κουμπώνεις μόνη σου.

Να σου ζήσει το μωράκι!

Σχετικά με όσους μαρσιπους έχουν αυτό το κλιπ στην πλάτη. Όταν τον φοράς το κλιπ είναι ψηλά στον αυχένα. Βάζεις το μωρό, κλείνεις το κούμπωμα και τραβώντας τους ιμάντες για να έρθει σε σωστή θέση το μωρό κατεβαίνει το κλιπ στην ωμοπλάτη. Αντίστοιχα όταν τον βγάζεις πρώτα χαλαρώνεις τους ιμάντες ώστε να ανέβει το κλιπ ψηλά. Δεν χρειάζεται να φτάσουν τα χέρια σου στην πλάτη!

Οι μάρκες που προτείνει η mamaloulou είναι πολύ καλές και κάποιες κάνουν κατά καιρούς πολύ μεγάλες εκπτώσεις.

Έχω πάρει fidella fusion στη μισή τιμή (από το site της εταιρίας) κ είμαι πολύ ευχαριστημένη.

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

Να σου ζησει @Lenia16! Στο ecoslings εχει πολλες καλες επιλογες. Προσωπικη εμπειρια απο full buckle εχω με τους isara. Πολυ καλη ποιοτητα και καλες κριτικες γενικως στους κυκλους του babywearing στο εξωτερικο, οπως και οι fidella. Οι ergobaby θεωρω οτι εχουν φτιαξει πολυ καλο ονομα αλλα νομιζω γινεται πολυς ντορος για το τιποτα ιδιαιτερο, πολυ ακριβοι για αυτο που παιρνεις τελικα.

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

πρίν από 54 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Να σου ζησει @Lenia16! Στο ecoslings εχει πολλες καλες επιλογες. Προσωπικη εμπειρια απο full buckle εχω με τους isara. Πολυ καλη ποιοτητα και καλες κριτικες γενικως στους κυκλους του babywearing στο εξωτερικο, οπως και οι fidella. Οι ergobaby θεωρω οτι εχουν φτιαξει πολυ καλο ονομα αλλα νομιζω γινεται πολυς ντορος για το τιποτα ιδιαιτερο, πολυ ακριβοι για αυτο που παιρνεις τελικα.

Εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένος με τον ergo.πολυ πρακτικός κ α όλη ποιότητα.κ έχει κ πιστοποιήσει από ορθοπαοδικης άποψης.

18 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένος με τον ergo.πολυ πρακτικός κ α όλη ποιότητα.κ έχει κ πιστοποιήσει από ορθοπαοδικης άποψης.

Δεν θεωρώ ότι είναι κακοί απλα ότι υπαρχουν πολλοί καλύτεροι για αυτά τα λεφτά.

1 hour ago, Sentir...natureza είπε:

Δεν θεωρώ ότι είναι κακοί απλα ότι υπαρχουν πολλοί καλύτεροι για αυτά τα λεφτά.

Ο καθένας οπως βολεύεται.ειδα πολλούς κ ειναι ο μοναδικός που με βόλεψε από την αρχή.ενα κλικ κ τέρμα.ουτε δεσίματα ούτε τίποτα.κ πολύ καλό υλικό.δεν τους ήξερα.μου τον σύστησαν από πολλές μεριές.

πρίν από 23 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ο καθένας οπως βολεύεται.ειδα πολλούς κ ειναι ο μοναδικός που με βόλεψε από την αρχή.ενα κλικ κ τέρμα.ουτε δεσίματα ούτε τίποτα.κ πολύ καλό υλικό.δεν τους ήξερα.μου τον σύστησαν από πολλές μεριές.

Εχεις ενα δικιο. Αλλος μαρσιπος θα βολεψει τον καθενα. Ειναι κ θεμα σωματοτυπου

Αλλα δ λεω για διαφορα ραπ πχ που θελει δεσιμο. Υπαρχουν παρα πολλες μαρκες με μαρσιπους με κλιπ

Αλλοι εχουν πιο σκληρη ζωνη, αλλοι πιο μαλακη. Αλλοι κανουν κ Χ τις ραντες, αλλοι με κουκουλα, αλλοι με υφασμα mesh

Οσο για το υλικο κ εκει φυσικα υπαρχουν πολλες διαφορες

8 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Εχεις ενα δικιο. Αλλος μαρσιπος θα βολεψει τον καθενα. Ειναι κ θεμα σωματοτυπου

Αλλα δ λεω για διαφορα ραπ πχ που θελει δεσιμο. Υπαρχουν παρα πολλες μαρκες με μαρσιπους με κλιπ

Αλλοι εχουν πιο σκληρη ζωνη, αλλοι πιο μαλακη. Αλλοι κανουν κ Χ τις ραντες, αλλοι με κουκουλα, αλλοι με υφασμα mesh

Οσο για το υλικο κ εκει φυσικα υπαρχουν πολλες διαφορες

Το ξερω.δοκιμασα πολλούς κ αυτός έκανε τη διαφορά για μένα.βολεψε κ το σύζυγό.εκανα ταξίδι στο εξωτερικό με αυτόν με 11 μηνών παιδί.πολυ περπάτημα.

Αγοράσαμε το ergobaby omni 360 και έμεινα πολύ ικανοποιημένη . 22 μηνών και ήταν σαν να μην είχα παιδί πάνω μου . Ο συγκεκριμένος είναι τσιμπημενος αλλά ειναι από 0 μηνών έως 4-5 χρόνων . 

Διαφημίσεις

19 ώρες πρίν, theodosiaaetou είπε:

θα ήθελα να ακούσω τημ γνώμη σας για αυτήν την εταιρια από την οποία σκέφτομαι να πάρω το μαρσιπο ..ευχαριστώ !

δ μου εμφανιζεται κσποια εταιρια:confused:

Σβήστηκε κατά λάθος στην μεταφορά της ερώτησης. Αφορούσε την εταιρεία Babybjorn

• Ευχαριστώ! 1

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης και της αναφοράς. Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ Ευχαριστούμε

22 ώρες πρίν, theodosiaaetou είπε:

θα ήθελα να ακούσω τημ γνώμη σας για αυτήν την εταιρια από την οποία σκέφτομαι να πάρω το μαρσιπο ..ευχαριστώ !

2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

δ μου εμφανιζεται κσποια εταιρια:confused:

2 ώρες πρίν, Συντονιστής Περιεχομένου είπε:

Σβήστηκε κατά λάθος στην μεταφορά της ερώτησης. Αφορούσε την εταιρεία Babybjorn

ο babybjorn μαρσιπος δ θα καλυψει για μεγαλης διαρκειας χρηση,γτ δ  δημιουργει την σωστη θεση Μ στα ποδια του μωρου για μεγαλο χρονικο διαστημα.κ αν θυμαμαι καλα δ ειναι κ φθηνος.υπαρχουν πολυ καλυτερες επιλογες

θα ψαξω κ ενα ακομη θεμα που συζητησαμε ,αν το βρω θα σε κανω ταγκ

βασικα ενωθηκαν τα θεματα,οποτε αν πας μια σελιδα πισω μεσα ιανουαριου η λενια ρωτουσε γι αυτον κ γραφτηκαν καποια πραγματα

Επεξεργάστηκαν by vicky86

Γενικώς πρέπει να επιλέγουμε εργονομικούς μάρσιπους για σωστή τοποθέτηση των μωρών ώστε να μην δημιουργηθεί πρόβλημα με τα ισχία και την πλάτη τους.

Στο ecoslings που αναφέρθηκε παραπάνω και το babywearing365 έχει μόνο κατάλληλες μάρκες! Σχεδόν όσοι είναι από ετιαρίες με βρεφικά δεν είναι εργονομικοί...

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από Korina Ge,
        Καλημερα σας! Θα ηθελα παρακαλω την γνωμη σας.. Η μικρη μου είναι 11 μηνων και 9 κιλα κ χρειαζομαστε πλεον ένα καροτσι ελαφρυ (τυπου μαπστουνι) για τις βολτες μας! Με μια γρηγορη αναζητηση στο site ειδα πως το maclaren υπερισχυει στις προτιμησεις των μαμαδων αλλα ρε κοριτσια είναι πανακριβο κ σκεφτομαι εάν αξιζει από την αποψη ότι μεχρι ποσο χρονων θα καθεται στο καροτσι η μικρη και μεχρι ποσα κιλα ειναι?ειναι κ υπερκινητικη η δικια μου…. Η ξαδερφη μου εχει ένα από τα mothercare κ μου ειπε πως είναι σκυλι και πολύ οικονομικο (50-60 ευρω εάν θυμαμαι καλα)… ξερετε κατι γι αυτό?? Ειδα στο site της chicco το ct 0.5 evolution και το lite way top τα οποια μου φαινονται ενδιαφεροντα αλλα δεν λεει μεχρι ποσα κιλα?? Άλλες προτασεις???
      • Από maria,
        Επειδή όλοι μας έχουμε αγοράσει προκαταβολικά πράγματα τα οποία δεν χρησιμοποιήσαμε σχεδόν καθόλου, σκέφτηκα να ανοίξουμε ένα θέμα και να πούμε ποια ήταν αυτά και γιατί τελικά μας ήταν άρχηστα, μήπως σώσουμε κανένα από το extra κόστος!!

Εγώ ευτυχώς, δεν αγόρασα και πολλά στην αρχή οπότε δεν την πάτησα

Πάντως αγόρασα ένα σάκο για να μεταφέρω το παιδί μέσα στο χειμώνα (κάτι σαν sleeping bag) που το πήρα να είναι set με το πάπλωμα, πάντα κλπ

Δεν το χρησιμοποίησα ούτε μια φορά γιατί ή μετέφερα το παιδί στο μάρσιπο, ή με κουβερτούλα, ή του φόραγα την στολή sleeping bag (μου κάν δώρο 2 μιας και ήταν χειμώνας). Επίσης δεν βολεύει

Επίσης όσο ωραία και αν είναι τα set μην αγοράσετε πάπλωμα..Έτσι και αλλιώς τον πρώτο χρόνο δεν το χρησιμοποιούμε, ενώ όλο και κάποιος θα κάνει κάποιο τέτοιο δώρο..

Εγώ έχω καταλήξει να έχω 2 παπλώματα κούνιας, 2 κουβέρτες κουνιας (ήδη άλλαξα κάποια επιπλέον που μου φέραν δώρο)..και το αποκορύφωμα είναι ότι έχω ένα παιδί που δεν κοιμάται στην κούνια!!!
      • Από Αναστασια Μ,
        Καλησπερα σε ολα τα κοριτσια.

ειμια σχεδον 17 εβδομαδων εγκυος και θα ηθελα τα φωτα σας. Ποτε περιπου να αρχισω να κοιταω για επιπλα του μωρου,καροτσι και τα συναφη???

Αν μπορειτε να μου προτείνετε και μερικα μαγαζια καλα θα ηταν
        εχω ηδη στο νου μου το Allegro,Mother Baby,Αστεριας.

Επισης μενω Σπατα αλλα για να βγω απο το σπιτι μου στο δρομο εχω πολυ χωματοδρομο με λακουβες. πειτε μου τι καροτσι να κοιταξω να παρω και αν εχετε και κανα μοντελο να μου προτεινετε καλοδεχουμενο ειναι

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ.....!!!!!!!!!!!!!!
      • Από pixy,
        ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ ΜΕ!!!
        ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΨΩΝΙΖΩ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ.
        ΡΙΛΑΞ,ΚΟΥΝΙΑ,ΠΟΡΤ ΠΕΜΠΕ,ΚΑΘΙΣΜΑΤΑΚΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΞΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ.
        ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΟΝΤΡΑ ΤΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ.ΓΙΑ ΠΕΤΣΕΤΕΣ ΑΓΚΑΛΙΑΣ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΙΔΕΑ.
        ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΜΙΑ ΛΙΣΤΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ;ΟΛΑ ΟΜΩΣ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ.
      • Από euapap,
        Φυσικά και είναι για μωρά λέγεται "pouch" και είναι προϊόν μιας ολοκληρης φιλοσοφίας το babywearing. Αρχίζει από τα πολύ παλιά χρόνια. Σημερα ολοένα και περισσότερες γυναίκες (και αντρες) ασπάζονται τη φιλοσοφία του να κρατάς αγκαλιά συνέχεια το παιδί σου, να μην το αφήνεις να κλαίει, να υπκαούς στις αναγκες του, κτλ.
        το babywearing βοηθάει στο να σε ξεκουράζει από την αγκαλιά, γιατί αφηνει το βαρος να μοιράζεται σε χερια-ώμους-πλατη και αφηνει το γονιο πιο ξεκούραστο και hands free να κάνει και άλλες δουλειές.
        για να παρεις μια γευση, μπορεις να επισκευτεις αυτο το site.
        http://www.hotslings.com
        για να δεις περί τίνος πρόκειται.
        αυτο το μάρσιπο είναι από πανί χωρις κρίκους και φερμουάρ, ωστε να φοριέται εύκολα.

πχ κοιτα εμένα με την Αννα σε back carry (πισω μου)

εδω είναι ενα άλλο που εχω φτιάξει και το φοράει η θεία μου

Η διαφορά που έχει αυτό το μάρσιπο με τα άλλα είναι ότι μπαίνει το παιδί στη σωστή θέση και υποστηρίζονται σωστα τα ισχύα. Αντίθετα με τον άλλον του εμπορίου τα πόδια κρεμονται και επιβαρύνεται η μέση, επισης με αυτό, το μωρό είναι πολυ κοντά σου και το νιωθεις, υπάρχει επαφή.

πιστεύω πολύ στο babywearing. θελω πολυ και οι ελληνίδες οι μαμάδες να φοράνε τα μωρα τους..Βοηθάει πολύ και στο attachment parenting

αυτα τα φτιάχνω εγω και τα πουλάω. σε μια συμβολική τιμή, με σκοπό να διαδοθεί σαν ιδέα.
        για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία θα χαρώ πολύ να βοηθήσω
      • Από talkirti,
        Τις τελευταίες μέρες ο Μάριος θέλει συνέχεια αγκαλιά.
        Ειδικά όταν ξυπνάει πρέπει να περάσει κανένα τέταρτο αγκαλίτσα και μετά θέλει να κατέβει κάτω.

Έρχεται κλαίει στα πόδια μου, σηκώνει τα χεράκια και με αυτό το γνωστό ικευτευτικό βλέμμα μου δίχνει πως θέλει αγκαλιά.

Έχω και δουλειές, έχω και άλλο παιδί. Τον στηρίζω αριστερά πάνω στο γοφό και προσπαθώ να κάνω με το ένα χέρι ότι τέλος πάντων θέλω να κάνω αλλά ζορίζομαι.
        Έχει αρχίσει να με πονάει και ο γοφός ( ). Σαν γριούλα θα κυκλοφορώ σε λίγο............