Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λέτε να φταίνε οι ορμόνες μου;Δεν αντέχω την συμπεριφορά των γονιών μου...


Recommended Posts

¨Οντως αυτό είναι ένα μεγάλο + και χρειάζεται:D:D:D:D

 

Χρειάζεται δεν λες τίποτα:rolleyes:.Εμ όταν μου έλεγαν να βγάλω δεν πήγαινα η χαζή.Δεν σκεφτόμουν μελλοντικά:rolleyes:.Τώρα έχω ανάγκη τον άντρα μου κ τον πατέρα μου για κάποια πράγματα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Mammy in love ετσι ακριβως ειναι η πεθερα μου!Μου την ζηταει να την παρει στην δουλεια 3,5χρονων και ακου ωρες που δουλευει φευγει απο το σπιτι 5η ωρα το πρωι!!!!!Εγω αυτο που εκανα ξεκοψα τα πολλα πολλα και πλεον εχω ηρεμησει!
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι σκεφτόμουν σήμερα;Δεν θα έπρεπε να τους πω τίποτα και να κάνω κάποια πράγματα και να βάζω όρια χωρίς να γίνουν και παρεξηγήσεις:rolleyes:...Πάντως δεν θα το αφήσω έτσι θα μπούμε σε σειρά σίγουρα:D!

 

Συμφωνω.

ηδη με το να ξεκοψεις τα του μπανιου και τα της θαλασσας εκανες μια αρχη. νομιζω οτι αυτο ειδικα οι δικοι σου θα το σεβαστουν.

ετσι σιγα σιγα θα κοψεις και τα αλλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα να δεις πως είναι.Το σπίτι το ξεκινήσαμε σιγά σιγά όταν τέλειωσα το σχολείο (καταλαβαίνεις πόσο σιγά εννοώ:lol:).Όταν έπιασα δουλειά στα 20 ότι έβγαζα πήγαινε στο σπίτι.Η οικονομική βοήθεια που μου προσφέρουν τώρα είναι το φαγητό ,τρώμε μαζί.Βασικά "χάσαμε την μπάλα".Βλέπεις όταν παντρεύτηκα δεν τους επέτρεπα τίποτα.Αλλά ο άντρας μου επέτρεψε πολλά γιατί τα είχε βρει μαζί τους.Τώρα καιρός για μάζεμα;).

 

Ξεκίνα δυνατά και μη μασάς!

 

Φιλιά

rx2Vp2.png

OyIAp2.png

Link to comment
Share on other sites

Mammy in love ετσι ακριβως ειναι η πεθερα μου!Μου την ζηταει να την παρει στην δουλεια 3,5χρονων και ακου ωρες που δουλευει φευγει απο το σπιτι 5η ωρα το πρωι!!!!!Εγω αυτο που εκανα ξεκοψα τα πολλα πολλα και πλεον εχω ηρεμησει!

 

Και τι το θέλει το μωρό καλέ στις 5αξημέρωτα;Θα τρελαθούμε τελείως:confused:;

Link to comment
Share on other sites

παρακαλα να το κανει, να σ ακουσει εννοω

γιατι εμενα η πεθερα το πηρε και το πηγε ενω εμεις κοιμομασταν!

 

Αχ δεν φαντάζεσαι πως το σκέφτομαι που θα είναι το μωρό μαζί τους μην κάνουν τα δικά τους.Ο πατέρας μου κάποια πρωινά πάει σε ένα οικόπεδο που έχουμε στον Ασπρόπυργο και φυτεύει ,φοβάμαι μην θεωρήσει ότι καλό θα ήταν να παίρνει και το παιδί μαζί:(.Αν και το ξέκοψα της μάνας μου το μωρό στο αυτοκίνητο δεν μπαίνει αλλά φοβάμαι μην κάνουν τίποτα κρυφά...Αχ να περάσουν οι μέρες της σχολής γρήγορα:rolleyes:...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν σήμερα μου είπε κάτι η γιαγιά μου και πραγματικά με έστειλε:mad:.Έχω σαλτάρει με τον μικρό που εδώ και ένα μήνα δεν τρώει (τρώει με τα 1000ζόρια:cry:) ,μου είπε και ο γιατρός να αρχίσουμε πάλι σίδηρο και ένα άλλο σιροπάκι και η γιαγιά μου με αποτελείωσε:cry:.Μου λέει :"Το μωρό αδυνάτισε πολύ.Έφυγε η γιαγιά του και δεν τρώει ε;Δεν έχεις υπομονή να το ταΐσεις ,η μάνα σου το πηγαίνει από δω και από κει και εκείνο ξεχνιέται και τρώει.Σε εσένα αδυνάτισε."Μιλάμε έπαθα:shock::shock::shock:.Τρελάθηκα...Και της απάντησα κι εγώ με νεύρα ότι "η μάνα του παιδιού είμαι εγώ και το παιδί μου το φροντίζω και το προσέχω.Δεν τρώει εδώ και ένα μήνα ,δεν αδυνάτισε μέσα σε 5μέρες που λείπει η μάνα μου ,και κακός η μάνα μου όταν τον ταΐζει τον κάνει βόλτες ,δεν πρέπει το παιδί να μαθαίνει έτσι αλλά με ακούει κανένας όταν μιλάω;:mad:"Τέλος το παιδί θα το βλέπουν για λίγο από εδώ και πέρα.Βαρέθηκα τις βλακείες και τον καθένα που κάνει τα δικά του:mad:.Η΄θα με ακούνε η΄....Αμα πια:mad:.Σε λίγο θα μου πούνε ότι δεν είμαι και καλή μάνα:mad:...

Link to comment
Share on other sites

χωρις να θελω να σε σοκαρω, δεν ξερω για τις αλλες κοπελες, αλλα εμμεσως πλην σαφεστατα στο ειπαν. μη σκας και σε μενα το ειπαν:shock::shock: που ειμαι 500 χιλιομετρα μακρια και ειδαν το παιδι 5 φορες σε 12 μηνες. οτι δεν ξερω να το ταιζω, γιατι ειναι αδυνατο και αλλα συναφη και ομορφα κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ τρελάθηκα:shock::mad:.Άσε με ,είμαι που είμαι εδώ και ένα μήνα με στομάχι τούμπανο από το άγχος για τον μικρό μου μου είπε η γιαγιά και αυτό και με αποτέλειωσε:cry::cry::cry:.Εχθές νόμιζα ότι θα εκραγώ όλη μέρα.Ο μικρός να μην τρώει με τίποτα εκτός από το τοστ που έφαγε το πρωί ,να έχει μουρμούρα όλη μέρα...Εμένα από την ένταση με έπιασε πονοκέφαλος και επειδή δεν είχα παυσίπονο δυνάμωσε σε σημείο που έκανα εμετό και πάλι δεν συνερχόμουν:-(. Τελικά μου πέρασε κατά τις 10 το βράδυ όπου και κάθισα και έκανα πίτες , μπιφτέκια ,πατάτες τηγανητές και τζατζίκι μήπως και φάει ο μικρός.Έφαγε τελικά 3κομματάκια μπιφτέκι και λίγη πίτα με τζατζίκι και όλα αυτά με το ζόρι:cry:.Το τι κλάμα έριξα εχθές δεν λέγετε:cry:...

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σου πρότεινα απλά να μην αφήνεις κανέναν να σε κρίνει σαν μητέρα, αν χρειαστεί να το κάνει κάποιος αυτό θα είναι μόνο το παιδί σου μελλοντικά..

Η μητέρα σου και η γιαγιά σου μεγάλωσαν τα δικά τους παιδιά με τον τρόπο που εκείνες θεωρούσαν καλύτερο, δώσε τους λοιπόν να καταλάβουν πως και εσύ θα κάνεις το ίδιο.

Μην στεναχωριέσαι για το οτιδήποτε σου λένε, απλά βάλε όρια στον καθένα για το τι μπορεί να λέει και κάνει (τουλάχιστον σε ότι έχει να κάνει με την οικογένεια σου).

Δεν πιστεύω ότι νομίζουν πως δεν είσαι καλή μητέρα..απλά δείξε τους πως τα λόγια τους και οι πράξεις σου σε στεναχωρούν, έτσι ίσως αρχίσουν και εκείνοι να σκέφτονται τι λένε και τι κάνουν.

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

α ρε κοριτσακι

καμια φορα μην τα παιρνεις τοσο βαρια

δεν ειναι ολα για να σε κουρελιασουν

οι παλιοι τα λενε αυτα συνηθως

ολοι τους

οποτε μην τρελλαινεσαι εχεις τοσα θεματα ανοιχτα

πεθερα αντε μην πω, γονεις που σε τρελλαινουν,ποσο νομιζεις θα αντεξεις

παραβλεψε και κατι γιατι θα σαλταρεις κοπελα μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δινε του φρουτα για να δροσιζεται, καρπουζι, πεπονι, ροδακινο γενικα ο,τι τρωει που ειναι και ζουμερα. και γιαουρτια, ρυζογαλο, κρεμες αμα τρωει (οχι μονο βρεφικες) και συμπληρωνε με γαλα στον υπνο για να μην χανει ολα τα γευματα. και εμεις εχουμε κοψει πολυ. και δεν ειμαστε 10 κιλα. 9,5 με το ζορι και εμεις 15,5 μηνων. τι να κανω. να χασει ολα τα γευματα; ασε αυτο με το παρκο. παει 5 η ωρα και αρχιζει η τρελη γκρινια. μας τραβαει χερια, ποδια, παντελονια, σεντονια, βγαζει ολα τα ρουχα απο τα συρταρια και μας τα δινει για να ντυθουμε και να βγουμε.

 

αυτο, που ολοι ξερουν το παιδι καλυτερα απο τη μανα ειναι παρα παρα παρα πολυ εκνευριστικο αλλα αναποφευκτο στο ακουσμα τελικα απο ορισμενους. απλα μην δινεις σημασια οσο γινεται. ξερω. και εγω οταν τα ακουω αυτα απο το τηλεφωνοι να φανταστεις και τσιτωνω απιστευτα. αλλα εχω να απαντησω "εσεις ειδατε το παιδι μια ωρα, και εγω που το εφτασα ως εδω δεν ειμαι ικανη και δεν το ξερω;" και ζητανε συγγνωμη και το ραβουνε

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα. και εμας το βραδυ τρωει και μικρη ποσοτητα, λογω ζεστης. το μεσημερι δεν μπορει και πολλα πολλα να φαει. το καταλαβαινω. αφου ουτε εμεις μπορουμε να φαμε κανονικα με τον καυσωνα.

Link to comment
Share on other sites

Kourkoubini μου και εσείς έχετε θέμα με το φαΐ ε;Εγώ τον παλεύω συνέχεια ,όχι τόσο επειδή είναι αδύνατος αλλά για τον σίδηρο και του αιματοκρίτη του.Το πρωί τρώει κουτσά στραβά μισό η' ένα τοστάκι ,το μεσημέρι εχθές του είχα κριθαράκι με κιμά και τυράκι τριμμένο από πάνω και το ίδιο έφαγε και το βράδυ.Ενδιάμεσα πάλι τον προσπαθώ για κάνα φρούτο η΄γιαούρτι η΄μπισκοτάκι.Όσο για τα σχόλια η γιαγιά μου μου την ξανά πέταξε και της την είπα. Αμάν πια:mad:...Κ

Link to comment
Share on other sites

α ρε κοριτσακι

καμια φορα μην τα παιρνεις τοσο βαρια

δεν ειναι ολα για να σε κουρελιασουν

οι παλιοι τα λενε αυτα συνηθως

ολοι τους

οποτε μην τρελλαινεσαι εχεις τοσα θεματα ανοιχτα

πεθερα αντε μην πω, γονεις που σε τρελλαινουν,ποσο νομιζεις θα αντεξεις

παραβλεψε και κατι γιατι θα σαλταρεις κοπελα μου

 

Άμα μου την βαρέσει και πολύ άγρια δε το έχω σε τίποτα να μετακομίσω.Μακρυά και αγαπημένοι;).Τι θα πεθάνω;Δεν νομίζω.Απλά δεν μπορώ να ακούω βλακείες:mad:.

Link to comment
Share on other sites

Άμα μου την βαρέσει και πολύ άγρια δε το έχω σε τίποτα να μετακομίσω.Μακρυά και αγαπημένοι;).Τι θα πεθάνω;Δεν νομίζω.Απλά δεν μπορώ να ακούω βλακείες:mad:.

 

αν εχεις τη δυνατοτηα να μετακομισεις τι το συζητας? καντην!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα μπορούσα να είχα απεριόριστη "βοήθεια" και από τις 2 πλευρές ( γονείς-πεθερικά ) αλλά λειτουργώ σαν να μην τους είχα....

Τα πάντα τα ρυθμίζω βάση προγράμματος δικό μας και συζήγου.Η γιαγιά τον έχει όσο εγώ δουλεύω και ΜΟΝΟΝ.Ολες τις υπόλοιπες ώρες το παιδί είναι μαζί μας στα πάντα.Ή αν τύχει κάτι που δεν θα μπορούσε να είναι τον πηγαίνω στην αδερφή μου.

Ο μόνος λόγος που λειτουργώ έτσι είναι για να αποφύγω αυτό το στενό μαρκάρισμα και να ξέρουν και εκείνοι ότι μπορώ και μόνη μου και φυσικά ότι υπάρχουν όρια και πλέον λειτουργούμε οι 3 μας σαν οικογένεια.

Το ίδιο κάνει και η αδερφή μου που μένει πάνω κάτω με τους γονείς μας.

 

και εμεις μενουμε πανω κατω με τα πεθερικά μου, και 5 λεπτα απο τους δικους μου αλλα λειτουργω με τον ιδιο ακριβως τροπο τα κρατανε μονο οταν συμπεφτουν οι βαρδυες με τον αντρα μου.

(Βεβαια οταν τα κραταει αυτος ολο και τα στελνει κατω)

δεν τα εχουν κρατησει ποτε για να παω βολτα να κανω δουλειες κλπ, δεν μας μαγειρευουν δεν βοηθανε σε δουλειες και ετσι δεν εχουμε σοβαρα προβλήματα μονο τιποτα κουβεντες λενε αλλα μπαινακης βγαινακης.

απο την αλλη το εχω γραψει και αλλου νομιζω οτι και οι παπουδογιαγιαδες εχουν δικαιωματα στα εγγονια τους, και δεν εχουμε δικαιωμα να τα αποκοβουμε απο αυτους η να τα αναγκαζουμε σε τυπικες μονο σχεσεις.

εγω παρολο που τα παιρνω συχνα με την πεθερα μου αλλα και την μανα μου τα παιδια δεν τα εχω χρησιμοποιησει ποτε σαν οπλο

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

και επειδη εχω ακουσει παρα πολλα απο τους παπουδογιαγιαδες για τα λαθη μου κλπ,κλπ περα απο τον 1ο καιρο που το επερνα κατακαρδα και αισθανομουν οτι με εχουν προσβαλει εμαθα να το γειωνω, τι να κανουμε στον καθενα οσο του κοβει.....

ετσι στα μικροπραγματα κανω λιγο το βλακα και τα αφηνω πχ να τρεχουν ξυπολιτα στην αυλη ή να τρωνε μπισκοτα πριν το φαγητο αλλα στα σημαντικα βολτα με το αυτοκινητο χωρις καθισματακι δεν σηκωνω κουβεντα ειπαν μια δυο τρεις τις βλακειες τους το πηραν αποφαση.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια σημερινή φάση.Πριν γράψω τι έγινε να σας πω πως έπιασα δουλειά ,στο σπίτι μεν αλλά πρέπει να δουλεύω 5 ώρες την ημέρα ανενόχλητη γιατί δουλεύω μέσω τηλεφώνου.Έτσι όταν ξυπνάει ο μικρός τον ετοιμάζω και τον πάω στη μητέρα και εγώ συνεχίζω την δουλειά μου.Η μητέρα μου του δίνει φρουτόκρεμα και μετά τον πάει στον πατέρα μου στο μαγαζί ο οποίος τον παίρνει τον πάει βόλτα στη γειτονιά και τον πάει και στις κούνιες.Σήμερα το μεσημέρι έμαθα το εξής ,ο πατέρας μου βάζει τον μικρό (17μηνών) στην τσουλήθρα και μετά πάει στο κάτω μέρος της τσουλήθρας και τον περιμένει.Είναι παράλογο βρε κορίτσια που μου κακοφάνηκε το σκηνικό;Του λέω κι εγώ ότι "μέχρι να κάνεις τον κύκλο από την σκάλα μέχρι μπροστά τι θα γίνει αν τσουλήσει το παιδί και πέσει;":("δεν πέφτει" μου λέει.Είμαι υπερβολική;Δεν ξέρω ίσως φταίει το ότι γενικά είμαι πολύ αρνητική απέναντι στον πατέρα μου...:?Πείτε καμιά γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σημερινή φάση.Πριν γράψω τι έγινε να σας πω πως έπιασα δουλειά ,στο σπίτι μεν αλλά πρέπει να δουλεύω 5 ώρες την ημέρα ανενόχλητη γιατί δουλεύω μέσω τηλεφώνου.Έτσι όταν ξυπνάει ο μικρός τον ετοιμάζω και τον πάω στη μητέρα και εγώ συνεχίζω την δουλειά μου.Η μητέρα μου του δίνει φρουτόκρεμα και μετά τον πάει στον πατέρα μου στο μαγαζί ο οποίος τον παίρνει τον πάει βόλτα στη γειτονιά και τον πάει και στις κούνιες.Σήμερα το μεσημέρι έμαθα το εξής ,ο πατέρας μου βάζει τον μικρό (17μηνών) στην τσουλήθρα και μετά πάει στο κάτω μέρος της τσουλήθρας και τον περιμένει.Είναι παράλογο βρε κορίτσια που μου κακοφάνηκε το σκηνικό;Του λέω κι εγώ ότι "μέχρι να κάνεις τον κύκλο από την σκάλα μέχρι μπροστά τι θα γίνει αν τσουλήσει το παιδί και πέσει;":("δεν πέφτει" μου λέει.Είμαι υπερβολική;Δεν ξέρω ίσως φταίει το ότι γενικά είμαι πολύ αρνητική απέναντι στον πατέρα μου...:?Πείτε καμιά γνώμη.

 

 

Ετσι οπως το βλεπω εγω απο εξω θα σου ελεγα οτι εισαι πολυ τυχερη που εχεις τους γονεις σου και σε βοηθανε να δουλεψεις κρατωντας σου το μωρο.Ενα ευχαριστω να πεις του μπαμπακα σου που παει το παιδακι σου στις κουνιες και αλλαζει τον αερα του και περναει καλα.Ειναι υπερβολη η ανησυχια σου αυτη.Το μωρο ειναι 17 μηνων δεν ειναι 7, βεβαιως και θα κανει ετσι τσουληθρα, και ο παππους ειναι εκει διπλα και επιβλεπει δεν το αφηνει μονο του.Ολα τα παιδακια ετσι κανουν.

 

Ας μην διυλιζουμε το κουνουπι με τους γονεις μας.(Το λεω για να το ακουω κι εγω γιατι ολοι ξεφευγουμε ωρες ωρες και γινομαστε υπερπροστατευτικοι με τα παιδια μας και αγνωμονες ως προς τους γονεις μας).

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το βλεπω εγω απο εξω θα σου ελεγα οτι εισαι πολυ τυχερη που εχεις τους γονεις σου και σε βοηθανε να δουλεψεις κρατωντας σου το μωρο.Ενα ευχαριστω να πεις του μπαμπακα σου που παει το παιδακι σου στις κουνιες και αλλαζει τον αερα του και περναει καλα.Ειναι υπερβολη η ανησυχια σου αυτη.Το μωρο ειναι 17 μηνων δεν ειναι 7, βεβαιως και θα κανει ετσι τσουληθρα, και ο παππους ειναι εκει διπλα και επιβλεπει δεν το αφηνει μονο του.Ολα τα παιδακια ετσι κανουν.

 

Ας μην διυλιζουμε το κουνουπι με τους γονεις μας.(Το λεω για να το ακουω κι εγω γιατι ολοι ξεφευγουμε ωρες ωρες και γινομαστε υπερπροστατευτικοι με τα παιδια μας και αγνωμονες ως προς τους γονεις μας).

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!Την χρειαζόμουν για να ηρεμήσω λιγάκι...Είναι βέβαια πολλά αυτά που αισθάνομαι και με κάνουν να νιώθω έτσι ειδικά με τον πατέρα μου αλλά δεν θέλω να υπερβάλω κιόλας:rolleyes:...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...