Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Για όποια θέλει να μείνει έγκυος μετά τα 40"


Recommended Posts


Διαφημίσεις


άντε κορίτσια μακάρι για όλες μας το καλύτερο!!!

εν τω μεταξύ είναι ο τρίτος μήνας ελεύθερων επαφών και λίγο μετά την ωορηξία (την οποία και καταλαβαίνω κάθε μήνα) άρχισε πόνος στο στήθος και πρήξιμο δηλαδή πολυ νωρίτερα απο άλλες φορές...βρε λες??????? δεν ξέρω...πάντως αυτό δεν το έχω ξαναπάθει..έχει συμβεί σε καμιά πόνο στο στήθος 2 εβδομάδες σχεδόν πριν την περίοδο??????

Κι εγώ αυτό το μήνα πονάω ασυνήθιστα από την 23η μέρα του κύκλου! Δεν νομίζω να "παίζει" κάτι γιατί κι άλλες φορές το παθαίνω. Απλά, ΄΄τώρα πονάω περισσότερο, γεγονός που θα με κάνει να πάω για υπέρηχο μετά την περίοδο, αν και δεν θέλω, γιατί όποτε πάω όλο και κάτι θα μου βρει...Τους έχω πάρει με κακό ματι τους παλιογιατρούς:evil:

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω ότι πονάει περισσότερο η κοιλιά μου κι όχι το στήθος ( που κι αυτό όμως πονάει περισσότερο από άλλες φορές)

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

τι να πω δεν ξέρω...απλά μου κάνει εντύπωση ότι απο την 17η μέρα (με κύκλο 26 ημερών) άρχισε να πρήζεται και να πονάει το στήθος μου όπως όταν περιμένω περίοδο...θα κάνω υπομονή μέχρι τη δευτέρα 7 του μηνός που περιμένω να αδιαθετήσω και βλέπουμε.... τους γιατρούς για να είμαι ειλικρινής δεν τους πολυ θέλω...πατάνε πάνω στις ευαισθησίες μας στην απόλυτη εμπιστοσύνη που τους έχουμε και αρμέγουν κανονικά..ευτυχώς υπάρχουν και εξαιρέσεις..

Link to comment
Share on other sites

τι να πω δεν ξέρω...απλά μου κάνει εντύπωση ότι απο την 17η μέρα (με κύκλο 26 ημερών) άρχισε να πρήζεται και να πονάει το στήθος μου όπως όταν περιμένω περίοδο...θα κάνω υπομονή μέχρι τη δευτέρα 7 του μηνός που περιμένω να αδιαθετήσω και βλέπουμε.... τους γιατρούς για να είμαι ειλικρινής δεν τους πολυ θέλω...πατάνε πάνω στις ευαισθησίες μας στην απόλυτη εμπιστοσύνη που τους έχουμε και αρμέγουν κανονικά..ευτυχώς υπάρχουν και εξαιρέσεις..

 

...λοιπόν κι εγώ πρησμένο στήθος με πόνο και βάρος στην κοιλιά από το Σαββατοκύριακο ενώ περιμένω να αδιαθετήσω 9/11..αλλά κορίτσια επειδή το έχω ξαναδεί το έργο και μετά απογοητεύτηκα κι έπεσαν κλάμματα και δράματα... θα πάω πάσο!!

Ό,τι είναι να γίνει θα γίνει αργά ή γρήγορα και δεν θέλω να με πιάνει αυτό που παθαίνουμε όλες και ψαχνόμαστε πού πονάμε, αν έχουμε ζαλάδες , δέκατα κλπ κλπ...

Πόσο νοσταλγώ την εποχή που ήμουν ανέμελη και χαλαρή, με απόλυτη σιγουριά για όλα και χωρίς καμία ανασφάλεια για οτιδήποτε που έβαζα στόχο και πάλευα να πετύχω! Τους τελευταίους μήνες ένιωσα πολύ έντονα ότι ο καιρός περνάει σα νερό που τρέχει κι ότι πρέπει να τρέξω να το προλάβω κι όλο τρέχω κι όλο μου φεύγει....γκρρρ!!

Για να δούμε λοιπόν ..λίγες μέρες έμειναν και θα λυθεί το μυστήριο ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πάντως αν όντως είμαι έχω να σας πω ένα φοβερό περιστατικό κάπως μεταφυσικό το οποίο προς το παρόν προσπαθώ να μην σκέφτομαι για να μην επηρεάζομαι.......

ELENAGEM καταρχήν να ζήσετε να ευτυχίσετε και γρήγορα με ένα μωράκι γερό δυνατό και χαμογελαστό..και εγώ αύριο κλείνω 1 ολόκληρο μήνα έγγαμου βίου (2ος γάμος) ...συμφωνώ με τα χρόνια των ανύπαρκτων ανασφαλειών...άστα να πάνε...έφυγαν ανεπιστρεπτί...πριν γεννήσω τη κόρη μου στα 29 μου πριν απο 9 χρόνια δηλαδή δεν ήξερα τι θα πει φοβία και ανασφάλεια...τέλος πάντων προσπαθούμε να σκεφτόμαστε θετικά και να αφήνουμε και κάποια πράγματα στα χέρια του Θεούλη...Εκείνος ξέρει τι κάνει....

όσο για το δικό μου πρήξιμο στη κοιλιά δεν δίνω σημασία....μάλλον υπεύθυνη είναι μια υπέροχη φασολάδα που έφτιαξα και έφαγα με μανία:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ εδώ, λίγο πριν τα 40 και πολύ-πολύ αγχωμένη... Ευτυχώς που έχουμε ένα υπέροχο κοριτσάκι 4 ετών, αλλιώς θα είχα πιάσει τελικές!!! Αλλά εδώ και 3 χρόνια προσπαθούμε για 2ο, και τπτ... μόνο μια παλίνδρομη πριν 5 μήνες... Οργανικά δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα, είμαστε καλά και οι 2, ο σύζυγος στα 43.

Έχω όμως ένα σοβαρό πρόβλημα: ο σύζυγος δεν συμφωνεί ότι πρέπει να ζητήσουμε βοήθεια, και ότι μόνο με κανονικές προσπάθειες θα μας κάτσει το λαχείο και το τζόκερ μαζί... Εγώ όμως τρελλαίνομαι και αγχώνομαι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ... Δεν αντέχω άλλο... Βλέπω τα διαγράμματα με τα ποσοστά γονιμότητας και τρελλαίνομαι... Έχω ανάγκη από συμπαράσταση, που τελικά νομίζω μόνο από δω μέσα θα βρω...

Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου για να χαλαρώσεις εγώ λέω να βάλεις μέσα σου ένα χρονικό όριο για πιθανή εξωσωματική π.χ.. Ας πούμε πες στον εαυτό σου ότι αν μέχρι το Πάσχα δεν έχω μείνει, τότε θα συζητήσω με τον γυναικολόγο τις προοπτικές μας....και τότε το ανακοινώνεις και στο σύζυγο...Αποτέλεσμα: θα ξεαγχωθείς και θα ευχαριστηθείς τις επαφές με τον αντρούλη σου και πολύ πιθανό, αφού δεν υπάρχει άλλο θέμα να έρθει το μωράκι σας!Καλή επιτυχία!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

πάντως αν όντως είμαι έχω να σας πω ένα φοβερό περιστατικό κάπως μεταφυσικό το οποίο προς το παρόν προσπαθώ να μην σκέφτομαι για να μην επηρεάζομαι.......

ELENAGEM καταρχήν να ζήσετε να ευτυχίσετε και γρήγορα με ένα μωράκι γερό δυνατό και χαμογελαστό..και εγώ αύριο κλείνω 1 ολόκληρο μήνα έγγαμου βίου (2ος γάμος) ...συμφωνώ με τα χρόνια των ανύπαρκτων ανασφαλειών...άστα να πάνε...έφυγαν ανεπιστρεπτί...πριν γεννήσω τη κόρη μου στα 29 μου πριν απο 9 χρόνια δηλαδή δεν ήξερα τι θα πει φοβία και ανασφάλεια...τέλος πάντων προσπαθούμε να σκεφτόμαστε θετικά και να αφήνουμε και κάποια πράγματα στα χέρια του Θεούλη...Εκείνος ξέρει τι κάνει....

όσο για το δικό μου πρήξιμο στη κοιλιά δεν δίνω σημασία....μάλλον υπεύθυνη είναι μια υπέροχη φασολάδα που έφτιαξα και έφαγα με μανία:D:D:D

 

ευχαριστούμε ευχαριστούμε!! ...πέρα από την πλάκα με την φασολάδα και τις παρενέργειες, καλό κάνει το όσπριο και όλα τα δυναμωτικά ...μας κρατούν γερές, με ενέργεια και η ενέργεια κρατάει το ηθικό ακμαίο :)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ εδώ, λίγο πριν τα 40 και πολύ-πολύ αγχωμένη... Ευτυχώς που έχουμε ένα υπέροχο κοριτσάκι 4 ετών, αλλιώς θα είχα πιάσει τελικές!!! Αλλά εδώ και 3 χρόνια προσπαθούμε για 2ο, και τπτ... μόνο μια παλίνδρομη πριν 5 μήνες... Οργανικά δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα, είμαστε καλά και οι 2, ο σύζυγος στα 43.

Έχω όμως ένα σοβαρό πρόβλημα: ο σύζυγος δεν συμφωνεί ότι πρέπει να ζητήσουμε βοήθεια, και ότι μόνο με κανονικές προσπάθειες θα μας κάτσει το λαχείο και το τζόκερ μαζί... Εγώ όμως τρελλαίνομαι και αγχώνομαι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ... Δεν αντέχω άλλο... Βλέπω τα διαγράμματα με τα ποσοστά γονιμότητας και τρελλαίνομαι... Έχω ανάγκη από συμπαράσταση, που τελικά νομίζω μόνο από δω μέσα θα βρω...

 

 

Αχ εσύ μου μοιάζεις στο ιστορικό!!! (Κόρη 3,5 ετών, άκαρπες προσπάθειες 2,5 ετών, παλίνδρομη πριν 5 μήνες, βιοχημική τώρα)

Καλωσόρισες, καλωσόρισες, μαζί θα γκαστρωθούμε, να το δεις!

 

Ξεκίνα να μετρήσεις τις ορμόνες σου μήπως χρειαστείς τίποτα αντισυλληπτικά για κανένα δίμηνο. Στα 40 μας είναι πολύ σύνηθες να "αποσυντονίζονται".

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ κορίτσια (Χριστινάκι και Christy: έχετε και το όνομα της κόρης μου!! τι σύμπτωση!) σας ευχαριστώ που μου απαντήσατε!

Μακάρι να ξεαγχωνόμουν έτσι εύκολα... Θα προσπαθήσω, απ' το στόμα σας και στου Θεού τ' αυτί...

Christy, αυτό με τις ορμόνες δεν τό 'πιασα καλά, δλδ τι να μετρήσω? Τι εξετάσεις δλδ να κάνω για τις ορμόνες? Ο γιατρός μου γιατί δεν ανάφερε τπτ? Ποιες ορμόνες επηρεάζουν την γονιμότητα? Μόνο σαλπιγγογραφία με έστειλε να κάνω, η οποία βγήκε μια χαρά....

Είχες ΚΑΙ βιοχημική, ε? Δύσκολο.... Καλή μας επιτυχία κορίτσια...

Link to comment
Share on other sites

Έλα Christy , τώρα κοίταξα παλιότερα μνμ σου και κατάλαβα γιατί μιλάς. Εμείς δεν μπήκαμε καν σε αυτή τη διαδικασία, ούτε σε εξωσωματικό πήγαμε, ακόμα προσπαθούσαμε από μόνοι μας. Το πρόβλημα είναι ότι ο σύζυγος δεν εννοεί να καταλάβει ότι στην ηλικία μου (αααχ), δεν γίνονται όλα από μόνα τους... Εκεί είναι το πρόβλημα μου! Εγώ όμως θα αρχίσω να την ψάχνω πια...

Link to comment
Share on other sites

haido, να κάνεις έναν πλήρη ορμονικό έλεγχο. Οι ορμόνες είναι το Α και το Ω για τη γονιμότητα. Ειδικά στην ηλικία μας.

 

Ευχαριστώ newbie G, προγραμματίζω ραντεβού...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Haido μια από τα ίδια ήταν και ο δικός μου σύζυγος.

Δεν καταλάβαινε το πόσο αρνητικός παράγοντας είναι, η γυναίκα να είναι σε μεγάλη ηλικία. Νόμιζε ότι όλα οφείλονται στο άγχος:shock: , και είπε "άστο μωρέ θα γίνει μόνο του, μην αγχώνεσαι" !!! Και έτσι περάσαν άδικα 2 χρόνια. Εγώ λοιπόν πείσμωσα, τον έβαλα κάτω και του είπα : "λοιπόν αν θέλεις παιδί, πρέπει να ψαχτούμε με εξετάσεις κλπ γιατί όπως βλέπεις μονάχο του δεν έρχεται. Αλλιώς να το ξεχάσουμε το θέμα , να ησυχάσω και γω γιατί κάθε μήνα περνάω ένα μαρτύριο".

Με κοίταξε σαν να είχα πέσει από τον Άρη:mrgreen:.

Το σκέφτηκε λίγο, και μου είπε να βρω γιατρό να ξεκινήσουμε περαιτέρω εξετάσεις. Βρήκα και γω έναν γιατρό ιδιώτη στην γειτονιά μου, (με το ΙΚΑ, γιατί οικονομικά είμαστε χάλια) και συζήτησα μαζί του το πρόβλημά μου. Πρόθυμα ο άνθρωπος μου έγραψε μια σειρά από εξετάσεις για μένα, πήγα και σε ένα ιδιωτικό κέντρο και κάναμε ένα σπερμοδιάγραμμα.

Ευτυχώς που τα πήρα στο κρανίο τελικά και έγιναν έτσι τα πράγματα , γιατί το σπερμοδιάγραμμα έδειξε ότι δεν υπάρχει περίπτωση αυτό το σπέρμα να καταφέρει να γονιμοποιήσει ωάριό μου και απλά θα χάναμε κι άλλο χρόνο!

Έτσι τώρα ετοιμάζω τα χαρτιά μου για την επιτροπή του ΙΚΑ για εξωσωματική.

ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΡΕΠΕΙΕΜΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΙΝΙΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ:P:p:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή Haido μια από τα ίδια ήταν και ο δικός μου σύζυγος.

Δεν καταλάβαινε το πόσο αρνητικός παράγοντας είναι, η γυναίκα να είναι σε μεγάλη ηλικία. Νόμιζε ότι όλα οφείλονται στο άγχος:shock: , και είπε "άστο μωρέ θα γίνει μόνο του, μην αγχώνεσαι" !!! Και έτσι περάσαν άδικα 2 χρόνια. Εγώ λοιπόν πείσμωσα, τον έβαλα κάτω και του είπα : "λοιπόν αν θέλεις παιδί, πρέπει να ψαχτούμε με εξετάσεις κλπ γιατί όπως βλέπεις μονάχο του δεν έρχεται. Αλλιώς να το ξεχάσουμε το θέμα , να ησυχάσω και γω γιατί κάθε μήνα περνάω ένα μαρτύριο".

Με κοίταξε σαν να είχα πέσει από τον Άρη:mrgreen:.

Το σκέφτηκε λίγο, και μου είπε να βρω γιατρό να ξεκινήσουμε περαιτέρω εξετάσεις. Βρήκα και γω έναν γιατρό ιδιώτη στην γειτονιά μου, (με το ΙΚΑ, γιατί οικονομικά είμαστε χάλια) και συζήτησα μαζί του το πρόβλημά μου. Πρόθυμα ο άνθρωπος μου έγραψε μια σειρά από εξετάσεις για μένα, πήγα και σε ένα ιδιωτικό κέντρο και κάναμε ένα σπερμοδιάγραμμα.

Ευτυχώς που τα πήρα στο κρανίο τελικά και έγιναν έτσι τα πράγματα , γιατί το σπερμοδιάγραμμα έδειξε ότι δεν υπάρχει περίπτωση αυτό το σπέρμα να καταφέρει να γονιμοποιήσει ωάριό μου και απλά θα χάναμε κι άλλο χρόνο!

Έτσι τώρα ετοιμάζω τα χαρτιά μου για την επιτροπή του ΙΚΑ για εξωσωματική.

ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΡΕΠΕΙΕΜΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΙΝΙΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ:P:p:p

 

...λοιπόν κάπως έτσι θα τον βάλω κάτω και τον δικό μου!! ... με το ένα και με το άλλο, με άλλα τρεχάματα και προβλήματα, έχει παρακαθυστερήσει το σπερμοδιάγραμμα και θα αρχίσω κι εγώ να νοιώθω πολύ μ...ας που δυο μήνες τώρα με έχω βαρεθεί να στήνομαι με τα πόδια στον αέρα για εξέταση, για υπέρηχους, για σαλπιγγογραφίες...και έπεται συνέχεια!!!αμάν αυτοί οι άντρες μας, χωρίς ταρακούνημα δεν παίρνουν μπρος :(

Link to comment
Share on other sites

Αχχχχ οι ορμόνες!

Βγήκαν τα αποτελέσματά μου: Σε όλες τις ορμόνες άριστα, ΕΚΤΟΣ την αντιμυλλέριο: 0,9 (στα τάρταρα...)

 

Εντωμεταξύ σήμερα είχα ωορρηξία και χαρά: Ήταν ο αντρούλης μου νωρίς στο σπίτι κ η μικρή σχολείο... οπότε πήρα άδεια από τη δουλειά μου, για να αφοσιωθώ καλύτερα στο "έργο". (Για την επαφή με τον "καθετήρα" έπαιρνα άδειες. τώρα με τον άντρα να μην?)

Και ίδωμεν...

3 ο μήνας σήμερα + 14 = 17 Νοέ η μέρα που θα περιμένω να αδιαθετήσω...

(υπολογισμένη από το κομπιουτεράκι της Κρίστυς, αλάθητο μέχρι τώρα)

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Eγώ κορίτσια γέννησα το δεύτερο παιδάκι μου στα 41 με φυσιολογική σύλληψη αλλά μετά από προσπάθειες 4-5χρόνων, όπου μεσολάβησαν 1 αποβολή & 2 εξωσωματικές (η μία παλινδρόμησε), με σπέρμα που κυμαινόταν από χάλια εώς πολύ χάλια και με fsh υψηλή (δηλ.κλιμακτήριος). Κάποια στιγμή που παραιτηθήκαμε από τις προσπάθειες διότι έτσι κι αλλιώς το ποσοστό επιτυχίας ήταν 5% είτε με εξωσωματική είτε με φυσική επαφή, τότε συνωμότησε το σύμπαν και πέτυχε η συνταγή!

Link to comment
Share on other sites

danel, μας δίνεις κουράγιο...

Μέχρι πρότινος, ποτέ δεν πέρασε από το μυαλό μου η έννοια κλιμακτήριος...

Πώς να γιορτάσω εγώ τώρα γενέθλια (40 στρογγυλά) σε 2 μήνες? Ε...?Πείτε μου...

Link to comment
Share on other sites

Αχχχχ οι ορμόνες!

Βγήκαν τα αποτελέσματά μου: Σε όλες τις ορμόνες άριστα, ΕΚΤΟΣ την αντιμυλλέριο: 0,9 (στα τάρταρα...)

 

Εντωμεταξύ σήμερα είχα ωορρηξία και χαρά: Ήταν ο αντρούλης μου νωρίς στο σπίτι κ η μικρή σχολείο... οπότε πήρα άδεια από τη δουλειά μου, για να αφοσιωθώ καλύτερα στο "έργο". (Για την επαφή με τον "καθετήρα" έπαιρνα άδειες. τώρα με τον άντρα να μην?)

Και ίδωμεν...

3 ο μήνας σήμερα + 14 = 17 Νοέ η μέρα που θα περιμένω να αδιαθετήσω...

(υπολογισμένη από το κομπιουτεράκι της Κρίστυς, αλάθητο μέχρι τώρα)

 

Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου , και εύχομαι να καρποφορήσει γρήγορα:wink:

Link to comment
Share on other sites

...ο άντρας μου νιώθει άβολα να πάει και να δώσει δείγμα επιτόπου σε εργαστήριο για σπερμοδιάγραμμα εκτός κι αν δούμε ότι αυτός είναι ο μόνος τρόπος. Διαβάσαμε κάπου ότι μπορούμε να έχουμε κανονικά επαφή και να συλλέξουμε το δείγμα σε ειδικό γι΄αυτόν τον σκοπό προφυλακτικό. Μήπως ξέρετε πού μπορούμε να το βρούμε?..πχ σε φαρμακείο λέτε θα έχει??

 

Ανυπομονώ να τελειώνουμε με τις εξετάσεις αλλά προσπαθούμε να μην αγχωθούμε ..θα τα καταφέρουμε άραγε? Στο μεταξύ έχω τα κλασικά συμπτώματα περιόδου που περιμένω σε 5 μέρες κανονικά...ουφφφ!!

Ελπίζω να έχω σύντομα κάποια απάντησή σας κι ό,τι άλλο θέλετε να μου πείτε και σχετικά και με αυτήν την εξέταση.

Link to comment
Share on other sites

...ο άντρας μου νιώθει άβολα να πάει και να δώσει δείγμα επιτόπου σε εργαστήριο για σπερμοδιάγραμμα εκτός κι αν δούμε ότι αυτός είναι ο μόνος τρόπος. Διαβάσαμε κάπου ότι μπορούμε να έχουμε κανονικά επαφή και να συλλέξουμε το δείγμα σε ειδικό γι΄αυτόν τον σκοπό προφυλακτικό. Μήπως ξέρετε πού μπορούμε να το βρούμε?..πχ σε φαρμακείο λέτε θα έχει??

 

/QUOTE]

 

Αυτό πάλι πότε κυκλοφόρησε?

Κι εγώ γιατί δεν το έμαθα?

Τόσες ώρες την ημέρα "googl-άρω" σαχλαμαρίτσες κ μη περί υπογονιμότητας κλπ.

Κάθε φορά πριν τη σπερματέγχυση είμαστε με το άγχος μπας και δεν...

Το ίδιο άγχος και για όταν θα πάω για εξωσωματική...

 

Danel πολύ ευχάριστη η ιστορία σου, μας δίνει πραγματικά κουράγιο κι ελπίδα.

 

Haido

πρόγραμμα-ξεπρόγραμμα, με το πακέτο εξετάσεων που μου σκάσανε, αισθάνομαι σα να έχω διάβασμα για Πανελλήνιες... Εννοείται ότι ΔΕΝ μπορώ να τις κάνω όλες ιδιωτικά, άσε που δεν θέλω κιόλας και είμαι συνέχεια με πονοκέφαλο.

(Ξέχασα να πληρώσω και τη ΔΕΗ - έξτρα άγχος).

 

Αύριο πάω για καμπύλες ζαχάρου κ κάτι ψιλά...

Τα κολπικά μου τα πήρε σήμερα (σιχαίνομαι τον εαυτό μου πλέον κάθε που ανοίγω τα πόδια μου στην ιατρική καρέκλα).

Η μαστογραφία μου έδειξε ότι το σούπερ νεανικό κ πυκνό στήθος μου, δεν μπορεί να εξεταστεί μόνο με αυτήν κ χρειάζεται και υπέρηχος... ούτε αυτός δικαιολογείται πλέον από τα ταμεία. Είμαι να σκάσω.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε Cristy μου , σαν πολλές μου φαίνονται οι εξετάσεις που σε βάζει ο γιατρός σου. Μπας και είναι πολύ "ψείρας" χωρίς λόγο ? Και γω έκανα μαστογραφία σήμερα (και γω έχω μεγάλο στήθος 90D) αλλά δεν μου είπε κάτι. Και έχω και ιστορικό καρκίνου στην οικογένεια.

Link to comment
Share on other sites

...ο άντρας μου νιώθει άβολα να πάει και να δώσει δείγμα επιτόπου σε εργαστήριο για σπερμοδιάγραμμα εκτός κι αν δούμε ότι αυτός είναι ο μόνος τρόπος. Διαβάσαμε κάπου ότι μπορούμε να έχουμε κανονικά επαφή και να συλλέξουμε το δείγμα σε ειδικό γι΄αυτόν τον σκοπό προφυλακτικό. Μήπως ξέρετε πού μπορούμε να το βρούμε?..πχ σε φαρμακείο λέτε θα έχει??

 

 

Αυτό που λες, δεν γίνεται. Θα πάρετε ουροσυλλέκτη από φαρμακείο, θα εκσπερματίσει μονος του στο σπίτι και θα το πάτε στο εργαστήριο αμέσως. Και προσοχή. Δεν πρέπει να βοηθήσεις καθόλου στη διαδικασία, για να μην αλλοιωθεί το σπέρμα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...