Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Για όποια θέλει να μείνει έγκυος μετά τα 40"


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Cristy εύχομαι η επόμενη προσπάθεια να πετύχει και να δώσετε το αδερφάκι στο παιδάκι σας!

 

Μαρία μου σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!

 

Αλήθεια εσύ τι έκανες τελικά?

 

Χτες μίλησα με το γιατρό οποίος δε με αφήνει να πάρω ανάσα!

Πρότεινε να κάνω ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ τον έλεγχο για καθ΄ έξιν αποβολές, καθώς ήταν το 2ο ατυχές περιστατικό μέσα σε λίγους μήνες και με "δρομολόγησε" ήδη για εξωσωματική σε δημόσιο εφ όσον το αποφασίσω, μια και ξεκαθάρισα πως τα οικονομικά μας δεν μας επιτρέπουν ιδιωτικό κέντρο.

Τουλάχιστον αισθάνομαι ότι ο γιατρός μου με έχει ¨βάλει σε ρυθμό" και δεν με αφήνει να το βάλω κάτω στις προσπάθειες.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εδω!!Θα ειμαι 40 σε μισο χρονο περιπου και θελω να κανω μωρακι, το 1ο (ή μωρακια), με εξωσωματικη. Θα σας τα χαλασω στον συζυγο, ειναι 5 χρονια μεγαλυτερος. Ειμαστε λιγο μεγαλοι, αλλα μαλλον ο Θεος ηθελε να ωριμασουμε και μετα να γινουμε γονεις!!!Ας ειναι, "γενηθήτω το θέλημά σου". Καλη επιτυχια σε ολες μας!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω εδω!!Θα ειμαι 40 σε μισο χρονο περιπου και θελω να κανω μωρακι, το 1ο (ή μωρακια), με εξωσωματικη. Θα σας τα χαλασω στον συζυγο, ειναι 5 χρονια μεγαλυτερος. Ειμαστε λιγο μεγαλοι, αλλα μαλλον ο Θεος ηθελε να ωριμασουμε και μετα να γινουμε γονεις!!!Ας ειναι, "γενηθήτω το θέλημά σου". Καλη επιτυχια σε ολες μας!!!!

Mην σε πιάνει άγχος, κι εμείς δεν είμαστε στην πρώτη μας νιότη... 38 και 47...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Μια που μιλάτε όλες για ηλικίες, εγώ είμαι 40 και 2 μήνες και ο σύζυγος σαρανταρίζει το προσεχές Σάββατο.

 

Να σας ρωτήσω κάτι από περιέργεια, μια και βιώνω τις αντίστοιχες "δύσκολες μέρες": έχετε παρατηρήσει διαφορά και συγκεκριμένα μείωση στη διάρκεια της περιόδου σας?

Παρατηρώ ότι μου κρατάει ολοένα και λιγότερο και με πιάνει πανικός...

Μέχρι που έμεινα έγκυος στην κόρη μου κράταγε περίπου 5 μέρες με κανονική ροή, τις 2 πρώτες λίγο πιο αυξημένη. Τώρα η κανονική ροή κρατάει 1, άντε 2 μέρες. Αν τύχει παραπάνω, θα είναι απλά "ξεχασμένα καφέ..."

Βέβαια, επειδή μέρες χωρίς αίμα = ωραίες κ "σέξυ" μέρες, μια χαρά το "ξεχνάω το θεματάκι όταν έχει περάσει και δεν θυμάμαι να το έχω αναφέρει στο γιατρό μου...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μια που μιλάτε όλες για ηλικίες, εγώ είμαι 40 και 2 μήνες και ο σύζυγος σαρανταρίζει το προσεχές Σάββατο.

 

Να σας ρωτήσω κάτι από περιέργεια, μια και βιώνω τις αντίστοιχες "δύσκολες μέρες": έχετε παρατηρήσει διαφορά και συγκεκριμένα μείωση στη διάρκεια της περιόδου σας?

Παρατηρώ ότι μου κρατάει ολοένα και λιγότερο και με πιάνει πανικός...

Μέχρι που έμεινα έγκυος στην κόρη μου κράταγε περίπου 5 μέρες με κανονική ροή, τις 2 πρώτες λίγο πιο αυξημένη. Τώρα η κανονική ροή κρατάει 1, άντε 2 μέρες. Αν τύχει παραπάνω, θα είναι απλά "ξεχασμένα καφέ..."

Βέβαια, επειδή μέρες χωρίς αίμα = ωραίες κ "σέξυ" μέρες, μια χαρά το "ξεχνάω το θεματάκι όταν έχει περάσει και δεν θυμάμαι να το έχω αναφέρει στο γιατρό μου...

 

Είχα ρωτήσει τη γιατρό μου σχετικά, γιατί κι εγώ είχα δει αλλαγή στην περίοδο. πχ παλιά μου κρατούσε 5-7 ημέρες μέχρι να καθαρίσω, αλλά με πήγαινε λάου λάου, ενώ εδώ κι ένα χρόνο περίπου έχω αρκετή ροή από την πρώτη μέρα και στις 3 μέρες έχω καθαρίσει. Η γιατρός μου είπε ότι αν υπάρχει ροή κανονική (έστω και μια μέρα) και το αίμα είναι κόκκινο και καθαρό, να μην ανησυχώ.

Link to comment
Share on other sites

Είχα ρωτήσει τη γιατρό μου σχετικά, γιατί κι εγώ είχα δει αλλαγή στην περίοδο. πχ παλιά μου κρατούσε 5-7 ημέρες μέχρι να καθαρίσω, αλλά με πήγαινε λάου λάου, ενώ εδώ κι ένα χρόνο περίπου έχω αρκετή ροή από την πρώτη μέρα και στις 3 μέρες έχω καθαρίσει. Η γιατρός μου είπε ότι αν υπάρχει ροή κανονική (έστω και μια μέρα) και το αίμα είναι κόκκινο και καθαρό, να μην ανησυχώ.

 

Αχ βρε newbie

σ΄ ευχαριστώ πολύ. Πραγματικά με ανακούφισες.

Το ερώτημα θα μπει βέβαια στη λίστα που θα κρατάω στο επόμενο ιατρικό ραντεβού μου (αύριο δηλ).

Τόσα τραβάμε, ας τους ζαλίσουμε και λιγάκι παραπάνω.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Cristy κι εγω εχω παρατηρησει αυτη τη μειωση του αιματος εδω και 2 χρονια περιπου, απο τα 37 και μετα. Εχω αιμα 3 μερες, την 3η ελαχιστο και μετα κατι σταγονιτσες καφε. Δεν εχω ρωτησει γιατι το ξεχναω, αλλα εχω αναρωτηθει μηπως εχει να κανει με τη γονιμοτητα ή την κλιμακτηριο. Λιγακι με ανακουφισε η απαντηση της Newbie G, αλλα και παλι ποιος ξερει τι γινεται μεσα μας. Σκεφτομουν να κανω την AMH εξεταση για τα αποθεματα των ωοθηκων μου, οι αλλες ορμονικες που εκανα το καλοκαιρι ηταν πολυ καλες, ευτυχως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ αυτή την αλλαγή που λέτε την έχω παρατηρήσει από τα 34 μου, είχα ρωτήσει τον γυναικολόγο μου και μου είχε πει πως είναι λογικό προϊούσης της ηλικίας να αλλάζει η ροή στην περίοδο. Δεν πρόκειται περί κλιμακτηρίου, στην κλιμακτήριο η περίοδος έχει πολύ μεγάλες αλλαγές και διακυμάνσεις, πχ μπορεί να μην έχεις περίοδο για ένα μήνα και τους επόμενους να έχεις μεγάλη αιμορραγία, αλλά είναι εμφανής η αλλαγή, όχι μικρή αλλαγή στην ροή, όπως σε μας. Επίσης για την ΑΜΗ που λέει η vasfa την έκανα και μου είχε βγει πολύ χαμηλή το 2008 (1.2 που θεωρείται στο όριο της ωοθηκικής ανεπάρκειας), παρόλα αυτά όταν προσπαθήσαμε για παιδί δεν είχα δυσκολευτεί να συλλάβω. Την ΑΜΗ την κάνουν κυρίως στα κέντρα εξωσωματικής, ώστε να μπορέσουν να προσδιορίσουν την δόση των ορμονών που σου δίνουν για διέγερση, γιατί χαμηλή ΑΜΗ ίσον χαμηλή ανταπόκριση ωοθηκών στις ορμόνες και μικρότερη παραγωγή ωαρίων. Δεν θεωρώ δηλαδή ότι έχει να κάνει με την γονιμότητά μας αυτή καθαυτή, όσο με την ανταπόκρισή μας σε κάποιο πρωτόκολλο. Να σκεφτείτε ότι σε περιπτώσεις πολυκυστικών ωοθηκών (που είναι συχνά αιτία υπογονιμότητας), η ΑΜΗ βγάζει υψηλό νούμερο και κατατάσσει μια γυναίκα στις εξόχως γόνιμες, αν ληφθεί μόνο αυτή υπόψη. Εφόσον οι υπόλοιπες ορμονικές εξετάσεις είναι καλές, δεν υπάρχει θέμα, εξάλλου η ΑΜΗ λαμβάνεται υπόψη πάντα σε συνδυασμό με την FSH, ποτέ μόνη της.

Link to comment
Share on other sites

μεγαλώνει το παρεάκι ε? αν και εννοείται όσο το σκέφτεσαι..τόσο δεν έρχεται πολλές φορές..

αν το πιστεύετε...στην κόρη μου έμεινα έγγυος στα 35 με την πρώτη..ούτε γόνιμες ούτε τίποτα..δεν ήξερα καν πώς λειτουργούσε το σύστημα..(μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι...)

 

τωρα στον δεύτερο μήνα ελευθερων επαφών...έχω κατεβάσει τα απίστευτα σάιτ που υπολογίζουν τις γονιμες..μέχρι διάγραμμα αναλυτικό βρήκα, αν θέλεις αγόρι ή κορίτσι...τι βλακείες..αν θέλει η μοίρα, ο Θεός...έρχονται όλα από μόνα τους..καλα να είμαστε..να χαιρόμαστε τη ζωή μας..και όπως είναι ας έρθουν..πάντως ώρες ώρες σκέφτομαι..αν μείνω έγγυος στα 41 θα πάθουν πολλοί την πλάκα τους! :)..

είναι απίστευτο για πόσους θεωρείται απαγορευτική η ηλικία..και πρώτη πρώτη η αδελφή μου που ειναι 38 με δύο παιδιά..

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας κι εγω στην παρεα.... εγκυος πολυ ευκολα στα 39(τοτε βγηκε το τυχερο που λεει κ η μανα μου...) αλλα τωρα εχω καιρο που προσπαθω για το δευτερο...Βεβαια ευχαριστω το θεο για το πρωτο παιδι μεσα απο την καρδια μου .θελω πολυ ενα ακομη κ το ευχομαι σε ολες μας .Τον αλλο μηνα αρχιζω κλομιφαινη.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας κι εγω στην παρεα.... εγκυος πολυ ευκολα στα 39(τοτε βγηκε το τυχερο που λεει κ η μανα μου...) /QUOTE]

Αυτό είναι από μόνο του πολύ ενθαρρυντικό για εμάς (και για μένα προσωπικά). Ευχαριστούμε!

Για το δεύτερο εύχομαι όλα να σου παν δεξιά και εύκολα να συλλάβεις και να φέρεις σε πέρας μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη κι ένα γερό μωρό!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που είμαστε μεγάλη παρέα και δεν το βάζουμε κάτω! Άντε βρε κορίτσια να δούμε, μου έμειναν οι ορμονικές , και μια μαστογραφία και είμαι πανέτοιμη από εξετάσεις από μέρους μου. Το κακό είναι ότι πρέπει να περιμένω να περάσουν οι 3 μήνες από την τωρινή σπερματέγχυση του άντρα μου μιας και το κολοΙΚΑ θέλει με χρονική διαφορά. Πάνε χαμένοι δηλαδή 3 μήνες! Γμτ! και γω που βιάζομαι να ξεκινήσω για την εξωσωματική.......βρε μπας και ξέρετε κανένα κολπάκι για πιο γρήγορα???? :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Vasfa & maria ampelokipi επίσης σας ευχαριστώ.

Όντως ισχύουν αυτά που λέτε, καθώς κι ότι δεν έχουν να κάνουν με μείωση της γονιμότητας :-). (έχουν να κάνουν όμως με την αύξηση της ηλικίας :-( )

Μπορούμε όμως να το εκμεταλλευόμαστε θετικά: λιγότερη περίοδος = περισσότερη απόλαυση :-)

 

 

 

μεγαλώνει το παρεάκι ε? αν και εννοείται όσο το σκέφτεσαι..τόσο δεν έρχεται πολλές φορές..

αν το πιστεύετε...στην κόρη μου έμεινα έγγυος στα 35 με την πρώτη..ούτε γόνιμες ούτε τίποτα..δεν ήξερα καν πώς λειτουργούσε το σύστημα..(μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι...)

 

τωρα στον δεύτερο μήνα ελευθερων επαφών...έχω κατεβάσει τα απίστευτα σάιτ που υπολογίζουν τις γονιμες..μέχρι διάγραμμα αναλυτικό βρήκα, αν θέλεις αγόρι ή κορίτσι...τι βλακείες..αν θέλει η μοίρα, ο Θεός...έρχονται όλα από μόνα τους..καλα να είμαστε..να χαιρόμαστε τη ζωή μας..και όπως είναι ας έρθουν..πάντως ώρες ώρες σκέφτομαι..αν μείνω έγγυος στα 41 θα πάθουν πολλοί την πλάκα τους! :)..

είναι απίστευτο για πόσους θεωρείται απαγορευτική η ηλικία..και πρώτη πρώτη η αδελφή μου που ειναι 38 με δύο παιδιά..

 

 

Τώρα αν θέλετε το πιστεύετε:

Παντρεύτηκα στα 36.

Ο γάμος ήταν ένα "πρότζεκτ" που έπρεπε να διοργανώσω σε 5 μήνες: Αυτή ήταν η χρονική απόσταση από την πρόταση γάμου ως την ορισθείσα ημερομηνία.

Με τη φόρα που είχα πάρει, θεώρησα το θέμα "παιδί" σαν πρότζεκτ αμέσως μετά. Είχα δύο ολόκληρους μήνες για μελέτη, καθώς είχα λίγο καιρό πριν διαγνωστεί με ένα τύπο HPV και ο τότε γιατρός μας είχε απαγορεύσει τις "ελεύθερες" επαφές.

Μετά "κέρδισα" κι άλλους 2 μήνες γιατί η περίοδός μου είχε τρελαθεί κ δεν ερχόταν για άγνωστο λόγο.

Ότι σχετικό κυκλοφορούσε το διάβαζα και εντρυφούσα εννοείται.

Ε, τον 5ο μήνα είχα οργανωθεί: τεστάκια ωορρηξίας, παρακολούθηση θερμοκρασίας κ τραχηλικής βλέννας, ρομαντικό σκηνικό στο σπίτι κ καινούργιο σετάκι εσώρουχα.

Το συνολικό κόστος τότε μου είχε φανεί τεράστιο (σκεφτόμουν ότι αν ξέφευγα έτσι κάθε μήνα, αλίμονό μας: δεν είχα πιστέψει ότι θα πιάσει με την πρώτη). Στην πραγματικότητα ήταν πολύ λιγότερο μιάς σπερματέγχυσης.

14 μέρες μετά την "γόνιμη" μέρα, απουσία περιόδου και τεστάκι θετικό.

 

Τώρα προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ότι είναι πάλι πρότζεκτ, τα καταφέρνω για μικρά χρονικά διαστήματα, μετά χαλαρώνω κ σκέφτομαι άλλα... Έχω και τη μικρή που μου κάνει γλύκες και είναι αλλιώς. Η καθημερινή οικογενειακή ζωή είναι το πρότζεκτ μου τώρα... (ακόμη κ τα επαγγελματικά στη "συντήρηση" σχεδόν τα έχω).

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που είμαστε μεγάλη παρέα και δεν το βάζουμε κάτω! Άντε βρε κορίτσια να δούμε, μου έμειναν οι ορμονικές , και μια μαστογραφία και είμαι πανέτοιμη από εξετάσεις από μέρους μου. Το κακό είναι ότι πρέπει να περιμένω να περάσουν οι 3 μήνες από την τωρινή σπερματέγχυση του άντρα μου μιας και το κολοΙΚΑ θέλει με χρονική διαφορά. Πάνε χαμένοι δηλαδή 3 μήνες! Γμτ! και γω που βιάζομαι να ξεκινήσω για την εξωσωματική.......βρε μπας και ξέρετε κανένα κολπάκι για πιο γρήγορα???? :P

 

Ναι! Ξεσηκώνετε το κάμα σούτρα και περνώντας εσείς καλά, περνάει πιο γρήγορα ο καιρός. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Ξεσηκώνετε το κάμα σούτρα και περνώντας εσείς καλά, περνάει πιο γρήγορα ο καιρός. :mrgreen:

 

:lol::lol::lol::lol: ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙΣ ΠΟΛΥ NEWBIE G ! ΧΑΧΑΧΑ! ΝΑ΄ΣΑΙ ΚΑΛΑ , Μ΄ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΓΕΛΑΣΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΑΥΡΙΛΑ ΜΟΥ....

Link to comment
Share on other sites

Christy μου , συγχαρητήρια που τα κατάφερες με την μεθοδικότητά σου!

Παρήγγειλα και γω τα τεστάκια ωορρηξίας , για να δούμε....τι θα δούμε !!!!

Link to comment
Share on other sites

..κι εγώ εδώ φρεσκοπαντρεμένη - 2η φορά - από τον Μάιο και έχοντας κλείσει τα 41..βάλαμε μπρος για μωρό τον Μάρτιο και συνεχίζουμε!! Ο σύζυγος νεώτερος και κυρίως ήρεμος αλλά εγώ αρκετά ανήσυχη κι έτσι ασχολήθηκα βάσει γόνιμων ημερών με τεστάκια που τελικά περισσότερο άγχος μου προξένησαν και τα παράτησα!

Από θέμα πιο ειδικών εξετάσεων έχω κάνει AMH που βγήκε 11.9 και σαλπιγγογραφία που έδειξε την τέλεια βατότητα χωρίς κανένα παθολογικό εύρημα..οπότε ηρέμησα και τώρα θέλουμε να ολοκληρώσουμε την ευτυχία μας με σπερμοδιάγραμμα ...ουφ πια με τις εξετάσεις είναι το απόλυτο ξενέρωμα για μας που έχουμε συνηθίσει να ακολουθούμε τους φυσικούς μας ρυθμούς και να λειτουργούμε απρογραμμάτιστα..

..όπως και νάχει είμαστε ευτυχισμένοι σαν ζευγάρι και εύχομαι να μείνουμε έτσι για πάντα για να μπορέσουμε να δώσουμε ένα ήρεμο σπίτι στο παιδάκι μας όποτε και όπως μας έρθει!

Εύχομαι τα καλύτερα για όλες τις 40+ wannabe μανούλες, πάντα θετικές πάντα θαρραλέες!!...

Link to comment
Share on other sites

..κι εγώ εδώ φρεσκοπαντρεμένη - 2η φορά - από τον Μάιο και έχοντας κλείσει τα 41..βάλαμε μπρος για μωρό τον Μάρτιο και συνεχίζουμε!! Ο σύζυγος νεώτερος και κυρίως ήρεμος αλλά εγώ αρκετά ανήσυχη κι έτσι ασχολήθηκα βάσει γόνιμων ημερών με τεστάκια που τελικά περισσότερο άγχος μου προξένησαν και τα παράτησα!

Από θέμα πιο ειδικών εξετάσεων έχω κάνει AMH που βγήκε 11.9 και σαλπιγγογραφία που έδειξε την τέλεια βατότητα χωρίς κανένα παθολογικό εύρημα..οπότε ηρέμησα και τώρα θέλουμε να ολοκληρώσουμε την ευτυχία μας με σπερμοδιάγραμμα ...ουφ πια με τις εξετάσεις είναι το απόλυτο ξενέρωμα για μας που έχουμε συνηθίσει να ακολουθούμε τους φυσικούς μας ρυθμούς και να λειτουργούμε απρογραμμάτιστα..

..όπως και νάχει είμαστε ευτυχισμένοι σαν ζευγάρι και εύχομαι να μείνουμε έτσι για πάντα για να μπορέσουμε να δώσουμε ένα ήρεμο σπίτι στο παιδάκι μας όποτε και όπως μας έρθει!

Εύχομαι τα καλύτερα για όλες τις 40+ wannabe μανούλες, πάντα θετικές πάντα θαρραλέες!!...

καλωσόρισες νιοπαντρούλα elemagem!Να ζήσετε και γρήγορα με ένα μωράκι!!!!Έρχεται!!

Είδατε πόσο αισιόδοξος είναι ο άνθρωπος που κάνει νέα αρχή;Μακάρι να ήμουν κι εγω έτσι. Μετά από 6 χρόνια "σφαλιάρες", μήπως να άλλαζα σύζυγο, να πάρω έναν πιο νέο να κάνω κι εγω μια νέα αρχή; :lol:

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες νιοπαντρούλα elemagem!Να ζήσετε και γρήγορα με ένα μωράκι!!!!Έρχεται!!

Είδατε πόσο αισιόδοξος είναι ο άνθρωπος που κάνει νέα αρχή;Μακάρι να ήμουν κι εγω έτσι. Μετά από 6 χρόνια "σφαλιάρες", μήπως να άλλαζα σύζυγο, να πάρω έναν πιο νέο να κάνω κι εγω μια νέα αρχή; :lol:

 

Ευχαριστώ και καλώς σας βρίσκω!..το παν vasfa είναι να έχουμε υγεία και καλή σχέση με το έτερον ήμισυ κι όλα τα άλλα γίνονται! Κάθε μέρα να είναι μια νέα αρχή κι ένα βήμα μπροστά για αυτό που ονειρευόμαστε.

Μην νομίζετε, πέρασα και μέρες με κλάματα και απογοήτευση μέσα στο καλοκαίρι που δεν βλέπαμε να μας έρχεται το μωράκι...δυστυχώς μικροδείχνω και μικροαισθάνομαι κι έτσι μέχρι τώρα δεν είχα ποτέ μπει σε σκέψεις για πιθανή δυσκολία να κάνω μωρό μετά τα 35.

Όπως και νάχει συνεχίζουμε χωρίς φόβο και με πολύ πάθος ;). Μέσα στις επόμενες μέρες θα γίνει και η εξέταση στο δείγμα του συζύγου κι εύχομαι να έχουμε καλό αποτέλεσμα σαν εκείνο των δικών μου εξετάσεων ώστε να αποφασίσουμε παρέα με τον γιατρό μου για τις επιλογές μας.

Χαίρομαι που μπορώ εδώ να μιλάω με κοπέλες σαν κι εμένα ...να μη νιώθουμε μόνες και να παίρνουμε δύναμη μεταξύ μας :).

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που μπορώ εδώ να μιλάω με κοπέλες σαν κι εμένα ...να μη νιώθουμε μόνες και να παίρνουμε δύναμη μεταξύ μας :).

 

Και γω το ίδιο αισθάνομαι elenagem, εδώ μέσα αισθάνομαι ότι μιλάω σε ανθρώπους που συμπάσχουν και συμμερίζονται τις ανασφάλειες , τους φόβους μου , τους προβληματισμούς μου, σαν μια μεγάλη οικογένεια...;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και καλώς σας βρίσκω!..το παν vasfa είναι να έχουμε υγεία και καλή σχέση με το έτερον ήμισυ κι όλα τα άλλα γίνονται! Κάθε μέρα να είναι μια νέα αρχή κι ένα βήμα μπροστά για αυτό που ονειρευόμαστε.

Μην νομίζετε, πέρασα και μέρες με κλάματα και απογοήτευση μέσα στο καλοκαίρι που δεν βλέπαμε να μας έρχεται το μωράκι...δυστυχώς μικροδείχνω και μικροαισθάνομαι κι έτσι μέχρι τώρα δεν είχα ποτέ μπει σε σκέψεις για πιθανή δυσκολία να κάνω μωρό μετά τα 35.

Όπως και νάχει συνεχίζουμε χωρίς φόβο και με πολύ πάθος ;). Μέσα στις επόμενες μέρες θα γίνει και η εξέταση στο δείγμα του συζύγου κι εύχομαι να έχουμε καλό αποτέλεσμα σαν εκείνο των δικών μου εξετάσεων ώστε να αποφασίσουμε παρέα με τον γιατρό μου για τις επιλογές μας.

Χαίρομαι που μπορώ εδώ να μιλάω με κοπέλες σαν κι εμένα ...να μη νιώθουμε μόνες και να παίρνουμε δύναμη μεταξύ μας :).

 

έχεις δίκιο, αν υπάρχει καλή σχέση υπάρχει και αισιοδοξία, υπομονη και κουράγιο! Μακαρι να σας πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

άντε κορίτσια μακάρι για όλες μας το καλύτερο!!!

εν τω μεταξύ είναι ο τρίτος μήνας ελεύθερων επαφών και λίγο μετά την ωορηξία (την οποία και καταλαβαίνω κάθε μήνα) άρχισε πόνος στο στήθος και πρήξιμο δηλαδή πολυ νωρίτερα απο άλλες φορές...βρε λες??????? δεν ξέρω...πάντως αυτό δεν το έχω ξαναπάθει..έχει συμβεί σε καμιά πόνο στο στήθος 2 εβδομάδες σχεδόν πριν την περίοδο??????

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...