Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια τη δευτερη μερα των Χριστουγεννων απελαβα...!!μετα απο την αιμοραγια εκανα ξανα υπερυχο για να δουν αν ολα εχουν καθαρισει και ειδαν ενα ινομυωμα 9mm!!εγω απο τοτε εχω φοβηθει μηπως δεν μπορω να ξαναμεινω εγκυος ή μηπως αποβαλω ξανα λογω αυτου!η γιατρος μου μου λεει οτι δεν υπαρχει περιπτωση!!γνωριζει καμια τιποτα γι αυτο?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα κοριτσια τη δευτερη μερα των Χριστουγεννων απελαβα...!!μετα απο την αιμοραγια εκανα ξανα υπερυχο για να δουν αν ολα εχουν καθαρισει και ειδαν ενα ινομυωμα 9mm!!εγω απο τοτε εχω φοβηθει μηπως δεν μπορω να ξαναμεινω εγκυος ή μηπως αποβαλω ξανα λογω αυτου!η γιατρος μου μου λεει οτι δεν υπαρχει περιπτωση!!γνωριζει καμια τιποτα γι αυτο?????

 

Γεια σου Χελωνίτσα! Ειλικρινά εύχομαι να είσαι λιγάκι καλύτερα και γρήγορα να ξανακρατήσεις θετικό τεστ! Αντιλαμβάνομαι την αγωνία σου καθώς έχω κι εγώ ένα θεματάκι και περνούν οι ίδιες σκέψεις από το μυαλό μου για την επόμενη εγκυμοσύνη. Δεν έχω ινομύωμα, έχει όμως 2-3 πολύ κοντινό μου πρόσωπο, πολύ μεγαλύτερα και τώρα είναι στην 16η εβδομάδα κύησης του δεύτερου παιδιού ;).

Άκουσε τη γιατρό σου και προσπάθησε να κοιτάς μπροστά, όσο μπορείς. Το παρελθόν μας υπάρχει, το αγαπάμε, ας μη μας κυνηγάει όμως πια. Σου εύχομαι ειλικρινά αυτό που επιθυμείς να το κρατάς γρήγορα στην αγκαλιά σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα xelonitsa1984!Σε θυμαμαμαι και απο ενα αλλο θεμα που ειχες αναρτησει!Καταρχας,εαν καταλαβα καλα,αλλαξες γυναικολογο και αυτο ειναι πολυ πολυ καλο!Για να σου λεει η γιατρος σου πως δεν υπαρχει λογος ανησυχιας,πρεπει να την ακουσεις!

Η θεληση ματια μου,νικαει και την πιο ανιατη ασθενεια!Ολα θα ειναι περαστικα,ειμαι σιγουρη!Θα κανεις τη θεραπεια που χρειαζεται και μετα θα ξαναπροσπαθησετε με τον αντρουλη σου!Μην μου αγχωνεσαι!Οπως σου ειχα πει και στο αλλο θεμα,αφου ο Θεος σου εδωσε αυτη την ευλογια μια φορα,θα στη δωσει παλι!

Ολα να σου ρθουν βολικα κοριτσι μου!Να εχεις πιστη μονο!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

εισαι πολυ γλυκια!!!δεν χρειαζετε καμια θεραπεια μου ειπε ειναι πολυ μικρο και δεν επηρεαζει!!εχω διαβασει ομως οτι πολλες φορες φερνει αποβολες και δυσκολια στη συλληψη!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εισαι πολυ καλη πραγματικα!!και σε σενα ευχομαι μεσα απο τη καρδια μου τα καλυτερα και πολυ συντομα να γραφουμε σε αλλη ενοτητα!!!:wink:

 

Θα έλεγα πως μπορώ να σε καταλάβω.

Μακάρι να τα πούμε σε άλλο θέμα σύντομα. Πάντως, κατά την άποψή μου, να ρωτάς τη γιατρό σου όπως και πολυ κάνεις, μη μένεις με απορίες, είναι το πλέον κατάλληλο άτομο να σε κατευθύνει.

Link to comment
Share on other sites

Χελωνίτσα καλησπέρα... Θα έλεγα να ακούσεις το γιατρό σου. Εχώέχω δύο μικρά ινομυώματα ( και το δικό σου μικρό είναι, ούτε εκατοστό) και μάλιστα τα ανακάλυψα μόλις είχα αλλάξει γιατρό πριν 5 χρόνια και μου είπε ότι ο προηγούμενος γιατρός μου ίσως δεν μου το ανέφερε καν επειδή το έκρινε ανευ σημασίας. Στη δεύτερη επίσκεψη στη νέα μου γιατρό μου ήμουν ήδη έγκυος. Στο ινομύωμα παίζει σπουδαίο ρόλο και η θέση του στη μήτρα οπότε κανένας λόγος ανησυχίας.

 

Να σου πω ότι είχα μια υπέροχη εγκυμοσύνη και τοκετό με καισαρική κατα την οποία δεν μου αφαιρέθηκαν τα ινομύωματα.

dogdogavi20081126_-8_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημερα εχω ξαναγραψει στο φορουμ.δυστυχως προσφατα ειχα τη δυσαρεστη εμπειρια παλινδρομης κυησης στην ενατη εβδομαδα.εγιναν καποιες εξετασεις αλλα το θεμα ειναι οτι εχω ενα υπορρογωνιο ινομυωμα που εφτασε με την εγκυμοσυνη στα 6.5 cm και τωρα ακομα και ο γιατρος που μου λεγε περιμενε να γεννησεις πρωτα και μετα να το βγαλεις ,τωρα μου λεει αμεσα αφαιρεση..προετοιμαζομαι για χειρουργειο λαπαρασκοπικο προς τα τελη Ιανουαριου (ακομα δεν εχει ερθει περιοδος μετα την αποξεση).το ινομυωμα ειναι ακριβως εξω και στην πανω πλευρα του ενδομητριου ,το ακουμπα και με το βαρος του ΄΄σπρωχνει΄΄το ενδομητριο προς τα κατω..δεν ειναι δοκιμοι οι οροι απλα προσπαθω να το περιγραψω.Ζηταω εμπειριες γυναικων που εκαναν αφαιρεση λαπαρασκοπικη σε τετοιου ειδους ινομυωμα και ειχαν μετα επιτυχη εγκυμοσυνη?? δυσκολευτηκαν? ειχαν επιπλοκες? ο γιατρος που θα με χειρουργησει μου ειπα ολα θα πανε καλα..δεν με πειραζει ο χρονος ιασης 5-6 μηνες ετσι κι αλλιως η ψυχολογια μου εχει πεσει τοσο πολυ που δεν επιθυμω να ξαναμεινω εγκυος τουλαχιστον τους επομενους μηνες..απλα ζηταω μια συμπαρασταση απο γυναικες που το εχουν περασει ν ανταλλαξουμε εμπειριες..ειμαι 36 χρονων και ενω πριν 2 χρονια δεν σκεφτομουν καν εγκυμοσυνη ολα τα γεγονοτα μου ρθαν κατακουτελα..πριν δυομιση χρονια δεν υπηρχε κανενα ινομυωμα :cry::cry:Σας ευχαριστω!

[sIGPIC][/sIGPIC]Αγκάλιασε όλα σου τα συναισθήματα ακόμα κι αυτά που σε κάνουν να νιώθεις άβολα..τότε μόνο θα πάψουν να σε στοιχειώνουν..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Και εγώ αντίστοιχα είχα μία αυτόματη αποβολή στην 6η εβδομάδα. ¨Ενας απο τους γιατρούς που με είδε, μου είπε οτι σε μεγάλο βαθμό ευθύνεται ένα ινομύωμα που έχω στο εσωτερικό της μήτρας 2εκ. και καλό θα είναι να το αφαιρέσω πριν την επόμενη προσπάθεια.

'Ετσι λοιπόν έψαξα λίγο το θέμα και είδα οτι αφαιρείται είτε με λαπαροσκόπηση είτε με υστεροσκόπηση. Απο αυτά που καταλαβαίνω η υστεροσκόπηση είναι λιγότερο επεμβατική μέθοδος. Σε λίγες μέρες (περιμένω να καθαρίσει τελείως ο οργανισμός απο την αποβολή)θα κάνω 1-2 ραντεβού ώστε να το αποφασιίσω και εγώ εαν και εφόσον κρίνεται απαραίτητο.Γενικά όμως θεωρείται μικροεπέμβαση ρουτίνας. Δεν ξέρω αν σε βοηθάει καθόλου αυτό αλλά εγώ θα ρωτούσα και ακόμα μία άποψη για τον τρόπο αφαίρεσης του. Πάντως αν διαβάσεις στο φορουμ θα δείς και πολλές κοπέλες να μένουν έγκυες και να έχουν επιτυχημένη εγκυμοσύνη ακόμα και με ινομυώματα. Οπότε σε κάθε περίπτωση εξαρτάται η θέση και το μέγεθος του ιωμυώματος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... εγω ηξερα εδω και 2 χρόνια οτι εχω ινομυωμα εκτος μητρας το οποιο οπως μου ειπαν και οι 2 γιατροι που αλλαξαν οτι δε χρειαζοταν να το βγαλω γιατι ηταν μικρο και δεν εμποδιζε (στο διαστημα αυτο εκανα και υστεροσκοπηση για αφαιρεση πολυποδα εντος μητρας).

Επειδη ο καιρος περνουσε και μωρο δεν βλεπαμε, πηγαμε σε γιατρο στη Θεσσαλονικη( για υπογονιμοτητα και οχι για να ρωτησω για το ινομυωμα) και μου ειπε να το βγαλω κ οτι δεν ηταν μικρο οπως νομιζα αλλα 5 εκ!!! Καγκελο εγω...

Τελικα εκανα τη λαπαροσκοπηση το Νοεμβριο ολα καλα οσον αφορα την επεμβαση, αλλα ανακαλυψαμε και κατι που δε ξεραμε οτι ειχα και ειναι η αιτια της υπογονιμοτητας. Ενδομητριωση!! χωρις να εχω ποτε καμμια ενδειξη, πονους περιοδου κλπ.. Δυστυχως ο γιατρος δε μπορεσε να κανει τιποτα γιατι ειχα εστιες κολλημενες στο εντερο και επρεπε να μου το κοψει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Και εγώ αντίστοιχα είχα μία αυτόματη αποβολή στην 6η εβδομάδα. ¨Ενας απο τους γιατρούς που με είδε, μου είπε οτι σε μεγάλο βαθμό ευθύνεται ένα ινομύωμα που έχω στο εσωτερικό της μήτρας 2εκ. και καλό θα είναι να το αφαιρέσω πριν την επόμενη προσπάθεια.

'Ετσι λοιπόν έψαξα λίγο το θέμα και είδα οτι αφαιρείται είτε με λαπαροσκόπηση είτε με υστεροσκόπηση. Απο αυτά που καταλαβαίνω η υστεροσκόπηση είναι λιγότερο επεμβατική μέθοδος. Σε λίγες μέρες (περιμένω να καθαρίσει τελείως ο οργανισμός απο την αποβολή)θα κάνω 1-2 ραντεβού ώστε να το αποφασιίσω και εγώ εαν και εφόσον κρίνεται απαραίτητο.Γενικά όμως θεωρείται μικροεπέμβαση ρουτίνας. Δεν ξέρω αν σε βοηθάει καθόλου αυτό αλλά εγώ θα ρωτούσα και ακόμα μία άποψη για τον τρόπο αφαίρεσης του. Πάντως αν διαβάσεις στο φορουμ θα δείς και πολλές κοπέλες να μένουν έγκυες και να έχουν επιτυχημένη εγκυμοσύνη ακόμα και με ινομυώματα. Οπότε σε κάθε περίπτωση εξαρτάται η θέση και το μέγεθος του ιωμυώματος.

εχω παει σε πεντε γιατρους οχι μονο σε εναν οι τρεις προτειναν αμεσα αφαιρεση απο το σεπτεμβρη..Νοεμβρη εμεινα εγκυος..το μεγεθος του ειναι μεγαλο, και βρισκεται εξω απο τη μητρα και την ακουμπα αν ηταν εντος ενδομητριου θα μπορουσα υστεροσκοπικα,λαπαρασκοπικα προτειναν και οι τρεις..τι να πω..αυτο που με φοβιζει και θα ρωτησω ειναι αν υπαρχει περιπτωση να παει κατι στραβα να μην μπορουν λαπαρσκοπικα και να με πανε με καισαρικη..δεν εχω παιδια κι αυτη ηταν η πρωτη μου εγκυμοσυνη και ατυχη ..Ζαντενα δεν ξερω ..ενδομητριωση οταν εχεις δυσκολευεσαι να συλλαβεις? γιατι εγω εμεινα εγκυος στο δευτερο μηνα προσπαθειας...παντως σας ευχαριστω για τις εμπειριες σας...

[sIGPIC][/sIGPIC]Αγκάλιασε όλα σου τα συναισθήματα ακόμα κι αυτά που σε κάνουν να νιώθεις άβολα..τότε μόνο θα πάψουν να σε στοιχειώνουν..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σασ κοριτσια...Ειμαι νεα στο forum καο γενικα πολυ μπερδεμενη...εκανα πριν λιγες μερες υπερηχο για ελεγχο και μ βρηκαν ενα ινωμυωμα 5,6εκατοστα ενδοτοιχωματικο προς υπογονοριο...η μια γιατρος μ ειπε να το βγαλω οταν αποφασισω να μεινω εγκυος....μετα πηγα κ σε εναν αλλο κ μ ειπε οτι αν ειναι να μειω εγκυος με αυτο να το κανω αμεσα σε τριε μηνες το πολυ...αλλα κ παλι με ρισκο...αν το βγαλω μ λεει δεν θα γεννησω φυσιολογικα .μ ειπε οτι αυτο φαινεται να αναπτυσσεται απο το τοιχωμα και προς τα πανω κ να μην επηρεαζει την μελλοντικη εγκυμοσυνη αλλα κ παλι παιζει ρολο π θα γινει η εμφυτευση...δεν ξερω τι να κανω...να μην εγκυος τωρα η να το βγαλω?το κακο π μ ειπε ειναι οτι μαλλον αργοτερα στα επομενα χρονια θα βγαλω κ αλλο...αχ δσν ξερω τι να κανω...

Link to comment
Share on other sites

On 15/12/2018 at 12:04 ΜΜ, Fraou! είπε:

Γεια σασ κοριτσια...Ειμαι νεα στο forum καο γενικα πολυ μπερδεμενη...εκανα πριν λιγες μερες υπερηχο για ελεγχο και μ βρηκαν ενα ινωμυωμα 5,6εκατοστα ενδοτοιχωματικο προς υπογονοριο...η μια γιατρος μ ειπε να το βγαλω οταν αποφασισω να μεινω εγκυος....μετα πηγα κ σε εναν αλλο κ μ ειπε οτι αν ειναι να μειω εγκυος με αυτο να το κανω αμεσα σε τριε μηνες το πολυ...αλλα κ παλι με ρισκο...αν το βγαλω μ λεει δεν θα γεννησω φυσιολογικα .μ ειπε οτι αυτο φαινεται να αναπτυσσεται απο το τοιχωμα και προς τα πανω κ να μην επηρεαζει την μελλοντικη εγκυμοσυνη αλλα κ παλι παιζει ρολο π θα γινει η εμφυτευση...δεν ξερω τι να κανω...να μην εγκυος τωρα η να το βγαλω?το κακο π μ ειπε ειναι οτι μαλλον αργοτερα στα επομενα χρονια θα βγαλω κ αλλο...αχ δσν ξερω τι να κανω...

Εγω ειχα πολλα ινομυωματα..ντουζινα σχεδον..σε θεση που υποτιθεται δεν θα εμποδιζαν εγκυμοσυνη (κατα τηβ γνωμη του 1ου μιυ γιατρου.).

Τελικα η 1η μou εγκυμοσυνη ηταν εξωμητριοσ κυηση..ισωσ βοηθησαν αυτα ..ο μετεπειτα γιατροσ μου με συμβουλεψε να τα αφαιρεσω..

επειδη δεν ηθελα να ρισκαρω εκανα λαπαροσκοπηση..εμεινα ευκολα εγκυοσ κ τωρα εχω μια κορη 14 μηνων..

 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

Εγω ειχα πολλα ινομυωματα..ντουζινα σχεδον..σε θεση που υποτιθεται δεν θα εμποδιζαν εγκυμοσυνη (κατα τηβ γνωμη του 1ου μιυ γιατρου.).

Τελικα η 1η μou εγκυμοσυνη ηταν εξωμητριοσ κυηση..ισωσ βοηθησαν αυτα ..ο μετεπειτα γιατροσ μου με συμβουλεψε να τα αφαιρεσω..

επειδη δεν ηθελα να ρισκαρω εκανα λαπαροσκοπηση..εμεινα ευκολα εγκυοσ κ τωρα εχω μια κορη 14 μηνων..

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σευχαριστω πολυ για την απαντηση...ειμαι πολυ αγχωμενη και πραγματικα δεν κερω τι να κανω...ισως παω κ σε τριτο γιατρο...προσπαθω να βρω κ να σκεφτω πιο ειναι το σωστο να κανω...απο τη μια σκεφτομαι να το βγαλω για να μην ρισκαρω να κανω την αφαιρεση κκαι μετα καισαρικη για τη γεννα...ομως οπως ειπε κ ο γιατρος ομως θα βγαλω κ αλλα κ δεν ξερω αυτο ποτε θα συμβει...δηλ μπορει οταν το βγαλω στο διαστημα π θα περιμενω να μεινω εγκυος να εχουν βγει κ αλλα...επισης σκεφτομαι κ τις επιπλοκες μιας εγχειρισηε...απο την αλλη λεω να προσπαθησω για μωρο με ρισκο π μπορω να ειμαι μια χαρα με φυσιολογικη εγκυμοσυνη η και με λιγες περαστικες δυσκολιες αλλα θα γλιτωσω τη λαπαροσκοπηση και ισως την καισαρικη...δεν ξερψ τι να κανω...ολο σκεφτομαι κ ακρη δεν βγαζω....

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Fraou! είπε:

Σευχαριστω πολυ για την απαντηση...ειμαι πολυ αγχωμενη και πραγματικα δεν κερω τι να κανω...ισως παω κ σε τριτο γιατρο...προσπαθω να βρω κ να σκεφτω πιο ειναι το σωστο να κανω...απο τη μια σκεφτομαι να το βγαλω για να μην ρισκαρω να κανω την αφαιρεση κκαι μετα καισαρικη για τη γεννα...ομως οπως ειπε κ ο γιατρος ομως θα βγαλω κ αλλα κ δεν ξερω αυτο ποτε θα συμβει...δηλ μπορει οταν το βγαλω στο διαστημα π θα περιμενω να μεινω εγκυος να εχουν βγει κ αλλα...επισης σκεφτομαι κ τις επιπλοκες μιας εγχειρισηε...απο την αλλη λεω να προσπαθησω για μωρο με ρισκο π μπορω να ειμαι μια χαρα με φυσιολογικη εγκυμοσυνη η και με λιγες περαστικες δυσκολιες αλλα θα γλιτωσω τη λαπαροσκοπηση και ισως την καισαρικη...δεν ξερψ τι να κανω...ολο σκεφτομαι κ ακρη δεν βγαζω....

Οταν ημουν στο νοσοκομειο για το εξωμητριο ( νοσηλευτηκα 12 μερεσ κ σε 2 κλινικεσ του ιπποκρατειου μεγαλη ιστορια) με ειδαν πολλοι γιατροι..σχεδον ολοι μη σου πω..οι γνωμεσ διισταντο..αλλοι μου λεγαν δεν θα ενοχλησουν..κπ αλλοι το αντιθετο..κ μιλαμε για γιατρουσ με πειρα κ καλουσ επιστημονεσ με εμπειρια

Εγω ειχα πολλα να συνεκτιμησω..ημουν ηδη 34...εχασα τη 1 σαλπιγγα..κ ενα μωρο που ηταν εξωνητριο κ ισωσ να εφταιγαν τα ινομυωματα..

Δεν ηθελα να ρισκαρω 2η εγκυμοσυνη η ηλικια μου δεβ μου το επετρεπε ουτε η ψυχολογια μου..

Ακουσα τη γνωμη του μετεπειτα γιατρου που με ανελαβε...τα θεωρουσε παραγοντεσ υπογονιμοτητασ κ οωσ μπορει να με οδηγουσαν κ σε αποβολη ..

Για μενα ηταν μονοδρομοσ...

Δεν θα ρισκαρα 2η εγκυμοσυνη..κ ασ επρεπε να κανω καισαρικη..

Οσο για τη λαπαροσκοπηση αν το αποφασισεισ δεν ειναι τιποτα..να στην κανει εμπειροσ λαπαροσκοποσ κ οχι απλωσ γυναικολογοσ..

Οσο γι το οτι επανεμφανιζονται..ειναι αληθεια πωσ εμεισ που τα χουμε εχουμε προδιαθεση..εμενα με καθαρισε πολυ καλα ο λαπαροσκοποσ

.καθαρισε κ τισ συμφησεισ μου κ περιπου 3 χρονια μετα δεν εχω εμφανισει ουτε ενα..κ μιλαμε ειχα 14?? Καπου εκει...

Να πανε ολα καλα..ιτι κ αν αποφασισεισ..εγω δεν σου κρυβω πωσ εξμαι υπερ στο να τα αφαιρεσεισ..

Να μασ στελνεισ νεα σου

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

Κ 500 γιατρουσ να ρωτησεισ 500 διαφορετικεσ αποψεισ θα ακουσεισ...ο καθενασ το βλεπει διαφορετικα..ακολουθησε το ενστικτο σου..

Σευχαριστω πολυ και παλι...εγω ειμαι τριαντα ετων κ ειχα στο μυαλο μου να βαλω μπρος για ενα μωρακισιγα σιγα...εχω μπερδευει πολυ...η αληθεια ειναι οτι αυτη τη στιγμη δεν εχω καθολου ενστικτο ισως επειδη το εμαθα προσφατα κ το σκεφτομαι συνεχεια. Κ εχω αγχωθει...προσπαθω να παρω τη σωστη. Αποφαση...ας με βοηθησει ο θεος...

Link to comment
Share on other sites

    Εξαρτάται τη θέση κυρίως και το μέγεθος.  Εγω ειχα κι εχω ακομα ενα εκτός ενδομητρίου κ έμεινα εύκολα έγκυος  . Ο γιατρός μου εχει πως γενικότερα λογω θέσης και μεγέθους δε μας απασχολεί καθόλου. 

Link to comment
Share on other sites

On 19/12/2018 at 9:24 ΜΜ, Sunshine8 είπε:

    Εξαρτάται τη θέση κυρίως και το μέγεθος.  Εγω ειχα κι εχω ακομα ενα εκτός ενδομητρίου κ έμεινα εύκολα έγκυος  . Ο γιατρός μου εχει πως γενικότερα λογω θέσης και μεγέθους δε μας απασχολεί καθόλου. 

Ποσα εκατοστα ειναι το δικο σου?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Γύρω στο 1 cm. Ο γυναικολόγος μου όσες φορές και αν τον ρώτησα ήταν τελείως καθυσηχαστικός

Α ειναι πλ μικρο...ποσα χρονια το εχεις?δεν σ εχει μεγαλωσει?

Link to comment
Share on other sites

Παιζει να ειναι κ λιγο μεγαλύτερο αλλα οχι πιο μεγάλο απο 2 σίγουρα. Μου το εντοπισε ο τωρινός μου γυναικολόγος εδω και μια τετραετία πηγαίνω,  οι προηγούμενοι δεν μου ειχαν πει κατι,  δεν ξερω αμ υπήρχε και δεν το ειχαν δει. Οχι το μέγεθος παραμένει ιδιο. Πάντως παιζει ρόλο και το σημείο που βρίσκεται, νομίζω μου είχε πει πως εντος ενδομητρίου τα αφαιρούν ανεξάρτητα απο μέγεθος γιατι αυξάνουν οι κίνδυνοι για αποβολή. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Fraou! είπε:

Α ειναι πλ μικρο...ποσα χρονια το εχεις?δεν σ εχει μεγαλωσει?

Παντωσ κ τ δικα μου τα περισοοτερα ηταν εκτοσ ενδομητριου..κ αυτα που ηταν εντοσ ηταν τα μικροτερα σε εκατοστα κ μαλιστα σε θεση που θεωρητικα δεν εμποδιζαν.

Ποτε δεν μου χαν δημιουργησει θεμα με την περιοδο ουτε με αιμοραγιεσ.

Τα παρακολουθουσαμε με τον παλιο μουγυναικολογο καθε 6 μηνεσ..γενικα δεν μεγαλωναν γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...